chopné tkanivo myokardu, ktoré prijíma glukózu, no je hypoperfundované, preto sa musí hodnotiť vopred použitím vhodnej techniky na zobrazovanie krvného prietoku. V oblasti, ktorá je otázna, musí byť dokázaná hypoperfúzia použitím vhodných zobrazovacích techník toku krvi, aby sa indikovala revaskularizačná liečba.
· Zhodnotenie životaschopnosti myokardu u pacientov s ťažkým poškodením funkcie ľavej komory, ktorí sú kandidátmi na revaskularizáciu, ak nie sú konvenčné zobrazovacie prostriedky prínosom alebo nie sú jednoznačné.
Neurológia
V neurologickej indikácii je diagnostickým cieľom odhalenie hypometabolizmu glukózy.
· Lokalizácia epileptogénnych ložísk v predoperačnom hodnotení parciálnej temporálnej epilepsie.
4.2. Dávkovanie a spôsob podávania DávkovanieOdporúčaná aktivita pre dospelých sa pohybuje od 100 do 400 MBq (v závislosti od telesnej hmotnosti pacienta a citlivosti použitej kamery), podaná ako priama intravenózna injekcia.
Je dostupných len málo klinických údajov týkajúcich sa bezpečnosti a diagnostickej účinnosti prípravku u pacientov mladších ako 18 rokov, preto sa musí jeho použitie v pediatrickej onkológii starostlivo uvážiť.
Aktivita, ktorá sa podáva deťom a mladistvým je frakciou z aktivity odporúčanej dospelým.
Táto aktivita sa môže stanoviť z odporúčanej aktivity pre dospelých na základe telesnej hmoty, použitím nasledujúceho koeficientu násobenia:
3 kg = 0,10
| 22 kg = 0,50
| 12 kg = 0,32
| 32 kg = 0,62
| 42 kg = 0,78
| 52-54 kg = 0,90
|
4 kg = 0,14
| 14 kg = 0,36
| 24 kg = 0,53
| 34 kg = 0,64
| 44 kg = 0,80
| 56-58 kg = 0,92
|
6 kg = 0,19
| 16 kg = 0,40
| 26 kg = 0,56
| 36 kg = 0,66
| 46 kg = 0,82
| 60-62 kg = 0,96
|
8 kg = 0,23
| 18 kg = 0,44
| 28 kg = 0,58
| 38 kg = 0,68
| 48 kg = 0,85
| 64-66 kg = 0,98
|
10 kg = 0,27
| 20 kg = 0,46
| 30 kg = 0,60
| 40 kg = 0,70
| 50 kg = 0,88
| 68 kg = 0,99
|
Spôsob podávania
Príprava pacienta (pozri časť 4.4).
Podávanie PozitronScan-FDG injekčný roztok a PET vyšetrenie
Aktivita FDG sa musí zmerať kalibrátorom bezprostredne pred podaním injekcie. Injekcia sa musí podať intravenózne, aby sa predišlo ožiareniu v dôsledku lokálnej extravazácie, ako aj zobrazovacím artefaktom.
Snímania žiarenia začnú 45 až 60 minút po injekcii fludeoxyglukózy (
18F).
Za predpokladu, že zostáva dostatočná aktivita pre adekvátne štatistické výpočty, PET sa tiež môže vykonať do dvoch až troch hodín po podaní fludeoxyglukózy (
18F), a tým sa môže znížiť aktivita pozadia.
Ak je to potrebné, môžu sa vykonať opakované vyšetrenia v limitovanom čase.
Nepodávajte viac ako 5 ml.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníIndikácia vyšetrenia
U všetkých pacientov musí byť expozícia účinkom žiarenia opodstatnená predpokladaným diagnostickým výsledkom dosiahnutým najnižšou možnou dávkou žiarenia.
U pacientov so zníženou funkciou obličiek sa vyžaduje veľmi starostlivé posúdenie indikácie, nakoľko je možné zvýšené riziko radiačného zaťaženia.
U detí sa má vziať do úvahy, že efektívna dávka v MBq je vyššia ako u dospelých (pozri 11 Dozimetria).
Príprava pacienta
PozitronScan-FDG injekčný roztok sa má podať dostatočne hydratovanému pacientovi, ktorý je nalačno minimálne 4 hodiny, aby sa získalo maximálne obohatenie aktivity, nakoľko absorpcia glukózy do buniek je limitovaná („saturačná kinetika“). Množstvo tekutín nemá byť limitované (nápoje s obsahom glukózy sa musia vynechať).
