BETOPTIC S int opu 1x5 ml (fľ.PE)


4.3. Kontraindikácie


Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku tohto lieku. BETOPTIC S je kontraindikovaný u pacientov so sínusovou bradykardiou, druhým alebo tretím stupňom srdcového bloku, kardiogénnym šokom alebo anamnézou zjavnej srdcovej slabosti.

4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní


V klinických štúdiách sa ukázalo, že lokálne podanie betaxololu má nepatrný vplyv na srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Je potrebné zachovať obozretnosť pri liečbe pacientov s anamnézou zlyhania srdca alebo srdcového bloku. Liečbu s liekom BETOPTIC S je potrebné prerušiť pri prvých príznakoch srdcovej slabosti.

Diabetes mellitus. Beta-adrenergné blokátory je potrebné podávať obozretne u pacientov so spontánnou hypoglykémiou alebo u diabetických pacientov (predovšetkým u pacientov s kolísavou diabetes), ktorým sa podáva inzulín alebo perorálne antidiabetiká. Blokátory beta-adrenergných receptorov môžu zakryť príznaky a symptómy akútnej hypoglykémie.

Tyreotoxikóza. Beta-adrenergné blokátory môžu zakryť určité klinické príznaky hypertyreoidizmu (napríklad tachykardiu). Pacientov s podozrením rozvoja tyreotoxikózy treba starostlivo liečiť, aby sa zamedzilo náhlemu vynechaniu beta-adrenergných blokátorov, čo by mohlo viesť k náhlemu zhoršeniu choroby štítnej žľazy.

Svalová slabosť. Bola uvedená beta-adrenergná blokáda na posilnenie slabosti svalstva zodpovedajúcej určitým príznakom myasténie (napríklad diplopia, ptóza a celková slabosť).

Závažný chirurgický zákrok. Je potrebné zvážiť postupné ukončenie beta-adrenergných blokátorov pred celkovou anestéziou, z dôvodu zníženej schopnosti srdca reagovať na beta-adrenergne sprostredkovaný sympatický reflex stimuli.

Pulmonálny. Je potrebné zachovávať obozretnosť pri liečení glaukomatóznych pacientov s nadmernou reštrikciou pulmonálnej funkcie. Sú publikované údaje o astmatických záchvatoch a pulmonálnych ťažkostiach počas liečby betaxololom. Hoci opätovná stimulácia niektorých takýchto pacientov s oftalmickým betaxololom nemala nepriaznivé účinky na výsledky testov pulmonálnych funkcií, možnosť adverzných pulmonálnych účinkov u pacientov citlivých na beta-blokátory sa nedá vylúčiť.

V regulovaných klinických štúdiách oftalmický betaxolol vykazoval malý účinok na respiračnú a kardiovaskulárnu funkciu.

Očné. U pacientov s glaukómom s uzavretým uhlom je bezprostredným účelom liečby opätovné otvorenie uhla pomocou konstrikcie zrenice s miotickým činidlom. Betaxolol má malý alebo žiadny

účinok na zrenicu. Ak sa BETOPTIC S použije na zníženie vnútroočného tlaku pri glaukóme s uzavretým uhlom, mal by sa použiť s miotikom a nie samostatne.

Sú dostupné údaje o suchých očiach v súvislosti s topickým očným používaním beta-blokátorov. Je potrebné zachovávať obozretnosť pri používaní beta-blokátorov u pacientov so syndrómom suchého oka alebo podobnými abnormalitami slzného filmu.

Osoby, ktoré nosia kontaktné šošovky si musia tieto odstrániť pred instiláciou lieku BETOPTIC S a počkať 15 minút po podaní dávky pred tým, ako si znova založia kontaktné šošovky.

4.5. Liekové a iné interakcie


Pacienti, ktorým sa perorálne podávajú beta-adrenergné blokátory a BETOPTIC S by mali byť sledovaní v súvislosti s možným aditívnym účinkom buď na vnútroočný tlak alebo na známe systémové účinky beta-blokády.

Prísne pozorovanie pacienta sa odporúča v prípade, ak sa beta-blokátor podáva pacientom, ktorí dostávajú katecholamín-deplečné liečivá, ako je rezerpín, z dôvodu možných aditívnych účinkov a vzniku hypotenzie a/alebo bradykardie.

Betaxolol je adrenergný blokátor; preto je potrebné zachovávať obozretnosť u pacientov, ktorí súčasne užívajú adrenergné psychotropné liečivá.

4.6. Gravidita a laktácia


Štúdie reprodukcie sa uskutočnili s perorálne podávaným hydrochloridom betaxololu na potkanoch a králikoch. Zaznamenal sa údaj o lieku v súvislosti so stratou post-nidácie u králikov pri dávkach vyšších ako 12 mg/kg a u potkanov pri dávkach vyšších ako 128 mg/kg. Hydrochlorid betaxololu sa však nepreukázal ako teratogénny a pri subtoxických dávkach sa nepozorovali žiadne nepriaznivé účinky na reprodukciu.

