ALGOGESIC 100 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 8x100 µg/1 h

SPC
ných opioidov

Pri prechode z perorálnych alebo parenterálnych opioidov na liečbu fentanylom, úvodná dávka sa má vypočítať nasledovne:


1. Je potrebné stanoviť množstvo analgetík požadované počas predchádzajúcich 24 hodín.

2. Získané množstvo sa na zodpovedajúcu perorálnu dávku morfínu má prepočítať pomocou Tabuľky č. 1.
3. Zodpovedajúca dávka fentanylu sa má stanoviť pomocou Tabuľky č. 2.

Tabuľka č.1: Prepočet ekvianalgetickej účinnosti (mg)
Analgetický účinok pre všetky dávky uvedené v tabuľke je ekvivalentný 10 mg parenterálneho morfínu.


Ekvianalgetická dávka (mg)
Liečivo
Parenterálne podanie

(s.c., i.m., i.v.)
Perorálne podanie
Morfín
10
30-40
Hydromorfón
1,5
7,5
Oxykodón
10-15
20-30
Metadón
10
20
Petidín
75
-
Kodeín
-
200
Buprenorfín
0,4
0,8 (sublinguálne)
Ketobemidón
10
20-30




Tabuľka č.2: Výber dávky fentanylu na základe dennej potreby morfínu*:

Parenterálna dávka

morfínu (mg/24h)
Perorálna dávka

morfínu (mg/24h)
Transdermálna dávka

fentanylu (mg/24h)
Transdermálne

uvoľňovanie fentanylu

(µg/h)
0-22
0-90
0,6
25
23-37
91-150
1,2
50
38-52
151-210
1,8
75
53-67
211-270
2,4
100
Každých ďalších

15 mg/24h
Každých ďalších

60 mg/24h
Každých ďalších

0,6 mg/24h
Každých ďalších 25

µg/24h
*Prepočítavacie schémy sú založené na klinických štúdiách. Schémy založené na iných skúšaniach sa

považujú v klinickej praxi za užitočné a použiteľné.



Príklad:

Fentanyl Actavis 100 µg/h transdermálna náplasť s rýchlosťou uvoľňovania 100 mikrogramov fentanylu za hodinu bude mať podobný analgetický účinok ako 60 mg morfínu podaného parenterálne v 10 mg dávkach v intervale 4 hodín počas 24 hodín.


Kombináciou niekoľkých transdermálnych náplastí je možné dosiahnuť rýchlosť uvoľňovania fentanylu viac ako 100 mikrogramov/h (pozri tabuľku).


Prvé hodnotenie maximálneho analgetického účinku Fentanylu Actavis transdermálnej náplasti sa nemá robiť skôr ako po 24 hodinovom pôsobení náplasti. Dôvodom je postupné zvyšovanie sérovej koncentrácie fentanylu počas prvých 24 hodín po aplikácii náplasti.

Počas prvých 12 hodín po prechode na Fentanyl Actavis transdermálna náplasť pacient pokračuje v užívaní predchádzajúceho analgetika v pôvodnej dávke; počas nasledujúcich 12 hodín sa toto analgetikum podáva podľa potreby.


Titrácia dávky a udržiavacia liečba

Náplasť sa má meniť každých 72 hodín. Dávka sa má titrovať individuálne, až kým sa nedosiahne analgetická účinnosť. Ak analgézia na konci prvej aplikácie je nedostatočná, dávka sa môže po troch dňoch zvýšiť. Dodatočná úprava dávky sa zvyčajne má vykonať zvyšovaním o 25 mikrogramov/hodinu, pričom treba vziať do úvahy doplnkovú liečbu a stav bolesti pacienta. Na úpravu dávky a na dávky vyššie ako 100 mikrogramov/hodinu sa môže použiť aj viac ako jedna náplasť. Pacienti môžu vyžadovať pravidelné doplnkové dávky krátkodobo pôsobiacich analgetík kvôli náhlemu zhoršeniu bolesti. Ak dávka fentanylu prekročí 300 mikrogramov/hodinu treba zvážiť dodatočné alebo alternatívne analgetické metódy alebo alternatívne podanie opioidov.


