VIZAMYL 400 MBQ/ML INJEKČNÝ ROZTOK sol inj 1x1-15 ml/400-6000 MBq (liek.inj.skl.)

SPC
tesne pred injekčným podaním zmerať pomocou kalibrátora dávok.

Podanie VIZAMYLU pomocou krátkeho intravenózneho katétra (približne 12,5 cm alebo menej)
znižuje potenciálnu adsorpciu liečiva na katéter.

VIZAMYL je určený na použitie vo viacerých dávkach. VIZAMYL sa nesmie riediť.

Dávka sa podáva intravenóznou bolusovou injekciou v priebehu približne 40 sekúnd. Pri použití intravenóznej hadičky nasleduje po injekcii intravenózne prepláchnutie 5 až 15 ml sterilného chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku, aby sa zaistilo podanie celej dávky.

Injekcia flutemetamolu (18F) sa musí podať intravenózne, aby sa predišlo ožiareniu v dôsledku lokálnej extravazácie, ako aj obrazovým artefaktom.

Snímkovanie
So snímkovaním je potrebné začať 90 minút po podaní intravenóznej injekcie VIZAMYLU, použitím PET skenera v režime 3-D s príslušnými korekciami dát. Uložte pacienta na chrbát s umiestnením hlavy v zornom poli PET skeneru tak, aby bol vycentrovaný mozog vrátane mozočku. Pacientova hlava umiestnená v opierke musí byť naklonená tak, aby rovina predná spojka-zadná spojka (anterior
commissure-posterior commissure, AC-PC) bola v pravom uhle voči osi otvorov PET skenera. Na
obmedzenie pohybov hlavy je možné použiť pásku alebo iné flexibilné upnutie hlavy.

Pri iteratívnej rekonštrukcii alebo rekonštrukcii filtrovanou spätnou projekciou sa odporúča hrúbka rezov 2 až 4 mm a axiálna veľkosť matrice 128 x 128 s veľkosťou pixlov približne 2 mm. V prípade,
že sa použije post-vyhladzovací filter, odporúča sa použiť plnú šírku v polovici maxima (Full Width at Half Maximum, FWHM) s hodnotou max. 5 mm. Filter FWHM sa odporúča použiť za účelom optimalizácie pomeru signál-šum za súčasného zachovania ostrosti rekonštruovanej snímky. Dĺžka skenovania je zvyčajne 20 minút.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Potenciálna hypersenzitivita alebo anafylaktické reakcie
Ak dôjde k prejavom hypersenzitivity alebo k anafylaktickej reakcii, okamžite prerušte podávanie lieku a v prípade potreby zahájte intravenóznu liečbu. Aby mohla byť zahájená okamžitá pomoc v urgentných prípadoch, musia byť lieky a vybavenie ako endotracheálna kanyla a ventilátor ľahko prístupné.

Odôvodnenie individuálneho prínosu/rizika
U každého pacienta sa má expozícia žiarenia posudzovať z hľadiska pravdepodobného prínosu. Podaná aktivita má byť v každom prípade taká nízka, aby ešte umožnila získať potrebné diagnostické informácie.

Poškodenie obličiek /pečene
U týchto pacientov je potrebné starostlivo zvážiť pomer prínosu a rizika, pretože u nich môže dôjsť ku zvýšenej expozícii žiareniu. Flutemetamol (18F) sa vylučuje hlavne cez hepatobiliárny systém a u pacientov s poškodením pečene môže dochádzať k zvýšenej expozícii žiareniu. Pozri časť 4.2.

Pediatrická populácia
Informácie o použití u pediatrickej populácie nájdete v častiach 4.2 alebo 5.1.

Interpretácia snímok získaných pomocou VIZAMYLU

Snímky získané pomocou VIZAMYLU majú interpretovať iba hodnotitelia vyškolení v hodnotení
PET snímok získaných pomocou flutemetamolu (18F). Negatívny sken obsahuje žiadne alebo riedko sa vyskytujúce kortikálne β-amyloidné neuritické plaky. Pozitívny sken obsahuje stredne veľkú alebo
vysokú hustotu plakov. Bol zaznamenaný výskyt chýb pri interpretácii snímok a odhadovaní hustoty
β-amyloidných neuritických plakov v mozgu, vrátane falošne negatívnych a falošne pozitívnych výsledkov.

