ipodystrofia môže vznikať ako dôsledok častých injekčných podaní na to isté miesto.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté – lokálna precitlivenosť
Lokálne reakcie z precitlivenosti (začervenanie, opuch, svrbenie, bolesť a hematóm v mieste injekčného podania) sa môžu objaviť počas liečby inzulínom. Väčšina má len prechodný charakter a obvykle sa stratia v priebehu pokračujúcej liečby.
Veľmi zriedkavé – edém
Na začiatku liečby inzulínom sa môžu objaviť opuchy. Tieto majú obvykle len prechodný charakter.
4.9 Predávkovanie
Špecifiká predávkovania inzulínom nie je možné definovať. Avšak hypoglykémia sa môže vyvinúť cez nasledovné štádiá:
· V prípade miernej hypoglykémie, je možné podať pacientovi cukor alebo potravu obsahujúcu cukor. Preto sa odporúča, aby diabetici mali stále pri sebe kocky cukru, sladkosti, keksy alebo sladký ovocný nápoj.
· Pri ťažkej hypoglykémii, ak je pacient v bezvedomí, môže mu byť podaný podkožne alebo vnútrosvalovo glukagón (0,5 až 1 mg) osobou oboznámenou s podávaním injekcie, alebo môže byť podaná glukóza vnútrožilovo lekárom. Ak pacient do 10 až 15 minút nezareagoval na glukagón, treba mu taktiež vnútrožilovo podať glukózu.
Po nadobudnutí vedomia sa odporúča podať pacientovi perorálne cukor, ako prevenciu proti recidíve.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: inzulíny a analógy, rýchlopôsobiace, inzulín (ľudský). ATC kód: A 10A B01.
Vplyv inzulínu na znižovanie hladiny cukru v krvi je spôsobený uľahčeným vychytávaním glukózy po naviazaní inzulínu na bunkové receptory v svalových a tukových bunkách a súbežnou inhibíciou tvorby glukózy v pečeni.
Klinická štúdia u 204 diabetických a 1344 nediabetických pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa liečili na hyperglykémiu (hladina cukru v krvi okolo 10 mmol/l) pred podstúpením závažného chirurgického zákroku ukázala, že u pacientov s normoglykémiou (hladina cukru v krvi 4,4 - 6,1 mmol/l) indukovanou vnútrožilovým podávaním Actrapidu, sa znížila úmrtnosť o 42% (8% oproti 4,6%).
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín.
Začiatok účinku je do ½ hodiny, dosiahnutie maximálneho účinku v rámci 1,5–3,5 hodiny a celková doba trvania účinku je asi 7–8 hodín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Inzulín v krvnom obehu má polčas len niekoľko minút. V dôsledku toho, profil časového účinku inzulínového prípravku je určovaný výhradne len jeho absorpciou.
Tento proces je ovplyvnený viacerými faktormi (napr. dávkou inzulínu, spôsobom a miestom podania injekcie, hrúbkou podkožného tuku, typom diabetu). Farmakokinetika inzulínov je preto ovplyvnená veľkými intra- a interpersonálnymi rozdielmi u jednotlivých pacientov.
Absorpcia
Maximálna plazmatická koncentrácia sa po podkožnom podaní dosiahne v rámci 1,5 – 2,5 hodiny.
Distribúcia
Nepozorovala sa intenzívna väzba na plazmatické bielkoviny, okrem cirkulujúcich inzulínových protilátok (ak sú prítomné).
Metabolizmus
Popisuje sa, že ľudský inzulín sa odbúrava inzulín proteázou alebo enzýmami degradujúcimi inzulín a možno aj disulfidovou izomerázou odbúravajúcou bielkoviny. Molekula ľudského inzulínu ponúka aj niekoľko štiepnych miest (hydrolýza), žiadne metabolity vzniknuté štiepením nie sú aktívne.
Vylučovanie
Konečný polčas premeny je určený rýchlosťou absorpcie z tkaniva po subkutánnom podaní. Konečný polčas premeny (t1/2) sa preto používa skôr na meranie absorpčnej rýchlosti ako na odstránenie inzulínu per se z plazmy (inzulín v krvi má t1/2 niekoľko minút). Testy ukázali, že t1/2 je okolo 2-5 hodín.
Farmakokinetický profil Actrapidu bol študovaný u malého počtu (n=18) detí s diabetes mellitus (vo veku 6–12 rokov) a mladistvých (vo veku 13–17 rokov). Údaje sú obmedzené ale naznačujú, že farmakokinetický profil u detí a dospievajúcich môže byť podobný ako u dospelých. Avšak, rozdiely boli medzi vekovými skupinami v Cmax vyzdvihujúc dôležitosť individuálnej titrácie dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid zinočnatý Glycerol Metakrezol
Hydroxid sodný alebo/a kyselina chlorovodíková (na úpravu pH)
Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Lieky pridané do inzulínového roztoku môžu zapríčiniť degradáciu inzulínu, napr. ak lieky obsahujú tioly alebo siričitany.
Pri zmiešavaní Actrapidu s infúznymi roztokmi sa môže nepredvídateľné množstvo inzulínu naadsorbovať na infúzny materiál, Preto sa odporúča sledovať hladinu cukru v krvi počas infúzie.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov.
Po prvom otvorení: 4 týždne.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C - 8°C). Neuchovávajte v mrazničke.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale, na ochranu pred svetlom.
Počas použitia: neuchovávajte v chladničke. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25oC. Chráňte pred nadmerným teplom a slnečným svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Sklenená injekčná liekovka (typ 1), ktorá je uzavretá bromobutylovou/polyizoprénovou gumovou zátkou a je chránená poistným plastovým viečkom pred manipuláciou.
Veľkosť balenia:1 a 5 injekčných liekoviek x 10 ml a 5 x (1 x 10 ml) injekčných liekoviek. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Inzulínové prípravky, ktoré boli zmrazené nesmú byť použité. Inzulínové roztoky nesmú byť použité, ak nie sú číre a bezfarebné.
Actrapid nesmie byť použitý na nepretržité podkožné použitie v inzulínových pumpách.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novo Nordisk A/S Novo Allé
DK-2880 Bagsværd
Dánsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/02/230/001-002, 016
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Október 2002
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
1
. NÁZOV LIEKU
Actrapid 100 IU/ml
Injekčný roztok v injekčnej liekovke
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Ľudský inzulín, rDNA (pripravený technológiou rekombinantnej DNA a produkovaný v Saccharomyces cerevisiae).
1 ml obsahuje 100 IU ľudského inzulínu
1 injekčná liekovka obsahuje 10 ml čo zodpovedá 1000 IU
Jedna IU (medzinárodná jednotka) sa rovná 0,035 mg bezvodého ľudského inzulínu. Pomocné látky, pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný roztok v injekčnej liekovke. Actrapid je číry, bezfarebný, vodný roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba diabetes mellitus.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín a môže byť použitý v kombinácii s dlhodobopôsobiacimi inzulínmi.
Dávkovanie
Dávkovanie je individuálne a je určené podľa potreby pacienta. Obvykle je potreba individuálnej dávky inzulínu medzi 0,3 a 1,0 IU/kg/deň. Denné množstvo potrebného inzulínu môže byť vyššie u pacientov s inzulínovou rezistenciou (napr. počas puberty alebo pri obezite) a nižšie u pacientov s reziduálnou endogénnou produkciou inzulínu.
U pacientov s diabetes mellitus sa optimálnou metabolickou kontrolou odďaľuje nástup neskorších diabetických komplikácií.
Odporúča sa prísne dodržiavať monitorovanie hladiny glukózy v krvi.
30 minút po podaní injekcie má nasledovať jedlo alebo občerstvenie obsahujúce cukry.
Nastavenie dávky
Sprievodné ochorenia, najmä infekčné a sprevádzané horúčkou si obvykle vyžadujú zvýšenie dávky inzulínu.
Pri poškodení funkcie pečene alebo obličiek dochádza k zníženiu potreby inzulínu.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri zvýšenej fyzickej námahe, alebo pri zmene obvyklej diéty.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri prechode pacientov z jedného inzulínového prípravku na druhý (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Podávanie
Na podkožné a vnútrožilové použitie.
Actrapid sa zvyčajne podáva podkožne do brušnej steny. Môže byť podaný do stehna, do oblasti gluteálneho alebo deltoidného svalu.
Ak je injekcia podávaná podkožne do brušnej steny, absorpcia z miesta podania je rýchlejšia ako z iných miest podávania.
Podanie injekcie do kožnej riasy minimalizuje riziko neúmyselného podania injekcie do svalu.
Po podaní podržte ihlu pod kožou najmenej 6 sekúnd, aby ste sa uistili, že bola podaná celá dávka. Aby sa zabránilo vzniku lipodystrofie v mieste podania, je potrebné v rozsahu anatomickej oblasti meniť miesta podania.
Actrapid môže byť tiež podávaný vnútrožilovo ale len zdravotníckym pracovníkom.
V balení Actrapidu je priložená písomná informácia pre používateľov, s detailným popisom použitia lieku.
Injekčné liekovky sa používajú s inzulínovými injekčnými striekačkami s príslušnou stupnicou. Keď
sa používa zmes dvoch typov inzulínov, natiahnite do striekačky ako prvý rýchlopôsobiaci inzulín a potom dlhodobopôsobiaci inzulín.
4.3 Kontraindikácie
Hypoglykémia
Precitlivenosť na ľudský inzulín alebo na niektorú z pomocných látok (pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Neprimerané dávky, alebo prerušenie liečby môže viesť najmä u diabetikov 1.typu k hyperglykémii. Zvyčajne sa prvé príznaky hyperglykémie môžu dostaviť postupne počas niekoľkých hodín alebo dní. Prvými príznakmi sú: smäd, častejšie močenie, nauzea, vomitus, ospalosť, suchá začervenaná pokožka, suchosť v ústach, nechutenstvo a acetónový dych.
Neliečené hyperglykemické stavy u pacientov s diabetes mellitus 1.typu v konečnom dôsledku vedú k vzniku diabetickej ketoacidózy, ktorá je potencionálne letálna.
Hypoglykémia sa môže objaviť ak dávka inzulínu je omnoho väčšia ako je jeho potreba (pozri časť
4.8 a 4.9).
Vynechanie jedla, alebo neplánované namáhavé fyzické vypätie môže viesť k hypoglykémii. Pacienti, u ktorých nastalo významné zlepšenie kompenzácie diabetes mellitus napr. po intenzifikovanej inzulínovej liečbe, môžu pocítiť zmenu v ich obvyklých varovných príznakoch hypoglykémie a mali by byť o nich primerane poučení. Obvyklé varovné príznaky sa môžu stratiť u pacientov dlhodobo chorých na diabetes mellitus.
Prechod pacientov na iný typ alebo na inú značku inzulínu sa musí uskutočniť len za prísnej lekárskej kontroly. Zmeny v sile, značke (výrobcovi), type (rýchlopôsobiaci inzulín, strednodobopôsobiaci inzulín a dlhodobopôsobiaci inzulín a pod.), pôvode (zvierací, ľudský alebo analóg inzulínu) a/alebo spôsobe jeho výroby (rekombinantná DNA oproti inzulínu zvieracieho pôvodu) môžu vyžadovať zmenu v dávkovaní. Ak je potrebné nastavenie pacienta po prechode na Actrapid, môže byť uskutočnené pri prvej dávke alebo počas prvých týždňov alebo mesiacov liečby.
Niekoľko pacientov, ktorí prechádzali z liečby zo zvieracích inzulínov a vyskytovali sa u nich hypoglykemické reakcie popisovali, že včasné varovné signály hypoglykémie boli nevýrazné alebo rozdielne od tých, ktoré sa vyskytovali predtým.
Rozdielne časové pásma jednotlivých krajín môžu ovplyvňovať čas na aký bol organizmus zvyknutý na príjem potravy a užívanie inzulínu. Preto sa pred plánovanou cestou do cudziny má pacient poradiť so svojim lekárom.
