APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 60x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al)

SPC
ntiagregačnou liečbou u pacientov s ACS a/alebo u pacientov, ktorí podstúpili PCI po dosiahnutí hemostázy (pozri časti 4.4, 5.1).

 Pedi at ri ck á  popul áci a
Bezpečnosť a účinnosť apixabánu u detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov sa nestanovila. K dispozícii nie sú žiadne údaje.

Spôsobpodávania
Perorálne použitie.
Apixaban Mylan sa má prehltnúť a zapiť vodou, s jedlom alebo bez jedla.

Pacienti, ktorí nedokážu prehltnúť celé tablety, môžu tablety lieku Apixaban Mylan rozdrviť
a suspendovať vo vode, alebo v 5 % roztoku glukózy vo vode (G5W) alebo v jablkovom džúse alebo rozmiešať v jablkovom pyré a ihneď perorálne užiť (pozri časť 5.2). Alternatívne sa tablety lieku
Apixaban Mylan môžu rozdrviť a suspendovať v 60 ml vody alebo G5W a ihneď podať cez
nazogastrickú sondu (pozri časť 5.2). Rozdrvené tablety lieku Apixaban Mylan sú stabilné vo vode,
G5W, jablkovom džúse a jablkovom pyré do 4 hodín.

4.3 Kontraindikácie

· Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
· Aktívne klinicky významné krvácanie.
· Ochorenie pečene spojené s koagulopatiou a klinicky významným rizikom krvácania (pozri časť 5.2).
· Lézia alebo ochorenie, ak sa považuje za významný rizikový faktor závažného krvácania. To môže zahŕňať súčasnú alebo nedávnu gastrointestinálnu ulceráciu, prítomnosť malígnych
novotvarov s vysokým rizikom krvácania, nedávne poranenie mozgu alebo chrbtice, nedávny
chirurgický zákrok na mozgu, mieche alebo očiach, nedávnu intrakraniálnu hemorágiu, známe alebo suspektné ezofagové varixy, artériovenózne malformácie, vaskulárne aneuryzmy alebo významné intraspinálne alebo intracerebrálne vaskulárne abnormality.

· Súbežná liečba akýmkoľvek iným antikoagulačným liečivom napr. nefrakcionovaným heparínom (unfractionated heparin, UFH), heparínmi s nízkou molekulárnou hmotnosťou (enoxaparín, dalteparín atď.), derivátmi heparínu (fondaparín atď.), perorálnymi antikoagulanciami (warfarín, rivaroxabán, dabigatrán atď.) okrem špecifických okolností vyžadujúcich zmenu antikoagulačnej liečby (pozri časť 4.2), keď sa UFH podáva v dávkach potrebných na udržanie priechodného centrálneho žilového alebo artériového katétra alebo keď sa UFH podáva počas katetrizačnej ablácie z dôvodu atriálnej fibrilácie (pozri časti 4.4 a 4.5).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Rizikokrvácania
Tak ako pri iných antikoagulanciách, aj pri podávaní lieku Apixaban Mylan je potrebné pacientov pozorne sledovať kvôli prejavom krvácania. V prípadoch, keď je zvýšené riziko krvácania, sa odporúča opatrnosť. Ak sa objaví závažné krvácanie, podávanie apixabánu sa má prerušiť (pozri časti 4.8 a 4.9).

Hoci si liečba apixabánom nevyžaduje pravidelné monitorovanie expozície, kalibrovaný kvantitatívny test na antifaktor Xa môže byť užitočný vo výnimočných situáciách, keď zistenie expozície apixabánu môže pomôcť pri klinických rozhodnutiach, napr. pri predávkovaní a urgentnom chirurgickom výkone (pozri časť 5.1).

K dispozícii je liečivo na zvrátenie účinku apixabánu pôsobiaceho proti faktoru Xa.

Interakcia s inýmiliekmiovplyvňujúcimihemostázu
Z dôvodu zvýšeného rizika krvácania je súbežná liečba inými antikoagulanciami kontraindikovaná
(pozri časť 4.3).

Súbežné používanie apixabánu s antiagreganciami zvyšuje riziko krvácania (pozri časť 4.5).

Opatrnosť je nutná, ak sú pacienti súbežne liečení selektívnymi inhibítormi spätného vychytávania sérotonínu (selective serotonin reuptake inhibitors, SSRI) alebo inhibítormi spätného vychytávania sérotonínu a noradrenalínu (serotonin norepinephrine reuptake inhibitors, SNRI), alebo nesteroidovými antiflogistikami (non-steroidal anti-inflammatory drugs, NSAID), vrátane kyseliny acetylsalicylovej.

Po chirurgickom zákroku sa neodporúča použiť iné inhibítory agregácie krvných doštičiek súbežne
s apixabánom (pozri časť 4.5).

U pacientov s atriálnou fibriláciou a ochoreniami, ktoré si vyžadujú antiagregačnú liečbu jedným alebo dvoma liečivami, sa majú starostlivo posúdiť potenciálne prínosy a potenciálne riziká pred kombinovaním tejto liečby s liekom Apixaban Mylan.

V klinickom skúšaní u pacientov s atriálnou fibriláciou zvýšilo súbežné použitie ASA riziko závažného krvácania pri apixabáne z 1,8 % za rok na 3,4 % za rok a zvýšilo riziko krvácania pri warfaríne z 2,7 % za rok na 4,6 % za rok. V tomto klinickom skúšaní bolo obmedzené (2,1 %) použitie súbežnej duálnej antiagregačnej liečby (pozri časť 5.1).

Do klinického skúšania boli zaradení pacienti s atriálnou fibriláciou a ACS a/alebo podstupujúci PCI, u ktorých bola plánovaná liečba inhibítorom P2Y12, s alebo bez ASA a perorálnou antikoagulačnou liečbou (buď apixabánom alebo VKA) počas 6 mesiacov. Súbežné podávanie ASA zvýšilo riziko závažného krvácania alebo klinicky relevantného nezávažného krvácania (Clinically Relevant Non- Major, CRNM) podľa ISTH (International society of Thrombosis and Hemostasis) u pacientov liečených apixabánom zo 16,4 % ročne na 33,1 % ročne (pozri časť 5.1).

V klinickom skúšaní u vysokorizikových pacientov po akútnom koronárnom syndróme bez atriálnej fibrilácie charakterizovaných viacerými srdcovými a nesrdcovými komorbiditami, ktorí dostávali ASA

alebo kombináciu ASA a klopidogrelu, sa zaznamenalo významné zvýšenie rizika závažného krvácania podľa ISTH pri apixabáne (5,13 % za rok) v porovnaní s placebom (2,04 % za rok).

Použitietrombolytíkvliečbeakútnejischemickejcievnejmozgovejpríhody
S použitím trombolytík v liečbe akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody u pacientov, ktorým sa podáva apixabán, existujú len veľmi obmedzené skúsenosti (pozri časť 4.5).

Pacienti s protetickýmisrdcovýmichlopňami
Bezpečnosť a účinnosť apixabánu sa neskúmali u pacientov s protetickými srdcovými chlopňami s atriálnou fibriláciou alebo bez nej. Z tohto dôvodu sa u týchto pacientov použitie apixabánu neodporúča.

Pacienti s antifosfolipidovýmsyndrómom
Priame perorálne antikoagulanciá (direct acting oral anticoagulants, DOAC), ako je apixabán, sa neodporúčajú pacientom s trombózou v anamnéze, u ktorých je diagnostikovaný antifosfolipidový syndróm. Najmä u pacientov, ktorí sú trojito pozitívni (na lupus-antikoagulans, antikardiolipínové protilátky a protilátky proti beta-2-glykoproteínu I) môže liečba DOAC súvisieť so zvýšenou mierou rekurentných trombotických udalostí v porovnaní s liečbou antagonistami vitamínu K.

Chirurgickýzákrokainvazívnevýkony
Užívanie apixabánu sa má ukončiť najmenej 48 hodín pred elektívnym chirurgickým zákrokom alebo invazívnymi výkonmi so stredným alebo vysokým rizikom krvácania. To zahŕňa zákroky, pre ktoré nemožno vylúčiť pravdepodobnosť klinicky významného krvácania alebo pre ktoré by bolo riziko krvácania neprípustné.

Užívanie apixabánu sa má ukončiť najmenej 24 hodín pred elektívnym chirurgickým zákrokom alebo invazívnymi výkonmi s nízkym rizikom krvácania. To zahŕňa zákroky, pri ktorých sa očakáva, že akékoľvek krvácanie bude minimálne, v nekritickým miestach alebo ľahko zvládnuteľné.

Ak chirurgický zákrok alebo invazívne výkony nie je možné odložiť, je potrebná primeraná opatrnosť s prihliadnutím na zvýšené riziko krvácania. Toto riziko krvácania sa má zvážiť oproti naliehavosti zákroku.

Apixabán sa môže začať znovu užívať čo najskôr po invazívnom výkone alebo chirurgickom zákroku za podmienky, že to dovolí klinický stav a ak je ustálená primeraná hemostáza (informácie
o kardioverzii pozri časť 4.2).

U pacientov podstupujúcich katetrizačnú abláciu z dôvodu atriálnej fibrilácie sa nemusí prerušovať liečba apixabánom (pozri časti 4.2, 4.3 a 4.5).

Dočasnéprerušenieliečby
Prerušenie podávania antikoagulancií, vrátane apixabánu, pre aktívne krvácanie, elektívny chirurgický zákrok alebo invazívne výkony, vystavuje pacientov zvýšenému riziku trombózy. Prerušeniam liečby
sa má zabrániť, a ak sa musí z akéhokoľvek dôvodu podávanie antikoagulačnej liečby apixabánom
dočasne prerušiť, liečba sa má čo najskôr znovu začať.