PET snímky majú byť hodnotené pomocou farebnej škály Sokoloff Rainbow alebo inej podobnej spektrálnej farebnej škály. Hodnotiteľ má porovnať intenzitu signálu v šedej hmote kôry s maximálnou intenzitou signálu v bielej hmote. Snímky sa majú prehliadať systematickým spôsobom (Obrázok 1), začínať na úrovni mosta (pons, p) a postupne rolovať smerom cez nasledujúce časti
- Frontálne laloky a predná cingulárnu kôru (f, ac, axiálny rez)
- Zadnú cingulárnu kôru a predklin (precuneus) ( pc, sagitálny rez)
- Temporálno-parietálny pohľad vrátane inzuly (in, axiálny rez a tp-in, koronálny rez)
- Laterálne temporálne laloky (lt, axiálny rez)
- Oblasť striata (s, axiálny rez)

Interpretácia obrazov sa vykonáva vizuálne porovnaním aktivity v šedej hmote kôry s aktivitou v susediacej bielej hmote.

- Štruktúra oblasti sa považuje za negatívnu (normálnu), ak je signál rádionuklidu v kortikálnych oblastiach nízky (t.j. má výrazne nižšiu intenzitu signálu v porovnaní so susednou bielou hmotou a podobnú intenzitu ako oblasť mozočka bohatá na šedú hmotu). Signál bude čiastočne prítomný v oblastiach so šedou hmotou na snímke, keďže biela hmota naviazaná v priľahlých oblastiach bude prechádzať do oblastí šedej hmoty v dôsledku čiastkových efektov priestorového rozlíšenia PET.
- Oblasť sa považuje za pozitívnu (abnormálnu), ak sa signál rádionuklidu v kortikálnych oblastiach javí ako vysoký (t.j. približne s rovnakou alebo vyššou intenzitou signálu ako priľahlá biela hmota a s vyššou intenzitou signálu ako oblasti mozočka bohaté na šedú hmotu).
- Ak je niektorá z týchto oblastí jasne pozitívna (abnormálna), potom sa snímka klasifikuje ako

pozitívna (abnormálna). Inak je klasifikovaná ako negatívna (normálna).

Atrofia môže byť prítomná v mnohých oblastiach mozgu a môže tak sťažiť interpretáciu snímok, keďže stratou šedej hmoty klesá vychytávanie rádionuklidu, čo sťažuje rozpoznanie pozitívnych skenov. Dôrazne sa odporúča preskúmať MR alebo CT snímky, ak je to možné, v záujme lepšej interpretácie snímky získanej použitím VIZAMYLU, obzvlášť pri podozrení na atrofiu.

Obrázok 1
VIZAMYL PET snímky s ukážkou negatívneho PET skenu s flutemetamolom (18F) (vľavo) a pozitívneho skenu (vpravo). Zobrazený je axiálny rez (prvý riadok), sagitálny rez (druhý riadok) a
koronálny rez (tretí riadok).

























































Obrázok 1. Pohľad na axiálny (a), sagitálny (b) a koronárny (c) rez negatívneho (vľavo) a pozitívneho
(vpravo) skenu s flutemetamolom (18F). Na negatívnych obrazoch je možné pozorovať rozhranie sulkov a bielej hmoty gyrov. Rozhranie sulkov a bielej hmoty gyrov nie je rozoznateľné na

pozitívnych obrazoch vpravo. Všimnite si, že intenzita je väčšia (> 60 % maxima) v oblastiach šedej hmoty na pozitívnych obrazoch v porovnaní s negatívnymi obrazmi a intenzita vyžaruje k ostro ohraničenému konvexnému okraju laterálnych častí mozgu. Negatívne obrazy ukazujú klesajúcu intenzitu k periférii tkaniva. Všimnite si tiež mediálne oblasti, ktoré vykazujú vyššie úrovne intenzity v šedej hmote na pozitívnych obrazoch vpravo. Vysvetlivky: Šedá hmota – f frontálna a ac predná cingulárna, pc zadná cingulárna a precuneus, lt laterálna temporálna, tp temporálno-parietálna a in inzula a s striatum. Biela hmota – p pons a cc corpus callosum.

