chloridu.
Deti od 6 do 12 rokov
5 ml (15 mg ambroxólium-chloridu), 2 – 3-krát denne (podľa potreby každých 8 – 12 hodín), čo znamená maximálne 45 mg ambroxólium-chloridu denne. Po 2 – 3 dňoch, akonáhle sa pacientovi zlepší zdravotný stav, môže byť dávkovací režim znížený na dvakrát denne každých 12 hodín.
D
eti od 2 do 5 rokov
2,5 ml (7,5 mg ambroxólium-chloridu), 3-krát denne (každých 8 hodín), čo znamená denné maximum
22,5 mg ambroxólium-chloridu. Po 2 – 3 dňoch, akonáhle sa pacientovi zlepší zdravotný stav, môže byť dávkovací režim znížený na dvakrát denne každých 12 hodín. U tejto populácie je toto potrebné
konzultovať s lekárom.
Deti do 2 rokov
Tento liek je kontraindikovaný u detí mladších ako 2 roky.
Paci enti s por uchou f unkci e obl ičiek al ebo pečene
V prípade stredne závažnej až závažnej poruchy funkcie obličiek/pečene sa má dávka ambroxólium- chloridu upraviť (pozri časti 4.4).
Spôsob podávania
BROXIVAN je na perorálne použitie.
BROXIVAN sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.
Na uľahčenie podávania perorálneho roztoku balenie obsahuje odmerku.
Bez porady s lekárom nemá liečba trvať viac ako 5 dní. V prípade akútnych respiračných stavov je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, ak sa príznaky po 5 dňoch liečby nezlepšia alebo zhoršia.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
V prípade zriedkavých dedičných chorôb, pri ktorých je inkompatibilita s pomocnou látkou lieku (pozri časť 4.4), je použitie lieku kontraindikované.
Tento liek je kontraindikovaný u detí mladších ako 2 roky.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
V prípade poruchy funkcie obličiek alebo závažného ochorenia pečene sa má ambroxol používať iba po konzultácii s lekárom. Tak ako pri každom lieku s hepatálnym metabolizmom, po ktorom nasleduje renálna eliminácia, v prípade závažného poškodenia funkcie obličiek možno očakávať akumuláciu metabolitov ambroxolu generovaných v pečeni.
Pri akútnych respiračných indikáciách je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, ak sa príznaky počas liečby nezlepšia alebo zhoršia.
Pacienti so známym nedostatkom bronchomotorických funkcií sa majú vyhnúť užívaniu mukolytických liekov, pokiaľ nie sú pod dohľadom lekára kvôli riziku hromadenia veľkého množstva hlienu.
V súvislosti s podávaním ambroxolu boli hlásené závažné kožné reakcie ako multiformný erytém, Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS)/toxická epidermálna nekrolýza (TEN) a akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP). Ak sú prítomné príznaky alebo prejavy progresívnej kožnej vyrážky (niekedy spojené s pľuzgiermi alebo slizničnými léziami), liečba ambroxolom sa má ihneď prerušiť
a treba vyhľadať lekársku pomoc.
U pacientov s histamínovou intoleranciou je potrebná opatrnosť. U týchto pacientov sa treba vyhnúť dlhodobej liečbe, pretože ambroxol ovplyvňuje metabolizmus histamínu a môže viesť k príznakom intolerancie (napr. bolesť hlavy, nádcha, svrbenie).
Keďže mukolytiká môžu narušiť bariéru sliznice žalúdka, ambroxol sa má používať s opatrnosťou
u pacientov s anamnézou vredovej choroby.
Pedi at ri cká popul áci a
Pretrvávajúci alebo opakujúci sa kašeľ u detí vo veku od 2 do 4 rokov si pred liečbou vyžaduje lekársku
diagnostiku.
Tento liek obsahuje 0,51 mg kyseliny benzoovej v jednom ml.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednom ml, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neboli hlásené žiadne klinicky relevantné interakcie s inými liekmi.
Súčasné podávanie ambroxólium-chloridu s antitusikami môže viesť k akumulácii veľkého množstva
bronchiálnych sekrétov v dôsledku zníženého reflexu kašľa. Podávanie týchto terapeutických kombinácií sa má vykonávať s opatrnosťou.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Predklinické štúdie teratogenity a klinické skúsenosti po 28. týždni gravidity nepreukázali škodlivé účinky na plod. Počas podávania lieku v tehotenstve je však potrebné použiť obvyklé preventívne opatrenia.
Ambroxólium-chlorid sa preto neodporúča najmä v prvom trimestri gravidity.
Doj če ni e
Ambroxólium-chlorid sa vylučuje do materského mlieka. Dojčenie sa neodporúča, pretože nie sú dostatočné skúsenosti s používaním ambroxolu u ľudí.
Fertilita
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na plodnosť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neexistujú dôkazy o výskyte účinkov ambroxolu na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch ambroxolu na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Frekvencie výskytu nežiaducich reakcií sa definujú podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000); neznáme (z dostupných údajov nemožno určiť).
V rámci každej skupiny frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Poruc hy i muni t ného s ystému Zriedkavé: reakcie z precitlivenosti
Neznáme: anafylaktické reakcie vrátane anafylaktického šoku, angioedému a svrbenia
Por uchy ner vového s yst ému
Časté: dysgeúzia (porucha chuti a iné)
Poruc hy dýcha cej sústavy, hr udní ka a medi as tí na Časté: faryngálna hypoestézia
Poruc hy gas t r oi nt est inálneho t rakt u Časté: nauzea, orálna hypoestézia
Menej časté: hnačka, vracanie, dyspepsia, sucho v ústach, bolesť brucha
Zriedkavé: sucho v hrdle
Poruc hy kože a podkožného t kani va Zriedkavé: vyrážka, žihľavka
Neznáme: závažné kožné nežiaduce reakcie (vrátane multiformného erytému, Stevensov-Johnsonov
syndróm/toxická epidermálna nekrolýza a akútna generalizovaná exantematózna pustulóza)
Hl ás eni e podozr ení na nežiaduc e r ea kcie 
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.4.9 PredávkovanieNie sú popísané žiadne účinky predávkovania u ľudí.
Na základe hlásení o náhodnom predávkovaní alebo chybách pri podávaní sú pozorované symptómy
v súlade so známymi vedľajšími účinkami ambroxolu v odporúčaných dávkach a ak sa vyskytnú, má sa podať symptomatická liečba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Antitusiká a lieky proti nachladnutiu; Expektoranciá s výnimkou kombinácie s antitusikami; Mukolytiká; ATC kód: R05CB06
Me chani zmus úč i nku Ambroxol, substituovaný benzylamín, je metabolit brómhexínu. Líši sa od brómhexínu neprítomnosťou metylovej skupiny a zavedením hydroxylovej skupiny do polohy para-trans cyklohexylového kruhu. Napriek tomu, že mechanizmus jeho účinku ešte nebol úplne objasnený, pri rôznych výskumoch sa zistili mukolytické a sekretomotorické účinky.
Far makod ynami cké úč i nky V predklinických štúdiách sa ukázalo, že ambroxólium-chlorid zvyšuje sekréciu dýchacieho traktu. Zvyšuje produkciu pľúcnych povrchovo aktívnych látok a stimuluje ciliárnu aktivitu. Tieto účinky majú
za následok zlepšený tok a transport hlienu (mukociliárny klírens).
Zlepšenie mukociliárneho klírensu bolo preukázané v klinických farmakologických štúdiách. Stimuláciou sekrécie tekutín a mukociliárneho klírensu uvoľňuje spútum a uľahčuje vykašliavanie.
U pacientov s CHOCHP viedla dlhodobá (6-mesačná) liečba ambroxolom k významnému zníženiu exacerbácií, čo sa ukázalo po 2 mesiacoch liečby. Pacienti v skupine liečenej ambroxolom stratili podstatne menej dní kvôli chorobe a menej dní potrebovali antibiotickú liečbu. Liečba ambroxolom tiež vyvolala štatisticky významné zlepšenie symptómov (ťažkosti so spútom, kašeľ, dyspnoe, auskultačné znaky) v porovnaní s placebom.
Na modeli králičieho oka bol pozorovaný lokálny anestetický účinok ambroxólium-chloridu, čo možno vysvetliť vlastnosťami blokády sodíkového kanála. In vitro bolo ukázané, že hydrochlorid ambroxolu blokuje klonované nervové sodíkové kanály; väzba bola reverzibilná a závislá od koncentrácie.
In vitro ambroxol významne znížil uvoľňovanie cytokínov z krvi, ako aj z mononukleárnych
a polymorfonukleárnych buniek viazaných na tkanivo.
Po podaní ambroxólium-chloridu dochádza k zvýšeniu koncentrácií antibiotík (amoxicilín, cefuroxím, erytromycín, doxycyklín) v bronchopulmonálnych sekrétoch a v spúte.'
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Absorpcia všetkých perorálnych foriem ambroxólium-chloridu s okamžitým uvoľňovaním je rýchla
a takmer úplná, s lineárnosťou dávky v terapeutickom rozpätí. Maximálne plazmatické koncentrácie sa dosahujú 1 až 2,5 hodiny po perorálnom podaní formulácie s okamžitým uvoľňovaním a po mediáne
6,5 hodiny pri formulácii s predĺženým uvoľňovaním.
Absolútna biologická dostupnosť po užití 30 mg tablety je 79%.
Kapsula s predĺženým uvoľňovaním vykazovala 95% relatívnu dostupnosť (štandardná dávka)
v porovnaní s dennou dávkou 60 mg (30 mg dvakrát denne) podávanou ako tableta s okamžitým uvoľňovaním.
Di str i búcia
Distribúcia ambroxólium-chloridu z krvi do tkanív je rýchla a rozsiahla, pričom najvyššia koncentrácia účinnej látky sa vyskytuje v pľúcach.
Distribučný objem po perorálnom podaní bol odhadnutý na 552 l. Pri terapeutickom rozpätí bola väzba na
plazmatické proteíny približne 90 %.
Bi otr ansf or mác ia
Asi 30 % perorálne podanej dávky sa vylúči metabolizmom prvého prechodu pečeňou. Ambroxólium-chlorid sa primárne metabolizuje v pečeni glukuronidáciou a čiastočne štiepením na kyselinu dibrómantranilovú (približne 10 % dávky) a ďalšie metabolity. Štúdie na mikrozómoch ľudskej pečene ukázali, že za metabolizmus ambroxólium-chloridu na kyselinu dibrómantranilovú je zodpovedný CYP3A4.
Po 3 dňoch po perorálnom podaní je asi 6 % dávky vo voľnej forme, zatiaľ čo približne 26 % sa v konjugovanej forme eliminovalo močom.
Eli mi náci a
Ambroxólium-chlorid sa eliminuje s terminálnym polčasom eliminácie približne 10 hodín. Celkový klírens je asi 660 ml/min, pričom renálny klírens predstavuje približne 83 % celkového klírensu.
Far mako ki net ický/ f ar mako dyna mi cký vzťah
U pacientov s poruchou funkcie pečene je klírens ambroxólium-chloridu nižší, čo má za následok približne 1,3 až 2-násobne vyššie plazmatické hladiny.
Vzhľadom na široký terapeutický rozsah ambroxólium-chloridu nie je potrebná úprava dávky.
Iné
Vek a pohlavie neovplyvnili farmakokinetiku ambroxólium-chloridu klinicky relevantným spôsobom,
preto nie je potrebná úprava dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V štúdiách akútnej toxicity, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity a karcinogenity in vitro a in vivo ambroxólium-chlorid nevykazoval žiadne osobitné riziko pre ľudí.
V štúdiách reprodukčnej toxicity na potkanoch a králikoch ambroxólium-chlorid nevykazoval
embryotoxický ani teratogénny potenciál. Plodnosť samcov a samíc potkanov nebola ovplyvnená. Ambroxólium-chlorid podávaný v dávkach toxických pre matku počas peri- a postnatálneho vývoja
spôsobil oneskorenie vývoja, zníženie prežitia mláďat a nižší počet zvierat na vrh.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
sukralóza
kyselina benzoová
hydroxyetylcelulóza 10900-20300 mPA.s
edetan disodný čerešňová príchuť
vanilková príchuť
koncentrovaná kyselina chlorovodíková hydroxid sodný
čistená voda
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
Po otvorení: 6 mesiacov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie. Neuchovávajte v mrazničke.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Hnedé sklenené fľaše typu III s objemom 100 ml, 125 ml alebo 150 ml, uzavreté plastovými uzávermi odolnými proti otvoreniu deťmi, ktoré sú tiež odolné voči nedovolenej manipulácii. Fľaše sú balené
v papierovej škatuľke spolu s plastovou odmerkou.
Kapacita plastových odmeriek je 2,5 ml, 5 ml a 10 ml. Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Medochemie Iberia S.A., Rua Jose Maria Nicolau, 6, 7oB, São Domingos de Benfica, 1500 662 Lisabon, Portugalsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
Reg.č.: 52/0251/21-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
10/2021