Neuskutočnili sa dostačujúce a dobre regulované štúdie s tehotnými ženami. BETOPTIC S by sa mal počas tehotenstva používať iba vtedy, ak očakávaný úžitok prevyšuje možné riziko pre plod.

Nie je známe, či sa hydrochlorid betaxololu vylučuje do materského mlieka. Je potrebné zachovávať

opatrnosť pri podávaní lieku BETOPTIC S dojčiacim ženám.


4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje


Nie je pravdepodobné, že po použití lieku BETOPTIC S by schopnosť viesť motorové vozidlo a používať stroje bola ovplyvnená inými problémami, ako sú problémy spojené s prechodným rozmazaným videním.

4.8. Nežiaduce účinky


Topicky aplikované beta-adrenergné blokátory sa môžu absorbovať systémovo. Nepriaznivé reakcie zistené pri systémovom podávaní beta1-adrenergných blokátorov sa môžu vyskytnúť pri topickom podávaní (pozri časť 4.4. Špeciálne upozornenia).

Očné. V klinických pokusoch najčastejším prípadom spojeným s používaním lieku BETOPTIC S bol prechodný očný diskomfort. Nasledujúce ďalšie stavy sa zaznamenali pre malý počet pacientov: rozmazané videnie, keratitis punctata rohovky, pocit cudzieho telieska, fotofóbia, slzenie, svrbenie, pocit suchého oka, erytém, zápal, sekrét, očná bolesť, znížená zraková ostrosť a chrastavenie očných rias.

Ďalšie medicínske prípady uvádzané s inými prípravkami betaxololu zahrňujú alergické reakcie, zníženú citlivosť rohovky, edém a anizokóriu.

Systémové. Systémové reakcie po lokálnom podávaní lieku BETOPTIC S, očná instilácia 0,5 %, boli uvádzané len zriedka. Tieto zahŕňajú:

Kardiovaskulárne: Bradykardia, srdcový blok a kongestívne zlyhanie srdca.


Pulmonálne: Pulmonálne ťažkosti charakterizované dýchavičnosťou, broncho-spazmom, zahusteným bronchiálnym sekrétom, astmou a respiračným zlyhaním.

Centrálny nervový systém: insomnia, závraty, vertigo, bolesť hlavy, depresia, letargia a zvýšenie príznakov a symptómov ťažkej myasténie.

Iné: urtikária, toxická epidermálna nekrolýza, vypadávanie vlasov a glositída.


4.9. Predávkovanie


Hodnota perorálnej LD50 lieku sa pohybuje v rozsahu 350 až 920 mg/kg pre myši a v rozsahu 860 až

1050 mg/kg pre potkany. Symptómy, ktoré sa dajú očakávať pri predávkovaní systémovo podávaného blokátora beta1-adrenergného receptora sú hypotenzia, bradykardia a akútne zlyhanie srdca.

Nie sú k dispozícii žiadne informácie o predávkovaní po očnom podávaní. Pri topickom predávkovaní s liekom BETOPTIC S sa tento liek môže vymyť z oka (očí) teplou tečúcou vodou.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1. Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterapeutická skupina: oftalmologická a antiglaukomatiká


ATC kód: S01ED02.

Predklinická farmakológia:


Periférny vazorelaxačný účinok betaxololu sa preukázal v in-vivo štúdiách na psoch, zatiaľ čo vazorelaxačný účinok a účinok blokády vápnikových kanálikov betaxololu sa demonštroval v niekoľkých in-vivo štúdiách pričom sa použili ako očné tak aj neočné cievy z potkaních, morčacích, králičích, psích, bravčových a hovädzích modelov. Účinok betaxololu ako neuroprotektívneho činidla sa preukázal ako v in-vivo tak aj v in-vitro experimentoch so sietnicou králika, kortikálnymi kultúrami potkanov a retinálnymi kultúrami kurčiat.

Klinická farmakológia:


Hydrochlorid betaxololu, kardioselektívne blokačné činidlo (beta-1-adrenergného) receptora, nemá signifikantnú membránu-stabilizujúcu (lokálnu anestetickú) aktivitu a nemá prirodzený sympatikomimetický účinok. Perorálne podávané beta-adrenergné blokačné činidlá znižujú minútový objem srdca u zdravých subjektov a pacientov s ochorením srdca. U pacientov so závažným zhoršením funkcie myokardu môžu antagonisti beta-adrenergných receptorov inhibovať sympatický stimulačný účinok potrebný na udržiavanie primeranej funkcie srdca.

Ak sa BETOPTIC S instiluje do oka, vykazuje účinok zníženia zvýšeného vnútroočného tlaku, či už spojený s glaukómom alebo nie. Lokálne podaný betaxolol má minimálny účinok na pulmonálne a kardiovaskulárne parametre.

