VARIVAX plv iul 10x3 ml inj. liek.s práš.(min. 1350 PFU/ 0,5 ml)+10x1 ml napl. inj. str. bez ihly

SPC
>
4.3 Kontraindikácie

• Anamnéza precitlivenosti na akúkoľvek očkovaciu látku proti ovčím kiahňam, na niektorú
z pomocných látok alebo na želatínu alebo neomycín (ktoré môžu byť prítomné ako stopové reziduá, pozri časti 4.4 a 6.1).

• Krvné dyskrázie, leukémia, lymfómy akéhokoľvek typu, alebo iné malígne nádory postihujúce krvný a lymfatický systém.

• Jedinci dostávajúci imunosupresívnu terapiu (vrátane vysokých dávok kortikosteroidov).

• Jedinci s humorálnou alebo celulárnou (primárnou alebo druhotnou) imunodeficienciou, vrátane hypogamaglobulinémie a jedinci s AIDS alebo symptomatickou HIV infekciou alebo CDC trieda 2 alebo vyššia alebo s percentom vekovošpecifických CD4+ T-lymfocytov <25% (pozri časť 4.4)

• Jedinci s vrodenou alebo dedičnou imunodeficienciou v rodinnej anamnéze, pokiaľ nie je preukázaná imunokompetencia potenciálneho príjemcu vakcíny.

• Aktívna neliečená tuberkulóza.


• Akékoľvek ochorenie s horúčku >38,5 °C; nižšia horúčka sama o sebe však nie je kontraindikáciou
k očkovaniu.

• Gravidita (pozri tiež časti 4.4 a 4.6).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Tak ako pri všetkých injekčných očkovacích látkach, musí byť vždy pohotovo k dispozícii príslušná liečba a lekársky dohľad pre prípad zriedkavej anafylaktickej reakcie po podaní očkovacej látky.

Pred očkovaním žien vo fertilnom veku musí byť tehotenstvo vylúčené a počas 3 mesiacov po očkovaní musí byť použitá účinná antikoncepcia (pozri časti 4.3 a 4.6). Okrem toho sa VARIVAX vo všeobecnosti neodporúča pre dojčiace matky (pozri časť 4.6).

Tak ako pri iných vakcínach, VARIVAX plne nechráni všetkých jedincov proti prirodzenej nákaze ovčími kiahňami. Klinické štúdie potvrdili iba účinnosť začínajúcu 6 týždňov po jednorazovej dávke u zdravých jedincov do veku 12 rokov alebo 6 týždňov po druhej dávke u starších osôb (pozri časť 5.1).

Tak ako u iných vakcín, existuje možnosť hypersenzitívnych reakcií, nielen na liečivo, ale aj na nasledujúce pomocné látky a stopové reziduá prítomné v očkovacej látke: želatína a neomycín, reziduálne zložky MRC-5 buniek, vrátane DNA a bielkovín; a stopové množstvá teľacieho séra z kultivačného média MRC-5.

K dispozícii sú obmedzené údaje o bezpečnosti a účinnosti očkovacej látky u jedincov vo veku 12 mesiacov a starších, o ktorých sa vie, že sú infikovaní vírusom ľudskej imunodeficiencie s dôkazom alebo bez dôkazu imunosupresie. VARIVAX však môže byť podaný jedincom vo veku 12 mesiacov až 12
rokov s asymptomatickou infekciou HIV [CDC trieda 1] s percentom vekovošpecifických CD4+T-
lymfocytov ≥ 25 % (pozri časť 4.3).

Očkovaní sa majú vyhnúť použitiu salicylátov počas 6 týždňov po očkovaní. (pozri časť 4.5).

Prenos
Zriedkavo môže dôjsť k prenosu vírusu očkovacej látky medzi zdravými očkovanými, u ktorých vznikla vyrážka podobná ovčím kiahňam a zdravými vnímavými osobami, gravidnými osobami
a imunosupresívnymi osobami v kontakte (pozri časť 4.8).

Očkovaní sa preto majú snažiť vyhnúť, ak je to možné, blízkemu kontaktu s vnímavými vysokorizikovými jedincami počas 6 týždňov po očkovaní.