Vzhľadom k riziku vzniku zrazenín v pumpových katétroch, nesmie byť Actrapid použitý na nepretržité podkožné podávanie pomocou inzulínových púmp.
Actrapid obsahuje metakrezol, ktorý môže vyvolať alergické reakcie.
4.5 Liekové a iné interakcie
O mnohých druhoch liekov je známe, že u nich dochádza k vzájomným účinkom s glukózovým metabolizmom. Preto sa lekár musí vždy informovať aké lieky pacient užíva, aby mohol zvážiť možné interakcie.
Lieky, ktoré môžu znižovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Perorálne antidiabetiká (OHA), inhibítory monoaminooxidázy (IMAO), neselektívne beta-blokátory, ACE inhibítory, salicyláty a alkohol.
Lieky, ktoré môžu zvyšovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Tiazidy, glukokortikoidy, tyroidálne hormóny a sympatikomimetiká, rastový hormón a danazol. Beta-blokátory môžu maskovať príznaky hypoglykémie a oneskoriť zotavenie sa z hypoglykémie. Oktreotid/lanreotid môžu znižovať a zvyšovať potrebu inzulínu.
Alkohol môže zosilňovať a predlžovať hypoglykemický efekt inzulínu.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita, nie je prekážkou pri liečbe diabetes mellitus s inzulínom, pretože inzulín neprechádza cez bariéru placenty.
Hypoglykémia aj hyperglykémia, ktoré sa môžu objaviť pri nedostatočnej kontrole diabetu, zvyšujú riziko poškodenia a smrti in utero. Pri plánovaní gravidity, ako aj počas gravidity sa odporúča intenzívna kontrola gravidných žien s diabetes mellitus.
Obvykle sa odporúča dávku inzulínu znížiť v prvom trimestri a následne ju zvyšovať počas druhého a tretieho trimestra.
Po pôrode sa požiadavky na inzulín rýchlo vrátia k hodnotám pred graviditou.
Liečba diabetes mellitus s inzulínom u dojčiacich matiek nepreukazuje žiadne riziko pre dojča. Predsa len, niekedy môže byť potrebné dávky Actrapidu upraviť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť koncentrácie ako aj reakčná schopnosť u pacientov môže byť znížená dôsledkom hypoglykémie.
Táto skutočnosť vytvára riziko v situáciách, ktoré si vyžadujú mimoriadnu pozornosť (napr. pri vedení vozidla alebo pri obsluhe strojov).
Pacienti musia byť upozornení o vplyve hypoglykémie na vedenie vozidla a obsluhe strojov. Dôležité je to u tých pacientov, ktorí si znížene alebo nedostatočne uvedomujú varovné signály hypoglykémie alebo majú časté príhody hypoglykémie. U pacientov v týchto situáciách by sa mala zvažovať vhodnosť vedenia vozidla a obsluhovania strojov.
4.
8 Nežiaduce účinky
Ako pri iných inzulínových prípravkoch, hypoglykémia je vo všeobecnosti najčastejšie sa vyskytujúcim nežiaducim účinkom. Môže sa objaviť vtedy, keď je dávka inzulínu veľmi vysoká
v porovnaní s potrebnou dávkou. V klinických štúdiách a počas používania na trhu frekvencia sa mení
s populáciou pacientov a dávkovacími schémami. Preto žiadna presná frekvencia nemôže byť uvedená. Ťažká hypoglykémia môže viesť k bezvedomiu a/alebo kŕčom, čoho výsledkom môže byť prechodné alebo trvalé poškodenie funkcií mozgu alebo až smrť.
Počas klinických štúdií celkové množstvo hypoglykémií nebolo rozdielne v porovnaní medzi pacientami liečenými ľudským inzulínom a inzulínom aspartom.
Frekvencie nežiaducich účinkov z klinických štúdií, ktoré po celkovom posúdení súviseli
s rýchlopôsobiacim ľudským inzulínom, Actrapidom, sú uvedené nižšie. Frekvencie sú definované ako: menej časté (>1/1 000, < 1/100). Jednotlivé spontánne prípady sú uvádzané ako veľmi zriedkavé
< 1/10 000.
Poruchy imunitného systému
Menej časté - žihľavka, vyrážka
Veľmi zriedkavé – anafylaktické reakcie
Symptómy generalizovanej reakcie z precitlivenosti môžu zahŕňať vo všeobecnosti kožnú vyrážku, svrbenie, potenie, zažívacie ťažkosti, angioneurotický edém, sťažené dýchanie, búšenie srdca, zníženie krvného tlaku a mdlobu/stratu vedomia. Generalizované reakcie z precitlivenosti sú potenciálne život ohrozujúce.
Poruchy nervového systému
Menej časté – periférna neuropatia
Rýchle zlepšenie glykemickej kontroly môže byť spojené so stavom akútnej bolestivej neuropatie, ktorá má zvyčajne prechodný charakter.
Ochorenia oka
Menej časté – refrakčné poruchy
Refrakčné anomálie sa môžu objaviť na začiatku liečby inzulínom. Tieto symptómy majú obvykle len prechodný charakter.
Veľmi zriedkavé – diabetická retinopatia
Dlhodobé zlepšenie glykemickej kontroly znižuje riziko progresie diabetickej retinopatie. Avšak stupňovanie liečby inzulínom s náhlym zlepšením glykemickej kontroly môže byť spojené s dočasným zhoršením diabetickej retinopatie.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté – lipodystrofia
Lipodystrofia môže vznikať ako dôsledok častých injekčných podaní na to isté miesto.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté – lokálna precitlivenosť
Lokálne reakcie z precitlivenosti (začervenanie, opuch, svrbenie, bolesť a hematóm v mieste injekčného podania) sa môžu objaviť počas liečby inzulínom. Väčšina má len prechodný charakter a obvykle sa stratia v priebehu pokračujúcej liečby.
Veľmi zriedkavé – edém
Na začiatku liečby inzulínom sa môžu objaviť opuchy. Tieto majú obvykle len prechodný charakter.
4.9 Predávkovanie
Špecifiká predávkovania inzulínom nie je možné definovať. Avšak hypoglykémia sa môže vyvinúť cez nasledovné štádiá:
· V prípade miernej hypoglykémie, je možné podať pacientovi cukor alebo potravu obsahujúcu cukor. Preto sa odporúča, aby diabetici mali stále pri sebe kocky cukru, sladkosti, keksy alebo sladký ovocný nápoj.
· Pri ťažkej hypoglykémii, ak je pacient v bezvedomí, môže mu byť podaný podkožne alebo vnútrosvalovo glukagón (0,5 až 1 mg) osobou oboznámenou s podávaním injekcie, alebo môže byť podaná glukóza vnútrožilovo lekárom. Ak pacient do 10 až 15 minút nezareagoval na glukagón, treba mu taktiež vnútrožilovo podať glukózu.
Po nadobudnutí vedomia sa odporúča podať pacientovi perorálne cukor, ako prevenciu proti recidíve.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: inzulíny a analógy, rýchlopôsobiace, inzulín (ľudský).. ATC kód: A 10A B01.
Vplyv inzulínu na znižovanie hladiny cukru v krvi je spôsobený uľahčeným vychytávaním glukózy po naviazaní inzulínu na bunkové receptory v svalových a tukových bunkách a súbežnou inhibíciou tvorby glukózy v pečeni.
Klinická štúdia u 204 diabetických a 1344 nediabetických pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa liečili na hyperglykémiu (hladina cukru v krvi okolo 10 mmol/l) pred podstúpením závažného chirurgického zákroku ukázala, že u pacientov s normoglykémiou (hladina cukru v krvi 4,4 - 6,1 mmol/l) indukovanou vnútrožilovým podávaním Actrapidu, sa znížila úmrtnosť o 42% (8% oproti 4,6%).
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín.
Začiatok účinku je do ½ hodiny, dosiahnutie maximálneho účinku v rámci 1,5–3,5 hodiny a celková doba trvania účinku je asi 7–8 hodín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Inzulín v krvnom obehu má polčas len niekoľko minút. V dôsledku toho, profil časového účinku inzulínového prípravku je určovaný výhradne len jeho absorpciou.
Tento proces je ovplyvnený viacerými faktormi (napr. dávkou inzulínu, spôsobom a miestom podania injekcie, hrúbkou podkožného tuku, typom diabetu). Farmakokinetika inzulínov je preto ovplyvnená veľkými intra- a interpersonálnymi rozdielmi u jednotlivých pacientov.
Absorpcia
Maximálna plazmatická koncentrácia sa po podkožnom podaní dosiahne v rámci 1,5 – 2,5 hodiny.
Distribúcia
Nepozorovala sa intenzívna väzba na plazmatické bielkoviny, okrem cirkulujúcich inzulínových protilátok (ak sú prítomné).
Metabolizmus
Popisuje sa, že ľudský inzulín sa odbúrava inzulín proteázou alebo enzýmami degradujúcimi inzulín a možno aj disulfidovou izomerázou odbúravajúcou bielkoviny. Molekula ľudského inzulínu ponúka aj niekoľko štiepnych miest (hydrolýza), žiadne metabolity vzniknuté štiepením nie sú aktívne.
Vylučovanie
Konečný polčas premeny je určený rýchlosťou absorpcie z tkaniva po subkutánnom podaní. Konečný polčas premeny (t1/2) sa preto používa skôr na meranie absorpčnej rýchlosti ako na odstránenie inzulínu per se z plazmy (inzulín v krvi má t1/2 niekoľko minút). Testy ukázali, že t1/2 je okolo 2-5 hodín.
Farmakokinetický profil Actrapidu bol študovaný u malého počtu (n=18) detí s diabetes mellitus (vo veku 6–12 rokov) a mladistvých (vo veku 13–17 rokov). Údaje sú obmedzené ale naznačujú, že farmakokinetický profil u detí a dospievajúcich môže byť podobný ako u dospelých. Avšak, rozdiely boli medzi vekovými skupinami v Cmax vyzdvihujúc dôležitosť individuálnej titrácie dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid zinočnatý Glycerol Metakrezol
Hydroxid sodný alebo/a kyselina chlorovodíková (na úpravu pH)
Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Lieky pridané do inzulínového roztoku môžu zapríčiniť degradáciu inzulínu, napr. ak lieky obsahujú tioly alebo siričitany.
Pri zmiešavaní Actrapidu s infúznymi roztokmi sa môže nepredvídateľné množstvo inzulínu naadsorbovať na infúzny materiál, Preto sa odporúča sledovať hladinu cukru v krvi počas infúzie.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov.
Po prvom otvorení: 6 týždňov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C - 8°C). Neuchovávajte v mrazničke.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale, na ochranu pred svetlom.
Počas použitia: neuchovávajte v chladničke. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25oC. Chráňte pred nadmerným teplom a slnečným svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Sklenená injekčná liekovka (typ 1), ktorá je uzavretá bromobutylovou/polyizoprénovou gumovou zátkou a je chránená poistným plastovým viečkom pred manipuláciou.
Veľkosť balenia:1 a 5 injekčných liekoviek x 10 ml a 5 x (1 x 10 ml) injekčných liekoviek. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Inzulínové prípravky, ktoré boli zmrazené nesmú byť použité. Inzulínové roztoky nesmú byť použité, ak nie sú číre a bezfarebné.
Actrapid nesmie byť použitý na nepretržité podkožné použitie v inzulínových pumpách.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novo Nordisk A/S Novo Allé
DK-2880 Bagsværd
Dánsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/02/230/003-004, 017
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Október 2002
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
1. NÁZOV LIEKU
Actrapid Penfill 100 IU/ml
Injekčný roztok v náplni
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Ľudský inzulín, rDNA (pripravený technológiou rekombinantnej DNA a produkovaný v
Saccharomyces cerevisiae).
1 ml obsahuje 100 IU ľudského inzulínu
1 náplň obsahuje 3 ml čo zodpovedá 300 IU
Jedna IU (medzinárodná jednotka) sa rovná 0,035 mg bezvodého ľudského inzulínu. Pomocné látky, pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný roztok v náplni.
