PARLODEL tbl 30x2,5 mg

- 3 čiastkové dávky. Primeranú terapeutickú odpoveď možno dosiahnuť za 6 - 8 týždňov. Ak sa nedosiahne, dennú dávku možno ďalej zvyšovať o 2,5 mg/deň každý týždeň.
Zvyčajné terapeutické rozmedzie pri monoterapii alebo kombinovanej liečbe je 10 - 40 mg bromokriptínu denne, ale u niektorých pacientov môžu byť potrebné vyššie dávky.
Ak sa počas titračného obdobia vyskytnú nežiaduce reakcie, denná dávka sa má znížiť a zostať znížená aspoň 1 týždeň. Ak nežiaduce reakcie vymiznú, dávku možno opäť zvýšiť.
U pacientov, ktorí majú počas liečby levodopou motorické poruchy, sa odporúča znížiť dávku levodopy pred začatím liečby Parlodelom. Keď sa dosiahne uspokojivá odpoveď na Parlodel, môže sa ďalej postupne znižovať dávkovanie levodopy. U niektorých pacientov možno podávanie levodopy úplne ukončiť.
Pro­lakti­nó­my
1,25 mg (polovica tab­let­y) 2- ale­bo 3-krát denne. Dávka sa podľa potreby postupne zvy­šu­je na niekoľko tabliet denne, aby sa udržalo dostatočné zníženie hladín prolaktínu v plazme.
Akro­me­gá­lia
Na začiatku 1,25 mg (polovica tab­let­y) 2- ale­bo 3-krát denne. Dávka sa postupne zvy­šu­je na 10 - 20 mg v závislosti od klinickej odpovede a nežiaducich účinkov.
Hy­perpro­lakti­né­mia u mu­žov
1,25 mg (polovica tab­let­y) 2- ale­bo 3-krát denne. Dávka sa postupne zvy­šu­je na 5 - 10 mg denne.
Po­ru­chy menštruačné­ho cyk­lu a ženská inferti­li­ta
1,25 mg (polovica tab­let­y) 2- ale­bo 3-krát denne. Ak tá­to dáv­ka ne­sta­čí, zvy­šu­je sa postupne na 2,5 mg 2- ale­bo 3-krát denne. V liečbe sa po­kra­ču­je až do norma­li­zá­cie men­štru­ačné­ho cyk­lu a ob­no­venia ovu­lá­cie. Ak je to potrebné, v liečbe možno pokra­čo­vať počas niekoľkých cyklov, aby sa pre­dišlo re­ci­dí­vam.
Útlm laktá­cie zo zdravotných dôvodov
Prvý deň 1,25 mg (polovica tab­let­y) pri ra­ňajkách a pri ve­če­ri, po­tom 2,5 mg (1 tab­le­ta) 2-krát denne po­čas 14 dní. Na zabrá­ne­nie nástupu laktá­cie sa má liečba za­čať niekoľko ho­dín po pô­ro­de ale­bo potra­te, ale nie pred sta­bi­li­zá­ciou vi­tálnych funkcií. Nieke­dy dochádza 2 - 3 dni po ukončení liečby k slabej sekré­cii mlie­ka, kto­rú možno zasta­viť opä­tovnou liečbou s rovnakým dávkovaním po­čas ďalšie­ho týždňa.
Za­čí­na­jú­ca puerpe­rálna masti­tída
Dávko­va­nie je rovna­ké ako pri útlme laktá­cie. K liečbe sa má podľa potreby pri­dať anti­bio­ti­kum.
Nasledovný údaj musí byť patrične zohľadnený:
Obmedzenie maximálnej dávky na 30 mg/deň.

