Nežiaduce účinky
Niektoré príznaky si vyžadujú okamžitý lekársky zásah
Sansik máte prestať užívať a okamžite vyhľadať svojho lekára, ak máte nasledovné príznaky nízkej hladiny cukru v krvi: tras, potenie, úzkosť, rozmazané videnie, tŕpnutie pier, bledosť, zmenu nálady alebo
zmätenosť (hypoglykémia). Hypoglykémia (frekvencia: veľmi častá, môže postihovať viac ako 1 z 10 osôb) je zistený vedľajší účinok, keď sa Sansik užíva spolu s metformínom a s derivátmi sulfonylmočoviny.
U niektorých pacientov sa pri užívaní Sansiku samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi na liečbu cukrovky vyskytli alergické reakcie (precitlivenosť; frekvencia menej častá, môže postihovať menej ako 1 zo 100 osôb), ktoré môžu byť závažné, vrátane sipotu a dýchavičnosti (bronchiálna
hyperreaktivita; frekvencia neznáma, frekvenciu nie je možné určiť z dostupných údajov). U niektorých pacientov sa objavili vyrážky (frekvencia menej častá), žihľavka (urtikária; frekvencia zriedkavá, môže postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb) a opuch tváre, pier, jazyka a hrdla, čo môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním (angioedém; frekvencia
zriedkavá). Ak máte akékoľvek prejavy ochorení uvedených vyššie, prestaňte užívať Sansik a ihneď kontaktujte svojho lekára. Váš lekár vám môže predpísať liek na liečbu vašej alergickej reakcie a iný liek
na liečbu vašej cukrovky.
U niektorých pacientov sa pri užívaní Sansiku samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi na liečbu cukrovky vyskytol zápal podžalúdkovej žľazy (pankreatitída; frekvencia zriedkavá, môže postihovať menej ako 1 z 1000 osôb).
Ak sa u vás objaví ktorýkoľvek z nasledujúcich závažných vedľajších účinkov, PRESTAŇTE užívať Sansik a okamžite kontaktujte svojho lekára:
silná a pretrvávajúca bolesť brucha (v oblasti žalúdka), ktorá sa môže šíriť do vášho chrbta, ako aj nevoľnosť a vracanie, pretože to môžu byť prejavy zápalu podžalúdkovej žľazy (pankreatitídy).
Niektorí pacienti mali počas užívania Sansiku samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi na liečbu cukrovky nasledovné vedľajšie účinky:
časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb): zvýšená hladina lipázy v krvi
menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb): zápal nosa alebo hrdla (nazofaryngitída), kašeľ, zápcha (v kombinácii s inzulínom), zvýšenie hladiny amylázy v krvi.
zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb): tvorba pľuzgierov na koži (bulózny pemfigoid).