SEASONIQUE 0,15 MG/0,03 MG + 0,01 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 91(84x0,15 mg/0,03 mg+7x0,01 mg) (blis.PVC/TE/PVDC/Al)

SPC
ánenia, z injekcií v deň, keď mala byť podaná ďalšia injekcia), ale vo všetkých týchto prípadoch jej treba odporučiť, aby počas prvých 7 dní užívania tabliet navyše používala bariérovú metódu.

Užívanie po potrate v prvom trimestri
Žena môže začať užívať Seasonique ihneď. V tomto prípade nemusí používať doplnkové antikoncepčné opatrenia.

Užívanie po pôrode alebo po potrate v druhom trimestri
Žene sa má odporučiť, aby Seasonique začala užívať medzi 21. až 28. dňom po pôrode alebo po potrate v druhom trimestri. Ak žena začne tento liek užívať neskôr, treba jej odporučiť, aby počas prvých 7 dní navyše používala bariérovú metódu. Ak však už predtým došlo k pohlavnému styku, pred samotným začiatkom užívania COC treba vylúčiť graviditu alebo musí žena počkať na prvú menštruáciu.

Dojčiace ženy, pozri časť 4.6.

Postup pri vynechaní tabliet
Spoľahlivosť antikoncepcie môže byť znížená, ak sa vynechá užitie ružových tabliet a najmä vtedy, ak žena zabudne užiť prvé tablety z blistrového balenia.

Ak sa do 12 hodín od zvyčajného času užívania zistí, že bola vynechaná jedna ružová tableta, vynechanú tabletu treba užiť ihneď a v liečbe sa má pokračovať obvyklým spôsobom, a to užitím ďalšej tablety vo zvyčajnom čase.

Ak sa po viac ako 12 hodinách od zvyčajného času užívania zistí, že bola vynechaná jedna alebo niekoľko ružových tabliet, antikoncepčná ochrana môže byť znížená. Postup pri vynechaní tabliet sa môže riadiť podľa nasledujúcich dvoch základných pravidiel:
1. Užívanie tabliet sa nesmie nikdy prerušiť na obdobie dlhšie ako 7 dní.
2. Na dosiahnutie dostatočnej supresie osi hypotalamus‑hypofýza‑ováriá je potrebné nepretržité 7‑dňové užívanie tabliet.

V súlade s uvedenými pravidlami je možné poskytnúť nasledujúce odporúčania pre každodennú prax:

Vynechané ružové tablety obsahujúce levonorgestrel/etinylestradiol
Počas 1. dňa ‑ 7. dňa (1. týždeň)
Ak sa počas 1. týždňa vynechá jedna alebo viac tabliet, existuje vyššie riziko gravidity, pretože na dosiahnutie supresie osi hypotalamus‑hypofýza‑ováriá je potrebné nepretržité 7‑dňové užívanie tabliet.
Ak v predchádzajúcich 7 dňoch došlo k pohlavnému styku, treba zvážiť možnosť gravidity. Čím viac tabliet sa vynechá a čím sú vynechané tablety bližšie k fáze užívania bielych tabliet, tým vyššie je riziko gravidity.

Jedna vynechaná ružová tableta sa má užiť čo najskôr, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet naraz. Ďalšie tablety sa majú užívať vo zvyčajnom čase.

Ak sa vynechajú dve ružové tablety, majú sa užiť dve tablety v deň, keď si žena na vynechané tablety spomenie, a ďalšie dve tablety na nasledujúci deň. Ďalšie tablety sa majú užívať vo zvyčajnom čase.

Ak sa vynechajú 3 alebo viac ružových tabliet, majú sa vynechané tablety preskočiť a ďalšie tablety sa majú užívať vo zvyčajnom čase tak, ako je to vyznačené na balení. Počas týždňa nasledujúceho po vynechaní tabliet sa u ženy môže objaviť krvácanie.

V každom prípade sa počas nasledujúcich 7 dní musí používať doplnková antikoncepcia.

Počas 8. dňa ‑ 84. dňa (2. týždeň až 12. týždeň)
Jedna vynechaná ružová tableta sa má užiť čo najskôr, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet naraz. Ďalšie tablety sa majú užívať vo zvyčajnom čase. Nie sú potrebné žiadne doplnkové antikoncepčné opatrenia.

Ak sa vynechajú dve ružové tablety, majú sa užiť dve tablety v deň, keď si žena na vynechané tablety spomenie, a ďalšie dve tablety na nasledujúci deň. Ďalšie tablety sa majú užívať vo zvyčajnom čase. Počas nasledujúcich 7 dní po znovu začatí užívania tabliet sa majú používať doplnkové nehormonálne metódy antikoncepcie.