Napriek primeranej analgetickej účinnosti boli pri prechode z dlhodobej liečby morfínom na transdermálnu liečbu fentanylom hlásené príznaky z vysadenia látky. V prípade príznakov z vysadenia odporúča sa týchto pacientov liečiť nízkymi dávkami krátkodobo pôsobiaceho morfínu.


Zmena alebo ukončenie liečby

V prípade potreby prerušenia liečby náplasťou má byť nahradenie inými opioidmi postupné, začínajúce nízkou dávkou a s postupným zvyšovaním. Dôvodom je postupné klesanie hladiny fentanylu po odstránení náplasti; zníženie koncentrácie fentanylu v sére o 50 % trvá minimálne 17 hodín. Vo všeobecnosti platí, že prerušenie opioidnej analgézie má byť postupné, aby nedošlo k výskytu príznakov z vysadenia.


Ak sa má nahradiť Fentanyl Actavis transdermálna náplasť iným silným analgetikom, dávka nového analgetika sa má rovnať polovici dávky uvedenej v tabuľke, podanej po odstránení starej náplasti; dávka sa potom upravuje podľa posúdenia bolesti samotným pacientom.


Spôsob podávania

Fentanyl Actavis transdermálna náplasť sa aplikuje priamo po vybratí z obalu a odstránení ochrannej fólie na neochlpenú oblasť kože hornej časti tela (hrudník, chrbát, rameno). Chlpy v mieste aplikácie sa majú radšej ostrihať, nie oholiť.
Pred aplikáciou sa má pokožka starostlivo očistiť čistou vodou (nie čistiacimi prostriedkami)

a dôkladne osušiť. Transdermálna náplasť sa potom aplikuje ľahkým pritlačením dlaňou približne

10-30 sekúnd. Oblasť kože, na ktorú sa aplikuje náplasť, má byť bez mikrolézií (napr. z dôvodu ožiarenia alebo holenia) a podráždenia kože.
Keďže je transdermálna náplasť chránená vonkajšou, vode odolnou krycou fóliou, môže sa nosiť aj počas sprchovania. Občas môže byť potrebné dodatočné upevnenie náplasti.
Ak sa dávka postupne zvyšuje, požadovaná aktívna plocha môže dosiahnuť bod, pri ktorom už nie je možné ďalšie zvýšenie.


Trvanie podávania

Náplasť sa má vymeniť po 72 hodinách. Ak je v individuálnych prípadoch potrebná skoršia výmena náplasti, nemá sa urobiť skôr ako uplynie 48 hodín, inak môže dôjsť k vzostupu priemerných koncentrácií fentanylu. Pre každú aplikáciu sa musí zvoliť iná plocha kože. Nová náplasť sa môže aplikovať na to isté miesto až po uplynutí 7 dní. Po odstránení transdermálnej náplasti môže analgetický účinok ešte nejaký čas pretrvávať.
Ak po odstránení transdermálnej náplasti zostanú na koži nejaké jej zvyšky, možno ich očistiť dostatočným množstvom mydla a vody. Na vyčistenie sa nesmie použiť alkohol alebo iné rozpúšťadlá, pretože v dôsledku účinku náplasti môžu preniknúť kožou.


Použitie v pediatrickej populácii

Skúsenosti s liečbou detí < 2 roky sú obmedzené a preto sa liečba neodporúča.



Použitie u starších pacientov

Starších pacientov treba starostlivo sledovať a v prípade potreby im dávku znížiť (pozri časť 4.4

a 5.2).



Poškodenie pečene a obličiek

Pacienti s poškodením pečene alebo obličiek sa majú starostlivo sledovať a v prípade potreby im dávku znížiť (pozri časť 4.4).


4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na fentanyl alebo na niektorú z pomocných látok. Závažná porucha centrálneho nervového systému.
Súbežné užívanie inhibítorov MAO alebo užívanie počas 14 dní po prerušení liečby inhibítormi MAO (pozri časť 4.5).
Podávanie počas pôrodu z dôvodu možného útlmu dýchania plodu/novorodenca.