Zvýšený vnútroočný tlak predstavuje hlavný rizikový faktor pri glaukomatóznej strate zorného poľa. Čím vyššia hladina vnútroočného tlaku, tým väčšia pravdepodobnosť poškodenia zrakového nervu a straty zorného poľa. Betaxolol vykazuje účinok na znižovanie zvýšeného ako aj normálneho vnútroočného tlaku a mechanizmus očného hypotenzívneho účinku sa javí ako zníženie produkcie komorového moku, ako sa demonštrovalo pomocou tonografie a fluorometrie komorového moku.'

V regulovaných dvojnásobne maskovaných štúdiách rozsah trvanie očného hypotenzívneho účinku BETOPTIC S a BETOPTIC 0,5 % oftalmického roztoku boli klinicky ekvivalentné. BETOPTIC S bol signifikantne komfortnejší než roztok BETOPTIC.

Oftalmický roztok betaxololu, 1 %, (jedna kvapka do každého oka) sa porovnával s placebo v krížovej štúdii zahrňujúcej deväť pacientov s reaktívnym ochorením dýchacích ciest. Hydrochlorid betaxololu nemal žiadny signifikantný účinok na pulmonálnu funkciu, ako sa stanovilo meraním pomocou FEV1 nútenej vitálnej kapacity pľúc (Forced vital capacity, FVC), FEV1/FVC nebola signifikantne odlišná od placebo. Účinok izoproterenolu, beta stimulátora, ktorý sa podával na konci štúdie, nebol inhibovaný oftalmickým betaxololom.

Počas experimentu sa nepozorovali žiadne údaje o kardiovaskulárnej beta-adrenergnej blokáde s betaxololom v dvojnásobne maskovanej, krížovej štúdii uskutočňovanej s 24 normálnymi subjektami, pri porovnaní oftalmického betaxololu a placebo a ich účinkov na krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Údaje získané počas regulovaných klinických pokusov s pacientmi s chronickým glaukómom s otvoreným uhlom a očnou hypertenziou preukazujú, že liečba s betaxololom má vynikajúci dlhodobý priaznivý účinok na zrakové pole, ako sa zistilo v porovnaní s liečbou s timololom, neselektívnym beta-blokátorom. Okrem toho, počas liečby s betaxololom sa nepozoroval žiadny negatívny účinok na prívod krvi do zrakového nervu. Presnejšie, betaxolol udržiava alebo zlepšuje očný prietok krvi/perfúziu.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti


Betaxolol je vysoko lipofilný, čo má za následok dobrú priepustnosť cez rohovku, umožňujúcu vysoké vnútroočné hladiny liečiva. Betaxolol sa vyznačuje dobrou orálnou absorpciou, nízkym úbytkom pri prvom prechode a relatívne dlhým polčasom, približne 16 až 22 hodín. Eliminácia betaxololu sa primárne uskutočňuje cez obličky, skôr ako stolicou. Hlavné metabolické dráhy poskytujú dve formy karboxylovej kyseliny plus nezmenený betaxolol v moči (približne 16 % z podanej dávky).

Nástup účinku betaxololu sa vo všeobecnosti môže pozorovať v rozpätí 30 minút a maximálny účinok sa zvyčajne objavuje 2 hodiny po topickom podaní. Jednoduchá dávka poskytuje 12- hodinové zníženie vnútroočného tlaku.

Polárna povaha betaxololu môže poskytovať zdanlivý očný diskomfort. V tomto lieku sú molekuly betaxololu iónovo viazané k amberlitovej živici. Po instilácii sa molekuly betaxololu rozmiestnia prostredníctvom iónov v slznom filme. Tento proces rozmiestnenia sa uskutoční v priebehu niekoľkých minút a zvyšuje očný komfort pozorovaný pre BETOPTIC S.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti


Nie sú k dispozícii žiadne významné predklinické údaje pre lekárov predpisujúcich liek, ktoré by boli doplňujúcimi k údajom už zahrnutým v ostatných častiach SPC.




6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1. Zoznam pomocných látok


acidum polystyrendivinylbenzensulfonicum, carbomerum 974P, acidum boricum, mannitolum, dinatrii edetas dihydricus, benzalkonii chloridum, N-laurylsarcosinum, natrii hydroxidum, acidum hydrochloricum, aqua purificata.

6.2. Inkompatibility


Neaplikovateľné.

6.3. Čas použiteľnosti


24 mesiacov.


6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25°C. Po otvorení spotrebovať do 28 dní.



6.5. Druh obalu a obsah balenia

BETOPTIC S je balený v 5 ml fľaštičke z priesvitného polyetylénu s kvapkacím skrutkovacím uzáverom.

6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom


Pred použitím dobre pretrepať.


Nedotýkajte sa špičkou fľaštičky žiadneho povrchu, pretože sa týmto môže kontaminovať obsah. Uchovávajte fľaštičku pevne uzatvorenú, ak sa nepoužíva.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


S.A. Alcon-Couvreur N.V.


Rijksweg 14 ,B-2870 Puurs, Belgicko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

64/0600/97-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE


1997 /

10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Október 2007
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.