Obmedzenia pri používaní
Pozitívny sken nie je sám osebe dostatočný na stanovenie diagnózy AD alebo iných kognitívnych porúch, pretože depozity neuritických plakov v šedej hmote môžu byť prítomné aj u asymptomatických starších osôb alebo pri niektorých neurodegeneratívnych demenciách (Alzheimerova choroba, no aj demencia s Lewyho telieskami a demencia pri Parkinsonovej chorobe).

Obmedzenia pri použití u pacientov s miernou kognitívnou poruchou (mild cognitive impairment, MCI) sú uvedené v časti 5.1.

Účinnosť flutemetamolu (18F) pri predvídaní vzniku AD alebo monitorovaní odpovede na liečbu nebola zatiaľ stanovená (pozri časť 5.1).

Niektoré skeny môžu byť ťažko interpretovateľné v dôsledku obrazového šumu, atrofie so stenčeným pásom kortexu (cortical ribbon) alebo v dôsledku rozmazania obrazu, čo môže viesť k chybám v interpretácii. V prípade, že sa nedá presne zistiť poloha šedej hmoty a rozhranie šedej a bielej hmoty na PET skene a k dispozícii je súbežne získaná CT alebo MR snímka, hodnotiteľ má preskúmať fúzovaný obraz PET-CT alebo PET-MR a ujasniť si vzťah medzi rozložením rádioaktivity PET a anatómiou šedej hmoty.

Po vyšetrení
V priebehu prvých 24 hodín po podaní injekcie má pacient obmedziť blízky kontakt s dojčatami a gravidnými ženami.

Špeciálne upozornenia
Tento liek obsahuje (7 obj. %) etanolu (alkohol), t.j. až 552 mg (približne 0,7 ml) v jednej dávke. Takéto množstvo môže byť škodlivé pre osoby trpiace alkoholizmom. Je potrebné s ním počítať u tehotných alebo dojčiacich žien a u vysoko rizikových skupín osôb, akými sú napríklad pacienti  s ochorením pečene alebo epilepsiou.

Tento liek obsahuje je až 1,8 mmol (resp. 41 mg) sodíka v jednej dávke. Toto treba vziať do úvahy u pacientov s diétou s nízkym obsahom sodíka.

Opatrenia súvisiace s rizikami pre životné prostredie pozri časť 6.6.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne štúdie vzájomných interakcií liečiv u pacientov za účelom stanovenia rozsahu, do akého môže súčasné podávanie liečiv zmeniť výsledky snímkovania získané použitím
VIZAMYLU.

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie in vivo .

Väzobné štúdie in vitro nepreukázali ovplyvnenie väzby flutemetamolu (18F) na β-amyloidné plaky v prítomnosti ďalších obvyklých liekov, ktoré užívajú pacienti s AD.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Ženy v reprodukčnom veku
V prípade plánovaného podania rádiofarmák u žien v reprodukčnom veku je dôležité zistiť, či táto žena je alebo nie je gravidná. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia, sa považuje za gravidnú, pokiaľ sa nepreukáže opak. V prípade pochybností o jej možnej gravidite (ak žene vynechala menštruácia, ak je menštruácia nepravidelná a pod.) majú sa pacientke ponúknuť alternatívne metódy,
ktoré nevyužívajú ionizujúce žiarenie (ak sú k dispozícii).

Gravidita
Neuskutočnili sa žiadne štúdie u gravidných žien. Neboli uskutočnené žiadne štúdie u zvierat, ktoré by skúmali reprodukčný účinok flutemetamolu (18F) (pozri časť 5.3).
Postupy využívajúce rádionuklidy vykonávané u gravidných žien sú spojené s dávkou žiarenia, ktorej je vystavený aj plod. Preto majú byť v období gravidity vykonávané iba nevyhnutné vyšetrenia, u
ktorých pravdepodobný prínos výrazne presahuje riziko, ktorému je vystavená matka a plod.

Laktácia
Nie je známe, či sa flutemetamol (18F) počas dojčenia vylučuje do ľudského mlieka. Pred podaním rádiofarmák dojčiacej matke treba zvážiť možnosť neskoršieho podania rádionuklidu, keď matka prestane dojčiť, a treba tiež zvážiť, aké je najvhodnejšie rádiofarmakum vzhľadom na sekréciu aktivity
do materského mlieka. Ak sa podanie rádiofarmaka považuje za nevyhnutné, dojčenie sa má na 24
hodín prerušiť a odsaté mlieko zlikvidovať.
V priebehu počiatočných 24 hodín po podaní injekcie treba vylúčiť úzky kontakt s deťmi. Fertilita
Neuskutočnili sa žiadne štúdie sledujúce vplyv na fertilitu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

VIZAMYL nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať
stroje.

