TELVIRAN 400 MG tbl 35(7x5)x400 mg (blis.Al/PVC)

SPC
zšíriť na 10 dní. Pacienti s narušeným imunitným systémom alebo pacienti s poruchou vstrebávania môžu užívať vyššie denné dávky, až do 2g (5 x 400mg).
Pri liečbe recidivujúcej HSV infekcie u imunokompetentných pacientov: odporúčaná denná dávka je 800mg (v jednotlivých dávkach, každých 6 hodín). Môžu postačovať dávky 3x200mg alebo 2x200mg. Dlhodobú liečbu možno opakovať každých 6 – 12 mesiacov, aby sa mohla vyhodnotiť potreba jej ďalšieho pokračovania.
Pri profylaktickej liečbe HSV infekcie u imunokompromitovaných pacientov:
odporúčaná denná dávka je 800mg (200mg každých 6 hodín). Vážne prípady alebo prípady s poruchou vstrebávania môžu vyžadovať dávky až 1600mg za deň (400mg každých 6 hodín).

Rozhodnutie o začatí profylaktickej liečby a určení jej dĺžky by sa malo urobiť po dôkladnom zhodnotení rizika.
Pri liečbe infekcií herpes zoster: odporúčaná denná dávka je 4g (5x800mg, dávkovanie každé 4 hodiny). Liečba má trvať najmenej 7 dní. Liečba acyklovirom je najúčinnejšia, ak sa začne v priebehu 24 hodín po prvom kožnom prejave ochorenia.

Deti:
Liečba HSV infekcie a profylaxia imunokompromitovaných pacientov:
Deti do 2 rokov môžu dostávať polovicu dospelej dennej dávky, t.j. 500mg (5x1/2
200mg tablety.
Deti nad 2 roky môžu dostávať dospelú dennú dávku 1mg.

Pacienti s poškodenou renálnou funkciou:
Určenie dávky sa odporúča nasledovne:

Klírens kreatinínu
Jednotlivá dávka
HSV inf. VZV inf.
Časové intervaly
HSV inf. VZV inf.
10-25 ml/min
normálna 800mg
normálne 6-8hodín
<10 ml/min
200mg 800mg
12 hodín 12 hodín


Telviran tablety sa môžu prehltnúť celé, alebo užiť rozdrvené a rozpustené vo vode.



4.3. Kontraindikácie
Tablety Telviran sa nemôžu použiť na liečbu pacientov so známou hypersenzitivitou na acyklovir, alebo hociktorú inú zložku tabliet.



4.4. Osobitné upozornenia pre užívanie
Počas liečby sa dočasne môžu zvýšiť pečeňové funkčné testy, bilirubín, sérový karbamid a kreatinín. Hematologické hladiny môžu byť nižšie ako normálne.

Varovanie vzťahujúce sa na užívanie lieku tehotnými a dojčiacimi ženami pozrite v odseku 4.6.



4.5. Interakcie s inými liečivami a iné interakcie
Opatrne kombinovať s nasledujúcimi:
- probenecidom (môže zvýšiť polčas a plazmatickú hladinu acykloviru),
- hocijakým liekom poškodzujúcim obličkové funkcie (také lieky môžu poškodiť
farmakokinetiku acykloviru).



4.6. Tehotenstvo a dojčenie
Acyklovir prechádza placentou a vylučuje sa do materského mlieka. Neexistujú však údaje popisujúce škodlivý účinok lieku na plody a novorodencov liečených matiek, alebo dojčené deti. Preto treba dôkladne zvážiť riziko/úžitok pred rozhodnutím, či použiť acyklovir na liečbu tehotných alebo dojčiacich matiek.

4.7. Účinok na schopnosť viesť motorové vozidlo a obsluhovať stroje
Keďže sa nepopísali vážne vedľajšie účinky, liečba Telviranom by nemala vplývať na každodenné činnosti, ako sú vedenie motorového vozidla a obsluha strojov.



4.8. Nežiaduce účinky
Perorálna liečba tabletami Telviran je obyčajne dobre tolerovaná. Môžu sa vyskytnúť kožné vyrážky, gastrointestinálne symptómy ako nauzea, vracanie, hnačka a bolesť žalúdka, ktoré ale spontánne vymiznú pri skončení liečby.
Objavujú sa aj reverzibilné neurologické symptómy. Možno pociťovať ospalosť, závrat, zmätenosť, alebo halucinácie, najmä pacienti s poškodením renálnych funkcií. Zriedkavo sa počas liečby dočasne zvýšia pečeňové funkčné testy, bilirubín, sérový karbamid a kreatinín. Hematologické hladiny môžu byť nižšie, než normálne.
Môžu sa vyskytnúť aj bolesti hlavy. Bola popísaná strata vlasov bez určenia kauzálnej súvislosti.