4.3 Kontraindikácie

Pre­citli­ve­nosť na bromokriptín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok Parlodelu (pozri časti 2. a 6.1) alebo na iné ná­me­ľo­vé alka­loi­dy.
Nekontrolovaná hypertenzia, hypertenzné poruchy v gravidite (vrátane eklampsie, preeklampsie alebo hypertenzie vyvolanej graviditou), hypertenzia po pô­ro­de a v šesto­ne­de­lí.
Ochorenie vencovitých tepien alebo iné závažné ochorenie srdca a ciev.
Príznaky a/alebo údaje v anamnéze o závažných psychických poruchách.
Pri dlhodobej liečbe: Dôkazy srdcovej valvulopatie, ako boli zistené echokardiograficky pred liečbou.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Všeobecné upozornenia

Ak sa liečia Parlodelom že­ny s ochoreniami, ktoré sa nespájajú s hy­perpro­lakti­né­miou, liek sa má po­dá­vať v najnižšej účinnej dávke posta­ču­júcej na zmierne­nie prízna­kov, aby sa za­brá­ni­lo mož­né­mu zní­že­niu plazmatickej koncentrácie pro­laktí­nu pod referenčné hodnoty a ná­sled­né­mu zhorše­niu lu­teálnej funkcie.
Zaznamenalo sa niekoľko prípadov gastrointestinálneho krvácania a žalúdkových vredov. Pri ich vzniku sa má Parlodel vysadiť. Pacientov, u ktorých sa zistí peptický vred alebo ktorí o ňom majú údaje v anamnéze, je potrebné počas liečby dôsledne sledovať.
Zvlášť počas prvých dní liečby sa príležitostne môžu vyskytnúť hypotenzné reakcie, ktoré môžu mať za následok zníženie pozornosti, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri vedení vozidla alebo obsluhe strojov.
Parlodel sa spájal so somnolenciou a epizódami náhle nastupujúceho spánku, najmä u pacientov s Parkinsonovou chorobou. Náhly nástup spánku počas každodenných činností, v niektorých prípadoch bez toho, aby si to pacient uvedomil a bez varovných signálov, sa zaznamenal veľmi zriedka. Pacienti o tom musia byť informovaní a má sa im odporučiť, aby počas liečby bromokriptínom neviedli vozidlo a neobsluhovali stroje. Pacienti, u ktorých sa vyskytla somnolencia a/alebo epizóda náhle nastupujúceho spánku, nesmú viesť vozidlo a obsluhovať stroje (pozri časť 4.7). Možno tiež uvážiť zníženie dávkovania alebo ukončenie liečby.
U pacientov lieče­ných Parlodelom, najmä pri dlhodobej liečbe a vy­so­kých dáv­kach, sa príležitostne zaznamenali pleurálne a perikardiálne vý­potky, ako aj pleurálna a pľúcna fibróza a konstriktívna perikarditída. Pacientov s neobjasnenými pleu­ro­pulmo­nálny­mi po­ru­cha­mi je potrebné sta­rostli­vo vy­šetriť a zvážiť ukončenie liečby Parlodelom.
U niekoľkých pacientov liečených Parlodelom, najmä pri dlhodobej liečbe a vy­so­kých dáv­kach, sa zaznamenala retroperitoneálna fibróza. Aby sa rozpoznala retroperitoneálna fibróza vo včasnom, reverzibilnom štádiu, odporúča sa sledovať u tejto sku­pi­ny pacientov jej pre­ja­vy (t.j. bo­lesť chrbta, edémy dolných konča­tín, zhorše­ná činnosť obličiek). Pri potvrdení alebo podozrení na fibro­tické zme­ny v retro­pe­ri­to­neu sa má podávanie Parlodelu ukončiť.

Použitie u žien po pôrode
V zriedkavých prí­pa­doch sa zaznamenali závažné nežiaduce účinky vrá­ta­ne hy­pertenzie, in­fark­tu myo­kar­du, záchva­tov kŕčov, cievnej mozgovej príhody a psy­chic­kých po­rúch u žien, ktorým sa po pô­ro­de podával Parlodel na útlm laktá­cie. U niekto­rých pa­cientok zá­chva­t kŕčov alebo cievnu mozgovú príhodu predchádza­la silná bo­lesť hla­vy a/alebo pre­chodné po­ru­chy zra­ku. Hoci prí­činná súvislosť medzi tý­mi­to udalosťami a liekom je neistá, odporúča sa pravidelne kontro­lo­vať krvný tlak u žien, ktoré dostávajú Parlodel po pôrode na útlm laktácie, ako aj u pacientok liečených pre iné ochorenia. Ak vznikne hypertenzia, silná, progredujúca alebo pretrvávajúca bolesť hlavy (s poruchami zraku alebo bez nich), alebo ak sa vyvinú príznaky toxického postihnutia CNS, Parlodel sa má vysadiť a pacientku je potrebné okamžite vyšetriť.
Mimoriadna opatrnosť sa vyžaduje u pacientok, ktoré sa ne­dávno liečili ale­bo sú­časne dostávajú lieky, ktoré môžu ovplyvňovať krvný tlak, napr. vazokonstrikčné látky, ako sú sympatikomimetiká alebo námeľové alkaloidy vrátane ergo­metrí­nu a me­ty­l­ergo­metrí­nu. Ich sú­časné použi­tie s Parlodelom v šesto­ne­de­lí sa ne­odporúča.

