REMESTYP 0,2 sol inj 5x2 ml/0,2 mg (amp.skl.)

r. z pažerákových varixov, gastrických a duodenálnych vredov, pri funkčných a iných metrorágiách, pri pôrode a potrate a pod.
Krvácanie spojené s operáciami, obzvlášť v oblasti brucha a malej panvy. Lokálne použitie napr. pri gynekologických operáciách na maternicovom čapíku.

4.2. Dávkovanie a spôsob podávania

Krvácanie z pažerákových varixov: 1,0 mg (1 000 μg) každých 4 - 6 hodín po dobu 3 - 5 dní. Ako prevencia recidívy krvácania sa odporúča pokračovať v liečbe, pokiaľ nie je krvácanie kontrolované po dobu 24 - 48 hodín.
Dávka sa aplikuje intravenózne, obvykle vo forme bolusu. Je možné podávať ju i v krátkodobej infúzii.
Ostatné krvácanie z gastrointestinálneho traktu: 1,0 mg každých 4 - 6 hodín. Liek možno použiť
tiež ako prvú pomoc v teréne pri klinickom podozrení na krvácanie z hornej časti GIT.
Krvácanie zo splachnoidálnej oblasti u detí: Obvyklá dávka sa pohybuje medzi 8 - 20 μg/kg hmotnosti podávaná v intervaloch 4 - 8 hodín. Podávanie by malo trvať počas celej doby krvácania, všeobecne možno odporúčať obdobný postup ako pri krvácaní v dospelom veku. Pri sklerotizácii pažerákových varixov sa podáva jednorazovo dávka 20 μg/kg vo forme bolusu.
Krvácanie z urogenitálneho traktu: Dávkovacie rozmedzie je pomerne široké vzhľadom na rôznu
aktivitu plazmatických a tkanivových endopeptidáz. Dávky sa preto pohybujú v rozmedzí 0,2 - 1,0
mg podávaných v intervaloch 4 - 6 hodín.
Pri juvenilnej metrorágii sa podávajú dávky 5 - 20 μg/kg telesnej hmotnosti.
Liek by mal byť podávaný intravenózne, iba vo výnimočných prípadoch intramuskulárne. Intramuskulárna aplikácia sa neodporúča najmä pri podávaní vyšších dávok.
Lokálne použitie pri gynekologických operáciách: Dávka 0,4 mg (400 μg) sa doplní do 10 ml fyziologickým roztokom a aplikuje sa intracervikálne a/alebo paracervikálne. Účinok takto aplikovaného lieku sa začína prejavovať asi po 5 - 10 minútach. Podľa potreby je možné dávku zvýšiť alebo opakovať.

4. 3. Kontraindikácie

Prvý trimester gravidity, ak nejde o vitálnu indikáciu, tehotenské toxikózy, epilepsia.

4. 4. Špeciálne upozornenia

V neskorších štádiách tehotenstva treba vždy zvážiť prínos aplikácie vzhľadom na možné riziká. Zvýšená opatrnosť je potrebná pri podávaní starším osobám, pacientom s ICHS, hypertenziou vyššieho stupňa, srdcovej arytmii alebo bronchiálnej astme.
Počas liečby Remestypom®, obzvlášť pri podávaní vyšších dávok (0,8 mg a viac) treba starostlivo sledovať krvný tlak, frekvenciu srdca a rovnováhu tekutín. Týka sa to najmä pacientov s
hypertenziou, chorobami srdca a starých pacientov.
Remestyp® nenahrádza substitúciu krvi u chorých s deficitom krvného objemu.
Vzhľadom na výskyt lokálnych nekróz, ktoré boli po aplikácii terlipresínu ojedinele popísané, odporúčame vyhnúť sa intramuskulárnej aplikácii a dávky 0,5 mg a viac v nezriedenej forme podávať prísne vnútrožilovo.

4.5. Liekové a iné interakcie

Ak sa Remestyp® podá s oxytocínom a metylergometrínom, dochádza k zvýšeniu vazokonstrikčného a uterotonického účinku.
Terlipresín zvyšuje hypotenzný účinok neselektívnych blokátorov v portálnej žile.
Súbežná liečba látkami, ktoré spomaľujú srdcovú frekvenciu, môže spôsobiť závažnú bradykardiu.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie

Terlipresín spôsobuje aktivitu myometria a znižuje prietok krvi maternicou. Reprodukčné štúdie uskutočnené na králikoch a myšiach dokazovali pri podávaní vyšších dávok terlipresínu zvýšený výskyt potratov alebo včasnej embryonálnej smrti s následným potratom. U porodených plodov sa dokázala nižšia pôrodná hmotnosť a zvýšený výskyt anomálií.
Informácie o prechode terlipresínu do materského mlieka sú nedostatočné, významná absorpcia nezmeneného peptidu gastrointestinálnym traktom dieťaťa je však nepravdepodobná.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Z doterajších skúseností nebolo hlásené.

4.8. Nežiaduce účinky

Počas liečby sa najčastejšie vyskytujú: bledosť, zvýšenie krvného tlaku, bolesti brucha, zrýchlenie črevnej peristaltiky až abdominálne koliky, nauzea, hnačka a bolesť hlavy. Menej často dochádza k bradykardii. Vážne nežiaduce účinky sa vyskytujú ojedinele. Zaznamenali sa infarkt myokardu, srdcové zlyhanie, dýchavičnosť a lokálna nekróza v mieste vpichu.

4.9. Predávkovanie

Dávky vyššie ako 2 mg/4 hodiny zvyšujú riziko vážnych nežiaducich účinkov na systémovú cirkuláciu, a preto by sa nemali prekročiť.
V prípade hypertenznej reakcie počas liečby Remestypom® sa odporúča podať klonidín alebo iné α- sympatolytikum. V prípade bradykardie by sa mal podať atropín.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

ATC kód: H01BA04 hormóny zadného laloku hypofýzy - terlipresín
Farmakoterapeutická skupina: vazopresorikum

Terlipresín je N-triglycyl-8-lyzín-vazopresín, syntetický analóg vazopresínu, prirodzeného hormónu zadného laloka hypofýzy, ktorý sa od neho líši substitúciou arginínu na 8 pozícii lyzínom a pripojením troch glycínových rezíduí na koncovú aminokyselinu cysteínu.
Farmakologický účinok terlipresínu je daný superpozíciou jednotlivých farmakologických účinkov látok, ktoré vznikajú jeho enzymatickým štiepením.
Terlipresín má predovšetkým výrazný vazokonstričkný a protikrvácavý účinok.
Najvýraznejšou zmenou je pokles prietoku krvi v splanchnickej oblasti, čím dochádza k zníženiu prietoku krvi pečeňou a k poklesu portálneho tlaku.
Farmakodynamické štúdie ukázali, že terlipresín rovnako ako ostatné príbuzné peptidy spôsobuje:
sťah arteriol, vén a venul hlavne v splanchnickej oblasti, sťah hladkého svalstva steny pažeráka a zvýšenie tonusu a peristaltiky celého čreva.
Okrem účinku na hladké svalstvo ciev pôsobí terlipresín i na hladké svalstvo maternice stimuláciou aktivity myometria, a to aj na netehotnú maternicu.
Výsledky výskumu na zvieratách a ľuďoch nepriamo podporili hypotézu, že terlipresín pôsobí najviac na splanchnickú oblasť a kožu.'
Antišokový účinok terlipresínu sa potvrdil pri hemoragickom, ale aj pri endotoxínovom a
histamínovom šoku.
Antidiuretický účinok terlipresínu sa klinicky neprejavuje.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Terlipresín sám o sebe je inaktívny voči hladkému svalu, ale pôsobí ako chemické depo farmakologicky aktívnych látok, ktoré vznikajú jeho enzymatickým štiepením. Nástup účinku je pomalší ako pri lyzín-vazopresíne, ale trvá oveľa dlhšie.
Lyzín-vazopresín podlieha obvyklej biodegradácii v pečeni, obličkách a ostatných tkanivách. Intravenózny farmakokinetický profil sa dá popísať pomocou dvojzložkového modelu. Eliminačný polčas je asi 40 minút, metabolický klírens asi 9 ml/kg x min a distribučný objem asi 0,5 l/kg.
Odhadované koncentrácie lyzín-vazopresínu sa začínajú objavovať v plazme po 30 minútach od
podania terlipresínu, pričom najvyššiu koncentráciu dosahuje medzi 60 - 120 minútami.

5.3. Predklinické údaje vo vzťahu k bezpečnosti lieku

Štúdie akútnej a subakútnej toxicity sa vykonali na krysách a psoch. Preukázaná toxicita zodpovedá pôsobeniu terlipresínu na kardiovaskulárny systém a v navrhovaných dávkach a indikáciách sa terlipresín hodnotí ako dostatočne bezpečný liek.
Reprodukčné štúdie uskutočnené na králikoch a krysách ukázali po aplikácii terlipresínu zvýšený výskyt potratov alebo embryonálnych úmrtí s následným potratom. Súčasne došlo k zníženiu pôrodnej hmotnosti plodov a k zvýšenému výskytu anomálií.
Mutagénna aktivita sa v súbore vykonaných testov in vitro a in vivo nedokázala.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Zoznam všetkých pomocných látok

Natrii chloridum, acidum aceticum, natrii acetas trihydricus, aqua ad injectabilia

6.2. Inkompatibility

Nie sú doteraz známe.

6.3. Čas použiteľnosti

2 roky

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania

Uchovávať na suchom mieste pri teplote 2 - 8°C, chrániť pred svetlom a mrazom. Počas doby jedného mesiaca možno liek uchovávať pri teplote do 25°C (napr. v sanitke).

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia

Vnútorný obal: ampulky z číreho skla v plastovej vložke s priehradkami
Vonkajší obal: papierová skladačka, písomná informácia pre používateľa.

Veľkosť balenia: REMESTYP® 0,2 5 x 2 ml
REMESTYP® 1,0 5 x 10 ml

6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom

Iba na lekársky predpis! Pri liečbe sa riaďte pokynmi lekára! Chráňte pred deťmi!

7. DRŽITEĽ REGISTRAČNÉHO ROZHODNUTIA

Ferring - Léčiva a.s., K Rybníku 475, 252 42 Jesenice u Prahy , Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

REMESTYP® 0,2 84/0102/78-C/S REMESTYP® 1,0 84/0102/78-C/S

9. DÁTUM REGISTRÁCIE

predlžené do:

10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU

Júl 2005

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.