4.9. Predávkovanie
Aby sa predišlo riziku predávkovania, pacienti užívajúci dávky vyššie než 5g acykloviru by mali byť pod lekárskym dohľadom.
Acyklovir má nízku toxicitu a náhodné, ani zámerné predávkovanie nie je veľmi pravdepodobné. Liek možno odstrániť z cirkulácie hemodialýzou.




5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


Farmakoterapeutická skupina: chemoterapeutikum. ATC kód: J05AB01.



5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Acyklovir, účinná zložka tabliet Telviran je syntetický analóg purínového nukleotidu, ktorý je účinný proti ľudským vírusom herpesu. In vitro ako aj in vivo štúdie ukázali, že liek má značný antivírusový účinok proti vírusom Herpes simplex (HSV) typ I a II a Varicella zoster (VZV). Liek je aktivovaný pomocou monofosforylácie vírusom aktivovanej tymidínkinázy. Vykazuje vysokostupňovú selektívnu afinitu k enzýmu buniek infikovaných vírusom v porovnaní s normálnymi. Acyklovir podlieha ďalšej foforylácii, ktorej výsledkom je trifosfátový substrát. Tento substrát inhibuje vírusovú DNA-polymerázu a následne bráni ďalšej replikácii vírusovej DNA. Nezasiahnuté (normálne) bunky a ich tymidínkináza nie sú na acyklovir citlivé a preto je potenciál toxicity nízky.



5.2. Farmakokinetické vlastnosti
ABSORPCIA
Acyklovir je len čiastočne absorbovaný z gastrointestinálneho traktu. Biodostupnosť
perorálne podanej dávky je 15-30%. PLAZMATICKÉ HLADINY

Maximálna plazmatická koncentrácia 0,68 µg/ml sa môže dosiahnuť 200mg dávkou každé 4 hodiny. Minimálna zmeraná plazmatická koncentrácia je 0,36 µg/ml. CSF koncentrácia lieku je 50% plazmatickej.

DISTRIBÚCIA
Acyklovir sa slabo viaže na plazmatické proteíny (9-33%). Objem jeho distribúcie je rôzny. Liek sa extenzívne nachádza v amniotickej tekutine a komorovom moku. Prechádza placentárnu membránu a dosahuje výrazné hladiny v obličkách, mozgu, mieche, svaloch, slezine, maternici, vaginálnom hliene, pľúcach, pečeni a srdcovom svale.

METABOLIZMUS
10-15% podanej dávky sa nachádza v podobe 9-karboxymetoxymetylguanínu, ktorý je jediným významným metabolitom lieku.

VYLUČOVANIE
Eliminačný polčas pôvodnej zlúčeniny je 2,5 - 3,3 h, a závisí výrazne od renálnych funkcií. Liek je vylučovaný väčšinou nezmenený cez obličky glomerulárnou filtráciou a tubulárnou sekréciou. Čo sa týka iných ciest eliminácie, 60% plazmatickej hladiny lieku sa vylúči 6 hodín po hemodialýze. Vylučuje sa tiež do materského mlieka.



5.3. Údaje o predklinickej bezpečnosti
AKÚTNA TOXICITA
Štúdie toxicity individuálnej dávky ukázali, že acyklovir má nízku akútnu toxicitu závislú od cesty podania. Uvádza sa, že u myší a potkanov boli hladiny LD50 po perorálnom podaní vyššie, než 10g/kg , resp. 20g/kg. Hladiny LD50 sledované po iv podaní lieku boli u myší 405mg/kg a u potkanov >600mg/kg. Výsledkom intraperitoneálneho podania acykloviru boli hladiny LD50 999-1454mg/kg u myší a
1210-1305mg/kg u potkanov.

SUBCHRONICKÁ TOXICITA
Toxicitné štúdie opakovaných dávok boli robené na potkanoch dávkovaním od 5 do
80mg/kg/deň počas troch týždňov. iv dávky vyššie ako 20mg/kg mali za následok obštruktívnu nefropatiu a porušenie renálnej funkcie. Tvorenie nerozpustného kryštálu a precipitácia v spodnom nefróne sa pripisovali stavu. Psy tolerovali i.v. dávky 25mg/kg dvakrát za deň a preukazovali miernu, reverzibilnú toxicitu, pozostávajúcu zo zvýšeného príjmu vody a vylučovania moču spolu so zníženou mernou hmotnosťou. Týmto nálezom zodpovedal podobný mechanizmus usadzovania kryštálu. Vyššie dávky (napr. 50 a 100mg/kg dvakrát denne) boli letálne s rovnakým patologickým mechanizmom zasahujúcim kostnú dreň, gastrointestinálny epitel a lymfatické tkanivá.'



