ovanie
Snímkovanie sa má začať 3 až 6 hodín po podaní. Ďalšie snímkovanie sa odporúča vykonať 24 hodín
po prvej injekcii. Snímkovanie sa môže vykonať pomocou planárneho zobrazovania.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo, na iné myšie protilátky alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Pozitívny skríningový test na ľudskú antimyšaciu protilátku (HAMA).
Gravidita (pozri 4.6).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Indikácia vyšetrenia
U všetkých pacientov sa expozícia žiareniu musí dať odôvodniť plánovanou diagnostikou dosiahnutou
s najmenšou možnou dávkou žiarenia.
Musia byť sledovaní v intervale najmenej 2 dní medzi predchádzajúcou scintigrafiou s inými látkami
označenými technéciom (99mTc) a podaním lieku Scintimun.
Interpretácia obrazov
V súčasnosti neexistujú žiadne kritériá, ako rozlíšiť infekciu a zápal pomocou zobrazovania s liekom Scintimun. Snímky s liekom Scintimun sa majú interpretovať v kontexte iných vhodných anatomických a/alebo funkčných zobrazovacích vyšetrení.
O väzbe technécium (99mTc) besilesomabu s karcinoembryonálnym antigénom (CEA – carcinoembryonic antigen) exprimujúcim nádory in vivo sú k dispozícii len obmedzené údaje. In vitro besilesomab vykazuje skríženú reakciu s CEA. Chybné pozitívne nálezy u pacientov s expresiou nádorov antigénom CEA sa nedajú vylúčiť.
Chybné výsledky sa môžu získať u pacientov s ochoreniami s chybnými neutrofilmi a pacientov s hematologickými malignitami, včítane myelómov.
Všeobecné upozornenia
Rádiofarmaká majú obdržať, používať a podávať len osoby s náležitým oprávnením v určených klinických zariadeniach. Na ich obdržanie, uchovávanie, použitie, presun a likvidáciu sa vzťahujú predpisy a náležité schválenia príslušných úradov.
Upozornenia týkajúce sa pomocných látok
Intolerancia fruktózy
Scintimun obsahuje sorbitol, preto pacientom so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy tento liek nemá byť podávaný.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) na podanú dávku, t.j. je v zásade „bez sodíka“. Iné dôležité upozornenia
Ľudské antimyšacie protilátky (HAMA)
Podanie myšacích monoklonálnych protilátok môže viesť k vzniku ľudských antimyšacích protilátok (HAMA). Pacienti, ktorí sú HAMA pzitívni, môžu byť značne ohrození reakciami precitlivenosti. Pred podaním lieku Scintimun sa treba spýtať na možnú predchádzajúcu expozíciu myšacím monoklonálnym protilátkam a test HAMA. Kladná odpoveď by mala podanie lieku Scintimun kontraindikovať (pozri časť 4.3).
Opakované použitie
Údaje o opakovanom dávkovaní lieku Scintimun sú veľmi obmedzené. Scintimun sa má počas života
pacienta použiť len raz.
Reakcie precitlivenosti
Anafylaktické alebo anafylaktoidné reakcie sa môžu vyskytnúť po podaní tohto lieku. Pre prípad nežiaducej reakcie majú byť k dispozícii na okamžité použitie patričné kardiopulmonálne resuscitačné zariadenia a zaškolený personál.
Keďže alergické reakcie na myšaciu bielkovinu sa nedajú vylúčiť, počas podávania tohto lieku musia byť k dispozícii kardiovaskulárne lieky, kortikosteroidy a antihistaminiká.
4.5 Liekové a iné interakcie
Liečivá, ktoré inhibujú zápal alebo majú vplyv na krvotvorný systém (napr. antibiotiká a
kortikosteroidy), môžu viesť k chybným negatívnym výsledkom.
Také látky by sa preto nemali podávať spoločne s injekciou lieku Scintimun ani krátko pred touto injekciou.
