Na čo sa STILNOX používa?
Stilnox patrí do skupiny liekov nazývaných hypnotiká a sedatíva.
Stilnox skracuje dobu nástupu spánku, znižuje počet prebudení, predlžuje celkovú dobu spánku a zlepšuje jeho kvalitu obnovením fyziologickej štruktúry spánku.
Stilnox užívajú dospelí pacienti s nespavosťou. Je určený na krátkodobé užívanie, doba liečby nemá prekročiť 4 týždne.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
U citlivejších pacientov a najmä vo vyššom veku sa môžu objaviť závraty, zhoršujúca sa nespavosť, ospalosť, pocit slabosti, nutkanie na vracanie, vracanie alebo bolesti hlavy. Boli pozorované poruchy pamäti, ku ktorým najčastejšie dochádza niekoľko hodín po podaní lieku. Riziko ich výskytu sa môže znížiť zabezpečením nepretržitého spánku 7-8 hodín.
Vyskytli sa aj nočné mory, nočný nepokoj, námesačnosť, depresie, halucinácie, poruchy správania, stavy zmätenosti, podráždenosť, agresia, tolerancia na liek (na rovnaký účinok je potrebné zvyšovať dávku), dvojité videnie, hnačky, tras, pocity opitosti, neistá chôdza (hlavne u starších pacientov a ak sa liek neužíval podľa odporučenia), únava, porucha súmernosti pohybu končatín, svalová slabosť, vyrážka, opuch, svrbenie, žihľavka, nadmerné potenie, zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov, poruchy sexuálnej túžby, bolesti brucha, infekcie horných a dolných dýchacích ciest, útlm dýchania.
U pacientov, ktorí užili Stilnox a neboli úplne prebudení zo spánku bola zaznamenaná námesačnosť a iné s tým spojené správanie ako šoférovanie v spánku, príprava a konzumovanie jedla, telefonovanie alebo sexuálne aktivity. Užívanie alkoholu a iných látok tlmiacich činnosť CNS spolu so Stilnoxom pravdepodobne zvyšuje riziko takéhoto správania, rovnako ako užívanie Stilnoxu v množstvách väčších ako je odporúčaná dávka.
Podávanie lieku môže viesť k rozvoju fyzickej a psychickej závislosti.
Riziko závislosti sa zvyšuje s dávkou a trvaním liečby a je vyššie u pacientov, ktorí boli alebo sú závislí od alkoholu alebo drog. Pri vzniku závislosti je náhle ukončenie liečby sprevádzané abstinenčnými príznakmi, ako napr. bolesti hlavy, svalové bolesti, extrémna úzkosť a napätie, nepokoj, zmätenosť a podráždenosť. Môžu sa objaviť aj kŕče. Liečba možnej závislosti sa má uskutočniť pod lekárskym dohľadom.