V prípadoch, kde sa nedá kontaktu s vysokorizikovými jedincami vyhnúť, je nutné pred očkovaním zvážiť potenciálne riziko prenosu vírusu očkovacej látky oproti riziku nákazy a prenosu divokého typu vírusu ovčích kiahní.

Medzi vnímavých vysokorizikových jedincov patria:
• Imunokompromitovaní jedinci (pozri časť 4.3);
• Gravidné ženy bez dokumentácie pozitívnej anamnézy ovčích kiahní alebo laboratórneho dôkazu o predošlej infekcii;
• Novorodenci matiek bez dokumentácie pozitívnej anamnézy ovčích kiahní alebo laboratórneho dôkazu o predošlej infekcii.


4.5 Liekové a iné interakcie

VARIVAX sa nesmie miešať s inou očkovacou látkou alebo iným liekom v tej istej injekčnej striekačke. Iné injekčné vakcíny alebo lieky musia byť podané ako samostatné injekcie a na odlišných miestach tela.

Súbežné podanie s inými očkovacími látkami
VARIVAX bol podaný batoľatám v rovnakom čase, ale na odlišnom mieste podania, ako kombinovaná očkovacia látka proti osýpkam, mumpsu a rubeole, konjugovaná očkovacia látka proti Haemophilus influenzae typu b, očkovacia látka proti hepatitíde B, očkovacia látka proti diftérii, tetanu a čiernemu kašľu (celobunková) a perorálna očkovacia látka proti detskej obrne. Nevyskytli sa údaje o klinicky relevantnom rozdiele v imunitných odpovediach na žiadny z týchto antigénov, keď boli podané súbežne s VARIVAX-om. Ak nie je očkovacia látka proti ovčím kiahňam (živá) (kmeň Oka/Merck) podaná súbežne so živou očkovacou látkou proti osýpkam, mumpsu a rubeole, medzi týmito dvoma živými vírusovými vakcínami je treba dodržať 1-mesačný interval.

Súčasné podanie VARIVAX-u a tetravalentných, pentavalentných alebo hexavalentných očkovacích látok na báze diftéria, tetanus a čierny kašeľ (nebunková) [DTaP] nebolo hodnotené.

Očkovanie sa musí odložiť minimálne o 5 mesiacov po transfúzii krvi alebo plazmy, alebo po podaní normálneho ľudského imunoglobulínu alebo imunoglobulínu varicella zoster (VZIG).

Podanie krvných preparátov obsahujúcich protilátky proti vírusu varicella zoster, vrátane VZIG alebo iných imunuglobulínových prípravkov počas 1 mesiaca po podaní VARIVAX-u môže znížiť imunitnú odpoveď na očkovaciu látku a znížiť jej ochrannú účinnosť. Preto je nutné vyhnúť sa podaniu akéhokoľvek z týchto prípravkov počas 1 mesiaca po podaní vakcíny VARIVAX, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Očkovaní sa majú vyhnúť užívaniu salicylátov počas 6 týždňov po očkovaní VARIVAX-om, pretože po použití salicylátov počas infekcie divokým typom ovčích kiahní bol hlásený Reyeov syndróm (pozri časť
4.4).

4.6 Gravidita a laktácia

Štúdie s očkovacou látkou u gravidných žien sa nevykonali. Nie je známe, či môže očkovacia látka spôsobiť poškodenie plodu keď je podaná gravidnej žene alebo či môže mať vplyv na reprodukčnú schopnosť. Je však známe, že divoký typ ovčích kiahní spôsobuje poškodenie plodu a je spojený
so zvýšeným rizikom pásového oparu v prvom roku života a ťažkým priebehom ovčích kiahní
u novorodenca. Preto sa VARIVAX nesmie podať gravidným ženám (pozri časť 4.3). Pred očkovaním žien vo fertilnom veku sa musí vylúčiť gravidita a počas 3 mesiacov po očkovaní sa musí používať účinná antikoncepcia.

Laktácia
Vzhľadom na teoretické riziko prenosu vírusového kmeňa očkovacej látky z matky na dieťa, VARIVAX sa vo všeobecnosti u dojčiacich matiek neodporúča (pozri tiež časť 4.4). Očkovanie exponovaných žien bez ovčích kiahní v anamnéze alebo tých, o ktorých sa vie, že sú séronegatívne na ovčie kiahne, je treba zvážiť individuálne.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nie je pravdepodobné, že by očkovanie VARIVAX-om malo vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.


4.8 Nežiaduce účinky

Klinické štúdie

Celkový bezpečnostný profil očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck)
V klinických štúdiách boli podané formulácie očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck) uchovávané v mrazničke a chladničke približne 17 000 zdravým jedincom vo veku ≥12 mesiacov, ktorí boli monitorovaní až do 42 dní po každej dávke. Nevyskytlo sa zvýšené riziko nežiaducich účinkov pri použití VARIVAX-u u séropozitívnych jedincov. Bezpečnostný profil očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck) stabilnej pri uchovávaní v chladničke bol
vo všeobecnosti podobný ako bezpečnostný profil predchádzajúcich formulácií vakcíny.

V dvojito-slepej, placebom kontrolovanej štúdii medzi 956 zdravými jedincami vo veku od 12 mesiacov do 14 rokov, z ktorých bola u 914 sérologicky potvrdená vnímavosť na ovčie kiahne, jedinými nežiaducimi účinkami, ktoré sa vyskytli v signifikantne väčšej miere u príjemcov očkovacej látky, než
u príjemcov placeba, boli bolesť (26,7 % oproti 18,1 %) a sčervenanie (5,7 % oproti 2,4 %) v mieste podania a vyrážka podobná ovčím kiahňam mimo miesta podania (2,2 % oproti 0,2 %).

V priebehu klinických štúdií, v ktorých sa hodnotila kauzalita (5 129 osôb), boli v časovej súvislosti s očkovaním hlásené nasledujúce nežiaduce účinky:

Veľmi časté (1/10), Časté (1/100, <1/10), Menej časté (1/ 1000, <1/100), Zriedkavé (1/10 000,
<1/1 000)

Zdraví jedinci vo veku 12 mesiacov až 12 rokov (1 dávka)
Infekcie a nákazy
Časté: infekcia horných dýchacích ciest
Menej časté: chrípka, gastroenteritída, otitída, zápal stredného ucha, faryngitída, ovčie kiahne, vírusový exantém, vírusová infekcia
Zriedkavé: infekcia, kandidóza, ochorenie podobné chrípke, nejedovaté bodnutie/uštipnutie

Poruchy krvi a lymfatického systému
Zriedkavé: lymfadenopatia, lymfadenitída, trombocytopénia

Poruchy metabolizmu a výživy
Menej časté: anorexia

Psychické poruchy
Časté: podráždenosť
Menej časté: plač, insomnia, poruchy spánku

Poruchy nervového systému
Menej časté: bolesť hlavy, ospalosť
Zriedkavé: apatia, nervozita, nepokoj, hypersomnia, poruchy snov, emocionálne zmeny, abnormalita chôdze, febrilné kŕče, tremor

Ochorenia oka
Menej časté: zápal spojovky
Zriedkavé: akútny zápal spojovky, slzenie, opuch viečka, podráždenie

Poruchy ucha a vnútorného ucha
Zriedkavé: bolesť ucha


Cievne poruchy
Zriedkavé: extravazácia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Menej časté: kašeľ, nazálna kongescia, kongescia dýchacích ciest, výtok z nosa
Zriedkavé: sinusitída, kýchanie, kongescia pľúc, krvácanie z nosa, rinitída, sipot, bronchitída, infekcia dýchacích ciest, pneumónia

Gastrointestinálne poruchy
Menej časté: hnačka, vracanie
Zriedkavé: bolesť brucha, nauzea, nadúvanie, hematochézia, vred v ústach

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté: vyrážka, vyrážka podobná osýpkam/ružienke, vyrážka podobná ovčím kiahňam
Menej časté: kontaktná dermatitída, vyrážka s geometrickým vzorom, erytém, červené potničky, pruritus, urtikária
Zriedkavé: sčervenanie, pľuzgierik, atopická dermatitída, ekzém, akné, herpes simplex, vyrážka podobná žihľavke, kontúzia, dermatitída, lieková vyrážka, impetigo, infekcia kože, osýpky, úpal

Poruchy kostrového svalstva, spojivových tkanív a kostí
Zriedkavé: bolesť kostrového svalstva, myalgia, bolesť bedra, dolnej končatiny alebo šije, stuhnutosť

