Adcetris sa používa na liečenie Hodgkinovho lymfómu, ktorý:
- sa obnovil po infúzii vašich vlastných kmeňových buniek (autológna transplantácia kmeňových buniek), alebo na ňu nereagoval, alebo
- sa obnovil alebo nikdy nereagoval na najmenej dve predchádzajúce terapie, a kde pacient nemôže dostávať kombinovanú protirakovinovú liečbu alebo podstúpil transplantáciu vlastných kmeňových buniek.
Klasický Hodgkinov lymfóm tvorí špecifické proteíny na povrchu bunky, odlišné od proteínov neklasického Hodgkinovho lymfómu.
Adcetris sa používa na liečbu systémového anaplastického veľkobunkového lymfómu, ktorý sa nachádza vo vašich lymfatických uzlinách a/alebo v iných častiach vášho tela a ktorý:
- nereagoval na iné typy protirakovinovej liečby, alebo
- sa obnovil po predchádzajúcej protirakovinovej liečbe.
Tak Hodgkinov lymfóm ako aj systémový anaplastický veľkobunkový lymfóm sú typom rakoviny bielych krviniek.
Reakcie na infúziu
Lieky tohto typu (monoklonálne protilátky) môžu pri infúzii vyvolať reakcie ako:
- vyrážka
- dýchavičnosť
- ťažkosti s dychom
- zvieranie hrudníka
- horúčka
- bolesti chrbta.
Reakcie na infúziu tohto lieku postihujú viac ako 1 z 10 ľudí.
Vo všeobecnosti sa tento typ reakcií prejaví v čase od niekoľkých minút po niekoľko hodín od ukončenia infúzie. Môžu sa však prejaviť aj neskôr ako niekoľko hodín po skončení infúzie, ale nie je to bežné. Reakcie na infúziu môžu byť závažné, dokonca smrteľné (známe ako anafylaktická reakcia). Zatiaľ nie je známe aká je frekvencia reakcií na infúziu, ktoré sú závažné, dokonca až smrteľné.
Môžete dostať iné lieky ako
- antihistaminiká, kortikosteroidy alebo paracetamol
ako pomoc na potlačenie všetkých vyššie uvedených reakcií, ak sa takéto reakcie u vás pri užívaní tohto lieku prejavili.
Ak ste presvedčený, že ste podobné reakcie už mali v minulosti, povedzte to vášmu lekárovi SKÔR ako užijete tento liek.
Ak sa vyvinú reakcie na infúziu (ako je uvedené vyššie), váš lekár môže podávanie lieku zastaviť a nasadiť podpornú liečbu.
Ak sa infúzia opäť spustí, váš lekár môže prívod roztoku spomaliť, čo by mohlo zlepšiť jeho tolerovanie.
Ak spozorujete niektorý z nasledovných symptómov, ihneď to povedzte vášmu lekárovi, pretože to môžu byť prejavy závažného, dokonca fatálneho stavu:
- symptómy progresívnej multifokálnej leukoencefalopatie (PML) ako je zmätenosť, ťažkosti s rozmýšľaním, strata pamäte, rozmazané videnie alebo strata videnia, znížená sila, zhoršené ovládanie alebo pocity v jednom ramene či nohe, ak sa vám zmení chôdza, strácate rovnováhu (podrobnejšie informácie nájdete v časti 2). Frekvencia tohto stavu nie je dokladovateľná
z dostupných údajov.
- príznaky zápalu pankreasu (pankreatitída), ako sú ťažké a pretrvávajúce bolesti brucha s alebo bez pocitu na vracanie (nauzea) a vracania (postihujú menej ako 1 zo 100 ľudí).
- zmena pociťovania či citlivosti pokožky, predovšetkým na rukách a chodidlách, ako je znecitlivenie, brnenie, pocit pálenia, bolesť, nepohodu alebo slabosť (neuropatia, zasahuje viac ako 1 osobu z 10)
- príznaky podobné chrípke nasledované bolestivou červenou až fialovou vyrážkou, ktorá sa rozširuje, a pľuzgiermi, vrátane rozsiahleho odlupovania kože (postihuje menej ako 1 osobu z 1000)
- pocit slabosti (postihuje viac ako 1 osobu z 10)
- zápcha (postihuje menej ako 1 osobu z 10)
- hnačka, zvracanie (postihuje viac ako 1 osobu z 10)
- pocit chladu alebo triaška (postihuje menej ako 1 osobu z 10)
- pocit únavy, časté močenie, zvýšený smäd, zvýšený apetít s neplánovanou stratou telesnej hmotnosti, podráždenie (možné príznaky hyperglykémie, ktorá ovplyvní menej ako 1 osobu z 10).
- neobvyklé krvácania alebo hematómy pod kožou, dlhšie ako obvyklé krvácanie po odbere krvi, prípadne máte krvácanie z ďasien (môžu to byť príznaky trombocytopénie, ktorá postihuje menej ako 1 osobu z 10)bolesti hlavy, závraty, bledosť (možná známka anémie, ktorá postihuje
menej ako 1 osobu z 10).
Môžu sa u vás vyskytnúť nasledovné vedľajšie účinky:
Veľmi časté vedľajšie účinky (prejavujú sa u viac ako 1 z 10 ľudí):
- znížená hladina leukocytov
- infekcia
- žalúdočná nevoľnosť
- svrbenie
- neobvyklá strata vlasov alebo úbytok vlasov
- bolesti vo svaloch
Časté vedľajšie účinky (prejavujú sa u menej ako 1 z 10 ľudí):
- infekcia krvi (sepsa) a/alebo septický šok (život ohrozujúca forma sepsy), kašeľ, infekcia horných dýchacích ciest, zápal pľúc,
- znížený počet krvných doštičiek
- závraty
- bolesti v kĺboch, bolestivé, opuchnuté kĺby
- pľuzgiere tvoriace chrasty
- zvýšená hladina krvného cukru
- zvýšená hladina pečeňových enzýmov
Menej časté vedľajšie účinky (prejavujú sa u menej ako jedného z 100 ľudí):
- Syndróm lýzy tumoru – potenciálne život ohrozujúci stav pri ktorom môžete pociťovať závraty, potlačené močenie, zmätenosť, zvracanie, žalúdočnú nevoľnosť, opuchy, dýchavičnosť alebo poruchy srdečného rytmu.
- bolestivé, krémovo-žlté, vystupujúce škvrny v ústach (afty)
Zriedkavé vedľajšie účinky (prejavujú sa u menej ako jedného z 1000 ľudí)
- Stevensov-Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekrolýza – zriedkavé, závažné poruchy, pri ktorých sa objavujú príznaky podobné chrípke, nasledované bolestivými červenými až fialovými vyrážkami, ktoré sa rozširujú, a pľuzgiermi, vrátane rozsiahleho odlupovania kože
Neznáme (z dostupných údajov)
- znížená hladina bielych krviniek s horúčkou