- VIZAMYL však môže spôsobovať dočasný pocit točenia hlavy a závrat. Pacientom sa preto po podaní VIZAMYLU neodporúča viesť vozidlá, obsluhovať zložité zariadenia alebo vykonávať iné potenciálne rizikové činnosti, až kým tieto prejavy úplne nevymiznú.

4.8 Nežiaduce účinky

Zhrnutie profilu bezpečnosti
Celkový bezpečnostný profil VIZAMYLU je založený na údajoch z jeho podania 761 subjektom.

Tabuľkový prehľad nežiaducich reakcií
Frekvencia nežiaducich reakcií je definovaná nasledovne:
veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (≥
1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (z dostupných údajov). V rámci každej skupiny frekvencie výskytu sú nežiaduce reakcie zoradené podľa znižujúcej sa závažnosti príznakov.
Nežiaduce reakcie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke 1:

Tabuľka 1 Zoznam nežiaducich reakcií
Trieda podľa sústav a orgánov
Časté
Menej časté
Poruchy imunitného systému

Anafylaktická reakcia
Psychické poruchy

Úzkosť
Poruchy nervového systému

Závraty
Bolesť hlavy
Hypoestézia


Trieda podľa sústav a orgánov
Časté
Menej časté


Hypotónia
Dysgeúzia
Chvenie
Poruchy oka

Opuch oka
Poruchy ucha a labyrintu

Závrat
Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Palpitácie
Poruchy ciev
Červenanie
Bledosť
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a
mediastína

Dyspnoe
Hyperventilácia
Dráždenie v hrdle
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Nevoľnosť
Dyspepsia
Abdominálny diskomfort Orálny diskomfort Vracanie
Poruchy kože a podkožného tkaniva

Hypoestézia tváre
Svrbenie Vyrážka Tuhnutie kože Opuch tváre
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Bolesť chrbta
Tuhnutie svalov
Bolesť svalov a kostí
Poruchy reprodukčného systému a
prsníkov

Erektilná dysfunkcia
Celkové poruchy a reakcie v mieste
podania
Bolesť na hrudi
Pocit horúčavy
Asténia
Únava
Nezvyčajné pocity
Pocit chladu
Bolesť v mieste infúzie
Edém
Horúčka
Laboratórne vyšetrenia
Zvýšený tlak krvi
Znížená koncentrácia glukózy
v krvi
Zvýšená koncentrácia laktát dehydrogenázy v krvi Zvýšenie počtu neutrofilov Zvýšená miera respirácie

Expozícia ionizujúcemu žiareniu súvisí s rozvojom zhubných nádorov a s rizikom vzniku dedičných
chýb. Keďže efektívna dávka je rovná približne 5,9 mSv pri podaní maximálnej odporúčanej aktivity
185 MBq flutemetamolu (18F). Tieto nežiaduce účinky možno očakávať len s veľmi malou pravdepodobnosťou.

Opis vybraných nežiaducich reakcií
Nasledovné nežiaduce reakcie sa môžu prejaviť ako príznaky a prejavy precitlivenosti na VIZAMYL alebo niektorú z jeho pomocných látok (pozri časť 6.1): opuch oka/tváre, bledosť, dyspnoe, dráždenie v hrdle, vracanie, vyrážka, svrbenie, tuhnutie kože, tuhnutie hrude, (pozri tiež časť 4.4).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

V dôsledku malého množstva flutemetamolu (18F) v každej dávke sa neočakáva, že by pri predávkovaní došlo k farmakologickým účinkom. V prípade predávkovania radiáciou po podaní sa má pacientom absorbovaná dávka znížiť, ak je to možné, zvýšením vylučovania rádionuklidu z tela
častým močením a stolicou. Pomôcť môže odhad použitej účinnej dávky.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmaká, centrálna nervová sústava, ATC kód: V09AX04

Mechanizmus účinku
Flutemetamol (18F) sa viaže na ß-amyloidné neuritické plaky v mozgu.
In vitro sa flutemetamol (18F) viaže na β-amyloidné neuritické plaky v mozgu so zanedbateľným viazaním na neurofibrilárne spleti. Údaje naznačujú, že flutemetamol (18F) je schopný označiť stabilné
a difúzne ß depozity amyloidov a neuritické plaky. Neexistujú žiadne dôkazy o väzbe flutemetamolu
(18F) na rozpustné formy Abeta.