Aby sa získali obrazy najlepšej kvality a aby sa znížilo radiačné zaťaženie močového mechúra, pacientom sa má odporučiť, aby pili dostatočné množstvá a aby vyprázdnili močový mechúr pred a po PET vyšetrení.
Onkológia a neurológiaS cieľom vyhnúť sa hyperfixácii izotopu v svale, pacientom sa odporúča predchádzať všetkým namáhavým fyzickým aktivitám (napr. športom) 72 hodín pred vyšetrením, aby sa minimalizovala absorpcia glukózy v svaloch a zostať v kľude medzi injekciou a vyšetrením a počas získavania obrazov (pacient má pohodlne ležať, nemá čítať alebo rozprávať).
Metabolizmus glukózy v mozgu závisí od aktivity mozgu. Preto sa neurologické vyšetrenia majú uskutočňovať v zatemnenej miestnosti s minimálnym pozadím hluku po období relaxácie.
Vyšetrenie glukózy v krvi sa má uskutočniť pred podaním, nakoľko hyperglykémia môže viesť k zníženiu citlivosti PozitronScan-FDG injekčný roztok, najmä ak je vyššia ako 8 mmol/l.
U pacientov s nekontrolovaným diabetom sa nemá PET vyšetrenie s fludeoxyglukózou (
18F) uskutočniť.
Kardiológia
Keďže je absorpcia glukózy v myokarde závislá od inzulínu, na vyšetrenie myokardu sa odporúča podať približne 50 g glukózy 1 hodinu pred podaním PozitronScan-FDG injekčného roztoku.
Alternatívne, najmä u pacientov s diabetom mellitom, sa má zabezpečiť hyperinzulinémia prostredníctvom rýchleho, dlhšie podávaného inzulínového lieku, ktorá zachová normálnu hladinu cukru v krvi prostredníctvom kombinovanej infúzie inzulínu a glukózy (inzulínová-glukózová svorka).
Interpretácia FDG PET obrazov
Infekčné a/alebo infekčné zápalové ochorenia, ako aj regeneračné procesy po operáciách môžu viesť k signifikantnej absorpcii FDG a preto spôsobujú falošne pozitívne výsledky.
Falošne pozitívne alebo falošne negatívne FDG-PET výsledky nemožno vylúčiť počas prvých 2–4 mesiacov po rádioterapii. Ak si klinická indikácia vyžaduje skoršiu diagnostiku prostredníctvom FDG-PET, dôvod na skoršie FDG-PET vyšetrenie sa musí primerane zdokumentovať.
Optimálny je odstup najmenej 4 – 6 týždňov od posledného podania chemoterapie, aby sa predišlo najmä falošne negatívnym výsledkom. Ak si klinická indikácia vyžaduje skoršiu diagnostiku prostredníctvom FDG-PET, dôvod na skoršie FDG-PET vyšetrenie sa musí primerane zdokumentovať.
V prípade chemoterapeutického režimu s cyklami kratšími ako 4 týždne sa má FDG-PET vyšetrenie vykonať tesne pred začatím nového cyklu.
Pri lymfómoch nízkeho stupňa malignity a pri podozrení na opakovaný karcinóm ovária sa musia brať do úvahy len pozitívne prediktívne hodnoty, pretože citlivosť FDG-PET je limitovaná.
Fludeoxyglukóza (18F) nie je účinná v diagnostike metastáz v mozgu.
Ak sa používa koincidenčný (gama) PET systém snímača v porovnaní s jednoúčelovým PET, senzitivita je znížená, najmä v zníženej identifikácii lézií menších ako 1 cm.
Obrazy fludeoxyglukóza (18F)-PET sa odporúča interpretovať vo vzťahu k tomografickým anatomickým zobrazovacím prostriedkom (napr. CT, ultrasonografia, MRI). Fúzia funkčných fludeoxyglukóza (18F)-PET obrazov s morfologickými obrazmi napr. PET-CT môže viesť k zvýšeniu citlivosti a špecifickosti a odporúča sa u nádorov pankreasu, hlavy a krku, lymfómov, melanómov, karcinómov pľúc a opakovaných kolorektálnych karcinómov.
Všeobecné upozornenia
Počas prvých 12 hodín po injekcii sa odporúča zabrániť blízkemu kontaktu medzi pacientom a malými deťmi.
Rádiofarmaká má prijímať, používať a podávať len oprávnená osoba v určených klinických zariadeniach a príjem, ich skladovanie, použitie, preprava a likvidácia podliehajú povoleniam a príslušným licenciám kompetentných inštitúcií.
Rádiafarmaká sa majú pripravovať takým spôsobom, ktorý vyhovuje potrebám radiačnej bezpečnosti a zároveň farmaceutickej kvality.