4. 4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Liek sa má používať iba ako súčasť integrovanej liečby bolesti, po adekvátnom lekárskom, sociálnom a psychologickom posúdení pacienta.


Liečbu Fentanylom Actavis transdermálnou náplasťou má začať len skúsený lekár, dobre oboznámený s farmakokinetikou Fentanylu Actavis transdermálnych náplastí a s rizikom závažnej hypoventilácie.
Pacienti, u ktorých sa prejavili závažné nežiaduce účinky sa majú po odstránení transdermálnej náplasti z dôvodu biologického polčasu fentanylu 24 hodín monitorovať (pozri časť 5.2).


Liek sa nemá používať na liečbu akútnej alebo pooperačnej bolesti, pretože počas krátkodobého použitia nie možné dávku titrovať a môže nastať život ohrozujúci útlm dýchania.


Náhle zhoršenie bolesti

Štúdie preukázali, že na zastavenie prudkej bolesti takmer všetci pacienti vyžadovali dodatočnú liečbu silnými liekmi s rýchlym uvoľňovaním, hoci boli liečení náplasťami fentanylu.


Útlm dýchania

Tak ako všetky silné opiáty aj transdermálne náplasti fentanylu môžu u niektorých pacientov spôsobiť útlm dýchania a preto treba pacientov kvôli tomuto účinku sledovať. Útlm dýchania môže pretrvávať
aj po odstránení náplasti. Výskyt útlmu dýchania narastá so zvyšovaním dávky fentanylu. Liečivá ovplyvňujúce CNS môžu útlm dýchania zhoršiť (pozri časť 4.5).




Chronické ochorenie pľúc

U pacientov s chronickou obštrukčnou alebo inou pľúcnou chorobou fentanyl môže spôsobiť závažnejšie nežiaduce reakcie, u takýchto pacientov môžu opioidy spomaliť dýchanie a zvýšiť odpor dýchacích ciest.


Lieková závislosť

Po opakovanom podávaní opioidov sa môže rozvinúť tolerancia, fyzická a psychická závislosť, ktorá je však pri liečbe bolesti súvisiacej s rakovinou zriedkavá.


Zvýšený intrakraniálny tlak

Fentanyl Actavis transdermálna náplasť sa má u obzvlášť citlivých pacientov na intrakraniálne účinky zadržiavania CO2 používať s opatrnosťou, najmä u tých s prejavmi zvýšeného intrakraniálneho tlaku, poruchami vedomia alebo kómou.



Choroby srdca

Opioidy môžu spôsobiť hypotenziu, najmä u pacientov s hypovolémiou. Preto sa vyžaduje opatrnosť pri liečbe pacientov s hypotóniou a/alebo hypovolémiou. Fentanyl môže vyvolať bradykardiu. Z tohto dôvodu sa Fentanyl Actavis transdermálne náplasti nemajú podávať pacientom s bradyarytmiou.


Poškodenie funkcie pečene

Fentanyl sa v pečeni metabolizuje na neaktívne metabolity, takže u pacientov s ochorením pečene môže dôjsť k spomaleniu jeho eliminácie. Pacienti s poškodením pečene sa majú starostlivo sledovať a v prípade potreby im treba znížiť dávku.


Poškodenie funkcie obličiek

Menej ako 10 % fentanylu sa vylučuje obličkami nezmenený a na rozdiel od morfínu nemá žiadne známe aktívne metabolity, ktoré sa eliminujú obličkami. Údaje získané po intravenóznom podaní fentanylu pacientom so zlyhaním obličiek naznačujú, že distribučný objem fentanylu sa môže dialýzou zmeniť. Toto môže ovplyvniť koncentráciu v sére. Ak sa pacientom s poškodením funkcie obličiek transdermálne aplikuje fentanyl, treba ich starostlivo sledovať kvôli známkam toxicity fentanylu a v prípade potreby im treba znížiť dávku.


