olamín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok lieku,
- s myasténiou gravis,
- s megakolónom.
V prípade zriedkavých dedičných ochorení, ktoré nemusia byť kompatibilné s pomocnými látkami lieku (prosím, pozri časť 4.4 ) je podanie lieku kontraindikované.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníV prípade, že silná, nevysvetliteľná bolesť brucha pretrváva alebo sa zhoršuje alebo je sprevádzaná príznakmi, ako sú horúčka, nauzea, vracanie, zmeny v pohyblivosti čriev, citlivosť brucha, zníženie krvného tlaku, mdloby alebo krv v stolici, sú potrebné vhodné diagnostické opatrenia na zistenie etiológie príznakov.
Pre možné riziko komplikácií z anticholinergického účinku treba butylskopolamíniumbromid podávať opatrne pacientom s predispozíciou na glaukóm so zatvoreným uhlom, tiež pacientom náchylným na intestinálnu alebo urinárnu obštrukciu a pacientom so sklonom k tachyarytmii.
Jedna tableta 10 mg obsahuje 41,2 mg sacharózy, čo je 411,8 mg sacharózy na maximálnu dennú odporúčanú dávku. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcieButylskopolamín môže zvyšovať anticholinergický účinok liekov ako sú tri- a tetracyklické antidepresíva, antihistaminiká, antipsychotiká, chinidín, amantadín, disopyramid a ďalšie anticholinergiká (napr. tiotropium, ipratropium, látky podobné atropínu).
Súčasné užívanie Buscopanu s antagonistami dopamínu, ako je metoklopramid, môže viesť k zníženiu účinku oboch látok v gastrointestinálnom trakte.
Buscopan môže zvyšovať tachykardický účinok beta-adrenergík.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaO použití butylskopolamíniumbromidu u gravidných žien sú obmedzené údaje. Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame účinky z hľadiska reprodukčnej toxicity (pozri časť 5.3).
Nie je dostatok informácií o vylučovaní Buscopanu a jeho metabolitov do materského mlieka u ľudí.
Ako opatrenie je vhodnejšie vyhnúť sa užívaniu Buscopanu počas gravidity a laktácie.
Neboli vykonané žiadne štúdie vplyvu na fertilitu u ľudí (pozri časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNeuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyMnohé z uvedených nežiaducich účinkov môžu byť pripísané anticholinergickým vlastnostiam Buscopanu. Anticholinergické nežiaduce účinky Buscopanu sú väčšinou mierne a s obmedzeným trvaním.
Frekvencie podľa konvencií MedDRA:
veľmi časté: (³1/10)
časté: (³1/100 až <1/10)
menej časté: (³1/1 000 až <1/100)
zriedkavé: (³1/10 000 až <1/1 000)
veľmi zriedkavé:(<1/10 000)
neznáme: častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov
Poruchy srdca a srdcovej činnostiMenej časté: tachykardia
Poruchy gastrointestinálneho traktuMenej časté: sucho v ústach
Poruchy obličiek a močových ciestZriedkavé: retencia moču
Poruchy kože a podkožného tkanivaMenej časté: dyshidróza
Poruchy imunitného systémuMenej časté: kožné reakcie (napr. žihľavka, svrbenie)
Neznáme: anafylaktický šok*, anafylaktické reakcie*, dyspnoe*, vyrážka*, erytém*, hypersenzitivita*
* = Tento nežiaduci účinok bol zaznamenaný na základe skúseností po uvedení lieku na trh. S 95 % istotou nie je kategória frekvencie výskytu vyššia než častá, ale môže byť aj menej. Presné stanovenie frekvencie výskytu nie je možné, keďže nežiaduci účinok sa nevyskytol v databáze 185 pacientov klinickej štúdie.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePríznaky
Pri predávkovaní sa môžu pozorovať anticholinergické účinky.