Použitie u pacientov s adenómom vylučujúcim prolaktín
Pretože u pacientov s makroadenómami hypofýzy môže vzniknúť hypopituitarizmus ako následok stlačenia alebo zničenia tkaniva hypofýzy, má sa pred podaním Parlodelu vykonať úplné vyhodnotenie funkcií hypofýzy a začať primeraná substitučná liečba. U pacientov so sekundárnou insuficienciou nadobličiek je podstatná substitúcia kortikosteroidov.
Vývoj veľkosti nádoru u pacientov s makroadenómami hypofýzy sa má starostlivo sledovať a ak sa vyskytnú príznaky zväčšovania nádoru, má sa uvážiť chirurgický zákrok.
Ak po podaní Parlodelu otehotnejú pacientky s adenómami, vyžaduje sa u nich starostlivý dohľad. Adenómy vylučujúce prolaktín sa v gravidite môžu zväčšiť. U týchto pacientok liečba Parlodelom často vyvolá zmenšenie nádoru a rýchle zlepšenie porúch zorného poľa. V ťažkých prípadoch stlačenie optického alebo iných kraniálnych nervov si môže vyžiadať okamžitý chirurgický zákrok na hypofýze.
Známou komplikáciou makroprolaktinómu je zhoršovanie zorného poľa. Účinná liečba Parlodelom vyvoláva zníženie hyperprolaktinémie a často vymiznutie zrakovej poruchy. U niektorých pacientov sa však sekundárne môže vyvinúť zhoršenie zorného poľa napriek normalizovaným hladinám prolaktínu a zmenšeniu nádoru, ktoré môže byť spôsobené ťahom na skríženie zrakového nervu, ktoré je vťahované do čiastočne vyprázdneného sedla. V týchto prípadoch sa porucha zorného poľa môže zlepšiť znížením dávkovania bromokriptínu, pri ktorom dôjde k určitému zvýšeniu hladiny prolaktínu a opätovnej expanzii nádoru. Preto sa odporúča monitorovanie zorného poľa u pacientov s makroprolaktinómom, aby sa zavčasu rozpoznala sekundárna strata poľa spôsobená herniáciou skríženia zrakového nervu a upravilo sa dávkovanie lieku.
U niektorých pacientov s adenómami vylučujúcimi prolaktín liečených Parlodelom sa pozorovala rinorea mozgovomiechového moku. Dostupné údaje naznačujú, že to môže byť následok zmenšovania sa invazívnych nádorov.
U pacientov s Parkinsonovou chorobou, ktorí sa liečili dopamínovými agonistmi vrátane Parlodelu sa hlásila patologická hráčska závislosť, zvýšené libido a hypersexualita.
U pacientov liečených bromokriptínom sa najmä pri dlhodobej liečbe a liečbe vysokými dávkami príležitostne hlásili pleurálne a perikardiálne efúzie, ako aj pleurálna a pulmonálna fibróza a konstriktívna perikarditída. Pacienti s neobjasnenými pleuropulmonálnymi ochoreniami sa musia sledovať po celý čas liečby a má sa zvážiť ukončenie liečby bromokriptínom. .

U niekoľkých pacientov liečených bromokriptínom sa najmä pri dlhodobej liečbe a liečbe vysokými dávkami hlásila retroperitoneálna fibróza. Na zaručenie rozpoznania retroperitoneálnej fibrózy v skorom reverzibilnom štádiu sa odporúča, aby sa v tejto skupine pacientov sledovali jej prejavy (napr. bolesť chrbta, edém dolných končatín, poškodenie funkcie obličiek).
Ak sú diagnostikované fibrotické zmeny v retroperitoneu alebo je na ne podozrenie, liečba bromokriptínom sa má ukončiť.