Hemodynamickynestabilnípacientis  PE alebo pacienti, u ktorýchsavyžadujetrombolýzaalebopľúcnaembolektómia
Apixabán sa neodporúča ako alternatíva k nefrakcionovanému heparínu u pacientov s pľúcnou embóliou, ktorí sú hemodynamicky nestabilní alebo môžu podstúpiť trombolýzu alebo pľúcnu
embolektómiu, pretože sa bezpečnosť a účinnosť apixabánu v týchto klinických situáciách nestanovili.

Pacienti s aktívnourakovinou
Účinnosť a bezpečnosť apixabánu pri liečbe DVT, liečbe PE a na prevenciu rekurentnej DVT a PE (VTEt) u pacientov s aktívnou rakovinou neboli stanovené.

Pacienti s poruchou f unkcie obličiek
Obmedzené klinické údaje naznačujú, že plazmatické koncentrácie apixabánu sú zvýšené u pacientov
so závažnou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu 15 – 29 ml/min), ktorá môže viesť
k zvýšenému riziku krvácania. Na liečbu DVT, liečbu PE a prevenciu rekurentnej DVT a PE (VTEt) sa má apixabán používať s opatrnosťou u pacientov s závažnou poruchou funkciou obličiek (klírens kreatinínu 15-29 ml/min) (pozri časti 4.2 a 5.2).

Na prevenciu cievnej mozgovej príhody a systémovej embólie u pacientov s NVAF majú pacienti so závažnou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu 15 – 29 ml/min) a pacienti so sérovou hladinou kreatinínu ≥ 1,5 mg/dl (133 mikromol/l), ktorý majú zároveň vek ≥ 80 rokov alebo telesnú hmotnosť ≤ 60 kg, dostávať nižšiu dávku apixabánu 2,5 mg dvakrát denne (pozri časť 4.2).

U pacientov s klírensom kreatinínu ≤ 15 ml/min alebo u pacientov podstupujúcich dialýzu neexistujú žiadne klinické skúsenosti, preto sa apixabán neodporúča (pozri časti 4.2 a 5.2).

Staršípacienti
Zvyšujúci sa vek môže zvýšiť riziko krvácania (pozri časť 5.2).

Tiež súbežné podávanie apixabánu s ASA u starších pacientov sa má používať opatrne z dôvodu potenciálne vyššieho rizika krvácania.

Telesnáhmotnosť
Nízka telesná hmotnosť (< 60 kg) môže zvýšiť riziko krvácania (pozri časť 5.2).

Pacienti s poruchoufunkciepečene
Apixaban Mylan je kontraindikovaný u pacientov s ochorením pečene spojeným s koagulopatiou a klinicky významným rizikom krvácania (pozri časť 4.3).

Neodporúča sa u pacientov so závažnou poruchou funkcie pečene (pozri časť 5.2).

U pacientov s miernou alebo stredne závažnou poruchou funkcie pečene (Childovo-Pughovo skóre A
alebo B) sa má používať s opatrnosťou (pozri časti 4.2 a 5.2).

Pacienti so zvýšenou hladinou pečeňových enzýmov ALT/AST > 2 x ULN alebo celkového bilirubínu
≥ 1,5 x ULN boli vylúčení z klinických štúdií. Preto sa má apixabán u týchto pacientov používať
s opatrnosťou (pozri časť 5.2). Pred začatím liečby apixabánom sa má uskutočniť vyšetrenie funkcie pečene.

Interakcia s inhibítormicytochrómuP4503A4(CYP3A4)a  P-glykoproteínu(P-gp)
Použitie apixabánu sa neodporúča u pacientov súbežne užívajúcich systémovú liečbu silnými inhibítormi CYP3A4 a P-gp, ako azolové antimykotiká (napr. ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol
a posakonazol) a inhibítory HIV proteáz (napr. ritonavir). Tieto liečivá môžu zvýšiť expozíciu
apixabánu dvojnásobne (pozri časť 4.5), alebo ešte viac v prítomnosti ďalších faktorov, ktoré zvyšujú expozíciu apixabánu (napr. závažná porucha funkcie obličiek).

Interakcia s induktormi CYP3A4 a P-gp
Súbežné použitie apixabánu so silnými induktormi CYP3A4 a P-gp (napr. rifampicín, fenytoín, karbamazepín, fenobarbital alebo ľubovník bodkovaný) môže viesť k ~50 % zníženiu expozície
apixabánu. V klinickom skúšaní u pacientov s atriálnou fibriláciou sa pozorovala znížená účinnosť
a vyššie riziko krvácania pri podávaní apixabánu spolu so silnými induktormi CYP3A4 a P-gp, v porovnaní so samotným podaním apixabánu.

Na pacientov užívajúcich súbežnú systémovú liečbu silnými induktormi CYP3A4 a aj P-gp sa
vzťahujú nasledujúce odporúčania (pozri časť 4.5):
- na prevenciu cievnej mozgovej príhody a systémovej embólie u pacientov s NVAF a na prevenciu rekurentnej DVT a PE sa má apixabán používať s opatrnosťou;

- na liečbu DVT a liečbu PE sa apixabán nemá používať, pretože sa účinnosť môže znížiť.

Laboratórneparametre
Parametre zrážavosti [napr. protrombínový čas (prothrombin time, PT), INR a aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (activated partial thromboplastin time, aPTT)] sú ovplyvnené tak, ako sa
predpokladá podľa mechanizmu účinku apixabánu. Zmeny pozorované v týchto testoch zrážavosti pri
očakávaných terapeutických dávkach sú malé a podliehajú vysokému stupňu variability (pozri časť 5.1).

Informácieopomocnýchlátkach
Apixaban Mylan obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať
tento liek.

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej tablete, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

InhibítoryCYP3A4a  P-gp
Súbežné podávanie apixabánu s ketokonazolom (400 mg jedenkrát denne), silným inhibítorom
CYP3A4 a P-gp, viedlo ku dvojnásobnému zvýšeniu priemernej AUC apixabánu a 1,6-násobnému zvýšeniu priemernej cmax apixabánu.

Použitie lieku apixabánu sa neodporúča u pacientov, ktorým sa súbežne podáva systémová liečba silnými inhibítormi CYP3A4 a P-gp, ako azolové antimykotiká (napr. ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol a posakonazol) a inhibítory HIV proteáz (napr. ritonavir) (pozri časť 4.4).

Predpokladá sa, že liečivá, ktoré sa nepovažujú za silné inhibítory CYP3A4 ani P-gp (napr. amiodarón, klaritromycín, diltiazem, flukonazol, naproxén, chinidín, verapamil) zvyšujú plazmatickú koncentráciu apixabánu v menšom rozsahu. Nevyžaduje sa úprava dávky apixabánu, keď sa podáva súbežne s liečivami, ktoré nie sú silnými inhibítormi CYP3A4 a P-gp. Napríklad diltiazem (360 mg jedenkrát denne), ktorý sa považuje za stredne silný inhibítor CYP3A4 a slabý inhibítor P-gp, viedol k 1,4-násobnému zvýšeniu priemernej AUC apixabánu a 1,3-násobnému zvýšeniu cmax. Naproxén (jednorazová dávka 500 mg), inhibítor P-gp, ale nie inhibítor CYP3A4, viedol k 1,5-násobnému zvýšeniu priemernej AUC a 1,6-násobnému zvýšeniu priemernej cmax apixabánu. Klaritromycín
(500 mg dvakrát denne), inhibítor P-gp a silný inhibítor CYP3A4, viedol k 1,6-násobnému zvýšeniu
priemernej AUC a 1,3-násobnému zvýšeniu priemernej cmax apixabánu.

Induktory CYP3A4 a P-gp
Súbežné podávanie apixabánu s rifampicínom, silným induktorom CYP3A4 a P-gp, viedlo k približne
54 % zníženiu priemernej AUC a 42 % zníženiu priemernej cmax apixabánu. Súbežné používanie apixabánu s inými silnými induktormi CYP3A4 a P-gp (napr. fenytoín, karbamazepín, fenobarbital alebo ľubovník bodkovaný) môže tiež viesť k zníženiu plazmatických koncentrácií apixabánu. Pri súbežnej liečbe takýmito liekmi sa nevyžaduje úprava dávky apixabánu, avšak u pacientov užívajúcich súbežnú systémovú liečbu silnými induktormi CYP3A4 a P-gp sa má apixabán na prevenciu cievnej mozgovej príhody a systémovej embólie u pacientov s NVAF a na prevenciu rekurentnej DVT a PE používať s opatrnosťou.

Apixabán sa neodporúča na liečbu DVT a PE u pacientov užívajúcich súbežnú systémovú liečbu silnými induktormi CYP3A4 a P-gp, pretože sa účinnosť môže znížiť (pozri časť 4.4).

Antikoagulanciá,inhibítoryagregácietrombocytov,  SSRI/SNRI a NSAID
Z dôvodu zvýšeného rizika krvácania je súbežná liečba inými antikoagulanciami kontraindikovaná,
s výnimkou špecifických okolností vyžadujúcich zmenu antikoagulačnej liečby, keď sa UFH podáva
v dávkach potrebných na zachovanie otvoreného centrálneho venózneho alebo artériového katétra alebo keď sa UFH podáva počas katetrizačnej ablácie z dôvodu atriálnej fibrilácie (pozri časť 4.3).

Po kombinovanom podaní enoxaparínu (v jednorazovej dávke 40 mg) s apixabánom (v jednorazovej
dávke 5 mg) sa pozoroval aditívny účinok na aktivitu antifaktora Xa.

Keď sa apixabán podal súbežne s 325 mg ASA jedenkrát denne, farmakokinetické alebo farmakodynamické interakcie neboli zjavné.

