TELVIRAN 400 MG tbl 35(7x5)x400 mg (blis.Al/PVC)

SPC
um (laktóza), cellulosum microcristallinum (mikrokryštalická celulóza), carboxymethylamylum natricum (sodná soľ karboxymetylškrobu), polyvidonum (povidón) a magnesii stearas (magnéziumstearát).

Každá 400 mg tableta Telviranu obsahuje aciclovirum (acyklovir) 400mg ako liečivo.
Obsahuje tiež: cellulosum microcristallinum (mikrokryštalická celulóza), carboxymethylamylum natricum (sodná soľ karboxymetylškrobu), polyvidonum (povidón), magnesii stearas (magnéziumstearát) a silicii dioxidum colloidale (koloidný oxid kremičitý).


2. Prečo užívať tento liek

Acyklovir, účinná zložka tabliet Telviran patrí do skupiny tzv. protivírusových liekov. Lekári predpisujú tieto tablety na liečbu sliznicových prejavov infekcií spôsobených vírusom Herpes Simplex (HSV infekcií), vrátane genitálneho herpesu. Liek je vhodný na liečenie prvej a aj opakujúcej sa infekcie. Pomáha tiež pri liečbe pásového oparu (herpes zoster).

PAMÄTAJTE: Tento liek bol predpísaný len pre vás. Nedávajte ho iným, aj keď majú podobné príznaky ako vy. Môže im uškodiť.


3. Kedy nemáte užívať tablety Telviran

Tablety neužívajte ak:
- ste niekedy mali alergickú reakciu na užívanie tabliet obsahujúcich acyklovir,
- ak viete, že ste alergický na ktorúkoľvek inú zložku tabliet.


4. Upozornenia pred začatím liečby

Pred začatím liečby Telviranom sa uistite, či váš lekár vie, že ste tehotná, chystáte sa otehotniet alebo dojčíte.

Informujte lekára, ak máte ochorenie obličiek, ktoré spôsobuje zmenu ich funkčnosti.
Takýto stav vyžaduje úpravu dávky (pozrite bod 8.)
Čo robiť, ak už užívate iné lieky, pozrite v bode 6.

5. Upozornenia počas užívania tabliet

Počas užívania tabliet sa váš lekár môže rozhodnúť dať vám urobiť nejaké laboratórne testy. Tieto testy môžu ukázať zmeny v hladinách bilirubínu, karbamidu, kreatinínu a iných krvných elementov.


6. Ako môže byť liečba Telviranom ovplyvnená inými liekmi

Pred začatím liečby Telviranom povedzte svojmu lekárovi, ak užívate alebo sa chystáte užívať hocijaké iné lieky. Niektoré lieky by sa mali s Telviranom užívať len opatrne, napríklad také, ktoré značne zasahujú obličky. Ak užívate Probenecid (urikozurikum, používaný pri dne), určite to pred začatín liečby tiež oznámte lekárovi.


7. Vedenie motorových vozidiel a obsluha strojov počas liečby tabletami Telviran

Ak sa u vás neprejaví žiadny vážny nežiaduci účinok, liečba Telviranom by nemala ovplyvniť vaše každodenné aktivity ako sú vedenie motorového vozidla alebo obsluha strojov.


8. Ako užívať váš liek

Váš lekár vám povie koľko a ako často užívať tablety. Uistite sa, že tablety užívate presne podľa jeho inštrukcií.

Počet tabliet užitých za nejaký čas sa volá „dávka“. Tablety Telviran možno prehltnúť celé, alebo rozdrvené a rozpustené vo vode.

V prípade akejkoľvek infekcie je liečba najefektívnejšia, ak sa začne hneď, ako je to možné. Bolesť, pocit pálenia alebo pichania a sčervenanie kože zasiahnutej oblasti sú skoré príznaky ochorenia a mali by indikovať začiatok liečby.