In vivo bola u pacientov na sklonku života hodnotená kvantitatívna korelácia medzi vychytávaním flutemetamolu (18F) v šedej hmote kôry a celkovým zaťažením ß-amyloidom vo vzorkách získaných autopsiou použitím protilátky proti amyloidom 4G8 , čím boli zafarbené ß-amyloidy nájdené ako
v neuritických plakoch, tak aj v difúznych plakoch. In vivo môže flutemetamol (18F) detegovať ß-
amyloidné difúzne plaky, keď sú početné.

Väzbovosť flutemetamolu (18F) in vivo k ostatným ß-amyloidným štruktúram alebo ostatným štruktúram alebo receptorom v mozgu zostáva neznáma.

Farmakodynamické účinky
V nízkych koncentráciách, ktoré sa nachádzajú voVIZAMYLE, nemá flutemetamol (18F) žiadnu rozpoznateľnú farmakodynamickú aktivitu.

Spätné vychytávanie a distribúcia flutemetamolu (18F) v mozgu v rámci štúdie špeciálne zameranej na preskúmanie farmakodynamických účinkov neboli skúmané. V rámci dvoch podobných štúdií biodistribúcie a klinickej štúdie v 2. fáze sa priemerné kvantitatívne hodnoty spätného vychytávania na obrazoch PET líšili medzi pacientmi s pAD a HV vo väčšine skúmaných oblastí mozgu.

Klinická účinnosť
Pivotná štúdia u 68 pacientov na sklonku života bola zameraná na určenie diagnostickej výkonnosti flutemetamolu (18F) pre detekciu hustoty kortikálnych neuritických plakov. Výsledky PET boli porovnané s hustotou neuritických plakov odmeranou v častiach ôsmych preddefinovaných oblastí mozgu pri pitve pacienta. Histopatologické oblasti zahrňovali, ale neboli obmedzené len na oblasti CERAD (stredná frontálna, dolná parietálna, horná temporálna, stredná temporálna, precuneus, zadná cingulárna, predná cingulárna a hlavná zraková kôra). Kognitívny stav pacientov nebol stanovený.
U 68 pacientov viedlo vizuálne hodnotenie PET zaslepené na úrovni pacienta 5 hodnotiteľmi
k senzitivite väčšinového hodnotenia 86 % (95 % CI: 72 % až 95 % a špecificite 92 % (95 % CI: 74 %
až 99 %).

V ďalšej dodatočnej štúdii bola ďalej skúmaná senzitivita a špecificita pre odhad ukladania flutemetamolu (18F) do ß-amyloidov, kde skupina 5 eletronicky vyškolených zaslepených hodnotiteľov interpretovala obrazy od tých istých 68 pacientov z pivotnej štúdie, u ktorých bola vykonaná pitva. Použila sa histopatológia z pivotnej štúdie. Senzitivita väčšinového hodnotenia a bola 93 % (95
% CI: 81 % až 99 %) a špecificita 84 % (95 % CI: 64 % až 96 %).

V prehodnocovacej štúdii, kde bol súbor pacientov pivotnej štúdie rozšírený o ďalších 38 pacientov, u ktorých bola vykonaná pitva (t.j. celkom 106), bola senzitivita pre detekciu hustoty stredne početných ß-amyloidných neuritických plakov v primárnej analýze 91 % (95 % CI: 82 % až 96 %)
a špecificita  90 % (95 % CI: 74 % až 98 %) založená na väčšinovom hodnotení (t.j. zhodná interpretácia obrazu u najmenej 3 z 5 hodnotiteľov po absolvovaní elektronického školenia). V sekundárnej analýze, ktorá použila štandard pravdivosti založený na oblasti s maximálnym
výskytom neuritických plakov v 3 regiónoch neokortexu pôvodne odporúčaných CERAD-om bola senzitivita 92 % (95 % CI: 83 % až 97 %) a špecificita 88 % (95 % CI: 71 % až 97 %).

