BUSCOPAN sol inj 6x1 ml/20 mg (amp.skl.)

otnosti, aplikované pomaly vnútrožilovo, vnútrosvalovo alebo podkožne niekoľkokrát denne.

Maximálna denná dávka nesmie prekročiť 1,5 mg/kg telesnej hmotnosti.

Buscopan injekčný roztok sa nemá podávať kontinuálne alebo dlhodobo bez zistenia príčiny bolesti brucha.

4.3 Kontraindikácie

Buscopan injekčný roztok je kontraindikovaný u pacientov:

- u ktorých sa v minulosti prejavila precitlivenosť na butylskopolamín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok lieku,
- s neliečeným glaukómom s úzkym uhlom,
- s hypertrofiou prostaty s retenciou moču,
- s mechanickou stenózou gastrointestinálneho traktu,
- s tachykardiou,
- s megakolonom,
- s myasténiou gravis.

Pri intramuskulárnej injekcii je Buscopan kontraindikovaný:
- u pacientov liečených antikoagulanciami, pretože sa môže objaviť intramuskulárny hematóm. U týchto pacientov sa má aplikovať intravenózne alebo subkutánne.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

V prípade, že silná, nevysvetliteľná bolesť brucha pretrváva alebo sa zhoršuje, alebo je sprevádzaná príznakmi ako sú horúčka, nauzea, vracanie, zmeny v pohyblivosti čriev, citlivosť brucha, zníženie krvného tlaku, mdloby alebo krv v stolici, sú potrebné vhodné diagnostické opatrenia na zistenie etiológie príznakov.

Zvýšenie vnútroočného tlaku sa môže prejaviť po užívaní anticholinergických liekov, ako je Buscopan, u pacientov s nediagnostikovaným, a preto neliečeným glaukómom so zatvoreným uhlom. Preto majú pacienti ihneď vyhľadať pomoc oftalmológa v prípade pocitu bolesti, červených očí so stratou zraku po aplikácii lieku Buscopan.

Po parenterálnej aplikácii lieku Buscopan boli pozorované prípady anafylaxie zahŕňajúce príhody šoku. Ako u všetkých liekov spôsobujúcich podobné reakcie, pacienti dostávajúci Buscopan injekcie majú byť pozorovaní.

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej dávke, takže je v podstate bez sodíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

Butylskopolamín môže zvyšovať anticholinergický účinok liekov ako sú tri- a tetracyklické antidepresíva, antihistaminiká, antipsychotiká, chinidín, amantadín, disopyramid a ďalšie anticholinergiká (napr. tiotropium, ipratropium, látky podobné atropínu).

Súčasná liečba antagonistami dopamínu, ako napr. metoklopramid, môže viesť k zníženiu účinku oboch týchto liečiv na gastrointestinálny trakt.

Buscopan môže zvyšovať tachykardický účinok beta-adrenergík.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

O použití butylskopolamíniumbromidu u gravidných žien sú obmedzené údaje. Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame účinky z hľadiska reprodukčnej toxicity (pozri časť 5.3).

Nie je dostatok informácií o vylučovaní Buscopanu a jeho metabolitov do materského mlieka u ľudí.

Ako opatrenie je vhodnejšie vyhnuť sa užívaniu Buscopanu počas gravidity a laktácie.

Neboli vykonané žiadne štúdie vplyvu na fertilitu u ľudí (pozri časť 5.3).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Pacientov však treba upozorniť, že počas liečby Buscopanom môžu pociťovať vedľajšie účinky, ako napr. poruchy akomodácie alebo závrat. Preto sa odporúča opatrnosť pri vedení vozidiel a obsluhe strojov. Ak pacienti pocítia poruchy akomodácie alebo závrat, majú sa vyhnúť potenciálne nebezpečným činnostiam ako sú vedenie vozidiel a obsluha strojov.

4.8 Nežiaduce účinky

Mnohé z uvedených nežiaducich účinkov môžu byť pripísané anticholinergickým vlastnostiam Buscopanu. Anticholinergické vedľajšie účinky Buscopanu sú väčšinou mierne a s obmedzeným trvaním.

Frekvencie podľa konvencií MedDRA:
veľmi časté: (³1/10)
časté: (³1/100 až <1/10)
menej časté: (³1/1 000 až <1/100)
zriedkavé: (³1/10 000 až <1/1 000)
veľmi zriedkavé: (<1/10 000)
neznáme: (z dostupných údajov)

Poruchy srdca a srdcovej činnosti
časté: tachykardia

Poruchy oka
časté: poruchy zaostrenia zraku
neznáme: mydriáza*, zvýšený vnútroočný tlak*

Poruchy gastrointestinálneho traktu
časté: sucho v ústach

Poruchy obličiek a močových ciest
neznáme: retencia moču*

Poruchy kože a podkožného tkaniva
neznáme: dyshidróza*

Poruchy ciev
časté: závraty
neznáme: pokles krvného tlaku*, návaly horúčavy*

Poruchy imunitného systému
neznáme: anafylaktický šok* vrátane smrteľného konca, anafylaktické reakcie*, dyspnoe*, kožné reakcie* (napr. žihľavka*, vyrážka*, erytém*, svrbenie*) a ďalšie hypersenzitivity*

* = Tento nežiaduci účinok bol zaznamenaný na základe skúseností po uvedení lieku na trh. S 95 % istotou nie je kategória frekvencie výskytu vyššia než častá, ale môže byť aj menej. Presné stanovenie frekvencie výskytu nie je možné, keďže nežiaduci účinok sa nevyskytol v databáze 185 pacientov klinickej štúdie.

