trebu úpravy dávkovania.
4.3 Kontraindikácie Visanne nemožno používať v prípade výskytu niektorého z nižšie uvedených stavov, ktoré čiastočne vychádzajú z informácií o iných liekoch obsahujúcich iba progesterón. Ak sa niektorý z týchto stavov objaví počas používania Visanne, liečba sa musí okamžite prerušiť.
· aktívne venózne trombembolické ochorenie
· arteriálne a kardiovaskulárne ochorenie, prekonané v minulosti alebo práve prebiehajúce (napr. infarkt myokardu, cerebrovaskulárna príhoda, ischemická choroba srdca)
· diabetes mellitus s postihnutím ciev
· ťažké ochorenie pečene, práve prebiehajúce alebo v anamnéze, až do návratu pečeňových funkcií na normálne hodnoty
· existujúce nádory pečene alebo ich výskyt v anamnéze (benígne alebo malígne)
· diagnostikované malignity závislé od pohlavných hormónov alebo podozrenie na ne
· vaginálne krvácanie s nediagnostikovanou príčinou
· precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníKeďže Visanne je liek obsahujúci iba gestagén možno predpokladať, že osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní liekov obsahujúcich iba gestagén sú validné aj pri používaní Visanne, hoci nie všetky upozornenia a opatrenia vychádzajú z príslušných nálezov v klinických skúšaniach s Visanne.
Pri výskyte alebo zhoršení ktoréhokoľvek zo stavov/rizikových faktorov uvedených nižšie sa má vykonať individuálna analýza pomeru rizika k prínosu predtým, než sa začne alebo sa bude pokračovať v liečbe Visanne.
· Závažné krvácanie z maternice
Krvácanie z maternice, napríklad u žien s adenomyózou maternice alebo leiomyómom maternice, sa môže pri používaní Visanne zhoršiť. Ak je krvácanie silné a dlhšie pretrváva, môže viesť k anémii (v niektorých prípadoch závažnej). V prípade anémie sa má zvážiť vysadenie Visanne.
·
Zmeny v cykle krvácania U väčšiny pacientok liečených Visanne sa objavujú zmeny v cykle menštruačného krvácania (pozri časť 4.8, nežiaduce účinky).
·
Poruchy cirkulácieZ epidemiologických štúdií je málo dôkazov o súvislosti medzi liekmi obsahujúcimi iba gestagén a zvýšeným rizikom infarktu myokardu alebo cerebrálneho trombembolizmu. Presnejšie povedané, riziko kardiovaskulárnych a cerebrálnych príhod súvisí so stúpajúcim vekom, hypertenziou a fajčením. U žien s hypertenziou môžu lieky obsahujúce iba gestagén mierne zvýšiť riziko mŕtvice.
I keď to nie je štatisticky významné, niektoré štúdie naznačujú, že môže existovať mierne zvýšené riziko venózneho trombembolizmu (hlboká žilová trombóza, pulmonálna embólia) spájajúce sa s používaním liekov obsahujúcich iba gestagén. Všeobecne zistené rizikové faktory venózneho trombembolizmu (VTE) zahŕňajú pozitívnu osobnú alebo rodinnú anamnézu (VTE u súrodencov alebo u rodičov v pomerne skorom veku), vek, obezitu, predĺženú imobilizáciu, väčší chirurgický výkon alebo rozsiahlejšiu traumu. V prípade dlhodobej imobilizácie sa odporúča prerušiť používanie Visanne (v prípade elektívneho chirurgického výkonu minimálne štyri týždne pred výkonom) a pokračovať v liečbe nie skôr ako dva týždne po kompletnej remobilizácii.
Musí sa zvážiť zvýšené riziko trombembolizmu v šestonedelí.
V prípade výskytu symptómov arteriálnej alebo venóznej trombotickej príhody, alebo pri podozrení na ne, sa musí liečba okamžite ukončiť.