Poruchy kontroly impulzov
Pacienti majú byť pravidelne monitorovaní z dôvodu vývoja porúch kontroly impulzov. Pacienti a opatrovatelia majú byť upovedomení, že u pacientov liečených dopamínovými agonistami vrátane Parlodelu sa môžu vyskytnúť behaviorálnesymptómy porúch kontroly impulzov zahŕňajúce patologické hráčstvo, zvýšené libido, hypersexualitu, chorobné míňanie alebo nakupovanie, hltavé jedenie a chorobné jedenie. Ak sa vyvinú takéto symptómy, má sa zvážiť zníženie dávky/postupné vysadenie lieku.

Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Bromokriptín je substrátom aj inhibítorom CYP3A4 (pozri časť 5.2). Preto je potrebná opatrnosť pri súčasnom podávaní liečiv, ktoré sú silnými inhibítormi a/alebo substrátmi tohto enzýmu (azolové antimykotiká, inhibítory HIV proteázy). Ukázalo sa, že súčasné použitie makrolidových antibiotík, napr. erytromycínu alebo josamycínu, zvyšuje plazmatické hladiny bromokriptínu. U pacientov s akromegáliou spôsobila súčasná liečba bromokriptínom a oktreotidom zvýšenie hladín bromokriptínu v plazme.
Keďže terapeutický účinok Parlodelu sa zakladá na stimulovaní centrálnych dopamínových receptorov, antagonisty dopamínu, napr. antipsychotiká (fenotiazíny, butyrofenóny a tioxantíny) ale aj metoklopramid a domperidon môžu znížiť jeho aktivitu.
Alkohol môže znížiť znášanlivosť Parlodelu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
U pa­cientok, kto­ré chcú ote­hotnieť, sa má pre­ru­šiť po­dá­va­nie Parlodelu, tak ako aj iných liekov, po potvrdení gravidity, pokiaľ na pokračovanie v liečbe nie sú medicínske dôvody. Po vy­sadení lieku v tomto období sa nepo­zo­ro­val zvý­še­ný vý­skyt potra­tov. Klinické skú­se­nosti uka­zu­jú, že Parlodel po­dá­va­ný po­čas gravidity nepô­so­bí nepriazni­vo na je­j prie­beh a výsle­dok.
Ak ote­hotnie pa­cientka s hy­po­fýzovým ade­nó­mom a liečba Parlodelom sa pre­ru­ší, je potrebný sta­rostli­vý dohľad po­čas ce­lej gravidity. U pacientok s príznakmi vý­raz­né­ho zväčšo­va­nia pro­lakti­nó­mu, napr. s bo­lesťa­mi hla­vy ale­bo zhoršo­va­ním zor­né­ho po­ľa, možno zno­vu začať liečbu Parlodelom, alebo môže byť potrebné vykonať chirurgický zákrok.
Laktácia
Pretože Parlodel tlmí laktáciu, nemá sa podávať matkám, ktoré sa rozhodnú dojčiť.
Ženy v plodnom veku
Liečba Parlodelom mô­že obno­viť plodnosť. Že­nám v plodnom ve­ku, kto­ré nechcú ote­hotnieť, sa pre­to odporúča používať spo­ľahli­vý spôsob anti­koncepcie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Pretože najmä v prvých dňoch liečby sa príležitostne môžu vyskytnúť hypotenzné reakcie, ktoré majú za následok zníženie pozornosti, pacienti majú byť zvlášť opatrní pri vedení vozidla alebo obsluhe strojov.
Pacientom, u ktorých sa počas liečby Parlodelom vyskytne somnolencia a/alebo epizódy náhle nastupujúceho spánku, sa musí odporučiť, aby neviedli vozidlo a nevykonávali činnosti, pri ktorých pre zníženú pozornosť môžu vystaviť seba alebo iných riziku vážneho zranenia alebo smrti (napr. obsluha strojov), až kým takéto rekurentné epizódy a somnolencia nezmiznú (pozri časť 4.4).

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce reakcie (Tabuľka 1) sú zoradené podľa výskytu, najčastejšie ako prvé, podľa nasledujúcich dohodnutých kritérií: veľmi časté (³ 1/10), časté (³ 1/100 až < 1/10), menej časté (³ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) vrátane ojedinelých hlásení.
Tabuľka 1
Psychické poruchy

Menej časté:
Zmätenosť, psychomotorická agitovanosť, halucinácie

Zriedkavé:
Psychotické poruchy, nespavosť
Poruchy nervového systému

Časté:
Bolesť hlavy, ospalosť, závraty

Menej časté:
Dyskinéza

Zriedkavé:
Somnolencia, parestézia

Veľmi zriedkavé:
Silná somnolencia počas dňa, náhle nastupujúci spánok
Poruchy oka

Zriedkavé:
Poruchy videnia, neostré videnie
Poruchy ucha a vnútorného ucha

Zriedkavé:
Tinnitus
Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Zriedkavé:
Perikardiálny výpotok, konstriktívna perikarditída, tachykardia, bradykardia, arytmia

Veľmi zriedkavé:

kardiálna valvulopatia (vrátane regurgitácie) a súvisiace ochorenia
(perikarditída a perikardiálna efúzia).
Poruchy ciev

Menej časté:
Hypotenzia, ortostatická hypotenzia (veľmi zriedkavo vedúca k synkope)

Veľmi zriedkavé:
Reverzibilné zblednutie prstov na ru­kách a na no­hách vy­vo­la­né chla­dom (zvlášť u pacientov s Raynau­do­vým fe­no­mé­nom v anamnéze)
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Časté:
Kongescia nosovej sliznice

Zriedkavé:
Pleurálny výpotok, pleurálna fibróza, pleuritída, pľúcna fibróza, dyspnoe
Poruchy gastrointestinálneho traktu

Časté:
Nauzea, zápcha, vracanie

Menej časté:
Suchosť v ústach

Zriedkavé:
Hnačka, bolesť brucha, retroperitoneálna fibróza, gastrointestinálny vred, gastrointestinálne krvácanie
Poruchy kože a podkožného tkaniva

Menej časté:
Alergické kožné reakcie, vypadávanie vlasov
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Menej časté:
Kŕče v nohách
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Menej časté:
Únava

Zriedkavé:
Periférny edém

Veľmi zriedkavé:
Pri náhlom vysadení Parlodelu syndróm pripomínajúci neuroleptický malígny syndróm

Pri použití Parlodelu na útlm popôrodnej fyziologickej laktácie sa zriedka vyskytla hypertenzia, infarkt myokardu, záchvaty kŕčov, cievna mozgová príhoda alebo psychické poruchy (pozri časť 4.4).

Poruchy kontroly impulzov
U pacientov liečených dopamínovými agonistami vrátane Parlodelu sa môže vyskytnúť patologické hráčstvo, zvýšené libido, hypersexualita, chorobné míňanie alebo nakupovanie, hltavé jedenie a chorobné jedenie (pozri časť 4.4).

4.9 Predávkovanie

Symptómy a prejavy
Všetci pacienti, ktorí užili príliš vysokú dávku samotného Parlodelu, prežili. Najvyššia doteraz
požitá jednorazová dávka je 325 mg. K pozorovaným príznakom patrila nauzea, vracanie,
závraty, hypotenzia, posturálna hypotenzia, tachykardia, ospalosť, somnolencia, letargia a halucinácie.
Liečba predávkovania
V prípade predávkovania sa odporúča podať aktívne uhlie. V prípade celkom nedávneho požitia možno uvážiť výplach žalúdka.
Akútna otrava sa lieči symptomaticky. Na liečbu vracania a halucinácií možno použiť metoklopramid.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina:
dopamínový agonista (ATC kód: N04B C01)
inhibítor prolaktínu (ATC kód: G02C B01)