Súbežné podanie apixabánu s klopidogrelom (75 mg jedenkrát denne) alebo s kombináciou 75 mg klopidogrelu a 162 mg ASA jedenkrát denne alebo s prasugrelom (60 mg, po ktorých nasledovalo
10 mg jedenkrát denne) v klinických štúdiách fázy I nevykazovalo významné predĺženie času
krvácania ani ďalšiu inhibíciu agregácie trombocytov v porovnaní s podaním antiagregancií bez apixabánu. Zvýšenia parametrov testov zrážavosti (PT, INR a aPTT) sa zhodovali s účinkami samotného apixabánu.

Naproxén (500 mg), inhibítor P-gp, spôsobil 1,5-násobné zvýšenie priemernej AUC a 1,6-násobné zvýšenie cmax apixabánu. Korešpondujúce zvýšenia v testoch zrážavosti sa pozorovali pri apixabáne. Nepozorovali sa zmeny v účinku naproxénu na agregáciu trombocytov indukovanou kyselinou arachidónovou a po súbežnom podaní apixabánu s naproxénom sa nepozorovalo klinicky významné predĺženie času krvácania.

Napriek týmto zisteniam sa môžu vyskytnúť osoby so silnejšou farmakodynamickou odpoveďou na súbežné podávanie antiagregancií s apixabánom. Pri súbežnom podávaní apixabánu so SSRI/SNRI, NSAID, ASA a/alebo inhibítormi P2Y12 je potrebná opatrnosť, pretože tieto liečivá obvykle zvyšujú riziko krvácania (pozri časť 4.4).

Skúsenosti so súbežným podávaním s inými inhibítormi agregácie trombocytov (ako sú antagonisty receptora GPIIb/IIIa, dipyridamol, dextrán alebo sulfínpyrazón) alebo trombolytikami sú obmedzené. Keďže takéto liečivá zvyšujú riziko krvácania, neodporúča sa súbežné podávanie týchto liekov
s apixabánom (pozri časť 4.4).

Isúbežnéliečby
Nepozorovali sa žiadne klinicky významné farmakokinetické alebo farmakodynamické interakcie pri súbežnom podávaní apixabánu s atenololom alebo famotidínom. Súbežné podávanie 10 mg apixabánu
so 100 mg atenololu nemalo klinicky významný účinok na farmakokinetiku apixabánu. Po súbežnom
podaní týchto dvoch liečiv bola priemerná AUC apixabánu nižšia o 15 % a cmax nižšia 18 %, ako keď
sa podali samostatne. Podanie 10 mg apixabánu so 40 mg famotidínu nemalo žiadny účinok na AUC
alebo cmax apixabánu.

Účinokapixabánunailieky
Štúdie in vitro preukázali, že apixabán nemá žiadny inhibičný účinok na aktivitu CYP1A2, CYP2A6,
CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2D6 alebo CYP3A4 (IC50 > 45 µmol/l) a má slabý inhibičný účinok na aktivitu CYP2C19 (IC50 > 20 µmol/l) pri koncentráciách, ktoré sú významne vyššie ako najvyššie plazmatické koncentrácie pozorované u pacientov. Apixabán neindukoval CYP1A2, CYP2B6, CYP3A4/5 pri koncentrácii do 20 µmol/l. Preto sa neočakáva, že by apixabán ovplyvňoval metabolický klírens súbežne podaných liečiv, ktoré sú metabolizované týmito enzýmami. Apixabán nie je významným inhibítorom P-gp.

V štúdiách so zdravými účastníkmi (pozri nižšie), apixabán významne nemenil farmakokinetiku digoxínu, naproxénu alebo atenololu.

Digoxín
Súbežné podanie apixabánu (20 mg jedenkrát denne) a digoxínu (0,25 mg jedenkrát denne), substrátu
P-gp, neovplyvnilo AUC alebo cmax digoxínu. Preto apixabán neinhibuje transport substrátu sprostredkovaného P-gp.

Súbežné podanie jednorazovej dávky apixabánu (10 mg) a naproxénu (500 mg), bežne používaného
NSAID, nemalo žiadny účinok na AUC alebo cmax naproxénu.

Atenolol
Súbežné podanie jednorazovej dávky apixabánu (10 mg) a atenololu (100 mg), bežného betablokátora,
nezmenilo farmakokinetiku atenololu.

Akvneuhlie
Podanie aktívneho uhlia znižuje expozíciu apixabánu (pozri časť 4.9).

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o použití apixabánu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách nenaznačujú priame alebo nepriame škodlivé účinky z hľadiska reprodukčnej toxicity (pozri časť 5.3).
Ako preventívne opatrenie je vhodnejšie vyhnúť sa používaniu apixabánu počas gravidity.
Dojčenie
Nie je známe, či sa apixabán alebo jeho metabolity vylučujú do materského mlieka u ľudí. Dostupné údaje u zvierat preukázali vylučovanie apixabánu do mlieka (pozri časť 5.3). Riziko pre dojčené dieťa nemožno vylúčiť.

Rozhodnutie, či ukončiť dojčenie alebo ukončiť/prerušiť liečbu apixabánom, sa má urobiť po zvážení
prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby pre ženu.

Fertilita
Štúdie na zvieratách, ktorým sa podával apixabán, nepreukázali žiadny účinok na fertilitu (pozri časť 5.3).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Apixaban Mylan nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať
stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Súhrnbezpečnostnéhoprofilu
Bezpečnosť apixabánu sa skúmala v 4 klinických štúdiách fázy III zahŕňajúcich viac ako 15 000 pacientov: viac ako 11 000 pacientov v štúdiách NVAF počas priemernej celkovej expozície 1,7 rokov a viac ako 4 000 pacientov v štúdiách liečby VTE (VTEt) počas priemernej celkovej expozície 221 dní (pozri časť 5.1).

Častými nežiaducimi reakciami boli krvácanie, kontúzia, epistaxa a hematóm (profil nežiaducich reakcií a frekvencie podľa indikácie, pozri v tabuľke 2).

V štúdiách NVAF bol celkový výskyt nežiaducich reakcií súvisiacich s krvácaním pri apixabáne
24,3 % v štúdii apixabánu oproti warfarínu a 9,6 % v štúdii s apixabánom oproti kyseline
acetylsalicylovej. V štúdii apixabánu oproti warfarínu bol výskyt závažných ISTH krvácaní gastrointestinálneho traktu (zahŕňajúcich hornú časť GI, dolnú časť GI a rektálne krvácanie) pri apixabáne 0,76 %/rok. Výskyt závažného intraokulárneho ISTH krvácania bol pri apixabáne
0,18 %/rok.

V štúdiách VTEt bol celkový výskyt nežiaducich reakcií súvisiacich s krvácaním pri apixabáne 15,6 %
v štúdii apixabánu oproti enoxaparínu/warfarínu a 13,3 % v štúdii apixabánu oproti placebu (pozri časť 5.1).

Z o z nam nežiaducich r eakcií v tabuľke
Tabuľka 2 uvádza nežiaduce reakcie zoradené do skupín podľa tried orgánových systémov
a frekvencie vyjadrenej použitím nasledovnej konvencie: veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až
< 1/10); menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé
(< 1/10 000); neznáme (frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov) pre NVAF a VTEt.

Tabuľka2: Zoznamnežiaducichreakciívtabuľke

Trieda orgánových systémov
Prevencia cievnej mozgovej príhody
a systémovej embólie
u dospelých
pacientov s NVAF
s jedným
alebo viacerými rizikovými faktormi (NVAF)
Liečba DVT a PE
a prevencia rekurentnej
DVT a PE (VTEt)
Poruchy krvi a lymfatického systému
Anémia
Časté
Časté
Trombocytopénia
Menej časté
Časté
Poruchy imunitného systému
Precitlivenosť, alergický edém
a anafylaxia
Menej časté
Menej časté
Pruritus
Menej časté
Menej časté*
Angioedém
Neznáme
Neznáme
Poruchy nervového systému
Krvácanie do mozgu†
Menej časté
Zriedkavé
Poruchy oka
Krvácanie do oka (vrátane spojovkového krvácania)
Časté
Menej časté
Poruchy ciev
Krvácanie, hematómy
Časté
Časté
Hypotenzia (vrátane procedurálnej
hypotenzie)
Časté
Menej časté
Intraabdominálne krvácanie
Menej časté
Neznáme
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Epistaxa
Časté
Časté
Hemoptýza
Menej časté
Menej časté
Krvácanie do respiračného traktu
Zriedkavé
Zriedkavé
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Nauzea
Časté
Časté
Gastrointestinálne krvácanie
Časté
Časté


T rieda orgánových systémov
P r evencia cievnej mozgovej príhody
a systémovej embólie
u dospelých
pacientov s NVAF
s jedným
alebo viacerými rizikovými faktormi (NVAF)
L i ečba DVT a PE
a prevencia rekurentnej
DV T a PE (VTEt)
Hemoroidálne krvácanie
Menej časté
Menej časté
Krvácanie z úst
Menej časté
Časté
Hematochézia
Menej časté
Menej časté
Rektálne krvácanie, gingiválne krvácanie
Časté
Časté
Retroperitoneálne krvácanie
Zriedkavé
Neznáme
Poruchy pečene a žlčových ciest
Test funkcií pečene mimo normy, zvýšená aspartátaminotransferáza, zvýšená hladina alkalickej fosfatázy v krvi, zvýšený bilirubín v krvi
Menej časté
Menej časté
Zvýšená gamma-
glutamyltransferáza
Časté
Časté
Zvýšená alanínaminotransferáza
Menej časté
Časté
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Kožná vyrážka
Menej časté
Časté
Alopécia
Menej časté
Menej časté
Multiformný erytém
Veľmi zriedkavé
Neznáme
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Krvácanie do svalov
Zriedkavé
Menej časté
Poruchy obličiek a močových ciest
Hematúria
Časté
Časté
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Abnormálne vaginálne krvácanie, urogenitálne krvácanie
Menej časté
Časté
C elkové poruchy a reakcie v mieste podania
Krvácanie v mieste aplikácie
Menej časté
Menej časté
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Pozitívny test na okultné krvácanie
Menej časté
Menej časté