·
NádoryMetaanalýza 54 epidemiologických štúdií uvádza, že sa mierne zvýšilo relatívne riziko (RR=1,24) diagnostikovanej rakoviny prsníka u žien, ktoré používajú perorálne kontraceptíva (OCs), najmä u tých, ktoré používajú lieky obsahujúce estrogén-gestagén. Zvýšené riziko postupne klesá v období 10 rokov po ukončení používania COC (kombinovaných perorálnych kontraceptív). Pretože výskyt rakoviny prsníka je u žien do 40 rokov zriedkavý, zvýšený počet diagnostikovanej rakoviny prsníka u používateliek, ktoré užívajú alebo užívali COC je v pomere k celkovému riziku rakoviny prsníka malý. Riziko diagnostikovanej rakoviny prsníka u používateliek liekov obsahujúcich iba gestagén je pravdepodobne podobného rozsahu ako sa spája s používaním COC. Pre lieky obsahujúce iba gestagén sa však dôkazy zakladajú na oveľa menšej populácii používateliek a sú menej presvedčivé než sú pre COCs. Kauzalitu tieto štúdie nedokazujú. Pozorované modely zvýšeného rizika môže byť zapríčinené skoršou diagnózou rakoviny prsníka u používateliek OC, biologickými účinkami OCs alebo kombináciou oboch faktorov. Rakovina prsníka diagnostikovaná u používateliek OCs býva klinicky menej rozvinutá ako u žien, ktoré OCs nikdy neužívali.
V zriedkavých prípadoch sa u používateliek hormonálnych liečiv, ako je liečivo obsiahnuté vo Visanne, hlásili benígne nádory pečene a ešte zriedkavejšie malígne nádory pečene. V ojedinelých prípadoch viedli tieto nádory k život ohrozujúcemu intraabdominálnemu krvácaniu. V prípade výskytu silných bolestí v nadbruší, zväčšenia pečene alebo príznakov intraabdominálneho krvácania u žien užívajúcich Visanne sa v diferenciálnej diagnóze musí zvážiť nádor pečene.
·
Osteoporóza U pacientok, ktoré majú zvýšené riziko osteoporózy sa má pre začiatkom liečby Visanne vykonať starostlivé zhodnotenie pomeru rizika k prínosu, pretože počas liečby Visanne sa mierne znižujú hladiny endogénneho estrogénu (pozri časť 5.1 Farmakodynamické vlastnosti).
·
Iné stavyPacientky, ktoré majú v anamnéze depresiu sa majú starostlivo sledovať a ak sa znovu vyskytne depresia ťažkého stupňa, liek sa má vysadiť.
Zdá sa, že dienogest vo všeobecnosti neovplyvňuje krvný tlak normotenzných žien. Ak sa však počas používania Visanne vyvinie dlhodobá klinicky významná hypertenzia, Visanne sa odporúča vysadiť a hypertenziu liečiť.
Prerušenie užívania Visanne sa vyžaduje pri recidíve cholestatickej žltačky a/alebo pruritu, ktoré sa prvýkrát objavili počas gravidity alebo počas predchádzajúceho užívania pohlavných steroidných hormónov.
Dienogest môže mierne ovplyvňovať periférnu inzulínovú rezistenciu a glukózovú toleranciu. Diabetičky, najmä tie, ktoré majú v anamnéze gestačný diabetus mellitus, majú byť počas užívania Visanne starostlivo sledované.
Niekedy sa môže objaviť chloazma, a to najmä u žien, ktoré majú v anamnéze chloasma gravidarum. Ženy, ktoré majú predispozíciu na vznik chloazmy, sa majú počas užívania Visanne vyhýbať slnečnému alebo ultrafialovému žiareniu.
Gravidity, ktoré sa vyskytnú u používateliek liekov na antikoncepciu obsahujúcich iba gestagén sú s väčšou pravdepodobnosťou mimomaternicové než gravidity u používateliek kombinovaných perorálnych kontraceptív. Preto sa u žien s anamnézou mimomaternicovej gravidity alebo s poškodenou funkciou vajíčkovodov má o použití Visanne rozhodnúť len po starostlivom zvážení prínosu voči rizikám.
Počas používania Visanne sa môžu vyskytnúť perzistujúce ovariálne folikuly (často nazývané ako funkčné ovariálne cysty). Väčšina z týchto folikulov je asymptomatických, hoci niektoré môžu byť sprevádzané bolesťou panvy.
·
LaktózaKaždá tableta Visanne obsahuje 62,8 mg monohydrátu laktózy. Pacientky so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie galaktózy, laponskej deficiencie laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou, ktoré majú diétu bez laktózy, musia množstvo obsiahnuté vo Visanne zohľadniť.
4.5 Liekové a iné interakcie·
Účinky ďalších liekov na Visanne-
Jednotlivé induktory alebo inhibítory enzýmov (CYP3A4)Gestagény vrátane dienogestu sa metabolizujú najmä prostredníctvom systému cytochrómu P450 3A4 (CYP3A4), ktorý je lokalizovaný v sliznici čreva aj v pečeni. Preto induktory aj inhibítory CYP3A4 môžu ovplyvniť látkový metabolizmus gestagénu.