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi časté: horúčka
Časté: erytém v mieste podania, vyrážka, bolesť/citlivosť/bolestivosť, opuch, a vyrážka podobná ovčím kiahňam
Menej časté: telesná slabosť/únava; ekchymóza v mieste podania, hematóm, indurácia, vyrážka;
nevoľnosť
Zriedkavé: ekzém v mieste podania, zdurenie, teplo, vyrážka podobná žihľavke, zmena farby, zápal, stuhnutosť, trauma, drsnosť/suchosť, edém/opuch, bolesť/citlivosť/bolestivosť; pocit tepla; teplo na dotyk; krvácanie v mieste venepunkcie; abnormalita pery.

U jedincov vo veku od 12 mesiacov do 12 rokov, ktorým bola podaná očkovacia látka proti ovčím kiahňam (živá) (kmeň Oka/Merck), boli v časovej súvislosti s očkovaním hlásené nasledujúce závažné nežiaduce účinky: hnačka, febrilné kŕče, horúčka, postinfekčná artritída, vracanie

Zdraví jedinci vo veku 13 rokov a starší (väčšina dostala 2 dávky v odstupe 4 až 8 týždňov)
U jedincov vo veku 13 rokov a starších nebola kauzalita hodnotená, s výnimkou závažných nežiaducich účinkov. Počas klinických štúdií (1 648 osôb) však boli časovo spojené s očkovaním nasledujúce nežiaduce účinky:

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté: generalizovaná vyrážka podobná ovčím kiahňam

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi časté: horúčka ≥37,7 °C meraná v ústach; erytém v mieste podania, bolestivosť a opuch
Časté: vyrážka v mieste podania, pruritus a vyrážka podobná ovčím kiahňam
Menej časté: ekchymóza v mieste podania, hematóm, indurácia, znížená citlivosť a teplo
Zriedkavé: ťažoba, hyperpigmentácia, stuhnutosť.

Starší pacienti
Skúsenosti z klinických skúšok nepreukázali rozdiely medzi bezpečnostným profilom u starších (jedinci vo veku ≥65 rokov) a mladších osôb.




Prípady herpes zoster v klinických štúdiách
V klinických skúškach bolo hlásených 12 prípadov herpes zoster u 9 543 očkovaných jedincov vo veku od
12 mesiacov do 12 rokov počas 84 414 osoborokov sledovania. To viedlo k výpočtu incidencie najmenej
14 prípadov na 100 000 osoborokov, v porovnaní so 77 prípadmi na 100 000 osoborokov po infekcii divokým typom ovčích kiahní. U 1 652 očkovaných jedincov vo veku 13 rokov a starších boli hlásené 2 prípady herpes zoster. Všetkých 14 prípadov malo mierny priebeh a neboli hlásené žiadne následky. Dlhotrvajúci účinok očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck) na incidenciu herpes zoster, obzvlášť u očkovaných vystavených divokému typu ovčích kiahní, nie je v súčasnosti známy.

Súčasné použitie očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck) s inými pediatrickými očkovacími látkami
Keď bola očkovacia látka proti ovčím kiahňam (živá) (kmeň Oka/Merck) podaná súbežne s očkovacou
látkou proti osýpkam, príušniciam a ružienke (M-M-R II) jedincom vo veku 12 až 23 mesiacov, horúčka
(≥38,9 °C; perorálny ekvivalent, 0 až 42 dní po očkovaní) bola hlásená v 26-40 %.

Postmarketingové klinické štúdie
V postmarketingovej štúdii s očkovacou látkou proti ovčím kiahňam (živou) (kmeň Oka/Merck), uskutočnenej na zhodnotenie krátkodobej bezpečnosti (sledovanie počas 30 alebo 60 dní) u približne
86 000 detí vo veku od 12 mesiacov do 12 rokov a u 3 600 jedincov vo veku 13 rokov a starších, neboli hlásené žiadne závažné nežiaduce účinky súvisiace s vakcínou.

Postmarketingový dohľad
Po registrácii boli v časovej súvislosti s očkovaním hlásené ďalšie veľmi zriedkavé (<1/10 000) nežiaduce účinky.