T rieda orgánových systémov
P r evencia cievnej mozgovej príhody
a systémovej embólie
u dospelých
pacientov s NVAF
s jedným
alebo viacerými rizikovými faktormi (NVAF)
L i ečba DVT a PE
a prevencia rekurentnej
DV T a PE (VTEt)
Ú razy, otravy a komplikácie liečebného postupu
Kontúzia
Časté
Časté
Hemorágia po zákroku (vrátane postprocedurálneho hematómu, krvácania z rán, hematómu
v mieste prepichnutia cievy
a krvácanie v mieste zavedenia
katétra), sekrécia z rany, krvácanie
v mieste incízie (vrátane hematómu v mieste incízie), operačná hemorágia
Menej časté
Menej časté
Traumatická hemorágia
Menej časté
Menej časté
* V štúdii CV185057 (dlhodobá prevencia VTE) sa nevyskytol generalizovaný pruritus.
† Termín „krvácanie do mozgu“ zahŕňa všetky intrakraniálne alebo intraspinálne krvácania (napr. hemoragickú cievnu mozgovú príhodu alebo krvácanie do oblasti putamenu, mozočku, vnútrokomorové alebo subdurálne krvácania).

Použitie apixabánu sa môže spájať so zvýšeným rizikom skrytého alebo zjavného krvácania
z akéhokoľvek tkaniva alebo orgánu, ktoré môže vyústiť do posthemoragickej anémie. Prejavy, príznaky a závažnosť sa budú líšiť podľa lokality a stupňa alebo rozsahu krvácania (pozri časti 4.4 a 5.1).

Hláseniepodozrenínanežiaducereakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie apixabánom môže viesť ku zvýšenému riziku krvácania. V prípade komplikácií spôsobených krvácaním sa musí liečba ukončiť a vyšetriť zdroj krvácania. Je potrebné zvážiť začatie vhodnej liečby, napr. chirurgickej hemostázy alebo transfúzie čerstvej zmrazenej plazmy alebo podanie liečiva na zvrátenie účinku inhibítorov faktora Xa.

V kontrolovaných klinických štúdiách sa u zdravých účastníkov, ktorým sa podával apixabán perorálne v dávkach do 50 mg denne počas 3 – 7 dní (25 mg dvakrát denne (BID) počas 7 dní alebo 50 mg jedenkrát denne (QD) počas 3 dni), neprejavili žiadne klinicky významné nežiaduce udalosti.

U zdravých účastníkov znížilo podanie aktívneho uhlia 2 a 6 hodín po požití dávky 20 mg apixabánu priemernú AUC apixabánu o 50 % a 27 %, v uvedenom poradí, a nemalo žiadny vplyv na cmax. Stredný polčas apixabánu klesol z 13,4 hodiny, keď bol apixabán podávaný samostatne, na 5,3 hodiny, keď

bolo podané aktívne uhlie 2 hodiny po apixabáne a na 4,9 hodiny, keď bolo podané po 6 hodinách. Podávanie aktívneho uhlia môže byť teda užitočné pri zvládaní predávkovania apixabánom alebo po náhodnom požití.

V situáciách, keď je kvôli život ohrozujúcemu alebo nekontrolovanému krvácaniu potrebné zvrátenie antikoagulácie, je k dispozícii liečivo na zvrátenie účinku inhibítorov faktora Xa (pozri časť 4.4). Možno zvážiť podanie koncentrátov protrombínového komplexu (prothrombin complex concentrates, PCC) alebo rekombinantného faktora VIIa. Zrušenie farmakodynamických účinkov apixabánu preukázané zmenami v teste na tvorbu trombínu bolo zrejmé na konci infúzie a začiatočné hodnoty boli dosiahnuté v priebehu 4 hodín po začatí 30 minútovej infúzie 4-faktorového PCC u zdravých osôb. Nie sú však žiadne klinické skúsenosti s použitím 4-faktorových PCC na zastavenie krvácania u osôb, ktoré dostali apixabán. V súčasnosti nie sú žiadne skúsenosti s použitím rekombinantného faktora VIIa
u osôb užívajúcich apixabán. Môže sa zvážiť opätovné dávkovanie rekombinantného faktora VIIa
a titrovať ho v závislosti od zlepšenia krvácania.

V závislosti na lokálnej dostupnosti sa v prípade rozsiahleho krvácania môže zvážiť konzultácia experta na koaguláciu.

Hemodialýza znížila AUC apixabánu o 14 % u pacientov s terminálnym štádiom ochorenia obličiek (end-stage renal disease, ESRD), keď sa podala jednorazová dávka apixabánu 5 mg perorálne. Preto je nepravdepodobné, že by hemodialýza bola účinným prostriedkom pri liečbe predávkovania apixabánom.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antitrombotiká, priame inhibítory faktora Xa, ATC kód: B01AF02

Mechanizmusúčinku
Apixabán je silný, perorálny, reverzibilný, priamy a vysoko selektívny inhibítor faktora Xa. Pre svoju antitrombotickú aktivitu nevyžaduje antitrombín III. Apixabán inhibuje voľný a na krvnú zrazeninu
viazaný faktor Xa a aktivitu protrombinázy. Apixabán nemá žiadne priame účinky na agregáciu
trombocytov, ale nepriamo inhibuje agregáciu trombocytov vyvolanú trombínom. Inhibíciou faktora Xa apixabán zabraňuje tvorbe trombínu a vzniku trombu. Predklinické štúdie s apixabánom na zvieracích
modeloch preukázali antitrombotický účinok v prevencii artériovej a venóznej trombózy v dávkach,
ktoré zachovávajú (umožňujú) hemostázu.

Farmakodynamickéúčinky
Farmakodynamické účinky apixabánu reflektujú mechanizmus účinku (inhibícia FXa). V dôsledku inhibície FXa apixabán predlžuje testy zrážavosti, ako protrombínový čas (PT), INR a aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (aPTT). Zmeny pozorované v týchto testoch zrážavosti pri očakávaných terapeutických dávkach sú malé a podliehajú vysokému stupňu variability. Neodporúčajú sa na hodnotenie farmakodynamických účinkov apixabánu. V teste tvorby trombínu znížil apixabán endogénny trombínový potenciál, ktorý je mierou tvorby trombínu v ľudskej plazme.

Apixabán vykazuje aj anti-FXa aktivitu, čo je zrejmé zo zníženia enzýmovej aktivity faktora Xa
v mnohých komerčných kitoch anti-FXa, avšak výsledky medzi jednotlivými kitmi sa líšia.
Údaje z klinických štúdií sú dostupné len pre heparínovú chromogénnu analýzu Rotachrom® Heparin.
Anti-FXa aktivita je priamo lineárne závislá od plazmatickej koncentrácie apixabánu a dosahuje maximálne hodnoty v čase maximálnych plazmatických koncentrácií apixabánu. Vzťah medzi plazmatickými koncentráciami apixabánu a anti-FXa aktivitou je približne lineárny v širokom rozpätí dávok apixabánu.

Tabuľka 3 zobrazuje predpokladanú expozíciu v rovnovážnom stave a aktivitu proti faktoru Xa.
U pacientov s nevalvulárnou fibriláciou predsiení užívajúcich apixabán na prevenciu cievnej mozgovej

príhody a systémovej embólie, výsledky ukazujú menej ako 1,7-násobné kolísanie medzi maximálnymi a minimálnymi hodnotami. U pacientov užívajúcich apixabán na liečbu DVT a PE alebo na prevenciu rekurentnej DVT a PE výsledky ukazujú menej ako 2,2-násobné kolísanie medzi maximálnymi a minimálnymi hodnotami.



Apix. cmax (ng/ml)

Apix. cmin (ng/ml)

Apix. anti -Xa aktivita, max. (IU/ml)

Apix. anti-Xa aktivita, min. (IU/ml)


Medián [5., 95. percentil]

Prevencia cievnej mozgovej príhody a systémovej embólie: NVAF

2,5 mg dvakrát
denne*

123 [69; 221]

79 [34; 162]

1,8 [1,0; 3,3]

1,2 [0,51; 2,4]

5 mg dvakrát
denne

171 [91; 321]

103 [41; 230]

2,6 [1,4; 4,8]

1,5 [0,61; 3,4]

Liečba DVT, liečba PE a prevencia rekurentnej DVT a PE (VTEt)

2,5 mg dvakrát
denne

67 [30; 153]

32 [11; 90]

1,0 [0,46; 2,5]

0,49 [0,17; 1,4]

5 mg dvakrát
denne

132 [59; 302]

63 [22; 177]

2,1 [0,91; 5,2]

1,0 [0,33; 2,9]

10 mg dvakrát
denne

251 [111; 572]

120 [41; 335]

4.2 [1,8; 10,8]

1,9 [0,64; 5,8]

Tabuľka 3: Očakávaná expozícia apixabánu v rovnovážnom stave a anti-Xa aktivita






























* Populácia s upravenou dávkou na základe 2 z 3 kritérií zníženia dávky v štúdii ARISTOTLE.

Hoci liečba apixabánom nevyžaduje pravidelné monitorovanie expozície, kalibrovaný kvantitatívny test antifaktora Xa môže byť užitočný vo výnimočných situáciách, keď zistenie expozície apixabánu môže pomôcť pri klinických rozhodnutiach (napr. pri predávkovaní a urgentnom chirurgickom výkone).