Actrapid je číry, bezfarebný, vodný roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba diabetes mellitus.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín a môže byť použitý v kombinácii s dlhodobopôsobiacimi inzulínmi.
Dávkovanie
Dávkovanie je individuálne a je určené podľa potreby pacienta. Obvykle je potreba individuálnej dávky inzulínu medzi 0,3 a 1,0 IU/kg/deň. Denné množstvo potrebného inzulínu môže byť vyššie u pacientov s inzulínovou rezistenciou (napr. počas puberty alebo pri obezite) a nižšie u pacientov s reziduálnou endogénnou produkciou inzulínu.
U pacientov s diabetes mellitus sa optimálnou metabolickou kontrolou odďaľuje nástup neskorších diabetických komplikácií.
Odporúča sa prísne dodržiavať monitorovanie hladiny glukózy v krvi.
30 minút po podaní injekcie má nasledovať jedlo alebo občerstvenie obsahujúce cukry.
Nastavenie dávky
Sprievodné ochorenia, najmä infekčné a sprevádzané horúčkou si obvykle vyžadujú zvýšenie dávky inzulínu.
Pri poškodení funkcie pečene alebo obličiek môže dôjsť k zníženiu potreby inzulínu.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri zvýšenej telesnej námahe, alebo pri zmene obvyklej diéty.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri prechode pacientov z jedného inzulínového prípravku na druhý
(pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Podávanie
Na podkožné podávanie.
Actrapid sa zvyčajne podáva podkožne do brušnej steny. Môže byť podaný do stehna, do oblasti gluteálneho alebo deltoidného svalu.
Ak je injekcia podávaná podkožne do brušnej steny, absorpcia z miesta podania je rýchlejšia ako z iných miest podávania.
Podanie injekcie do kožnej riasy minimalizuje riziko neúmyselného podania injekcie do svalu. Po podaní podržte ihlu pod kožou asi 6 sekúnd, aby ste sa uistili, že bola podaná celá dávka.
Aby sa zabránilo vzniku lipodystrofie v mieste podania, je potrebné v rozsahu anatomickej oblasti meniť miesta podania.
Vnútrožilové podanie Actrapidu z pera alebo nápne by malo byť výnimočné a to len v situáciách, keď
sú nedostupné injekčné liekovky.
V balení Actrapidu je priložená písomná informácia pre používateľov, s detailným popisom použitia lieku.
Náplne sú určené pre pomôcky na aplikáciu inzulínu od firmy NovoNordisk (trvalé pomôcky na opakované použitie) a ihly NovoFine. Pomôcka na aplikáciu inzulínu sa musí používať podľa priloženého návodu.
4.3 Kontraindikácie
Hypoglykémia
Precitlivenosť na ľudský inzulín alebo na niektorú z pomocných látok (pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Neprimerané dávky, alebo prerušenie liečby môže viesť najmä u diabetikov 1.typu k hyperglykémii. Zvyčajne sa prvé príznaky hyperglykémie môžu dostaviť postupne počas niekoľkých hodín alebo dní. Prvými príznakmi sú: smäd, častejšie močenie, nauzea, vomitus, ospalosť, suchá začervenaná pokožka, suchosť v ústach, nechutenstvo a acetónový dych.
Neliečené hyperglykemické stavy u pacientov s diabetes mellitus 1.typu v konečnom dôsledku vedú k vzniku diabetickej ketoacidózy, ktorá je potencionálne letálna.
Hypoglykémia sa môže objaviť ak dávka inzulínu je omnoho väčšia ako je jeho potreba (pozri časť
4.8 a 4.9).
Vynechanie jedla, alebo neplánované namáhavé fyzické vypätie môže viesť k hypoglykémii. Pacienti, u ktorých nastalo významné zlepšenie kompenzácie diabetes mellitus napr. po intenzifikovanej inzulínovej liečbe, môžu pocítiť zmenu v ich obvyklých varovných príznakoch hypoglykémie a mali by byť o nich primerane poučení. Obvyklé varovné príznaky sa môžu stratiť u pacientov dlhodobo chorých na diabetes mellitus.
Prechod pacientov na iný typ alebo na inú značku inzulínu sa musí uskutočniť len za prísnej lekárskej kontroly. Zmeny v sile, značke (výrobcovi), type (rýchlopôsobiaci inzulín, strednodobopôsobiaci inzulín a dlhodobopôsobiaci inzulín a pod.), pôvode (zvierací, ľudský alebo analóg inzulínu) a/alebo spôsobe jeho výroby (rekombinantná DNA oproti inzulínu zvieracieho pôvodu) môžu vyžadovať zmenu v dávkovaní. Ak je potrebné nastavenie pacienta po prechode na Actrapid, môže byť uskutočnené pri prvej dávke alebo počas prvých týždňov alebo mesiacov liečby.
Niekoľko pacientov, ktorí prechádzali z liečby zo zvieracích inzulínov a vyskytovali sa u nich hypoglykemické reakcie popisovali, že včasné varovné signály hypoglykémie boli nevýrazné alebo rozdielne od tých, ktoré sa vyskytovali predtým.
Rozdielne časové pásma jednotlivých krajín môžu ovplyvňovať čas na aký bol organizmus zvyknutý na príjem potravy a užívanie inzulínu. Preto sa pred plánovanou cestou do cudziny má pacient poradiť so svojim lekárom.
Vzhľadom k riziku vzniku zrazenín v pumpových katétroch, nesmie byť Actrapid použitý na nepretržité podkožné podávanie pomocou inzulínových púmp.
Actrapid obsahuje metakrezol, ktorý môže vyvolať alergické reakcie.
4.5 Liekové a iné interakcie
O mnohých druhoch liekov je známe, že u nich dochádza k vzájomným účinkom s glukózovým metabolizmom. Preto sa lekár musí vždy informovať aké lieky pacient užíva, aby mohol zvážiť možné interakcie.
Látky, ktoré môžu znižovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Perorálne antidiabetiká (OHA), inhibítory monoaminooxidázy (IMAO), neselektívne beta-blokátory, ACE inhibítory, salicyláty a alkohol.
Látky, ktoré môžu zvyšovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Tiazidy, glukokortikoidy, tyroidálne hormóny a beta-sympatikomimetiká, rastový hormón a danazol. Beta-blokátory môžu maskovať príznaky hypoglykémie a oneskoriť zotavenie sa z hypoglykémie. Oktreotid/ lanreotid môžu znižovať a zvyšovať potrebu inzulínu.
Alkohol môže zosilňovať a predlžovať hypoglykemický efekt inzulínu.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita, nie je prekážkou pri liečbe diabetes mellitus s inzulínom, pretože inzulín neprechádza cez bariéru placenty.
Hypoglykémia aj hyperglykémia, ktoré sa môžu objaviť pri nedostatočnej kontrole diabetu, zvyšujú riziko poškodenia a smrti in utero. Pri plánovaní gravidity, ako aj počas gravidity sa odporúča intenzívna kontrola gravidných žien s diabetes mellitus.
Obvykle sa odporúča dávku inzulínu znížiť v prvom trimestri a následne ju zvyšovať počas druhého a tretieho trimestra.
Po pôrode sa požiadavky na inzulín rýchlo vrátia k hodnotám pred graviditou.
Liečba diabetes mellitus s inzulínom u dojčiacich matiek nepreukazuje žiadne riziko pre dojča. Predsa len, niekedy môže byť potrebné dávky Actrapidu upraviť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť koncentrácie ako aj reakčná schopnosť u pacientov môže byť znížená dôsledkom hypoglykémie.
Táto skutočnosť vytvára riziko v situáciách, ktoré si vyžadujú mimoriadnu pozornosť (napr. pri vedení vozidla alebo pri obsluhe strojov).
Pacienti musia byť upozornení o vplyve hypoglykémie na vedenie vozidla a obsluhe strojov. Dôležité je to u tých pacientov, ktorí si znížene alebo nedostatočne uvedomujú varovné signály hypoglykémie alebo majú časté príhody hypoglykémie. U pacientov v týchto situáciách by sa mala zvažovať vhodnosť vedenia vozidla a obsluhovania strojov.
4.
8 Nežiaduce účinky
Ako pri iných inzulínových prípravkoch, hypoglykémia je vo všeobecnosti najčastejšie sa vyskytujúcim nežiaducim účinkom. Môže sa objaviť vtedy, keď je dávka inzulínu veľmi vysoká
v porovnaní s potrebnou dávkou. V klinických štúdiách a počas používania na trhu frekvencia sa mení
s populáciou pacientov a dávkovacími schémami. Preto žiadna presná frekvencia nemôže byť uvedená. Ťažká hypoglykémia môže viesť k bezvedomiu a/alebo kŕčom, čoho výsledkom môže byť prechodné alebo trvalé poškodenie funkcií mozgu alebo až smrť.
Počas klinických štúdií celkové množstvo hypoglykémií nebolo rozdielne v porovnaní medzi pacientami liečenými ľudským inzulínom a inzulínom aspartom.
Frekvencie nežiaducich účinkov z klinických štúdií, ktoré po celkovom posúdení súviseli
s rýchlopôsobiacim ľudským inzulínom, Actrapidom, sú uvedené nižšie. Frekvencie sú definované ako: menej časté (>1/1 000, < 1/100). Jednotlivé spontánne prípady sú uvádzané ako veľmi zriedkavé
< 1/10 000.
Poruchy imunitného systému
Menej časté - žihľavka, vyrážka
Veľmi zriedkavé – anafylaktické reakcie
Symptómy generalizovanej reakcie z precitlivenosti môžu zahŕňať vo všeobecnosti kožnú vyrážku, svrbenie, potenie, zažívacie ťažkosti, angioneurotický edém, sťažené dýchanie, búšenie srdca, zníženie krvného tlaku a mdlobu/stratu vedomia. Generalizované reakcie z precitlivenosti sú potenciálne život ohrozujúce.
Poruchy nervového systému
Menej časté – periférna neuropatia
Rýchle zlepšenie glykemickej kontroly môže byť spojené so stavom akútnej bolestivej neuropatie, ktorá má zvyčajne prechodný charakter.
Ochorenia oka
Menej časté – refrakčné poruchy
Refrakčné anomálie sa môžu objaviť na začiatku liečby inzulínom. Tieto symptómy majú obvykle len prechodný charakter.
Veľmi zriedkavé – diabetická retinopatia
Dlhodobé zlepšenie glykemickej kontroly znižuje riziko progresie diabetickej retinopatie. Avšak stupňovanie liečby inzulínom s náhlym zlepšením glykemickej kontroly môže byť spojené s dočasným zhoršením diabetickej retinopatie.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté – lipodystrofia
Lipodystrofia môže vznikať ako dôsledok častých injekčných podaní na to isté miesto.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté – lokálna precitlivenosť
Lokálne reakcie z precitlivenosti (začervenanie, opuch, svrbenie, bolesť a hematóm v mieste injekčného podania) sa môžu objaviť počas liečby inzulínom. Väčšina má len prechodný charakter a obvykle sa stratia v priebehu pokračujúcej liečby.
Veľmi zriedkavé – edém
Na začiatku liečby inzulínom sa môžu objaviť opuchy. Tieto majú obvykle len prechodný charakter.
4.9 Predávkovanie
Špecifiká predávkovania inzulínom nie je možné definovať. Avšak hypoglykémia sa môže vyvinúť cez nasledovné štádiá:
· V prípade miernej hypoglykémie, je možné podať pacientovi cukor alebo potravu obsahujúcu cukor. Preto sa odporúča, aby diabetici mali stále pri sebe kocky cukru, sladkosti, keksy alebo sladký ovocný nápoj.
· Pri ťažkej hypoglykémii, ak je pacient v bezvedomí, môže mu byť podaný podkožne alebo vnútrosvalovo glukagón (0,5 až 1 mg) osobou oboznámenou s podávaním injekcie, alebo môže byť podaná glukóza vnútrožilovo lekárom. Ak pacient do 10 až 15 minút nezareagoval na glukagón, treba mu taktiež vnútrožilovo podať glukózu.