Pacienti s horúčkou/externé teplo

Pacienti s horúčkou sa majú sledovať kvôli možnému výskytu nežiaducich reakcií opioidov, pretože výrazné zvýšenie telesnej teploty môže potenciálne zvýšiť rýchlosť absorpcie fentanylu. Miesto aplikácie náplasti sa nemá vystavovať účinku tepla z vonkajších tepelných zdrojov, napr. zo sauny.


Starší pacienti

Údaje z intravenóznych štúdií s fentanylom naznačujú, že starší pacienti môžu mať znížený klírens, predĺžený biologický polčas a môžu byť citlivejší na liečivo ako mladší pacienti. Štúdie s Fentanylom Actavis transdermálnymi náplasťami dokázali, že farmakokinetika fentanylu u starších ľudí sa výrazne nelíši od mladých pacientov, hoci koncentrácie v sére mali tendenciu byť u starších pacientov vyššie. Starších alebo kachektických pacientov treba starostlivo sledovať a v prípade potreby im znížiť dávku.


Použité transdermálne náplasti

V transdermálnej náplasti zostáva aj po jej použití vysoký obsah fentanylu. Z dôvodu bezpečnosti a kvôli životnému prostrediu sa použité aj nepoužité transdermálne náplasti majú zlikvidovať podľa pokynov v časti 6.6.

4.5 Liekové a iné interakcie

Z dôvodu zvýšeného účinku fentanylu na útlm dýchania sa treba vyhnúť súbežnému užívaniu derivátov kyseliny barbitúrovej.
Súbežné použitie iných liekov s tlmivým účinkom na CNS, vrátane opiátov, anxiolytík a trankvilizérov, hypnotík, celkových anestetík, fenotiazínov, svalových relaxancií, antihistaminík so sedatívnym účinkom a alkoholových nápojov môže vyvolať ďalší sedatívny účinok; môže sa objaviť hypoventilácia, hypotónia, hlboká sedácia alebo kóma. Preto si akékoľvek súbežné užívanie týchto liekov a liečiv vyžaduje sledovanie pacienta.
Boli hlásené prípady, že inhibítory MAO zosilňujú účinok narkotických analgetík, najmä u pacientov so zlyhaním srdca. Preto sa fentanyl nesmie používať 14 dní po prerušení liečby inhibítormi MAO (pozri časť 4.3).


Fentanyl, liečivo s vysokým klírensom, sa rýchlo a v rozsiahlej miere metabolizuje predovšetkým prostredníctvom CYP3A4. Perorálne podaný itrakonazol (silný inhibítor CYP3A4) v dávke 200 mg/deň počas štyroch dní nemal žiadny výrazný vplyv na farmakokinetiku intravenózne podaného fentanylu. V jednotlivých prípadoch sa však pozorovali zvýšené plazmatické koncentrácie. Perorálne podaný ritonavir (jeden z najsilnejších inhibítorov CYP3A4) znížil klírens intravenózne podaného fentanylu o dve tretiny a zdvojnásobil jeho biologický polčas. Súbežné použitie silných inhibítorov CYP3A4 inhibítorov (napr. ritonaviru) s transdermálne podaným fentanylom môže viesť k zvýšeniu plazmatických koncentrácií fentanylu. Následkom môže byť zvýšenie alebo predĺženie terapeutického účinku ako aj nežiaducich reakcií, ktoré môžu spôsobiť ťažký útlm dýchania. V takýchto prípadoch je potrebná zvýšená starostlivosť a pozorovanie pacienta. Kombinované užívanie ritonaviru alebo iného silného inhibítora CYP3A4 s transdermálne podaným fentanylom sa neodporúča, pokiaľ nie je pacient prísne sledovaný.
Hoci pentazocín alebo buprenorfín majú analgetický účinok, čiastočne antagonizujú niektoré účinky fentanylu (napr. analgéziu) a môžu vyvolať príznaky z vysadenia látky u osôb závislých na opiátoch.


4. 6 Gravidita a laktácia

Bezpečnosť použitia fentanylu počas gravidity nebola stanovená. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Potenciálne riziko pre ľudí nie je známe. Fentanyl sa má počas gravidity používať len ak je to absolútne nevyhnutné.
Dlhodobá liečba počas gravidity môže u novorodenca vyvolať príznaky z vysadenia.