Klinická účinnosťabezpečnosť

Prevencia ciev nej  mozgovej prí hody a sy st émovej emból i e u  pacientov s nevalvul árnou fi bri l áci ou
 pre dsi ení  (NVAF)
Celkovo 23 799 pacientov bolo randomizovaných do klinického programu (ARISTOTLE: porovnanie apixabánu a warfarínu, AVERROES: porovnanie apixabánu a ASA) zahŕňajúc 11 927 pacientov
randomizovaných na apixabán. Program bol navrhnutý na preukázanie účinnosti a bezpečnosti
apixabánu na prevenciu cievnej mozgovej príhody a systémovej embólie u pacientov s nevalvulárnou fibriláciou predsiení (NVAF) a s jedným alebo viacerými ďalšími rizikovými faktormi, ako:
· predchádzajúca cievna mozgová príhoda alebo prechodný ischemický atak (TIA)
· vek ≥ 75 rokov
· hypertenzia
· diabetes mellitus
· symptomatické zlyhávanie srdca (NYHA trieda ≥ II)

 Št údi a ARISTOTLE
V štúdii ARISTOTLE bolo celkovo 18 201 pacientov randomizovaných na dvojito zaslepenú liečbu apixabánom v dávke 5 mg dvakrát denne (alebo 2,5 mg dvakrát denne u vybraných pacientov [4,7 %],
pozri časť 4.2) alebo warfarínom (cieľový rozsah INR 2,0 – 3,0). Pacienti boli v štúdii vystavení
skúmanému liečivu v priemere 20 mesiacov. Priemerný vek bol 69,1 rokov, priemerné skóre CHADS2
bolo 2,1; 18,9 % pacientov malo v minulosti cievnu mozgovú príhodu alebo TIA.

Apixabán v štúdii dosiahol štatisticky významnú prevahu v primárnom cieľovom ukazovateli prevencie cievnej mozgovej príhody (hemoragickej alebo ischemickej) a systémovej embólie (pozri tabuľku 4) v porovnaní s warfarínom.

Tabuľka4: Výsledkyúčinnosti u pacientov s fibrilácioupredsiení v štúdii ARISTOTLE


Apixabán
N=9 120
n (%/rok)
Warfarín
N=9 081
n (%/rok)
Pomer rizika
(95 % IS)
p-hodnota
Cievna mozgová príhoda alebo systémová embólia
212 (1,27)
265 (1,60)
0,79 (0,66; 0,95)
0,0114
Cievna mozgová príhoda




Ischemická alebo nešpecifická
162 (0,97)
175 (1,05)
0,92 (0,74; 1,13)

Hemoragická
40 (0,24)
78 (0,47)
0,51 (0,35; 0,75)

Systémová embólia
15 (0,09)
17 (0,10)
0,87 (0,44; 1,75)


Medián percenta času, kedy boli pacienti randomizovaní na warfarín v terapeutickom rozsahu (TTR)
(INR 2 - 3), bol 66 %.

Apixabán preukázal zníženie počtu cievnych mozgových príhod a systémových embólií v porovnaní s warfarínom naprieč rôznymi úrovňami centra TTR; v rámci najvyššieho kvartilu TTR podľa centra bola miera rizika pre apixabán oproti warfarínu 0,73 (95 % IS; 0,38; 1,40).

Kľúčové sekundárne koncové ukazovatele závažného krvácania a úmrtia z akejkoľvek príčiny sa testovali pomocou vopred špecifikovanej hierarchickej testovacej stratégie na kontrolu celkovej chyby typu I v klinickom skúšaní. Štatisticky významná prevaha sa tiež dosiahla v kľúčových sekundárnych cieľových ukazovateľoch závažného krvácania a tiež v úmrtí z akejkoľvek príčiny (pozri tabuľku 5). Pri zlepšenom sledovaní INR sa znížili pozorované benefity apixabánu v porovnaní s warfarínom týkajúce sa úmrtia z akejkoľvek príčiny.

Tabuľka 5: Sekundárne cieľové ukazovatele u pacientov s fibriláciou predsiení v štúdii
ARISTOTLE

Apixabán N = 9 088 n (%/rok)
Warfarín N = 9 052 n (%/rok)
Pomer rizika
(95 % IS)
p-hodnota
Výsledky krvácania
Závažné *
327 (2,13)
462 (3,09)
0,69 (0,60; 0,80)
< 0,0001
Fatálne
10 (0,06)
37 (0,24)


Intrakraniálne
52 (0,33)
122 (0,80)


Závažné +
CRNM†
613 (4,07)
877 (6,01)
0,68 (0,61; 0,75)
< 0,0001
Všetky
2356 (18,1)
3060 (25,8)
0,71 (0,68; 0,75)
< 0,0001
Iné cieľové ukazovatele
Úmrtie z akejkoľvek príčiny
603 (3,52)
669 (3,94)
0,89 (0,80; 1,00)
0,0465
Infarkt myokardu

90 (0,53)

102 (0,61)

0,88 (0,66; 1,17)

* Závažné krvácanie definované podľa kritérií Medzinárodnej spoločnosti pre trombózu a hemostázu (International Society on Thrombosis and Haemostasis - ISTH).
† Klinicky relevantné, nezávažné.

Celková miera prerušenia liečby z dôvodu nežiaducich reakcií v štúdii ARISTOTLE bola 1,8 % pre
apixabán a 2,6 % pre warfarín.

Výsledky účinnosti pre vopred špecifikované podskupiny, vrátane skóre CHADS2, veku, telesnej hmotnosti, pohlavia, stavu funkcie obličiek, predchádzajúcej cievnej mozgovej príhody alebo TIA a diabetu, boli zhodné s primárnymi výsledkami účinnosti pre celkovú populáciu skúmanú
v klinickom skúšaní.

Incidencia ISTH (International Society on Thrombosis and Haemostasis) definovaných závažných gastrointestinálnych krvácaní (vrátane krvácania do horného GI traktu, do dolného GI traktu
a rektálneho krvácania) bola 0,76 %/rok pri apixabáne a 0,86 %/rok pri warfaríne.

Výsledky závažného krvácania pre vopred špecifikované podskupiny, vrátane skóre CHADS2, veku, telesnej hmotnosti, pohlavia, stavu funkcie obličiek, predchádzajúcej cievnej mozgovej príhody alebo TIA a diabetu, boli zhodné s výsledkami pre celkovú populáciu skúmanú v klinickom skúšaní.

 Št údi a AVERROES
V štúdii AVERROES bolo randomizovaných celkovo 5 598 pacientov, považovaných skúšajúcimi za nevhodných pre VKA, na liečbu apixabánom v dávke 5 mg dvakrát denne (alebo 2,5 mg dvakrát
denne u vybraných pacientov [6,4 %], pozri časť 4.2) alebo ASA. ASA sa podávala jedenkrát denne
v dávke 81 mg (64 %), 162 mg (26,9 %), 243 mg (2,1 %) alebo 324 mg (6,6 %) podľa uváženia skúšajúceho. Pacienti boli vystavení skúmanému liečivu v priemere 14 mesiacov. Priemerný vek bol
69,9 rokov, priemerné skóre CHADS2bolo 2,0 a 13,6 % pacientov malo v minulosti cievnu mozgovú príhodu alebo TIA.

Časté dôvody nevhodnosti pre liečbu VKA v štúdii AVERROES zahŕňali neschopnosť/nepravdepodobnosť dosiahnutia INR v požadovaných intervaloch (42,6 %), pacient odmietol liečbu VKA (37,4 %), skóre CHADS2 = 1 a lekár neodporučil VKA (21,3 %), na pacienta sa nedalo spoľahnúť, že bude užívať VKA podľa predpisu (15,0 %) a náročnosť/očakávaná náročnosť kontaktovania pacienta v prípade urgentnej zmeny dávky (11,7 %).

Štúdia AVERROES bola ukončená predčasne na základe odporúčania nezávislého Výboru pre monitorovanie údajov z dôvodu jasného dôkazu zníženia počtu cievnej mozgovej príhody
a systémovej embólie s prijateľným bezpečnostným profilom.

Celková miera prerušenia liečby z dôvodu nežiaducich reakcií v štúdii AVERROES bola 1,5 % pre
apixabán a 1,3 % pre ASA.

V štúdii dosiahol apixabán štatisticky významnú prevahu v primárnom cieľovom ukazovateli prevencie cievnej mozgovej príhody (hemoragickej, ischemickej alebo nešpecifikovanej) alebo systémovej embólie (pozri tabuľku 6) v porovnaní s ASA.

Tabuľka6:Kľúčovévýsledkyúčinnostiu  pacientov s fibrilácioupredsienívštúdiiAVERROES


Apixabán N = 2 807 n (%/rok)
ASA
N = 2 791
n (%/rok)
Pomer rizika
(95 % IS)

p- hodnota
Cievna mozgová príhoda alebo systémová embólia*
51 (1,62)
113 (3,63)
0,45 (0,32; 0,62)
< 0,0001
Cievna mozgová príhoda




Ischemická alebo nešpecifická
43 (1,37)
97 (3,11)
0,44 (0,31; 0,63)

Hemoragická
6 (0,19)
9 (0,28)
0,67 (0,24; 1,88)

Systémová embólia
2 (0,06)
13 (0,41)
0,15 (0,03; 0,68)




A pixabán N = 2 807 n (%/rok)
A SA
N = 2 791
n (%/rok)
P o m er rizika
( 95 % IS)


p- hodnota
Cievna mozgová príhoda, systémová embólia, IM alebo vaskulárne úmrtie*
132 (4,21)
197 (6,35)
0,66 (0,53; 0,83)
0,003
Infarkt myokardu
24 (0,76)
28 (0,89)
0,86 (0,50; 1,48)

Vaskulárne úmrtie
84 (2,65)
96 (3,03)
0,87 (0,65; 1,17)

Úmrtie z akejkoľvek príčiny †
111 (3,51)
140 (4,42)
0,79 (0,62; 1,02)
0,068
* Hodnotené sekvenčnou testovacou stratégiou navrhnutou na kontrolu celkovej chyby typu I v klinickom skúšaní.
† Sekundárny cieľový ukazovateľ.

