následkom zvýšeného rizika hubových infekcií.
Ketokonazol nepenetruje dobre do CNS. Preto by sa hubové meningitídy nemali liečiť perorálnym ketokonazolom.
4.2. Dávkovanie a spôsob podávania
Aby sa dosiahla maximálna absorpcia, Nizoral by sa mal užívať počas jedla.
Liečba:
Dospelí
- Kožné, gastrointestinálne a systémové infekcie:
Jedna tableta (= 200 mg) jedenkrát denne. Pri nedostatočnej odpovedi na túto dávku by sa dávka mala zvýšiť na 2 tablety (= 400 mg) jedenkrát denne.
- Vaginálna kandidóza: dve tablety (= 400 mg) jedenkrát denne. Deti
- Deti s hmotnosťou 15 - 40 kg: pol tablety (= 100 mg) jedenkrát denne.
- Deti s hmotnosťou nad 40 kg: ako dospelí.
Všeobecne sa odporúča, aby sa táto dávkovacia schéma používala kontinuálne bez prerušenia ešte najmenej 1 týždeň po vymiznutí všetkých príznakov a po obdržaní negatívnych výsledkov kultivačných vyšetrení.
Profylaxia pacientov s imunodeficienciou:
- Dospelí: 2 tablety (= 400 mg) denne.
- Deti: 4-8 mg/kg hmotnosti.
Zvyčajné trvanie liečby:
- vaginálna kandidóza: 5 po sebe nasledujúcich dní;
- kožné mykózy spôsobené dermatofytmi približne 4 týždne;
- pityriasis versicolor: 10 dní;
- orálne a kožné mykózy spôsobené kandidami: 2-3 týždne;
- infekcie vlasov: 1-2 mesiace;
- infekcie nechtov: 6-12 mesiacov: taktiež závisí od rýchlosti rastu nechtov;
vyžaduje sa úplné odrastenie postihnutého nechta;
- systémová kandidóza: 1-2 mesiace;
- parakokcidioidomykóza, histoplazmóza, kokcidioidomykóza: optimálne trvanie liečby je 3-6 mesiacov.
4.3. Kontraindikácie
Nizoral by sa nemal podávať pacientom s akútnym alebo chronickým ochorením pečene alebo pacientom so známou precitlivenosťou na akékoľvek zložky tohto lieku.
Spolu s Nizoral tabletami je kontraindikované použitie terfenadínu, astemizolu, mizolastínu, cisapridu, triazolamu, perorálneho midazolamu, dofetilidu, chinidínu, pimozidu, inhibítorov HMG-CoA reduktázy metabolizovaných prostredníctvom CYP3A4, ako sú simvastatín a lovastatín.
4.4. Špeciálne upozornenia
Nizoral môže spôsobiť klinicky závažné liekové interakcie (pozri 4.5: Liekové a iné interakcie).
Znížená acidita žalúdka: Absorpcia je narušená, keď je acidita žalúdka znížená. Pacientom, ktorí užívajú lieky neutralizujúce kyselinu (napr. alumíniumhydroxid), by sa tieto nemali podávať najmenej 2 hodiny po užití lieku Nizoral. Pacientom s achlórhydriou, ako sú niektorí pacienti s AIDS a pacienti užívajúci inhibítory sekrécie kyseliny (napr. H2-antagonisty, inhibítory protónovej pumpy), sa odporúča podávať Nizoral s cola nápojmi.
Niekedy sa môže vyskytnúť mierne prechodné asymptomatické zvýšenie transamináz alebo alkalickej fosfatázy. Táto asymptomatická reakcia nie je závažná a nevyžaduje prerušenie liečby, ale pacienti by mali byť monitorovaní.
Ak liečba liekom Nizoral trvá dlhšie ako 2 týždne, mali by sa vykonať hepatálne testy:
pred liečbou, po 2 týždňoch liečby a neskôr v mesačných intervaloch.