Po nadobudnutí vedomia sa odporúča podať pacientovi perorálne cukor, ako prevenciu proti recidíve.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: inzulíny a analógy, rýchlopôsobiace, inzulín (ľudský). ATC kód: A 10A B01.
Vplyv inzulínu na znižovanie hladiny cukru v krvi je spôsobený uľahčeným vychytávaním glukózy po naviazaní inzulínu na bunkové receptory v svalových a tukových bunkách a súbežnou inhibíciou tvorby glukózy v pečeni.
Klinická štúdia u 204 diabetických a 1344 nediabetických pacientov na jednotke intenzívnej
starostlivosti, kde sa liečili na hyperglykémiu (hladina cukru v krvi okolo 10 mmol/l) pred závažným chirurgickým zákrokom ukázala, že u pacientov s normoglykémiou (hladina cukru v krvi 4,4 -
6,1 mmol/l) indukovanou vnútrožilovým podávaním Actrapidu, sa znížila úmrtnosť o 42% (8% oproti
4,6 %).
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín.
Začiatok účinku je do ½ hodiny, dosiahnutie maximálneho účinku v rámci 1,5–3,5 hodiny a celková doba trvania účinku je asi 7–8 hodín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Inzulín v krvnom obehu má polčas len niekoľko minút. V dôsledku toho, profil časového účinku inzulínového prípravku je určovaný výhradne len jeho absorpciou.
Tento proces je ovplyvnený viacerými faktormi (napr. dávkou inzulínu, spôsobom a miestom podania injekcie, hrúbkou podkožného tuku, typom diabetu). Farmakokinetika inzulínov je preto ovplyvnená veľkými intra- a interpersonálnymi rozdielmi u jednotlivých pacientov.
Absorpcia
Maximálna plazmatická koncentrácia sa po podkožnom podaní dosiahne v rámci 1,5–2,5 hodiny.
Distribúcia
Nepozorovala sa intenzívna väzba na plazmatické bielkoviny, okrem cirkulujúcich inzulínových protilátok (ak sú prítomné).
Metabolizmus
Popisuje sa, že ľudský inzulín sa odbúrava inzulín proteázou alebo enzýmami degradujúcimi inzulín a možno aj disulfidovou izomerázou odbúravajúcou bielkoviny. Molekula ľudského inzulínu ponúka aj niekoľko štiepnych miest (hydrolýza), žiadne metabolity vzniknuté štiepením nie sú aktívne.
Vylučovanie
Konečný polčas premeny je určený rýchlosťou absorpcie z tkaniva po subkutánnom podaní. Konečný polčas premeny (t1/2) sa preto používa skôr na meranie absorpčnej rýchlosti ako na odstránenie inzulínu per se z plazmy (inzulín v krvi má t1/2 niekoľko minút). Testy ukázali, že t1/2 je okolo 2-5 hodín.
Farmakokinetický profil Actrapidu bol študovaný u malého počtu ( n = 18) detí s diabetes mellitus (vo veku 6–12 rokov) a mladistvých (vo veku 13–17 rokov). Údaje sú obmedzené ale naznačujú, že farmakokinetický profil u detí a dospievajúcich môže byť podobný ako u dospelých. Avšak, rozdiely boli medzi vekovými skupinami v Cmax vyzdvihujúc dôležitosť individuálnej titrácie dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid zinočnatý Glycerol Metakrezol
Hydroxid sodný alebo/a kyselina chlorovodíková (na úpravu pH)
Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Lieky pridané do inzulínového roztoku môžu zapríčiniť degradáciu inzulínu, napr. ak lieky obsahujú tioly alebo siričitany.
Pri zmiešavaní Actrapidu s infúznymi roztokmi sa môže nepredvídateľné množstvo inzulínu naadsorbovať na infúzny materiál, Preto sa odporúča sledovať hladinu cukru v krvi počas infúzie.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov.
Po prvom otvorení: 6 týždňov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C - 8°C). Neuchovávajte v mrazničke.
Uchovávajte náplň vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Počas použitia: neuchovávajte v chladničke. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C. Chráňte pred nadmerným teplom a slnečným svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Náplň je vyrobená zo skla (typ 1), s brombutylovým gumeným piestom a brombutyl/polyizoprénovou gumenou zátkou.
Veľkosť balenia:1, 5 a 10 náplní x 3 ml.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Náplne majú byť použité len v kombinácii s kompatibilnými výrobkami, ktoré zaisťujú bezpečné a účinné použitie náplní.
Actrapid Penfill je určený na používanie len jednou osobou. Náplň nesmie byť znova naplnená.
Inzulínové prípravky, ktoré boli zmrazené nesmú byť použité. Inzulínové roztoky sa nesmú použiť, ak nie sú číre a bezfarebné.
Actrapid nesmie byť použitý na nepretržité podkožné použitie v inzulínových pumpách.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novo Nordisk A/S Novo Allé
DK-2880 Bagsværd
Dánsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/02/230/005-007
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Október 2002
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
1. NÁZOV LIEKU
Actrapid NovoLet 100 IU/ml
Injekčný roztok v naplnenom pere.
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Ľudský inzulín, rDNA (pripravený technológiou rekombinantnej DNA produkovaný v Saccharomyces cerevisiae).
1 ml obsahuje 100 IU ľudského inzulínu
1 naplnené pero obsahuje 3 ml čo zodpovedá 300 IU
Jedna IU (medzinárodná jednotka) sa rovná 0,035 mg bezvodého ľudského inzulínu. Pomocné látky, pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok
3. LIEKOVÁ FORMA Injekčný roztok v naplnenom pere. Actrapid je číry, bezfarebný, vodný roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba diabetes mellitus.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín a môže byť použitý v kombinácii s dlhodobopôsobiacimi inzulínmi.
Dávkovanie
Dávkovanie je individuálne a je určené podľa potreby pacienta. Obvykle je potreba individuálnej dávky inzulínu medzi 0,3 a 1,0 IU/kg/deň. Denné množstvo potrebného inzulínu môže byť vyššie u pacientov s inzulínovou rezistenciou (napr. počas puberty alebo pri obezite) a nižšie u pacientov s reziduálnou endogénnou produkciou inzulínu.
U pacientov s diabetes mellitus sa optimálnou metabolickou kontrolou odďaľuje nástup neskorších diabetických komplikácií.
Odporúča sa prísne dodržiavať monitorovanie hladiny glukózy v krvi.
30 minút po podaní injekcie má nasledovať jedlo alebo občerstvenie obsahujúce cukry.
Nastavenie dávky
Sprievodné ochorenia, najmä infekčné a sprevádzané horúčkou si obvykle vyžadujú zvýšenie dávky inzulínu.
Pri poškodení funkcie pečene alebo obličiek dochádza k zníženiu potreby inzulínu.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri zvýšenej fyzickej námahe, alebo pri zmene obvyklej diéty.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri prechode pacientov z jedného inzulínového prípravku na druhý (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Podávanie
Na podkožné použitie.
Actrapid sa zvyčajne podáva podkožne do brušnej steny. Môže byť podaný do stehna, do oblasti gluteálneho alebo deltoidného svalu.
Ak je injekcia podávaná podkožne do brušnej steny, absorpcia z miesta podania je rýchlejšia ako z iných miest podávania.
Podanie injekcie do kožnej riasy minimalizuje riziko neúmyselného podania injekcie do svalu.
Po podaní podržte ihlu pod kožou najmenej 6 sekúnd, aby ste sa uistili, že bola podaná celá dávka. Aby sa zabránilo vzniku lipodystrofie v mieste podania, je potrebné v rozsahu anatomickej oblasti meniť miesta podania.
Vnútrožilové podanie Actrapidu z pera alebo náplne by malo byť výnimočné a to len v situáciách, keď sú nedostupné injekčné liekovky. V tomto prípade Actrapid musí byť natiahnutý do injekčnej striekačky za predpokladu, že vzduch je odstránený alebo naliaty do infúzneho systému.
V balení Actrapidu je priložená písomná informácia pre používateľov, s detailným popisom použitia lieku.
Actrapid NovoLet je určený na použitie s ihlami NovoFine. NovoLet dávkuje po 2 jednotkách v rozsahu 2 až 78 jednotiek.
Pred použitím pero musí byť prestrieknuté tak, že ukazovateľ dávky sa musí vrátiť na nulu a kvapka inzulínu sa musí objaviť na hrote ihly.
Dávka sa nastavuje otáčaním voliča, ktorý sa po podaní injekcie vráti späť na nulu.
4.3 Kontraindikácie
Hypoglykémia
Precitlivenosť na ľudský inzulín alebo na niektorú z pomocných látok (pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Neprimerané dávky, alebo prerušenie liečby môže viesť najmä u diabetikov 1.typu k hyperglykémii. Zvyčajne sa prvé príznaky hyperglykémie môžu dostaviť postupne počas niekoľkých hodín alebo dní. Prvými príznakmi sú: smäd, častejšie močenie, nauzea, vomitus, ospalosť, suchá začervenaná pokožka, suchosť v ústach, nechutenstvo a acetónový dych.
Neliečené hyperglykemické stavy u pacientov s diabetes mellitus 1.typu v konečnom dôsledku vedú k vzniku diabetickej ketoacidózy, ktorá je potencionálne letálna.
Hypoglykémia sa môže objaviť ak dávka inzulínu je omnoho väčšia ako je jeho potreba (pozri časť
4.8 a 4.9).
Vynechanie jedla, alebo neplánované namáhavé fyzické vypätie môže viesť k hypoglykémii. Pacienti, u ktorých nastalo významné zlepšenie kompenzácie diabetes mellitus napr. po intenzifikovanej inzulínovej liečbe, môžu pocítiť zmenu v ich obvyklých varovných príznakoch hypoglykémie a mali by byť o nich primerane poučení. Obvyklé varovné príznaky sa môžu stratiť u pacientov dlhodobo chorých na diabetes mellitus.
Prechod pacientov na iný typ alebo na inú značku inzulínu sa musí uskutočniť len za prísnej lekárskej kontroly. Zmeny v sile, značke (výrobcovi), type (rýchlopôsobiaci inzulín, strednodobopôsobiaci inzulín a dlhodobopôsobiaci inzulín a pod.), pôvode (zvierací, ľudský alebo analóg inzulínu) a/alebo spôsobe jeho výroby (rekombinantná DNA oproti inzulínu zvieracieho pôvodu) môžu vyžadovať
zmenu v dávkovaní. Ak je potrebné nastavenie pacienta po prechode na Actrapid, môže byť
uskutočnené pri prvej dávke alebo počas prvých týždňov alebo mesiacov liečby.
Niekoľko pacientov, ktorí prechádzali z liečby zo zvieracích inzulínov a vyskytovali sa u nich hypoglykemické reakcie popisovali, že včasné varovné signály hypoglykémie boli nevýrazné alebo rozdielne od tých, ktoré sa vyskytovali predtým.
Rozdielne časové pásma jednotlivých krajín môžu ovplyvňovať čas na aký bol organizmus zvyknutý na príjem potravy a užívanie inzulínu. Preto sa pred plánovanou cestou do cudziny má pacient poradiť so svojim lekárom.
Vzhľadom k riziku vzniku zrazenín v pumpových katétroch, nesmie byť Actrapid použitý na nepretržité podkožné podávanie pomocou inzulínových púmp.
Actrapid obsahuje metakrezol, ktorý môže vyvolať alergické reakcie.
4.5 Liekové a iné interakcie
O mnohých druhoch liekov je známe, že u nich dochádza k vzájomným účinkom s glukózovým metabolizmom. Preto sa lekár musí vždy informovať aké lieky pacient užíva, aby mohol zvážiť možné interakcie.
Látky, ktoré môžu znižovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Perorálne antidiabetiká (OHA), inhibítory monoaminooxidázy (IMAO), neselektívne beta-blokátory, ACE inhibítory, salicyláty a alkohol.
Látky, ktoré môžu zvyšovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Tiazidy, glukokortikoidy, tyroidálne hormóny a beta-sympatikomimetiká, rastový hormón a danazol. Beta-blokátory môžu maskovať príznaky hypoglykémie a oneskoriť zotavenie sa z hypoglykémie. Oktreotid/ lanreotid môžu znižovať a zvyšovať potrebu inzulínu.
Alkohol môže zosilňovať a predlžovať hypoglykemický efekt inzulínu.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita, nie je prekážkou pri liečbe diabetes mellitus s inzulínom, pretože inzulín neprechádza cez bariéru placenty.
Hypoglykémia aj hyperglykémia, ktoré sa môžu objaviť pri nedostatočnej kontrole diabetu, zvyšujú riziko poškodenia a smrti in utero. Pri plánovaní gravidity, ako aj počas gravidity sa odporúča intenzívna kontrola gravidných žien s diabetes mellitus.
Obvykle sa odporúča dávku inzulínu znížiť v prvom trimestri a následne ju zvyšovať počas druhého a tretieho trimestra.
Po pôrode sa požiadavky na inzulín rýchlo vrátia k hodnotám pred graviditou.
Liečba diabetes mellitus s inzulínom u dojčiacich matiek nepreukazuje žiadne riziko pre dojča. Predsa len, niekedy môže byť potrebné dávky Actrapidu upraviť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť koncentrácie ako aj reakčná schopnosť u pacientov môže byť znížená dôsledkom hypoglykémie.
Táto skutočnosť vytvára riziko v situáciách, ktoré si vyžadujú mimoriadnu pozornosť (napr. pri vedení
vozidla alebo pri obsluhe strojov).
Pacienti musia byť upozornení o vplyve hypoglykémie na vedenie vozidla a obsluhe strojov. Dôležité je to u tých pacientov, ktorí si znížene alebo nedostatočne uvedomujú varovné signály hypoglykémie alebo majú časté príhody hypoglykémie. U pacientov v týchto situáciách by sa mala zvažovať vhodnosť vedenia vozidla a obsluhovania strojov.
4.8 Nežiaduce účinky
Ako pri iných inzulínových prípravkoch, hypoglykémia je vo všeobecnosti najčastejšie sa vyskytujúcim nežiaducim účinkom. Môže sa objaviť vtedy, keď je dávka inzulínu veľmi vysoká
v porovnaní s potrebnou dávkou. V klinických štúdiách a počas používania na trhu frekvencia sa mení
s populáciou pacientov a dávkovacími schémami. Preto žiadna presná frekvencia nemôže byť uvedená. Ťažká hypoglykémia môže viesť k bezvedomiu a/alebo kŕčom, čoho výsledkom môže byť prechodné alebo trvalé poškodenie funkcií mozgu alebo až smrť.
Počas klinických štúdií celkové množstvo hypoglykémií nebolo rozdielne v porovnaní medzi pacientami liečenými ľudským inzulínom a inzulínom aspartom.
Frekvencie nežiaducich účinkov z klinických štúdií, ktoré po celkovom posúdení súviseli
s rýchlopôsobiacim ľudským inzulínom, Actrapidom, sú uvedené nižšie. Frekvencie sú definované ako: menej časté (>1/1 000, < 1/100). Jednotlivé spontánne prípady sú uvádzané ako veľmi zriedkavé
< 1/10 000.
Poruchy imunitného systému
Menej časté - žihľavka, vyrážka
Veľmi zriedkavé – anafylaktické reakcie
Symptómy generalizovanej reakcie z precitlivenosti môžu zahŕňať vo všeobecnosti kožnú vyrážku, svrbenie, potenie, zažívacie ťažkosti, angioneurotický edém, sťažené dýchanie, búšenie srdca, zníženie krvného tlaku a mdlobu/stratu vedomia. Generalizované reakcie z precitlivenosti sú potenciálne život ohrozujúce.
Poruchy nervového systému
Menej časté – periférna neuropatia
Rýchle zlepšenie glykemickej kontroly môže byť spojené so stavom akútnej bolestivej neuropatie, ktorá má zvyčajne prechodný charakter.
Ochorenia oka
Menej časté – refrakčné poruchy
Refrakčné anomálie sa môžu objaviť na začiatku liečby inzulínom. Tieto symptómy majú obvykle len prechodný charakter.
Veľmi zriedkavé – diabetická retinopatia
Dlhodobé zlepšenie glykemickej kontroly znižuje riziko progresie diabetickej retinopatie. Avšak stupňovanie liečby inzulínom s náhlym zlepšením glykemickej kontroly môže byť spojené s dočasným zhoršením diabetickej retinopatie.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté – lipodystrofia
Lipodystrofia môže vznikať ako dôsledok častých injekčných podaní na to isté miesto.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté – lokálna precitlivenosť
Lokálne reakcie z precitlivenosti (začervenanie, opuch, svrbenie, bolesť a hematóm v mieste injekčného podania) sa môžu objaviť počas liečby inzulínom. Väčšina má len prechodný charakter a obvykle sa stratia v priebehu pokračujúcej liečby.
Veľmi zriedkavé – edém
Na začiatku liečby inzulínom sa môžu objaviť opuchy. Tieto majú obvykle len prechodný charakter.
4.9 Predávkovanie
Špecifiká predávkovania inzulínom nie je možné definovať. Avšak hypoglykémia sa môže vyvinúť cez nasledovné štádiá:
· V prípade miernej hypoglykémie, je možné podať pacientovi cukor alebo potravu obsahujúcu cukor. Preto sa odporúča, aby diabetici mali stále pri sebe kocky cukru, sladkosti, keksy alebo sladký ovocný nápoj.
Pri ťažkej hypoglykémii, ak je pacient v bezvedomí, môže mu byť podaný podkožne alebo vnútrosvalovo glukagón (0,5 až 1 mg) osobou oboznámenou s podávaním injekcie, alebo môže byť podaná glukóza vnútrožilovo lekárom. Ak pacient do 10 až 15 minút nezareagoval na glukagón, treba mu taktiež vnútrožilovo podať glukózu.
Po nadobudnutí vedomia sa odporúča podať pacientovi perorálne cukor, ako prevenciu proti
recidíve.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: inzulíny a analógy, rýchlopôsobiace, inzulín (ľudský).. ATC kód: A 10A B01.
Vplyv inzulínu na znižovanie hladiny cukru v krvi je spôsobený uľahčeným vychytávaním glukózy po naviazaní inzulínu na bunkové receptory v svalových a tukových bunkách a súbežnou inhibíciou tvorby glukózy v pečeni.
Klinická štúdia u 204 diabetických a 1344 nediabetických pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa liečili na hyperglykémiu (hladina cukru v krvi okolo 10 mmol/l) pred závažným chirurgickým zákrokom ukázala, že u pacientov s normoglykémiou (hladina cukru v krvi 4,4 -
6,1 mmol/l) indukovanou vnútrožilovým podávaním Actrapidu, sa znížila úmrtnosť o 42% (8% oproti
4,6 %).
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín.
Začiatok účinku je za ½ hodiny, dosiahnutie maximálneho účinku v rámci 1,5–3,5 hodiny a celková doba trvania účinku je asi 7–8 hodín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Inzulín v krvnom obehu má polčas len niekoľko minút. V dôsledku toho, profil časového účinku inzulínového prípravku je určovaný výhradne len jeho absorpciou.
Tento proces je ovplyvnený viacerými faktormi (napr. dávkou inzulínu, spôsobom a miestom podania injekcie, hrúbkou podkožného tuku, typom diabetu). Farmakokinetika inzulínov je preto ovplyvnená veľkými intra- a interpersonálnymi rozdielmi u jednotlivých pacientov.
Absorpcia
Maximálna plazmatická koncentrácia sa po podkožnom podaní dosiahne v rámci 1,5 – 2,5 hodinami.
Distribúcia
Nepozorovala sa intenzívna väzba na plazmatické bielkoviny, okrem cirkulujúcich inzulínových protilátok
(ak sú prítomné).
Metabolizmus
Popisuje sa, že ľudský inzulín sa odbúrava inzulín proteázou alebo enzýmami degradujúcimi inzulín a možno aj disulfidovou izomerázou odbúravajúcou bielkoviny. Molekula ľudského inzulínu ponúka aj niekoľko štiepnych miest (hydrolýza), žiadne metabolity vzniknuté štiepením nie sú aktívne.
Vylučovanie
Konečný polčas premeny je určený rýchlosťou absorpcie z tkaniva po subkutánnom podaní. Konečný polčas premeny (t1/2) sa preto používa skôr na meranie absorpčnej rýchlosti ako na odstránenie inzulínu per se z plazmy (inzulín v krvi má t1/2 niekoľko minút). Testy ukázali, že t1/2 je okolo 2 až 5 hodín.
Farmakokinetický profil Actrapidu bol študovaný u malého počtu (n = 18) detí s diabetes mellitus (vo veku 6–12 rokov) a mladistvých (vo veku 13–17 rokov). Údaje sú obmedzené ale naznačujú, že farmakokinetický profil u detí a dospievajúcich môže byť podobný ako u dospelých. Avšak, rozdiely boli medzi vekovými skupinami v Cmax vyzdvihujúc dôležitosť individuálnej titrácie dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid zinočnatý Glycerol metakrezol
Hydroxid sodný alebo/a kyselina chlorovodíková (na úpravu pH)
Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Lieky pridané do inzulínového roztoku môžu zapríčiniť degradáciu inzulínu, napr. ak lieky obsahujú tioly alebo siričitany
Pri zmiešavaní Actrapidu s infúznymi roztokmi sa môže nepredvídateľné množstvo inzulínu naadsorbovať na infúzny materiál, Preto sa odporúča sledovať množstvo cukru v krvi počas infúzie.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov.
Po prvom otvorení: 6 týždňov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C - 8°C). Neuchovávajte v mrazničke.
Počas použitia: neuchovávajte v chladničke. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30oC. Vždy, keď sa pero nepoužíva, musí byť na ňom kryt, na ochranu pred svetlom.
Chráňte pred nadmerným teplom a slnečným svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Naplnené pero (viacdávkové, jednorázové pero) je tvorené vstrekovacím perom a náplňou (3 ml). Náplň je vyrobená zo skla (typ 1), obsahujúca brombutylový gumený piest a brombutyl/polyizoprénovú gumenú zátku. Vstrekovacie pero je vyrobené z plastu.
Veľkosť balenia: 5 a 10 naplnených pier x 3 ml.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Perá môžu byť používané len v kombinácii s kompatibilným výrobkami, ktoré zaisťujú že perá pracujú bezpečne a účinne.
Actrapid NovoLet je určený na používanie len jednou osobou, Náplň nesmie byť znova naplnená. Inzulínové prípravky, ktoré boli zmrazené nesmú byť použité.
Inzulínové roztoky sa nesmú byť použité, ak nie sú číre a bezfarebné.
Actrapid nesmie byť použitý na nepretržité podkožné použitie v inzulínových pumpách.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novo Nordisk A/S Novo Allé
DK-2880 Bagsværd
Dánsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/02/230/008-009
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Október 2002
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
1. NÁZOV LIEKU
Actrapid InnoLet 100 IU/ml
Injekčný roztok v naplnenom pere.
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Ľudský inzulín, rDNA (pripravený technológiou rekombinantnej DNA a produkovaný v
Saccharomyces cerevisiae).
1 ml obsahuje 100 IU ľudského inzulínu
1 naplnené pero obsahuje 3 ml čo zodpovedá 300 IU
Jedna IU (medzinárodná jednotka) sa rovná 0,035 mg bezvodého ľudského inzulínu. Pomocné látky, pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok.
3. LIEKOVÁ FORMA Injekčný roztok v naplnenom pere. Actrapid je číry, bezfarebný, vodný roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba diabetes mellitus.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania.