V incidencii závažného krvácania sa nezistil žiadny štatisticky významný rozdiel medzi apixabánom
a ASA (pozri tabuľku 7).

Tabuľka 7: Krvácavé udalosti u pacientov s fibriláciou predsiení v štúdii AVERROES

Apixabán N = 2 798 n (%/rok)
ASA
N =2 780
n (%/rok)
Pomer rizika
(95 % IS)
p-hodnota
Závažné *
45 (1,41)
29 (0,92)
1,54 (0,96; 2,45)
0,0716
Fatálne, n
5 (0,16)
5 (0,16)


Intrakraniálne, n
11 (0,34)
11 (0,35)


Závažné + CRNM†
140 (4,46)
101 (3,24)
1,38 (1,07; 1,78)
0,0144
Všetky
325 (10,85)
250 (8,32)
1,30 (1,10; 1,53)
0,0017
* Závažné krvácanie definované podľa kritérií Medzinárodnej spoločnosti pre trombózu a hemostázu (ISTH).
† Klinicky relevantné, nezávažné.

Pacienti s NVAF s ACS  a/ al ebo podst upuj úci  PCI
Do štúdie AUGUSTUS, otvorenej, randomizovanej, kontrolovanej štúdie s 2x2 faktoriálnym dizajnom sa zapojilo 4 614 pacientov s NVAF, ktorí mali ACS (43 %) a/alebo podstúpili PCI (56 %). Všetci pacienti dostávali základnú liečbu s inhibítorom P2Y12 (klopidogrel: 90,3 %) predpísanú podľa lokálnych štandardných terapeutických postupov.

Do 14 dní po ACS a/alebo PCI boli pacienti randomizovaní buď do skupiny s apixabánom 5 mg
dvakrát denne (2,5 mg dvakrát denne, ak boli splnené dve alebo viaceré kritériá na zníženie dávky;
10 % dostávalo nižšiu dávku), alebo do skupiny s VKA, ktorým bola podávaná buď ASA (81 mg jedenkrát denne) alebo placebo. Priemerný vek bol 69,9 roka, 94 % randomizovaných pacientov malo skóre CHA2DS2-VASc > 2 a 47 % malo skóre HAS-BLED > 3. U pacientov, ktorí boli randomizovaní na VKA, bol podiel času v terapeutickom rozsahu (TTR) (INR 2-3) 56 %, a to s 32 % času pod hranicou TTR a 12 % času nad hranicou TTR.

Primárnym cieľom štúdie AUGUSTUS bolo vyhodnotiť bezpečnosť, pričom primárnym cieľovým ukazovateľom bolo ISTH závažné krvácanie alebo CRNM krvácanie. Pri porovnaní apixabánu oproti VKA sa primárny bezpečnostný cieľový ukazovateľ ISTH závažného alebo CRNM krvácania vyskytol v 6. mesiaci u 241 (10,5 %) pacientov v apixabánovej skupine a u 332 (14,7 %) pacientov
v skupine VKA (HR = 0,69, 95 % IS: 0,58, 0,82; 2-stranné p < 0,0001 pre non-inferioritu a p < 0,0001 pre superioritu). Pre VKA ďalšie analýzy využívajúce podskupiny podľa TTR dokázali, že najvyššia miera krvácania sa spája s najnižším kvartilom TTR. Miera krvácania bola podobná medzi
apixabánom a najvyšším kvartilom TTR.
Pri porovnaní ASA oproti placebu sa primárny bezpečnostný cieľový ukazovateľ ISTH závažné alebo'
CRNM krvácanie vyskytol v 6. mesiaci u 367 (16,1 %) pacientov v skupine ASA a u 204 (9,0 %)
pacientov v placebo skupine (HR = 1,88, 95 % IS: 1,58, 2,23; dvojstranné p < 0,0001).

Konkrétne u pacientov liečených apixabánom došlo k závažnému krvácaniu alebo k CRNM krvácaniu u 157 (13,7 %) pacientov v skupine ASA a u 84 (7,4 %) pacientov v placebo skupine. U pacientov liečených VKA došlo k závažnému alebo CRNM krvácaniu u 208 (18,5 %) pacientov v skupine ASA
a u 122 (10,8 %) pacientov v placebo skupine.

Ďalšie účinky liečby sa vyhodnocovali ako sekundárny cieľ štúdie so zloženými cieľovými ukazovateľmi.

Pri porovnaní apixabánu oproti VKA sa zložený cieľový ukazovateľ - úmrtie alebo opakovaná hospitalizácia vyskytol u 541 (23,5 %) pacientov v apixabánovej skupine a u 632 (27,4 %) pacientov v skupine VKA. Zložený cieľový ukazovateľ - úmrtie alebo ischemická udalosť (cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, trombóza stentu alebo urgentná revaskularizácia), sa vyskytol u 170
(7,4 %) pacientov v apixabánovej skupine a u 182 (7,9 %) pacientov v skupine VKA.

Pri porovnaní ASA oproti placebu sa zložený cieľový ukazovateľ - úmrtie alebo opakovaná hospitalizácia vyskytol u 604 (26,2 %) pacientov v skupine ASA a u 569 (24,7 %) pacientov v placebo skupine. Zložený cieľový ukazovateľ - úmrtie alebo ischemická udalosť (cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, trombóza stentu alebo urgentná revaskularizácia), sa vyskytol u 163 (7,1 %) pacientov v skupine ASA a u 189 (8,2 %) pacientov v placebo skupine.

 Paci enti  podst upuj úci  kardiove rzi u
Do štúdie EMANATE, otvorenej, multicentrickej štúdie, bolo zapojených 1 500 pacientov, ktorí predtým buď neužívali perorálnu antikoagulačnú liečbu, alebo sa ňou liečili menej ako 48 hodín,
a u ktorých bola plánovaná kardioverzia z dôvodu NVAF. Pacienti sa v pomere 1:1 randomizovali na
apixabán alebo na heparín a/alebo VKA na prevenciu kardiovaskulárnych príhod. Elektrická a/alebo farmakologická kardioverzia sa uskutočňovala po najmenej 5 dávkach apixabánu 5 mg dvakrát denne
(alebo 2,5 mg dvakrát denne u vybraných pacientov (pozri časť 4.2)) alebo najmenej 2 hodiny po
nasycovacej dávke 10 mg (alebo nasycovacej dávke 5 mg u vybraných pacientov (pozri časť 4.2)), ak bola potrebná skoršia kardioverzia. V skupine s apixabánom dostalo nasycovaciu dávku 342 pacientov (331 pacientov dostalo dávku 10 mg a 11 pacientov dostalo dávku 5 mg).

V skupine s apixabánom (n = 753) nedošlo k žiadnej cievnej mozgovej príhode (0 %) a ku 6 (0,80 %)
cievnym mozgovým príhodám došlo v skupine s heparínom a/alebo VKA (n = 747; RR 0,00, 95 % IS
0,00; 0,64). K úmrtiu z akejkoľvek príčiny došlo u 2 pacientov (0,27 %) v skupine s apixabánom
a u 1 pacienta (0,13 %) v skupine s heparínom a/alebo VKA. Neboli hlásené žiadne systémové embolické príhody.

V skupine s apixabánom došlo u 3 pacientov (0,41 %) k príhodám závažného krvácania a u 11 (1,50 %) pacientov k CRNM krvácania, v porovnaní so 6 pacientmi (0,83 %), u ktorých došlo
k príhodám závažného krvácania, a 13 pacientmi (1,80 %), u ktorých došlo k príhodám CRNM
krvácania, v skupine s heparínom a/alebo VKA.

Táto prieskumná štúdia dokázala porovnateľnú účinnosť a bezpečnosť skupiny liečenej apixabánom
a skupiny liečenej heparínom a/alebo VKA v klinickom kontexte kardioverzie.

 Lie čba DVT, li eč ba PE a  prevencia rekurentnej DVT a PE (VTEt)
Klinický program (AMPLIFY: apixabán oproti enoxaparínu/warfarínu, AMPLIFY-EXT: apixabán oproti placebu) bol navrhnutý tak, aby preukázal účinnosť a bezpečnosť apixabánu v liečbe DVT
a/alebo PE (AMPLIFY) a predĺženej liečby na prevenciu rekurentnej DVT a/alebo PE nasledujúcej po
6 až 12 mesiacoch antikoagulačnej liečby DVT a/alebo PE (AMPLIFY-EXT). Obidve štúdie boli randomizované, dvojito zaslepené, medzinárodné skúšania s paralelnými skupinami u pacientov so
symptomatickou proximálnou DVT alebo symptomatickou PE. Všetky kľúčové ukazovatele
bezpečnosti a účinnosti boli posudzované nezávislou zaslepenou komisiou.

 Št údi a AMPLIFY
V štúdii AMPLIFY bolo randomizovaných celkovo 5 395 pacientov liečených apixabánom 10 mg
perorálne dvakrát denne počas 7 dní, po ktorých nasledovala liečba apixabánom 5 mg perorálne

dvakrát denne počas 6 mesiacov, alebo enoxaparínom v dávke 1 mg/kg dvakrát denne subkutánne počas minimálne 5 dní (do INR ≥ 2) a warfarínom (cieľový rozsah INR 2,0 – 3,0) perorálne počas
6 mesiacov.