TerapiaAk je to potrebné, podávajú sa parasympatikomimetiká. V prípade glaukómu sa má urgetne vyhľadať pomoc oftalmológa. Kardiovaskulárne komplikácie sa liečia podľa obvyklých terapeutických postupov. V prípade respiračného zlyhania treba zvážiť intubáciu a riadené dýchanie. Retencia moču môže vyžadovať katetrizáciu. Vhodný rozsah podpornej liečby sa určí podľa potreby.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Liečivá na funkčné gastrointestinálne poruchy, Alkaloidy beladony, semisyntetické kvartérne bázy
ATC kód
: A03BB01
Buscopan má spazmolytický účinok na hladké svalstvo gastrointestinálneho, biliárneho a urogenitálneho traktu. Ako derivát kvartérnej amóniovej soli butylskopolamíniumbromid neprechádza do centrálneho nervového systému. Preto sa ani nevyskytujú anticholinergické nežiaduce účinky na CNS. Periférne anticholinergické účinky vyplývajú z blokády ganglia v stene orgánu, ako aj z antimuskarínovej aktivity.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaButylskopolamíniumbromid je ako kvartérna amóniová soľ vysoko polarizovaný, a preto je len parciálne absorbovaný po perorálnom (8 %) alebo rektálnom (3 %) podaní. Po perorálnom podaní jednotlivej dávky butylskopolamínu v rozsahu 20 až 400 mg boli približne 2 hodiny po podaní zistené priemerné vrcholové plazmatické koncentrácie medzi 0,11 ng/ml a 2,04 ng/ml. Pozorované priemerné hodnoty AUC
0-tz sa v tom istom rozsahu dávok pohybovali medzi 0,37 a 10,7 ng h/ml. Stredné hodnoty celkovej biologickej dostupnosti jednotlivých liekových foriem, t. j. obalené tablety, čapíky a perorálny roztok s obsahom 100 mg butylskopolamínu boli nižšie ako 1 %.
DistribúciaPre svoju vysokú afinitu k muskarínovým receptorom a nikotínovým receptorom sa butylskopolamín distribuuje najmä do svalových buniek v brušnej a panvovej oblasti ako aj do intramurálnych ganglií brušných orgánov. Väzba butylskopolamínu na bielkoviny plazmy (albumín) je približne 4,4 %. Štúdie na zvieratách preukázali, že butylskopolamíniumbromid neprechádza hematoencefalickou bariérou, avšak o tomto účinku nie sú dostupné klinické údaje. Zistilo sa, že butylskopolamín
(1 mmol) interaguje s cholínovým transportom (1,4 nmol) v bunkách epitelu ľudskej placenty
in vitro.
Metabolizmus a elimináciaPo perorálnom podaní jedinej dávky v rozsahu 100 až 400 mg sa terminálny polčas pohyboval medzi 6,2 a 10,6 hodinami. Hlavná metabolická cesta je hydrolytické štiepenie esterových väzieb. Perorálne podaný butylskopolamín sa vylučuje stolicou a močom. Štúdie u ľudí ukazujú, že 2 až 5 % izotopom značenej látky sa vylučuje obličkami po perorálnom a 0,7 až 1,6 % po rektálnom podaní. Približne
90 % izotopom značenej látky sa zistilo v stolici po perorálnom podaní. Vylučovanie butylskopolamíniumbromidu močom je menej ako 0,1 % dávky. Stredné zjavné perorálne klírensy po perorálnych dávkach v rozsahu 100 až 400 mg boli v rozsahu 881 až 1420 l/min, pokým zodpovedajúce distribučné objemy v tom istom rozsahu kolíšu medzi 6,13 až 11,3 x 10
5 l, pravdepodobne pre nízku systémovú dostupnosť.
Metabolity, vylučované močom sa slabo viažu na muskarínové receptory a preto sa nepredpokladá, že by prispievali k účinku butylskopolamíniumbromidu.
Po užití tabliet s butylskopolamíniumbromidom sa terapeutický efekt pozoroval do 15 minút.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiV teste akútnej toxicity má butylskopolamíniumbromid nízky index toxicity: perorálne LD
50 bola u myší 1000-3000 mg/ kg, u potkanov 1040-3300 mg/kg a u psov 600 mg/kg.
Príznaky toxicity boli ataxia a zníženie svalového tonusu, dodatočne, u myší triaška a kŕče, u psov mydriáza, suchosť slizníc a tachykardia. Smrť spôsobená zastavením dýchania nastala do 24 hodín.
Intravenózna LD
50 bola u myší 10-23 mg/kg a u potkanov 18 mg/kg.
Počas 4- týždňových štúdií perorálnej toxickej dávky po opakovanom podávaní potkany tolerovali dávku 500 mg/kg = „stupeň bez nežiaducich účinkov (NOAEL)“. V dávke 2000 mg/kg butylskopolamíniumbromid účinkom na parasympatické gangliá paralyzoval gastrointestinálne funkcie a spôsoboval obstipáciu. Jedenásť z 50 potkanov uhynulo. Hematologické výsledky a výsledky z klinickej biochémie nevykazovali zmenu pri zmenách dávkovania. Počas 26- týždňovej štúdie bola dávka 200 mg/kg u potkanov ešte tolerovaná. Pri dávke 250-1000 mg/kg došlo k útlmu gastrointestinálnych funkcii a následnému uhynutiu. NOAEL 39- týždňovej perorálnej (kapsuly) štúdie u psov bol 30 mg/kg. Väčšina klinických nálezov sa dá pripísať akútnym účinkom vysokých dávok butylskopolamíniumbromidu (200 mg/kg). Neboli zistené žiadne histopatologické nálezy.'
Opakované i.v. dávky 1 mg/kg boli veľmi dobre tolerované u potkanov počas 4- týždňovej štúdie. Pri dávke 3 mg/kg boli pozorované bezprostredne po podaní kŕče. Po dávke 9 mg/kg potkany uhynuli na respiračné zlyhanie. Pri podávaní lieku psom počas 5 týždňov v dávkach 2
- krát 1, 2- krát 3 a 2- krát 9 mg/kg bola prítomná na dávke závislá mydriáza u všetkých liečených zvierat, pri dávke 2-krát 9 mg/kg ataxia, slinenie, zníženie telesnej hmotnosti a znížený príjem potravy. Lokálne podávaný roztok bol dobre tolerovaný.
Po opakovanom i.m. podávaní dávky 10 mg/kg bola pozorovaná dobrá systémová tolerancia, ale v mieste podávania oproti kontrolnej skupine potkanov bol vyšší výskyt poškodení svalov.
Pri dávkach 60 a 120 mg/kg bola mortalita vysoká a lokálne poškodenia boli závislé od dávky.
Butylskopolamíniumbromid nemá embryotoxický ani teratogénny efekt v Seg. II pri perorálnom podávaní potravou až do 200 mg/kg (potkan) a 200 mg/kg sondovaním alebo 50 mg/kg subkutánne (NZW–králik). Fertilitu neovplyvňuje v Seg. I pri perorálnom dávkovaní až do 200 mg/kg.
Ako iné katiónové liečivá aj butylskopolamíniumbromid interaguje s cholínovým transportným systémom buniek epitelu ľudskej placenty
in vitro. Nepotvrdil sa transfer butylskopolamíniumbromidu do kompartmentu plodu.
Butylskopolamíniumbromid vo forme čapíkov bol lokálne dobre tolerovaný.
Špeciálne štúdie sledovali lokálnu toleranciu pri opakovanom intramuskulárnom podávaní Buscopanu 15 mg/kg u psov a opíc počas 28 dní. Malé fokálne nekrózy v mieste podávania sa našli len u psov. Buscopan bol dobre tolerovaný pri arteriálnom a venóznom podávaní do ušníc králikov. Buscopan 2 % injekčný roztok nepreukázal
in vitro žiadne hemolytické účinky po zmiešaní s 0,1 ml ľudskej krvi.
Butylskopolamíniumbromid nevykazuje mutagénnu ani klastogénnu aktivitu v Amesovom teste, v teste génových mutácií
in vitro na ľudských V79 bunkách (HRPT test) a na teste chromozomálnych zmien
in vitro v ľudských periférnych lymfocytoch. Butylskopolamíniumbromid bol
in vivo negatívny pri mikronukleovom teste na kostnej dreni potkanov.
Štúdie kancerogenity
in vivo neboli robené. V dvoch štúdiách na potkanoch počas 26 týždňov butylskopolamíniumbromid nevykazoval kancerogénny potenciál pri dávkach do 1000 mg/kg.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokJadro tablety: dihydrát fosforečnanu vápenatého, kukuričný škrob, rozpustý škrob, koloidný oxid kremičitý, kyselina vínna, kyselina stearová/kyselina palmitová.
Obal tablety: povidón, sacharóza, mastenec, arabská guma, oxid titaničitý (E171), makrogol 6000, karnaubský vosk, biely vosk.
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti5 rokov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte na suchom mieste pri teplote 15–25 ºC.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaAl/PVC blister alebo Al/PVC/PVDC blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.
Veľkosť balenia: 10, 20 alebo 50 obalených tabliet
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomŽiadne zvláštne požiadavky.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIBoehringer Ingelheim International GmbH
Binger Strasse 173
55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO73/0311/70-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 27. október 1970
Dátum posledného predĺženia registrácie: 26. február 2007
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUApríl 2014