V longitudinálnej štúdii bolo u 232 pacientov s klinicky diagnostikovanou miernou amnestickou kognitívnou poruchou (amnestic mild cognitive impairment - aMCI) vykonané základné vyšetrenie PET s použitím flutemetamolu (18F) a pacienti boli sledovaní nasledujúcich 36 mesiacov, aby sa vyhodnotil vzťah medzi zobrazením s flutemetamolom (18F) a zmenami v diagnóze. 98 (42 %) z 232 pacientov malo abnormálne (pozitívne) skeny s flutemetamolom (18F). Z 232 zaradených pacientov malo 224 najmenej jeden sken vyhodnotený nezávislou komisiu a boli zahrnutí do analýzy. Po 36 mesačnom sledovaní došlo u 81 (35 %) k zmene na klinickú AD. U 97 pacientov s aMCI, ktorí mali pozitívny PET sken a najmenej jedno hodnotenie od komisie, čo predstavuje 52 (54 %) došlo pri klinickom klasifikovaní k zmene na klinickú AD po 36 mesiacoch v porovnaní s 29 (23 %) zo 127, ktorí mali negatívny sken a najmenej jedno hodnotenie komisiou. Po 36 mesiacoch bola senzitivita skenov s flutemetamolom (18F) predpovedajúca zmenu z aMCI na AD u 81 pacientov so zmenenou diagnózou 64 % (95 % CI; 54 % až 75 %), špecificita u 143 pacientov s nezmenou diagnózou bola 69
% (95 % CI; 60 % - 76 %). Na základe väčšinového hodnotenia bol pomer pozitívnej a negatívnej pravdepodobnosti 2,04 a 0,52. Forma štúdie nedovoľuje odhadnúť riziko progresie MCI na klinickú AD.

Pediatrická populácia
Európska agentúra pre lieky udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií pre flutemetamol (18F) vo všetkých vekových podskupinách pediatrickej populácie, pretože ochorenie alebo stav, pre ktorý je konkrétny liek určený, sa vyskytuje iba u dospelých (informácie o použití u pediatrickej populácie sú uvedené v časti 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Distribúcia
Flutemetamol (18F) sa v priebehu niekoľkých minút po podaní injekcie distribuuje do celého organizmu. Po 20 minútach zotrváva v cirkulácii približne 20 % aktívnej látky flutemetamolu (18F) a'
po 180 minútach jeho množstvo klesá na 10 %.

Vychytávanie v orgánoch
K maximálnemu vychytávaniu flutemetamolu (18F) v mozgu v množstve približne 7 % dávky dochádza v priebehu dvoch minút po podaní injekcie. Nasleduje rýchle vyplavenie z mozgu, ktoré sa
po 90 minútach (odporúčaný čas na začatie snímkovania) postupne spomalí. Piatimi
orgánmi/tkanivami s najvyššou kumuláciou rádioaktivity boli: stena tenkého čreva, pečeň, stena močového mechúra, stena proximálnej časti hrubého čreva a stena žlčníka.

U zdravých jedincov bola pozorovaná nízka hladina retencie flutemetamolu (18F) v cerebrálnom kortexe. Najvyššia miera vychytávania je v moste a ďalších oblastiach s bielou hmotou. U pacientov s AD, v kortikálnych oblastiach a oblastiach striata je vyššia miera vychytávania v porovnaní s kortikálnymi oblasťami u zdravých subjektov. U pacientov s AD aj u zdravých jedincov je vysoká retencia v moste a iných oblastiach s bielou hmotou.

Biofyzikálna podstata retencie flutemetamolu (18F) v bielej hmote v živom ľudskom mozgu nebola definitívne objasnená. Existuje hypotéza, že rozpustnosť rádiofarmaka v lipodoch mozgových tkanív môže prispievať k retencii v bielej hmote.

