OVESTIN crm vag 1x15 g (tuba Al+aplikátor)

/>3. Naskrutkujte koniec aplikátora na otvor tuby.
4. Stlačte obsah tuby a napĺňajte aplikátor dovtedy, kým sa piest sám nezastaví.
5. Odskrutkujte aplikátor z tuby a tubu uzavrite uzáverom.
6. Pred aplikáciou krému si ľahnite na chrbát, zaveďte aplikátor hlboko do pošvy a pomaly stláčajte piest až na doraz.

Po použití vytiahnite piest z valca a obe súčasti umyte v teplej mydlovej vode. Nepoužívajte saponáty. Následne dôkladne opláchnite.
APLIKÁTOR NIKDY NEVKLADAJTE DO HORÚCEJ ALEBO VRIACEJ VODY.

Vynechaná dávka sa má podať hneď, len čo si pacientka spomenie, ak už nenastal deň, keď sa má podať ďalšia dávka. V takom prípade treba vynechanú dávku preskočiť a pokračovať v normálnej dávkovacej schéme. Nikdy sa v ten istý deň nesmú aplikovať dve dávky.

Na začiatok a pokračovanie liečby postmenopauzálnych symptómov sa má použiť najnižšia účinná dávka na najkratšie trvanie liečby (pozri tiež časť 4.4).

U žien, ktoré neužívajú HRT alebo u žien, ktoré prechádzajú z lieku kontinuálnej kombinovanej HRT, môže liečba Ovestinom začať v ktorýkoľvek deň. Ženy, ktoré prechádzajú z cyklického HRT režimu, majú začať liečbu Ovestinom 1 týždeň po dokončení cyklu.

4.3 Kontraindikácie

• Potvrdený, prekonaný alebo suspektný karcinóm prsníka.
• Potvrdený alebo suspektný estrogén-dependentný malígny tumor (napr. karcinóm endometria).
• Diagnosticky neobjasnené vaginálne krvácanie.
• Neliečená endometriálna hyperplázia.
• Predchádzajúca idiopatická alebo súčasná venózna tromboembolická choroba (najmä hlboká venózna trombóza, pulmonárny embolizmus).
• Aktívne arteriálne tromboembolické choroby alebo arteriálne tromboembolické choroby v nedávnej minulosti (najmä angina pectoris, infarkt myokardu).
• Akútna hepatopatia alebo hepatopatia v anamnéze, pokiaľ výsledky testov funkcie pečene nie sú v normále.
• Známa precitlivenosť na estradiol alebo na niektorú z pomocných látok.
• Porfýria.

4.4 Špeciálne upozornenia

Na liečbu postmenopauzálnych symptómov sa má HRT začať iba pri tých symptómoch, ktoré nežiaduco ovplyvňujú kvalitu života. Vo všetkých prípadoch sa majú najmenej raz ročne starostlivo posúdiť prínos i riziká a v HRT sa má pokračovať iba vtedy, ak prínos preváži riziká.

Lekárske vyšetrenia/sledovanie pacientky

• Pred začatím alebo obnovením hormonálnej substitučnej terapie sa musí odobrať
kompletná osobná i rodinná anamnéza pacientky. Lekárske vyšetrenia (vrátane brucha a prsníkov) sa majú zamerať okrem anamnézy aj na kontraindikácie
a špeciálne upozornenia. Počas liečby sa odporúča prispôsobiť frekvenciu a povahu prehliadok individuálne u každej ženy. Ženy treba poučiť, o akých
zmenách v prsníkoch majú informovať svojho lekára. Vyšetrenia, vrátane
mamografie, sa majú vykonávať so v súčasnosti akceptovanými skríningovými praktikami individuálne prispôsobenými klinickým potrebám ženy.

Ochorenia vyžadujúce si dohľad
• Pacientky sa musia starostlivo sledovať, ak je prítomná niektorá z nasledovných situácií alebo chorôb, ak sa prejavila predtým a/alebo ak sa zhoršila počas gravidity alebo predchádzajúcej hormonálnej liečby. Toto sa tiež týka prípadu, že sa niektoré z vyššie uvedených situácií alebo ochorení prejavia alebo zhoršia počas terapie Ovestinom, najmä:
- leiomyóm (fibroidné zmeny uteru) alebo endometrióza,
- tromboembolizmus v anamnéze alebo príslušné rizikové faktory (pozri nižšie),

- rizikové faktory pre vznik estrogén-dependentných tumorov, napr. 1. stupeň
heredity na karcinóm prsníka,
- hypertenzia,
- hepatopatia (napr. adenóm pečene),
- diabetes mellitus s alebo bez vaskulárneho postihnutia,
- cholelitiáza,
- migréna alebo (silné) bolesti hlavy,
- systémový lupus erythematosus (SLE),
- endometrálna hyperplázia v anamnéze (pozri nižšie),
- epilepsia,
- astma,
- otoskleróza.

Dôvody na okamžité ukončenie liečby:
Liečba sa má vysadiťv prípade zistenia kontraindikácií a v týchto prípadoch:
• ikterus alebo zhoršenie hepatálnej funkcie,
• výrazníé zvýšenie krvného tlaku,
• nový nástup bolesti hlavy migrénového typu,
• gravidita.

Endometriálna hyperplázia
• Z dôvodu prevencie stimulácie endometria denná dávka nemá prekročiť 1 aplikáciu (0,5 mg estriolu) a táto maximálna dávka sa tiež nemá podávať dlhšie než niekoľko týždňov.

Karcinóm prsníka
• V randomizovaných, placebom kontrolovaných štúdiách, v štúdii Women´s Health Initiative (WHI) , ako i v epidemiologických štúdiách vrátane Million Women Study (MWS) sa zistilo zvýšené riziko karcinómu prsníka u žien užívajúcich estrogény alebo estrogén-gestagénové kombinácie alebo tibolón počas viacerých rokov v rámci HRT (pozri časť 4.8. Nežiaduce účinky). Pri všetkých typoch HRT je zreteľnejšie zvýšené riziko počas niekoľkých rokov používania a zvyšuje sa s postupom trvania liečby, no vracia sa späť na východiskové hodnoty v závislosti od veku niekoľko rokov (najviac 5) po ukončení liečby.

• V MWS bolo vyššie relatívne riziko karcinómu prsníka pri HRT s konjugovanými konskými estrogénmi (CEE) alebo estradiolom (E2), ak sa pridával progestagén, buď kontinuálne alebo sekvenčne a nezávisle od typu gestagénu. Neposkytli sa dôkazy o rozdieloch v riziku medzi rôznymi cestami podania.

• Vo WHI štúdií pri kontinuálnom podávaní kombinácie konjugovaných konských estrogénov (CEE) s medroxyprogesterónacetátom (MPA) boli karcinómy prsníka väčšej veľkosti a častejšie mali metastázy v lokálnych lymfatických uzlinách v porovnaní s placebom.


• Nie je známe, či Ovestin so sebou nesie rovnaké riziko. V nedávnej populačnej štúdii porovnávajúcej skupinu 3345 žien s invazívnym karcinómom prsníka so skupinou 3454 žien sa pri estriole, na rozdiel od iných estrogénov, nedokázala súvislosť so zvýšeným rizikom diagnózy karcinómu prsníka. Preto je dôležité, aby sa s pacientkou prekonzultovalo riziko diagnózy karcinómu prsníka a zvážilo sa oproti známym prínosom HRT.

Venózny tromboembolizmus
• Hormonálna substitučná terapia sa spája so zvýšeným relatívnym rizikom vzniku venózneho tromboembolizmu (VTE), t.j. s hlbokými venóznymi trombózami alebo pulmonárnym embolizmom. Jedna randomizovaná, kontrolovaná klinická štúdia, ako aj epidemiologické štúdie odhalili 2-3-násobne vyššie riziko pre používateľky HRT v porovnaní s tými, čo liečbu nedostávajú. Pre ženy, čo nepoužívali liečbu, sa odhaduje, že počet prípadov VTE, ktoré sa prejavia za 5-ročné obdobie je asi 3 na 1000 žien vo

veku 50-59 a 8 na 1000 žien vo veku 60-69 rokov. Odhaduje sa, že u zdravých žien používajúcich hormonálnu substitučnú terapiu 5 rokov, počet dodatočných prípadov VTE bude medzi 2 a 6 (nalepší odhad = 4) na 1000 žien vo veku 50-59 rokov a medzi 5 a 15 (najlepší odhad = 9) na 1000 žien vo veku 60-69 rokov. Výskyt VTE je pravdepodobnejší v prvom roku hormonálnej substitučnej terapie než neskôr. Tieto štúdie nezahŕňali Ovestin a pri nedostatku údajov nie je známe, či Ovestin predstavuje rovnaké riziko.

• Všeobecne uznávané rizikové faktory VTE zahŕňajú osobnú alebo rodinnú predispozíciu, ťažkú obezitu (BMI > 30 kg/m2), ako aj systémový lupus erythematosus (SLE). Nie sú zhodné názory na možnú úlohu kŕčových žíl pri vzniku VTE.

• Pacientky s VTE v anamnéze alebo so známou trombofíliou majú zvýšené riziko VTE.
Hormonálna substitučná terapia môže zvyšovať toto riziko. S cieľom vylúčiť
trombofilickú predispozíciu sa má preskúmať osobná alebo blízka rodinná predispozícia na VTE alebo opakované spontánne potraty. Hormonálna substitučná terapia je kontraindikovaná, ak sa dôkladne neprehodnotili trombofilické faktory alebo sa začala liečba antikoagulanciami. U žien, ktoré sú už liečené antikoagulanciami, sa musí starostlivo zvážiť prínos a riziká hormonálnej substitučnej terapie.

• Riziko VTE môže dočasne zvýšiť dlhšia imobilizácia, ťažký úraz alebo väčšia operácia.
Tak ako u všetkých pacientov po operácii, tak aj u pacientok s hormonálnou substitučnou terapiou sa musí dôsledná pozornosť venovať profylaktickým opatreniam na prevenciu VTE po operácii. Ak bude pacientka v dôsledku elektívnej operácie
vystavená dlhšej imobilizácii, najmä v prípade operácie v oblasti brucha alebo
ortopedickej operácie dolných končatín, pokiaľ je to možné, má sa zvážiť dočasné pozastavenie hormonálnej substitučnej terapie 4-6 týždňov vopred. Ak sa Ovestin používa na indikáciu „Predoperačná a pooperačná liečba...“ má sa zvážiť profylaktická liečba trombózy.

• Ak sa VTE vyvinie po začatí liečby Ovestinom, liek sa musí vysadiť. Pacientkám sa má oznámiť, aby ihneď vyhľadali lekára, pokiaľ si všimnú možné symptómy tromboembolizmu (predovšetkým bolestivé opuchnutie nôh, náhlu bolesť v hrudníku, dyspnoe).

Kardiovaskulárne ochorenia
• Randomizované, kontrolované štúdie nedokázali kardiovaskulárny prínos kontinuálnej kombinovanej hormonálnej substitučnej terapie s konjugovanými estrogénmi a medroxyprogesterónacetátom (MPA). Dve rozsiahle klinické štúdie (WHI a HERS = Heart and Estrogen/Progestin Replacement Study) ukázali možné zvýšené riziko kardiovaskulárnej morbidity v prvom roku používania a žiadny celkový prínos. O iných liekoch na hormonálnu substitučnú terapiu sú iba obmedzené údaje z randomizovaných, kontrolovaných štúdií skúmajúcich účinky na kardiovaskulárnu morbiditu alebo mortalitu. Preto nie je isté, či tieto nálezy možno tiež rozšíriť na iné HRT produkty.

Apoplexia
z Jedna rozsiahla, randomizovaná klinická štúdia (WHI-Trial) zistila (ako sekundárny koncový ukazovateľ) zvýšené riziko ischemickej apoplexie u zdravých žien počas liečby kontinuálnou kombinovanou hormonálnou substitučnou terapiou s konjugovanými estrogénmi a MPA. Vzhľadom na analýzu tejto a iných štúdií sa odhadlo u žien, ktoré nepoužívajú lieky na hormonálnu substitučnú terapiu, počet prípadov mozgovej mŕtvice, ktoré sa objavia počas 5-ročného obdobia, sú asi 3 na 1000 žien vo veku 50-59 rokov a 11 na 1000 žien vo veku 60-69 rokov. Odhadlo sa, že u žien používajúcich konjugované estrogény a medroxyprogesterónacetát počas 5 rokov, počet dodatočných prípadov mozgovej mŕtvice bude 0-3 (najlepší odhad = 1) na 1000 používateliek vo veku 50-59 rokov a medzi 1 a 9 (najlepší odhad = 4) na 1000 používateliek vo veku 60-
69 rokov. Nie je zrejmé, či zvýšené riziko možno tiež rozšíriť na iné HRT produkty.

Ovariálny karcinóm
• Dlhodobé používanie (najmenej 5-10 rokov) liekov výlučne s obsahom estrogénu na hormonálnu substitučnú terapiu ženami po hysterektómii sa v niektorých epidemiologických štúdiách spájalo so zvýšeným rizikom ovariálneho karcinómu. V súčasnosti sa s určitosťou nedá stanoviť, či dlhodobé používanie kombinovanej HRT alebo estrogénov s nízkou potenciou (ako je Ovestin) znamená iné riziko než čisto estrogénové lieky.

Iné ochorenia
• Estrogén môže spôsobiť retenciu tekutín a preto treba pozorne sledovať pacientky s kardiálnymi alebo renálnymi dysfunkciami. Pacientky s terminálnou nefropatiou sa musia dôkladne sledovať, pretože pri Ovestine možno očakávať zvýšenie hladiny cirkulujúceho liečiva v krvi.

• Estriol je slabý inhibítor gonadotropínu bez významnejších vplyvov na endokrinný systém.

• Neexistujú presvedčivé dôkazy zlepšenia kognitívnej funkcie prostredníctvom hormonálnej substitučnej terapie. Štúdia WHI-Trial odhalila zvýšené riziko pravdepodobnej demencie u žien, ktoré začínali s kontinuálnou kombinovanou hormonálnou substitučnou terapiou zloženou z CEE a MPA po 65. roku života. Nie je známe, či sa tieto výsledky týkajú aj mladších žien po menopauze alebo iných liekov na HRT.

• Pri vaginálnych infekciách sa odporúča súbežná špecifická liečba.

4.5 Liekové a iné interakcie

V klinickej praxi sa nehlásili interakcie medzi Ovestinom a inými liekmi.

Metabolizácia estrogénov sa môže zvýšiť pri súbežnom podávaní látok, ktoré sú známe indukciou enzýmov metabolizujúcich liečivá, najmä enzýmov cytochrómu P 450. Patria sem antikonvulzíva, (napr. fenobarbital, fenytoín, karbamazepín) a antiinfektíva (napr. rifampicín, rifabutín, nevirapín a efavirenz).

Napriek tomu, že ritonavir a nelfinavir sú známe ako účinné inhibítory, vykazujú indukčné vlastnosti pri súbežnom používaní steroidných hormónov. Taktiež rastlinné prípravky obsahujúce ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) môžu indukovať metabolizmus estrogénov.'

Zvýšená metabolizácia estrogénov môže klinicky viesť k zníženej účinnosti a k zmenám profilu krvácania z maternice.

4.6 Používanie v gravidite a počas laktácie

Ovestin nie je indikovaný v gravidite. Pokiaľ sa počas liečby Ovestinom zistí gravidita, liečba sa musí okamžite ukončiť. Výsledky väčšiny epidemiologických štúdií, ktoré sú dosiaľ k dispozícii – v ktorých bol plod neúmyselne vystavený estrogénom – nepoukázali na nijaké teratogénne ani fetotoxické účinky.
Ovestin nie je indikovaný počas laktácie. Estriol sa vylučuje do materského mlieka a môže znížiť tvorbu mlieka.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Pokiaľ je známe, Ovestin nemá žiadny vplyv na pozornosť a koncentráciu.

4.8 Nežiaduce účinky

Tak ako pri iných liekoch podávaných cez sliznice, môže aj Ovestin niekedy spôsobiť lokálne podráždenie alebo svrbenie. Príležitostne sa môže objaviť napätie v prsníkoch alebo bolesť. Tieto nežiaduce reakcie sú zvyčajne prechodné, ale môžu tiež indikovať priveľmi vysokú dávku.

Hlásili sa ja iné nežiaduce reakcie v súvislosti s estrogénovo-progestagénovou liečbou. Pri absencii údajov nie je známe, či sa Ovestin v tomto ohľade odlišuje.
• Estrogén-dependentné benígne a malígne neoplazmy, napr. karcinóm endometria a karcinóm prsníka. Pre ďalšie informácie pozri časti 4.3 Kontraindikácie a 4.4 Špeciálne upozornenia.
• Venózny tromboembolizmus, t.j. hlboká trombóza vén dolných končatín alebo panvy je častejší u používateliek HRT než u tých, čo HRT nepoužívajú. Pre absenciu údajov nie je známe, či sa Ovestin v tomto ohľade odlišuje. Ďalšie informácie pozri v častiach 4.3
Kontraindikácie a 4.4 Špeciálne upozornenia.
• Infarkt myokardu a cievna mozgová príhoda.
• Ochorenie žlčníka.
• Poruchy kože a podkožného tkaniva: chloazma, erythema multiforme, erythema nodosum, vaskulárna purpura.
• Možná demencia (pozri časť 4.4).

4.9 Predávkovanie

Akútna toxicita estriolu u zvierat je veľmi nízka. Predávkovanie Ovestinom po vaginálnom podaní je nepravdepodobné. Avšak po požití väčšieho množstva sa u žien môže vyskytnúť nauzea, vracanie a krvácanie z vysadenia. Nie je známe žiadne špecifické antidotum. V prípade potreby možno začať symptomatickú liečbu.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Prirodzené a semisyntetické estrogény samotné, estriol. ATC kód: G03CA04.

Ovestin krém obsahuje prirodzený ženský hormón estriol. Nahrádza nedostatok tvorby estrogénov u žien v menopauze a zmierňuje symptómy menopauzy. Estriol je čiastočne účinný aj pri liečbe urogenitálnych príznakov. V prípade atrofie dolného urogenitálneho traktu estriol indukuje normalizáciu urogenitálneho epitelu a napomáha obnoviť normálnu mikroflóru a fyziologické pH pošvy. Výsledkom je zvýšená odolnosť urogenitálneho epitelu voči infekcii a zápalu znižujúca vaginálne ťažkosti, ako sú dyspareunia, suchosť, svrbenie, vaginálne a urinárne infekcie,
problémy pri močení a mierna urinárna inkontinecia.

Na rozdiel od iných estrogénov, estriol je krátko účinkujúci a má len krátky retenčný čas v endometriálnej bunke. Preto pri dodržaní odporučenej dennej dávky sa nepredpokladá endometriálna proliferácia. Preto nie je potrebné cyklické podávanie progestagénu a neobjavuje sa postmenopauzálne krvácanie z vysadenia. Navyše sa dokázalo, že estriol nezvyšuje mamografickú denzitu.

Informácia o klinickom skúšaní
• Zmiernenie symptómov menopauzy sa dosiahlo počas prvých týždňov liečby.
• Vaginálne krvácanie po liečbe Ovestinom sa hlásilo iba zriedkavo.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Intravaginálne podanie estriolu zaistí optimálnu dostupnosť v mieste účinku . Estriol tiež prechádza do celkového obehu čo je zrejmé z prudkých vzostupov plazmatických hladín nekonjugovaného estriolu Maximálne plazmatické hladiny nekonjugovaného estriolu sa dosahujú 1-2 hodiny po podaní.

Takmer všetok (90%) estriol sa viaže na albumín v plazme a na rozdiel od iných estrogénov sa takmer neviaže na globulín viažuci pohlavné hormóny. Metabolizmus estriolu spočíva predovšetkým v konjugácii a dekonjugácii počas enterohepatálneho obehu. Estriol ako

výsledný produkt metabolizmu sa vylučuje predovšetkým močom v konjugovanej forme. Iba jeho malá časť (± 2%) sa vylučuje stolicou, najmä vo forme nekonjugovaného estriolu.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Nie sú známe žiadne špecifické údaje.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Octyldodecanolum, cetylis palmitas, glycerolum, alcohol cetylicus, alcohol stearylicus, polysorbatum 60, sorbitani stearas, acidum lacticum, chlorhexidini dihydrochloridum, natrii hydroxidum, aqua purificata.

6.2 Inkompatibility

Nie sú známe.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky.

6.4 Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania

Ovestin krém sa má uchovávať pri teplote 2°C – 25°C; neuchovávať v mrazničke.

6.5 Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia

Ovestin krém je uložený v stlačiteľných hliníkových tubách. Tuby sú uzatvorené polyetylénovým uzáverom so závitom.
Aplikátor sa skladá z valca (styrén akrylonitril) a piestu (polyetylén). Každá tuba je balená spolu s aplikátorom v papierovej skladačke.
Veľkosť balenia: 15 g + aplikátor
50 g + aplikátor

6.6 Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom

Prosím, venujte pozornosť časti 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
N.V. ORGANON, Oss, Holandsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
54/0280/91-C/S


9. DÁTUM REGISTRÁCIE / DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum registrácie: 28. 8. 1991
Predĺžené do: 30.8.2006


10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
apríl 2005

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.