PozitronScan-FDG injekčný roztok sa má uchovávať a má sa s ním zaobchádzať v takých ochranných prostriedkoch, ktoré ochránia pacientov a nemocničný personál v najlepšej možnej miere. Osobitne sa odporúča chrániť sa pred účinkami beta+ žiarenia a anihiláciou gama fotónmi použitím odtienenia pri odoberaní z liekovky a pri podaniach.
4.5 Liekové a iné interakcie
Všetky lieky, ktoré sú schopné ovplyvniť hladiny glukózy v krvi (napr. kortikosteroidy, valproát, karbamazepín, fenytoín, fenobarbital a katecholamíny) môžu ovplyvniť citlivosť vyšetrenia.
Po podaní kolónie-stimulujúcich faktorov (CSFs) je niekoľko dní zvýšená absorpcia fludeoxyglukózy (18F) v kostnej dreni a slezine. Táto skutočnosť sa musí zobrať do úvahy pri interpretácii PET obrazov. Táto interferencia sa môže odstrániť vynechaním 5-dňového intervalu medzi CSF liečbou a PET obrazmi.
Podanie glukózy a inzulínu ovplyvňuje vtok fludeoxyglukózy (18F) do buniek. Vysoké hladiny glukózy v krvi, ako aj nízke hladiny inzulínu v plazme znižujú vtok fludeoxyglukózy (18F) do orgánov a nádorov.
4.6 Gravidita a laktácia
Nie sú žiadne klinické skúsenosti s použitím fludeoxyglukózy (18F) u tehotných žien. Ak je potrebné podať rádioaktívny liek žene vo fertilnom veku, je potrebné sa vždy informovať, či nie je tehotná. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia, sa má považovať za tehotnú, pokiaľ sa nepreukáže opak. Ak existuje pochybnosť je dôležité, aby na dosiahnutie želanej klinickej informácie bola expozícia žiareniu úplne minimálna. V takomto prípade sa musia zvažovať alternatívne techniky, ktoré nezahŕňajú ionizačné žiarenie.
Rádionuklidové vyšetrenia u tehotných žien predstavujú tiež radiačnú záťaž pre plod. Podanie PozitronScan-FDG injekčný roztok s aktivitou 400 MBq predstavuje pre maternicu absorbovanú dávku 8,4 mGy.
V takomto rozsahu dávky sa neočakávajú smrteľné účinky a indukcia vzniku malformácií, rastové retardácie a funkčné poruchy, avšak môže byť zvýšené riziko indukcie rakoviny a vrodených chýb. PozitronScan-FDG injekčný roztok sa nemá podávať tehotným ženám pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné alebo pokiaľ prospech pre matku neprevýši riziko pre plod.
Fludeoxyglukóza (18F) sa vylučuje do materského mlieka. Pred podaním fludeoxyglukózy (18F) dojčiacej matke sa má uvážiť, či sa vyšetrenie nemôže odložiť pokiaľ matka neprestane dojčiť. Ak je podanie počas laktácie nevyhnutné, dojčenie sa má prerušiť na najmenej 12 hodín a odstriekané mlieko sa má zlikvidovať. Ak je to vhodné, mlieko sa má odstriekať pred podaním PozitronScan-FDG injekčný roztok. Z dôvodov ochrany pred žiarením sa odporúča zamedziť úzkemu kontaktu medzi matkou a dieťaťom počas prvých 12 hodín po podaní.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Po podaní fludeoxyglukózy (18F) dosiaľ neboli pozorované nežiaduce účinky.
Keďže množstvo podanej účinnej látky je veľmi nízke, hlavné riziko predstavuje žiarenie. Ionizujúce žiarenie môže viesť k rakovine alebo k vývoju vrodených chýb. Vyšetrenia v nukleárnej medicíne zahŕňajú hladiny radiácie (efektívna dávka) menej ako 20 mSv. Preto je nízka pravdepodobnosť vyššie uvedených účinkov. Po podaní maximálnej odporúčanej aktivity fludeoxyglukózy (18F) je efektívna dávka približne 7,6 mSv.
4.9 Predávkovanie
Pri dávkach používaných na diagnostické účely je predávkovanie vo farmakologickom zmysle nepravdepodobné.
Ak sa pozoruje predávkovanie fludeoxyglukózou (18F), pacientova radiačná dávka sa musí znižovať zvýšením eliminácie rádionuklidu tak, ako je to len možné forsírovanou diurézou a častým močením.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmaká
ATC kód: V09IX04
Pri chemických koncentráciách používaných na diagnostické vyšetrenia nevykazuje fludeoxyglukóza (18F) žiadnu farmakodynamickú aktivitu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Fludeoxyglukóza (18F) je analóg glukózy, ktorý sa kumuluje v bunkách, ktoré využívajú glukózu ako primárny zdroj energie alebo sa fludeoxyglukóza (18F) koncentruje v bunkách nádorov s vysokým obratom glukózy.
Po intravenóznej injekcii je farmakokinetický profil fludeoxyglukózy (18F) v cievnom systéme biexponenciálny. Distribučný čas je 1 minúta a čas eliminácie je približne 12 minút.
Bunková absorpcia fludeoxyglukózy (18F) prebieha tkanivovo špecifickými transportnými systémami, ktoré sú čiastočne závislé od inzulínu, a preto môžu byť ovplyvnené príjmom potravy, nutričnými podmienkami a prítomnosťou diabetu mellitu. U pacientov s diabetom mellitom je znížená absorpcia fludeoxyglukózy (18F) do buniek v dôsledku zmenenej tkanivovej distribúcie a metabolizmu glukózy.
Fludeoxyglukóza (18F) je transportovaná cez bunkovú membránu podobne ako glukóza, ale prechádza len prvým krokom glykolýzy, ktorý vedie k tvorbe fludeoxyglukózo(18F)-6-fosfátu, ktorý zotrváva v bunkách nádoru a ďalej sa už nemetabolizuje. Pretože následná defosforylácia intracelulárnymi fosfatázami je pomalá, fludeoxyglukózo(18F)-6-fosfát sa zadržiava v tkanive niekoľko hodín (odchytávací mechanizmus).
U zdravých osôb je fludeoxyglukóza (18F) distribuovaná do celého tela, predovšetkým do mozgu a srdca a v menšej miere do pľúc a pečene.
Eliminácia fludeoxyglukózy je predovšetkým renálna, 20% aktivity sa vylúči do moča počas 2 hodín po podaní.
Väzba na obličkový parenchým je slabá, ale celý močový systém, hlavne močový mechúr, v dôsledku renálnej eliminácie fludeoxyglukózy (18F) vykazuje značnú aktivitu.
Fludeoxyglukóza (18 F) prechádza hematoencefalickou bariérou. Približne 7% podanej dávky sa akumuluje v mozgu počas 80-100 minút po podaní. Epileptogénne ložiská v bezzáchvatovom období vykazujú znížený metabolizmus glukózy.
Približne 3% podanej aktivity sa absorbuje v myokarde počas 40 minút. Distribúcia fludeoxyglukózy (18F) v normálnom myokarde pod účinkom inzulínu je prevažne homogénna, avšak sú popisované lokálne rozdiely v medzikomorovej priehradke do 15%. Počas a po reverzibilnej ischémii myokardu je zvýšená absorpcia glukózy do buniek myokardu.
V pankrease a v pľúcach sa akumuluje 0,3% a 0,9-2,4% podanej aktivity.
Fludeoxyglukóza (18F) sa taktiež v menšej miere viaže na očné svaly, hltan a črevo. Väzba na svaly sa môže pozorovať počas námahy a v prípade zvýšenej svalovej námahy počas vyšetrenia.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V predklinických štúdiách akútnej toxicity nepreukázal 50-násobok ľudskej dávky podanej psom a 1000-násobok ľudskej dávky podanej myšiam žiadne príznaky toxicity.
Štúdie chronickej toxicity, mutagénneho potenciálu, ako aj štúdie reprodukčnej toxicity a karcinogénneho potenciálu neboli vykonané v dôsledku plánovaného klinického použitia lieku (zvyčajne jednotlivé intravenózne podanie lieku v rozpätí ng alebo µg).
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látok· dinátriumhydrogéncitrát, seskvihydrát· nátriumcitrát
· chlorid sodný
· voda na injekciu
6.2 InkompatibilityTento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnostiMaximálne 12 hodín po čase výroby.
Dátum a čas exspirácie sú uvedené na balení.
6.4. Špeciálne upozornenie na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25°C v pôvodnom obale na ochranu pred ožiarením.
Tento liek sa musí skladovať v súlade s medzinárodnými a národnými predpismi, platnými pre rádioaktívne výrobky.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaŠpecifický liek.
Jedna injekčná liekovka obsahuje
1 až
10 ml roztoku, čo zodpovedá
37 až
74 000 MBq v čase kalibrácie.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomPoužitá aktivita, ktorá sa odoberie z injekčnej liekovky, sa musí premerať kalibrátorom tesne pred podaním injekcie.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIPozitron Diagnosztika Kft.
1117 Budapešť, Hunyadi János u.9
Maďarská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO88/0679/08-S9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU11. DOZIMETRIA
Tabuľka nižšie uvádza dozimetriu vypočítanú podľa publikácie ICRP 80.
Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity (mGy/MBq)
Orgán
| Dospelí
| Vek 15 rokov
| Vek 10 rokov
| Vek 5 rokov | Vek 1rok'
|
Nadobličky
| 0,012
| 0,015
| 0,024
| 0,038
| 0,072
|
Stena močového mechúra
| 0,16
| 0,21
| 0,28
| 0,32
| 0,59
|
Povrch kostí
| 0,011
| 0,014
| 0,022
| 0,035
| 0,066
|
Mozog
| 0,028
| 0,028
| 0,030
| 0,034
| 0,048
|
Prsníky
| 0,0086
| 0,011
| 0,018
| 0,029
| 0,056
|
Žlčovody
| 0,012
| 0,015
| 0,023
| 0,035
| 0,066
|
Črevná stena
| 0,011
| 0,014
| 0,022
| 0,036
| 0,068
|
Tenké črevo
| 0,013
| 0,017
| 0,027
| 0,041
| 0,077
|
Hrubé črevo
| 0,013
| 0,017
| 0,027
| 0,040
| 0,074
|
Stena hornej časti hrubého čreva
| 0,012
| 0,016
| 0,025
| 0,039
| 0,072
|
Stena dolnej časti hrubého čreva
| 0,015
| 0,019
| 0,029
| 0,042
| 0,076
|
Srdce
| 0,062
| 0,081
| 0,12
| 0,20
| 0,35
|
Obličky
| 0,021
| 0,025
| 0,036
| 0,054
| 0,096
|
Pečeň
| 0,011
| 0,014
| 0,022
| 0,037
| 0,070
|
Pľúca
| 0,010
| 0,014
| 0,021
| 0,034
| 0,065
|
Svaly
| 0,011
| 0,014
| 0,021
| 0,034
| 0,065
|
Pažerák
| 0,011
| 0,015
| 0,022
| 0,035
| 0,068
|
Vaječníky
| 0,015
| 0,020
| 0,030
| 0,044
| 0,082
|
Pankreas
| 0,012
| 0,016
| 0,025
| 0,040
| 0,076
|
Kostná dreň
| 0,011
| 0,014
| 0,022
| 0,032
| 0,061
|
Koža
| 0,0080
| 0,010
| 0,016
| 0,027
| 0,052
|
Slezina
| 0,011
| 0,014
| 0,022
| 0,036
| 0,069
|
Testes
| 0,012
| 0,016
| 0,026
| 0,038
| 0,073
|
Týmus
| 0,011
| 0,015
| 0,022
| 0,035
| 0,068
|
Štítna žľaza
| 0,010
| 0,013
| 0,021
| 0,035
| 0,068
|
Maternica
| 0,021
| 0,026
| 0,039
| 0,055
| 0,10
|
Iné orgány
| 0,011
| 0,014
| 0,022
| 0,034
| 0,063
|
Účinná dávka (mSv/MBq)
| 0,019
| 0,025
| 0,036
| 0,050
| 0,095
|
Podanie
PozitronScan-FDG injekčný roztok s aktivitou 400 MBq vedie k účinnej dávke približne 7,6 mSv (pre telesnú hmotnosť 70 kg).
Pre túto aktivitu 400 MBq sú dávky podané kritickým orgánom, ako je močový mechúr, srdce a mozog 64 mGy, 25 mGy a 11 mGy (v uvedenom poradí).
12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁKLiek sa môže riediť s roztokom na injekciu chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%).
Odobratie sa má uskutočniť za aseptických podmienok. Injekčné liekovky sa nesmú otvoriť po dezinfekcii zátky, roztok sa má odobrať cez zátku použitím jednorazovej injekčnej striekačky s vhodným ochranným tienením a jednorazovou sterilnou injekčnou ihlou.
Pred použitím sa má roztok vizuálne skontrolovať. Použiť sa má len číry roztok bez viditeľných voľných častíc.
Podanie rádiofarmák predstavuje pre ostatných ľudí riziko vonkajšieho ožiarenia vyšetrovanou osobou alebo priamou kontamináciou rozliatym močom, zvratkami atď. Preto sa musia dodržiavať predpisy o ochrane zdravia pred ionizujúcim žiarením v súlade s národnými predpismi. Rádioaktívny odpad sa musí zlikvidovať v súlade s príslušnými národnými a medzinárodnými predpismi.