CHRONICKÁ TOXICITA
Urobila sa 52-týždňová štúdia na poľovníckych psoch s dávkami 15, 45 a
150mg/kg/deň acykloviru podaných v troch jednotlivých rovnako rozložených perorálnych dávkach. Štúdia však bola prerušená po týždni a pokračovala nižšími dávkami kvôli liekovej intolerabilite. Hoci sa nepopísali žiadne toxické účinky

v zostávajúcich 50 týždňoch štúdie, u zvierat s dávkou 60mg/kg sa prejavila strata nechtov a ulcerácia labiek. Hoci neskôr sa objavila regenerácia nechtov a hojenie vredov, bolo to považované za toxický efekt vysokej dávky. Nič podobné sa nepopísalo u zvierat liečených nižšími dávkami acykloviru. Iné poškodenie tkaniva alebo/a iné lézie sa nepopisovali.

ROZMNOŽOVACIA TOXICITA
Možné toxické účinky acykloviru na reproduktivitu myší sa sledovali u dvoch po sebe idúcich generácií. Samčekom sa podávala jednotlivá dávka 50, 150 a 450mg/kg počas
64 dní pred párením, kým samičkám sa podávali rovnaké dávky 15 dní pred párením a pokračovalo sa počas gestácie a laktácie. Sledovali a zaznamenávali sa pomery počatia, implantačná účinnosť, počet a podmienky implantátov ako aj váha plodu a jeho vývoj. Študovalo sa tiež správanie sa mláďat počas laktácie a obdobia odstavenia. Pozorovalo sa ich počatie a reprodukčný výkon a tiež aj vzniknuté potomstvo. Nezaznamenal sa žiadny prípad poškodenia.

TERATOGENÉZA
Potkanom a králikom sa podávalo 6, 12,5 a 25mg/kg acykloviru dvakrát denne subkutánnou injekciou od 6. do 15.(potkany) a do 18. (králiky) dňa gestácie. Demonštrovala sa značná koncentrácia lieku v tkanivách plodu, čo znamená schopnosť lieku prechádzať cez placentárnu bariéru. Dôkladné vyhodnotenie materských a plodových tkanív neprinieslo žiadnu fetálnu toxicitu alebo teratogenitu u oboch druhov. Cesta podania v tejto štúdii však nie je bežnou terapeutickou cestou podania.

MUTAGENITA
Nepopísala sa žiadna konverzia génov na kvasinkách s konvenčnými dávkami acykloviru. Porušenie chromozómov sa zaznamenalo po podaní extrémne vysokých dávok lieku in vitro, ale nie v in vivo pokusoch na mutagenitu pri použití dávok ako v klinickej praxi.

KARCINOGENITA
Perorálne dávky 50, 150 a 450mg/kg/deň acykloviru sa podávali potkanom a myšiam oboch pohlaví, kým sa nedosiahol pomer prežitia 20% v každej sledovanej skupine. Liečba podľa toho trvala 110-126 týždňov. Ani u jedného z druhov sa nenyvinul nádor ako dôsledok dlhodobého podávania lieku.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1. Zoznam pomocných látok
Telviran 200mg: lactosum, cellulosum microcrystallinum, carboxymethylamylum natricum, polyvidonum a magnesii stearas;
Telviran 400mg: cellulosum microcrystallinum, carboxymethylamylum natricum, polyvidonum, magnesii stearas a silicii dioxidum colloidale (koloidný oxid kremičitý).

6.2. Inkompatibility

Nie sú známe.



6.3. Čas použiteľnosti


4 roky.



6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania


Prípravok skladujte za normálnych podmienok pri teplote do 250C.



6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia


Tablety Telviran sú v blistri z alumíniovej fólie a PVC uložené v papierovej skladačke spolu s písomnou informáciou pre pacienta.

Veľkosť balenia:
Telviran 200mg tablety: 25 (5x5) tabliet v balení, Telviran 400mg tablety: 35 (7x5) tabliet v balení.



6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom


Pozrite 6.4.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


EGIS Pharmaceuticals Ltd. Keresztúri ul. 30-38
1106 Budapešť, Maďarsko
Tel.: (36-1) 265-5555, fax: (36-1) 265-5529



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO



9. DÁTUM REGISTRÁCIE / DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE



10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU

Júl 2000

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.