PANZYGA sol inf 1x60 ml/6 g (fľ.inj.skl.)

a potrebná na dosiahnutie minimálnej hladiny 5 – 6 g/l sa pohybuje v rozmedzí 0,2 – 0,8 g/kg/mesiac. Interval dávkovania po dosiahnutí ustáleného stavu sa pohybuje v rozmedzí 3 – 4 týždňov.

Minimálne hladiny sa majú merať a hodnotiť v súvislosti s výskytom infekcie. Na zníženie miery výskytu infekcie môže byť potrebné, aby sa na dosiahnutie vyšších minimálnych hladín dávkovanie zvýšilo.
Hypogamaglobulinémia a rekurentné bakteriálne infekcie u pacientov s chronickou lymfocytovou leukémiou, u ktorých profylaktické podávanie antibiotík zlyhalo; hypogamaglobulinémia a rekurentné bakteriálne infekcie upacientov s mnohopočetným myelómom vo fáze plató, u ktorých došlo k zlyhaniu odpovede na imunizáciu pneumokokmi; vrodený AIDS s rekurentnými bakteriálnymi infekciami
Odporúčaná dávka je 0,2 – 0,4 g/kg každé tri až štyri týždne.

Hypogamaglobulinémia u pacientov po alogénnej transplantácii hematopoetických kmeňových buniek
Odporúčaná dávka je 0,2 – 0,4 g/kg každé tri až štyri týždne. Minimálne hladiny sa majú udržiavať nad hodnotou 5 g/l.

Primárna imunitná trombocytopénia (ITP)
Existujú dva alternatívne liečebné režimy:
· 0,8 – 1 g/kg podaných v prvý deň; táto dávka sa môže počas 3 dní jedenkrát zopakovať.
· 0,4 g/kg podávaných denne po dobu dvoch až piatich dní.
Ak sa objaví relaps, liečba sa môže zopakovať.

Guillainov‑Barrého syndróm
0,4 g/kg/deň počas 5 dní.

Kawasakiho choroba
1,6 – 2,0 g/kg sa má podávať v rozdelených dávkach počas dvoch až piatich dní alebo 2,0 g/kg vo forme jednorazovej dávky. Pacienti majú dostávať súbežnú liečbu kyselinou acetylsalicylovou.

Odporúčané dávkovania sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:
Indikácia
Dávka
Frekvencia podávania injekcie
Substitučná liečba pri primárnej imunodeficiencii
začiatočná dávka:
0,4 – 0,8 g/kg
potom:
0,2 – 0,8 g/kg


každé 3 – 4 týždne na dosiahnutie minimálnej hladiny IgG najmenej 5 – 6 g/l
Substitučná liečba pri sekundárnej imunodeficiencii
0,2 – 0,4 g/kg


každé 3 – 4 týždne na dosiahnutie minimálnej hladiny IgG najmenej 5 – 6 g/l
Vrodený AIDS
0,2 – 0,4 g/kg
každé 3 – 4 týždne
Hypogamaglobulinémia (< 4 g/l) u pacientov po alogénnej transplantácii hematopoetických kmeňových buniek
0,2 – 0,4 g/kg
každé 3 – 4 týždne na dosiahnutie minimálnych hladín IgG nad hodnotu 5 g/l.
Imunomodulácia:
Primárna imunitná trombocytopénia

0,8 – 1 g/kg
alebo
0,4 g/kg/deň

v 1. deň, s možnosťou opakovania jedenkrát počas 3 dní
počas 2 – 5 dní
Guillainov‑Barrého syndróm
0,4 g/kg/deň
počas 5 dní
Kawasakiho choroba
1,6 – 2 g/kg
alebo
2 g/kg
v rozdelených dávkach počas 2 – 5 dní v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou;
v jednej dávke v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou

Pediatrická populácia
Dávkovanie u detí a dospievajúcich (0 – 18 rokov) sa od dávkovania u dospelých nelíši, pretože dávkovanie pre každú indikáciu je dané na základe telesnej hmotnosti a upravené podľa klinického výsledku za vyššie uvedených podmienok.

Spôsob podávania
Na intravenózne použitie.

Normálny ľudský imunoglobulín sa má podávať intravenóznou infúziou pri počiatočnej rýchlosti 0,6 ml/kg/hod počas 30 minút. Ak je dobre znášaný (pozri časť 4.4), rýchlosť podávania sa môže postupne zvyšovať na maximálne 4,8 ml/kg/hod.

U pacientov s PID, ktorí dobre znášajú infúziu s rýchlosťou 4,8 ml/kg/hod, sa rýchlosť môže ďalej postupne zvyšovať na maximálne 8,4 mg/kg/hod.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok (pozri časť 4.4).

Precitlivenosť na ľudské imunoglobulíny, najmä u pacientov s protilátkami proti IgA.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

S rýchlosťou podávania infúzie môžu súvisieť niektoré závažné nežiaduce reakcie. Odporúčaná rýchlosť podávania infúzie uvedená v časti 4.2 sa musí prísne dodržiavať. Pacienti musia byť pozorne monitorovaní a starostlivo pozorovaní pre prípad výskytu akýchkoľvek príznakov počas doby podávania infúzie.

Niektoré nežiaduce reakcie sa môžu objavovať častejšie:
· v prípade vysokej rýchlosti podávania infúzie
· u pacientov, ktorí dostávajú normálny ľudský imunoglobulín po prvýkrát alebo v zriedkavých prípadoch, ak došlo k zmene lieku obsahujúceho normálny ľudský imunoglobulín alebo ak od predchádzajúcej infúzie uplynul dlhší časový interval.

Prípadným komplikáciám je často možné predchádzať uistením sa, že pacienti:
· nie sú citliví na normálny ľudský imunoglobulín pomalým (0,6 – 1,2 ml/kg/hod) injekčným podávaním na začiatku.
· sú pozorne monitorovaní z hľadiska výskytu akýchkoľvek príznakov počas doby podávania infúzie. Počas prvej infúzie a počas prvej hodiny po podaní prvej infúzie sa majú sledovať najmä pacienti, ktorí ešte neboli liečení normálnym ľudským imunoglobulínom, pacienti, ktorí prešli z alternatívneho lieku obsahujúceho IVIg alebo ak uplynul dlhší časový interval od predchádzajúcej infúzie, aby sa zistili možné nežiaduce prejavy. Všetkých ostatných pacientov je potrebné sledovať počas minimálne 20 minút po podaní.

V prípade výskytu nežiaducej reakcie sa musí buď spomaliť rýchlosť podávania alebo zastaviť infúzia. Potrebná liečba závisí od povahy a závažnosti nežiaducej reakcie.

V prípade výskytu šoku sa má použiť štandardná protišoková terapia.

U všetkých pacientov sa pri podávaní IVIg vyžaduje:
· adekvátna hydratácia pred začiatkom podávania infúzie IVIg,
· sledovanie objemu vylúčeného moču,
· sledovanie hladín sérového kreatinínu,
· zabránenie súbežnému užívaniu kľučkových diuretík.

Precitlivenosť
Pravé reakcie z precitlivenosti sú zriedkavé. Môžu sa objaviť u pacientov s protilátkami anti‑IgA.

IVIg nie je indikovaný u pacientov so selektívnou deficienciou IgA, kde je deficiencia IgA jedinou znepokojujúcou abnormalitou.

Normálny ľudský imunoglobulín môže zriedkavo vyvolať pokles krvného tlaku s anafylaktickou reakciou, dokonca aj u pacientov, ktorí predchádzajúcu liečbu normálnym ľudským imunoglobulínom dobre znášali.

Tromboembólia
Je klinicky dokázané, že existuje súvislosť medzi podávaním IVIg a tromboembolickými príhodami, ako sú infarkt myokardu, cerebrovaskulárna príhoda (vrátane mŕtvice), pľúcna embólia a hĺbkové žilové trombózy, o ktorej sa predpokladá, že súvisí s relatívnym zvýšením viskozity krvi v dôsledku vysokého prítoku imunoglobulínu u rizikových pacientov. Pri predpisovaní a podávaní infúzie IVIg sa má postupovať s opatrnosťou u obéznych pacientov a u pacientov s vopred prítomnými rizikovými faktormi pre trombotické príhody (ako sú pokročilý vek, hypertenzia, diabetes mellitus a vaskulárne ochorenie alebo trombotické epizódy v anamnéze, pacienti so získanými alebo dedičnými trombofilnými poruchami, dlhodobo imobilizovaní pacienti, závažne hypovolemickí pacienti, pacienti s ochoreniami, ktoré zvyšujú viskozitu krvi).

U pacientov s rizikom tromboembolických nežiaducich reakcií sa lieky obsahujúce IVIg majú podávať pri minimálnej realizovateľnej rýchlosti infúzie a minimálnej dávke.

Akútne zlyhanie obličiek
U pacientov dostávajúcich liečbu IVIg boli hlásené prípady akútneho zlyhania obličiek. Vo väčšine prípadov boli identifikované rizikové faktory ako napr. preexistujúca renálna insuficiencia, diabetes mellitus, hypovolémia, nadváha, súbežné užívanie nefrotoxických liekov alebo vek nad 65 rokov.

V prípade poruchy funkcie obličiek sa má zvážiť ukončenie podávania IVIg. Zatiaľ čo tieto hlásenia poruchy funkcie obličiek a akútneho zlyhania obličiek súviseli s používaním mnohých registrovaných liekov obsahujúcich IVIg s obsahom rôznych pomocných látok ako napr. sacharóza, glukóza a maltóza, tie lieky, ktoré obsahovali sacharózu ako stabilizátor, mali najväčší podiel na celkovom počte všetkých prípadov. U rizikových pacientov sa môže zvážiť použitie liekov s IVIg, ktoré neobsahujú tieto pomocné látky. Panzyga neobsahuje sacharózu, maltózu ani glukózu.

U pacientov s rizikom výskytu akútneho zlyhania obličiek sa lieky obsahujúce IVIg majú podávať pri minimálnej realizovateľnej rýchlosti infúzie a minimálnej dávke.

Syndróm aseptickej meningitídy (AMS)
V súvislosti s liečbou IVIg bol hlásený výskyt syndrómu aseptickej meningitídy. Prerušenie liečby IVIg viedlo v priebehu niekoľkých dní k remisii ASM bez následkov. Syndróm sa zvyčajne prejaví do niekoľkých hodín až 2 dní po liečbe IVIg. Výsledky vyšetrení cerebrospinálnej tekutiny často preukazujú pleocytózu až do niekoľko tisíc buniek na mm3, prevažne zo sérií granulocytov, a zvýšené hladiny bielkovín až do niekoľko sto mg/dl.

AMS sa môže objavovať častejšie v súvislosti s liečbou vysokými dávkami IVIg (2 g/kg).

Hemolytická anémia
Lieky obsahujúce IVIg môžu obsahovať protilátky krvných skupín, ktoré môžu účinkovať ako hemolyzíny a vyvolať nabaľovanie imunoglobulínu na erytrocyty in vivo, čo spôsobuje pozitívnu priamu antiglobulínovú reakciu (Coombsov test) a zriedkavo hemolýzu. Hemolytická anémia sa môže vyvinúť po liečbe IVIg z dôvodu zvýšenej sekvestrácie červených krviniek. Pacienti, ktorým sa podáva IVIg, majú byť monitorovaní z hľadiska klinických prejavov a príznakov hemolýzy (pozri časť 4.8).

Interferencia so sérologickým testovaním
Po infúzii imunoglobulínu môže prechodné zvýšenie rôznych pasívne prenášaných protilátok v krvi pacienta viesť k falošným pozitívnym výsledkom sérologických testov.

Pasívny prenos protilátok proti antigénom erytrocytov, napr. A, B, D, môže interferovať s niektorými sérologickými testami na protilátky erytrocytov, napríklad priamy antiglobulínový test (DAT, priamy Coombsov test).

