ZAHRON patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú statíny.
ZAHRON vám bol predpísaný pretože:
- máte vysokú hladinu cholesterolu. To znamená, že máte zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu alebo mozgovej príhody. ZAHRON sa používa u dospelých, dospievajúcich a detí vo veku od 6 rokov na liečbu vysokej hladiny cholesterolu.
Bolo vám odporučené užívať statíny, pretože zmena stravovania a zvýšenie pohybovej aktivity nestačili na úpravu vašej hladiny cholesterolu. Musíte pokračovať v diéte na zníženie cholesterolu a cvičení aj počas užívania lieku ZAHRON.
alebo
- máte iné faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody (mozgovej porážky) alebo súvisiacich zdravotných problémov.
Infarkt myokardu, mozgová porážka alebo iné problémy môžu byť zapríčinené ochorením, ktoré sa volá ateroskleróza. Ateroskleróza je spôsobená tvorbou tukových usadenín v tepnách.
Prestaňte ZAHRON užívať a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak spozorujete ktorúkoľvek z nasledujúcich alergických reakcií:
- ťažkosti s dýchaním s opuchom tváre, pier, jazyka a/alebo hrdla alebo bez opuchu,
- opuch tváre, pier, jazyka a/alebo hrdla, ktorý môže spôsobiť ťažkosti s prehĺtaním,
- výrazné svrbenie pokožky (s tvorbou vyvýšených vyrážok).
Tiež prestaňte ZAHRON užívať a poraďte sa okamžite s lekárom, ak máte nezvyčajnú bolestivosť alebo akékoľvek bolestí vo svaloch, ktoré trvajú dlhšie, ako by ste mohli očakávať. Rovnako ako u iných statínov, veľmi malé množstvo pacientov zaznamenalo nepríjemné svalové účinky, z ktorých sa v zriedkavých prípadoch vyvinulo potenciálne život ohrozujúce poškodenie svalov, známe ako rabdomyolýza.
Časté možné vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
- bolesť hlavy,
- bolesť brucha,
- zápcha,
- nevoľnosť,
- bolesť svalov,
- pocit slabosti,
- závrat,
- zvýšené množstvo bielkovín v moči – zvyčajne vymizne samotné, bez potreby prerušiť liečbu ZAHRONOM (len pri ZAHRONE v dávke 40 mg).
- cukrovka. Existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku diabetu u pacientov so zvýšenou hladinou cukru a tukov v krvi, nadváhou a vysokým krvným tlakom. Lekár bude počas užívania tohto lieku sledovať stav pacienta.
Menej časté možné vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
- vyrážka, svrbenie alebo iné kožné reakcie
- zvýšené množstvo bielkovín v moči – zvyčajne vymizne samotné, bez potreby prerušiť liečbu ZAHRONOM (ZAHRON v dávkach 10 mg a 20 mg).
Zriedkavé možné vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb):
- ťažké alergické reakcie, prejavujúce sa opuchom tváre, pier, jazyka a/alebo hrdla, ťažkosťami s prehĺtaním a dýchaním, intenzívnym svrbením pokožky (s tvorbou vyvýšených vyrážok). Ak si myslíte, že máte alergickú reakciu, prestaňte ZAHRON užívať a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
- poškodenie svalov u dospelých – prerušte liečbu ZAHRONOM a okamžite sa poraďte so svojím lekárom v prípade, ak máte nezvyčajnú bolestivosť alebo akékoľvek bolestí vo svaloch, ktoré trvajú dlhšie, ako by ste mohli očakávať,
- silné bolesti žalúdka (zápal pankreasu),
- zníženie krvných doštičiek v krvi (trombocytopénia),
- zvýšenie hodnôt pečeňových enzýmov v krvi.
Veľmi zriedkavé možné vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb):
- žltačka (zožltnutie kože a očí),
- hepatitída (zápal pečene),
- stopy krvi v moči,
- poškodenie nervov nôh a rúk (ako napr. znížená citlivosť),
- bolesti kĺbov
- strata pamäti,
- zväčšenie prsníkov u mužov (gynekomastia).
Vedľajšie účinky s neznámou frekvenciou (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov) môžu zahŕňať:
- hnačka (riedka stolica),
- Stevensov–Johnsonov syndróm (závažný stav, spojený s tvorbou pľuzgierov v oblasti kože, úst, očí a pohlavných orgánov),
- kašeľ,
- dýchavičnosť,
- edém (opuch),
- poruchy spánku, vrátane nespavosti a nočných môr,
- sexuálne problémy,
- depresiu,
- dýchacie problémy, vrátane pretrvávajúceho kašľa a/alebo dýchavičnosti alebo horúčky,
- poranenie šľachy,
- svalová slabosť, ktorá je pretrvávajúca..