Zvýšený klírens pohlavných hormónov spôsobený enzýmovov indukciou môže znížiť terapeutický účinok Visanne a môže viesť k nežiaducim účinkom, napr. zmenám profilu krvácania z maternice.
Znížený klírens pohlavných hormónov spôsobený inhibíciou enzýmu môže zvýšiť expozíciu dienogestu a môže viesť k nežiaducim účinkom.
-
Látky s vlastnosťami indukujúcimi enzýmy Interakcie sa môžu vyskytnúť s liečivami (napr. fenytoín, barbituráty, primidón, karbamazepín, rifampicín a pravdepodobne aj oxkarbazepín, topiramát, felbamát, grizeofulvín, nevirapín a rastlinný prípravok ľubovník bodkovaný (
Hypericum perforatum)), ktoré indukujú mikrozomálne enzýmy (napr. enzýmy cytochrómu P450), čo môže viesť k zvýšenému klírensu pohlavných hormónov.
Maximálna enzýmová indukcia sa zvyčajne v priebehu 2-3 týždňov neprejaví, ale potom môže pretrvávať minimálne 4 týždne po ukončení liečby.
Účinok induktora CYP 3A4 rifampicínu sa skúmal u zdravých postmenopauzálnych žien. Súbežné podávanie rifampicínu a tabliet estradiolvalerátu/dienogestu viedlo k významnému poklesu rovnovážnych koncentrácií a systémových expozícií dienogestu a estradiolu. Systémové expozície dienogestu a estradiolu v rovnovážnom stave, merané prostredníctvom AUC (0-24 hod.), sa znížili o 83 % a 44 %, v uvedenom poradí.
-
Substancie s vlastnosťami inhibujúcimi enzýmy Známe inhibítory CYP3A4, ako sú azolové antimykotiká (napr. ketokonazol, itrakonazol, flukonazol), cimetidín, verapamil, makrolidy (napr. erytromycín, klaritromycín a roxitromycín), diltiazem, inhibítory proteázy (napr. ritonavir, sachinavir, indinavir, nelfinavir), antidepresíva (napr. nefazodón, fluvoxamín, fluoxetín) a grapefruitový džús môžu zvyšovať plazmatické hladiny gestagénov a viesť k nežiaducim účinkom.
V štúdii skúmajúcej účinok inhibítorov CYP3A4 (ketokonazol, erytromycín) na kombináciu estradiolvalerát/dienogest sa zvýšila rovnovážna plazmatická hladina dienogestu. Súbežné podanie silného inhibítora ketokonazolu malo pri dienogeste za následok 186 % - né zvýšenie AUC (0-24 h) v rovnovážnom stave. Súbežné podanie stredne silného inhibítora erytromycínu zvýšilo pri rovnovážnom stave AUC (0-24 h) dienogestu o 62 %. Klinická relevancia týchto interakcií nie je známa.
·
Účinky dienogestu na iné lieky Na základe
in vitro inhibičných štúdií nie sú pravdepodobné klinicky významné interakcie dienogestu s enzýmom cytochrómu P450 sprostredkujúcemu metabolizmus iných liekov.
Poznámka: na identifikáciu možných interakcií sa má pozrieť súhrn charakteristických vlastností súbežne podávaného lieku.
·
Interakcie s jedlom.Štandardizované jedlo s vysokým obsahom tukov neovplyvňuje biologickú dostupnosť Visanne.
·
Laboratórne vyšetrenia Užívanie gestagénov môže ovplyvniť výsledky niektorých laboratórnych testov, vrátane biochemických parametrov pečeňových, tyreoidálnych, adrenálnych a renálnych funkcií, plazmatických koncentrácií (väzbových) proteínov (napr. globulínu viažuceho kortikosteroidy a lipid/lipoproteínových frakcií), parametrov metabolizmu sacharidov a parametrov koagulácie a fibrinolýzy. Zmeny však zvyčajne zostávajú v rozmedzí referenčných laboratórnych hodnôt.
4.6 Gravidita a laktáciaGravidita
K dispozícii sú obmedzené údaje o použití dienogestu u gravidných žien.
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky s ohľadom na reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3).