Fentanyl sa nemá používať počas pôrodu a hneď po narodení (vrátane pôrodu cisárskym rezom), pretože fentanyl prechádza placentárnou bariérou a môže u plodu alebo novorodenca spôsobiť útlm dýchania (pozri časť 4.3).

Fentanyl sa vylučuje do materského mlieka a môže u dojčaťa spôsobiť sedáciu a útlm dýchania. Z tohto dôvodu sa treba najmenej na 72 hodín po odstránení Fentanylu Actavis transdermálnej náplasti prerušiť dojčenie.


4. 7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Fentanyl Actavis transdermálne náplasti majú veľký vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Toto sa dá očakávať najmä na začiatku liečby, pri akejkoľvek zmene dávkovania, rovnako ako v spojení s alkoholom alebo trankvilizérmi. Stabilizovaní pacienti na určitej dávke nemusia byť nevyhnutne obmedzovaní. Pacienti sa preto majú poradiť so svojím lekárom, či im dá súhlas na vedenie vozidla alebo obsluhu strojov.


4. 8 Nežiaduce účinky

Základom pre opis výskytu nežiaducich reakcií sú nasledujúce údaje o frekvencii:



Veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100, 1/10), menej časté (≥1/1000, 1/100), zriedkavé (≥1/10

000, 1/1000), veľmi zriedkavé 1/10 000, zahŕňajúce jednotlivé hlásenia.



Najzávažnejším nežiaducim účinkom fentanylu je útlm dýchania.

Poruchy imunitného systému

Veľmi zriedkavé: anafylaxia.



Psychické poruchy

Veľmi časté: somnolencia.

Časté: sedácia, nervozita, strata chuti do jedla.

Menej časté: eufória, amnézia, nespavosť, halucinácie, agitácia.

Veľmi zriedkavé: klamlivé predstavy, stavy vzrušenia, asténia, depresia, úzkosť, zmätenosť, porucha sexuálnej funkcie, príznaky z vysadenia.'


Poruchy nervového systému

Veľmi časté: bolesť hlavy, závrat.

Menej časté: tremor, parestézia, poruchy reči.

Veľmi zriedkavé: poruchy koordinácie, záchvaty (vrátane klonických a záchvatov typu grand mal).


Ochorenia oka

Veľmi zriedkavé: amblyopia.



Poruchy srdca a ciev

Menej časté: hypertenzia, hypotenzia, tachykardia, bradykardia. Zriedkavé: arytmia, vazodilatácia.


Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína Menej časté: dušnosť, hypoventilácia. Veľmi zriedkavé: útlm dýchania, apnoe.


Gastrointestinálne poruchy

Veľmi časté: nauzea, vracanie, zápcha. Časté: suchosť v ústach, dyspepsia. Menej časté: hnačka.
Zriedkavé: čkanie.

Veľmi zriedkavé: bolestivá flatulencia, ileus.



Poruchy kože a podkožného tkaniva

Veľmi časté: potenie, pruritus.

Časté: kožné reakcie v mieste podania. Menej časté: exantém, erytém.
Vyrážka, erytém a pruritus zvyčajne vymiznú do jedného dňa po odstránení náplasti.



Poruchy obličiek a močových ciest Menej časté: retencia moču. Veľmi zriedkavé: cystalgia, oligúria.


Celkové poruchy

Zriedkavé: edém, pocit chladu.



Iné nežiaduce účinky

Počas dlhodobého podávania fentanylu sa môže vyvinúť tolerancia, fyzická a psychická závislosť. Po prechode z predchádzajúcich opioidných analgetík na Fentanyl Actavis transdermálnu náplasť alebo po náhlom vysadení liečby sa môžu objaviť príznaky z vysadenia látky (napr.: nauzea, vracanie, hnačka, úzkosť a svalový tras).


4.9 Predávkovanie

Príznaky

Príznakmi predávkovania fentanylom je vystupňovanie jeho farmakologických účinkov, napr. letargia, kóma, útlm dýchania s Cheynovým-Stokesovým dýchaním a/alebo cyanózou. Iné príznaky môžu byť hypotermia, znížený svalový tonus, bradykardia, hypotónia. Príznaky toxicity sú hlboká sedácia, ataxia, mióza, záchvaty a útlm dýchania, čo je hlavným príznak.


Liečba

Zvládnutie útlmu dýchania vyžaduje okamžité protiopatrenia, ktoré zahŕňajú odstránenie náplasti a fyzickú alebo verbálnu stimuláciu pacienta. Pokračuje sa podávaním špecifického antagonistu opioidov, ako je naloxón.


Pre dospelých sa odporúča úvodná dávka 0,4 – 2 mg naloxóniumchloridu i.v. Ak je to potrebné, podobná dávka sa môže podať každé 2 alebo 3 minúty, alebo sa môže podať ako kontinuálna infúzia 2 mg v 500 ml izotonického roztoku chloridu sodného (0,9%) alebo 5% roztoku dextrózy (0,004 mg/ml). Rýchlosť infúzie sa má nastaviť podľa predchádzajúcich bolusových injekcií a individuálnej odpovede pacienta. Ak nie je možné intravenózne podanie, naloxóniumchlorid sa môže podať intramuskulárne alebo subkutánne. Po intramuskulárnom alebo subkutánnom podaní bude nástup účinku v porovnaní s intravenóznym podaním pomalší. Intramuskulárne podanie bude mať v porovnaní s intravenóznym podaním predĺžený účinok. Útlm dýchania ako následok predávkovania môže trvať dlhšie ako účinok opioidného antagonistu. Zmena narkotického účinku môže spôsobiť akútnu bolesť a uvoľnenie katecholamínov. Ak si to klinický stav pacienta vyžaduje, dôležitá je liečba na oddelení intenzívnej starostlivosti. Ak sa prejaví závažná alebo pretrvávajúca hypotenzia, ktorá môže byť dôsledkom hypovolémie, stav pacienta sa má zvládnuť vhodným parenterálnym prívodom tekutín.




5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI



5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: opioidné analgetiká; deriváty fenylpiperidínu. ATC kód: N02AB03


Fentanyl je opioidné analgetikum, ktoré pôsobí predovšetkým na µ–receptor. Jeho hlavnými terapeutickými účinkami sú analgézia a sedácia. Minimálna účinná analgetická koncentrácia fentanylu v sére u pacientov predtým neliečených opioidmi kolíše medzi 0,3 – 1,5 ng/ml; zvýšený výskyt nežiaducich účinkov sa pozoruje pri sérových hladinách vyšších ako 2 ng/ml.

Najnižšia účinná koncentrácia fentanylu a tiež koncentrácia spôsobujúca nežiaduce účinky sa zvyšujú so stúpajúcou toleranciou. Sklon k rozvoju tolerancie sa medzi jednotlivcami značne líši.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po aplikácii Fentanylu Actavis transdermálnej náplasti sa fentanyl kontinuálne absorbuje cez kožu počas 72 hodín. Vďaka polymérnemu matrixu a difúzii fentanylu kožnými vrstvami zostáva rýchlosť uvoľňovania fentanylu relatívne konštantná.


Absorpcia

Po prvej aplikácii Fentanylu Actavis transdermálnej náplasti koncentrácie fentanylu v sére postupne stúpajú, rovnovážny stav sa zvyčajne dosahuje medzi 12 až 24 hodinami a zostáva relatívne konštantný do konca 72 hodinovej doby aplikácie. Dosiahnuté sérové koncentrácie fentanylu sú závislé na veľkosti transdermálnej náplasti fentanylu. Z praktických dôvodov sa pri druhej 72 hodinovej aplikácií dosahuje rovnovážny stav a udržuje sa počas ďalších podávaní náplastí rovnakej veľkosti.


Distribúcia

Väzba fentanylu na plazmatické bielkoviny je 84%.



Biotransformácia

Fentanyl sa primárne metabolizuje pečeňou prostredníctvom CYP3A4. Hlavný metabolit, norfentanyl, je neaktívny.