Je dôležité poučiť pacienta chronicky liečeného liekom Nizoral o príznakoch ochorenia pečene, ako sú abnormálna únava, horúčka, tmavý moč, svetlá stolica alebo žltačka. Medzi faktory zvyšujúce riziko hepatitídy patria: ženy vo veku nad 50 rokov, ochorenie pečene v anamnéze, známa lieková intolerancia, dlhotrvajúca liečba a súčasné užívanie liekov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť pečeňové funkcie.
Ak sa vyskytnú príznaky hepatitídy, alebo ak vyšetrenie pečeňových funkcií potvrdí ochorenie pečene, liečba by sa mala ihneď ukončiť.
V prípadoch ochorení vyžadujúcich dlhodobú liečbu, ale neohrozujúcich život, by sa malo pred použitím ketokonazolu zvážiť riziko a prospech liečby.
U dobrovoľníkov liečených dennými dávkami 400 mg a vyššími Nizoral vyvolal zníženie odpovede kortizolu na stimuláciu ACTH. Preto by sa mali monitorovať adrenálne funkcie pacientov s adrenálnou insuficienciou alebo s hraničnými adrenálnymi funkciami a pacientov, ktorí sú dlhšiu dobu vystavení stresu (veľký operačný výkon, intenzívna starostlivosť atď.).
4.5. Liekové a iné interakcie
1. Lieky ovplyvňujúce metabolizmus ketokonazolu:
Enzým-indukujúce lieky, ako sú rifampicín, rifabutín, karbamazepín, izoniazid a fenytoín významne znižujú biodostupnosť ketokonazolu.
Lieky, ktoré ovplyvňujú aciditu žalúdka: pozri Špeciálne upozornenia.
Ritonavír zvyšuje biodostupnosť ketokonazolu. Pri súčasnom podaní by sa preto malo zvážiť zníženie dávky ketokonazolu.
2. Účinok ketokonazolu na metabolizmus iných liekov:
Ketokonazol môže inhibovať metabolizmus liekov metabolizovaných niektorými hepatálnymi P450 enzýmami, najmä CYP3A. To môže spôsobiť zvýšenie a/alebo predĺženie ich účinku, vrátane nežiaducich účinkov.
Príklady:
Lieky, ktoré by sa nemali používať počas liečby ketokonazolom:
Terfenadín, astemizol, mizolastín, cisaprid, triazolam, perorálny midazolam, dofetilid, chinidín, pimozid, inhibítory HMG-CoA reduktázy metabolizované prostredníctvom CYP3A4, ako sú simvastatín a lovastatín.
Lieky, ktorých plazmatické hladiny, účinky alebo nežiaduce účinky by sa mali monitorovať. Ak sa podávajú s ketokonazolom, ich dávkovanie by sa malo v prípade nutnosti znížiť.
- perorálne antikoagulanciá;
- inhibítory HIV proteázy, ako sú indinavír, saquinavír;
- niektoré antineoplastické látky, ako sú vinca alkaloidy, busulfan a docetaxel;
- blokátory kalciového kanála metabolizované prostredníctvom CYP3A4, ako sú
dihydropyridíny a pravdepodobne verapamil;
- niektoré imunosupresíva: cyklosporín, takrolimus, rapamycín = sirolimus;
- iné: digoxín, karbamazepín, buspiron, alfentanil, sildenafil, alprazolam, brotizolam, midazolam i. v., rifabutín, metylprednizolón, trimetrexát, ebastín a reboxetín.
Zaznamenali sa výnimočné prípady reakcií podobných reakciám po požití disulfiramu a alkoholu charakterizovaných sčervenením kože, kožným exantémom, periférnymi edémami, nauzeou a bolesťami hlavy. Všetky príznaky úplne ustúpili v priebehu niekoľkých hodín.
4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Nizoral spôsobuje syndaktýliu u potkanov v dávke 80 mg/kg. Údaje o použití lieku Nizoral u ťarchavých žien nie sú k dispozícii. Preto sa Nizoral nemá podávať počas ťarchavosti, pokiaľ očakávaný prospech neprevýši možné riziko pre plod.