Visanne sa nesmie podávať gravidným ženám, pretože počas gravidity nie je potrebné liečiť endometriózu.
Laktácia Počas laktácie sa liečba Visanne neodporúča.
Nie je známe či dienogest prestupuje do materského mlieka u ľudí. Údaje na zvieratách ukázali, že dienogest prestupuje do materského mlieka potkanov.
Musí sa rozhodnúť, či prerušiť dojčenie alebo sa zdržať liečby Visanne po zohľadnení prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby matky.
FertilitaNa základe dostupných údajov je u väčšiny pacientok počas liečby Visanne inhibovaná ovulácia. Visanne však nie je kontraceptívum.
Ak je používanie antikoncepcie potrebné, má sa používať nehormonálna metóda (pozri časť 4.4 Iné stavy).
Na základe dostupných údajov sa menštruačný cyklus vráti do normálu počas 2 mesiacov po ukončení liečby Visanne.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeVisanne nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyNežiaduce účinky sú častejšie počas prvých mesiacov po začatí liečby Visanne a pokračovaním v liečbe ustupujú. Môžu to byť zmeny menštruačného krvácania, ako je špinenie, nepravidelné krvácanie alebo amenorea. U používateliek Visanne sa hlásili nasledovné nežiaduce účinky. Najčastejšie hlásené vedľajšie účinky počas liečby Visanne sú bolesť hlavy (9,0 %), mierna bolesť prsníkov (5,4 %), depresívna nálada (5,1 %) a akné (5,1 %).
Väčšina pacientok liečená Visanne ďalej zaznamenala zmeny v cykle ich menštruačného krvácania. Cykly menštruačného krvácania sa hodnotili systematicky použitím menštruačných kalendárov a analyzovali sa použitím metódy WHO 90 dňovej referenčnej periódy. Počas prvých 90 dní liečby Visanne sa pozorovali nasledovné cykly krvácania (n=290; 100 %): amenorea (1,7 %), zriedkavé krvácanie (27,2 %), časté krvácanie (13,4 %), nepravidelné krvácanie (35,2 %), predĺžené krvácanie (38,3 %), normálne krvácanie, t.j. žiadna z predchádzajúcich kategórií (19,7 %). Počas štvrtej referenčnej periódy sa pozorovali nasledovné cykly krvácania (n=149; 100 %): amenorea (28,2 %), zriedkavé krvácanie (24,2 %), časté krvácanie (2,7 %), nepravidelné krvácanie (21,5 %), predĺžené krvácanie (4,0 %), normálne krvácanie, t.j. žiadna s z predchádzajúcich kategórií (22,8 %). Zmeny v cykloch menštruačného krvácania sa hlásili iba príležitostne, ako nežiaduce príhody u pacientok (pozri nežiaduce príhody v tabuľke).
Frekvencia nežiaducich účinkov (NÚ) podľa tried orgánových systémov MedDRA (MedDRA SOCs) hlásených po Visanne je sumarizovaná v tabuľke nižšie. V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti. Frekvencie sú definované ako časté (≥1/100 až <1/10) a menej časté (≥1/1,000 až <1/100). Frekvencie sú založené na zozbieraných údajoch zo štyroch klinických skúšaní zahŕňajúcich 332 pacientok (100 %).