Infekcie a nákazy
Encefalitída*; faryngitída; pneumónia*; herpes zoster*

Poruchy krvi a lymfatického systému
Trombocytopénia

Poruchy imunitného systému
Anafylaxia u jedincov s alergiou alebo bez alergie v anamnéze

Poruchy nervového systému
Cerebrovaskulárna príhoda; febrilné a afebrilné kŕče; Guillain-Barrého syndróm; transverzálna myelitída; Bellova paréza; ataxia*; vertigo/závrat; parestézia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Faryngitída; pneumonitída

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Stevensov-Johnsonov syndróm; erythema multiforme; Henoch-Schönleinova purpura; sekundárne bakteriálne infekcie kože a mäkkých tkanív, vrátane impetiga a celulitídy.

* Tieto vybrané nežiaduce účinky hlásené v súvislosti s očkovacou látkou proti ovčím kiahňam (živou) (kmeň Oka/Merck) sú tiež dôsledkom infekcie divokým typom ovčích kiahní. Aktívne postmarketingové pozorovacie štúdie alebo pasívne postmarketingové hlásenia nenaznačujú zvýšené riziko týchto nežiaducich účinkov po očkovaní v porovnaní s divokým typom ochorenia (pozri časť 5.1
a Postmarketingové klinické štúdie).


Postvakcinačné exantémy, pri ktorých bol izolovaný kmeň Oka/Merck, boli vo všeobecnosti mierne (pozri
časť 5.1).

Prenos
Vírus očkovacej látky sa môže zriedkavo preniesť na osoby v kontakte s tými očkovanými jedincami,
u ktorých vznikla vyrážka podobná ovčím kiahňam (pozri časť 4.4). Od prvého uvedenia prípravku na trh (1995) do mája 2003 bol tento druh prenosu doložený 3 krát. Počas tejto doby bolo distribuovaných viac ako 40 miliónov dávok. Prenos vírusu očkovacej látky z očkovaných jedincov bez vyrážky podobnej ovčím kiahňam bol hlásený, ale nebol potvrdený.

4.9 Predávkovanie

Bolo hlásené náhodné podanie väčšej dávky očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck), než je odporúčaná dávka (buď bola podaná väčšia než odporúčaná dávka, bola podaná viac než jedna injekcia, alebo interval medzi injekciami bol kratší, než odporúčaný). V týchto prípadoch boli hlásené nasledujúce nežiaduce účinky: sčervenanie v mieste podania, bolestivosť, zápal, podráždenosť, gastrointestinálne ťažkosti (t.j. hemateméza, sterkorálne vracanie, gastroenteritída s vracaním a hnačkou); kašeľ a vírusová infekcia. Žiadny z týchto prípadov nemal dlhotrvajúce následky.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Vírusové vakcíny – vakcíny proti ovčím kiahňam

ATC kód: J07BK

Zhodnotenie klinickej účinnosti

Zdraví jedinci vo veku 12 mesiacov až 12 rokov
V kombinovaných klinických skúškach pri použití skorších formulácií očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck) v dávkach v rozsahu od približne 1 000 do 17 000 PFU, väčšina osôb, ktoré dostali očkovaciu látku proti ovčím kiahňam (živú) (kmeň Oka/Merck) a boli vystavení divokému typu vírusu, bola buď úplne chránená pred ovčími kiahňami alebo sa u nich rozvinula miernejšia forma ochorenia.

Protektívna účinnosť očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck) začínajúca 42 dní po očkovaní bola hodnotená najmä troma rôznymi spôsobmi:

1) dvojito-slepou, placebom-kontrolovanou štúdiou trvajúcou 2 roky (N=956; účinnosť 95 až 100 %;
formulácia obsahujúca 17 430 PFU);

2) hodnotením ochrany pred ochorením po expozícii v domácnosti počas 7 až 9 rokov pozorovania
(N=259; účinnosť 81 až 88 %; formulácia obsahujúca 1 000-9 000 PFU); a

3) porovnaním výskytu ovčích kiahní počas 7 až 9 rokov u očkovaných jedincov oproti kontrolným historickým údajom z roku 1972 až 1978 (N=5 404; účinnosť 83 až 94 %; formulácia obsahujúca
1 000-9 000 PFU).

