Na čo sa ZITAZONIUM používa?
Zitazonium obsahuje liečivo nazývané tamoxifén, ktoré patrí do skupiny cytotoxických liečiv (cytostatiká).
Zitazonium je nesteroidný liek, ktorý v niektorých tkanivách spôsobuje rovnaké účinky ako estrogén (ženský pohlavný hormón) a zároveň v iných tkanivách potláča účinky estrogénu.
Vďaka tomuto komplexnému pôsobeniu sa liek používa na liečbu rakoviny prsníka a neplodnosti spôsobenej chýbajúcou ovuláciou.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Možné vedľajšie účinky Zitazonia zoradené podľa častosti výskytu sú nasledovné:
Veľmi časté (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb)
Návaly tepla, vaginálny výtok, zmeny menštruačného cyklu u pacientok pred prechodom (menopauzou) alebo úplné vynechanie menštruácie.
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb)
Bolesť kostí a nádorov, slabosť; zadržiavanie tekutín, zvýšenie lipidov v sére (triglyceridy), poruchy videnia, katarakta; zvýšená zrážanlivosť krvi, zvýšené riziko hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie; nevoľnosť, strata chuti do jedla; vypadávanie vlasov; svrbenie vonkajšej časti ženských pohlavných orgánov, nepravidelné vaginálne krvácanie, zmeny endometria (výstelky maternice), myómy maternice a opuch cystických vaječníkov.
Ak sa počas liečby objaví nepravidelná menštruácia, vaginálne krvácanie a/alebo výtok, ďalej bolesť v podbrušku, tlak v hrudi, opuch nôh, citlivosť na tlak, dýchavičnosť neznámeho pôvodu, bolesť v hrudi, zahmlené videnie, okamžite vyhľadajte lekára.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)
Zmeny v krvnom obraze, prechodná chudokrvnosť (anémia), pokles počtu bielych krviniek a prechodná trombocytopénia (pokles počtu krvných doštičiek) (dôsledky týchto zmien napr. silné krvácanie pri odrenine); zmätenosť, stupor (strnulosť), bolesť hlavy a depresia; vracanie; zmeny hladín pečeňových enzýmov, stukovatenie pečene, cholestáza (hromadenie žlče), hepatitída (zápal pečene) a žltačka; reakcie z precitlivenosti (napr. opuch tváre a hrdla, dýchavičnosť), vyrážky.
V prípade reakcie z precitlivenosti okamžite vyhľadajte pomoc.
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)
Výrazný pokles počtu všetkých krvných buniek, hyperkalciémia (zvýšená hladina vápnika v krvi) u pacientov s metastázami v kostiach; výrazne zvýšené lipidy v krvi (hypertriglyceridémia), pankreatitída (zápal podžalúdkovej žľazy), ktorá spôsobuje vyžarovanie bolesti do chrbta; zápal pľúc; nekróza (odumieranie) buniek pečene; závažné poruchy kože – Stevensov-Johnsonov syndróm a bulózny pemfigoid, ktoré môžu zahŕňať aj vyrážky v tvare prstencov a tvorbu veľkých pľuzgierov.