Tabuľka 1, prehľad nežiaducich reakcií, III. fáza klinických skúšaní, N= 332 Trieda orgánových systémov
| Časté
| Menej časté
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
|
| anémia
|
Poruchy metabolizmu a výživy
| zvýšenie telesnej hmotnosti
| zníženie telesnej hmotnosti zvýšená chuť do jedla
|
Psychické poruchy
| depresívna nálada porucha spánku nervozita strata libida zmeny nálady
| úzkosť depresia prudké zmeny nálady
|
Poruchy nervového systému
| bolesť hlavy migréna
| nerovnováha autonómneho nervového systému porucha pozornosti
|
Poruchy oka
|
| suché oči
|
Poruchy ucha a labyrintu
|
| tinnitus
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
|
| nešpecifická porucha obehového systému palpitatácie
|
Poruchy ciev
|
| hypotenzia
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
|
| dyspnoe
|
Poruchy gastrointestinál- neho traktu
| nauzea bolesť brucha plynatosť zväčšené brucho vracanie
| hnačka zápcha brušné ťažkosti gastrointestinálny zápal gingivitída
|
|
| suchá koža nadmerné potenie svrbenie hirzutizmus lámavosť nechtov lupiny dermatitída abnormálny rast vlasov fotosenzitívne reakcie s poruchou pigmentácie
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| akné alopécia
| bolesť kostí svalové kŕče bolesť v končatinách ťažoba v končatinách
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
| bolesť chrbta
| infekcia močových ciest '
|
Poruchy obličiek a močových ciest
|
| vaginálna kandidóza suchosť v lone a pošve výtok z pohlavných orgánov bolesť panvy atrofická vulvovaginitída ložisko v prsníku fibrocystové ochorenie prsníkov stvrdnutie prsníkov
|
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
| mierna bolesť prsníkov ovariálna cysta návaly horúčavy maternicové / vaginálne krvácanie vrátane špinenia
| edém
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
| stavy slabosti podráždenosť
|
|
4.9 PredávkovanieŠtúdie akútnej toxicity vykonané s dienogestom nepoukázali na riziko akútnych nežiaducich účinkov v prípade neúmyselného príjmu viacnásobnej dennej terapeutickej dávky. Neexistuje špecifické antidotum. Denný príjem 20 - 30 mg dienogestu (10 až 15-násobne vyššia dávka než vo Visanne) počas 24 týždňov používania bol veľmi dobre znášaný.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: gestagény; ATC kód: G03D
Dienogest je derivát nortestosterónu bez androgénnej aktivity, avšak skôr s antiandrogénnou aktivitou rovnajúcou sa približne jednej tretine aktivity cyproterónacetátu. Dienogest sa viaže na progesterónový receptor v maternici ľudí s iba 10 % relatívnou afinitou v porovnaní s progesterónom. I napriek nízkej afinite k progesterónovému receptoru má
in vivo dienogest silný gestagénový účinok. Dienogest nemá signifikantný androgénny, mineralokortikoidný alebo glukokortikoidný účinok
in vivo.
Dienogest pôsobí na endometriózu, tým že znižuje endogénnu tvorbu estradiolu, a tak potláča trofické účinky estradiolu na eutopické aj ektopické endometrium. Ak sa dienogest podáva kontinuálne, vedie k hypoestrogénnemu, hypergestagénnemu endokrinnému prostrediu, čo zapríčiňuje počiatočnú decidualizáciu tkaniva endometria, po ktorej nasleduje atrofia endometriotických lézií.
Údaje o účinnosti:Superiorita Visanne voči placebu bola dokázaná v 3-mesačnej štúdii, v ktorej bolo zaradených 198 pacientok s endometriózou. Bolesť panvy súvisiaca s endometriózou sa merala pomocou vizuálnej analogickej škály (0-100 mm). Po 3 mesiacoch liečby Visanne sa dokázal štatisticky významný rozdiel v porovnaní s placebom (D = 12,3 mm; 95 % CI: 6,4 – 18,1; p<0,0001) a klinicky významná redukcia bolesti v porovnaní s východiskovým stavom (priemerné zníženie = 27,4 mm ± 22,9).
U 37,3 % pacientok s Visanne (placebo: 19,8 %) sa po 3 mesiacoch liečby dosiahlo zníženie bolesti panvy súvisiacej s endometriózou o 50 % alebo viac bez príslušného zvýšenia súbežného užívania liekov proti bolesti. U 18,6 % pacientok s Visanne (placebo: 7,3 %) sa dosiahlo zníženie bolesti panvy súvisiace s endometriózou o 75 % alebo viac bez príslušného zvýšenia súbežného užívania liekov proti bolesti.
Otvorená štúdia, ktorá bola pokračovaním tejto placebom kontrolovanej štúdie naznačila kontinuálne zlepšenie bolesti panvy súvisiace s endometriózou pri dĺžke liečby do 15 mesiacov.
Placebom kontrolované výsledky boli podporené výsledkami získanými v 6 mesačnej aktívne kontrolovanej štúdii voči agonistovi GnRH, v ktorej bolo zaradených 252 pacientok s endometriózou.
Tri štúdie, v ktorých bolo celkovo zaradených 252 pacientok, ktoré dostávali dávku 2 mg dienogestu denne dokázali po 6 mesiacoch liečby významnú redukciu endometriotických lézií.
V malej štúdii (n=8 per dávková skupina), ukázala denná dávka 1 mg dienogestu indukciu bezovulačného stavu po 1 mesačnej liečbe. Visanne sa neskúmalo na kontraceptívnu účinnosť vo väčších štúdiách.
