a/alebo pri iných poruchách centrálneho nervového systému,
· keď sa liečite alebo ste sa liečili na chronické ochorenie pečene liekom, ktorý oslabuje reakcie imunitného systému.
Roferon-A sa neodporúča používať u detí, pokiaľ to nenariadi lekár. Syndróm sťaženého dýchania /„Gasping syndrome“ (závažný stav vyskytujúci sa u detí do 3 rokov) sa dáva do súvislosti s benzylalkoholom. Benzylalkohol je neúčinná zložka Roferonu‑A. Roferon‑A preto nie je vhodný liek pre malé deti (vrátane predčasne narodených detí, novorodencov alebo dojčiat).
Pri niektorých ochoreniach sa Roferon‑A môže používať v kombinácii s inými liekmi. V takýchto prípadoch Vás lekár oboznámi so všetkými ďalšími obmedzeniami týkajúcimi sa používania Roferonu‑A.
Buďte zvlášť opatrný pri používaní Roferonu-AInformujte svojho lekára:· ak máte duševné problémy (psychické ťažkosti) alebo ste niekedy mali duševné (psychické) ochorenie,
· ak máte psoriázu (ochorenie spojené s opakovanou tvorbou suchých, škvrnitých, šupinatých kožných raniek),
· ak máte problémy s obličkami, so srdcom alebo s pečeňou,
· ak ste niekedy mali autoimunitné ochorenie, napr. problémy so štítnou žľazou, vaskulitídu (zápal krvných ciev),
· ak ste podstúpili transplantáciu orgánu (napríklad obličky) alebo transplantáciu kostnej drene, alebo ak ju plánujete podstúpiť v blízkej budúcnosti,
· ak ste alebo môžete byť tehotná,
· ak máte nízky počet krviniek,
· ak máte cukrovku (ochorenie zapríčinené vysokou hladinou cukru v krvi),
· ak máte akékoľvek ďalšie problémy s krvou,
· ak sa liečite na chronickú hepatitídu C,
· ak ste taktiež nakazený vírusom HIV a liečite sa liekmi proti vírusu HIV,
· ak užívate nejaké iné lieky (vrátane tých, ktoré Vám lekár nepredpísal).
Ak máte poruchu krvi alebo trpíte cukrovkou, oznámte to svojmu lekárovi. Váš lekár Vám možno bude pravidelne odoberať vzorky krvi, aby skontroloval jej zloženie, ktoré sa počas liečby môže meniť. V prípade potreby Vám Váš lekár môže upraviť dávku Roferonu‑A alebo nejakých iných súbežne užívaných liekov.
Používanie iných liekovAk užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Účinky týchto liekov môžu byť zvýšené, znížené alebo pozmenené, keď sa podávajú súbežne s interferónmi. Napríklad, keď sa súbežne s interferónom podáva teofylín, protiastmatický liek zo skupiny xantínov, jeho koncentrácia v krvnej plazme môže byť zvýšená a môže byť potrebná úprava jeho dávky.
Pacienti, ktorí majú aj infekciu HIV: Laktátová acidóza (prekyslenie krvi kyselinou mliečnou) a zhoršenie funkcie pečene sú vedľajšie účinky spojené s vysoko aktívnou antiretrovírusovou terapiou („Highly Active Anti-Retroviral Therapy“ ‑ HAART), ktorou sa lieči infekcia HIV.
Ak dostávate liečbu HAART, pridanie Roferonu‑A a ribavirínu môže u Vás zvýšiť riziko vzniku laktátovej acidózy alebo zlyhania pečene. Váš lekár Vás bude sledovať so zameraním sa na prejavy a príznaky týchto stavov. Prečítajte si, prosím, písomnú informáciu pre používateľov lieku s obsahom ribavirínu.
Testy a vyšetreniaAk sa chystáte podstúpiť krvný test, oznámte lekárovi alebo zdravotnej sestre, ktorí Vám takýto test urobia, že používate Roferon-A. V niekoľkých menej častých alebo zriedkavých prípadoch Roferon‑A môže ovplyvniť výsledky týchto testov.
Tehotenstvo Nepoužívajte Roferon‑A, ak ste tehotná, alebo ak sa domnievate, že môžete byť tehotná, alebo ak plánujete otehotnieť, pokiaľ Vám to Váš lekár neodporučí. Je to kvôli tomu, že Roferon‑A môže poškodiť Vaše dieťa. Je dôležité, aby ste Vy aj Váš partner počas liečby Roferonom‑A používali účinný spôsob antikoncepcie (ochrany na zabránenie počatia).
Keď sa Roferon‑A používa v kombinácii s ribavirínom, muži aj ženy musia pri sexuálnej aktivite urobiť špeciálne opatrenia, ak existuje akékoľvek riziko, že by mohlo dôjsť k otehotneniu, keďže ribavirín môže byť veľmi nebezpečný pre nenarodené dieťa:
- ak ste
žena v plodnom veku, ktorá používa Roferon‑A v kombinácii s ribavirínom, musíte mať negatívny výsledok tehotenského testu pred začiatkom liečby, každý mesiac počas liečby a ešte 4 mesiace po skončení liečby. Obaja, Vy aj Váš partner, musíte používať účinný spôsob antikoncepcie počas liečby a ešte 4 mesiace po skončení liečby. Môžete sa o tom porozprávať so svojím lekárom.
- ak ste
muž, ktorý používa Roferon‑A v kombinácii s ribavirínom, nepraktizujte pohlavný styk s tehotnou ženou bez použitia prezervatívu. Použitie prezervatívu zmenší riziko, že sa ribavirín dostane do tela ženy. Ak Vaša partnerka nie je tehotná, ale je v plodnom veku, musí si urobiť tehotenský test každý mesiac počas Vašej liečby a ešte 7 mesiacov po skončení Vašej liečby. Vy aj Vaša partnerka musíte používať účinný spôsob antikoncepcie počas liečby a ešte 7 mesiacov po skončení liečby. Môžete sa o tom porozprávať so svojím lekárom.
DojčenieSkôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Nie je známe, či tento liek prechádza do materského mlieka. Preto sa so svojím lekárom poraďte, či máte prerušiť dojčenie alebo ukončiť liečbu Roferonom‑A. Pri kombinovanej liečbe s ribavirínom venujte pozornosť príslušným informačným textom liekov s obsahom ribavirínu.
Vedenie vozidla a obsluha strojovAk počas liečby Roferonom‑A pociťujete ospalosť, únavu alebo zmätenosť, neveďte vozidlo alebo neobsluhujte stroje.
Dôležité informácie o niektorých zložkách Roferonu‑ARoferon‑A obsahuje benzylalkohol, a preto sa nesmie podávať predčasne narodeným deťom alebo novorodencom. U dojčiat a detí do 3 rokov môže vyvolať toxické alebo alergické reakcie.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v 0,5 ml, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
3. Ako používať Roferon-AVždy používajte Roferon-A presne tak, ako Vám povedal Váš lekár.
Roferon-A Vám môže podať Váš lekár alebo zdravotná sestra, alebo Vás Váš lekár alebo zdravotná sestra môže poučiť, ako si máte Vy sami podať injekciu Roferonu‑A. Nepokúšajte sa podať si injekciu Roferonu‑A bez predchádzajúceho poučenia. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo zdravotnej sestry.
Naplnené injekčné striekačky s Roferonom‑A sa podávajú formou injekcie pod kožu (podkožne). Podrobný návod si pozrite v časti 7 „Ako podať injekciu Roferonu‑A“.
Naplnené injekčné striekačky sú určené iba na jednorazové použitie.
Dávkovanie Roferonu‑AVáš lekár rozhodne, aká dávka je pre Vás najlepšia. Potrebné množstvo Roferonu-A bude závisieť od ochorenia, ktoré je príčinou Vašej liečby a od prípadného výskytu vedľajších účinkov.
Vaša dávka nemá byť obvykle vyššia ako 36 miliónov medzinárodných jednotiek (MIU) denne.
Ak sa domnievate, že účinok Vášho lieku je príliš slabý alebo príliš silný, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom.
Nemeňte si používané množstvo bez toho, že by ste sa o tom porozprávali so svojím lekárom.Zvyčajné úvodné dávkovanie
Vlasatobunková leukémia3 MIU denne počas 16 ‑ 24 týždňov.
Chronická myelocytová leukémiaDávka podávaná jedenkrát denne sa obvykle zvýši z 3 MIU na 9 MIU počas úvodnej 12‑týždňovej doby liečby.
Kožný T‑bunkový lymfómDávka podávaná jedenkrát denne sa obvykle zvýši z 3 MIU na 18 MIU počas úvodnej 12‑týždňovej doby liečby.
Kaposiho sarkóm súvisiaci s AIDSDávka podávaná jedenkrát denne sa obvykle zvýši z 3 MIU na 18 MIU, alebo najviac na 36 MIU, počas úvodnej 10‑ až 12‑týždňovej doby liečby.
Zhubný nádor z obličkových buniekKombinácia s vinblastínom
Dávka podávaná trikrát týždenne sa obvykle zvýši z 3 MIU na 18 MIU počas úvodnej 12‑týždňovej doby liečby.
Kombinácia s bevacizumabom (Avastinom)
9 MIU pod kožu (subkutánne) trikrát týždenne do progresie ochorenia alebo do 1 roka.
Chronická hepatitída B2,5 ‑ 5 MIU na štvorcový meter telesného povrchu trikrát týždenne počas 4 ‑ 6 mesiacov.
Chronická hepatitída C3 ‑ 6 MIU trikrát týždenne počas 6 mesiacov.
Folikulárny non-Hodgkinov lymfóm (s chemoterapiou)6 MIU na štvorcový meter telesného povrchu od 22. dňa do 26. dňa každého 28‑dňového liečebného cyklu.
Zhubný melanóm3 MIU trikrát týždenne počas 18 mesiacov.
Ak budete dobre reagovať na úvodnú liečbu Roferonom‑A, Váš lekár sa môže rozhodnúť, že budete v liečbe pokračovať dlhodobejšie (udržiavacia liečba) a náležitým spôsobom Vám zmení dávkovanie.
Kombinovaná liečba s ribavirínom pri chronickej hepatitíde CPri súbežnom používaní Roferonu‑A a ribavirínu dodržiavajte, prosím, lekárom odporúčanú schému dávkovania.
Ďalšie dôležité pokynyVáš lekár Vám povie, kedy máte prestať používať Roferon‑A. Pri niektorých ochoreniach môže byť potrebná liečba trvajúca niekoľko rokov.
Ak použijete viac Roferonu‑A, ako máteIhneď sa skontaktujte so svojím lekárom, lekárnikom alebo choďte do najbližšej nemocnice.
Ak zabudnete použiť Roferon‑ANeužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
Ak prestanete používať Roferon‑AČo najskôr sa skontaktujte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinkyTak ako všetky lieky, aj Roferon‑A môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Významné vedľajšie účinky, na ktoré si treba dávať pozor:
Ak spozorujete ktorýkoľvek z nasledujúcich závažných vedľajších účinkov, okamžite to oznámte svojmu lekárovi. Môžete potrebovať bezodkladné lekárske ošetrenie:· Ak u Vás počas liečby týmto liekom vzniknú prejavy závažnej alergickej reakcie (napríklad ťažkosti s dýchaním, pískavé dýchanie alebo žihľavka).
· Ak počas liečby Roferonom‑A alebo po jej skončení zistíte, že sa Vám zhoršil zrak.
· Ak u Vás počas liečby Roferonom‑A vzniknú akékoľvek prejavy depresie (napríklad smútok, pocit zbytočnosti alebo myšlienky na samovraždu).
Ďalšie možné vedľajšie účinky:Často sa objavujú príznaky podobné chrípke, akými sú únava, zimnica, bolesť svalov alebo kĺbov, bolesť hlavy, potenie a horúčka. Tieto príznaky sa zvyčajne dajú zmierniť užitím paracetamolu. Váš lekár Vám odporučí dávku, ktorú máte užiť. Príznaky tohto druhu pri pokračujúcej liečbe zvyčajne vymiznú.
Infekcie:Zriedkavo sa vyskytuje zápal pľúc, opar na perách a opar v oblasti pohlavných orgánov.
Poruchy krvi a lymfatického systému:Boli hlásené zmeny krvného obrazu, vrátane:
· nízkeho počtu červených krviniek (anémia). Prejavy zahŕňajú pocit únavy, bledosť kože a namáhavé dýchanie.
· nízkeho počtu krvných doštičiek. Prejavy zahŕňajú malé krvné podliatiny na tele alebo krvácanie.
· nízkeho počtu bielych krviniek. Prejavy zahŕňajú častejšie infekcie.
Zmeny v počte krvných doštičiek a červených krviniek sa pravdepodobnejšie vyskytnú vtedy, ak podstupujete protinádorovú liečbu, vrátane chemoterapie, alebo ak máte zníženú aktivitu kostnej drene. Zloženie krvi sa po skončení liečby Roferonom‑A zvyčajne znormalizuje.
Poruchy imunitného a endokrinného systému:Zriedkavo boli hlásené autoimunitné ochorenia (pri ktorých telo napáda svoje vlastné bunky) ako artritída, reakcie z precitlivenosti zahŕňajúce pupence, opuch tváre, pier a hrdla, pískavé dýchanie a alergické reakcie ako vyrážka.
Veľmi zriedkavo bola hlásená sarkoidóza (ochorenie zapríčinené zápalom tkanív tela). Sarkoidóza môže postihnúť takmer každý telový orgán, ale najčastejšie sa najskôr objaví v pľúcach alebo v lymfatických uzlinách.
Zriedkavo bola hlásená porucha funkcie štítnej žľazy.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch boli hlásené odvrhnutia štepu.
Poruchy žalúdočno‑črevného traktu, metabolizmu a výživy:Anorexia (nechutenstvo spôsobujúce úbytok telesnej hmotnosti) a napínanie na vracanie sú vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú často. Horká chuť v ústach, suchosť v ústach a úbytok telesnej hmotnosti sa môžu vyskytovať menej často. Ďalšie vedľajšie účinky, ktoré môžu postihnúť žalúdok a črevá, napríklad bolesť žalúdka, hnačka, vracanie, pálenie záhy, zápcha a plynatosť (nadúvanie), sa pozorovali menej často. V zriedkavých prípadoch nemusí riadne fungovať podžalúdková žľaza. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytlo zhoršenie alebo znovuobjavenie sa peptického vredu a krvácanie do čriev.
Hlásila sa nízka hladina vápnika v krvi, porucha rovnováhy elektrolytov (zmeny vo výsledkoch krvných vyšetrení sodíka a iných prvkov), dehydratácia (odvodnenie organizmu) a, veľmi zriedkavo, cukrovka (ochorenie spôsobujúce vysokú hladinu cukru v krvi) a hypertriglyceridémia (vysoké hladiny niektorých lipidov/tukov v krvi).
Poruchy nervového systému a psychické poruchy:Vyskytla sa bolesť hlavy, závraty, mravčenie, chvenie, znecitlivenie, poruchy spánku, nervozita, stavy úzkosti, zábudlivosť, ospalosť, zmätenosť, zmenené alebo nezvyčajné správanie, depresia, samovražedné správanie. Ak sa u Vás objavia akékoľvek príznaky depresie, oznámte to svojmu lekárovi.
Zriedkavo sa hlásilo vertigo (závraty), prechodná alebo dočasná impotencia (sexuálna dysfunkcia u mužov), kŕče (epileptické záchvaty), náhla mozgovocievna príhoda a kóma.
Poruchy oka:Hlásil sa zápal očných spojoviek, výtok z oka, poruchy videnia ako rozmazané videnie a, veľmi zriedkavo, strata zraku.
Poruchy srdca a srdcovej činnosti, poruchy ciev a dýchacej sústavy:U pacientov, ktorí používali Roferon‑A, sa pozorovalo dočasné zníženie alebo zvýšenie krvného tlaku, nepravidelný tlkot srdca, spomalenie srdcového tepu, búšenie srdca, bolesť na hrudníku a srdcový záchvat. Hlásilo sa aj nahromadenie tekutiny v pľúcach (ktoré môže spôsobovať ťažkosti s dýchaním) a do modra sfarbená koža a pery (čo je spôsobené nedostatkom kyslíka v krvi). Zriedkavo sa vyskytujú závažné problémy so srdcom a pľúcami.
Zriedkavo sa hlásila dýchavičnosť, kašeľ a vaskulitída (zápal krvných ciev).
Poruchy pečene a obličiek:Niekedy sa môžu vyskytnúť mierne účinky na pečeň, ale obvykle nevyžadujú zmenu dávkovania. Roferon‑A môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť, že pečeň nefunguje tak dobre, ako zvyčajne, čo môže viesť k závažným poruchám pečene, vrátane zlyhania pečene a hepatitídy.
Pri vyšetreniach moču sa môže zistiť prítomnosť bielkoviny a zvýšeného počtu buniek v moči. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť zlyhanie obličiek alebo zhoršenie funkcie obličiek, a to najmä u pacientov s rakovinou, ktorí už majú ochorenie obličiek.
Poruchy kože a slizníc:Môže sa vyskytnúť zvýšené potenie, vyrážka, suchosť alebo svrbenie kože, psoriáza alebo zhoršenie psoriázy, nádcha a krvácanie z nosa. Niekedy dochádza k rednutiu vlasov alebo vypadávaniu vlasov, ale zvyčajne sa tieto zmeny vrátia do pôvodného stavu po ukončení liečby.
Môžete mať miernu reakciu v okolí miesta na koži, do ktorého sa vpichol Roferon‑A. Vo veľmi zriedkavých prípadoch to môže spôsobiť odumretie kúska kože v okolí miesta vpichu.'
Poruchy svalovej a kostrovej sústavy:Bolesť svalov a kĺbov, zriedkavo systémový lupus erythematosus, artritída.
Ďalšie vedľajšie účinky:Ochorenie podobné chrípke, únava, horúčka, nechutenstvo, bolesť na hrudníku.
Váš lekár sa môže rozhodnúť, že Vašu liečbu Roferonom‑A skombinuje s ďalšími liekmi. V takýchto prípadoch sa u Vás môžu objaviť ďalšie nežiaduce účinky. V prípade ich výskytu Vám ich lekár vysvetlí.
Môžu sa u Vás vyskytnúť isté zmeny v zložení krvi, kvôli ktorým Vás bude Váš lekár kontrolovať.
Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
5. Ako uchovávať ROFERON-AUchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Nepoužívajte Roferon‑A po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuli a na štítku. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci.
Uchovávajte v chladničke pri teplote (2 °C ‑ 8 °C). Neuchovávajte v mrazničke. Naplnenú injekčnú striekačku uchovávajte v škatuli na ochranu pred svetlom.
Nepoužívajte Roferon‑A, ak spozorujete, že roztok je zakalený, ak obsahuje plávajúce častice, alebo ak liek nie je bezfarebný až svetložltý, ale má inú farbu.
Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Ďalšie informácieČo obsahuje Roferon-A· Liečivo je interferón alfa‑2a, 9 MIU/0,5 ml.
· Ďalšie zložky sú octan amónny, chlorid sodný, benzylalkohol (10 mg/1 ml), polysorbát 80, koncentrovaná kyselina octová, hydroxid sodný a voda na injekciu.
Ako vyzerá Roferon‑A a obsah baleniaRoferon‑A je injekčný roztok (0,5 ml v naplnenej injekčnej striekačke).
Veľkosti balenia: Balenia obsahujúce 1, 5, 6, 12 alebo 30 ks . Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
Roztok je číry, bezfarebný až svetložltý.
Držiteľ rozhodnutia o registráciiRoche Slovensko s.r.o.
Cintorínska 3/A
Bratislava, Slovenská republika
VýrobcaVýrobcaRoche Pharma AG
Emil-Barell-Str. 1
D-79639 Grenzach-Wyhlen
Nemecko
Liek je schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:Roferon-A: Rakúsko, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Holandsko, Portugalsko, Slovenská republika, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo.
Roféron-A: Francúzsko.
Roceron-A: Nórsko.
Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená vo februári 2012 .7. ako podať injekciu roferonu‑aIlustrovaný návod na podanie podkožnej injekcie za použitia naplnenej injekčnej striekačky s Roferonom®‑AInjekčná striekačka s injekčným roztokomInjekčná ihla na podkožnú injekciupiest

ochranný vrchnák zadný uzáver

kryt
↑ ↑ ↑ ↑
Dôležité: Pred použitím (podaním) nechajte roztok postáť, kým nedosiahne izbovú teplotu.
1
Vyberte ihlu zo škatule. Zložte zadný uzáver z ihly. Potom vyberte injekčnú striekačku zo škatule a zložte ochranný vrchnák. Nasaďte ihlu na injekčnú striekačku. Stiahnite kryt z ihly (pozri obrázok 1).
| 
|
Obrázok 1.
|
2
Držte injekčnú striekačku s ihlou smerujúcou nahor. Opatrne vytlačte všetok vzduch pomalým potlačením piestu.
| 
|
Obrázok 2.
|
3
Injekcia Roferonu‑A sa môže podať buď do stehna, alebo do spodnej časti brucha. Odporúča sa podať každú injekciu do nového miesta.
| 
|
Obrázok 3.
|
4
Pred tým, ako si podáte injekciu, očistite miesto vpichu alkoholovým tampónom.
| 
|
Obrázok 4.
|
5
Pomocou palca a ukazováka vytvorte kožnú riasu a zaveďte ihlu tak hlboko, ako to pôjde, pod 45‑stupňovým uhlom (pozri obrázok 5). Jemne povytiahnite piest injekčnej striekačky. Ak sa v injekčnej striekačke objaví krv, ihla prenikla do krvnej cievy. V takomto prípade si Roferon‑A nemôžete vpichnúť. Zlikvidujte nepoužitú injekčnú striekačku a injekčnú ihlu a znovu začnite podávať novú injekciu do iného miesta pomocou novej injekčnej striekačky a injekčnej ihly.
| 
|
Obrázok 5.
|
6
Vyvinutím rovnomerného tlaku vpichnite obsah naplnenej injekčnej striekačky s Roferonom‑A pod kožu, kým nebude injekčná striekačka úplne prázdna.
| 
|
Obrázok 6.
|
7
Injekčnú striekačku vyberte tak, že na miesto vpichu mierne pritlačíte alkoholový tampón a vytiahnete ihlu pod malým uhlom.
| 
|
Obrázok 7.
|
Naplnené injekčné striekačky sú určené iba na jednorazové použitie. Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku musíte zlikvidovať. Opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika, ako to máte urobiť.