Eliminácia

Po ukončení liečby transdermálnymi náplasťami fentanylu sérové koncentrácie fentanylu sa postupne znižujú, klesajú približne o 50 % počas 13-22 hodín u dospelých alebo 22-25 hodín u detí. Kontinuálna absorpcia fentanylu z kožných zásob vedie k pomalšej eliminácii zo séra než je tomu po intravenóznej infúzii.


Približne 75 % fentanylu sa vylučuje do moču prevažne vo forme metabolitov, menej ako 10 % sa vylučuje v nezmenenej forme. Približne 9 % dávky sa objaví v stolici, najmä vo forme metabolitov.


Farmakokinetika v špeciálnych skupinách

Starší a oslabení pacienti môžu mať znížený klírens fentanylu, čo môže viesť k predĺženiu terminálneho polčasu. U pacientov s poškodením obličiek alebo pečene sa môže klírens fentanylu

zmeniť z dôvodu zmien plazmatických bielkovín a metabolický klírens má za následok zvýšené koncentrácie v sére.


5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané z konvenčných štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity opakovanej dávky a genotoxicity nepreukázali žiadne osobitné nebezpečenstvo pre ľudí.
Štúdie na zvieratách preukázali zníženú plodnosť a zvýšenú úmrtnosť plodov potkana. Teratogénne účinky sa však nepreukázali.
Dlhodobé štúdie karcinogenity sa nevykonali.




6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE



6.1 Zoznam pomocných látok

Adhéznavrstva

Adhézna polyakrylátová vrstva



Krycia fólia Polypropylénová fólia Modrá tlačiarenská farba


Odnímateľná fólia

Polyetylénová tereftalátová fólia (silikónovaná)



6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.



6.3 Čas použiteľnosti

18 mesiacov.



6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 30 °C.



6.5 Druh obalu a obsah balenia

Každá transdermálna náplasť je samostatne balená vo vrecku. Zložená fólia sa skladá z nasledovných vrstiev, smerom z vonka do vnútra: obalený Kraft papier, polyetylénová fólia s nízkou hustotou, hliníková fólia, Surlyn.


Balenie obsahujúce 3 transdermálne náplasti. Balenie obsahujúce 5 transdermálnych náplastí. Balenie obsahujúce 10 transdermálnych náplastí. Balenie obsahujúce 20 transdermálnych náplastí.


Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.



6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Veľké množstvo fentanylu zostáva v transdermálnej náplasti aj po jej použití. Použité transdermálne náplasti sa majú poskladať priľnavými povrchmi k sebe a zlikvidovať alebo vždy, keď je to možné, vrátiť do lekárne. Akýkoľvek nepoužitý liek sa má zlikvidovať alebo vrátiť do lekárne.




7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII



Actavis Group hf, Reykjavikurvegi 76-78, 220 Hafnarfjordur, Island



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA



Fentanyl Actavis 25 µg/h transdermálna náplasť: 65/382/06-S Fentanyl Actavis 50 µg/h transdermálna náplasť: 65/383/06-S Fentanyl Actavis 75 µg/h transdermálna náplasť: 65/384/06-S Fentanyl Actavis 100 µg/h transdermálna náplasť: 65/385/06-S




9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE






10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

August 2006

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
ALGOGESIC 100 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 4x100 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 100 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 16x100 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 100 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 3x100 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 100 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 5x100 µg/1 h Rb 0,00
ALGOGESIC 100 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 10x100 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 100 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 20x100 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 25 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 4x25 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 25 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 8x25 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 25 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 16x25 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 25 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 3x25 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 25 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 5x25 µg/1 h Rb 0,00
ALGOGESIC 25 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 10x25 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 25 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 20x25 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 50 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 4x50 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 50 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 8x50 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 50 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 16x50 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 50 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 3x50 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 50 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 5x50 µg/1 h Rb 0,00
ALGOGESIC 50 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 10x50 µg/1 h Rb n/a
ALGOGESIC 50 µG/ H TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 20x50 µg/1 h Rb n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.