BIONTFDG sol inj 1x0,2 ml-10 ml/36 MBq-14300 MBq (liek.inj.skl.)

SPC
d width="127" valign="top"> 56-58 kg = 0,92
6 kg = 0,19
16 kg = 0,40
26 kg = 0,56
36 kg = 0,66
46 kg = 0,82
60-62 kg = 0,96
8 kg = 0,23
18 kg = 0,44
28 kg = 0,58
38 kg = 0,68
48 kg = 0,85
64-66 kg = 0,98
10 kg = 0,27
20 kg = 0,46
30 kg = 0,60
40 kg = 0,70
50 kg = 0,88
68 kg = 0,99

Aplikácia lieku biontFDG a vyšetrenie PET
Tesne pred podaním musí byť aktivita biontFDG zmeraná kalibrátorom.
biontFDG sa aplikuje do žily pomalou intravenóznou injekciou tak, aby sa minimalizovala extravazálna aplikácia. Pri paravazálnom nahromadení by došlo k zbytočnému lokálnemu ožiareniu okolitých tkanív a bol by to zdroj artefaktov pri zobrazovaní.
Diagnostické zobrazovanie obvykle začína 45 až 60 minút po injekcii fludeoxyglukózy (18F).
4.3 Kontraindikácie
biontFDG injekčný roztok nemá absolútnu kontraindikáciu, o jeho použití u žien s pozitívnym tehotenským testom musí rozhodnúť lekár podľa očakávaného prínosu vyšetrenia pri maximálnom znížení rizika pre plod. Ak je odhad efektívneho dávkového ekvivalentu pre plod menší ako 1 mSv, je podanie rádiofarmaka v odôvodnených prípadoch akceptovateľné.
Vyšetrenie sa nemá vykonávať u osôb s precitlivenosťou na účinnú látku alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Vystavenie pacienta účinkom ionizujúceho žiarenia pri rádionuklidových vyšetreniach musí byť opodstatnené na základe ich predpokladaného prínosu. Aplikovaná aktivita musí byť taká, aby pri najmenšej výslednej dávke žiarenia bol dosiahnutý požadovaný diagnostický výsledok.
U pacientov so zníženou funkciou obličiek sa vyžaduje zvlášť dôkladné posúdenie indikácie na rádionuklidové vyšetrenia pre zvýšené riziko radiačného zaťaženia.
Pri vyšetrovaní detí treba vziať do úvahy, že absorbovaná dávka (mGy/MBq) aj efektívna dávka na jednotku aplikovanej aktivity (mSv/MBq) je u detí väčšia ako u dospelých (pozri časť 11. Dozimetria).
Príprava pacienta
Pacient pred aplikáciou biontFDG musí byť dostatočne hydratovaný. Odporúčaný je príjem tekutín v množstve 1-1,5 litra (voda, minerálka, nesladený čaj). Primeraná hydratácia, podpora diurézy a časté vyprázdňovanie močového mechúra po vyšetrení prispieva k znižovaniu jeho radiačného zaťaženia.
Vyžaduje sa, aby pacienti pred aplikáciou biontFDG boli minimálne 4 hodiny na lačno. Odporúča sa 12 hodín pred vyšetrením nekonzumovať cukor, sladkosti, zemiaky, cestoviny, ryžu, chlieb, mlieko, mliečne výrobky, syry, jogurty, smotanu, zmrzlinu, ovocie, ovocné šťavy. Dodržiavanie diétnych opatrení je vynútené obmedzenou absorpciou glukózy v bunkách (saturačná kinetika).
 S cieľom vyhnúť sa hyperfixácii biontFDG v svaloch sa odporúča vynechať 48 hodín pred vyšetrením športovanie, dlhé prechádzky a všetky činnosti, spojené s fyzickou námahou.
V čase medzi aplikáciou a začiatkom vyšetrenia a počas detekcie by mali byť pacienti v pokoji, mali by pohodlne sedieť, ležať a nemali by čítať a rozprávať.
Metabolizmus glukózy v mozgu závisí od jeho aktivity. PET vyšetrenia CNS by sa mali robiť po príprave pacienta v zatemnenej a odhlučnenej miestnosti..
Stanovenie glykémie je potrebné urobiť tesne pred podaním biontFDG. Hyperglykémia môže spôsobiť zníženie vstupu biontFDG do tkanív, najmä ak je glykémia vyššia ako 8 mmol/l. PET vyšetrenie s fludeoxyglukózou (18F) nie je vhodné u osôb s nekontrolovaným diabetom.
Absorpcia glukózy v myokarde je závislá od inzulínu. Pri vyšetrovaní myokardu sa odporúča podať 50 g glukózy približne hodinu pred aplikáciou biontFDG. U pacientov s diabetes mellitus možno v prípade potreby upraviť glykémiu kombinovanou infúziou inzulínu a glukózy (inzulín-glukózová svorka).
Interpretácia FDG PET obrazov
Infekčné a/alebo zápalové ochorenia, ako aj regeneračné procesy po operáciách môžu významne zvýšiť lokálnu absorpciu FDG a spôsobiť falošne pozitívne výsledky.
Vznik falošne pozitívnych FDG-PET výsledkov nemožno vylúčiť počas prvých 2-4 mesiacov po rádioterapii. Ak je FDG-PET vyšetrenie u takýchto pacientov požadované skôr, musí byť dôkladne zdôvodnené.
U pacientov liečených chemoterapeutikami je optimálny odstup medzi posledným podaním chemoterapie a FDG-PET vyšetrením minimálne 4-6 týždňov. Predíde sa tým najmä falošne pozitívnym výsledkom. Ak je FDG-PET vyšetrenie u takýchto pacientov požadované skôr, musí byť dôkladne zdôvodnené.
Pri chemoterapeutickom režime s cyklami kratšími ako 4 týždne treba vykonať FDG-PET vyšetrenie tesne pred začatím nového cyklu, aby časový odstup od posledného podania chemoterapie bol čo najdlhší.
Pri lymfómoch nízkeho stupňa malignity majú diagnostický význam len pozitívne FDG-PET nálezy, pretože citlivosť vyšetrenia nie je dostatočná na to, aby negatívny nález vylúčil prítomnosť ochorenia.
Fludeoxyglukóza (18F) je menej vhodná na detekciu metastáz v mozgu, pre vysokú fyziologickú akumuláciu v šedej hmote.
Ak sa na detekciu používa koincidenčný režim SPECT kamier, ich detekčná účinnosť je oproti špecializovaným jednoúčelovým PET kamerám nižšia, čo vedie k zníženej možnosti identifikácie ložísk menších ako 1 cm
Obrazy FDG-PET sa odporúča interpretovať vo vzťahu s inými tomografickými zobrazovacími metódami (CT, ultrasonografia, MRI). Fúzia funkčných obrazov FDG-PET s morfologickými obrazmi (napr. PET-CT) môže zvýšiť citlivosť a špecifickosť a odporúča sa pri diagnostike nádorov pankreasu, hlavy a krku, lymfómoch, melanómoch, nádoroch pľúc a recidívach karcinómu konečníka.
Všeobecné upozornenia
Rádiofarmaká môžu prijímať, používať a podávať iba oprávnené osoby vo vybraných zdravotníckych zariadeniach. Svoju činnosť musia vykonávať tak, aby pri nej bola zabezpečená minimalizácia radiačnej dávky pre pacientov i personál.
Príjem rádiofarmák, ich skladovanie, používanie, preprava a kontrola sú predmetom povolení a/alebo licencií kompetentných inštitúcií. Používateľ musí pripravovať rádiofarmaká takým spôsobom, ktorý zabezpečí radiačnú bezpečnosť a zároveň požadovanú farmaceutickú kvalitu. Potrebné je používať odporúčané aseptické postupy, ktoré sú upravené podľa požiadaviek Správnej výrobnej praxe pre rádiofarmaká.
Odpady sa musia likvidovať podľa národných predpisov.
Po skončení vyšetrenia sa odporúča zvýšený príjem tekutín a častejšie vyprázdňovanie močového mechúra.
Po aplikácii biontFDG sa odporúča, abysa pacienti 12 hodín nezdržiavali v blízkosti detí a tehotných žien.
Upozornenie: veľmi citlivé detektory v jadrových zariadeniach alebo na hraničných priechodoch môžu zachytiť zostatkovú rádioaktivitu biontFDG v tele pacienta aj na druhý deň po vyšetrení.
4.5 Liekové a iné interakcie
Interakcie s bežne užívanými liekmi nie sú známe.
Všetky lieky ovplyvňujúce hladinu glukózy v krvi môžu ovplyvniť citlivosť vyšetrenia (kortikosteroidy, valproát, karbamazepín, fenytoín, fenobarbital a katecholamíny).
Podanie glukózy a inzulínu ovplyvňuje vstup fludeoxyglukózy (18F) do buniek. Vysoké hladiny glukózy v krvi ako aj nízke hladiny inzulínu v plazme znižujú vstup fludeoxyglukózy (18F) do orgánov a nádorov.
Po podaní stimulátorov kostnej drene (colony-stimulating factors - CSFs) sa na niekoľko dní zvýši absorpcia fludeoxyglukózy (18F) v kostnej dreni a slezine. Preto sa odporúča minimálne 5 dňový odstup CSFs liečby od PET vyšetrenia.
4.6 Gravidita a laktácia
Ak je potrebné podať rádioaktívny liek žene vo fertilnom veku, vždy je nevyhnutné presvedčiť sa o tom, či nie je tehotná. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia, sa má považovať za tehotnú, pokiaľ sa nepreukáže opak. Dovtedy sa majú používať len metódy bez využitia zdrojov ionizujúceho žiarenia.
Rádionuklidové vyšetrenia u tehotných žien predstavujú tiež radiačné zaťaženie pre plod Aplikácia 400 MBq fludeoxyglukózy (18F) predstavuje pre maternicu absorbovanú dávku 8,4 mGy. Absorbované dávky nad 0,5 mGy sú považované za potenciálne riziko pre plod. Počas tehotenstva majú byť preto vykonávané len nevyhnutné vyšetrenia, kde očakávaný prínos prevyšuje radiačné riziko pre matku a plod.
Fludeoxyglukóza (18F) sa vylučuje do materského mlieka. Pred podaním fludeoxyglukózy (18F) dojčiacej matke treba zvážiť či je možné vyšetrenie odložiť, kým matka neukončí dojčenie a či požadované rádionuklidové vyšetrenie je tou správnou voľbou. Ak je vyšetrenie počas laktácie nevyhnutné, dojčenie treba prerušiť minimálne na 12 hodín po aplikácii fludeoxyglukózy (18F). Mlieko vytvorené v tomto období sa musí odsať a zlikvidovať.
Dojčenie môže opäť začať, ak hladina rádioaktivity v mlieku nepredstavuje pre dieťa väčší efektívny dávkový ekvivalent (EDE) ako 1 mSv.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Štúdie o účinkoch biontFDG na ovplyvňovanie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje neboli vykonané. Tieto účinky však nie sú očakávané.
4.8 Nežiaduce účinky
Dodnes neboli pozorované nežiaduce účinky po podaní fludeoxyglukózy (18F). Keďže množstvo podanej účinnej látky je veľmi nízke, hlavné riziko predstavuje žiarenie.
Expozícia ionizujúcemu žiareniu je spojená s možným zvýšením rizika vzniku onkologických ochorení a dedičných chýb. Dlhoročné používanie rádionuklidových diagnostických vyšetrovacích metód nukleárnej medicíny ukazuje, že výskyt týchto nežiaducich účinkov je možné vzhľadom na nízke radiačné dávky očakávať len s malou frekvenciou.
Pri väčšine diagnostických vyšetrení v nukleárnej medicíne je efektívny dávkový ekvivalent (EDE) pre vyšetrovaného menší ako 20 mSv.
 Po podaní maximálnej odporúčanej aktivity FDG-fludeoxyglukózou (18F) je efektívny dávkový ekvivalent okolo 7,6 mSv.
4.9 Predávkovanie
Množstvo účinnej látky, aplikované pri diagnostickom použití fludeoxyglukózy (18F ) je tak malé, že predávkovanie vo farmakologickom zmysle je nepravdepodobné.
V prípade radiačného predávkovania sa má absorbovaná dávka, ak je to možné, znižovať zvýšeným vylučovaním rádionuklidu z tela podporou diurézy a častým vyprázdňovaním močového mechúra.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmakum. ATC kód: V09IX04.
Pri chemických koncentráciách používaných na diagnostické vyšetrenia nevykazuje fludeoxyglukóza (18F) žiadnu farmakodynamickú aktivitu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Fludeoxyglukóza (18F) je analóg glukózy, ktorý sa kumuluje vo všetkých bunkách, ktoré využívajú glukózu ako primárny zdroj energie.
Po intravenóznej aplikácii je farmakokinetický profil fludeoxyglukózy (18F) v cievnom systéme biexponenciálny. Distribučný čas je 1 minúta a polčas eliminácie približne 12 minút.
Bunková absorpcia fludeoxyglukózy (18F) prebieha tkanivovo špecifickými prenosovými systémami, ktoré sú čiastočne závislé od inzulínu a preto môžu byť ovplyvnené príjmom potravy a podmienkami výživy. U pacientov s diabetes mellitus je absorpcia fludeoxyglukózy (18F) do buniek znížená v dôsledku zmenenej tkanivovej distribúcie a metabolizmu glukózy.
Fludeoxyglukóza (18F) je podobne ako glukóza transportovaná do buniek špecifickými glukózovými membránovými transportérmi, ktoré umožňujú jej aktívny prestup cez membránu do cytoplazmy. V cytoplazme prechádza iba prvým krokom glykolýzy. FDG je fosforylovaná pomocou hexokinázy na fludeoxyoxyglukózo(18F)-6-fosfát, ktorý sa v bunke ďalej nemetabolizuje. Následná defosforylácia fludeoxyoxyglukózo(18F)-6-fosfátu intracelulárnymi fosfatázami je pomalá, preto zostáva v tkanive uväznený viac hodín.
U zdravých osôb je fludeoxyglukóza (18F) distribuovaná do celého tela, predovšetkým do mozgu a srdca, v menšej miere do pľúc a pečene. V pečeni sa koncentrácia FDG znižuje oproti ostatným orgánom oveľa rýchlejšie vplyvom aktivít pečeňových fosfatáz.
Akumulácia FDG v bunkách je ukazovateľom zužitkovania glukózy, je úmerná metabolickej aktivite glukózy.
Fludeoxyglukóza (18F) sa kumuluje v nádoroch s vysokou premenou glukózy. Po aplikácii sa koncentrácia FDG v nádoroch rýchlo zvýši a počas ďalších 3 – 4 hodín narastá.