4.6 Plodnosť, gravidita a laktácia
Ž
eny s možnosťou
otehotnieť
Ak je potrebné podávať rádioaktívne lieky ženám, ktoré môžu otehotnieť, vždy treba informovať
o gravidite. Každá žena, ktorej vynechá menštruácia, sa má považovať za gravidnú, kým sa nedokáže opak. Ak existuje neistota, je dôležité, aby expozícia žiareniu bola minimálna potrebná na dosiahnutie požadovanej klinickej informácie. Mali by byť uvažované alternatívne techniky, ktoré nezahŕňajú ionizačné žiarenie.
GraviditaScintimun je v gravidite kontraindikovaný (pozri časť 4.3).
K dispozícii nie je dostatok údajov zameraných na účinky tohto produktu počas gravidity. Na zvieratách neboli vykonané žiadne reprodukčné štúdie. Postupy s rádionuklidmi vykonávané na tehotných ženách vždy vystavujú dávkam žiarenia aj plod.
Dávka, ktorú plod dostane, sa mení podľa štádia tehotenstva a uvedená je v nasledujúcej tabuľke:
Štádium tehotenstva
| Ekvivalentná dávka v mSv/MBq
|
Tri mesiace
| 0,00379
|
Šesť mesiacov
| 0,00335
|
Deväť mesiacov
| 0,00300
|
DojčenieNie je známe, či sa tento liek vylučuje v ľudskom mlieku. Riziko pre dojčené dieťa sa nedá vylúčiť.
Pred podávaním radioaktívneho lieku matke, ktorá dojčí dieťa, treba zvážiť, či by nebolo možné toto vyšetrenie vhodne oddialiť až na dobu, kým matka neprestane dojčiť a to, či bol vykonaný najvhodnejší výber rádiofarmaka, ak sa vezme do úvahy vylučovanie aktivity do materského mlieka. Ak sa podanie považuje za potrebné, dojčenie sa má na tri dni prerušiť a odsaté mlieko zničiť. Tieto tri dni zodpovedajú 10 polčasom technécia (99mTc) (60 hodín). V tejto dobe zostávajúca aktivita predstavuje asi 1/1000 počiatočnej aktivity v tele.
Počas prvých 12 hodín po injekcii sa treba vyhnúť blízkemu styku s dieťaťom.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojePri odporúčanej aktivite pre diagnostické postupy, Scintimun nemá žiadny alebo má zanedbateľný
vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyV najnovších klinických štúdiách, v ktorých 123 pacientom bol podaný Scintimun, najčastejšie hlásenou nežiaducou reakciou bol vznik antimyšacích protilátok (HAMA) u 14 % pacientov po jedinom podaní (16 pozitívnych na 116 stanovených jeden a/alebo tri mesiace po podaní)
.Tabuľka uvedená ďalej uvádza nežiaduce reakcie podľa tried orgánových systémov podľa databázy MedDRA. Frekvencie sú založené na poslednom klinickom skúšaní a neintervenčnom prieskume bezpečnosti.
Frekvencia uvedená nižšie je definovaná pomocou nasledujúcej dohody:
Veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥1/100 až <1/10); menej časté (≥1/1 000 až <1/100); zriedkavé
(≥ 1/10 000 až <1/1 000).
V rámci každej skupiny s danou frekvenciou sú nežiaduce reakcie uvedené v poradí klesajúcej závažnosti.
Triedy orgánových systémov podľa databázy MedDRA
| Nežiaduce reakcie
| Frekvencia
|
Poruchy imunitného systému
| Anafylaktická/ anafylaktoidná reakcia
| Zriedkavá
|
Precitlivenosť vrátane angioedému, žihľavka
| Menej častá
|
Poruchy ciev
| Hypotenzia
| Častá
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
| Myalgia, artralgia
| Zriedkavá
|
Vyšetrenia
| Pozitívna ľudská antimyšacia protilátka
| Veľmi častá
|
Pre všetkých pacientov sa expozícia žiareniu musí dať odôvodniť očakávanou diagnostikou
dosiahnutou s najnižšou možnou dávkou žiarenia. Expozícia ionizačnému žiareniu je spojená
s vyvolaním rakoviny a potenciálom vzniku dedičných chýb. Pre diagnostické výskumy v nukleárnej medicíne frekvencia týchto nežiaducich reakcií nie je známa.
Po podaní maximálnej odporúčanej aktivity technécium (99mTc) besilesomabu 800 MBq, účinná dávka
je asi 6,9 mSv.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V.4.9 PredávkovanieNebol hlásený žiaden prípad predávkovania.
V prípade predávkovania technécium (99mTc) besilesomabom sa dávka žiarenia podaná pacientovi musí znížiť čo najväčším odstránením rádionuklidu vynútenou diurézou a častým močením a tiež použitím laxatív na podporu vylučovania stolicou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Diagnostické rádiofarmaká, detekcia zápalu a infekcie ATC kód: V09HA03
Besilesomab je myšací imunoglobulín izotypu IgG1, ktorý sa špecificky viaže na NCA-95 (nešpecificky krížovo reagujúci antigén 95), epitop exprimovaný v bunečnej membráne granulocytov a prekurzorov granulocytov. Besilesomab krížovo reaguje s tumormi exprimujúcimi karcinoembryonálny antigén (CEA). Besilesomab nemá účinok ani na aktiváciu komplementu, funkciu granulocytov ani na krvné doštičky. Pri odporúčaných aktivitách nemá žiadne klinicky významné farmakodynamické účinky.
V randomizovanom prierezovom (cross-over) skúšaní porovnávajúcom zaslepené hodnoty obrazov lieku Scintimun a 99mTc-bielych krviniek (WBC) u 119 pacientov s podozrením na osteomyelitídu, bola miera zhody medzi týmito dvoma metódami 83 % (spodná hranica 95 % intervalu spoľahlivosti:
80 %). Na základe diagnostikovania skúšajúceho po mesiaci ďalšieho sledovania, Scintimun mal o niečo nižšiu špecifickosť (71,8 %) než 99mTc-WBC (79,5 %).
Na diagnostikovanie infekcie diabetickej nohy pri použití lieku Scintimun nie je dostatok údajov.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Distribúcia
Závislosti koncentrácie plnej krvi od rádioaktivity v čase ukazujú dvojfázový priebeh, ktorý sa môže
ďalej rozdeliť na včasnú fázu (0-2 h) a neskorú fázu (5-24 h). Po rozpade rádionuklidu je vypočítaný polčas včasnej fázy 0,5 h, kým neskorá fáza ukazuje polčas eliminácie 16 h.
Šesť hodín po injekcii sa asi 1,5 % úplnej telesnej rádioaktivity zisťuje v pečeni, kým v slezine sa zisťujú asi 3,0 %. Dvadsaťštyri hodín po injekcii tieto percentuálne údaje o rádioaktivite sú 1,6 % v pečeni a 2,3 % v slezine.
Žiadne patologické neobvyklé akumulácie sa nepozorujú v slezine (až 6 % pacientov) v čreve (až 4 % pacientov), v pečeni a kostnej dreni (až 3 % pacientov) a v štítnej žľaze a obličkách (až 2 % pacientov).
Eliminácia
Meranie hladín rádioaktivity v moči ukazuje, že až 14 % podanej aktivity sa vylúčilo močovým
mechúrom počas 24 h po injekcii. Nízky obličkový klírens aktivity (0,2 l/h pre mieru glomerulárnej filtrácie asi 7 l/h) naznačuje, že obličky nie sú hlavnou cestou vylučovania besilesomabu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické štúdie o toxicite a bezpečnosti boli vykonané s použitím komerčných súprav rozpustených s rozpadnutým technéciom (99mTc), a takto teda vplyv žiarenia nebol hodnotený.
Predklinické údaje získané s touto nerádioaktívnou zlúčeninou neodhaľujú žiadne zvláštne riziko pre ľudí podľa konvenčných štúdií farmakológie bezpečnosti, toxicity jedinej a opakovanej dávky, hoci antimyšacie protilátky boli zistené v skupinách všetkých dávok (včítane kontrolných vzoriek) v štúdii opíc s opakovanými dávkami lieku. Štúdie genotoxicity vykonané na otestovanie potenciálne genotoxických nečistôt boli tiež negatívne.
Neboli vykonané žiadne štúdie na zvieratách ohľadom karcinogénneho potenciálu ani reprodukčnej
toxicity.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Scintimun injekčnáliekovka: Dihydrogénfosforečnan sodný, bezvodý Hydrogénfosforečnan dvojsodný, bezvodý Sorbitol E420
V dusíkatej atmosfére
Rozpúšťadlona Scintimun injekčnáliekovka:
Tetrasodná soľ kyseliny 3-propán-1, 1, 3-tetrafosfónovej, dihydrát (PTP) Chlorid cínatý, dihydrát
Hydroxid sodný / kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) Dusík
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 12.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky.
Rozpustený a rádioaktívne označený liek neuchovávajte pri teplotách vyšších ako 25 °C a použite ho do 3 hodín.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).
Injekčnú liekovku uchovávajte v škatuľke na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie zriedeného a rádioaktívne označeného lieku, pozri časť 6.3.
Tento liek sa má uchovávať v súlade s národnými predpismi týkajúcimi sa rádioaktívnych produktov.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Scintimun injekčná
li
ekovka:
10 ml, bezfarebná, liekovka zo skla typu I, uzavretá zátkou z chlórobutylovej gumy a kapsulou
(zelenou) s hliníkovou obrubou, obsahujúca 5,02 mg prášku.
Rozpúšťadlo na Scintimun
6 ml bezfarebná liekovka zo skla typu I, uzavretá zátkou z chlórobutylovej gumy a kapsulou (žltou)
s hliníkovou obrubou, obsahujúca 2,82 mg prášku.
Veľkosti balenia:
Súprava jednej injekčnej viacdávkovej liekovky Scintimun a jedna injekčná liekovka rozpúšťadla. Súprava dvoch injekčných viacdávkových liekoviek Scintimun a dvoch injekčných liekoviek rozpúšťadla.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Podávaním rádiofarmák vzniká riziko pre ďalšie osoby spôsobené vonkajším žiarením alebo kontamináciou z rozliateho moču, zvratkov, spúta alebo iných biologických tekutín. Musia byť prijaté preventívne opatrenia na ochranu proti žiareniu vyhovujúce národným predpisom.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
CIS bio international
B.P.32
F-91192 Gif-sur-Yvette Cedex
Francúzsko
8. REGISTRAČNÉ <ČÍSLO> <ČÍSLA>
EU/1/09/602/001
EU/1/09/602/002
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 11. januára 2010
Dátum posledného predĺženia registrácie: {DD. mesiac RRRR}
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
11. DOZIMETRIA
Technécium (99mTc) sa vyrába pomocou generátora (99Mo/99mTc) a rozkladá sa s vyžarovaním žiarenia gama so strednou energiou 140 keV a polčasom 6,02 hodín na technécium (99Tc), na ktoré sa
z hľadiska jeho dlhého polčasu 2,13 x 105 rokov možno pozerať ako na kvázistabilné.
Pre každý orgán alebo skupinu orgánov boli vypočítané absorbované dávky pomocou metodiky, ktorú
vypracoval výbor pre MIRD (Medical Internal Radiation Dose (medicínska vnútorná radiačná
dávka)).
Účinná dávka bola vypočítaná pomocou absorbovaných dávok určených pre každý jednotlivý orgán, pričom sa berú do úvahy váhové faktory (pre žiarenie a tkanivo) a používajú podľa odporúčaní komisie ICRP (International Commission of Radiological Protection (Medzinárodná komisia rádiologickej ochrany), publikácia 103).
Tabuľka 1: Hodnoty absorbovaných dávok vypočítaných na porovnanie medzi mužom a ženou Orgán
| mSv/MBq
|
| Muž
| Žena
|
Mozog
| 2,36 E-03
| 3,12 E-03
|
Srdce
| 4,95 E-03
| 5,97 E-03
|
Hrubé črevo
| 4,50 E-03
| 5,76 E-03
|
Žalúdok
| 4,45 E-03
| 5,35 E-03
|
Pečeň
| 1,00 E-02
| 1,26 E-02'
|
Tenké črevo
| 4,80 E-03
| 5,75 E-03
|
Kostná dreň (červená)
| 2,42 E-02
| 2,29 E-02
|
Svaly
| 3,17 E-03
| 3,91 E-03
|
Vaječníky
|
| 5,94 E-03
|
Pankreas
| 6,90 E-03
| 8,26 E-03
|
Koža
| 1,78 E-03
| 2,16 E-03
|
Pľúca
| 1,25 E-02
| 1,60 E-02
|
Slezina
| 2,71 E-02
| 3,24 E-02
|
Obličky
| 2,10 E-02
| 2,34 E-02
|
Prsník
|
| 3,01 E-03
|
Nadoblička
| 7,59 E-03
| 9,37 E-03
|
Semenník
| 1,82 E-03
|
|
Týmus
| 3,51 E-03
| 4,23 E-03
|
Štítna žľaza
| 2,79 E-03
| 3,21 E-03
|
Kosť
| 1,77 E-02
| 2,27 E-02
|
Maternica
|
| 5,01 E-03
|
Žlčník
| 5,91 E-03
| 6,81 E-03
|
Močový mechúr
| 3,05 E-03
| 3,80 E-03
|
Celé telo
| 4,45 E-03
| 5,52 E-03
|
Účinná dávka 8,63 E-03mSv / MBq
|
Pre tento liek účinná dávka vyplývajúca z podanej aktivity 800 MBq predstavuje 6,9 mSv.
12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK
Scintimun je sterilný prášok s obsahom 1 mg besilesomabu na injekčnú liekovku lieku Scintimun. Po rozpustení dodávaným rozpúšťadlom a potom rádioaktívnym označením injekciou technecistanu (99mTc) sodného má výsledný číry a bezfarebný injekčný roztok technécium (99mTc) besilesomabu pH
6,5-7,5.
Rádiofarmaká by mal používateľ pripravovať takým spôsobom, ktorý spĺňa požiadavky na radiačnú bezpečnosť aj požiadavky na farmaceutickú kvalitu. Majú byť prijaté primerané aseptické preventívne opatrenia, ktoré spĺňajú požiadavky správnej výrobnej praxe pre lieky.
Metóda prípravy
Na zabezpečenie najvyššej účinnosti označenia:
- Rádioaktívne značenie sa vykonáva pomocou čerstvo eluovaného technecistanu (99mTc)
sodného.
- Eluáty sa majú preberať len z generátora technécia (99mTc), ktoré bolo eluované počas
posledných 24 hodín (t.j. s prírastkom za menej ako 24h).
- Prvý eluát prevzatý z generátora technécia (99mTc), ktoré nebolo eluované počas víkendu, sa
NESMIE použiť.
Postup
1. Zo súpravy vyberte injekčnú liekovku rozpúšťadla na Scintimun (žltá kapsula s hliníkovou obrubou). Dezinfikujte septum a nechajte vyschnúť. Pomocou injekčnej striekačky vpichnite cez gumové tesnenie 5 ml 0,9 % roztoku chloridu sodného. Bez vybratia ihly natiahnite ekvivalentný objem vzduchu, aby ste zabránili nadmernému tlaku v injekčnej liekovke. Zľahka zatrepte.
2. Po úplnom rozpustení dezinfikujte septum a nechajte vyschnúť. 1 ml tohto roztoku preneste hypodermickou striekačkou do liekovky Scintimun (zelená kapsula s hliníkovou obrubou). Bez vybratia ihly natiahnite ekvivalentný objem vzduchu, aby ste zabránili nadmernému tlaku
v injekčnej liekovke. Obsah injekčnej liekovky Scintimun opatrne rozvírte a rozpustí sa do jednej minúty (NEPRETREPÁVAJTE).
3. Po 1 min. skontrolujte, či obsah injekčnej liekovky Scintimun bol úplne rozpustený. Injekčnú liekovku Scintimun vložte do vhodnej nádoby odtienenej olovom. Dezinfikujte septum a nechajte vyschnúť. Pomocou hypodermickej striekačky zaveďte cez gumené tesnenie 2-7 ml technecistanu (99mTc) (eluát vyhovuje požiadavkám platného Európskeho liekopisu). Bez vybratia ihly natiahnite ekvivalentný objem vzduchu, aby ste zabránili nadmernému tlaku
v injekčnej liekovke. Opatrne rozvírte, aby sa premiešal celý roztok (NEPRETREPÁVAJTE). Aktivita musí byť medzi 400 a 1800 MBq, v závislosti od objemu technecistanu (99mTc). Celkový objem v injekčnej liekovke Scintimun sa rovná 3 až 8 ml.
4. Vyplňte priložený štítok a nalepte ho na roztok označený rádioaktívne.
5. 10 min po pridaní technecistanu (99mTc) je roztok pripravený na vpichnutie.
Poznámky k pokynom:
- Rozpúšťadlo na Scintimun nesmie byť NIKDY najprv označené rádioaktívne a až potom pridané do liekovky Scintimun.
- Konečný rádioaktívne označený injekčný roztok musí byť chránený pred kyslíkom.
Kontrola kvality
Rádiochemická čistota konečného rádioaktívne označeného lieku sa môže preskúšať týmto postupom:
Metóda
Priama tenkovrstvová chromatografia nebo papírové chromatografie
M
ateriály
a
činidlá
- Adsorbent: Pruhy (2,5 x 20 cm) na tenkovrstvovú chromatografiu natreté silikagélom (ITLC- SG) nebo papírové chromatografie (RBM-1). 2,5 cm od spodnej časti pruhu papiera nakreslite štartovaciu čiaru.
- Rozpúšťadlo: metyletylketón (MEK)
- Nádoby: vhodné nádoby, napr. chromatografická nádrž alebo 1000 ml Erlenmayerove banky.
- Rôzne: kliešte, nožnice, striekačky, vhodná zostava na odpočítavanie.
Postup
V injekčnej liekovke, ktorá sa má skúšať, zabráňte prístupu vzduchu a všetky injekčné liekovky s obsahom rádioaktívneho roztoku uchovávajte v nádobe tienenej olovom.
1. Rozpúšťadlo zaveďte do chromatografickej nádržky do hĺbky asi 2 cm. Nádržku zakryte
a nechajte najmenej 5 minút ekvilibrovať.
2. Na štartovaciu čiaru pruhu papiera pre priamu tenkovrstvovú chromatografiu ITLC-SG nebo RBM-1 pomocou injekčnej striekačky a ihly spravte bod (2 µl) z rádioaktívne označeného roztoku.
3. Papierový pruh na priamu tenkovrstvovú chromatografiu ITLC-SG nebo RBM-1 hneď zaveďte do chromatografickej nádržky pomocou klieští, aby ste sa vyhli vzniku technecistanu (99mTc) pomocou kyslíka. Bod NENECHAJTE vyschnúť.
4. Keď rozpúšťadlo dosiahne vrch pruhu (asi 10 min) pomocou klieští pruh vyberte a nechajte
uschnúť na vzduchu.
5. Pruh nastrihajte na dve osobitné časti s Rf = 0,5.
6. Osobitne počítajte (pomocou vhodného detekčného zariadenia s konštatným počítaním času
a známou geometriou a šumom pozadia) každý odstrihnutý diel a získané hodnoty zapíšte.
7. Výpočty
Rádiochemická čistota zodpovedá percentám naviazaného technécia (99mTc) a počíta sa po
korekcii údajov na šum pozadia takto:
% naviazaného technécia (99mTc) = 100 % – % voľného technécia (99mTc)
kde sú % voľného technécia (99mTc) =
Aktivita odstrihnutého pruhu od Rf 0,5 do Rf 1,0
Celková aktivita pruhu
x 100
8. Rádiochemická čistota (percentá naviazaného technécia (99mTc)) musí byť vyššia ako alebo
rovná 95 %.
9. Roztok sa pred použitím má vizuálne skontrolovať. Majú sa použiť len číre roztoky bez viditeľných častíc.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu.