SICCAPROTECT int opo 1x10 ml (fľ.PE)

m (benzalkoniumchlorid) 0.05 mg, Kalii dihydrogenphosphas (dihydrogen-fosforečnan draselný), Kalii hydrogenphosphas (hydrogenfosforečnan draselný), Aqua purificata (čistená voda)

Farmakoterapeutická skupina
Oftalmologikum

Charakteristika
Siccaprotect® je liek, nahradzujúci slzy.
Dexpanthenol, účinná látka lieku Siccaprotect®, patrí do skupiny vitamínov B. Má kľúčovú funkciu pri látkovej výmene a je nepostrádateľnou zložkou zdravého tkaniva. Dexpanthenol pôsobí na očnú rohovku a očnú spojovkuprotizápalovo a regenerujúco, takže v prípade nedostatku tvorby sĺz zabraňuje vzniku podráždenia a s ním spojené komplikácie rýchlo doznievajú a trvalé užívanie lieku Siccaprotect® zabraňuje ich vzniku. Okrem toho je dexpanthenol schopný viazať vodu a tým dosahovať zvlhčujúci efekt. Špeciálne u starších ľudí nemôže byť denná potreba dexpanthenolu so zreteľom na zmenený spôsob stravovania vždy pokrytá výživou.
Polyvinylalkohol, ktorý Siccaprotect®obsahuje, zvyšuje viskozitu očných kvapiek a tým umožňuje vytvorenie dlho pôsobiaceho ochranného filmu. Siccaprotect® hodnotou pHa viskozitou zodpovedá do veľkej miery fyziologickému filmu vytváranému slzami. Prirodzená nová tvorba buniek očnej rohovky sa neomeškáva a videnie tiež nie je negatívne ovplyvnené. Siccaprotect® je ideálnou náhradou sĺz.

Indikácie

1. Na symptomatickú liečbu stavov spojených s vysychaním rohovky a spojovky následkom poruchy sekrécie sĺz, na základe lokálneho, alebo celkového ochorenia ako aj pri nedovieraní očných viečok.
2. Na dodatočné zvlhčovanie pri nosení tvrdých kontaktných šošoviek.

Kontraindikácie
Choroby, alebo okolnosti, pri ktorých sa určitý liek nesmie podávať, alebo sa smie podávať len po starostlivom zvážení lekára, pretože očakávaný účinok lieku nie je v priaznivom pomere k možnému poškodeniu.
Lekár musí starostlivo preveriť, či existujú kontraindikácie, musí zvážiť predchádzajúce ochorenia, sprievodné ochorenia, iný spôsob liečenia, ako aj osobitné životné okolnosti a zvyky pacienta. Kontraindikácie sa môžu objaviť aj po začatí liečenia týmto liekom. Aj v takýchto prípadoch ihneď informujte lekára.
Tento liek sa nesmie podávať pri precitlivenosti na ktorúkoľvek jeho zložku (pozri zloženie).
Počas používania lieku nenoste mäkké kontaktné šošovky.
V tehotenstve a v období dojčenia sa musí zvážiť vzťah medzi očakávaným prospechom a možným rizikom užívania lieku.

Nežiaduce účinky
Zriedka sa môžu objaviť príznaky precitlivenosti s pocitmi mierneho pálenia v spojovkovom vaku. Ak na sebe spozorujete vedľajší účinok, aj keď tu nie je uvedený, ihneď ho ohláste ošetrujúcemu lekárovi alebo lekárnikovi.

Interakcie
Účinky lieku Siccaprotect® očná roztoková instilácia a účinky iných, súčasne používaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnej dobe používate, alebo začnete používať a to na lekársky predpis, i bez neho. Ak Vám ďalší lekár bude predpisovať, alebo odporúčať nejaký ďalší liek, informujte ho, že používate Siccaprotect®. Skôr, než začnete súčasne s používaním lieku Siccaprotect® očná roztoková instilácia používať nejaký voľne predajný liek, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.
Interakcie lieku Siccaprotect® očná roztoková instilácia neboli popísané.

Dávkovanie
Obvykle sa vkvapne 6-krát denne 1 kvapka lieku do spojovkového vaku.
Väčšinou býva nutné používať umelé slzy doživotne; výnimku tvoria sekundárne prechodné poruchy vedúce k vysychaniu v oblasti spojovkového vaku.'
Liek možno používať bez obmedzenia veku, pre dospelých i deti všetkých vekových skupín. Dávkovanie je rovnaké pre deti i dospelých, je však potrebné pripomenúť, že deti trpia poruchami opísanými v indikáciách celkom výnimočne.

Spôsob podávania
Odskrutkujte ochranný uzáver, mierne zakloňte hlavu, odtiahnite dolné viečko a obráťte fľaštičku dnom nahor a jej stlačením vkvapnite jednu kvapku lieku na vnútornú stranu spodného viečka a oko pomaly zatvárajte. Dbajte pritom na to, aby špička kvapkadla neprichádzala do styku s okom alebo kožou tváre. Fľaštičku ihneď po použití dôkladne zatvorte.

Špeciálne upozornenia
V priebehu 20 minút po vkvapnutí lieku Siccaprotect® do oka môže pretrvávať mierne neostré videnie, preto by vodiči a obsluha strojov mali vo svojej činnosti pokračovať až po uplynutí tohto časového intervalu.
Konzervačná látka, obsiahnutá v lieku Siccaprotect® sa môže usadzovať v mäkkých kontaktných šošovkách a poškodzovať tak oko. Preto sa pri liečení liekom Siccaprotect® nemajú používať mäkké kontaktné šošovky.

Varovanie
Po prvom otvorení je liek použiteľný 4 týždne.
Nepoužívajte po dátume použiteľnosti, vyznačeného na obale.

Uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Chráňte pred svetlom!
Liek musí byť uchovávaný mimo dosahu a dohľadu detí!

Balenie
1 x 10 ml očnej roztokovej instilácie v PE fľaštičke s kvapkadlom
3 x 10 ml očnej roztokovej instilácie v PE fľaštičkách s kvapkadlom
Dátum poslednej revízie
Október 2010


Kontakt pre SR:
URSAPHARM, Zvolenská cesta 14,
974 05 Banská Bystrica,
e-mail: ursapharm@zoznam.sk

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
SICCAPROTECT int opo 3x10 ml (fľ.PE) Rp 5,45

Neprehliadnite voľnopredajné prípravky

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.