SANDOMIGRAN tbl obd 100x0,5 mg

ôsob podávania

Dospelí:
Liečba sa začína dávkou 0,5 mg denne a dávkovanie sa postupne zvyšuje. Priemerná udržiavacia dávka 1,5 mg denne sa podáva buď rozdelená na čiastkové dávky, alebo ako jedna dávka večer. V refraktérnych prípadoch môže lekár postupne zvýšiť dávkovanie na 3 - 4,5 mg denne, podané v 3 čiastkových dávkach.

Deti:
Liečba sa začína dávkou 0,5 mg denne a dávkovanie sa môže zvýšiť až na 1,5 mg, ktoré sa podajú v čiastkových dávkach, alebo 1 mg možno podať ako jednu dávku večer. Sandomigran sa nemá podávať deťom mladším ako 2-ročným.

Osobitné populácie pacientov
U pacientov s insuficienciou obličiek môže byť potrebné upraviť dávkovanie.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na pizotifén alebo na niektorú z pomocných látok. Sandomigran sa nemá podávať deťom mladším ako 2-ročným.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Vzhľadom na slabý anticholínergický účinok pizotifénu je potrebná opatrnosť u pacientov
s glaukómom s úzkym uhlom (s výnimkou tých, ktorí boli úspešne liečení chirurgicky), alebo s retenciou moču (napr. pri zväčšení prostaty), hoci pri odporúčanom dávkovaní sa zatiaľ
u týchto pacientov, dokonca ani starších, nepozorovali nepriaznivé reakcie.

Záchvaty kŕčov ako nežiaduci účinok sa pozorovali častejšie u pacientov s epilepsiou. Pri použití pizotifénu u pacientov s epilepsiou sa má postupovať opatrne.

Obalené tablety Sandomigran obsahujú laktózu. Pacienti so zriedkavou vrodenou poruchou neznášanlivosti galaktózy, závažného deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nemajú užívať Sandomigran.

4.5 Liekové a iné interakcie

Pizotifén môže zvýšiť centrálne účinky sedatív, hypnotík, antihistaminík (vrátane niektorých bežných liekov proti prechladnutiu) a alkoholu.

4.6 Gravidita a laktácia

Gravidita
Pretože klinické údaje o použití pizotifénu v gravidite sú veľmi obmedzené, Sandomigran sa má podávať v gravidite iba v nevyhnutných prípadoch.

Laktácia
Hoci koncentrácie pizotifénu stanovené v mlieku liečených matiek pravdepodobne nemajú účinok na dojča, použitie Sandomigranu u dojčiacich matiek sa neodporúča.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Pizotifén môže spôsobiť útlm, somnolenciu a závraty. Preto je potrebná opatrnosť pri vedení vozidiel alebo obsluhe strojov. Pacientov, ktorí užívajú Sandomigran a u ktorých sa objaví útlm a/alebo záchvaty somnolencie, je potrebné poučiť, že nemajú viesť vozidlo alebo vykonávať činnosti, pri ktorých v dôsledku zhoršenej pozornosti môžu ohroziť seba alebo iných.

4.8 Nežiaduce účinky

Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú zvýšenie chuti do jedenia, zvýšenie telesnej hmotnosti a útlm (vrátane somnolencie a únavy).

Nežiaduce reakcie sú zoradené podľa frekvencie, najčastejšie ako prvé, pri čom sa používajú nasledujúce dohodnuté kritériá: veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100, < 1/10); menej časté (≥
1/1 000, < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000, < 1/1 000) veľmi zriedkavé (< 1/10 000), vrátane ojedinelých hlásení.

Tabuľka 1

Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: Reakcie z precitlivenosti, edém tváre
Poruchy metabolizmu a výživy
Veľmi časté: Zvýšenie chuti do jedenia a zvýšenie telesnej hmotnosti

Psychiatrické poruchy a ochorenia
Zriedkavé: Depresia, stimulácia CNS (napr. agresivita, agitovanosť), halucinácie, nespavosť, úzkosť
Poruchy nervového systému
Časté: Útlm (vrátane somnolencie), závraty
Zriedkavé: Parestézie
Veľmi zriedkavé: Záchvaty kŕčov
Poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu Časté: Nauzea, suchosť v ústach Menej časté: Zápcha
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Zriedkavé: Urtikária, exantém
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Zriedkavé: Myalgia
Celkové ochorenia a reakcie v mieste podania
Časté: Únava


4.9 Predávkovanie

Príznaky:
Ospalosť, nauzea, hypotenzia, závraty, stavy podráždenosti (u detí), útlm dýchania, kŕče (najmä u detí), kóma.

Liečba:
Odporúča sa podanie aktívneho uhlia. Pri celkom nedávnom požití možno uvážiť výplach žalúdka. Ak je to potrebné, má sa podať symptomatická liečba vrátane monitorovania kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Pri stavoch agitovanosti alebo kŕčoch možno použiť benzodiazepíny.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antimigrenikum, ATC kód: N02CX01.

Pre pizotifén je charakteristický jeho polyvalentný inhibičný účinok na biogénne amíny, ako je sérotonín, histamín a tryptamín. Je vhodný na profylaktickú liečbu migrény, pretože znižuje frekvencia záchvatov.

Pizotifén tiež zvyšuje chuť do jedenia.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Resorpcia
Resorpcia pizotifénu u človeka je rýchla (polčas resorpcie 0,5 – 0,8 hod) a takmer úplná. Absolútna biologická dostupnosť bola 78%. Maximálne hladiny v krvi sa dosiahnu za 5 hodín po jednorazovom perorálnom podaní 2 mg pizotifénu (nezmenená zlúčenina a N-glukuronidový konjugát stanovené spolu).

Biotransformácia
Pizotifén sa vo veľkom rozsahu metabolizuje. Hlavnou dráhou biotransformácie je glukuronidácia a hlavný metabolit je N-glukuronidový konjugát, ktorému zodpovedá najmenej
50% rádioaktivity v plazme a 60 – 70% rádioaktivity vylúčenej močom.

Distribúcia
Väzba pizotifénu na bielkoviny ľudskej plazmy je 91%. U človeka je distribučný objem pizotifénu 883 l a jeho N-glukuronidového konjugátu 70 l. U potkana sa rádioaktivita súvisiaca s liečivom ditribuuje najmä do dobre prekrvených orgánov, ako je pečeň, obličky a pľúca.

Eliminácia
Významný podiel nezmeneného liečiva, ktorý zodpovedá asi 18% podanej dávky, sa nájde v stolici a vzniká pravdepodobne v čreve po vylúčení N-glukuronidového konjugátu žlčou. Menej ako 1% podanej dávky pizotifénu sa vylučuje močom v nezmenenej forme, zatiaľ čo'
55% sa vylučuje ako metabolity. Hlavným metabolitom je N-glukuronidový konjugát, ktorý sa eliminuje s polčasom približne 23 hodín. Nezmenený pizotifén má porovnateľný polčas eliminácie, ako sa vyrátalo na základe vylučovania močom.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Chronická a subchronická toxicita
V štúdiách perorálnej toxicity trvajúcich 26 týždňov dostávali potkany dávky 5, 16 a 55 mg/kg denne a psy 3, 10 a 30 mg/kg denne. U potkanov sa pozorovalo v závislosti od dávky mierne spomalenie zvyšovania hmotnosti a znížené prijímanie potravy. Podľa nálezov u potkanov boli potenciálnymi cieľovými orgánmi pečeň a možno štítna žľaza. Hladina bez toxických účinkov bola 5 mg/kg denne.

U psov mali slabý nepriaznivý účinok na telesnú hmotnosť dávky 10 mg/kg denne a vyššie. Podľa nálezov u psov boli potenciálnymi cieľovými orgánmi opäť pečeň a štítna žľaza. Hladina bez toxických účinkov bola 3 mg/kg denne.

V štúdiách perorálnej toxicity trvajúcich 2 roky s dávkami 3, 9 a 27 mg/kg denne bolo možné u potkanov stanoviť hladinu bez toxických účinkov medzi 9 a 27 mg/kg denne.

Po 2 roky trvajúcom podávaní psom v dávkach 1, 3 a 9 mg/kg denne sa ako potenciálny cieľový orgán identifikovala pečeň. 3 mg/kg denne možno považovať za hladinu bez toxických účinkov.

Reprodukčná toxicita
V štúdiách embryotoxicity na potkanoch a králikoch sa zvieratám počas organogenézy podávali perorálne dávky 3, 10 alebo 30 mg/kg denne. U potkanov a králikov sa nepozoroval žiadny embryoletálny alebo teratogénny účinok.

V štúdii na potkanoch skúmajúcej fertilitu, celkovú reprodukčnú schopnosť a peri- a postnatálne účinky sa perorálne podávali dávky 3, 10 a 30 mg/kg denne. Pizotifén nemal nepriaznivé účinky na fertilitu u generácie rodičov, ani nezhoršoval vývoj ich potomstva.

Mutagenita
Nenašli sa žiadne dôkazy mutagénneho potenciálu pizotifénu pri skúšaniach in vitro alebo in vivo.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Magnesii stearas, talcum, povidonum, maydis amylum, lactosum monohydricum, titanii dioxidum (E171), silica colloidalis anhydrica, acaciae gummi, saccharosum, cetylis palmitas

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávať v pôvodnom obale pri teplote neprevyšujúcej 25°C.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blister PVC/PVDC a lakovaná Al fólia, papierová škatuľa, písomná informácia pre používateľov

30 tabliet

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Novartis s.r.o., Praha, Česká republika



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

33/0190/71-C/S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Registrácia predĺžená do:



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Október 2007

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.