Eliminácia a polčas rozpadu

Flutemetamol (18F) sa rýchlo vylučuje z obehu (prostredníctvom zažívacieho a močového traktu). Pri
20 minútach po injekcii bolo v plazme prítomných 75 % izotopom označenej látky vo forme polárnych metabolitov. Pri 180 minútach po podaní bolo v plazme prítomných 90 % izotopom označenej látky vo forme polárnych metabolitov. Eliminácia flutemetamolu (18F) je približne z 37 % renálna a z 52 % hepatobiliárna. Zdanlivý polčas eliminácie je 4,5 hodiny, zatiaľ čo rádioaktívny polčas rozpadu flutemetamolu (18F) je 110 minút.

Poškodenie obličiek a pečene
Farmakokinetika u pacientov s poškodením obličiek alebo pečene nebola ešte stanovená.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti a toxicity po opakovanom podávaní neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Flutemetamol (18F) bol pozitívny v in vitro testoch genotoxicity v baktériách a cicavčích bunkách, zároveň bol však negatívny v troch rôznych štúdiách in vivo s dostatočne vysokým dávkami. Akýkoľvek klinicky relevantný mutagénny potenciál je preto vysoko nepravdepodobný.

Neuskutočnili sa žiadne štúdie karcinogenicity ani reprodukčnej toxicity s flutemetamolom (18F).



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Chlorid sodný
Etanol, bezvodý
Polysorbát 80 (polyoxyetylén sorbitan monooleát) Dihydrogénfosforečnan sodný, dihydrát Hydrogénfosforečnan disodný, dodekahydrát
Voda na injekciu

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

Osem hodín od dátumu a času kalibrácie.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky na uchovávanie.
Uchovávanie rádiofarmák má byť v súlade s vnútroštátnymi predpismi týkajúcimi sa rádioaktívnych materiálov.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

VIZAMYL sa dodáva v 10 ml a 15 ml sklenených liekovkách typu I uzavretých halobutylovou gumenou zátkou a utesnených hliníkovým viečkom.

Veľkosťbalenia
Jedna 10 ml liekovka na opakovaný odber obsahuje 1 až 10 ml roztoku, čo zodpovedá 400 až 4 000
MBq v dni a čase kalibrácie.

Jedna 15 ml liekovka na opakovaný odber obsahuje 1 až 15 ml roztoku, čo zodpovedá 400 až 6000
MBq v dni a čase kalibrácie.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

V dôsledku rozdielov vo výrobnom procese je možné, že niektoré liekovky sú distribuované s prepichnutou gumovou zátkou.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Odbery sa majú vykonávať za aseptických podmienok. Liekovky sa nesmú otvárať pred dezinfekciou zátky liekovky. Roztok sa má odoberať cez zátku pomocou jednorazových injekčných striekačiek vybavených ochranným tienením a jednorazovou sterilnou ihlou alebo pomocou schváleného automatizovaného systému na podávanie látok. Ak je celistvosť liekovky porušená, liek sa nesmie použiť.

Všeobecné upozornenie
Rádiofarmaká majú v určenom klinickom zariadení prijímať, používať a podávať len oprávnené poverené osoby. Ich príjem, uchovávanie, používanie, preprava a likvidácia podliehajú právnym úpravám alebo príslušným schváleniam (licenciám) vydaným kompetentným štátnym úradom.

Rádiofarmaká sa musia pripravovať spôsobom, ktorý je v súlade s požiadavkami radiačnej bezpečnosti a farmaceutickej kvality. Je potrebné vykonať patričné aseptické bezpečnostné opatrenia.

VIZAMYL je rádiofarmakum emitujúce pozitróny, ktoré anihilujú s elektrónmi za produkcie gama lúčov, preto pri manipulácii s ním musia byť dodržané bezpečnostné opatrenia za účelom minimalizovania ožiarenia klinického personálu a pacientov. VIZAMYL majú používať alebo kontrolovať lekári, ktorí absolvovali špeciálne školenie a majú prax v používaní a manipulácii s rádionuklidmi a ktorých skúsenosti a školenie bolo schválené príslušnými orgánmi autorizovanými vydávať licencie na používanie rádiofarmák. Za účelom minimalizácie dávky žiarenia do močového mechúra podporujte u pacienta príjem tekutín pred a po podaní VIZAMYLU, čím sa umožní časté vyprázdňovanie. Podporte u pacienta vyprázdnenie pred a po zobrazovaní s VIZAMYLOM a časté vyprázdňovanie počas nasledujúcich 24 hodín.
Liekovka sa nesmie používať, ak sa kedykoľvek počas prípravy tohto lieku naruší jej celistvosť. Postupy pri podávaní lieku sa musia vykonávať tak, aby bolo riziko kontaminácie lieku a riziko
ožiarenia obsluhujúcich osôb obmedzené na minimum. Použitie ochranných prostriedkov je povinné.