Eliminácia fludeoxyglukózy (18F) je najmä renálna, 20% sa vylúči močom počas dvoch hodín po aplikácii.
Väzba na obličkový parenchým je slabá, ale celý močový systém a hlavne močový mechúr v dôsledku renálnej eliminácie fludeoxyglukózy (18F) vykazuje značnú aktivitu.
Fludeoxyglukóza (18F) prechádza hematoencefalickou bariérou.
Približne 3% aplikovanej aktivity sa absorbuje v myokarde počas 40 minút. Distribúcia fludeoxyglukózy (18F) v nepoškodenom myokarde je prevažne homogénna, aj keď sú popisované cca 15% lokálne rozdiely v medzikomorovej priehradke. Počas ischémie myokardu a pri jej doznievaní sa v bunkách myokardu objavuje zvýšená absorpcia glukózy.
V pankrease a v pľúcach sa akumuluje 0,9 – 2,4% vpichnutej aktivity.
Fludeoxyglukóza (18F) sa v menšej miere kumuluje tiež v očných svaloch, hltane a čreve.
K zvýšenému hromadeniu FDG v svaloch dochádza v prípade zvýšeného svalového napätia počas vyšetrenia.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V predklinických štúdiách akútnej toxicity nepreukázal 50-násobok ľudskej dávky u psov a 1000-násobok ľudskej dávky u myší žiadne príznaky toxicity.
Štúdie chronickej toxicity, mutagénneho potenciálu, štúdie reprodukčnej toxicity a karcinogénneho potenciálu neboli vykonané.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid sodný, voda na injekciu.
Tlmivý roztok: seskvihydrát citrátu hydrogéndisodného a dihydrát citrátu trisodného, kyselina chlorovodíková 2N, hydroxid sodný 2N.
6.2 Inkompatibility
Vzhľadom k tomu, že sa nevykonávali štúdie inkompatibility, tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú spomenuté v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
biontFDG je použiteľný 10 hodín od ukončenia syntézy lieku.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Liek sa musí uchovávať pri teplote do 25°C v pôvodnom balení.
Tento liek sa musí skladovať v súlade s národnými predpismi, platnými pre rádioaktívne výrobky (Nariadenie vlády SR č. 345/2006 Z.z o základných bezpečnostných požiadavkách na ochranu zdravia pracovníkov a obyvateľov pred ionizujúcim žiarením, Vyhláška MZ SR č, 545/2007 Z.z, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zabezpečenie radiačnej ochrany pri činnostiach vedúcich k ožiareniu a činnostiach dôležitých z hľadiska radiačnej ochrany).
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Viacdávková, maximálne 13,5 ml bezfarebná injekčná liekovka z neutrálneho skla (typ I. Ph.Eur.), uzatvorená zátkou z prírodnej gumy a hliníkovou objímkou (zapertlovaná).
Jedna injekčná liekovka obsahuje maximálne 10 ml roztoku s objemovou aktivitou 400 ± 40 MBq/ml v čase kalibrácie.
Viacdávková injekčná liekovka sa balí do obalového súboru Typu A (typ PT 213 R0) pre transport kvapalných rádioaktívnych látok. Jeho vnútornú, relatívne nezávislú časť tvorí prenosný kontajner (PT 185 R3) na injekčnú liekovku, ktorý je súčasťou zariadení používaných na oddeleniach nukleárnej medicíny. Vnútorný kontajner umožňuje bezpečnú manipuláciu s injekčnou liekovkou a spracovanie rádioaktívnej látky, bez vybratia z 20 mm oloveného tienenia. Obalový súbor sa môže použiť aj pre bezpečné skladovanie rádioaktívnych látok. Obalový súbor podlieha dozoru ÚJD SR a MZ SR.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s prípravkom
Obal sa musí pred použitím skontrolovať a aktivita premerať kalibrátorom.
biontFDG možno riediť 0,9% roztokom chloridu sodného pre injekcie (9 mg/ml).
Injekčné liekovky sa nesmú otvárať po dezinfekcii uzáveru. Ak sa obsah injekčnej liekovky používa pre viac aplikácií, každú dávku je potrebné odobrať za aseptických podmienok cez uzáver použitím jednorazovej sterilnej ihly a jednorazovej striekačky s vhodným ochranným krytom.
Roztok sa musí pred použitím vizuálne skontrolovať. Použiť sa môžu len čisté roztoky bez viditeľných čiastočiek.
Aplikácie rádiofarmák predstavujú pre personál riziko vystavenia účinkom radiácie, kontaminácie stopami moča, zvratkov a pod. Pri používaní rádiofarmák a odstraňovaní odpadu je nutné dodržiavať príslušné predpisy pre ochranu zdravia pred ionizujúcim žiarením. (Nariadenie vlády SR č. 345/2006 Z.z o základných bezpečnostných požiadavkách na ochranu zdravia pracovníkov a obyvateľov pred ionizujúcim žiarením, Vyhláška MZ SR č, 545/2007 Z.z, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zabezpečenie radiačnej ochrany pri činnostiach vedúcich k ožiareniu a činnostiach dôležitých z hľadiska radiačnej ochrany).