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín a môže byť použitý v kombinácii s dlhodobopôsobiacimi inzulínmi.
Dávkovanie
Dávkovanie je individuálne a je určené podľa potreby pacienta. Obvykle je potreba individuálnej dávky inzulínu medzi 0,3 a 1,0 IU/kg/deň. Denné množstvo potrebného inzulínu môže byť vyššie u pacientov s inzulínovou rezistenciou (napr. počas puberty alebo pri obezite) a nižšie u pacientov s reziduálnou endogénnou produkciou inzulínu.
U pacientov s diabetes mellitus sa optimálnou metabolickou kontrolou odďaľuje nástup neskorších diabetických komplikácií.
Odporúča sa prísne dodržiavať monitorovanie hladiny glukózy v krvi.
30 minút po podaní injekcie má nasledovať jedlo alebo občerstvenie obsahujúce cukry.
Nastavenie dávky
Sprievodné ochorenia, najmä infekčné a sprevádzané horúčkou si obvykle vyžadujú zvýšenie dávky inzulínu.
Pri poškodení funkcie pečene alebo obličiek dochádza k zníženiu potreby inzulínu.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri zvýšenej fyzickej námahe, alebo pri zmene obvyklej diéty.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri prechode pacientov z jedného inzulínového prípravku na druhý (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Podávanie
Na podkožné použitie.
Actrapid sa zvyčajne podáva podkožne do brušnej steny. Môže byť podaný do stehna, do oblasti gluteálneho alebo deltoidného svalu.
Ak je injekcia podávaná podkožne do brušnej steny, absorpcia z miesta podania je rýchlejšia ako z iných miest podávania.
Podanie injekcie do kožnej riasy minimalizuje riziko neúmyselného podania injekcie do svalu.
Po podaní podržte ihlu pod kožou najmenej 6 sekúnd, aby ste sa uistili, že bola podaná celá dávka. Aby sa zabránilo vzniku lipodystrofie v mieste podania, je potrebné v rozsahu anatomickej oblasti meniť miesta podania.
Vnútrožilové podanie Actrapidu z pera alebo náplne by malo byť výnimočné a to len v situáciách, keď sú nedostupné injekčné liekovky. V tomto prípade Actrapid musí byť natiahnutý do injekčnej striekačky za predpokladu, že vzduch je odstránený alebo naliaty do infúzneho systému.
V balení Actrapidu je priložená písomná informácia pre používateľov, s detailným popisom použitia lieku.
Actrapid InnoLet je skonštruovaný na použitie s injekčnými ihlami NovoFine s krátkym krytom s dĺžkou 8 mm alebo kratšími.
Vonkajší obal s ihlami je označený písmenom S.
InnoLet dávkuje po 1 jednotke v rozsahu 1 až 50 jednotiek.
Pred použitím musí byť pero prestrieknuté tak, že ukazovateľ dávky sa musí vrátiť na nulu a kvapka inzulínu sa musí objaviť na hrote ihly.
Dávka sa nastavuje otáčaním voliča, ktorý sa po podaní injekcie vráti späť na nulu.
4.3 Kontraindikácie
Hypoglykémia
Precitlivenosť na ľudský inzulín alebo na niektorú z pomocných látok (pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Neprimerané dávky, alebo prerušenie liečby môže viesť najmä u diabetikov 1.typu k hyperglykémii. Zvyčajne sa prvé príznaky hyperglykémie môžu dostaviť postupne počas niekoľkých hodín alebo dní. Prvými príznakmi sú: smäd, častejšie močenie, nauzea, vomitus, ospalosť, suchá začervenaná pokožka, suchosť v ústach, nechutenstvo a acetónový dych.'
Neliečené hyperglykemické stavy u pacientov s diabetes mellitus 1.typu v konečnom dôsledku vedú k vzniku diabetickej ketoacidózy, ktorá je potencionálne letálna.
Hypoglykémia sa môže objaviť ak dávka inzulínu je omnoho väčšia ako je jeho potreba (pozri časť
4.8 a 4.9).
Vynechanie jedla, alebo neplánované namáhavé fyzické vypätie môže viesť k hypoglykémii. Pacienti, u ktorých nastalo významné zlepšenie kompenzácie diabetes mellitus napr. po intenzifikovanej inzulínovej liečbe, môžu pocítiť zmenu v ich obvyklých varovných príznakoch hypoglykémie a mali by byť o nich primerane poučení. Obvyklé varovné príznaky sa môžu stratiť u pacientov dlhodobo chorých na diabetes mellitus.
Prechod pacientov na iný typ alebo na inú značku inzulínu sa musí uskutočniť len za prísnej lekárskej kontroly. Zmeny v sile, značke (výrobcovi), type (rýchlopôsobiaci inzulín, strednodobopôsobiaci inzulín a dlhodobopôsobiaci inzulín a pod.), pôvode (zvierací, ľudský alebo analóg inzulínu) a/alebo
spôsobe jeho výroby (rekombinantná DNA oproti inzulínu zvieracieho pôvodu) môžu vyžadovať
zmenu v dávkovaní.
Ak je potrebné nastavenie pacienta po prechode na Actrapid, môže byť uskutočnené pri prvej dávke alebo počas prvých týždňov alebo mesiacov liečby.
Niekoľko pacientov, ktorí prechádzali z liečby zo zvieracích inzulínov a vyskytovali sa u nich hypoglykemické reakcie popisovali, že včasné varovné signály hypoglykémie boli nevýrazné alebo rozdielne od tých, ktoré sa vyskytovali predtým.
Rozdielne časové pásma jednotlivých krajín môžu ovplyvňovať čas na aký bol organizmus zvyknutý na príjem potravy a užívanie inzulínu. Preto sa pred plánovanou cestou do cudziny má pacient poradiť so svojim lekárom.
Vzhľadom k riziku vzniku zrazenín v pumpových katétroch, nesmie byť Actrapid použitý na nepretržité podkožné podávanie pomocou inzulínových púmp.
Actrapid obsahuje metakrezol, ktorý môže vyvolať alergické reakcie.
4.5 Liekové a iné interakcie
O mnohých druhoch liekov je známe, že u nich dochádza k vzájomným účinkom s glukózovým metabolizmom. Preto sa lekár musí vždy informovať aké lieky pacient užíva, aby mohol zvážiť možné interakcie.
Látky, ktoré môžu znižovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Perorálne antidiabetiká (OHA), inhibítory monoaminooxidázy (IMAO), neselektívne beta-blokátory, ACE inhibítory, salicyláty a alkohol.
Látky, ktoré môžu zvyšovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Tiazidy, glukokortikoidy, tyroidálne hormóny a beta-sympatikomimetiká, rastový hormón a danazol. Beta-blokátory môžu maskovať príznaky hypoglykémie a oneskoriť zotavenie sa z hypoglykémie. Oktreotid/ lanreotid môžu znižovať a zvyšovať potrebu inzulínu.
Alkohol môže zosilňovať a predlžovať hypoglykemický efekt inzulínu.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita, nie je prekážkou pri liečbe diabetes mellitus s inzulínom, pretože inzulín neprechádza cez bariéru placenty.
Hypoglykémia aj hyperglykémia, ktoré sa môžu objaviť pri nedostatočnej kontrole diabetu, zvyšujú riziko poškodenia a smrti in utero. Pri plánovaní gravidity, ako aj počas gravidity sa odporúča intenzívna kontrola gravidných žien s diabetes mellitus.
Obvykle sa odporúča dávku inzulínu znížiť v prvom trimestri a následne ju zvyšovať počas druhého a
tretieho trimestra.
Po pôrode sa požiadavky na inzulín rýchlo vrátia k hodnotám pred graviditou.
Liečba diabetes mellitus s inzulínom u dojčiacich matiek nepreukazuje žiadne riziko pre dojča. Predsa len, niekedy môže byť potrebné dávky Actrapidu upraviť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť koncentrácie ako aj reakčná schopnosť u pacientov môže byť znížená dôsledkom hypoglykémie.
Táto skutočnosť vytvára riziko v situáciách, ktoré si vyžadujú mimoriadnu pozornosť (napr. pri vedení vozidla alebo pri obsluhe strojov).
Pacienti musia byť upozornení o vplyve hypoglykémie na vedenie vozidla a obsluhe strojov. Dôležité je to u tých pacientov, ktorí si znížene alebo nedostatočne uvedomujú varovné signály hypoglykémie alebo majú časté príhody hypoglykémie. U pacientov v týchto situáciách by sa mala zvažovať vhodnosť vedenia vozidla a obsluhovania strojov.
4.8 Nežiaduce účinky
Ako pri iných inzulínových prípravkoch, hypoglykémia je vo všeobecnosti najčastejšie sa vyskytujúcim nežiaducim účinkom. Môže sa objaviť vtedy, keď je dávka inzulínu veľmi vysoká
v porovnaní s potrebnou dávkou. V klinických štúdiách a počas používania na trhu frekvencia sa mení
s populáciou pacientov a dávkovacími schémami. Preto žiadna presná frekvencia nemôže byť uvedená. Ťažká hypoglykémia môže viesť k bezvedomiu a/alebo kŕčom, čoho výsledkom môže byť prechodné alebo trvalé poškodenie funkcií mozgu alebo až smrť.
Počas klinických štúdií celkové množstvo hypoglykémií nebolo rozdielne v porovnaní medzi pacientami liečenými ľudským inzulínom a inzulínom aspartom.
Frekvencie nežiaducich účinkov z klinických štúdií, ktoré po celkovom posúdení súviseli
s rýchlopôsobiacim ľudským inzulínom, Actrapidom, sú uvedené nižšie. Frekvencie sú definované ako: menej časté (>1/1 000, < 1/100). Jednotlivé spontánne prípady sú uvádzané ako veľmi zriedkavé
< 1/10 000.
Poruchy imunitného systému
Menej časté - žihľavka, vyrážka
Veľmi zriedkavé – anafylaktické reakcie
Symptómy generalizovanej reakcie z precitlivenosti môžu zahŕňať vo všeobecnosti kožnú vyrážku, svrbenie, potenie, zažívacie ťažkosti, angioneurotický edém, sťažené dýchanie, búšenie srdca, zníženie krvného tlaku a mdlobu/stratu vedomia. Generalizované reakcie z precitlivenosti sú potenciálne život ohrozujúce.
Poruchy nervového systému
Menej časté – periférna neuropatia
Rýchle zlepšenie glykemickej kontroly môže byť spojené so stavom akútnej bolestivej neuropatie, ktorá má zvyčajne prechodný charakter.
Ochorenia oka
Menej časté – refrakčné poruchy
Refrakčné anomálie sa môžu objaviť na začiatku liečby inzulínom. Tieto symptómy majú obvykle len prechodný charakter.
Veľmi zriedkavé – diabetická retinopatia
Dlhodobé zlepšenie glykemickej kontroly znižuje riziko progresie diabetickej retinopatie. Avšak stupňovanie liečby inzulínom s náhlym zlepšením glykemickej kontroly môže byť spojené s dočasným zhoršením diabetickej retinopatie.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté – lipodystrofia
Lipodystrofia môže vznikať ako dôsledok častých injekčných podaní na to isté miesto.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté – lokálna precitlivenosť
Lokálne reakcie z precitlivenosti (začervenanie, opuch, svrbenie, bolesť a hematóm v mieste injekčného podania) sa môžu objaviť počas liečby inzulínom. Väčšina má len prechodný charakter a obvykle sa stratia v priebehu pokračujúcej liečby.
Veľmi zriedkavé – edém
Na začiatku liečby inzulínom sa môžu objaviť opuchy. Tieto majú obvykle len prechodný charakter.
4.9 Predávkovanie
Špecifiká predávkovania inzulínom nie je možné definovať. Avšak hypoglykémia sa môže vyvinúť cez nasledovné štádiá:
· V prípade miernej hypoglykémie, je možné podať pacientovi cukor alebo potravu obsahujúcu cukor. Preto sa odporúča, aby diabetici mali stále pri sebe kocky cukru, sladkosti, keksy alebo sladký ovocný nápoj.