Ak sa vynechajú 3 alebo viac ružových tabliet, majú sa vynechané tablety preskočiť a ďalšie tablety sa majú užívať vo zvyčajnom čase tak, ako je to vyznačené na balení. Počas týždňa nasledujúceho po vynechaní tabliet sa u ženy môže objaviť krvácanie. Počas nasledujúcich 7 dní po znovu začatí užívania tabliet sa majú používať doplnkové nehormonálne metódy antikoncepcie. Ak počas dní, v ktorých boli tablety vynechané, došlo k pohlavnému styku, treba zvážiť možnosť gravidity. Čím viac tabliet sa vynechá a čím sú vynechané tablety bližšie k fáze užívania bielych tabliet, tým vyššie je riziko gravidity.

Vynechané biele tablety obsahujúce etinylestradiol (13. týždeň)
Vynechané tablety sa majú preskočiť a ďalšie tablety sa majú užívať vo zvyčajnom čase až do využívania celého balenia. Nie sú potrebné žiadne doplnkové antikoncepčné opatrenia.

Ak u ženy počas 13. týždňa (počas užívania bielych tabliet obsahujúcich etinylestradiol) nedôjde ku krvácaniu z vysadenia, musí sa vylúčiť možnosť gravidity predtým, ako sa začne nový 91‑dňový cyklus užívania.

Odporúčanie v prípade gastrointestinálnych ťažkostí
V prípade závažných gastrointestinálnych ťažkostí (napr. vracanie alebo hnačka) nemusí byť absorpcia úplná a majú sa použiť doplnkové antikoncepčné opatrenia.
Ak do 3 ‑ 4 hodín po užití tablety dôjde k vracaniu, ženy sa majú riadiť odporúčaním poskytnutým pre vynechané tablety.
Ak žena nechce meniť svoju zvyčajnú schému užívania tabliet, môže užiť ružovú tabletu (tablety) navyše z posledného riadka (12. týždeň).

Pediatrická populácia
Účinnosť a bezpečnosť Seasonique u žien v reprodukčnom veku mladších ako 18 rokov neboli stanovené.

4.3 Kontraindikácie

Kombinovaná perorálna antikoncepcia (COC) sa nemá užívať, ak je prítomný ktorýkoľvek zo stavov uvedených nižšie. Ak sa ktorýkoľvek z týchto stavov objaví prvýkrát v priebehu užívania COC, užívanie lieku sa musí ihneď ukončiť.
· Venózna trombóza v súčasnosti alebo v anamnéze (hlboká venózna trombóza, pľúcna embólia)
· Arteriálna trombóza v súčasnosti alebo v anamnéze (napr. infarkt myokardu) alebo prodromálne stavy (napr. angina pectoris a tranzitórny ischemický atak)
· Cerebrovaskulárna príhoda v súčasnosti alebo v anamnéze
· Prítomnosť závažného rizikového faktora alebo viacerých rizikových faktorov vzniku arteriálnej trombózy:
• diabetes mellitus s postihnutím ciev
• závažná hypertenzia
• závažná dyslipoproteinémia
· Dedičná alebo získaná predispozícia na venóznu alebo arteriálnu trombózu, ako napr. rezistencia na aktivovaný proteín C (APC), deficit antitrombínu III, deficit proteínu C, deficit proteínu S, hyperhomocysteinémia a antifosfolipidové protilátky (antikardiolipínové protilátky, lupus antikoagulans)
· Pankreatitída spojená so závažnou hypertriglyceridémiou v súčasnosti alebo v anamnéze
· Závažné ochorenie pečene v prítomnosti alebo v anamnéze, pokiaľ sa hodnoty funkčných vyšetrení pečene nevrátili na referenčné hodnoty
· Nádory pečene (benígne alebo malígne) v prítomnosti alebo v anamnéze
· Preukázané alebo suspektné zhubné nádory závislé od pohlavných steroidov (napr. zhubné nádory pohlavných orgánov alebo prsníkov)
· Diagnosticky neobjasnené vaginálne krvácanie
· Migréna s fokálnymi neurologickými príznakmi v anamnéze
· Užívanie rastlinného prípravku s obsahom ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum)
· Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Ak je prítomný ktorýkoľvek zo stavov/rizikových faktorov uvedených nižšie, majú sa u každej ženy individuálne zvážiť prínosy užívania COC oproti možným rizikám a treba ich prediskutovať so ženou predtým, ako za rozhodne začať užívať COC. V prípade zhoršenia, exacerbácie alebo prvého výskytu ktoréhokoľvek z týchto stavov alebo rizikových faktorov sa musí žena obrátiť na svojho lekára. Lekár musí potom rozhodnúť, či sa má užívanie COC ukončiť.

Poruchy obehovej sústavy
Užívanie akejkoľvek kombinovanej perorálnej antikoncepcie prináša v porovnaní s tým, keď sa žiadna COC neužíva, zvýšené riziko vzniku venóznej trombembólie (VTE). Toto zvýšené riziko vzniku VTE je najvýraznejšie počas prvého roku, kedy žena vôbec prvýkrát užíva kombinovanú perorálnu antikoncepciu.
Epidemiologické štúdie ukázali, že výskyt VTE u žien bez známych rizikových faktorov vzniku VTE, ktoré užívajú nízke dávky estrogénu (< 50 μg etinylestradiolu), je asi 20 prípadov na 100 000 pacientorokov. V porovnaní s tým je výskyt u žien, ktoré COC neužívajú, 5 až 10 prípadov na 100 000 pacientorokov a 60 prípadov na 100 000 tehotenstiev. VTE je fatálna v 1 ‑ 2 % prípadov.
Nie je známe, ako Seasonique ovplyvňuje výskyt takýchto príhod v porovnaní s inou COC obsahujúcou levonorgestrel.

