Na čo sa VIGLITA 022019 používa?
Liečivo vo Viglite, vildagliptín,patrí do skupiny liečiv nazývaných “perorálne antidiabetiká”.
Viglita sa používa na liečbu dospelých pacientov s cukrovkou 2. typu. Používa sa, keď nie je možné cukrovku účinne liečiť len samotnou diétou alebo telesnou aktivitou. Pomáha upraviť hladinu cukru v krvi. Váš lekár vám predpíše Viglitu buď samostatne alebo spolu s niektorými inými antidiabetikami, ktoré užívate, ak sa preukázalo, že nie sú dosť účinné na liečbu cukrovky.
Cukrovka 2. typu vzniká, keď telo netvorí dostatočné množstvo inzulínu alebo, keď inzulín vytvorený v tele nepôsobí tak dobre, ako by mal. Cukrovka sa môže vyvinúť aj vtedy, ak telo vytvára priveľa glukagónu.
Inzulín je látka, ktorá pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, najmä po jedle. Glukagón je látka, ktorá spúšťa tvorbu cukru v pečeni, čo spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi. Obe tieto látky tvorí podžalúdková žľaza (pankreas).
Ako účinkuje Viglita
Účinkom Vigliti podžalúdková žľaza vytvára viac inzulínu a menej glukagónu. Pomáha to upraviť hladinu cukru v krvi. Preukázalo sa, že tento liek znižuje cukor v krvi, čo môže pomôcť zabrániť komplikáciám cukrovky. Aj keď teraz začínate užívať liek proti cukrovke, je dôležité, aby ste podľa odporúčaní naďalej dodržiavali diétu a/alebo mali dosť pohybu.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Niektoré príznaky vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie:
Prestaňte užívať Viglitu a okamžite navštívte svojho lekára, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce vedľajšie účinky:
- angioedém (zriedkavé: môže postihnúť až 1 z 1 000 ľudí): k príznakom patrí opuch tváre, jazyka alebo hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní, ťažkosti s dýchaním, náhly vznik vyrážok alebo žihľavky, čo môže poukazovať na reakciu označovanú ako „angioedém“;
- ochorenie pečene (hepatitída) (zriedkavé): k príznakom patrí žltá koža a oči, nutkanie na vracanie, strata chuti do jedenia alebo tmavé sfarbenie moču, čo môže poukazovať na ochorenie pečene (hepatitída);
- zápal podžalúdkovej žľazy (pankreatitída) (častosť neznáma): k príznakom patrí silná a pretrvávajúca bolesť brucha (v oblasti žalúdka), ktorá môže vyžarovať až do chrbta, ako aj nutkanie na vracanie a vracanie.
Iné vedľajšie účinky
U niektorých pacientov sa vyskytli nasledujúce vedľajšie účinky počas užívania Vigliti a metformínu:
- časté (môžu postihnúť až 1 z 10 ľudí): chvenie, bolesť hlavy, závraty, nutkanie na vracanie, nízka hladina glukózy v krvi
- menej časté (môžu postihnúť až 1 zo 100 ľudí): únava.
U niektorých pacientov sa vyskytli nasledujúce vedľajšie účinky počas užívania Vigliti a sulfonylurey:
- časté: chvenie, bolesť hlavy, závraty, slabosť, nízka hladina glukózy v krvi
- menej časté: zápcha
- veľmi zriedkavé (môžu postihnúť až 1 z 10 000 ľudí): bolesť hrdla, výtok z nosa.
U niektorých pacientov sa vyskytli nasledujúce vedľajšie účinky počas užívania Vigliti a glitazónu:
- časté: zvýšenie telesnej hmotnosti, opuch rúk, členkov alebo chodidiel (edém)
- menej časté: bolesť hlavy, slabosť, nízka hladina glukózy v krvi.
U niektorých pacientov sa vyskytli nasledujúce vedľajšie účinky počas užívania Vigliti samotnej:
- časté: závraty
- menej časté: bolesť hlavy, zápcha, opuch rúk, členkov alebo chodidiel (edém), bolesť kĺbov, nízka hladina glukózy v krvi
- veľmi zriedkavé: bolesť hrdla, výtok z nosa, horúčka.
U niektorých pacientov sa vyskytli nasledujúce vedľajšie účinky počas užívania Vigliti, metformínu a sulfonylureového antidiabetika:
- časté: závraty, tras, slabosť, nízky obsah cukru v krvi, nadmerné potenie.
U niektorých pacientov sa vyskytli nasledujúce vedľajšie účinky počas užívania Vigliti a inzulínu (s metformínom alebo bez neho):
- časté: bolesť hlavy, triaška, nutkanie na vracanie, nízky obsah cukru v krvi, pálenie záhy
- menej časté: hnačka, plynatosť.
Po uvedení tohto lieku na trh boli hlásené aj nasledujúce vedľajšie účinky:
- častosť neznáma (nemožno ju odhadnúť z dostupných údajov): svrbiace vyrážky, zápal podžalúdkovej žľazy, ohraničené olupovanie kože alebo pľuzgiere, bolesť svalov.