· Pri ťažkej hypoglykémii, ak je pacient v bezvedomí, môže mu byť podaný podkožne alebo vnútrosvalovo glukagón (0,5 až 1 mg) osobou oboznámenou s podávaním injekcie, alebo môže byť podaná glukóza vnútrožilovo lekárom. Ak pacient do 10 až 15 minút nezareagoval na glukagón, treba mu taktiež vnútrožilovo podať glukózu.
Po nadobudnutí vedomia sa odporúča podať pacientovi perorálne cukor, ako prevenciu proti recidíve.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: inzulíny a analógy, rýchlopôsobiace, ľudský (inzulín). ATC kód: A 10A B01.
Vplyv inzulínu na znižovanie hladiny cukru v krvi je spôsobený uľahčeným vychytávaním glukózy po naviazaní inzulínu na bunkové receptory v svalových a tukových bunkách a súbežnou inhibíciou tvorby glukózy v pečeni.
Klinická štúdia u 204 diabetických a 1344 nediabetických pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa liečili na hyperglykémiu (hladina cukru v krvi okolo 10 mmol/l) pred závažným chirurgickým zákrokom ukázala, že u pacientov s normoglykémiou (hladina cukru v krvi 4,4 -
6,1 mmol/l) indukovanou vnútrožilovým podávaním Actrapidu, sa znížila úmrtnosť o 42% (8% oproti
4,6 %).
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín.
Začiatok účinku je do ½ hodiny, dosiahnutie maximálneho účinoku v rámci 1,5–3,5 hodiny a celková doba trvania účinku je do 7–8 hodín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Inzulín v krvnom obehu má polčas len niekoľko minút. V dôsledku toho, profil časového účinku inzulínového prípravku je určovaný výhradne len jeho absorpciou.
Tento proces je ovplyvnený viacerými faktormi (napr. dávkou inzulínu, spôsobom a miestom podania injekcie, hrúbkou podkožného tuku, typom diabetu). Farmakokinetika inzulínov je preto ovplyvnená veľkými intra- a interpersonálnymi rozdielmi u jednotlivých pacientov.
Absorpcia
Maximálna plazmatická koncentrácia sa po podkožnom podaní dosiahne v rámci 1,5–2,5 hodiny.
Distribúcia
Nepozorovala sa intenzívna väzba na plazmatické bielkoviny, okrem cirkulujúcich inzulínových protilátok (ak sú prítomné).
Metabolizmus
Popisuje sa, že ľudský inzulín sa odbúrava inzulín proteázou alebo enzýmami degradujúcimi inzulín a možno aj disulfidovou izomerázou odbúravajúcou bielkoviny. Molekula ľudského inzulínu ponúka aj niekoľko štiepnych miest (hydrolýza), žiadne metabolity vzniknuté štiepením nie sú aktívne.
Vylučovanie
Konečný polčas premeny je určený rýchlosťou absorpcie z tkaniva po subkutánnom podaní. Konečný polčas premeny (t1/2) sa preto používa skôr na meranie absorpčnej rýchlosti ako na odstránenie inzulínu per se z plazmy (inzulín v krvi má t1/2 niekoľko minút). Testy ukázali, že t1/2 je okolo 2 až
5 hodín.
Farmakokinetický profil Actrapidu bol študovaný u malého počtu (n=18) detí s diabetes mellitus (vo veku 6–12 rokov) a mladistvých (vo veku 13–17 rokov). Údaje sú obmedzené ale naznačujú, že farmakokinetický profil u detí a dospievajúcich môže byť podobný ako u dospelých. Avšak, rozdiely boli medzi vekovými skupinami v Cmax vyzdvihujúc dôležitosť individuálnej titrácie dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid zinočnatý Glycerol Metakrezol
Hydroxid sodný alebo/a kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Lieky pridané do inzulínového roztoku môžu zapríčiniť degradáciu inzulínu, napr. ak lieky obsahujú tioly alebo siričitany.
Pri zmiešavaní Actrapidu s infúznymi roztokmi sa môže nepredvídateľné množstvo inzulínu naadsorbovať na infúzny materiál. Preto sa odporúča sledovať hladinu cukru v krvi počas infúzie.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov.
Po prvom otvorení: 6 týždňov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C - 8°C). Neuchovávajte v mrazničke.
Počas použitia: neuchovávajte v chladničke. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30oC. Vždy, keď sa pero nepoužíva, musí byť na ňom kryt, na ochranu pred svetlom.
Chráňte pred nadmerným teplom a slnečným svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Naplnené pero (viacdávkové jednorázové pero) je tvorené vstrekovacím perom a náplňou (3 ml). Náplň je vyrobená zo skla (typ 1), obsahujúca brombutylový gumený piest a brombutyl/polyizoprénovú gumenú zátku. Vstrekovacie pero je vyrobené z plastu.
Veľkosť balenia: 1, 5 a 10 naplnených pier x 3 ml.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Perá musia byť použité len v kombinácii s kompatibilnými výrobkami, ktoré zaisťujú, že perá pracujú bezpečne a účinne.
Actrapid InnoLet je určený na používanie len jednou osobou. Náplň nesmie byť znova naplnená.
Inzulínové prípravky, ktoré boli zmrazené nesmú byť použité. Inzulínové roztoky nesmú byť použité ak nie sú číre a bezfarebné.
Actrapid nesmie byť použitý na nepretržité podkožné použitie v inzulínových pumpách.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novo Nordisk A/S Novo Allé
DK-2880 Bagsværd
Dánsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/02/230/010-012
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Október 2002
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
1
. NÁZOV LIEKU
Actrapid FlexPen 100 IU/ml
Injekčný roztok v naplnenom pere
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Ľudský inzulín, rDNA (pripravený technológiou rekombinantnej DNA a produkovaný v
Saccharomyces cerevisiae).
1 ml obsahuje 100 IU ľudského inzulínu
1 naplnené pero obsahuje 3 ml čo zodpovedá 300 IU
Jedna IU (medzinárodná jednotka) sa rovná 0,035 mg bezvodého ľudského inzulínu. Pomocné látky, pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok.
3. LIEKOVÁ FORMA Injekčný roztok v naplnenom pere. Actrapid je číry, bezfarebný, vodný roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba diabetes mellitus.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín a môže byť použitý v kombinácii s dlhodobopôsobiacimi inzulínmi.
Dávkovanie
Dávkovanie je individuálne a je určené podľa potreby pacienta. Obvykle je potreba individuálnej dávky inzulínu medzi 0,3 a 1,0 IU/kg/deň. Denné množstvo potrebného inzulínu môže byť vyššie u pacientov s inzulínovou rezistenciou (napr. počas puberty alebo pri obezite) a nižšie u pacientov s reziduálnou endogénnou produkciou inzulínu.
U pacientov s diabetes mellitus sa optimálnou metabolickou kontrolou odďaľuje nástup neskorších diabetických komplikácií.
Odporúča sa prísne dodržiavať monitorovanie hladiny glukózy v krvi.
30 minút po podaní injekcie má nasledovať jedlo alebo občerstvenie obsahujúce cukry.
Nastavenie dávky
Sprievodné ochorenia, najmä infekčné a sprevádzané horúčkou si obvykle vyžadujú zvýšenie dávky inzulínu.
Pri poškodení funkcie pečene alebo obličiek dochádza k zníženiu potreby inzulínu.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri zvýšenej fyzickej námahe, alebo pri zmene obvyklej diéty.
Úprava dávky môže byť tiež potrebná pri prechode pacientov z jedného inzulínového prípravku na druhý (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Podávanie
Na podkožné použitie.
Actrapid sa zvyčajne podáva podkožne do brušnej steny. Môže byť podaný do stehna, do oblasti gluteálneho alebo deltoidného svalu.
Ak je injekcia podávaná podkožne do brušnej steny, absorpcia z miesta podania je rýchlejšia ako z iných miest podávania.
Podanie injekcie do kožnej riasy minimalizuje riziko neúmyselného podania injekcie do svalu.
Po podaní podržte ihlu pod kožou najmenej 6 sekúnd, aby ste sa uistili, že bola podaná celá dávka. Aby sa zabránilo vzniku lipodystrofie v mieste podania, je potrebné v rozsahu anatomickej oblasti meniť miesta podania.
Vnútrožilové podanie Actrapidu z pera alebo náplne by malo byť výnimočné a to len v situáciách, keď sú nedostupné injekčné liekovky. V tomto prípade Actrapid musí byť natiahnutý do injekčnej striekačky za predpokladu, že vzduch je odstránený alebo naliaty do infúzneho systému.
V balení Actrapidu je priložená písomná informácia pre používateľov, s detailným popisom použitia lieku.
Actrapid FlexPen je skonštruovaný na použitie s injekčnými ihlami NovoFine s krátkym krytom s dĺžkou 8 mm alebo kratšími. Vonkajší obal s ihlami je označený písmenom S.
FlexPen dávkuje po 1 jednotke v rozsahu 1 až 60 jednotiek.
Pred použitím musí byť pero prestrieknuté tak, že ukazovateľ dávky sa musí vrátiť na nulu a kvapka inzulínu sa musí objaviť na hrote ihly.
Dávka sa nastavuje otáčaním voliča, ktorý sa po podaní injekcie vráti späť na nulu.
4.3 Kontraindikácie
Hypoglykémia
Precitlivenosť na ľudský inzulín alebo na niektorú z pomocných látok (pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Neprimerané dávky, alebo prerušenie liečby môže viesť najmä u diabetikov 1.typu k hyperglykémii. Zvyčajne sa prvé príznaky hyperglykémie môžu dostaviť postupne počas niekoľkých hodín alebo dní. Prvými príznakmi sú: smäd, častejšie močenie, nauzea, vomitus, ospalosť, suchá začervenaná pokožka, suchosť v ústach, nechutenstvo a acetónový dych.
Neliečené hyperglykemické stavy u pacientov s diabetes mellitus 1.typu v konečnom dôsledku vedú k vzniku diabetickej ketoacidózy, ktorá je potencionálne letálna.
Hypoglykémia sa môže objaviť ak dávka inzulínu je omnoho väčšia ako je jeho potreba (pozri časť
4.8 a 4.9).
Vynechanie jedla, alebo neplánované namáhavé fyzické vypätie môže viesť k hypoglykémii.
Pacienti, u ktorých nastalo významné zlepšenie kompenzácie diabetes mellitus napr. po intenzifikovanej inzulínovej liečbe, môžu pocítiť zmenu v ich obvyklých varovných príznakoch hypoglykémie a mali by byť o nich primerane poučení. Obvyklé varovné príznaky sa môžu stratiť u pacientov dlhodobo chorých na diabetes mellitus.
Prechod pacientov na iný typ alebo na inú značku inzulínu sa musí uskutočniť len za prísnej lekárskej kontroly. Zmeny v sile, značke (výrobcovi), type (rýchlopôsobiaci inzulín, strednodobopôsobiaci inzulín a dlhodobopôsobiaci inzulín a pod.), pôvode (zvierací, ľudský alebo analóg inzulínu) a/alebo
spôsobe jeho výroby (rekombinantná DNA oproti inzulínu zvieracieho pôvodu) môžu vyžadovať
zmenu v dávkovaní.
Ak je potrebné nastavenie pacienta po prechode na Actrapid, môže byť uskutočnené pri prvej dávke alebo počas prvých týždňov alebo mesiacov liečby.
Niekoľko pacientov, ktorí prechádzali z liečby zo zvieracích inzulínov a vyskytovali sa u nich hypoglykemické reakcie popisovali, že včasné varovné signály hypoglykémie boli nevýrazné alebo rozdielne od tých, ktoré sa vyskytovali predtým.
Rozdielne časové pásma jednotlivých krajín môžu ovplyvňovať čas na aký bol organizmus zvyknutý na príjem potravy a užívanie inzulínu. Preto sa pred plánovanou cestou do cudziny má pacient poradiť so svojim lekárom.