4.9 Predávkovanie

Príznaky

V prípade predávkovania sa môžu objaviť anticholinergné účinky.

Liečba

V prípade potreby sa majú podať parasympatomimetiká. V prípade glaukómu sa má okamžite vyhľadať pomoc oftalmológa. Kardiovaskulárne komplikácie majú byť liečené podľa bežných liečebných postupov. V prípade respiračnej paralýzy: sa má zvážiť intubácia, arteficiálna respirácia. Retencia moču môže vyžadovať katetrizáciu. Ak je to potrebné, musia sa tiež použiť vhodné podporné opatrenia.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: spazmolytiká, ATC kód: A03BB01

Buscopan má spazmolytický účinok na hladké svalstvo gastrointestinálneho, biliárneho a urogenitálneho traktu. Ako derivát kvartérnej amóniovej soli butylskopolamíniumbromid neprechádza do centrálneho nervového systému. Preto sa ani nevyskytujú anticholinergné nežiaduce účinky CNS. Periférne anticholinergné účinky vyplývajú z blokády ganglia v stene orgánu, ako aj z antimuskarínovej aktivity.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia a distribúcia
Po intravenóznom podaní sa butylskopolamíniumbromid rýchlo distribuuje (t1/2a = 4 min, t1/2b = 29 min) do tkanív. Distribučný objem (Vss) je 128 l (čo zodpovedá približne 1,7 l/kg). Pre jeho vysokú afinitu k muskarínovým a nikotínovým receptorom je butylskopolamíniumbromid distribuovaný prevažne do buniek svalov v brušnej a panvovej oblasti, ako aj do intramurálnych ganglií brušných orgánov. Väzba butylskopolamínu na plazmatické bielkoviny (albumín) je približne 4,4 %. Štúdie na zvieratách preukázali, že butylskopolamíniumbromid neprechádza hematoencefalickou bariérou, ale o tomto účinku nie sú dostupné klinické údaje. Bolo pozorované, že butylskopolamíniumbromid
(1 mmol) interaguje s transportom cholínu (1,4 nmol) v bunkách epitelu ľudskej placenty in vitro.

Metabolizmus a eliminácia
Hlavná metabolická cesta je hydrolytické štiepenie esterových väzieb. Polčas koncovej fázy vylučovania (t1/2g) je približne 5 hodín. Celkový klírens je 1,2 l/min. Klinické štúdie s izotopom značeným butylskopolamíniumbromidom ukázali, že po intravenóznej injekcii sa 42 až 61 % izotopom značenej látky vylúči obličkami a 28,3 až 37 % stolicou.

Podiel nezmeneného liečiva, vylúčeného do moču je približne 50 %. Metabolity, vylučované obličkami sa slabo viažu na muskarínové receptory, a preto sa nepredpokladá, že by prispievali k účinku butylskopolamíniumbromidu.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

V teste akútnej toxicity má butylskopolamíniumbromid nízky index toxicity: perorálne LD50 bola u myší 1000-3000 mg/kg, u potkanov 1040-3300 mg/kg a u psov 600 mg/kg. Znakmi toxicity boli ataxia a zníženie svalového tonusu, dodatočne, u myší triaška a kŕče, u psov mydriáza, suchosť slizníc a tachykardia. Smrť spôsobená zastavením dýchania nastala do 24 hodín. Intravenózna LD50 bola u myší 10-23 mg/kg a u potkanov 18 mg/kg.

Počas 4-týždňových štúdií perorálnej toxickej dávky po opakovanom podávaní potkany tolerovali dávku 500 mg/kg=„stupeň bez nežiaducich účinkov (NOAEL)“. V dávke 2000 mg/kg butylskopolaminiumbromid účinkom na parasympatické gangliá paralyzoval gastrointestinálne funkcie a spôsoboval obstipáciu. Jedenásť z 50 potkanov uhynulo. Hematologické výsledky a výsledky z klinickej biochémie nevykazovali zmenu pri zmenách dávkovania. Počas 26-týždňovej štúdie bola dávka 200 mg/kg u potkanov ešte tolerovaná. Pri dávke 250-1000 mg/kg došlo k útlmu gastrointestinálnych funkcii a následnému uhynutiu. NOAEL 39-týždňovej perorálnej (kapsuly) štúdie u psov bol 30 mg/kg. Väčšina klinických nálezov sa dá pripísať akútnym účinkom vysokých dávok butylskopolamíniumbromidu (200 mg/kg). Neboli zistené žiadne histopatologické nálezy.'

Opakované i.v. dávky 1 mg/kg boli veľmi dobre tolerované u potkanov počas 4-týždňovej štúdie. Pri dávke 3 mg/kg boli pozorované bezprostredne po podaní kŕče. Po dávke 9 mg/kg potkany uhynuli na respiračné zlyhanie. Pri podávaní lieku psom počas 5 týždňov v dávkach 2-krát 1, 2-krát 3 a 2-krát 9 mg/kg bola prítomná na dávke závislá mydriáza u všetkých liečených zvierat, pri dávke 2-krát
9 mg/kg ataxia, slinenie, zníženie telesnej hmotnosti a znížený príjem potravy. Lokálne podávaný roztok bol dobre tolerovaný.

Po opakovanom i.m. podávaní dávky 10 mg/kg bola pozorovaná dobrá systémová tolerancia, ale v mieste podávania oproti kontrolnej skupine potkanov bol vyšší výskyt poškodení svalov.
V dávkach 60 a 120 mg/kg bola mortalita vysoká a lokálne poškodenia boli závislé od dávky.

Butylskopolamíniumbromid nemá embryotoxický ani teratogénny efekt v Seg. II pri perorálnom podávaní potravou až do 200 mg/kg (potkan) a 200 mg/kg sondovaním alebo 50 mg/kg subkutánne (NZW–králik). Fertilitu neovplyvňuje v Seg. I pri perorálnom dávkovaní až do 200 mg/kg.

Ako iné katiónové liečivá aj butylskopolamíniumbromid interaguje s cholínovým transportným systémom buniek epitelu ľudskej placenty in vitro. Nepotvrdil sa transfer butylskopolamíniumbromidu do kompartmentu plodu.

Butylskopolamíniumbromid čapíky sú lokálne dobre tolerované.

Špeciálne štúdie sledovali lokálnu toleranciu pri opakovanom intramuskulárnom podávaní Buscopanu 15 mg/kg u psov a opíc počas 28 dní. Malé fokálne nekrózy v mieste podávania sa našli len u psov. Buscopan bol dobre tolerovaný pri arteriálnom a venóznom podávaní do ušníc králikov. Buscopan 2% injekčný roztok nepreukázal in vitro žiadne hemolytické účinky po zmiešaní s 0,1 ml ľudskej krvi.

Butylskopolamíniumbromid nevykazuje mutagénnu alebo klastogénnu aktivitu v Amesovom teste, v teste génových mutácií in vitro na ľudských V79 bunkách (HRPT test) a na teste chromozomálných zmien in vitro v ľudských periférnych lymfocytoch. Butylskopolamíniumbromid bol in vivo negatívny pri mikronukleovom teste na kostnej dreni potkanov.
Štúdie na kancerogenitu in vivo neboli robené. V dvoch štúdiách u potkanov počas 26 týždňov butylskopolamíniumbromid nevykazoval kancerogénny potenciál pri dávkach do 1000 mg/kg.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Natrii chloridum
Aqua ad injectabilia

6.2 Inkompatibility

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi, pretože nie sú dostupné štúdie kompatibility.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25 °C.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Sklenené ampulky, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľov.
Veľkosť balenia: 5 alebo 6 ampuliek po 1 ml

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Boehringer Ingelheim International GmbH
55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

73/0009/71-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

25.03.1971


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Október 2011

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
BUSCOPAN tbl obd 20x10 mg (blis.Al/PVC) Vp 4,08
BUSCOPAN sol inj 5x1 ml/20 mg (amp.skl.) Rp 2,86
BUSCOPAN tbl obd 50x10 mg (blis.Al/PVC) Rp n/a
BUSCOPAN tbl obd 10x10 mg (blis.Al/PVC) Vp 3,65
BUSCOPAN tbl obd 20x10 mg (blis.Al/PVC/PVDC) Vp n/a
BUSCOPAN tbl obd 50x10 mg (blis.Al/PVC/PVDC) Rp n/a
BUSCOPAN tbl obd 10x10 mg (blis.Al/PVC/PVDC) Vp 3,65
Vybrané lieky
CRUSIA 2 000 IU (20 MG)/0,2 ML
sol iru 2x2000 IU (20 mg)/0,2 ml (striek.inj.skl.napl. s bezpeč.systém.)
REKOVELLE 72 MIKROGRAMOV/2,16 ML INJEKČNÝ ROZTOK V NAPLNENOM PERE
sol inj 1x2,16 ml/72 µg (pero napl.skl. + 9 x inj.ihla)
STADACAND PLUS
tbl 7x16 mg/12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al)
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.