Dospelí:
Pri liečbe HSV infekcie: váš lekár vám môže odporučiť začať dennou dávkou 1g (5x200mg). Tablety užívajte v priebehu dňa, každé 4 hodiny, počas 5 dní. Ak máte silnú infekciu, lekár môže rozšíriť liečbu na ďalších 5 dní. Uistite sa, že postupujete podľa jeho inštrukcií.
Pacientom s narušeným imunitným systémom alebo poruchou vstrebávania môže lekár odporučiť vyššie dávky, až do 2g denne (5x400mg).

Pri liečbe recidivujúcej HSV infekcie u pacientov s normálnym imunitným systémom:
lekár vám predpíše 2x200mg, alebo 3x200mg za deň. Ak to nie je postačujúce, môže zvýšiť dennú dávku na 800mg (v jednotlivých dávkach, každých 6 hodín).
Ak sa už nejaký čas liečite Telviranom, lekár sa môže rozhodnúť na nejaký čas zastaviť liečbu, aby ju mohol prehodnotiť.

Pri profylaktickej liečbe HSV infekcie u pacientov s porušeným imunitným systémom: odporúčaná denná dávka je 800mg (200mg každých 6 hodín). Vážne prípady alebo prípady s poruchou vstrebávania môžu vyžadovať dávky až 1600mg denne (400mg každých 6 hodín).

Pri liečbe infekcií herpes zoster: lekár vám môže odporučiť dávku 4g (5x800mg, v jednotlivých dávkach každé 4 hodiny). Liečba by mala trvať najmenej 7 dní. Liečba acyklovirom je najúčinnejšia, ak sa začne v priebehu 24 hodín po prvom kožnom prejave ochorenia.'

Deti:
Liečba HSV infekcie a profylaxia u detí s porušeným imunitným systémom:
deti do 2 rokov môžu užívať polovicu dospelej dennej dávky, t.j. 500mg (5x1/2 200mg tablety); deti nad 2 roky môžu užívať dospelú dennú dávku 1g.

Pacienti s poškodenou renálnou funkciou:
Dávka u týchto pacientov závisí v prvom rade od určitých krvných testov. Lekár posúdi koľko a ako často tablety užívať. Uistite sa, že postupujete podľa jeho pokynov.

Ak užívate tablety v pravidelnom čase dňa, ľahšie si to zapamätáte a nezabudnete ich užiť. Ak náhodou zabudnete dávku užiť, užite ju hneď, ako si spomeniete a potom pokračujte ako predtým.

Ak ste omylom užili príliš veľa tabliet alebo sa domnievate, že tabletu prehltlo dieťa, spojte sa ihneď s najbližším pohotovostným nemocničným oddelením. Vezmite všetky zostávajúce tablety a túto písomnú informáciu, aby ste ich mohli ukázať lekárovi.


9. Nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť

Užívanie tabliet Telviran sa bežne dobre toleruje. Napriek tomu môžete pociťovať nevoľnosť. Môžu sa objaviť vyrážky, bolesť žalúdka alebo hnačka. Tieto účinky neprerastú do vážnych a zmiznú hneď, ako skončí liečba. Problémy ako ospalosť, závrat, zmätenosť a/alebo halucinácie sa vyskytujú najmä u pacientov s poškodenými obličkovými funkciami. Laboratórne testy môžu ukázať zmenené krvné hladiny, ale tieto zmeny sú iba dočasné.

Ak vám niektorý z vyššie uvedených prejavov spôsobuje problémy alebo sa u vás prejavujú iné nežiaduce účinky, ktoré tu nie sú uvedené, musíte to oznámiť svojmu lekárovi!

Na obale je vyznačený dátum použiteľnosti. Po tomto dátume sa tablety nesmú používať.

Tablety uchovávajte v pôvodnom balení pri teplote do 25oC.

VŠETKY LIEKY UCHOVÁVAJTE MIMO DOSAHU DETÍ!


Veľkosť balenia:
Telviran 200mg tablety: 25 (5x5) tabliet v balení,
Telviran 400mg tablety: 35 (7x5) tabliet v balení.


10. Dátum poslednej revízie textu:

Február 2008

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.