Na čo sa TRIAMCINOLON LECIVA CRM používa?
Triamcinolon Léčiva crm sa používa na liečbu prudko prebiehajúcich neinfekčných zápalov povrchových vrstiev kože.
Je to napr. náhle vzniknutý alebo prudko zhoršený ekzém, čerstvý výsev lupienky, drobné povrchové popáleniny, kožná reakcia na silné oslnenie alebo na podráždenie rôznymi chemickými látkami, svrbivé a pálivé pupence po poštípaní hmyzom.
Liek môžu používať dospelí i deti od 3 rokov.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Môžu sa vyskytnúť pri abnormálnej reaktivite (alergii) vášho organizmu na niektorú jeho zložku (najmä na parabény) alebo pri dlhšie trvajúcej nepretržitej a nekontrolovanej liečbe, prípadne pri značnom rozsahu ošetrovaných chorobných plôch a nesprávnom spôsobe použitia.
Abnormálna reaktivita sa prejavuje ako zhoršenie priebehu choroby namiesto očakávaného zlepšenia po použití lieku.
Liečba trvajúca dlhšie ako týždeň zvyšuje vnímavosť ošetrovaných častí kože na rôzne infekcie. Pôsobením triamcinolónacetonidu však môžu byť príznaky pridruženej kožnej infekcie dlho zastreté a komplikácie sa prejavia len predĺžením priebehu ochorenia. Preto musí na výsledky liečby priebežne dohliadať lekár.
Dlhodobá nepretržitá liečba triamcinolónacetonidovým krémom tlmí mnoho biologických pochodov v koži. Znižuje najmä prísun živín a narúša schopnosť prirodzenej obnovy (regenerácie) kože. Koža sa stenčuje. Na miestach vystavených dennému svetlu (tvár, krk, výstrih, ruky a predlaktia) začnú vystupovať rozšírené žilky a belavé bodky (presvitajúce mazové žliazky), v podpazuší, na vnútorných plochách stehien a na podbruší sa môžu objaviť strie (prúžkovité trhlinky v koži). Ak dôjde k poruche prirodzeného sfarbenia (pigmentácie), vznikajú na koži tmavšie alebo svetlejšie škvrny.
Pri ošetrovaní chorobných plôch, ktoré presahujú pätinu telesného povrchu sa triamcinolón vstrebáva do krvného obehu v takom množstve, ktoré už môže ovplyvniť mnohé telesné funkcie. Preto je potrebné pri každej návšteve informovať lekára o akýchkoľvek celkových ťažkostiach, ktoré sa vyskytli počas liečby (napr. nespavosť, bolesť hlavy, závraty, zmeny videnia, bolesti v bruchu, svaloch alebo kostiach, opuchy dolných končatín, búšenie srdca, častejšia potreba pitia a močenia). Lekár zhodnotí vaše údaje, poprípade zabezpečí ďalšie potrebné vyšetrenia a môže upraviť, zmeniť alebo prerušiť liečbu.