Priemerný vek bol 56,9 rokov a 89,8 % randomizovaných pacientov malo nevyprovokované príhody
VTE.

U pacientov randomizovaných na warfarín bolo priemerné percentuálne vyjadrenie času
v terapeutickom rozsahu (INR 2,0 – 3,0) 60,9. Pri apixabáne sa preukázalo zníženie výskytu rekurentnej symptomatickej VTE alebo úmrtia súvisiaceho s VTE naprieč rôznymi úrovňami TTR podľa centra; v rámci najvyššieho kvartilu TTR podľa centra bolo relatívne riziko pri apixabáne oproti enoxaparínu/warfarínu 0,79 (95 % IS, 0,39; 1,61).

V štúdii sa preukázalo, že apixabán je noninferiórny voči enoxaparínu/warfarínu v kombinovanom primárnom cieľovom ukazovateli posudzovanej rekurentnej VTE (nefatálnej DVT alebo nefatálnej PE) alebo úmrtia súvisiaceho s VTE (pozri tabuľku 8).

Tabuľka 8: Výsledky účinnosti v štúdii AMPLIFY


Apixabán N=2 609 n (%)

Enoxaparín/ warfarín N=2 635
n (%)

Pomer rizika
(95 % IS)

VTE alebo úmrtie súvisiace s VTE

59 (2,3)

71 (2,7)

0,84 (0,60; 1,18)*

DVT

20 (0,7)

33 (1,2)


PE

27 (1,0)

23 (0,9)


Úmrtie súvisiace s VTE

12 (0,4)

15 (0,6)


VTE alebo úmrtie z akejkoľvek príčiny

84 (3,2)

104 (4,0)

0,82 (0,61; 1,08)

VTE alebo úmrtie
z KV príčin

61 (2,3)

77 (2,9)

0,80 (0,57; 1,11)

VTE, úmrtie súvisiace s VTE alebo závažné krvácanie

73 (2,8)

118 (4,5)

0,62 (0,47; 0,83)
* Noniferiórne v porovnaní s enoxaparínom/warfarínom (p-hodnota < 0,0001).

Účinnosť apixabánu bola v úvodnej liečbe VTE zhodná medzi pacientmi, ktorí sa liečili na PE
[relatívne riziko 0,9; 95 % IS (0,5; 1,6)] alebo DVT [relatívne riziko 0,8; 95 % IS (0,5; 1,3)]. Účinnosť v podskupinách zahŕňajúcich vek, pohlavie, index telesnej hmotnosti (BMI), funkciu obličiek, rozsah indexu PE, polohu DVT trombu a predchádzajúce používanie parenterálneho heparínu bola vo všeobecnosti zhodná.

Primárnym cieľovým ukazovateľom bezpečnosti bolo závažné krvácanie. V štúdii bol apixabán štatisticky superiórny voči enoxaparínu/warfarínu v primárnom cieľovom ukazovateli bezpečnosti
[relatívne riziko 0,31; 95 % interval spoľahlivosti (0,17; 0,55), p-hodnota < 0,0001] (pozri tabuľku 9).

T abuľka 9: Výsledky krvácania v štúdii AMPLIFY


A pixabán N=2 676 n (%)

E noxaparín/ warfarín N=2 689
n (%)

P o m er rizika
( 95 % IS)

Závažné

15 (0,6)

49 (1,8)

0,31 (0,17; 0,55)

Závažné + CRNM

115 (4,3)

261 (9,7)

0,44 (0,36; 0,55)

Nezávažné

313 (11,7)

505 (18,8)

0,62 (0,54; 0,70)

Všetky

402 (15,0)

676 (25,1)

0,59 (0,53; 0,66)

Posudzované závažné krvácanie a CRNM krvácanie v ktoromkoľvek anatomickom mieste bolo vo
všeobecnosti nižšie v skupine s apixabánom na základe porovnania s enoxaparínom/warfarínom. Posudzované závažné ISTH gastrointestinálne krvácanie sa objavilo u 6 (0,2 %) pacientov liečených
apixabánom a 17 (0,6 %) pacientov liečených enoxaparínom/warfarínom.

 ŠTÚDI A AM PLI FY -EX
V štúdii AMPLIFY-EXT bolo randomizovaných celkovo 2 482 pacientov na liečbu apixabánom
2,5 mg perorálne dvakrát denne, apixabánom 5 mg perorálne dvakrát denne alebo placebom počas
12 mesiacov po dokončení 6 až 12 mesiacov úvodnej antikoagulačnej liečby. Z týchto pacientov sa
836 pacientov (33,7 %) zúčastnilo štúdie AMPLIFY pred zaradením do štúdie AMPLIFY-EXT.

Priemerný vek bol 56,7 rokov a 91,7 % randomizovaných pacientov malo nevyprovokované príhody
VTE.

V štúdii boli obidve dávky apixabánu štatisticky superiórne voči placebu v primárnom cieľovom ukazovateli rekurentnej symptomatickej VTE (nefatálna DVT alebo nefatálna PE ) alebo úmrtia
z akejkoľvek príčiny (pozri tabuľku 10).

Tabuľka10:VýsledkyúčinnostivštúdiiAMPLIFY-EXT


Apixabán
Apixabán
Placebo
Pomer rizika (95 % IS)

2,5 mg
(N=840)
5,0 mg
(N=813)


(N=829)
Apix 2,5 mg oproti placebu
Apix 5,0 mg oproti placebu

n (%)


Rekurentná VTE alebo úmrtie
z akejkoľvek príčiny
19 (2,3)
14 (1,7)
77 (9,3)
0,24 (0,15; 0,40)¥
0,19 (0,11; 0,33)¥
DVT*
6 (0,7)
7 (0,9)
53 (6,4)


PE*
7 (0,8)
4 (0,5)
13 (1,6)


Úmrtie
z akejkoľvek príčiny
6 (0,7)
3 (0,4)
11 (1,3)


Rekurentná VTE alebo úmrtie
14 (1,7)
14 (1,7)
73 (8,8)
0,19 (0,11; 0,33)
0,20 (0,11; 0,34)



A pixabán
A pixabán
Placebo
P o m er rizika (95 % IS)

2,5 mg
( N= 840)
5,0 mg
( N= 813)


( N= 829)
A pix 2,5 mg oproti placebu
A pix 5,0 mg oproti placebu

n (%)


súvisiace
s VTE





Rekurentná VTE alebo úmrtie z KV príčin
14 (1,7)
14 (1,7)
76 (9,2)
0,18 (0,10; 0,32)
0,19 (0,11; 0,33)
Nefatálna
DVT†
6 (0,7)
8 (1,0)
53 (6,4)
0,11 (0,05; 0,26)
0,15 (0,07; 0,32)
Nefatálna
PE†
8 (1,0)
4 (0,5)
15 (1,8)
0,51 (0,22; 1,21)
0,27 (0,09; 0,80)
Úmrtie súvisiace s VTE
2 (0,2)
3 (0,4)
7 (0,8)
0,28 (0,06; 1,37)
0,45 (0,12; 1,71)
¥  p-hodnota < 0,0001.
* U pacientov s viac ako jednou príhodou prispievajúcou k zloženému cieľovému ukazovateľu sa hlásila len prvá príhoda
(napr. ak sa u jedinca objavila DVT a potom aj PE, hlásila sa len DVT).
† U konkrétnych účastníkov sa mohla objaviť viac ako jedna udalosť a mohla byť uvedená v obidvoch klasifikáciách.

Účinnosť apixabánu na prevenciu rekurentnej VTE sa naprieč podskupinami zahŕňajúcimi vek,
pohlavie, BMI a funkciu obličiek zachovala.

Primárnym cieľovým ukazovateľom bezpečnosti bolo závažné krvácanie počas obdobia liečby. Výskyt závažného krvácania pri obidvoch dávkach apixabánu sa v štúdii štatisticky neodlišoval od placeba. Neobjavil sa žiadny štatisticky významný rozdiel vo výskyte závažného + CRNM krvácania, nezávažného krvácania a všetkých krvácaní medzi pacientami liečenými 2,5 mg apixabánu dvakrát denne a pacientami užívajúcimi placebo (pozri tabuľku 11).



Apixabán

Apixabán

Placebo

Pomer rizika (95 % IS)


2,5 mg
(N=840)

5,0 mg
(N=811)


(N=826)

Apix 2,5 mg
oproti placebu

Apix 5,0 mg
oproti placebu



n (%)




Závažné

2 (0,2)

1 (0,1)

4 (0,5)

0,49 (0,09; 2,64)

0,25 (0,03; 2,24)

Závažné +
CRNM

27 (3,2)

35 (4,3)

22 (2,7)

1,20 (0,69; 2,10)

1,62 (0,96; 2,73)

Nezávažné

75 (8,9)

98 (12,1)

58 (7,0)

1,26 (0,91; 1,75)

1,70 (1,25; 2,31)

Všetky

94 (11,2)

121 (14,9)

74 (9,0)

1,24 (0,93; 1,65)

1,65 (1,26; 2,16)

Tabuľka 11: Výsledky krvácania v štúdii AMPLIFY-EXT

Posudzované závažné ISTH gastrointestinálne krvácanie sa objavilo u 1 (0,1 %) pacienta liečeného apixabánom v dávke 5 mg dvakrát denne, v dávke 2,5 mg dvakrát denne sa takéto krvácanie neobjavilo u žiadneho pacienta a objavilo sa u 1 (0,1 %) pacienta užívajúceho placebo.

