Norifaz 35 mg patrí do skupiny liekov nazývaných bisfosfonáty, čo sú nehormonálne lieky, ktoré sa používajú na liečbu kostných ochorení. Norifaz 35 mg účinkuje priamo na kostru, spevňuje ju a tým znižuje pravdepodobnosť zlomenín kostí.
Kosť je živé tkanivo. Vaša kostra neustále odbúrava starú kostnú hmotu a nahrádza ju novou.
Postmenopauzálna osteoporóza je stav, do ktorého sa dostávajú ženy po menopauze, keď sa kosti stávajú slabšími, menej ohybnými a náchylnejšími na zlomeninu následkom pádu alebo námahy.
Osteoporóza sa taktiež môže vyskytnúť u mužov pre rôzne príčiny vrátane starnutia a/alebo nízkej hladiny mužského hormónu, testosterónu.
Najnáchylnejšie na zlomeninu sú kosti v chrbtici, bedrovej časti a v zápästí, avšak zlomenina môže postihnúť ktorúkoľvek kosť vášho tela. Osteoporóza súvisiaca so zlomeninami môže taktiež spôsobovať bolesti chrbta, stratu hmotnosti a zakrivenie chrbtice. Veľa pacientov s osteoporózou nemá žiadne príznaky a možno ani nevie, že ju má.
Ak začnete pociťovať akékoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov, prestaňte užívať Norifaz a okamžite sa obráťte na lekára:
- Príznaky ťažkej alergickej reakcie ako napr.:
o opuch tváre, jazyka alebo hrdla,
o ťažkosti pri prehĺtaní,
o žihľavka a sťažené dýchanie,
- Ťažké kožné reakcie, medzi ktoré možno zaradiť vznik pľuzgierov.
Ak spozorujete nasledujúce vedľajšie účinky, urýchlene informujte svojho lekára:
- Zápal oka, obyčajne spojený s bolesťou, začervenaním a citlivosťou na svetlo.
- Nekrózu čeľustnej kosti (osteonekróza – odumretie tkaniva čeľustnej kosti) spojenú s oneskoreným hojením a infekciou, často po vytrhnutí zuba (pozri časť 2 „Upozornenia a opatrenia“).
- Ťažkosti spojené s pažerákom, ako je bolesť a ťažkosti pri prehĺtaní, bolesti na hrudníku alebo pálenie záhy, ktoré ste predtým nemali alebo sa zhoršilo.
Zriedkavo sa môžu vyskytnúť nezvyčajné zlomeniny stehennej kosti u pacientov s dlhodobou liečbou osteoporózy. Obráťte sa na lekára, ak pocítite bolesť, slabosť alebo nepríjemný pocit vychádzajúci zo stehennej kosti, bedrových kĺbov alebo slabín, pretože sa môže jednať o prvý príznak možnej zlomeniny stehennej kosti.
V rámci klinických štúdií boli pozorované ďalšie, zvyčajne mierne, vedľajšie účinky, ktoré nespôsobili prerušenie užívania lieku.
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 pacientov)
- Ťažkosti s trávením, pocit nevoľnosti, vracanie, žalúdočné bolesti, žalúdočné kŕče alebo nepohoda, zápcha, pocit plnosti, nadúvanie, hnačka.
- Bolesť v kostiach, svaloch alebo kĺboch.
- Bolesti hlavy.
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 pacientov)
- Zápal alebo vznik vredov na pažeráku (trubica spájajúca ústnu dutinu a žalúdok), ktoré spôsobujú ťažkosti a bolesť pri prehĺtaní (pozri časť 2 „Upozornenia a opatrenia“), zápal žalúdka a dvanástnika (časť tenkého čreva vystupujúca priamo zo žalúdka).
- Zápal farebnej časti oka (dúhovky) (červené bolestivé oči a možné zmeny videnia).
- Horúčka a/alebo príznaky pripomínajúce chrípku.
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 pacientov)
- Zápal jazyka (červený, opuchnutý, pravdepodobne bolestivý jazyk), zúženie pažeráka (trubica spájajúca ústnu dutinu a žalúdok).
- Hlásené boli abnormálne pečeňové testy. Uvedené je možné diagnostikovať len na základe laboratórnych krvných testov.
Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky
- Ak máte bolesť ucha, výtok z ucha a/alebo infekciu ucha, obráťte sa na svojho lekára. Mohli by to byť prejavy poškodenia kosti v uchu.
Po uvedení lieku na trh boli hlásené (neznáma frekvencia hlásenia):
- Vypadávanie vlasov.
- Poruchy pečene, niektoré prípady boli hodnotené ako závažné.
Zriedkavo môže na začiatku liečby dôjsť k poklesu hladiny vápnika a fosfátov v krvi. Uvedené zmeny sú spravidla malé a nespôsobujú žiadne príznaky.