Epidemiologické štúdie taktiež spájajú užívanie COC so zvýšeným rizikom arteriálnej trombembólie (infarkt myokardu, prechodný ischemický atak).

U užívateliek antikoncepčných tabliet bol mimoriadne zriedkavo hlásený výskyt trombózy v iných krvných cievach, napr. v hepatálnych, mezenterických, renálnych, cerebrálnych alebo retinálnych vénach a artériách. Neexistuje zhoda v tom, či výskyt týchto príhod súvisí s užívaním hormonálnej antikoncepcie.

Medzi príznaky venóznej alebo arteriálnej trombotickej/trombembolickej príhody alebo cerebrovaskulárnej príhody môžu patriť:
· nezvyčajná jednostranná bolesť a/alebo opuch nohy
· náhla silná bolesť v hrudníku, ktorá môže alebo nemusí vyžarovať do ľavého ramena
· náhla dýchavičnosť
· náhle vzniknutý kašeľ
· akákoľvek nezvyčajná, silná, dlhotrvajúca bolesť hlavy
· náhla čiastočná alebo úplná strata zraku
· diplopia
· nezrozumiteľná reč alebo afázia
· vertigo
· kolaps s fokálnym záchvatom alebo bez neho
· slabosť alebo veľmi výrazná necitlivosť, ktorá náhle postihuje jednu stranu alebo jednu časť tela
· poruchy hybnosti
· „akútne“ brucho.

Riziko vzniku venóznych trombembolických komplikácií sa u užívateliek COC zvyšuje:
· so stúpajúcim vekom
· pri pozitívnej rodinnej anamnéze (venózna trombembólia vyskytujúca sa u súrodenca v ktoromkoľvek veku alebo u rodiča v pomerne mladom veku). Ak je podozrenie na dedičnú predispozíciu, žena má byť odoslaná na vyšetrenie k špecialistovi predtým, ako sa rozhodne užívať akúkoľvek COC.
· pri dlhotrvajúcej imobilite, veľkom chirurgickom zákroku, akomkoľvek chirurgickom zákroku na nohách alebo pri závažnom úraze. V týchto situáciách je vhodné prerušiť užívanie COC (v prípade plánovaného chirurgického výkonu aspoň šesť týždňov vopred) a s jej užívaním sa má znovu začať až po dvoch týždňoch od úplného obnovenia mobility.
· pri obezite (index telesnej hmotnosti nad 30 kg/m2)
· Neexistuje zhoda v tom, či varikózne žily a povrchová tromboflebitída môžu zohrávať úlohu pri vzniku alebo progresii venóznej trombózy.

Riziko vzniku arteriálnych tromboembolických komplikácií alebo cerebrovaskulárnej príhody sa u užívateliek COC zvyšuje:
· so stúpajúcim vekom
· pri fajčení (ženám starším ako 35 rokov sa musí dôrazne odporučiť, aby nefajčili, ak chcú užívať COC)
· pri dyslipoproteinémii
· pri hypertenzii
· pri migréne
· pri obezite (index telesnej hmotnosti nad 30 kg/m2)
· pri pozitívnej rodinnej anamnéze (arteriálna trombembólia vyskytujúca sa u súrodenca v ktoromkoľvek veku alebo u rodiča v pomerne mladom veku). Ak je podozrenie na dedičnú predispozíciu, žena má byť odoslaná na vyšetrenie k špecialistovi predtým, ako sa rozhodne užívať akúkoľvek COC.
· pri ochorení srdcovej chlopne
· pri atriálnej fibrilácii

Prítomnosť jedného závažného rizikového faktora alebo viacerých rizikových faktorov môže taktiež predstavovať kontraindikáciu. Do úvahy sa má vziať aj možnosť antikoagulačnej liečby. Užívateľky COC je potrebné zvlášť upozorniť na to, aby sa v prípade možných príznakov trombózy obrátili na svojho lekára. V prípade suspektnej alebo potvrdenej trombózy sa užívanie COC musí ukončiť. Z dôvodu teratogenity antikoagulačnej liečby (kumaríny) sa má začať užívať vhodná alternatívna antikoncepcia.

Musí sa vziať do úvahy zvýšené riziko trombembólie v šestonedelí (informácie o „Gravidite a laktácii“, pozri časť 4.6).

Medzi ďalšie ochorenia, ktoré sa spájajú s nežiaducimi vaskulárnymi príhodami, patria diabetes mellitus, systémový lupus erythematosus, hemolyticko‑uremický syndróm a chronické zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída) a kosáčikovitá anémia.

Dôvodom na okamžité ukončenie užívania COC môže byť zvýšenie frekvencie alebo závažnosti migrény (čo môže byť predzvesťou cerebrovaskulárnej príhody) počas užívania COC.

Nádory
V niektorých epidemiologických štúdiách bolo hlásené zvýšené riziko rakoviny krčka maternice u dlhodobých užívateliek COC (> 5 rokov), ale naďalej pretrváva nejednotný názor na to, do akej miery možno toto zistenie pripísať rozličným formám sexuálneho správania, ktoré sťažujú posúdenie, a iným faktorom, akým je ľudský papilomavírus (HPV).

Pri metaanalýze 54 epidemiologických štúdií sa zistilo mierne zvýšené relatívne riziko (RR = 1,24) diagnózy karcinómu prsníka u žien, ktoré v súčasnosti užívajú COC. Toto zvýšené riziko postupne vymizne v priebehu 10 rokov po ukončení užívania COC. Keďže výskyt karcinómu prsníka je u žien vo veku do 40 rokov zriedkavý, zvýšený počet prípadov diagnostikovaného karcinómu prsníka u žien, ktoré COC užívajú v súčasnosti alebo ju užívali v nedávnom období, je malý v porovnaní s celkovým rizikom karcinómu prsníka. Tieto štúdie nepreukázali príčinnú súvislosť. Pozorovaná povaha zvýšeného rizika môže byť dôsledkom skoršej diagnózy karcinómu prsníka u užívateliek COC, biologických účinkov COC alebo kombinácie oboch. Karcinóm prsníka diagnostikovaný u žien, ktoré niekedy užívali COC, je zvyčajne klinicky menej rozvinutý ako karcinóm diagnostikovaný u žien, ktoré COC nikdy neužívali.

U užívateliek COC boli v zriedkavých prípadoch hlásené benígne nádory pečene a ešte v zriedkavejších prípadoch malígne nádory pečene. V ojedinelých prípadoch viedli tieto nádory k život ohrozujúcemu intraabdominálnemu krvácaniu. Ak sa u žien užívajúcich COC vyskytne silná bolesť v hornej časti brucha, zväčšenie pečene alebo prejavy intraabdominálneho krvácania, pri diferenciálnej diagnostike treba vziať do úvahy nádor pečene.
Pri užívaní vyššie dávkovanej COC (50 μg etinylestradiolu) je riziko vzniku endometriálneho a ovariálneho karcinómu znížené. Doteraz sa nepotvrdilo, či to platí aj pre užívanie nižšie dávkovanej COC.

Ďalšie stavy
Ženy s hypertriglyceridémiou alebo s jej výskytom v rodinnej anamnéze môžu byť počas užívania COC vystavené zvýšenému riziku vzniku pankreatitídy.

Aj keď u mnohých žien užívajúcich COC bolo hlásené malé zvýšenie krvného tlaku, klinicky významné zvýšenie je zriedkavé. Iba v týchto zriedkavých prípadoch je odôvodnené okamžité ukončenie užívania COC. Ak sa u žien s už existujúcou hypertenziou počas užívania COC zistí, že konštantne zvýšené hodnoty krvného tlaku alebo významne zvýšený krvný tlak dostatočne neodpovedajú na antihypertenznú liečbu, užívanie COC sa musí ukončiť. Ak to lekár uzná za vhodné, užívanie COC sa môže znovu začať, ak sa pri antihypertenznej liečbe dosiahnu normálne hodnoty krvného tlaku.

Počas gravidity aj počas užívania COC bol hlásený výskyt alebo zhoršenie nasledujúcich stavov, ale nie sú presvedčivé dôkazy o ich súvislosti s užívaním COC: žltačka a/alebo pruritus súvisiaci s cholestázou; žlčové kamene; porfýria; systémový lupus erythematosus; hemolyticko‑uremický syndróm; Sydenhamova chorea; herpes gestationis; strata sluchu spôsobená otosklerózou.

U žien s hereditárnym angioedémom môže podávanie exogénnnych estrogénov vyvolať alebo zhoršiť príznaky angioedému.

Akútne alebo chronické poruchy funkcie pečene si môžu vyžiadať prerušenie užívania COC, pokým sa ukazovatele funkcie pečene nevrátia na referenčné hodnoty. Opakovaný výskyt cholestatickej žltačky a/alebo pruritu súvisiaceho s cholestázou, ktoré sa predtým vyskytli počas gravidity alebo počas predchádzajúceho užívania pohlavných steroidov, si vyžaduje ukončenie užívania COC.

Hoci COC môže mať vplyv na periférnu inzulínovú rezistenciu a glukózovú toleranciu, nepreukázalo sa, že je potrebné zmeniť liečebný režim u diabetičiek, ktoré užívajú nízkodávkovanú COC (obsahujúcu < 0,05 mg etinylestradiolu). Diabetičky však majú byť dôkladne sledované, najmä na začiatku užívania COC.

Počas užívania COC bolo hlásené zhoršenie endogénnej depresie, epilepsie, Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy.
Občas sa môže vyskytnúť chloazma, hlavne u žien, ktoré majú v anamnéze chloasma gravidarum. Ženy so sklonom k chloazme sa počas užívania COC majú vyhnúť vystavovaniu sa slnečnému žiareniu alebo ultrafialovému žiareniu.

Lekárske vyšetrenie/konzultácie
Pred začatím alebo opätovným začatím užívania Seasonique treba odobrať kompletnú anamnézu (vrátane rodinnej anamnézy) a musí sa vylúčiť gravidita. Je potrebné zmerať krvný tlak a vykonať fyzikálne vyšetrenie, a to pri zohľadnení kontraindikácií (pozri časť 4.3) a upozornení (pozri časť 4.4). Ženu treba tiež poučiť, aby si pozorne prečítala písomnú informáciu pre používateľku a dodržiavala pokyny, ktoré sú v nej uvedené. Frekvencia a charakter vyšetrení majú vychádzať z platných smerníc pre klinickú prax a majú byť individuálne prispôsobené každej žene.

Ženy treba upozorniť, že perorálna antikoncepcia nechráni pred infekciou HIV (AIDS) a inými pohlavne prenosnými ochoreniami.

Znížená účinnosť
Účinnosť COC môže byť znížená napríklad v prípade vynechania účinných tabliet (pozri časť 4.2), gastrointestinálnych ťažkostí (pozri časť 4.2) alebo súbežného užívania iných liekov (pozri časť 4.5).

Zníženie kontroly cyklu
Tak ako pri každej COC, môže sa vyskytnúť nepravidelné krvácanie (špinenie alebo medzimenštruačné krvácanie), najmä počas prvých 3 mesiacov užívania. Ak krvácanie pretrváva, treba zistiť príčinu nepravidelného krvácania.
V klinických skúšaniach so Seasonique malo plánované krvácanie (krvácanie z vysadenia) a/alebo špinenie postupom času značne ustálený charakter, pričom krvácanie a/alebo špinenie trvalo v priemere 3 dni na každý 91‑dňový cyklus užívania. Výskyt neplánovaného krvácania alebo neplánovaného špinenia sa počas následných 91‑dňových cyklov užívania znižoval.
Žene sa má odporučiť, aby v prípade výskytu neplánovaného špinenia alebo krvácania pokračovala v užívaní podľa rovnakého režimu. Žene sa má odporučiť, aby v prípade, že krvácanie pretrváva alebo je dlhodobé, vyhľadala svojho lekára.

Tablety Seasonique obsahujú laktózu. Pacientky so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo‑galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

Ružové tablety Seasonique obsahujú azofarbivá hlinitý lak červene Allura AC (E129) a hlinitý lak briliantovej modrej FCF (E133), ktoré môžu vyvolať alergické reakcie.

4.5 Liekové a iné interakcie

Je potrebné prečítať si informácie o súbežne podávaných liekoch, aby sa zistili možné interakcie.

Vplyv iných liekov na Seasonique
Interakcie medzi perorálnymi kontraceptívami a inými liekmi môžu viesť k medzimenštruačnému krvácaniu a/alebo k zlyhaniu antikoncepcie. V literatúre sa udávajú nasledujúce interakcie.

Hepatálny metabolizmus
Môže dôjsť k interakciám s liekmi, ktoré indukujú pečeňové enzýmy (napr. s fenytoínom, barbiturátmi, primidónom, karbamazepínom, rifampicínom, bosentanom, vemurafenibom a s liekmi proti HIV (napr. s ritonavirom, nevirapínom) a pravdepodobne aj s oxkarbazepínom, topiramátom, felbamátom, grizeofulvínom a s rastlinnými prípravkami s obsahom ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum)), ktoré môžu mať za následok zvýšený klírens pohlavných hormónov. Maximálna enzýmová indukcia sa zvyčajne prejaví asi do 10 dní, ale potom môže pretrvávať minimálne 4 týždne po ukončení medikamentóznej liečby.

Terapeutický postup
Ženy, ktoré sú krátkodobo liečené ktorýmkoľvek liekom z uvedených skupín liekov alebo uvedenými jednotlivými liečivami (t.j. liekom indukujúcim pečeňové enzýmy) okrem rifampicínu, majú dočasne, t.j. v období súbežného podávania lieku a 7 dní po ukončení jeho podávania, používať okrem COC aj bariérovú metódu.
Ženy užívajúce rifampicín majú počas liečby rifampicínom a 28 dní po jej ukončení používať okrem COC aj bariérovú metódu.

U žien, ktoré sú dlhodobo liečené liečivami indukujúcimi pečeňové enzýmy, sa odporúča použitie inej spoľahlivej, nehormonálnej metódy antikoncepcie.

Vplyv Seasonique na iné lieky
Preukázalo sa, že súbežné užívanie COC a lamotrigínu znižuje hladiny lamotrigínu asi o 50 %. Táto interakcia môže byť zapríčinená estrogénovou zložkou, keďže pri podávaní samotných gestagénov sa nevyskytuje. U pacientky, ktorá už je liečená lamotrigínom, môže byť potrebné dôkladné klinické monitorovanie a možná úprava dávky na začiatku a po ukončení užívania antikoncepcie. V období titrácie dávky lamotrigínu sa naopak treba vyhnúť začatiu užívania perorálnej antikoncepcie.

Laboratórne vyšetrenia
Užívanie COC môže zmeniť výsledky niektorých laboratórnych vyšetrení, vrátane biochemických parametrov pečene, štítnej žľazy, nadobličiek a obličiek, plazmatických hladín (väzbových) proteínov, napr. globulínu viažuceho kortikosteroidy a lipidových/lipoproteínových frakcií, parametrov metabolizmu sacharidov a parametrov koagulácie a fibrinolýzy. Zmeny zvyčajne zostávajú v rozmedzí referenčných laboratórnych hodnôt.
Ženy, ktoré podstupujú náhradnú liečbu hormónom štítnej žľazy, môžu potrebovať zvýšené dávky hormónu štítnej žľazy, pretože sérová koncentrácia globulínu viažuceho tyreoidálne hormóny sa počas užívania COC zvyšuje.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Seasonique nie je indikovaný počas gravidity.
Ak počas užívania Seasonique dôjde ku gravidite, liečba sa má ihneď ukončiť. Rozsiahle epidemiologické štúdie neodhalili zvýšené riziko vrodených chýb u detí narodených ženám, ktoré užívali COC pred otehotnením, ani teratogénny vplyv COC užívanej neúmyselne počas gravidity.

Štúdie na zvieratách preukázali nežiaduce účinky počas gravidity a laktácie (pozri časť 5.3). Na základe údajov získaných u zvierat nie je možné vylúčiť nežiaduce účinky zapríčinené hormonálnym účinkom účinných látok. Celkové skúsenosti s užívaním COC počas gravidity však neposkytujú dôkazy o konkrétnom nežiaducom účinku na ľudí.

Laktácia
COC môže ovplyvniť laktáciu, pretože môže znížiť množstvo a zmeniť zloženie materského mlieka. Preto sa užívanie COC zvyčajne neodporúča, pokým dojčiaca matka dieťa úplne neodstaví. Počas užívania COC sa do mlieka môže vylučovať malé množstvo antikoncepčných steroidov a/alebo ich metabolitov. Toto množstvo môže ovplyvniť dieťa.

Fertilita
Seasonique je indikovaný na prevenciu tehotenstva.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. U užívateliek COC sa nepozorovali žiadne účinky na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Pivotné klinické skúšanie, ktoré hodnotilo bezpečnosť a účinnosť Seasonique, malo formu 12‑mesačnej, randomizovanej, multicentrickej, otvorenej štúdie, do ktorej boli zaradené ženy vo veku 18 ‑ 40 rokov, z ktorých 1 006 užilo aspoň jednu dávku Seasonique.
Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie objavujúce sa počas liečby boli nepravidelné a/alebo silné uterinné krvácanie, prírastok telesnej hmotnosti a akné.
Ďalšie nežiaduce reakcie zistené v období po uvedení Seasonique na trh sú hlásené s neznámou frekvenciou výskytu.

Frekvencie výskytu sú definované takto: veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000); neznáme (z dostupných údajov)

Trieda orgánových systémov
Veľmi časté
Časté
Menej časté
Zried-kavé
Neznáme
Infekcie a nákazy


Mykotická infekcia, mykotická vaginóza, bakteriálna vaginitída, infekcia močového mechúra, gastroenteritída, sinusitída, faryngitída, vaginálna kandidóza, vaginálna infekcia, vaginitída


Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy)


Fibrocystické nálezy na prsníkoch, fibroidy (myómy) maternice, zhoršenie fibroidov (myómov) maternice


Poruchy krvi a lymfatického systému


Anémia


Poruchy imunitného systému




Reakcia z precitlivenosti
Poruchy metabolizmu a výživy


Zvýšená chuť do jedla, anorexia, znížená chuť do jedla, diabetes mellitus, inzulínová rezistencia


Psychické poruchy

Zmeny nálady, znížené libido, depresia
Podráždenosť, úzkosť, zhoršenie depresie, depresívna nálada, emocionálna vyčerpanosť, insomnia, afektívna labilita, zhoršenie úzkosti, abnormálny orgazmus, paranoja


Poruchy nervového systému

Bolesť hlavy1, migréna2
Závraty, hyperestézia, hypoestézia
'
Strata vedomia
Poruchy ucha a labyrintu


Vertigo


Poruchy srdca a srdcovej činnosti


Palpitácie, tachykardia


Poruchy ciev


Návaly tepla, hypertenzia, zhoršenie hypertenzie, ortostatická hypotenzia

Trombóza
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína


Kongescia prinosových dutín

Pľúcna embólia, pľúcna trombóza
Poruchy gastrointestinálne-ho traktu

Nauzea3, bolesť brucha4
Vracanie, dyspepsia, hnačka, zápcha, zhoršenie nauzey


Poruchy pečene a žlčových ciest


Cholecystitída, cholelitiáza


Poruchy kože a podkožného tkaniva

Akné5
Vyrážka, abnormálny rast vlasov, abnormálna štruktúra vlasov, hypotrichóza, porucha nechtov, nočné potenie, fotosenzitívne reakcie, hyperpigmentácia kože

Alopécia
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva


Periférny opuch, bolesť chrbta, svalové spazmy, artralgia, stuhnutosť kĺbov, myalgia, bolesť krku

Bolesť v končatine
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Metrorá-gia
Menorágia, citlivosť prsníkov, dysmeno-rea
Vulvovaginálna suchosť, uterinné spazmy, bolesť prsníkov, nepravidelná menštruácia, naliatie prsníkov, zväčšenie prsníkov, dyspareunia, postkoitálne krvácanie, vaginálny výtok, výtok z prsníkov, svrbenie v oblasti pohlavných orgánov, vyrážka na pohlavných orgánoch, bolesť v oblasti panvy, polycystické vaječníky, ťažkosti súvisiace s porušenou funkciou vulvy, vulvovaginálny dyskomfort


Celkové poruchy a reakcie v mieste podania


Únava, edém6, bolesť, bolesť v hrudníku, pocit horúčavy, ochorenie podobné chrípke, malátnosť, pyrexia


Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Zvýšenie telesnej hmotnosti
Zvýšený krvný tlak, zvýšená hladina lipidov, zníženie telesnej hmotnosti



1 vrátane zhoršenia bolesti hlavy a tenznej bolesti hlavy
2 vrátane zhoršenia migrény a migrény s aurou
3 vrátane zhoršenia nauzey
4 vrátane abdominálnej distenzie, bolesti v hornej časti brucha a bolesti v dolnej časti brucha
5 vrátane zhoršenia akné
6 vrátane periférneho edému

U žien, ktoré užívajú COC, boli hlásené nasledujúce závažné nežiaduce udalosti, ktoré sú popísané v časti 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní:
· Venózne trombembolické poruchy
· Arteriálne trombembolické poruchy
· Hypertenzia
· Nádory pečene
· Výskyt alebo zhoršenie stavov, ktoré nemajú presvedčivú súvislosť s užívaním COC: Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, epilepsia, migréna, myóm maternice, porfýria, systémový lupus erythematosus, herpes gestationis, Sydenhamova chorea, hemolyticko‑uremický syndróm, cholestatická žltačka
· Chloazma
· Akútne alebo chronické poruchy funkcie pečene si môžu vyžiadať prerušenie užívania COC, pokým sa ukazovatele funkcie pečene nevrátia na referenčné hodnoty
· U žien s hereditárnym angioedémom môže podávanie exogénnnych estrogénov vyvolať alebo zhoršiť príznaky angioedému

U užívateliek perorálnej antikoncepcie je veľmi mierne zvýšená frekvencia diagnózy karcinómu prsníka. Keďže výskyt karcinómu prsníka je u žien vo veku do 40 rokov zriedkavý, zvýšený počet prípadov karcinómu prsníka je malý v porovnaní s celkovým rizikom karcinómu prsníka. Príčinná súvislosť s COC nie je známa. Ďalšie informácie, pozri časti 4.3 a 4.4.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Nevyskytli sa žiadne hlásenia o závažných nežiaducich účinkoch spôsobených predávkovaním perorálnou antikoncepciou. Na základe celkových skúseností s kombinovanou perorálnou antikoncepciou sa v prípade predávkovania môžu vyskytnúť tieto príznaky: nauzea, vracanie a u mladých dievčat mierne vaginálne krvácanie. Antidotá neexistujú a liečba má byť symptomatická.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Pohlavné hormóny a modulátory genitálneho systému, hormonálne kontraceptíva na systémové použitie, gestagény a estrogény, fixné kombinácie
ATC kód: G03AA07

Celkový Pearlov index (vek 18 ‑ 35 rokov): 0,76 (horná hranica dvojstranného 95 % Intervalu spoľahlivosti 1,76)
Pearlov index pre zlyhanie metódy (vek 18 ‑ 35 rokov): 0,26 (horná hranica dvojstranného 95 % intervalu spoľahlivosti 0,80)
Celkový Pearlov index (vek 18 ‑ 40 rokov): 0,67 (horná hranica dvojstranného 95 % intervalu spoľahlivosti 1,56)

Antikoncepčný účinok COC je založený na interakcii rôznych faktorov, z ktorých najdôležitejšími sú inhibícia ovulácie a zmeny endometria.

Seasoniqueje perorálna antikoncepcia s 91‑dňovým predĺženým režimom dávkovania, pri ktorom sa výskyt plánovaného krvácania z vysadenia znižuje na štyri epizódy ročne. Okrem toho sa v priebehu posledných 7 dní predĺženého režimu dávkovania (na 85. až 91. deň) Seasonique užíva 10 mikrogramov etinylestradiolu namiesto placeba, aby sa zvýšila supresia ovariálnych folikulov a znížilo riziko ovulácie v období krvácania z vysadenia, avšak nie je známe, do akej miery je antikoncepčná účinnosť zmenená.

Pediatrická populácia
Európska agentúra pre lieky udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií so Seasonique vo všetkých podskupinách pediatrickej populácie (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Etinylestradiol a levonorgestrel sa absorbujú a dosahujú maximálne plazmatické koncentrácie do 2 hodín po perorálnom podaní. Levonorgestrel sa po perorálnom podaní úplne absorbuje (biologická dostupnosť je takmer 100 %) a nepodlieha metabolizmu prvého prechodu pečeňou. Etinylestradiol sa absorbuje z gastrointestinálneho traktu, ale v dôsledku metabolizmu prvého prechodu sliznicou čreva a pečeňou je jeho biologická dostupnosť približne 43 %.
Rovnovážny stav
Počas nepretržitého užívania Seasonique sa na 21. deň v porovnaní s 1. dňom liečby hladina levonorgestrelu v sére zvýši asi 3‑násobne a hladina etinylestradiolu asi 1,6‑násobne.
Denná expozícia levonorgestrelu a etinylestradiolu na 21. deň, ktorý zodpovedá koncu typického 3‑týždňového antikoncepčného cyklu, a na 84. deň, ktorý predstavuje koniec predĺženého režimu dávkovania, bola podobná a nedošlo k ďalšej kumulácii liečiva.

Distribúcia
Levonorgestrel sa vo vysokej miere viaže na proteíny, hlavne na globulín viažuci pohlavné hormóny (sex hormone binding globulin ‑ SHBG) a na sérový albumín. Etinylestradiol sa vo vysokej miere (asi z 95 %), ale nešpecificky viaže na sérový albumín. Etinylestradiol sa neviaže na SHBG, ale indukuje zvýšenie koncentrácie SHBG v sére, a tým ovplyvňuje relatívnu distribúciu levonorgestrelu do rôznych proteínových frakcií (zvýšenie frakcie viazanej na SHBG a zníženie frakcie viazanej na albumín).

Biotransformácia
Po absorpcii sa levonorgestrel konjuguje v pozícii 7β‑OH na sulfátové konjugáty a v menšej miere na glukuronidové konjugáty v plazme.
Metabolizmus etinylestradiolu pri prvom prechode pečeňou zahŕňa tvorbu etinylestradiol‑3‑sulfátu v črevnej stene, po ktorej nasleduje 2‑hydroxylácia časti zvyšného netransformovaného etinylestradiolu sprostredkovaná pečeňovým cytochrómom P‑450 3A4. Rôzne hydroxylované metabolity podliehajú ďalšej metylácii a/alebo konjugácii.

Eliminácia
Asi 45 % levonorgestrelu a jeho metabolitov sa vylučuje močom a asi 32 % sa vylučuje stolicou, väčšinou vo forme glukuronidových konjugátov. Po podaní jednorazovej dávky Seasonique bol konečný eliminačný polčas levonorgestrelu asi 34 hodín.
Etinylestradiol sa vylučuje močom a stolicou vo forme glukuronidových a sulfátových konjugátov a podlieha enterohepatálnej recirkulácii. Po podaní jednorazovej dávky Seasonique bol konečný eliminačný polčas etinylestradiol asi 18 hodín.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

U laboratórnych zvierat sa účinky levonorgestrelu a etinylestradiolu obmedzovali na tie, ktoré sa spájajú so známym farmakologickým účinkom. Najmä štúdie reprodukčnej toxicity preukázali u zvierat embryotoxické a fetotoxické účinky.
Predklinické údaje týkajúce sa etinylestradiolu a levonorgestrelu získané na základe štúdií toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Treba však mať na pamäti, že pohlavné steroidy môžu podporovať rast určitých hormonálne dependentných tkanív a nádorov.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Ružové filmom obalené tablety:
Jadro tablety:
Bezvodá laktóza
Hypromelóza
Mikrokryštalická celulóza
Magnéziumstearát

Obal tablety:
Hypromelóza
Oxid titaničitý (E171)
Makrogol 400
Hlinitý lak červene Allura AC (E129)
Polysorbát 80
Hlinitý lak briliantovej modrej FCF (E133)

Biele filmom obalené tablety:
Jadro tablety:
Bezvodá laktóza
Draselná soľ polakrilínu
Mikrokryštalická celulóza
Magnéziumstearát

Obal tablety:
Oxid titaničitý (E171)
Polydextróza FCC
Hypromelóza
Triacetín
Makrogol 8000

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v pôvodnom balení na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Každé balenie obsahuje 91 filmom obalených tabliet (84 ružových tabliet a 7 bielych tabliet) v troch blistroch:
2 x 28 ružových filmom obalených tabliet + 1 x (28 ružových filmom obalených tabliet + 7 bielych filmom obalených tabliet)
Tri PVC/TE/PVDC/ALU blistre sú vložené do papierového rozkladacieho obalu, ktorý je vložený do fóliového vrecúška a do škatuľky.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o.
Teslova 26, 821 02 Bratislava
Slovenská republika


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

17/0017/15-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.