; 0,1 mg liečiva Fenpiverinii bromidum (fenpiveríniumbromid).
Pomocné látky: aqua ad iniectabilia (voda na injekciu).
Obsah sodíka: 32,7 mg/ml, to zodpovedá 1,423 mmol/ml.
Farmakoterapeutická skupina
Spazmolytikum v kombinácii s analgetikami.
Charakteristika
ANALGIN inj je zložené spazmoanalgetikum obsahujúce pyrazolónové analgetikum, anticholínergikum a spazmolytikum.
Indikácie
Spastické (kŕčové) bolesti hladkého svalstva (kŕče tráviacej sústavy, žlčové a obličkové koliky, bolestivé napätie močového mechúra), kŕčovitá, bolestivá menštruácia a spazmoanalgézia (odstránenie kŕčovitých bolestí) pred inštrumentálnym vyšetrením a po ňom.
Kontraindikácie
Precitlivenosť na niektorú zložku lieku, tehotenstvo, dojčenie, podávanie deťom do 4. mesiaca veku, leukopénia (znížený počet bielych krviniek), akútna intermitentná porfýria (ochorenie prejavujúce sa zvýšeným vylučovaním kys. d-aminolevulovej a porfobilinogénu v moči), ťažká srdcová insuficiencia (srdcová nedostatočnosť), čerstvý srdcový infarkt, tachykardia (zrýchlenie srdcovej činnosti), hypertrofia (zväčšenie) prostaty, mechanické stenózy (zúženie) tráviacej sústavy, megakolón (výrazné rozšírenie a predĺženie hrubého čreva), glaukóm (zelený očný zákal).
Nežiaduce účinky
Alergické reakcie (najčastejšie kožné ale aj slizničné prejavy), zriedkavo sa vyskytne anafylaktická reakcia. Metamizol môže u citlivých pacientov vyprovokovať astmatický záchvat.
Iným závažným nežiaducim účinkom sú krvné dyskrázie (chorobné zloženie krvi): agranulocytóza, leukopénia, trombocytopénia a hemolytická anémia. Ohrození sú pacienti, u ktorých je potvrdená porucha krvotvorby. Agranulocytóza je spojená s horúčkou, bolestivými zápalmi sliznice úst, hrdla, nosa, ako aj v oblasti konečníka a genitálu. Granulocyty sú výrazne redukované alebo kompletne chýbajú. Trombocytopénia po metamizole je príčinou zvýšenej krvácavosti.
K závažným nežiaducim reakciám po podaní ANALGINU inj patrí šok. Ihneď po objavení sa prvých príznakov je treba podávanie prerušiť a začať intenzívnu protišokovú liečbu.
Po rýchlom podaní môže najmä u pacientov s vysokou horúčkou dôjsť k prudkému poklesu krvného tlaku. Riziko je vyššie u hypotonikov (pacientov s nízkym tlakom krvi) a pacientov s nestabilnou cirkuláciou.
Anticholinergná zložka ANALGINU inj - fenpiverín môže spôsobiť sucho v ústach, poruchy akomodácie, závraty, zápchu, sťažené močenie, zrýchlenie srdcovej frekvencie a nevoľnosť.
Interakcie
Je nevhodné súčasne podávať antikoagulanciá (lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi), perorálne antidiabetiká (lieky proti cukrovke), sulfónamidy (antibakteriálne látky sulfonamidového pôvodu) a látky spôsobujúce krvné dyskrázie (chorobné zloženie krvi). Počas liečby ANALGINOM inj sa zakazuje požívať alkoholické nápoje, pretože ich tlmivé účinky sa navzájom umocňujú. ANALGIN inj sa nesmie podávať
v jednej injekcii s indigokarmínom. ANALGIN inj znižuje hladinu cyklosporínu v krvi.
Dávkovanie a spôsob podávania
Injekčný roztok má byť pred aplikáciou zohriaty na telesnú teplotu. Injekcia sa podáva pomaly intravenózne (1-1,5 ml za minútu) ležiacemu pacientovi alebo intramuskulárne. Rýchle intravenózne podanie spôsobuje prudký pokles tlaku, až šokový stav. Po intravenóznom podaní účinok nastupuje o 2-20 minút, pri intramuskulárnom podaní po 20-30 minútach. Jednotlivé dávky sa môžu opakovať po 6-8 hodinách.
Dávkovacia schéma:
dospelí jednotlivé dávky až do 5 ml,
deti školského veku (7-12 rokov) 0,6-1 ml,
malé deti (1-6 rokov) 0,3-0,5 ml,
dojčatá (4-12 mesiacov) 0,2-0,3 ml.
Dojčatám do 4 mesiacov sa nemá ANALGIN inj podávať.
Špeciálne upozornenia
Vzhľadom na obsah pyrazolónového derivátu, hrozia najmä po opakovanom a dlhšie trvajúcom podávaní lieku poruchy krvotvorby. Postihnutá je najmä tvorba leukocytov a trombocytov ( možnosť vzniku agranulocytózy, neutropénie a trombocytopénie). Počas liečby ANALGINOM inj je preto potrebné pacienta monitorovať klinicky aj laboratórne. '
Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať pacientom s nízkym krvným tlakom, nestabilným obehom, zlyhávajúcim obehom pri srdcovom infarkte, pri úrazoch a rozvíjajúcom sa šoku. Vznikom astmatického záchvatu alebo anafylaktického šoku sú ohrození pacienti s už diagnostikovanou astmou. Uvedeným nežiaducim reakciám je možné predísť dôkladnou liekovou anamnézou.
Liek môže nepriaznivo ovplyvniť pozornosť, koordináciu pohybov a rýchle rozhodovanie pri riadení motorových vozidiel a obsluhe strojov.
Tehotenstvo a dojčenie
Podávanie ANALGINU inj v prvom trimestri tehotenstva sa neodporúča (potenciálna teratogenita).
V poslednom trimestri môže spôsobiť predčasný uzáver ductus arteriosus Bottali. Metamizol prechádza placentárnou bariérou. Jeho metabolity sa vylučujú do materského mlieka. Preto počas prvých 48 hodín po podaní ANALGINU inj matka nemá dojčiť.
Predávkovanie
Príznaky: Predávkovanie sa prejavuje únavou, malátnosťou, spavosťou až bezvedomím. Môžu sa vyskytovať svalové zášklby, konvulzia alebo epileptiformné kŕče. Porucha cirkulácie sa prejavuje hypotenziou, dysrytmiou a kolapsom. Môže sa objaviť útlm dýchania až zastavenia dychu.
Liečba: Spočíva v zabezpečení dostatočnej ventilácie. Analeptiká včítane teofylínových prípravkov sú kontraindikované. Pri cirkulačnom kolapse je potrebné doplniť objem krvi, podporiť činnosť srdca infúziou dopamínu. Pri kŕčoch podať intravenózne diazepam. Elimináciu účinných látok je možné zvýšiť dialýzou alebo peritoneálnou dialýzou.
Varovanie
Liek sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.
Liek musí byť uložený mimo dosahu detí.
Balenie
5 ampuliek po 5 ml
Uchovávanie
Uchovávať pri teplote od +10 °C do +25 °C, chrániť pred svetlom.
Dátum poslednej revízie: 3/2009