2 ml ampula obsahuje 160 mg liečiva etofyllinum (etofylín) a 40 mg liečiva theophyllinum monohydricum (monohydrát teofylínu).
Pomocné látky: aqua ad iniectabilia (voda na injekciu).
Farmakoterapeutická skupina
Vazodilatans
Charakteristika
Etofylín a teofylín sú metylxantíny - inhibítory fosfodiesterázy. Majú vazodilatačný (predovšetkým na mozgové a koronárne cievy) a bronchodilatačný účinok.
Farmakokinetické údaje
Metylxantíny sa distribuujú do všetkých kompartmentov, prechádzajú placentou a vylučujú sa aj do materského mlieka. V pečeni sa demetylujú, oxidujú a vylučujú sa v 10 % v nezmenenej forme, zvyšok ako monometylxantíny alebo ako metylmočová kyselina (variácie spôsobujú genetické faktory a vplyv vonkajšieho prostredia). Biologický polčas je 8-9 hodín, u pacientov s cirhózou pečene a dekompenzáciou srdca sa predlžuje až na 60 hodín.
Indikácie
Poruchy prekrvenia centrálneho nervového systému (ateroskleróza mozgových ciev, trombóza a embólia, malácia mozgu), chronická ischemická choroba srdca, chronická obštrukčná bronchopulmonálna choroba, pľúcny emfyzém, chronická astmoidná a obštrukčná bronchitída, sukcesívna pľúcna emfyzácia.
Kontraindikácie
Hypersenzitivita na metylxantínové deriváty, akútny infarkt myokardu, tachydysrytmia, ťažká insuficiencia pečene.
Nežiaduce účinky
Nutkanie na vracanie, krvácanie do žalúdočno-črevnej sústavy, bolesť hlavy, úzkosť, nepokoj, závraty, búšenie srdca. Nežiaduce účinky sú zriedkavé pri terapeutických hladinách v sére (10-20 mg/l).
Interakcie
Makrolidové antibiotiká (erytromycín, oleandomycín) a alopurinol predlžujú biologický polčas etofylínu, cimetidín zvyšuje sérové hladiny voľného etofylínu. Perorálne kontraceptíva, diuretiká, kortikosteroidy, chinolóny a imunosupresíva, mimo už vyššie uvedených, potenciujú účinok teofylínu. Fajčenie, barbituráty, antiepileptiká, fenylbutazón a izoniazid účinok teofylínu znižujú.
Dávkovanie a spôsob podávania
Injekcia sa podáva intramuskulárne alebo veľmi pomaly intravenózne. Vhodné je podať 2-3 ampuly intravenóznou infúziou v 5 % roztoku glukózy alebo v izotonickom roztoku chloridu sodného. Denná dávka by nemala presiahnuť 6 ampúl.'
Špeciálne upozornenia
Predávkovanie
Príznaky: sú totožné s príznakmi pri predávkovaní teofylínom alebo inými metylxantínovými derivátmi. Klinicky sa prejavuje gastrointestinálnymi príznakmi (nauzea, dávenie, hnačka), kardiovaskulárnymi príznakmi (tachykardia, supraventrikulárne a ventrikulárne arytmie, hypotenzie) a príznaky z dráždenia centrálneho nervového systému (dávenie, hyperventilácia, agitovanosť, tremor, svalové kŕče).
Liečba: Pri vysokej plazmatickej koncentrácii teofylínu a etofylínu je potrebné použiť niektorú eliminačnú metódu. Účinná je hemodialýza, peritoneálna dialýza je neúčinná. Ďalšia liečba je symptomatická.
Varovanie
Liek sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.
Balenie
5 ampúl po 2 ml
Uchovávanie
Uchovávať pri teplote od +10 °C do +25 °C.
Liek musí byť uložený mimo dosahu a dohľadu detí.
Dátum poslednej revízie
Marec 2009