Vzhľadom k riziku vzniku zrazenín v pumpových katétroch, nesmie byť Actrapid použitý na nepretržité podkožné podávanie pomocou inzulínových púmp.
Actrapid obsahuje metakrezol, ktorý môže vyvolať alergické reakcie.
4.5 Liekové a iné interakcie
O mnohých druhoch liekov je známe, že u nich dochádza k vzájomným účinkom s glukózovým metabolizmom. Preto sa lekár musí vždy informovať aké lieky pacient užíva, aby mohol zvážiť možné interakcie.
Látky, ktoré môžu znižovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Perorálne antidiabetiká (OHA), inhibítory monoaminooxidázy (IMAO), neselektívne beta-blokátory, ACE inhibítory, salicyláty a alkohol.
Látky, ktoré môžu zvyšovať potrebu inzulínu sú nasledovné:
Tiazidy, glukokortikoidy, tyroidálne hormóny a beta-sympatikomimetiká, rastový hormón a danazol. Beta-blokátory môžu maskovať príznaky hypoglykémie a oneskoriť zotavenie sa z hypoglykémie. Oktreotid/ lanreotid môžu znižovať a zvyšovať potrebu inzulínu.
Alkohol môže zosilňovať a predlžovať hypoglykemický efekt inzulínu.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita, nie je prekážkou pri liečbe diabetes mellitus s inzulínom, pretože inzulín neprechádza cez bariéru placenty.
Hypoglykémia aj hyperglykémia, ktoré sa môžu objaviť pri nedostatočnej kontrole diabetu, zvyšujú riziko poškodenia a smrti in utero. Pri plánovaní gravidity, ako aj počas gravidity sa odporúča intenzívna kontrola gravidných žien s diabetes mellitus.
Obvykle sa odporúča dávku inzulínu znížiť v prvom trimestri a následne ju zvyšovať počas druhého a
tretieho trimestra.
Po pôrode sa požiadavky na inzulín rýchlo vrátia k hodnotám pred graviditou.
Liečba diabetes mellitus s inzulínom u dojčiacich matiek nepreukazuje žiadne riziko pre dojča. Predsa len, niekedy môže byť potrebné dávky Actrapidu upraviť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť koncentrácie ako aj reakčná schopnosť u pacientov môže byť znížená dôsledkom hypoglykémie.
Táto skutočnosť vytvára riziko v situáciách, ktoré si vyžadujú mimoriadnu pozornosť (napr. pri vedení vozidla alebo pri obsluhe strojov).
Pacienti musia byť upozornení o vplyve hypoglykémie na vedenie vozidla a obsluhe strojov. Dôležité je to u tých pacientov, ktorí si znížene alebo nedostatočne uvedomujú varovné signály hypoglykémie alebo majú časté príhody hypoglykémie. U pacientov v týchto situáciách by sa mala zvažovať vhodnosť vedenia vozidla a obsluhovania strojov.
4.8 Nežiaduce účinky
Ako pri iných inzulínových prípravkoch, hypoglykémia je vo všeobecnosti najčastejšie sa vyskytujúcim nežiaducim účinkom. Môže sa objaviť vtedy, keď je dávka inzulínu veľmi vysoká
v porovnaní s potrebnou dávkou. V klinických štúdiách a počas používania na trhu frekvencia sa mení
s populáciou pacientov a dávkovacími schémami. Preto žiadna presná frekvencia nemôže byť uvedená. Ťažká hypoglykémia môže viesť k bezvedomiu a/alebo kŕčom, čoho výsledkom môže byť prechodné alebo trvalé poškodenie funkcií mozgu alebo až smrť.
Počas klinických štúdií celkové množstvo hypoglykémií nebolo rozdielne v porovnaní medzi pacientami liečenými ľudským inzulínom a inzulínom aspartom.
Frekvencie nežiaducich účinkov z klinických štúdií, ktoré po celkovom posúdení súviseli
s rýchlopôsobiacim ľudským inzulínom, Actrapidom, sú uvedené nižšie. Frekvencie sú definované ako: menej časté (>1/1 000, < 1/100). Jednotlivé spontánne prípady sú uvádzané ako veľmi zriedkavé
< 1/10 000.
Poruchy imunitného systému
Menej časté - žihľavka, vyrážka
Veľmi zriedkavé – anafylaktické reakcie
Symptómy generalizovanej reakcie z precitlivenosti môžu zahŕňať vo všeobecnosti kožnú vyrážku, svrbenie, potenie, zažívacie ťažkosti, angioneurotický edém, sťažené dýchanie, búšenie srdca, zníženie krvného tlaku a mdlobu/stratu vedomia. Generalizované reakcie z precitlivenosti sú potenciálne život ohrozujúce.
Poruchy nervového systému
Menej časté – periférna neuropatia
Rýchle zlepšenie glykemickej kontroly môže byť spojené so stavom akútnej bolestivej neuropatie, ktorá má zvyčajne prechodný charakter.
Ochorenia oka
Menej časté – refrakčné poruchy
Refrakčné anomálie sa môžu objaviť na začiatku liečby inzulínom. Tieto symptómy majú obvykle len prechodný charakter.
Veľmi zriedkavé – diabetická retinopatia
Dlhodobé zlepšenie glykemickej kontroly znižuje riziko progresie diabetickej retinopatie. Avšak stupňovanie liečby inzulínom s náhlym zlepšením glykemickej kontroly môže byť spojené s dočasným zhoršením diabetickej retinopatie.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté – lipodystrofia
Lipodystrofia môže vznikať ako dôsledok častých injekčných podaní na to isté miesto.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté – lokálna precitlivenosť
Lokálne reakcie z precitlivenosti (začervenanie, opuch, svrbenie, bolesť a hematóm v mieste injekčného podania) sa môžu objaviť počas liečby inzulínom. Väčšina má len prechodný charakter a obvykle sa stratia v priebehu pokračujúcej liečby.
Veľmi zriedkavé – edém
Na začiatku liečby inzulínom sa môžu objaviť opuchy. Tieto majú obvykle len prechodný charakter.
4.9 Predávkovanie
Špecifiká predávkovania inzulínom nie je možné definovať. Avšak hypoglykémia sa môže vyvinúť cez nasledovné štádiá:
· V prípade miernej hypoglykémie, je možné podať pacientovi cukor alebo potravu obsahujúcu cukor. Preto sa odporúča, aby diabetici mali stále pri sebe kocky cukru, sladkosti, keksy alebo sladký ovocný nápoj.
· Pri ťažkej hypoglykémii, ak je pacient v bezvedomí, môže mu byť podaný podkožne alebo vnútrosvalovo glukagón (0,5 až 1 mg) osobou oboznámenou s podávaním injekcie, alebo môže byť podaná glukóza vnútrožilovo lekárom. Ak pacient do 10 až 15 minút nezareagoval na glukagón, treba mu taktiež vnútrožilovo podať glukózu.
Po nadobudnutí vedomia sa odporúča podať pacientovi perorálne cukor, ako prevenciu proti recidíve.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: inzulíny a analógy, rýchlopôsobiace, inzulín (ľudský). ATC kód: A 10A B01.
Vplyv inzulínu na znižovanie hladiny cukru v krvi je spôsobený uľahčeným vychytávaním glukózy po naviazaní inzulínu na bunkové receptory v svalových a tukových bunkách a súbežnou inhibíciou tvorby glukózy v pečeni.
Klinická štúdia u 204 diabetických a 1344 nediabetických pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa liečili na hyperglykémiu (hladina cukru v krvi okolo 10 mmol/l) pred závažným chirurgickým zákrokom ukázala, že u pacientov s normoglykémiou (hladina cukru v krvi 4,4 -
6,1 mmol/l) indukovanou vnútrožilovým podávaním Actrapidu, sa znížila úmrtnosť o 42% (8% oproti
4,6 %).
Actrapid je rýchlopôsobiaci inzulín.
Začiatok účinku je do ½ hodiny, dosiahnutie maximálneho účinku v rámci 1,5–3,5 hodiny a celková doba trvania účinku je do 7–8 hodín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Inzulín v krvnom obehu má polčas len niekoľko minút. V dôsledku toho, profil časového účinku inzulínového prípravku je určovaný výhradne len jeho absorpciou.
Tento proces je ovplyvnený viacerými faktormi (napr. dávkou inzulínu, spôsobom a miestom podania injekcie, hrúbkou podkožného tuku, typom diabetu). Farmakokinetika inzulínov je preto ovplyvnená veľkými intra- a interpersonálnymi rozdielmi u jednotlivých pacientov.
Absorpcia
Maximálna plazmatická koncentrácia sa po podkožnom podaní dosiahne v rámci 1,5 až 2,5 hodinami.
Distribúcia
Nepozorovala sa intenzívna väzba na plazmatické bielkoviny, okrem cirkulujúcich inzulínových protilátok
(ak sú prítomné).
Metabolizmus
Popisuje sa, že ľudský inzulín sa odbúrava inzulín proteázou alebo enzýmami degradujúcimi inzulín a možno aj disulfidovou izomerázou odbúravajúcou bielkoviny. Molekula ľudského inzulínu ponúka aj niekoľko štiepnych miest (hydrolýza), žiadne metabolity vzniknuté štiepením nie sú aktívne.
Vylučovanie
Konečný polčas premeny je určený rýchlosťou absorpcie z tkaniva po subkutánnom podaní. Konečný polčas premeny (t1/2) sa preto používa skôr na meranie absorpčnej rýchlosti ako na odstránenie inzulínu per se z plazmy (inzulín v krvi má t1/2 niekoľko minút). Testy ukázali, že t1/2 je okolo 2 až 5 hodín.
Farmakokinetický profil Actrapidu bol študovaný u malého počtu (n=18) detí s diabetes mellitus (vo veku 6–12 rokov) a mladistvých (vo veku 13–17 rokov). Údaje sú obmedzené ale naznačujú, že farmakokinetický profil u detí a dospievajúcich môže byť podobný ako u dospelých. Avšak, rozdiely boli medzi vekovými skupinami v Cmax vyzdvihujúc dôležitosť individuálnej titrácie dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid zinočnatý Glycerol Metakrezol
Hydroxid sodný alebo/a kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Lieky pridané do inzulínového roztoku môžu zapríčiniť degradáciu inzulínu, napr. ak lieky obsahujú tioly alebo siričitany.
Pri zmiešavaní Actrapidu s infúznymi roztokmi sa môže nepredvídateľné množstvo inzulínu naadsorbovať na infúzny materiál, Preto sa odporúča sledovať množstvo cukru v krvi počas infúzie.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov.
Po prvom otvorení: 6 týždňov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C - 8°C). Neuchovávajte v mrazničke.
Počas použitia: neuchovávajte v chladničke. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30oC. Vždy, keď sa pero nepoužíva, musí byť na ňom kryt, na ochranu pred svetlom.
Chráňte pred nadmerným teplom a slnečným svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Naplnené pero (viacdávkové jednorázové pero) je tvorené vstrekovacím perom a náplňou (3 ml). Náplň je vyrobená zo skla (typ 1), obsahujúca brombutylový gumený piest a brombutyl/polyizoprénovú gumenú zátku. Vstrekovacie pero je vyrobené z plastu.
Veľkosť balenia: 1, 5 a 10 naplnených pier x 3 ml.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Perá musia byť použité len v kombinácii s kompatibilnými výrobkami, ktoré zaisťujú, že perá pracujú bezpečne a účinne.
Actrapid FlexPen je určený na používanie len jednou osobou. Náplň nesmie byť znova naplnená.
Inzulínové prípravky, ktoré boli zmrazené nesmú byť použité. Inzulínové roztoky nesmú byť použité ak nie sú číre a bezfarebné.
Actrapid nesmie byť použitý na nepretržité podkožné použitie v inzulínových pumpách.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novo Nordisk A/S Novo Allé
DK-2880 Bagsværd
Dánsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/02/230/013-015
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Október 2002
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU