STAMICIS 1 MG kit rad 5x1 mg (liek.inj.skl.)

width="109" valign="top"> 36 kg = 0,66
46 kg = 0,82
60-62 kg = 0,96
8 kg = 0,23
18 kg = 0,44
28 kg = 0,58
38 kg = 0,68
48 kg = 0,85
64-66 kg = 0,98
10 kg = 0,27
20 kg = 0,46
30 kg = 0,60
40 kg = 0,70
50 kg = 0,88
68 kg = 0,99

Metóda podávania a scintigrafické vyšetrenie


Perfúzna scintigrafia myokardu

Ak je to možné, pacienti by nemali jesť najmenej štyri hodiny pred vyšetrením. Odporúča sa, aby pacienti zjedli jedlo s nízkym obsahom tukov, alebo vypili pohár či dva mlieka po každej injekcii pred zobrazovaním. Týmto sa podporí rýchly hepatobiliárny klírens technécium (99mTc) sestamibi, a dosiahne sa tak nižšia aktivita pečene na obraze.

Zobrazovanie sa má začať asi 60 min po injekcii, aby sa umožnil hepatobiliárny klírens. Dlhšie zdržanie sa môže vyžadovať pre snímky v pokoji a pre záťaž so samotnými vazodilatátormi kvôli riziku vyššej subdiafragmatickej aktivity 99mTc. Neexistujú žiadne dôkazy o koncentrácii alebo redistribúcii látky s obsahom rádioizotopu („tracer“), preto je možné zobrazovanie až 6 hodín po injekcii. Test sa môže vykonať v jedno- alebo dvojdennom protokole.

Podľa možnosti má byť vykonané tomografické zobrazovanie (SPECT) s koreláciou s EKG alebo bez nej v súhlase s aktuálnymi medzinárodnymi usmerneniami.

Zobrazovanie prsníkov

Produkt sa podáva do žily ramena kontralaterálne k prsníku so suspektnou abnormalitou. Ak je ochorenie bilaterálne, najlepšie je injekciu podať do dorzálnej žily nohy.

Optimálne je začať so zobrazovaním prsníkov 5 až 10 minút po injekcii s pacientkou ležiacou na bruchu s prsníkom voľne visiacim. 10-minútový laterálny obraz prsníka s podozrením na rakovinu má byť získaný s kamerou čelne čo najbližšie k prsníku.

Pacientka má potom zmeniť polohu tak, aby kontralaterálny prsník visel a má sa získať jeho laterálny obraz. Potom môže byť získaný predný obraz v polohe naznak s rukami pacientky za hlavou.


Zobrazovanie prištítnych teliesok

Získavanie snímok závisí na vybratom protokole. Najpoužívanejšie vyšetrenia sú buď dvojfázové a/ alebo subtrakčné techniky, ktoré sa dajú vykonať spolu.

· Subtrakčná technika aktivity štítnej žľazy:
Kvôli zobrazeniu prištítnych teliesok sa môže najprv podať technecistan (99mTc) alebo jód (123I), po čom nasleduje technécium (99mTc) sestamibi, alebo sa technécium (99mTc) sestamibi podá ako prvé a po ňom nasleduje technecistan (99mTc).
Ak sa použije jód (123I), podáva sa 10 až 20 MBq perorálneho jódu (123I). Štyri hodiny po podaní 123I sa získajú snímky krku a hrudníka. Po získaní snímky s jódom (123I) sa vpichne 185 až 370 MBq technécia (99mTc) sestamibi a snímkovanie sa vykoná 10 minút po injekcii v duálnom snímkovaní s 2 maximami energie gama (140 keV pre technécium (99mTc) a 159 keV pre jód (123I)).

Ak sa na zobrazenie prištítnych teliesok použije technecistan (99mTc), vpichuje sa 40-150 MBq technecistanu (99mTc) sodného a obrazy krku a hrudníka sa získajú po 30 minútach. Potom sa vpichuje 185-370 MBq technécia (99mTc) sestamibi a po 10 minútach sa získajú druhé snímky.

· Dvojfázové vyšetrenie:
vpichuje sa 350-1000 MBq technécia (99mTc) sestamibi. Skoro (10 min. po injekcii) a oneskorene (1,5 až 2,5 hod. po injekcii) sa získavajú tzv. „high-count“ obrazy.

V prípade poruchy obličiek sa expozícia ionizačnému žiareniu môže zvýšiť. Toto sa musí vziať do úvahy pri výpočte aktivity, ktorá sa má podávať.

Celkovo treba byť opatrný pri výbere aktivity pre pacientov so zníženou funkciou pečene – obvykle sa začína na spodnom konci rozsahu dávkovania.


4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na účinné látky alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok.


4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Ak dôjde k reakcii precitlivenosti alebo anafylaktickej reakcii, podávanie tohto prípravku sa musí okamžite prerušiť a v prípade potreby sa musí začať s intravenóznou liečbou. Kvôli možnosti okamžite zasiahnuť v urgentnom prípade, musia byť neodkladne k dispozícii potrebné lieky a vybavenie, ako endotracheálna trubica a ventilátor.

Správne zavodňovanie a časté močenie v prvých pár hodinách po injekcii sú potrebné kvôli zníženiu ožiarenia močového mechúra.

U novorodencov, dojčiat, detí a dospievajúcich treba venovať mimoriadnu pozornosť účinnej dávke na MBq, ktorá je vyššia ako u dospelých, pozri časti 4.2 a 11.

Pri vyšetreniach scintigrafie myokardu v záťaži sa majú zvažovať celkové kontraindikácie a bezpečnostné opatrenia spojené s navodením ergometrickej alebo farmakologickej záťaže.

Všetky lézie prsníkov v priemere menšie ako 1 cm sa scintimamografiou nemusia zistiť, lebo citlivosť technécia (99mTc) sestamibi pre detekciu týchto lézií je 52% vzhľadom na histologickú diagnostiku. Negatívny nález ešte nevylučuje rakovinu prsníka, najmä v prípade takej malej lézie.



Rádiofarmaceutické látky má používať len kvalifikovaný personál s dostatočným vládnym oprávnením na použitie a zaobchádzanie s rádionuklidmi. Na ich prevzatie, uchovávanie, použitie, presun a zneškodnenie sa vzťahujú predpisy a / alebo vhodné povolenia od príslušnej miestnej oficiálnej organizácie.

Pri každom pacientovi musí byť expozícia ionizačnému žiareniu odôvodnená na základe pravdepodobného prínosu. Podávaná aktivita musí byť taká, aby výsledná radiačná dávka bola taká nízka, ako je to reálne možné, pričom sa musí zvažovať potreba dosiahnuť zamýšľaný diagnostický alebo terapeutický výsledok.

Rádiofarmaká by mal používateľ pripravovať takým spôsobom, ktorý spĺňa radiačnú bezpečnosť aj požiadavky na farmaceutickú kvalitu. Majú byť prijaté primerané aseptické preventívne opatrenia, ktoré spĺňajú požiadavky Správnej výrobnej praxe pre lieky.

Gravidita, pozri časť 4.6.

Upozornenia týkajúce sa pomocných látok:

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) na injekčnú liekovku, t.j. v podstate je „bez sodíka“.


4.5 Liekové a iné interakcie

K dnešnému dňu neboli popísané žiadne liekové interakcie.
Lieky, ktoré majú vplyv na funkciu myokardu a/ alebo prietok krvi môžu pri diagnostike choroby koronárnych artérií spôsobovať falošné negatívne výsledky. Z tohto dôvodu pri interpretácii výsledkov scintigrafického vyšetrenia treba vziať do úvahy súbežnú medikáciu.


4.6 Gravidita a laktácia

Ženy s možnosťou otehotnieť
Ak je potrebné podávať rádioaktívne produkty ženám, ktoré môžu otehotnieť, vždy treba hľadať informácie o gravidite. Každá žena, ktorej vynechá menštruácia, sa má považovať za gravidnú, kým sa nedokáže opak. Ak existuje neistota, je dôležité, aby expozícia žiareniu bola minimálna potrebná na dosiahnutie požadovanej klinickej informácie. Mali by byť vždy zvažované alternatívne techniky, ktoré nezahŕňajú ionizačné žiarenie.

Tehotné ženy
Postupy s rádionuklidmi vykonávané na tehotných ženách vždy vystavujú dávkam žiarenia aj plod. Počas gravidity majú byť vykonávané len naliehavé vyšetrenia, pri ktorých prínos pravdepodobne ďaleko prevyšuje riziko, ktorému sa vystaví matka aj plod.

Laktácia
Pred podávaním radioaktívneho lieku matke, ktorá dojčí dieťa, treba zvážiť, či by nebolo možné toto vyšetrenie vhodne oddialiť až na dobu, kedy matka prestane dojčiť a to, či bol vykonaný najvhodnejší výber rádiofarmaka, ak sa vezme do úvahy vylučovanie aktivity do materského mlieka.
Ak sa podávanie rádioaktívneho lieku považuje za potrebné, dojčenie sa má na 24 hodín prerušiť a mlieko z tejto doby vystavené žiareniu zlikvidovať.

Počas tejto doby treba obmedziť blízky kontakt s dojčatami.


4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

STAMICIS nemá vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.



4.8 Nežiaduce účinky

Nasledujúca tabuľka znázorňuje, aké frekvencie sa uvádzajú v tejto časti:

Veľmi časté (³1/10)
Časté (³1/100 až <1/10)
Menej časté (³1/1 000 až <1/100)
Zriedkavé (³1/10 000 až <1/1 000)
Veľmi zriedkavé (<1/10 000)
Neznáme (z dostupných údajov)


Poruchy imunitného systému:
Zriedkavé: Závažné reakcie precitlivenosti, ako je dyspnoe, hypotenzia, bradykardia, asténia a vracanie (obvykle do dvoch hodín po podávaní), angioedém.

Poruchy nervového systému:
Menej časté: Bolesť hlavy.
Zriedkavé: Záchvaty (krátko po podávaní), synkopa.

Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Menej časté: Bolesť na hrudníku/ angína pectoris, abnormálne EKG.
Zriedkavé: Arytmia.

Poruchy gastrointestinálneho traktu
Menej časté: Nevoľnosť.
Zriedkavé: Bolesti brucha.

Poruchy kože a podkožného tkaniva:
Zriedkavé: Alergické reakcie kože a slizníc s exantémom (svrbenie, žihľavka, edém), vazodilatácia, miestne reakcie v mieste vpichu, hypoestézia a parestézia, návaly.
Veľmi zriedkavé: U predisponovaných pacientov boli popísané ďalšie reakcie precitlivenosti.
Neznáme (z dostupných údajov): Erythema multiforme.

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:
Časté: Tesne po injekcii kovová alebo horká chuť, často v kombinácii so suchosťou úst a môže sa pozorovať zmena čuchu.
Zriedkavé: Zvýšená teplota, únava, závrat, prechodná bolesť podobná artritíde.

Iné poruchy
Expozícia ionizačnému žiareniu je spojená s vyvolaním rakoviny a potenciálom vzniku dedičných chýb. Keďže väčšina vyšetrení s diagnostickými nukleárnymi liekmi sa robí s nízkymi radiačnými dávkami menšími ako 20 mSv, predpokladá sa nízka pravdepodobnosť výskytu týchto nežiaducich udalostí. Účinná dávka vypočítaná s priemernou hodnotou aktivity 2000 MBq (500 v pokoji a 1500 MBq pri záťaži) pre 1-denný protokol je 16,3 mSv.


4.9 Predávkovanie

V prípade podania nadmernej dávky radiácie produktom technécium (99mTc) sestamibi, dávka absorbovaná pacientom by mala byť znížená, ak je to možné, zvýšením eliminácie rádionuklidu z tela častým močením a defekáciou.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmaká, zlúčeniny technécia (99mTc),
ATC kód: V09GA01

Po podaní technécia (99mTc) sestamibi sa farmakodynamické účinky nepredpokladajú.

Po rekonštitúcii s injekčným roztokom technecistanu sodného (99m Tc) technécium (99mTc) sestamibi vytvára nasledujúci komplex:
(99mTc) (MIBI)6+ Kde: MIBI = 2-metoxyizobutylizonitril

Ak sa technécium (99mTc) sestamibi podáva s obvyklými aktivitami a obvyklým spôsobom, nemá klinicky
zistiteľné farmakodynamické účinky.

Absorpcia technécia (99mTc) sestamibi tkanivom závisí v prvom rade na vaskularizácii, ktorá sa vo všeobecnosti zvyšuje v tkanive nádoru. Kvôli lipofilným vlastnostiam a pozitívnemu náboju komplex technécium (99mTc) sestamibi prechádza cez bunečnú membránu a sústreďuje sa v časti bunky s najnegatívnejším nábojom, v mitochondriách.

Zobrazovanie srdca
Technécium (99mTc) sestamibi sa viaže na mitochondriálnu membránu a pre vnútrobunečné väzby je dôležitý potenciál intaktnej mitochondriálnej membrány.
Absorpcia technécia (99mTc) sestamibi v myokarde je úmerná prietoku krvi v rozpätí fyziologického prietoku. Miera pasívnej absorpcie je určená permeabilitou lieku membránou a povrchovou plochou vaskulárnych lôžok, ktorej je vystavená. Keďže rádioaktívny indikátor  prechádza do bunky difúziou, pri vysokých rýchlostiach prietoku (>2,0 ml/g/min) bude prietok krvi podhodnotený.

Ak sa koronárny prietok pohyboval od 0,52 do 3,19 ml/g/min, získavanie technécia (99m Tc) sestamibi v myokarde bolo v priemere 0,38 +/- 0,09.  Technécium (99mTc) sestamibi sa z krvi rýchlo šíri do tkaniva. Päť minút po injekcii je v krvnom obehu už len asi 8 percent aktivity vpichnutej injekciou.
Technécium (99mTc) sestamibi v priebehu času prechádza len minimálnou redistribúciou. Môže to mať vplyv na detekciu lézií, lebo odlišné vyplavovanie medzi normálnym a ischemickým myokardom v priebehu času môže spôsobiť zníženie veľkosti defektu alebo jeho závažnosti.

Zobrazovanie prsníkov
Bolo preukázané, že bunková koncentrácia technécia (99mTc) sestamibi sa zvyšuje v tkanive nádoru prsníka pravdepodobne kvôli vysokému obsahu mitochondrií v bunkách nádoru a vysokému potenciálu membrány nádorových buniek.
Niekoľko štúdií in vitro preukázalo, že technécium (99mTc) sestamibi je substrátom P-glykoproteínu. Bola stanovená priama korelácia medzi expresiou P-glykoproteínu a elimináciou technécia (99mTc) sestamibi z nádorov. Nadmerná expresia P-glykoproteínu bunkami by mohla spôsobiť falošne negatívne obrazy nádorov, najmä u nádorov väčších ako 1 cm.

Zobrazovanie prištítnych teliesok
Pri adenóme prištítnych teliesok sa zvyšuje prietok krvi a počet mitochondrií.
Táto skutočnosť môže vysvetliť zvýšenú absorpciu a zachytávanie technécia (99mTc) sestamibi v adenóme prištítnych teliesok.
Lokalizácia technécia (99mTc) sestamibi sa zdá byť závislá na prietoku krvi do tkaniva, koncentrácii technécia (99mTc) sestamibi prítomnej v tkanive a veľkosti adenómu prištítnych teliesok.



5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Technetium (99mTc) sestamibi je katiónový komplex, ktorý sa akumuluje v živom tkanive myokardu úmerne k prietoku koronárnej krvi v danej oblasti.

Technécium (99mTc) sestamibi sa z krvi rýchlo šíri do tkaniva. 5 minút po injekcii je v krvnom obehu už len asi 8 percent vpichnutej dávky.

Absorpcia v myokarde
Absorpcia v myokarde, ktorá závisí od koronárneho toku, je 1,5% vpichnutej dávky pri námahe a 1,2% vpichnutej dávky v pokoji. Pokusy na zvieratách ukázali, že absorpcia nezávisí od funkčnej spôsobilosti sodno-draselnej pumpy (aktívny transport katiónov sodíka a draslíka). Nezvratne poškodené bunky však technécium (99mTc) sestamibi nezachytávajú. Úroveň získavania v myokarde je znížená hypoxiou.
Klírens myokardiálnej frakcie je minimálny a redistribúcia je nepodstatná najmenej počas 4 hodín po vyvolanej ischémii u psa. Technécium (99mTc) sestamibi sa z krvi rýchlo šíri do tkaniva: 5 minút po injekcii je v krvnom obehu už len asi 8 percent vpichnutej dávky.

Niektoré experimentálne a klinické štúdie však naznačili redistribúciu v ťažko ischemických oblastiach. Možný vplyv na diagnostickú kvalitu testu nebol stanovený.

Scintimamografia
Technécium (99mTc) sestamibi sa akumuluje v rôznych novotvaroch a najvýznamnejšie v mitochondriách. Jeho absorpcia súvisí so zvýšeným metabolizmom závislým od energie a proliferáciou buniek. Jeho akumulácia v bunkách sa znižuje pri nadmernej expresii proteínov s rezistenciou na viaceré lieky.

Zobrazovanie hyperfunkčného tkaniva prištítnych teliesok
Technécium (99mTc) sestamibi sa lokalizuje v tkanive oboch prištítnych teliesok a funkčnom tkanive štítnej žľazy, ale obvykle sa vyplavuje z tkaniva normálnej štítnej žľazy rýchlejšie ako z tkaniva abnormálnych prištítnych teliesok.

Eliminácia
Dôležitou metabolickou cestou pre klírens technécia (99mTc) sestamibi je hepatobiliárny systém. Aktivita zo žlčníka sa v čreve objaví do jednej hodiny od injekcie. Asi 27% vpichnutej dávky sa telo zbaví elimináciou obličkami po 24 hodinách a asi 33% vpichnutej dávky sa zbaví exkrementmi do 48 hodín.

Polčas
Biologický myokardiálny T½ je asi 7 hodín v pokoji a v záťaži. Efektívny T½ (ktorý zahŕňa biologický a fyzický polčas) je asi 3 hodiny.


5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

V štúdiách akútnej intravenóznej toxicity u myší, potkanov a psov najnižšia dávka z rekonštituovanej súpravy, ktorá spôsobila smrť, bola u samíc potkanov 7 mg/kg (vo vyjadrení ako obsah Cu (MIBI)4 BF4). Táto zodpovedá 500- násobku maximálnej dávky pre človeka (MHD) 0,014 mg/kg pre dospelých (70 kg).

Potkany ani psy vystavené dávkam rekonštituovanej súpravy 0,42 mg/kg (30- násobok MHD) a 0,07 mg/kg (5- násobok MHD), v tomto poradí, počas 28 dní nevykazovali účinky súvisiace s liečbou.

Štúdie o reprodukčnej toxicite neboli vykonané.

Látka Cu (MIBI)4 BF4 nevykazovala žiadnu genotoxickú aktivitu v testoch podľa Amesa, CHO/HPRT a testoch výmeny telomerických sesterských chromatíd.




In vitro bolo pri cytotoxických koncentráciách pozorované zvýšenie aberácie chromozómov v stanovení na ľudských lymfocytoch. V teste mikrojadier myší in vivo nebola pri dávke 9 mg/kg pozorovaná žiadna genotoxická aktivita.

Štúdie na hodnotenie karcinogénneho potenciálu neboli vykonané.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Chlorid cínatý, dihydrát
Monohydrát cysteíniumchloridu
Nátriumcitrát
Manitol


6.2 Inkompatibility

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 12.


6.3 Čas použiteľnosti

Súprava: 1 rok
Označený produkt: po rekonštitúcii uchovávajte v chladničke (2-8°C) a použite do 10 hodín


6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Injekčnú liekovku uchovávajte v škatuľke na ochranu pred svetlom.
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C.

Podmienky na uchovávanie pripraveného lieku, pozri časť 6.3.

Uchovávanie rádiofarmák má byť v súlade so štátnymi predpismi o rádioaktívnych materiáloch.


6.5 Druh obalu a obsah balenia

15 ml viacdávková sklenená injekčná liekovka z bórokremičitého skla typu I, uzavretá zátkou z brómbutylovej gumy a hliníkovými uzávermi.

Veľkosť balenia: 5 injekčných liekoviek


6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Podávanie rádiofarmák predstavuje pre iné osoby riziko vonkajšej radiácie alebo kontaminácie z rozliateho moču, zvratkov, atď. Preto sa musia dodržiavať preventívne opatrenia na ochranu proti žiareniu v súlade so štátnymi predpismi.

Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

CIS bio international
B.P.32
F-91192 Gif sur -Yvette Cedex


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

88/0509/08-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

12.11.2008


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU



11. DOZIMETRIA

Technécium (99mTc) sa vyrába pomocou generátora (99Mo/99mTc) a rozkladá sa s vyžarovaním žiarenia gama so strednou energiou 140 keV a polčasom 6,02 hodín na technécium (99mTc), na ktoré sa z hľadiska jeho dlhého polčasu 2,13 x 105 rokov možno pozerať ako na kvázi stabilné.



Údaje uvedené nižšie sú z ICRP 80 a počítajú sa podľa nasledujúcich predpokladov: po intravenóznej injekcii sa látka rýchlo uvoľňuje z krvi a akumuluje sa hlavne v svalovom tkanive (včítane srdca), pečeni, obličkách a v menšom množstve v slinných žľazách a štítnej žľaze. Po vpichu injekcie spolu so záťažovým testom, dochádza k značnému zvýšeniu absorbcie v orgánoch a tkanivách. Látka sa vylučuje pečeňou a obličkami v pomere 75% a 25%, v tomto poradí.

Dávka absorbovaná po injekcii technécia (99mTc) sestamibi (pacient v pokoji)

Orgán

Absorbovaná dávka k podanej aktivite [mGy/MBq] (test v pokoji)


Dospelý
15 rokov
10 rokov
5 rokov
1 rok
Nadobličky
0,0075
0,0099
0,015
0,022
0,038
Steny močového mechúra
0,011
0,014
0,019
0,023
0,041
Povrch kosti
0,0082
0,010
0,016
0,021
0,038
Mozog
0,0052
0,0071
0,011
0,016
0,027
Prsníky
0,0038
0,0053
0,0071
0,011
0,020
Žlčník
0,039
0,045
0,058
0,10
0,32
Tráviaci trakt:





Žalúdok
0,0065
0,0090
0,015
0,021
0,035
Tenké črevo
0,015
0,018
0,029
0,045
0,080
Hrubé črevo
0,024
0,031
0,050
0,079
0,015
Horná časť hrubého čreva
0,027
0,035
0,057
0,089
0,17
Dolná časť hrubého čreva
0,019
0,025
0,041
0,065
0,12

Srdce

0,0063

0,0082

0,012

0,018

0,030
Obličky
0,036
0,043
0,059
0,085
0,015
Pečeň
0,011
0,014
0,021
0,030
0,052
Pľúca
0,0046
0,0064
0,0097
0,014
0,025
Svaly
0,0029
0,0037
0,0054
0,0076
0,014

Pažerák

0,0041

0,0057

0,0086

0,013

0,023
Vaječníky
0,0091
0,012
0,018
0,025
0,045
Pankreas
0,0077
0,010
0,016
0,024
0,039
Kostná dreň
0,0055
0,0071
0,011
0,030
0,044
Slinné žľazy
0,014
0,017
0,022
0,015
0,026
Koža
0,0031
0,0041
0,0064
0,0098
0,019

Slezina

0,0065

0,0086

0,014

0,020

0,034
Semenníky
0,0038
0,0050
0,0075
0,011
0,021
Týmus
0,0041
0,0057
0,0086
0,013
0,023
Štítna žľaza
0,0053
0,0079
0,012
0,024
0,045
Maternica
0,0078
0,010
0,015
0,022
0,038

Iné orgány

0,0031

0,0039

0,0060

0,0088

0,016






Účinná dávka
0,0090
0,012
0,018
0,028
0,053
[mSv/MBq]







Dávky absorbované po injekcii technécia ( 99m Tc) sestamibi (fyzická námaha)



Orgán
Absorbovaná dávka k podanej aktivite [mGy/MBq] (test pri fyzickej námahe)

Dospelý
15 rokov
10 rokov
5 rokov
1 rok
Nadobličky
0,0066
0,0087
0,013
0,019
0,033
Steny močového mechúra
0,0098
0,013
0,017
0,021
0,038
Povrch kosti
0,0078
0,0097
0,014
0,020
0,036
Mozog
0,0044
0,0060
0,0093
0,014
0,023
Prsníky
0,0034
0,0047
0,0062
0,0097
0,018
Žlčník
0,033
0,038
0,049
0,086
0,26
Tráviaci trakt:




'
Žalúdok
0,0059
0,0081
0,013
0,019
0,032
Tenké črevo
0,012
0,015
0,024
0,037
0,066
Hrubé črevo
0,019
0,025
0,041
0,064
0,12
Horná časť hrubého čreva
0,022
0,028
0,046
0,072
0,13
Dolná časť hrubého čreva
0,016
0,021
0,034
0,053
0,099