Údaje o bezpečnosti:
Počas liečby Visanne sú mierne potlačené hladiny endogénnych estrogénov.
V súčasnosti dlhodobé údaje o minerálnej hustote kostí (BMD) a riziku fraktúr nie sú u používateliek Visanne dostupné. BMD sa hodnotila u 21 pacientok pred a po 6 mesačnej liečbe Visanne a redukcia priemernej BMD sa nepozorovala. U 29 pacientok liečených LA sa po rovnakom období zaznamenala priemerná redukcie o 4,04 % ± 4,84 % (D medzi skupinami = 4,29 %; 95 % CI: 1,93 – 6,66; p<0,0003).
Počas liečby Visanne do 15 mesiacov (n=168) sa nepozorovali žiadne významné zmeny priemerných hodnôt štandardných laboratórnych parametrov (vrátane hematológie, biochémie krvi, pečeňových enzýmov, lipidov a HbA1C).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti·
AbsorpciaPo perorálnom podaní sa dienogest absorbuje rýchlo a takmer úplne. Maximálna koncentrácia v sére 47 ng/ml sa dosiahne asi za 1,5 hodiny po jednorazovom podaní. Biologická dostupnosť je asi 91 %. Farmakokinetika dienogestu je dávkovo závislá v rozsahu dávok 1 ‑ 8 mg.
·
DistribúciaDienogest sa viaže na sérový albumín a neviaže sa na globulín viažuci pohlavné hormóny (SHBG) a globulín viažuci kortikoidy (CBG). 10% celkovej koncentrácie liečiva v sére je prítomné ako voľný steroid, 90 % sa nešpecificky viaže na albumín.
Zdanlivý distribučný objem (V
d/F) dienogestu je 40 l.
·
MetabolizmusDienogest sa úplne metabolizuje prostredníctvom známych dráh metabolizmu steroidov so vznikom endokrinologicky prevažne inaktívnych metabolitov. Na základe
in vitro a
in vivo štúdií je CYP3A4 hlavný enzým zahrnutý v metabolizme dienogestu. Metabolity sa vylučujú veľmi rýchlo, takže v plazme je dominujúcou frakciou nezmenený dienogest.
Rýchlosť metabolického klírensu zo séra Cl/F je 64 ml/min.
·
VylučovanieSérové hladiny dienogestu klesajú v dvoch fázach. Terminálna fáza vylučovania je charakterizovaná polčasom približne 9-10 hodín. Dienogest sa vylučuje vo forme metabolitov, ktoré sa vylučujú močom a stolicou v pomere asi 3:1 po perorálnom podaní 0,1 mg/kg. Polčas vylúčenia metabolitov močom je 14 hodín. Po perorálnom podaní sa približne 86 % podanej dávky eliminuje v priebehu 6 dní, väčšina tohto množstva sa vylúči v priebehu prvých 24 hodín, prevažne močom.
·
Rovnovážny stavHladiny SHBG farmakokinetiku dienogestu neovplyvňujú. Po každodennom podávaní sérové hladiny liečiva stúpnu asi 1,24 násobne, rovnovážny stav sa dosiahne asi po 4 dňoch liečby. Farmakokinetiku dienogestu po opakovanom podávaní Visanne možno predpovedať z farmakokinetiky po jednorazovej dávke.
·
Farmakokinetika v špeciálnych skupinách pacientov U jedincov s poškodením funkcie obličiek sa Visanne špecificky neštudovalo.
U jedincov s poškodením funkcie pečene sa Visanne neštudovalo.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity a vývinu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Treba však mať na pamäti, že pohlavné steroidné hormóny môžu podporovať rast niektorých hormón-dependentných tkanív a nádorov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokKrospovidón
Monohydrát laktózy
Magnéziumstearát
Mikrokryšlatická celulóza
Kukuričný škrob
Povidón K 25
Mastenec
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti5 rokov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia Tablety sú balené v blistrových baleniach, ktoré sa skladajú zo zeleného priehľadného filmu vyrobeného z polyvinylchloridu (PVC) a kovovej fólie vyrobenej z hliníka (mat side hot sealable).
Veľkosť balenia:
28, 84 a 168 tabliet
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomŽiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIBayer, spol. s r.o., Bratislava, Slovensko
Tel. +42 12 59 21 31 11
Fax +42 12 54 41 02 86
e-mail:
bsp.sk@bayerhealthcare.com8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO 56/0879/09-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUdecember 2009