V skupine 9 202 jedincov vo veku 12 mesiacov až 12 rokov, ktorí dostali dávku očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck), bolo pozorovaných 1 149 prípadov infekcie (ktorá sa vyskytla viac ako 6 týždňov po očkovaní) počas doby sledovania až do 13 rokov. Z týchto 1 149 prípadov bolo 20


(1,7 %) klasifikovaných ako ťažkých (počet lézií ≥300, telesná teplota meraná v ústach ≥37,8 °C). Vyššie
uvedené údaje, v porovnaní s 36 %-ným pomerom ťažkých prípadov pozorovaných po infekcii divokým typom vírusu u neočkovaných historických kontrolných skupín, zodpovedajú 95%-nému relatívnemu zníženiu pomeru ťažkých prípadov pozorovanému u očkovaných jedincov, ktorí sa nakazili po očkovaní.

Protektívna účinnosť po dvoch dávkach podaných v intervale 4 alebo 8 týždňov u jedincov vo veku 13 rokov a starších bola hodnotená na základe expozície v domácnosti počas 6 až 7 rokov po očkovaní. Miera klinickej účinnosti sa pohybovala od približne 80 do 100 %.

Profylaxia ovčích kiahní očkovaním do 3 dní po expozícii bola skúmaná v dvoch malých kontrolovaných skúškach. Prvá štúdia preukázala, že u žiadneho zo 17 detí nedošlo k vzniku ovčích kiahní po expozícii'
v domácnosti, v porovnaní s 19 prípadmi u 19 neočkovaných kontaktných osôb. V druhej placebom- kontrolovanej štúdii postexpozičnej profylaxie ovčie kiahne vznikli u jedného z 10 detí v skupine, kde bola podaná očkovacia látka, oproti 12 z 13 detí v placebovej skupine. V nekontrolovanej štúdii
v nemocničnom prostredí dostalo dávku očkovacej látky proti ovčím kiahňam 1 až 3 dni po expozícii 148
pacientov, z ktorých bolo 35 imunokompromitovaných, a u žiadneho ovčie kiahne nevznikli.

Publikované údaje o prevencii ovčích kiahní 4 až 5 dní po expozícii sú obmedzené. V dvojito-slepej štúdii bolo 26 vnímavých súrodencov detí s aktívnymi ovčími kiahňami randomizovaných do skupiny
s placebom alebo očkovacou látkou proti ovčím kiahňam. V skupine s očkovacou látkou proti ovčím kiahňam vznikli ovčie kiahne u 4 z 13 detí (30,8 %), z toho boli 3 deti očkované 4. až 5. deň. Ochorenie však malo mierny priebeh (1, 2 a 50 lézií). Oproti tomu u 12 z 13 detí (92,3 %) v placebovej skupine vznikli typické ovčie kiahne (60 až 600 lézií). Očkovanie 4. až 5. deň po expozícii ovčím kiahňam môže teda zmierniť priebeh akýchkoľvek sekundárnych prípadov ovčích kiahní.

Imunogenicita očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck)
Klinické štúdie preukázali, že imunogenicita v chladničke uchovávanej formulácie je podobná imunogenicite skorších formulácií, u ktorých bola hodnotená účinnosť.

Zistilo sa, že titer ≥5 gpELISA jednotiek (gpELISA je vysoko citlivý test, ktorý nie je komerčne dostupný) 6 týždňov po očkovaní je približným korelátom klinickej ochrany. Nevie sa však, či titer
≥0,6 gpELISA jednotiek koreluje s dlhodobou ochranou.

Humorálna imunitná odpoveďu jedincov vo veku 12 mesiacov až 12 rokov
Sérokonverzia (na základe stanovenia medznej hodnoty, ktorá vo všeobecnosti zodpovedá ≥0,6 gpELISA jednotkám) bola pozorovaná u 98 % z 9 610 vnímavých jedincov vo veku 12 mesiacov až 12 rokov, ktorí dostali dávky pohybujúce sa od 1 000 do 50 000 PFU. Titre protilátok proti ovčím kiahňam ≥5 gpELISA jednotiek boli vyvolané u približne 83 % týchto jedincov.

U jedincov vo veku 12 až 13 mesiacov podanie VARIVAX-u uchovávaného v chladničke
(8 000 PFU/dávka alebo 25 000 PFU/dávka) navodilo titre protilátok proti ovčím kiahňam ≥5 gpELISA
jednotiek u 93 % očkovaných jedincov 6 týždňov po očkovaní.

Humorálna imunitná odpoveďu jedincov vo veku 13 rokov a starších
U 934 jedincov vo veku 13 rokov a starších, v niekoľkých klinických štúdiách s očkovacou látkou proti ovčím kiahňam (živou) (kmeň Oka/Merck) v dávkach pohybujúcich sa od približne 900 do 17 000 PFU sa zistila miera sérokonverzie (titer protilátok proti ovčím kiahňam ≥0,6 gpELISA jednotiek) po 1 dávke očkovacej látky v rozpätí od 73 do 100 %. Pomer osôb s titrami protilátok ≥5 gpELISA jednotiek sa pohyboval od 22 do 80 %.

Po dvoch dávkach očkovacej látky (601 osôb) v dávkach pohybujúcich sa od približne 900 do 9 000 PFU, sa miera sérokonverzie pohybovala od 97 do 100 % a pomer osôb s titrami protilátok ≥5 gpELISA jednotiek sa pohyboval od 76 do 98 %.




Nie sú k dispozícii údaje o imunitnej odpovedi na VARIVAX u VZV-séronegatívnych osôb vo veku ≥65
rokov.

Nástup imunitnej odpovede
V klinickej štúdii u jedincov vo veku 12 mesiacov až 12 rokov, ktorým bola podaná jednorazová dávka očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck) (872 do 8 715 PFU), bola kinetika protilátkovej odpovede hodnotená imunoadherenčným hemaglutinačným testom. Po 2 týždňoch bolo sérokonvertovaných 91 % (32/35); po 4 týždňoch bolo sérokonvertovaných 100 % (31/31).

Trvanie imunitnej odpovede

Jedinci vo veku od 12 mesiacov až 12 rokov
V klinických štúdiách, ktoré zahŕňali zdravých jedincov vo veku 12 mesiacov až 12 rokov, ktorí boli dlhodobo sledovaní po očkovaní jednorazovou dávkou, boli detekovateľné protilátky proti ovčím kiahňam (gpELISA ≥0,6 jednotiek) prítomné u 99,1 % (3 092/3 120) 1 rok, 99,4 % (1 382/1 391) 2 roky, 98,7 %
(1 032/1 046) 3 roky, 99,3 % (997/1 004) 4 roky, 99,2 % (727/733) 5 rokov, a 100 % (432/432) 6 rokov
po očkovaní.

Jedinci vo veku 13 rokov a starší
V klinických štúdiách zahrnujúcich zdravých jedincov vo veku 13 rokov a starších, ktorí dostali dve dávky vakcíny, boli preukázateľné protilátky proti ovčím kiahňam (gpELISA ≥0,6 jednotiek) prítomné
u 97,9 % (568/580) v 1. roku, 97,1 % (34/35) v 2 rokoch, 100% (144/144) v 3 rokoch, 97,0 % (98/101) v 4
rokoch, 97,5 % (78/80) v 5 rokoch, a 100 % (45/45) v 6 rokoch po očkovaní.

Zvýšenie hladín protilátok bolo pozorované u očkovaných po expozícii divokému typu ovčích kiahní, čo by mohlo vysvetľovať zjavnú dlhotrvajúcu perzistenciu hladín protilátok po očkovaní v týchto štúdiách. Trvanie imunitnej odpovede po podaní očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck)
v neprítomnosti posilnenia divokým kmeňom nie je známe (pozri časť 4.2).

Imunitná pamäť bola preukázaná podaním posilňovacej dávky očkovacej látky proti ovčím kiahňam
(živej) (kmeň Oka/Merck) 4 až 6 rokov po prvom očkovaní u 419 jedincov, ktorí boli v čase prvej injekcie vo veku 1 až 17 rokov. Hodnota GMT pred posilňovacou dávkou bola 25,7 gpELISA jednotiek/ml
a zvýšila sa na 143,6 gpELISA jednotiek/ml približne 7-10 dní po posilňovacej dávke.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Hodnotenie farmakokinetických vlastností sa pre očkovacie látky nevyžaduje.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Neboli vykonané tradičné predklinické štúdie bezpečnosti, ale neexistujú žiadne predklinické obavy považované za významné pre klinickú bezpečnosť okrem údajov zahrnutých v iných častiach SPC.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Prášok: Sacharóza Hydrolyzovaná želatína Močovina


Chlorid sodný
L-Hydrogenglutaman sodný
Bezvodý hydrogenfosforečnan sodný Dihydrogenfosforečnan draselný Chlorid draselný

Informácie týkajúce sa reziduálnych zložiek v stopových množstvách pozri v časti 4.3 a 4.4.

Disperzné prostredie:
Voda na injekciu

6.2 Inkompatibility

Očkovacia látka sa nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

18 mesiacov.

Po rekonštitúcii je nutné očkovaciu látku použiť okamžite. Po príprave však bola preukázaná stabilita do
30 minút pri teplote medzi +20oC a +25 oC.

Ak nie je vakcína použitá do 30 minút po príprave, vyraďte ju.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote +2oC až +8 oC (v chladničke). Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.

Po príprave čas uchovávania a podmienky pred použitím nesmú presiahnuť 30 minút pri teplote +20oC až
+25 oC.

Nezmrazovať.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Injekčná liekovka
3 ml liekovka (sklo typu I) so zátkou (butylová guma) a odklápacím viečkom (hliník).

Naplnená injekčná striekačka
1 ml naplnená injekčná striekačka (sklo typu 1) s piestovou zátkou (chlórbutylová guma) a vrchným viečkom (chlórbutylová guma) bez ihly, 1 ml naplnená injekčná striekačka (sklo typu 1) s piestovou zátkou (chlórbutylová guma) a vrchným viečkom (chlórbutylová guma) s 2 samostatnými ihlami v blistri, alebo 1 ml naplnená injekčná striekačka (sklo typu 1) s piestovou zátkou (chlórbutylová guma) s ihlou.

Balenie po jednej a desiatich dávkach.

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.


6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom a likvidáciu

Pokyny na prípravu očkovacej látky

Vyhnite sa kontaktu s dezinfekčnými prostriedkami.
Na rekonštitúciu očkovacej látky použite iba vodu na injekciu dodanú v naplnenej injekčnej striekačke. V baleniach obsahujúcich naplnené injekčné striekačky bez pripojenej ihly môžu byť k dispozícii
v sekundárnom balení 2 samostatné ihly: jedna ihla má byť použitá na rekonštitúciu a druhá na injekciu. Ihlu je nutné zatlačiť až po okraj injekčnej striekačky krúživým pohybom otočením o štvrtinu dráhy (90°).
Vstreknite celý obsah naplnenej injekčnej striekačky do injekčnej liekovky obsahujúcej prášok. Jemne pretrepte, aby sa obsah dôkladne premiešal. Natiahnite celý obsah do tej istej injekčnej striekačky
a očkovaciu látku podajte subkutánnou cestou.

Rekonštituovaná očkovacia látka, ktorá nebola použitá do 30 minút, musí byť vyradená.

Rekonštituovanú očkovaciu látku je treba skontrolovať zrakom na prítomnosť akýchkoľvek cudzorodých častíc a/alebo zmenu fyzikálneho vzhľadu. Ak sa spozorujú akékoľvek častice, alebo ak sa vzhľad očkovacej látky líši od popisu v časti 3, očkovacia látka sa nesmie použiť.

Pre každého pacienta je dôležité použiť samostatnú sterilnú injekčnú striekačku a ihlu, aby sa predišlo prenosu infekčných látok z jedného jedinca na druhého.

Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Merck Sharp & Dohme B.V. Waarderweg 39, 2031 BN Haarlem P.O. Box 581, 2003 PC Haarlem Holandsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

59/0452/05-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

10. 1. 2006


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

január 2006

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
VARIVAX plv iul 1x3 ml inj. liek s práš.(min. 1350 PFU/ 0,5 ml)+1x1 ml napl. inj. str. bez ihly Rp n/a
VARIVAX plv iul 1x3 ml inj.l.s pr.(min.1350 PFU/ 0,5 ml)+1x1 ml nap.i.s.+2 ihly Rp 45,86
VARIVAX plv iul 10x3 ml i.l. s pr.(min. 1350 PFU/ 0,5 ml)+10x1 ml n.i.s.+20 ihiel Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.