Na čo sa ZAVESCA používa?
Zavesca patrí do skupiny liekov ovplyvňujúcich metabolizmus.
Pokiaľ máte Gaucherovu chorobu typu 1, chemická látka nazývaná glukozylceramid sa Vám nevylučuje z tela, ale naopak sa môže začať ukladať do niektorých buniek imunitného systému. To môže vyvolať zväčšenie pečene a sleziny, zmeny v krvnom obraze a ochorenie kostí. Zavesca spomaľuje tvorbu glukozylceramidu.
Zavesca je určená na liečbu pacientov s Gaucherovou chorobou typu 1, mierneho až stredného stupňa. Obvyklý spôsob liečby Gaucherovej choroby typu 1 je substitučná enzýmová terapia.
Zavesca sa používa iba vtedy, ak liečba substitučnou enzýmovou terapiou nie je u pacienta vhodná.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Najzávažnejšie vedľajšie účinky:
Niektorí pacienti pociťovali tŕpnutie alebo mravčenie na rukách a nohách (pozorované často).
Toto môžu byť prejavy periférnej neuropatie, ako vedľajšieho účinku Zavescy alebo môžu vyplývať z aktuálneho stavu pacienta. Na sledovanie týchto vedľajších účinkov vám váš lekár vykoná niekoľko testov pred a počas liečby Zavescou.
Pokiaľ sami spozorujete niektorý z týchto účinkov, oznámte to čím skôr svojmu lekárovi.
Pokiaľ pocítite slabé trasenie, najmä v rukách, ohláste to čo najskôr svojmu lekárovi. Trasenie často vymizne aj bez ukončenia liečby. Niekedy však bude musieť váš lekár kvôli traseniu dávku znížiť alebo liečbu ukončiť.
Veľmi časté účinky – môžu postihnúť viac ako 1 z 10 ľudí
Najčastejšie vedľajšie účinky sú hnačka, nadúvanie (vetry), bolesti brucha (žalúdka), pokles telesnej hmotnosti a pokles chuti do jedla.
Ak na začiatku liečby Zavescou chudnete, neobávajte sa. Ľudia väčšinou počas liečby prestanú chudnúť.
Časté účinky – môžu postihnúť menej ako 1 z 10 ľudí
Časté vedľajšie účinky liečby zahŕňajú bolesť hlavy, závraty, parestéziu (tŕpnutie alebo mravčenie), poruchy koordinácie, zníženie citlivosti (hmatu), dyspepsiu (pálenie záhy), pocit nevoľnosti, zápchu, vracanie, nadúvanie alebo diskomfort (ťažkosti) v brušnej dutine (žalúdku) a trombocytopéniu (pokles počtu krvných doštičiek). Neurologické poruchy a trombocytopénia môžu vyplývať aj zo samotného ochorenia.
Iné vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú svalové kŕče alebo slabosť, únava, tras, celková nevoľnosť, depresia, poruchy spánku, zábudlivosť a pokles libida (sexuálnej túžby).
Väčšina pacientov zaznamená jeden alebo viac vedľajších účinkov, obvykle na začiatku alebo občas v priebehu liečby. Väčšina prípadov má mierny priebeh a relatívne rýchlo odoznie. Pokiaľ vám niektoré z týchto vedľajších účinkov spôsobujú problémy, oznámte to svojmu lekárovi. Lekár(ka) môže znížiť dávku Zavescy alebo odporučiť liečbu na potlačenie vedľajších účinkov.