Prenosné látky
Štandardné opatrenia na predchádzanie infekciám vzniknutým pri používaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú výber darcov, vyšetrenie špecifických markerov infekcie z jednotlivých odberov a zmesiplazmy a zavedenie účinných výrobných krokov na inaktiváciu/odstránenie vírusov. Napriek tomu sa pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy nedá úplne vylúčiť možnosť prenosu infekčných látok. Vzťahuje sa to tiež na neznáme alebo nové vírusy a iné patogény.

Vykonané opatrenia sa považujú za účinné pre obalené vírusy ako je napr. HIV, HBV a HCV a pre neobalené vírusy HAV a parvovírus B19.

Klinické skúsenosti potvrdili, že nedochádza k prenosu hepatitídy A alebo parvovírusu B19 imunoglobulínmi a taktiež sa predpokladá, že obsah protilátok v dôležitej miere prispieva k ochrane pred vírusmi.

Dôrazne sa odporúča, aby sa pri každom podaní Panzygy pacientovi zaznamenal názov a číslo šarže lieku s cieľom zachovať prepojenie medzi pacientom a číslom šarže lieku.

Obsah sodíka
Tento liek obsahuje menej ako 0,03 mmol (alebo 0,69 mg) sodíka na ml. Má sa vziať do úvahy u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka.

Pediatrická populácia
Uvedené upozornenia a opatrenia sa vzťahujú na dospelých aj na deti.

4.5 Liekové a iné interakcie

Očkovacie látky obsahujúce živé atenuované vírusy
Podávanie imunoglobulínu môže na obdobie minimálne 6 týždňov až 3 mesiacov narušiť účinnosť očkovacích látok obsahujúcich živé atenuované vírusy, ako napr. osýpky, rubeola, mumps a varicella. Po podaní tohto lieku má uplynúť interval 3 mesiacov pred podaním očkovacej látky obsahujúcej živé atenuované vírusy. V prípade osýpok môže toto obmedzenie pretrvávať až 1 rok. U pacientov dostávajúcich očkovaciu látku proti osýpkam sa má preto skontrolovať stav ich protilátok.

Pediatrická populácia
Uvedené interakcie sa vzťahujú na dospelých aj na deti.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Bezpečnosť používania tohto lieku počas gravidity u ľudí sa v kontrolovaných klinických skúšaniach nestanovila, a preto sa má podávať gravidným ženám a dojčiacim matkám len s opatrnosťou. Pri liekoch obsahujúcich IVIg sa preukázalo, že prechádzajú cez placentu, vo zvýšenej miere počas tretieho trimestra. Klinická skúsenosť s imunoglobulínmi naznačuje, že sa neočakávajú žiadne škodlivé účinky na priebeh gravidity alebo na plod a na novorodenca.

Dojčenie
Imunoglobulíny sa vylučujú do mlieka a môžu prispievať k ochrane novorodenca pred patogénmi, ktorých vstupnou bránou je sliznica.

Fertilita
Klinická skúsenosť s imunoglobulínmi naznačuje, že sa neočakávajú žiadne škodlivé účinky na fertilitu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže byť ovplyvnená niektorými nežiaducimi reakciami súvisiacimi s Panzygou. Pacienti, ktorí počas liečby zaznamenajú nežiaduce reakcie, majú pred vedením vozidiel alebo obsluhou strojov počkať dovtedy, kým nevymiznú.

4.8 Nežiaduce účinky

Súhrn bezpečnostného profilu
Príležitostne sa môžu objaviť nežiaduce reakcie ako sú zimnica, bolesť hlavy, závrat, horúčka, vracanie, alergické reakcie, nevoľnosť, artralgia, nízky krvný tlak a stredne silná bolesť v dolnej časti chrbta.

Normálne ľudské imunoglobulíny môže zriedkavo spôsobiť náhly pokles krvného tlaku a v ojedinelých prípadoch anafylaktický šok, dokonca aj v prípade, ak sa u pacienta neprejavila žiadna precitlivenosť pri predchádzajúcom podaní.

Pri podaní normálneho ľudského imunoglobulínu boli pozorované prípady reverzibilnej aseptickej meningitídy a zriedkavé prípady prechodných kožných reakcií. Reverzibilné hemolytické reakcie boli pozorované najmä u pacientov s krvnou skupinou A, B a AB. Po liečbe vysokými dávkami IVIg sa môže zriedkavo vyvinúť hemolytická anémia, pri ktorej sa vyžaduje transfúzia (pozri tiež časť 4.4).

Bolo pozorované zvýšenie hladín sérového kreatinínu a/alebo akútne zlyhanie obličiek.

Veľmi zriedkavo: tromboembolické reakcie, ako sú infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, pľúcna embólia, hĺbkové žilové trombózy.

Informácie týkajúce sa bezpečnosti v súvislosti s prenosnými látkami, pozri v časti 4.4.

Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií
Tabuľka uvedená nižšie je v súlade s klasifikáciou tried orgánových systémov podľa MedDRA (TOS a preferovaná terminológia miery).

Frekvencie boli vyhodnotené podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

V rámci každej orgánovej triedy sú nežiaduce reakcie uvedené v poradí klesajúcej závažnosti.

Frekvencia nežiaducich liekových reakcií v klinických štúdiách s Panzygou:
Trieda orgánových systémov (TOS) podľa MedDRA podľa postupnosti:
Nežiaduca reakcia
Frekvencia na jednu infúziu
Poruchy krvi a lymfatického systému
Hemolýza†, anémia, leukopénia
Menej časté
Poruchy nervového systému
Bolesť hlavy
----------------------------------------
Aseptická meningitída, hypoestézia, závrat
Časté
----------------------------
Menej časté
Poruchy oka
Svrbenie oka
Menej časté
Poruchy ucha a labyrintu
Bolesť ucha
Menej časté
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Tachykardia
Menej časté
Poruchy ciev
Hypertenzia
Menej časté
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Kašeľ
Menej časté
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Nevoľnosť
----------------------------------------
Vracanie, bolesť brucha, nepríjemný pocit v bruchu
Časté
----------------------------
Menej časté
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Vyrážka
Menej časté
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Artralgia, myalgia, bolesť alebo stuhnutosť svalov a kostí
Menej časté
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Pyrexia
----------------------------------------
Zimnica, bolesť v hrudníku, bolesť, pocit chladu, asténia, únava, svrbenie v mieste podania infúzie
Časté
-----------------------------
Menej časté
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Zvýšená hladina pečeňových enzýmov
Menej časté
† subklinický prípad

Nasledujúce reakcie boli hlásené pri liečbe IVIg a môžu sa tiež objaviť po podaní Panzygy:
Trieda orgánových systémov podľa MedDRA
Nežiaduce reakcie
Poruchy krvi a lymfatického systému
Pancytopénia
Poruchy imunitného systému
Precitlivenosť, anafylaktická reakcia, anafylaktoidná reakcia, angioneurotický edém, opuch tváre
Poruchy metabolizmu a výživy
Zavodnenie, (pseudo)hyponatriémia
Psychické poruchy
Agitovanosť, stav zmätenosti, úzkosť, nervozita
Poruchy nervového systému
Cerebrovaskulárna príhoda, kóma, strata vedomia, konvulzia, encefalopatia, migréna, porucha reči, fotofóbia, parestézia, tras
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Zástava srdca, angina pektoris, bradykardia, palpitácie, cyanóza
Poruchy ciev
Zlyhanie periférnej cirkulácie alebo kolaps, flebitída, bledosť
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Zlyhanie dýchania, apnoe, syndróm akútnej respiračnej tiesne, opuch pľúc, bronchospazmus, dyspnoe, hypoxia, sipot
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Hnačka
Poruchy pečene a žlčových ciest
Porucha funkcie pečene
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Stevensov‑Johnsonov syndróm, epidermolýza, exfoliácia kože, erytém (multiformný), ekzém, urtikária, vyrážka (erytematózna), (bulózna) dermatitída, svrbenie, alopécia
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Bolesť v končatinách, bolesť šije, svalový kŕč
Poruchy obličiek a močových ciest
Osmotická nefropatia, bolesť obličiek
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Reakcia v mieste vpichu, nepríjemný pocit v hrudníku, nával horúčavy, ochorenie podobné chrípke, pocit horúčavy, sčervenanie, opuch, letargia, pocit pálenia, hyperhidróza, malátnosť
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Pozitívny výsledok Coombsovho priameho testu, falošne zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov, znížená saturácia kyslíkom
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu
Akútne poranenie pľúc súvisiace s transfúziou (TRALI)

Popis vybraných nežiaducich reakcií
Popis vybraných nežiaducich reakcií, ako sú reakcie z precitlivenosti, tromboembólia, akútne zlyhanie obličiek, syndróm aseptickej meningitídy a hemolytická anémia, pozri v časti 4.4.

Pediatrická populácia'
Frekvencia, typ a závažnosť nežiaducich reakcií u detí boli rovnaké ako u dospelých.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie môže viesť k zavodneniu a hyperviskozite, najmä u rizikových pacientov, vrátane starších pacientov alebo pacientov s poruchou funkcie srdca alebo obličiek.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: imunoséra a imunoglobulíny: normálne ľudské imunoglobulíny na intravenózne použitie, ATC kód: J06B A02.

Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje prevažne imunoglobulín G (IgG) so širokým spektrom protilátok proti infekčným agensom.

Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje protilátky IgG prítomné v bežnej populácii. Zvyčajne sa pripravuje zo zmesi plazmy odobratej od najmenej 1 000 darcov. Zastúpenie podtried imunoglobulínu G je takmer úmerné ako v normálnej ľudskej plazme. Adekvátne dávky tohto lieku môžu upraviť abnormálne nízke hladiny imunoglobulínu G na normálne rozmedzie.

Mechanizmus účinku pri indikáciách iných ako je substitučná liečba, nie je celkom objasnený, ale zahŕňa imunomodulačné účinky.

Klinické štúdie
U 51 pacientov so syndrómom primárnej imunodeficiencie sa vykonala prospektívna, otvorená, nekontrolovaná štúdia. Pacienti boli zaradený do 3 vekových skupín (vek ³ 2 roky až < 12 rokov, ³ 12 rokov až < 16 rokov a ³ 16 rokov až £ 75 rokov). Primárnym cieľovým ukazovateľom štúdie bola miera výskytu závažných bakteriálnych infekcií (serious bacterial infections, SBI) na jeden osoborok počas liečby. V priebehu tejto štúdie dostali pacienti celkovo 17 alebo 13 infúzií Panzygy v závislosti od toho, či ich pravidelné intervaly liečby boli každé 3 alebo 4 týždne. Dávka 0,2 – 0,8 g/kg bola podávaná pri zvyšujúcej sa rýchlosti infúzie až do maximálne 0,08 ml/kg/min. U dvoch pacientov sa objavili 4 SBI. S celkovo 49,2 rokmi expozície u pacienta bol výsledok tohto primárneho cieľového ukazovateľa 0,08 SBI/rok expozície u pacienta s hornou hranicou 99 % intervalu spoľahlivosti 0,5. Aj iné parametre účinnosti vypočítané na základe rokov expozície u pacienta ako sú iné infekcie a počet dní užívania antibiotík, neprítomnosť v škole alebo v zamestnaní a hospitalizácie z dôvodu infekcie, boli v súlade s tým, čo bolo publikované pri iných IVIg liekoch vyvinutých v minulosti.

Po tejto štúdii nasledovala rozšírená štúdia, ktorá bola vykonaná na zhodnotenie znášanlivosti Panzygy pri vysokých rýchlostiach podávania infúzie (od 0,08 ml/kg/min. až do 0,14 ml/kg/min.). Celkovo bolo zaradených 21 pacientov. Liek bol dobre znášaný a štúdiu dokončili všetci pacienti podľa plánu. Nežiaduce účinky súvisiace so skúšaným liekom boli hlásené u 2 detí a 2 dospelých; najčastejšie hlásenými nežiaducimi reakciami bola nevoľnosť a bolesť hlavy.

U 40 pacientov s imunitnou trombocytopenickou purpurou s trvaním minimálne 12 mesiacov sa vykonala ďalšia prospektívna, otvorená, nekontrolovaná štúdia. Pacienti dostávali dennú dávku 1 g/kg počas 2 po sebe nasledujúcich dní. Alternatívna odpoveď (alternative response, AR) podľa usmernenia agentúry EMA bola definovaná ako zvýšenie počtu trombocytov na ≥ 30 x 109/l a na minimálne dvojnásobok východiskového počtu trombocytov, potvrdené minimálne 2 separátnymi vyšetreniami s odstupom minimálne 7 dní a neprítomnosťou krvácania. AR bola pozorovaná u 24 pacientov (66,7 %).

Úplná odpoveď (complete response, CR) podľa usmernenia agentúry EMA bola definovaná ako dosiahnutie počtu trombocytov ≥ 100 x 109/l a mala byť splnená počas minimálne 2 osobitných návštev s odstupom minimálne 7 dní bez nových krvácaní. CR bola pozorovaná u 18 pacientov (50,0 %).

Ak sa kritériá pre AR/CR splnili, ale následne došlo k poklesu počtu trombocytov na < 30 x 109/l (AR) alebo < 100 x 109/l (CR) alebo k poklesu počtu trombocytov na menej ako dvojnásobok východiskového počtu alebo sa vyskytlo krvácanie, použila sa strata AR/CR. V súvislosti so stratou AR došlo u 11 z 24 pacientov (45,8 %), ktorí splnili kritérium AR, k strate odpovede. Strata CR bola pozorovaná u 14 z 18 pacientov (77,8 %), ktorí splnili kritérium CR.

Informácie týkajúce sa bezpečnosti odvodené z klinických štúdií, pozri v časti 4.8.

Pediatrická populácia
Neobjavili sa žiadne významné rozdiely v podiele detí alebo dospievajúcich pacientov s nežiaducimi účinkami v porovnaní s dospelými. Nežiaduce účinky týkajúce sa triedy orgánových systémov „infekcie a nákazy“ boli najčastejšími nežiaducimi účinkami, ktoré sa objavili vo všetkých vekových skupinách; boli však hlásené pri vyššom percente detí a dospievajúcich pacientov. Rovnaký rozdiel sa zaznamenal pri nežiaducich účinkoch súvisiacich s poruchami gastrointestinálneho traktu. Vo vekovej skupine detí sa tiež zaznamenalo vyššie percento pacientov s výskytom nežiaducich účinkov z triedy orgánových systémov „poruchy kože a podkožného tkaniva“.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Normálny ľudský imunoglobulín je po intravenóznom podaní okamžite a úplne biologicky dostupný v krvnom obehu príjemcu. Relatívne rýchlo sa distribuuje medzi plazmu a extravaskulárnu tekutinu, ustálený stav medzi intravaskulárnymi a extravaskulárnymi kompartmentmi sa dosahuje po približne 3 – 5 dňoch.

Priemerný biologický polčas Panzygy je približne 26 – 39 dní. Biologický polčas sa medzi pacientmi môže líšiť, najmä pri primárnej imunodeficiencii.

IgG a komplexy IgG sú odbúravané v bunkách retikuloendoteliálneho systému.

Pediatrická populácia
V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté výsledky farmakokinetických štúdií v rôznych pediatrických vekových skupinách v porovnaní s dospelými.

Prehľad farmakokinetických vlastností celkového IgG lieku Panzyga rozdelených podľa rozdielnych vekových skupín (medián hodnôt)


Pediatrická populácia
Dospelí
Všetky vekové skupiny
Deti
Dospievajúci


≥ 2 až < 12 rokov
≥ 12 až < 16 rokov
≥ 16 až ≤ 75 rokov
Parameter
Jednotka
n = 13
n = 12
n = 26
n = 51
Cmax
g/l
18,6
19,3
17,1
18,2
Cmin
[rozmedzie]
g/l
10,7
[7,2 – 16,8]
9,3
[7,4 – 20,4]
10,1
[6,8 – 20,6]
9,9
[6,8 – 20,6]
AUC0‑tau
hod·g/l
6 957
6 826
7 224
7 182
t½
dni
36
33
37
36

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Imunoglobulíny sú normálnou zložkou ľudského tela.

Bezpečnosť Panzygy bola preukázaná v niekoľkých predklinických farmakologických (kardiovaskulárne, respiračné a bronchospastické účinky, trombogénny potenciál) a toxikologických štúdiách (akútna toxicita, lokálna tolerancia). Na základe týchto obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti a toxikologických štúdii predklinické údaje neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Štúdie toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity a reprodukčnej toxicity na zvieratách sú nevykonateľné z dôvodu indukcie a interferencie vznikajúcich protilátok na heterológne bielkoviny. Keďže klinická skúsenosť neposkytuje žiadny dôkaz týkajúci sa karcinogénneho potenciálu imunoglobulínov, nevykonali sa žiadne experimentálne štúdie genotoxicity/karcinogenity na heterogénnych druhoch.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Glycín, voda na injekciu.

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Neuchovávajte v mrazničke. Nádobu uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.

Liek sa môže uchovávať pri teplote nad +8 °C a neprevyšujúcej +25 °C až do 6 mesiacov bez opätovného uchovania v chladničke počas tohto obdobia, a ak sa potom nepoužije, musí sa zlikvidovať.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Veľkosti balenia:
1 g v 10 ml v 20 ml injekčnej liekovke
2,5 g v 25 ml v 30 ml injekčnej liekovke
5 g v 50 ml v 70 ml fľaštičke
6 g v 60 ml v 70 ml fľaštičke
10 g v 100 ml v 100 ml fľaštičke
3 x 10 g v 3 x 100 ml v 100 ml fľaštičke
20 g v 200 ml v 250 ml fľaštičke
3 x 20 g v 3 x 200 ml v 250 ml fľaštičke
30 g v 300 ml v 300 ml fľaštičke

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

Injekčné liekovky/fľaštičky sú vyrobené zo skla typu II, uzatvorené sú brómbutylovými gumenými zátkami a utesnené hliníkovými vyklápacími viečkami.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Pred použitím sa má teplota lieku upraviť na izbovú alebo telesnú teplotu.

Roztok má byť číry alebo mierne opalizujúci a bezfarebný alebo svetložltý.

Roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú častice, sa nemajú používať.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

Z dôvodu možnosti bakteriálnej kontaminácie sa akýkoľvek zvyšný obsah musí zlikvidovať.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Octapharma (IP) Limited
The Zenith Building
26 Spring Gardens
Manchester M2 1AB
Spojené kráľovstvo


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)

59/0368/16-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:
Dátum posledného predĺženia registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

08/2016


11. PRÁVNA KATEGÓRIA

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
PANZYGA sol inf 1x10 ml/1 g (liek.inj.skl.) Rx n/a
PANZYGA sol inf 1x25 ml/2,5 g (liek.inj.skl.) Rx n/a
PANZYGA sol inf 1x50 ml/5 g (fľ.inj.skl.) Rx n/a
PANZYGA sol inf 1x100 ml/10 g (fľ.inj.skl.) Rx n/a
PANZYGA sol inf 3x100 ml/10 g (fľ.inj.skl.) Rx n/a
PANZYGA sol inf 1x200 ml/20 g (fľ.inj.skl.) Rx n/a
PANZYGA sol inf 3x200 ml/20 g (fľ.inj.skl.) Rx n/a
PANZYGA sol inf 1x300 ml/30 g (fľ.inj.skl.) Rx n/a
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.