Srdce
0,0072
0,0094
0,010
0,021
0,035
Obličky
0,026
0,032
0,044
0,063
0,11
Pečeň
0,0092
0,012
0,018
0,025
0,044
Pľúca
0,0044
0,0060
0,0087
0,013
0,023
Svaly
0,0032
0,0041
0,0060
0,0090
0,017






Pažerák
0,0040
0,0055
0,0080
0,012
0,023
Vaječníky
0,0081
0,011
0,015
0,023
0,040
Pankreas
0,0069
0,0091
0,014
0,021
0,035
Kostná dreň
0,0050
0,0064
0,0095
0,013
0,023
Slinné žľazy
0,0092
0,011
0,0015
0,0020
0,0029
Koža
0,0029
0,0037
0,0058
0,0090
0,017






Slezina
0,0058
0,0076
0,012
0,017
0,030
Semenníky
0,0037
0,0048
0,0071
0,011
0,020
Týmus
0,0040
0,0055
0,0080
0,012
0,023
Štítna žľaza
0,0044
0,0064
0,0099
0,019
0,035
Maternica
0,0072
0,0093
0,014
0,020
0,035






Iné orgány
0,0033
0,0043
0,0064
0,0098
0,018






Účinná dávka
0,0079
0,010
0,016
0,023
0,045
[mSv/MBq]








Perfúzna scintigrafia myokardu
Účinná dávka vypočítaná s priemernou hodnotou aktivity 1800 MBq (900 pri záťaži a 900 MBq v pokoji) pre 2-denný protokol je 15,2 mSv.
Účinná dávka vypočítaná s priemernou hodnotou aktivity 2000 MBq (500 v pokoji a 1500 MBq pri záťaži) pre 1-denný protokol je 16,3 mSv.

Hodnotenie funkcie komôr
Po injekcii 800 MBq účinná dávka je 7,2 mSv v pokoji. Po injekcii 800 MBq účinná dávka je 6,3 mSv pri záťaži.

Scintimamografia
Po injekcii 1000 MBq účinná dávka je 9,0 mSv.

Zobrazovanie hyperfunkčného tkaniva prištítnych teliesok
Účinná dávka po podaní 1000 MBq je 9,0 mSv.


12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK

Rekonštituujte s technecistanom (99mTc) sodným na injekcie, Ph. Eur.

Ako pri každom lieku, ak počas prípravy dôjde k ohrozeniu celistvosti tejto injekčnej liekovky, nemá sa použiť.

Tento produkt neobsahuje bakteriostatické konzervačné látky.

Produkt sušený pri zmrazení sa balí v dusíkovej atmosfére.

Pokyny na prípravu technécia (99mTc) sestamibi

Príprava technécia (99mTc) sestamibi zo súpravy sa má vykonať podľa nasledujúceho postupu, v súlade s aseptickými technikami a pravidlami na ochranu proti žiareniu:

A. Postup varu

1 Počas prípravy sa majú používať vodotesné rukavice. Z injekčnej liekovky zložte plastovú platničku a povrch uzáveru injekčnej liekovky vydezinfikujte.

2 Liekovku, náležite označenú dátumom, časom prípravy, objemom a aktivitou, uložte do vhodného odtienenia proti žiareniu.

3 Sterilnou odtienenou injekčnou striekačkou získajte asepticky asi 1 až 3 ml sterilného nepyrogénneho roztoku technecistanu sodného (99mTc) (200 MBq až 11 GBq) .

4 Do injekčnej liekovky v odtienení olovom pridajte asepticky roztok technecistanu sodného (99mTc). Bez toho, že by ste vybrali ihlu, odoberte rovnaký objem z priestoru nad kvapalinou („headspace“), aby ste udržali atmosferický tlak v liekovke.

5 Silno pretrepte asi 5 až 10 rýchlymi pohybmi zhora nadol.

6 Injekčnú liekovku vyberte z odtienenia olovom a uložte ju vzpriamene do vhodného kúpeľa s variacou sa vodou tak, aby injekčná liekovka nebola priamo v styku so spodkom kúpeľa a 10 minút udržiavajte var. Kúpeľ musí mať odtienenie. Čas 10 minút sa začína hneď potom, ako sa voda začne opäť variť.
Poznámka:Počas varenia injekčná liekovka musí zostať vzpriamene. Použite taký vodný kúpeľ, kde zátka bude nad hladinou vody.

7 Injekčnú liekovku vyberte z vodného kúpeľa a nechajte 15 minút chladnúť.

8 Ešte pred podávaním, zrakom skontrolujte obsah injekčnej liekovky, či neobsahuje častice a nezmenila farbu.

9 Pomocou sterilnej odtienenej inječnej striekačky asepticky odoberte technécium (99mTc) sestamibi. Použite do 10 hodín od prípravy.

10 Pred podávaním pacientovi sa má skontrolovať rádiochemická čistota podľa metódy rádio TLC (uvedené nižšie).


B Postup so zahrievacím blokom

1 Počas prípravy sa majú používať vodotesné rukavice. Z inječnej liekovky súpravy zložte plastové platničky a povrch uzáveru liekovky vydezinfikujte.

2 Liekovku, náležite opatrenú dátumom, časom prípravy, objemom a aktivitou, uložte do vhodného odtienenia proti žiareniu.

3 Sterilnou odtienenou injekčnou striekačkou získajte asepticky asi 1 až 3 ml sterilného nepyrogénneho roztoku technecistanu sodného (99mTc) (200 MBq až 11,1 GBq) .

4 Do liekovky v odtienení olovom pridajte asepticky roztok technecistanu sodného (99mTc). Bez toho, že by ste vybrali ihlu, odoberte rovnaký objem z priestoru nad kvapalinou, aby ste udržali atmosferický tlak v injekčnej liekovke.

5 Silno pretrepte asi 5 až 10 rýchlymi pohybmi zhora nadol.

6 Injekčnú liekovku vložte do ohrievacieho bloku, predtým zahriateho na 100°C, a 15 min. inkubujte. Ohrievací blok má byť upravený podľa veľkosti injekčnej liekovky, aby sa zaistil správny prenos tepla z ohrievacieho zariadenia do obsahu injekčnej liekovky.
Injekčnú liekovku vyberte z ohrievacieho bloku a nechajte 15 minút chladnúť.

7 Ešte pred podávaním, zrakom skontrolujte obsah liekovky, či neobsahuje častice a nezmenila farbu.

8 Pomocou sterilnej odtienenej injekčnej striekačky asepticky odoberte technécium (99mTc) sestamibi. Použite do 10 hodín od prípravy.

10 Pred podávaním pacientovi sa má skontrolovať rádiochemická čistota podľa metódy rádio TLC (uvedené nižšie).



Kontrola kvality rádiochemickej čistoty

Metóda

Tenkovrstvová chromatografia

Pomôcky

1 Platňa z oxidu hliníka, J.T. Baker « Baker-flex » IB-FTLC , vopred narezaná na veľkosť 2,5 cm x 7,5 cm.

2 Etanol 768 g/l

3 Prístroj na meranie rádioaktivity v rozsahu 0,7 – 12 GBq.

4 1 ml injekčná striekačka, s veľkosťou ihly 22-26.

5 Malá vývojová nádrž s krytom, (100 ml kadička pokrytá filmom plastovej fólie stačí).

Postup

1 Do vývojovej nádrže (kadičky) nalejte dostatok etanolu tak, aby hĺbka rozpúšťadla bola 3-4 mm. Nádrž (kadičku) zakryte plastovou fóliou a nechajte ju ekvilibrovať asi 10 minút.

2 Pomocou 1 ml injekčnej striekačky s ihlou 22-26 naneste 1 kvapku etanolu na platňu z oxidu hliníka TLC 1,5 cm od spodku. Bod nenechajte vyschnúť.

3 Nahor od bodu etanolu naneste 1 kvapku roztoku zo súpravy. Bod nechajte vyschnúť. Nezahrievajte.

4 Nechajte platne vyvíjať až dovtedy, kým rozúšťadlo nevsiakne do vzdialenosti 5,0 cm od bodu.

5 Narežte pruh 4,0 cm od spodku a hodnotu pre každú časť namerajte v prístroji na meranie rádioaktivity.

6 % rádiochemickej čistoty vypočítajte takto:


(Aktivita hornej časti)
% technécium (99mTc) sestamibi =
------------------------------------- x 100

(celková aktivita)

Rádiochemická čistota má byť vyššia alebo rovná 94 %, v opačnom prípade sa prípravok má zlikvidovať.


Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.