Pediatrickápopulácia
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií s referenčným liekom obsahujúcim apixabán v jednej alebo vo viacerých podskupinách pediatrickej populácie
v prípade venóznej alebo artériovej embólie a trombózy (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Absolútna biologická dostupnosť apixabánu je približne 50 % pri dávkach do 10 mg. Apixabán sa
absorbuje rýchlo s maximálnymi koncentráciami (cmax) objavujúcimi sa 3 až 4 hodiny po užití tablety. Pri dávke 10 mg užitie s jedlom neovplyvňuje AUC alebo cmax. Apixabán sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Apixabán vykazuje lineárnu farmakokinetiku so zvyšovaním expozície priamo úmerne s dávkou pri perorálnych dávkach do 10 mg. Pri dávkach ≥ 25 mg apixabán vykazuje absorpciu limitovanú disolúciou so zníženou biologickou dostupnosťou. Parametre expozície apixabánu vykazujú nízku až strednú variabilitu, čo sa odráža v inraindividuálnej (~ 20 % CV) a interindividuálnej variabilite
(~ 30 % CV).

Po podaní 10 mg apixabánu perorálne vo forme 2 rozdrvených 5 mg tabliet rozpustených v 30 ml vody
bola expozícia porovnateľná s expozíciou po perorálnom podaní 2 celých 5 mg tabliet. Po podaní
10 mg apixabánu perorálne vo forme 2 rozdrvených 5 mg tabliet rozmiešaných v 30 g jablkového pyré bola cmax o 21 % nižšia a AUC o 16 % nižšia v porovnaní s podaním 2 celých 5 mg tabliet. Zníženie expozície sa nepovažuje za klinicky relevantné.

Po podaní rozdrvenej 5 mg tablety apixabánu suspendovanej v 60 ml G5W a podanej cez nazogastrickú sondu bola expozícia podobná ako expozícia pozorovaná v iných klinických štúdiách zahŕňajúcich zdravých účastníkov dostávajúcich jednorazovú dávku apixabánu 5 mg perorálne.

Na základe predpokladaného farmakokinetického profilu apixabánu v závislosti od dávky sú výsledky
biologickej dostupnosti z vykonaných štúdií použiteľné pri nižších dávkach apixabánu.

Distribúcia
Väzba na plazmatické proteíny u ľudí je približne 87 %. Distribučný objem (Vss) je približne 21 litrov.

Biotransformáciaaeliminácia
Apixabán má viacero spôsobov eliminácie. Z podanej dávky apixabánu u ľudí sa približne 25 % mení na metabolity, väčšina metabolitov sa vylučuje stolicou. Renálna exkrécia apixabánu tvorí približne
27 % celkového klírensu. V klinických a predklinických štúdiách sa pozorovali ďalšie spôsoby
exkrécie – biliárna a priama intestinálna.

Apixabán má celkový klírens okolo 3,3 l/h a eliminačný polčas približne 12 hodín.

O-demetylácia a hydroxylácia na mieste 3-oxopiperidinylu sú hlavnými miestami biotransformácie. Apixabán sa metabolizuje najmä prostredníctvom CYP3A4/5, s miernym prispením CYP1A2, 2C8,
2C9, 2C19 a 2J2. V ľudskej plazme je najdôležitejšou zložkou nezmenený apixabán bez prítomnosti
aktívnych cirkulujúcich metabolitov. Apixabán je substrátom transportných proteínov, P-gp a proteínu zodpovedného za rezistenciu pri rakovine prsníka (breast cancer resistance protein, BCRP).

Starší pacienti (nad 65 rokov) vykazovali vyššie plazmatické koncentrácie ako mladší pacienti
s priemernými hodnotami AUC vyššími približne o 32 % a žiadny rozdiel v cmax.

Poruchafunkcieobličiek
Nepozoroval sa žiadny vplyv poruchy funkcie obličiek na maximálnu plazmatickú koncentráciu apixabánu. Stanovením klírensu kreatinínu sa zistilo, že zvýšenie expozície apixabánu korelovalo so znížením funkcie obličiek. U osôb s miernou (klírens kreatinínu 51 – 80 ml/min), stredne závažnou (klírens kreatinínu 30 – 50 ml/min) a závažnou (klírens kreatinínu 15 – 29 ml/min) poruchou funkcie obličiek sa plazmatické koncentrácie (AUC) apixabánu, v porovnaní s osobami s normálnym klírensom kreatinínu, zvýšili o 16, 29 a 44 % v uvedenom poradí. Porucha funkcie obličiek nemala žiadny evidentný vplyv na vzťah medzi plazmatickou koncentráciou apixabánu a anti-FXa aktivitou.

U osôb s terminálnym štádiom ochorenia obličiek (end-stage renal disease - ESRD) sa AUC apixabánu zvýšila o 36 %, keď sa podávala jednorazová dávka apixabánu 5 mg bezprostredne po hemodialýze
v porovnaní s AUC pozorovanou u osôb s normálnou funkciou obličiek. Hemodialýza, ktorá začala dve hodiny po podaní jednorazovej dávky 5 mg apixabánu, znížila AUC apixabánu o 14 % u týchto pacientov s ESRD, čo zodpovedá klírensu apixabánu dialýzou 18 ml/min. Preto je nepravdepodobné, že
by hemodialýza bola účinným prostriedkom pri liečbe predávkovania apixabánu.

Poruchafunkciepečene
V štúdii, ktorá porovnávala 8 osôb s miernou poruchou funkcie pečene, Childova-Pughova trieda A
skóre 5 (n = 6) a 6 (n = 2), a 8 osôb so stredne závažnou poruchou funkcie pečene, Childova–Pughova trieda skóre 7 (n = 6) a 8 (n = 2), so 16 zdravými osobami kontrolnej skupiny sa farmakokinetika
a farmakodynamika dávky 5 mg apixabánu u osôb s poruchou funkcie pečene nezmenila. Zmeny v anti-
FXa aktivite a INR boli medzi osobami s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie pečene
a zdravými osobami porovnateľné.

Pohlavie
Expozícia apixabánu bola približne o 18 % vyššia u žien ako u mužov.

Etnickýpôvodarasa
Výsledky v štúdiách fázy I neukázali odlíšiteľné rozdiely vo farmakokinetike medzi belochmi, aziatmi a černochmi/Afroameričanmi. Závery z populačnej farmakokinetickej analýzy u pacientov, ktorým sa podal apixabán boli zvyčajne konzistentné s výsledkami fázy I.

Telesnáhmotnosť
V porovnaní s expozíciou apixabánu u osôb s telesnou hmotnosťou 65 až 85 kg, u osôb s telesnou hmotnosťou > 120 kg bola expozícia apixabánu približne o 30 % nižšia a u osôb s hmotnosťou < 50 kg bola expozícia približne o 30 % vyššia.

Farmakokinetický/farmakodynamickývzťah
Farmakokinetický/farmakodynamický vzťah (FK/FD) medzi plazmatickou koncentráciou apixabánu a niekoľkými farmakodynamickými cieľovými ukazovateľmi (anti-FXa aktivita, INR, PT, aPTT) sa hodnotil po podaní širokého rozpätia dávok (0,5 – 50 mg). Vzťah medzi plazmatickou koncentráciou apixabánu a anti-FXa aktivitou sa najlepšie popísal lineárnym modelom. Vzťah FK/FD pozorovaný
u pacientov bol zhodný s výsledkami u zdravých osôb.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, fertility a embryo-fetálneho vývinu a juvenilnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.

Najvýznamnejšie pozorované účinky v štúdiách toxicity po opakovanom podávaní boli také, ktoré súviseli s farmakologickým pôsobením apixabánu na koagulačné parametre krvi. V štúdiách toxicity sa zistilo malé až žiadne zvýšenie tendencie ku krvácavosti. Keďže to môže byť spôsobené nižšou

citlivosťou druhov použitých v predklinických štúdiách v porovnaní s ľuďmi, pri extrapolácii na ľudí sa má tento výsledok interpretovať s opatrnosťou.

V mlieku potkanov sa zistil vysoký pomer hladiny apixabánu v mlieku oproti plazme matky (Cmax
okolo 8, AUC okolo 30), pravdepodobne z dôvodu aktívneho transportu do mlieka.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro tablety
laktóza
mikrokryštalická celulóza (E460)
sodná soľ kroskarmelózy laurylsíran sodný
stearát horečnatý (E470b)

Filmovýobal monohydrát laktózy hypromelóza (E464) oxid titaničitý (E171) triacetín
červený oxid železitý (E172)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

PVC/PVdC-Alu blistre
Balenia s obsahom 14, 20, 28, 56, 60, 100, 168 alebo 200 filmom obalených tabliet.
Perforované blistre s jednotlivými dávkami s obsahom 14x1, 20x1, 28x1, 56x1, 60x1, 100x1, 168x1
alebo 200xl filmom obalená tableta.

HDPEfľašesPPuzáveroms indukčnetesniacouvrstvous  vatou
Fľaše s obsahom 60, 180 alebo 1 000 filmom obalených tabliet.
Fľaše s obsahom 60 filmom obalených tabliet majú detský bezpečnostný, skrutkovací uzáver.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Mylan Ireland Limited Unit 35/36 Grange Parade Baldoyle Industrial Estate Dublin 13, Írsko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

16/0308/21-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:
Dátum posledného predĺženia registrácie:



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

12/2021

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 10x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 20x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 56x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 100x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 168x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 200x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 10x1x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 20x1x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 56x1x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 60x1x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 100x1x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 168x1x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 200x1x2,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 180x2,5 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 1000x2,5 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 2,5 MG tbl flm 60x2,5 mg (fľ.HDPE+skrutkov.uzáver) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 14x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 20x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 28x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 56x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 60x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 100x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 168x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 200x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 14x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 20x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 28x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 56x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 60x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 100x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 168x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 200x1x5 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 60x5 mg (fľ.HDPE+skrutkov.uzáver) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 180x5 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
APIXABAN MYLAN 5 MG tbl flm 1000x5 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.