Podávanie rádiofarmák sa vytvára riziká pre ďalšie osoby z vonkajšieho ožiarenia alebo kontaminácie v dôsledku rozliatia moču, zvratkov atď. Preto je nevyhnutné prijať bezpečnostné opatrenia na
ochranu pred žiarením v súlade s vnútroštátnymi predpismi.

Likvidácia
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa musí likvidovať v súlade s miestnou legislatívou pre rádioaktívne látky.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

GE Healthcare Limited
Amersham Place Little Chalfont Buckinghamshire HP7 9NA Veľká Británia

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)

EU/1/14/941/001
EU/1/14/941/002



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: <{DD mesiac RRRR}>



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

<{Mesiac RRRR}>



11. DOZIMETRIA

Nasledujúca tabuľka 2 obsahuje dozimetrické údaje vypočítané pomocou softvéru
OLINDA/EXM (Organ Level INternal Dose Assessment/Exponential Modelling, Vyhodnotenie dávky vo vnútri orgánu/exponenciálne modelovanie). Odhadnuté absorbované dávky žiarenia pre dospelých po intravenóznej injekcii VIZAMYLU sú uvedené v tabuľke 2. Hodnoty boli vypočítané použitím softvéru OLINDA/EXM za predpokladu vyprázdňovania močového mechúra v 3,5-hodinových intervaloch a použitím údajov o biodistribúcii v ľudskom tele.

Tabuľka 2 Odhadnuté absorbované dávky žiarenia z intravenóznej injekcie VIZAMYLU (dospelí)
Orgán/tkanivo
Absorbovaná dávka na podanú aktivitu
[mGy/MBq]
Nadobličky
0,013
Mozog
0,011
Prsníky
0,005
Žlčník
0,287
Srdce
0,014
Obličky
0,031
Pečeň
0,057
Stena dolnej časti hrubého čreva
0,042
Pľúca
0,016
Svaly
0,009
Osteogénne bunky
0,011
Vaječníky
0,025
Pankreas
0,015
Červená kostná dreň
0,013
Koža
0,005
Tenké črevo
0,102
Slezina
0,015
Žalúdok
0,012
Semenníky
0,008
Týmus
0,006
Štítna žľaza
0,006
Horná časť hrubého čreva
0,117
Močový mechúr
0,145
Maternica
0,025
Ostatné orgány
0,012
Efektívna dávka (mSv/MBq)
0,032

Efektívna dávka u dospelého spôsobená podaním maximálnej odporúčanej aktivity 185 MBq pre dospelého s hmotnosťou 70 kg je približne 5,9 mSv. Pri podanej aktivite 185 MBq je typická dávka žiarenia v cieľovom orgáne (mozgu) 2,0 mGy. Ak sa súčasne vykonáva CT snímkovanie ako súčasť PET vyšetrenia, expozícia ionizujúcemu žiareniu sa zvýši o hodnotu závislú od konfigurácie CT snímkovania.

Pri podanej aktivite 185 MBq sú typické dávky žiarenia, ktorým sú vystavené kritické orgány nasledovné: žlčník 53,1 mGy, stena močového mechúra 26,8 mGy, stena hornej časti hrubého čreva
21,6 mGy, stena dolnej časti hrubého čreva 7,8 mGy, tenké črevo 18,9 mGy a pečeň 10,5 mGy.



12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK

Spôsob prípravy
Pred použitím je potrebné balenie skontrolovať a aktivita má byť patričným spôsobom odmeraná príslušným meracím prístrojom.

Pozri špeciálne opatrenia pri manipulácii v časti 6.6. Flutemetamol (18F) sa nesmie riediť.
Kontrola kvality
Pred použitím má byť roztok vizuálne skontrolovaný. Použijú sa len číre roztoky bez prítomnosti viditeľných častíc.

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa musí likvidovať v súlade s miestnou legislatívou pre rádioaktívne látky (pozri časť 6.6).

Podrobné informácie o tomto lieku sú k dispozícii na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky http://www.ema.europa.eu.

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.