Parlodel tlmí sekré­ciu pro­laktí­nu, hormó­nu predného laloka hypofýzy bez to­ho, aby ovplyvňo­val normálne hla­di­ny ostat­ných pi­tui­tárnych hormó­nov. U pa­cientov s akro­me­gá­liou však mô­že zní­žiť zvý­še­nú hla­di­nu rasto­vé­ho hormó­nu. Obidva tieto účin­ky sú spô­so­be­né sti­mu­lá­ciou do­pa­mí­no­vých re­cepto­rov.
V šesto­ne­de­lí je pro­laktín ne­vyhnutný pre začia­tok a udrža­nie laktá­cie. Za iných okol­nos­tí vy­vo­lá­va zvý­še­ná sekré­cia pro­laktí­nu pa­to­lo­gickú laktá­ciu (ga­lakto­reu) a/alebo po­ru­chy ovu­lá­cie a menštruá­cie.'
Ako špe­ci­fický inhi­bí­tor sekré­cie pro­laktí­nu sa Parlodel po­uží­va na zabránenie alebo potla­če­nie fy­zio­lo­gickej laktá­cie, ako aj na liečbu pa­to­lo­gických sta­vov spô­so­be­ných pro­laktí­nom. Pri ame­no­rei a/alebo ano­vu­lačných sta­voch (s ga­lakto­reou ale­bo bez nej) možno Parlodel použiť na obno­ve­nie menštruačné­ho cyk­lu a ovu­lá­cie.
Bežné opatre­nia pri potlá­ča­ní laktá­cie, napr. obmedze­nie príjmu te­kutín, nie sú pri liečbe Parlodelom potrebné. Parlodel okrem toho ne­narušuje puerpe­rálnu invo­lú­ciu ma­terni­ce a ne­zvy­šu­je ri­zi­ko trombembó­lie.
Ukázalo sa, že Parlodel za­sta­vu­je rast ale­bo zmen­šu­je veľkosť hy­po­fýzových ade­nó­mov vy­lu­ču­jú­cich pro­laktín (pro­lakti­nó­mov).
U pa­cientov s akro­me­gá­liou Parlodel, okrem zní­ženia plazma­tických hla­dí­n rasto­vé­ho hormó­nu a pro­laktí­nu, priazni­vo ovplyvňu­je kli­nic­ké prízna­ky a to­le­ranciu glu­kó­zy.
Obno­ve­ním normálnej sekré­cie lu­tei­ni­začné­ho hormó­nu (LH) zlep­šu­je Parlodel kli­nic­ké prízna­ky syndró­mu po­ly­cystických ová­rií.
Na základe svo­jej do­pa­mí­nergickej ak­ti­vi­ty je Parlodel, zvy­čajne v dávkach vyš­ších, ako sú dáv­ky pri endokri­no­lo­gických indi­ká­ciách, účin­ný v liečbe Parkinso­no­vej cho­ro­by, pre kto­rú je cha­rakte­ristický špe­ci­fický ne­dostatok do­pa­mí­nu v nigrostriá­to­vej ob­las­ti. Sti­mu­lá­cia do­pa­mí­no­vých re­cepto­rov Parlodelom mô­že pri tomto ochorení obno­viť neuro­che­mickú rov­no­vá­hu v cor­pus stria­tum.
Kli­nic­ky Parlodel zmierňuje tremor, ri­gi­di­tu, bra­dy­ki­né­zu a iné parkinsonovské prízna­ky vo všetkých štá­diách cho­ro­by. Te­ra­peu­tic­ká úči­nnosť zostáva zachovaná zvy­čajne ro­ky (do­siaľ sa po­zo­ro­va­li dob­ré vý­sled­ky u pa­cientov lieče­ných až 8 ro­kov). Parlodel možno po­dá­vať buď sa­motný, ale­bo vo včasnom aj pokročilom štá­diu v kombi­ná­cii s iný­mi anti­parkinso­ni­ka­mi. Kombi­ná­ciou s levodo­pou sa do­siahne zvý­še­ný pro­ti­parkinso­novský úči­nok, čo čas­to umožňu­je zní­žiť dáv­ku levodo­py. Parlodel je zvlášť prospešný u pa­cientov lieče­ných levodo­pou, u kto­rých kle­sá te­ra­peu­tická odpoveď, ale­bo u pa­cientov s kompliká­cia­mi, napr. s abnormálny­mi mi­mo­voľný­mi po­hybmi (cho­reo-ate­toidná dyski­né­za a/alebo bo­les­ti­vá dystó­nia), ďa­lej pri ne­účin­nos­ti levodo­py na kon­ci účinku dá­vky, a pri fe­no­mé­ne „on-off”.
Parlodel zlep­šu­je depre­sívnu sympto­ma­to­ló­giu, čas­to pozoro­va­nú u pacientov s Parkinso­novou chorobou. Pri­pisuje sa to je­ho vlastným anti­depre­sívnym vlastnostiam, ako to potvrdzu­jú kon­tro­lo­va­né štú­die u pacientov s endo­génnou ale­bo psy­cho­génnou depre­siou bez Parkinso­novej choroby.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Resorpcia
Po perorálnom po­da­ní sa Parlodel dobre resorbuje. Pri podaní tabliet zdra­vým dobro­voľní­kom je polčas resorpcie 0,2 - 0,5 ho­di­ny a maximálne plazma­tické hladiny bromokriptínu sa do­sia­hnu za 1 - 3 ho­diny. Po perorálnom podaní 5 mg bromokriptínu je Cmax 0,465 ng/ml. Úči­nok Parlodelu na zníženie hla­diny pro­laktí­nu nastupuje za 1 - 2 ho­diny po požití, za 5 - 10 ho­dín do­sia­hne ma­xi­mum, t.j. zní­že­nie pro­laktí­nu v plazme o viac ako 80 %, a zostáva blíz­ko ma­xi­ma po­čas 8 - 12 ho­dín.
Distribúcia
Väzba na bielko­vi­ny krvnej plazmy do­sa­hu­je 96 %.
Biotransformácia
Bromokriptín podlieha rozsiahlej biotransformácii pri prvom prechode pečeňou, čoho dôsledkom je zložitý profil metabolitov a takmer úplná neprítomnosť nezmeneného liečiva v moči a stolici. Ukazuje to vysokú afinitu k CYP3A a hydroxylácie na prolínovom kruhu cyklopeptidovej časti predstavujú hlavnú metabolickú dráhu. Možno preto predpokladať, že inhibítory a/alebo účinné substráty CYP3A4 inhibujú klírens bromokriptínu a spôsobujú zvýšenie jeho hladín. Bromokriptín je tiež účinný inhibítor CYP3A4 s vypočítanou hodnotou IC50 1,69 µmol/l. Vzhľadom na nízke terapeutické koncentrácie voľného bromokriptínu u pacientov sa však neočakáva významné ovplyvnenie metabolizmu ďalšieho liečiva, ktorého klírens sprostredkuje CYP3A4.
Eliminácia
Eliminácia nezmeneného liečiva z plazmy je dvojfá­zo­vá s ko­neč­ným polča­som asi 15 ho­dín (rozmedzie 8 – 20 ho­dín). Nezmenené liečivo a jeho me­ta­bo­li­ty sa takmer úplne vy­lu­ču­jú pe­če­ňou, len 6 % sa vy­lu­ču­je obličkami.
Osobitné populácie pacientov
U pacientov so zhorše­nou funkciou pečene sa môže spomaliť eliminácia a môžu sa zvýšiť plazmatické hladiny, čo si vyžiada úpravu dávkovania.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Akútna toxicita
V štúdiách akútnej toxicity mikronizovaného bromokriptínu bola hodnota LD50 pri perorálnom podaní myšiam 2620 mg/kg, králikom viac ako 1000 mg/kg a potkanom viac ako 2000 mg/kg. Hodnota LD50 pri intravenóznom podaní myšiam bola 190 mg/kg, potkanom 72 mg/kg a králikom 12,5 mg/kg. K toxickým príznakom patrila motorická excitácia, neskôr kŕče, dyspnoe a kóma. Vysoká citlivosť králikov je celkovo typická pre námeľové alkaloidy.
Mutagenita
Bromokriptín nemal genotoxické vlastnosti, keď sa jeho mutagénne účinky sledovali na Salmonella typhimurium s metabolickou aktiváciou alebo bez nej, a klastogénne vlastnosti v bunkách kostnej drene in vitro (mikronukleový test na myšiach, sledovanie metafáz chromozómov u čínskych škrečkov).
Karcinogenita
V štúdii trvajúcej 100 týždňov sa bromokriptín podával potkanom v potrave v dávkach 1,8; 9,9 alebo 44,5 mg/kg telesnej hmotnosti denne, čo predstavuje 25 - 100-násobok terapeutickej dávky na utlmenie sekrécie prolaktínu u ľudí. Vo všetkých sledovaných skupinách vyvolala liečba v závislosti od dávky pokles celkového výskytu nádorov. Prejavilo sa to ako všeobecný pokles výskytu nádorov mliečnej žľazy u samíc a nádorov nadobličiek u samcov. Obidva účinky pravdepodobne súvisia s útlmom sekrécie prolaktínu vyvolaným bromokriptínom. Naproti tomu podávanie bromokriptínu zvýšilo výskyt nádorov maternice pri strednej a vysokej dávke. V štúdii na potkanoch trvajúcej 1 rok sa ukázalo, že účinky na maternicu sú dôsledkom dlhodobej prevahy estrogénov vyvolanej tlmením sekrécie prolaktínu bromokriptínom, ktoré navyše pôsobí na ochabujúci endokrinný systém starnúcich potkaních samíc. V štúdii na potkanoch trvajúcej 100 týždňov sa v skutočnosti ukázalo, že bromokriptín bráni zvýšeniu plazmatických hladín progesterónu spojenému so stavom pseudogravidity, ktoré sa normálne pozoruje u starých potkaních samíc, ale neovplyvňuje hladiny estradiolu. Preto neprekvapilo progredovanie hyperplastických a metaplastických lézií, ktoré sa pozorovali v maternici v 53. týždni, na neoplazmy, keď sa podávanie predĺžilo na 100 týždňov.
Vzhľadom na podstatné rozdiely v procese starnutia reprodukčných funkcií toto zistenie nie je významné pre ženy. U starnúcich potkaních samíc, na rozdiel od žien, sú zachované reagujúce vaječníky, ktoré pri nepretržitej stimulácii prolaktínom buď podporujú pseudograviditu, alebo, ak sa hyperprolaktinémia utlmí bromokriptínom, podporujú prevahu estrogénov, ktorá má za následok skvamóznu metapláziu pohlavného systému. Nedokázalo sa, že by tieto farmakodynamické účinky špecifické pre potkany mali klinický význam pre ľudí.
Bromokriptín nemá priame stimulujúce účinky na maternicu, čo sa ďalej preukázalo v 104 týždňov trvajúcej štúdii na potkaních samiciach, u ktorých sa vykonala ovariektómia. Dávka 10 mg/kg/deň podávaná v potrave nevyvolala nádory maternice alebo preneoplastické zmeny. Bromokriptín nemá karcinogénne vlastnosti, čo sa potvrdilo na myšiach, ktoré dostávali v potrave dávky do 50 mg/kg telesnej hmotnosti denne. Výskyt nádorov akejkoľvek lokalizácie sa nelíšil v pokusných a kontrolných skupinách zvierat.
Reprodukčná toxicita
Embryotoxické alebo teratogénne vlastnosti bromokriptínu sa nepreukázali u potkanov, králikov a opíc.
U samcov bromokriptín nemal účinok na počet zárodkových buniek, fertilitu a vývin potomstva. U samíc perorálne podávanie bromokriptínu nemalo nepriaznivý vplyv na fertilitu a prenatálny vývin potomstva.
Vysoká dávka, 30 mg/kg telesnej hmotnosti, ktorá sa podávala potkaním samiciam počas poslednej tretiny gravidity až do pôrodu, znížila počet prežívajúcich mláďat a ich hmotnostný prírastok. Pripisuje sa to zníženiu laktácie, ktorá je následkom tlmenia sekrécie prolaktínu bromokriptínom. Postnatálny vývin 1. generácie potomstva sa nezhoršil bez ohľadu na to, či sa bromokriptín podával vo včasnej alebo neskorej fáze gravidity. Bromokriptín podávaný samiciam Macaca arctoides počas jedného alebo viacerých cyklov a počas následnej gravidity v dávke 0,15 mg/kg dvakrát denne nemal účinok na fertilitu, ani na fetálny vývin potomstva.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Silica colloidalis anhydrica, dinatrii edetas, magnesii stearas, acidum maleicum, maydis amylum, lactosum monohydricum

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 25 °C, chrániť pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Fľaška z hnedého (jantárového) skla (typ III, Ph. Eur.) s PE bezpečnostným uzáverom, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
30 x 2,5 mg

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.


7. DrŽiteĽ rozhodnutia o registrácii

MEDA Pharma s.r.o., Praha, Česká republika


8. Registračné číslo

54/0172/77-C/S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 30.12.1977
Dátum posledného predĺženia: 16.10.2008 /bez časového obmedzenia


10. Dátum revízie textu

November 2012
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.