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
BIONT, a.s.
Karloveská 63
842 29 Bratislava

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Október 2008

10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

11. DOZIMETRIA

Tabuľka absorbovaných dávok v jednotlivých orgánoch po intravenóznej aplikácii fludeoxyglukózy (18F). Hodnoty sú vypočítané pre jednotlivé vekové skupiny podľa ICRP 80 Publication.'

Dávka absorbovaná na jednotku podanej aktivity (mGy/MBq)
Orgán
Dospelí
15 roční
10 roční
5 roční
1 roční
nadobličky
0,0120
0,0150
0,0240
0,0380
0,0720
stena močového mechúra
0,1600
0,2100
0,2800
0,3200
0,5900
povrch kosti
0,0110
0,0140
0,0220
0,0350
0,0660
mozog
0,0280
0,0280
0,0300
0,0340
0,0480
prsia
0,0086
0,0110
0,0180
0,0290
0,0560
žlčový kanál
0,0120
0,0150
0,0230
0,0350
0,0660
stena čreva
0,0110
0,0140
0,0220
0,0360
0,0680
tenké črevo
0,0130
0,0170
0,0270
0,0410
0,0770
hrubé črevo
0,0130
0,0170
0,0270
0,0400
0,0740
ULI stena
0,0120
0,0160
0,0250
0,0390
0,0720
LLI stena
0,0150
0,0190
0,0290
0,0420
0,0760
srdce
0,0620
0,0810
0,1200
0,2000
0,3500
obličky
0,0210
0,0250
0,0360
0,0540
0,0960
pečeň
0,0110
0,0140
0,0220
0,0370
0,0700
pľúca
0,0100
0,0140
0,0210
0,0340
0,0650
svaly
0,0110
0,0140
0,0210
0,0340
0,0650
hltan
0,0110
0,0150
0,0220
0,0350
0,0680
vaječníky
0,0150
0,0200
0,0300
0,0440
0,0820
pankreas
0,0120
0,0160
0,0250
0,0400
0,0760
kostná dreň
0,0110
0,0140
0,0220
0,0320
0,0610
koža
0,0080
0,0100
0,0160
0,0270
0,0520
slezina
0,0110
0,0140
0,0220
0,0360
0,0690
semenníky
0,0120
0,0160
0,0260
0,0380
0,0730
týmus
0,0110
0,0150
0,0220
0,0350
0,0680
štítna žľaza
0,0100
0,0130
0,0210
0,0350
0,0680
maternica
0,0210
0,0260
0,0390
0,0550
0,1000
ostatné orgány
0,0110
0,0140
0,0220
0,0340
0,0630
Účinná dávka
(mSv/MBq)

0,0190

0,0250

0,0360

0,0500

0,0950

Výsledná efektívna dávka po podaní 400 MBq biontFDG je približne 7,6 mSv (pre osobu s hmotnosťou 70 kg)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.