Nizoral sa vylučuje do materského mlieka, a preto sa neodporúča, aby matky počas liečby dojčili.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Nizoral neovplyvňuje schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8. Nežiaduce účinky
V súvislosti s užívaním Nizoral tabliet sa najčastejšie zaznamenali nežiaduce účinky gastrointestinálneho pôvodu: dyspepsia, nauzea, bolesti brucha a hnačky. Menej často sa zaznamenali nežiaduce účinky zahŕňajúce bolesti hlavy, reverzibilné zvýšenie hepatálnych enzýmov, poruchy menštruácie, závraty, fotofóbia, parestézie a reakcie z precitlivenosti. Veľmi zriedkavo sa vyskytli: trombocytopénia, alopécia, impotencia a reverzibilné zvýšenie intrakraniálneho tlaku (napríklad edém papily, vyklenutie fontanel u dojčiat).'
Pri použití vyšších dávok, než sú odporúčané terapeutické dávky 200 alebo 400 mg denne, sa ojedinele zaznamenala reverzibilná gynekomastia a oligospermia.
Pri terapeutickej dávke 200 mg jedenkrát denne sa môže vyskytnúť prechodné
zníženie plazmatických hladín testosterónu. Po podaní lieku Nizoral sa hladiny testosterónu normalizujú v priebehu 24 hodín. Počas dlhotrvajúcej liečby v tejto dávke sa hladiny testosterónu zvyčajne významne nelíšia od kontroly.
Počas liečby prípravkom Nizoral sa zaznamenala hepatitída (pravdepodobne idiosynkratická). Zvyčajne je reverzibilná, ak sa liečba okamžite ukončí.
4.9. Predávkovanie
Pri náhodnom predávkovaní sú potrebné podporné opatrenia. Počas prvej hodiny po požití sa môže vykonať výplach žalúdka a podať aktívne uhlie.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antimykotikum na systémové použitie
ATC kód: J02AB02
Ketokonazol je syntetický imidazolový dioxolánový derivát s fungicídnym a fungistatickým účinkom voči dermatofytom, kvasinkám (Candida, Pityrosporum, Torulopsis, Cryptococcus), dimorfným hubám a eumycétam. Menej citlivé sú: Aspergillus sp., Sporothrix schenckii, niektoré Dematiaceae, Mucor sp. a iné fykomycéty okrem Entomophthorales.
Ketokonazol inhibuje biosyntézu ergosterolu v hubách a mení zloženie ďalších lipidových zložiek v membráne.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Vrcholové plazmatické hladiny približne 3,5 μg/ml sa dosahujú počas 1 až 2 hodín po perorálnom podaní dávky 200 mg súčasne s jedlom. Následná eliminácia z plazmy je bifázická s polčasom 2 hodiny počas prvých 10 hodín a 8 hodín neskôr. Po absorpcii z gastrointestinálneho systému sa ketokonazol mení na niekoľko inaktívnych metabolitov. Hlavnými metabolickými cestami sú oxidácia a degradácia imidazolového a piperazínového kruhu, oxidatívna O-dealkylácia a aromatická hydroxylácia. Asi 13% dávky sa vylučuje močom, pričom 2-4% tvorí nezmenený liek. Liek sa vylučuje prevažne žlčou do intestinálneho systému. In vitro sa v plazme asi
99% viaže najmä na albumínovú frakciu. Len zanedbateľné množstvo ketokonazolu preniká do cerebrospinálneho moku. Ketokonazol je slabý dibázický agens a jeho disolúcia a absorpcia vyžaduje kyslé prostredie.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Zvláštne predklinické údaje o bezpečnosti sa nezaznamenali.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1. Zoznam pomocných látok
maydis amylum, lactosum monohydricum, polyvidonum, cellulosum microcristallinum, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas
6.2. Inkompatibility
Nie sú známe žiadne inkompatibility.
6.3. Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob uchovávania
Uchovávajte pri teplote 15 – 30 °C na suchom mieste. Chráňte pred svetlom. Uschovávajte mimo dosahu detí.
6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Blister PVC / Al, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka. Veľkosť balenia: 10 alebo 30 tabliet.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
JANSSEN PHARMACEUTICA N.V. B-2340 Beerse
Belgicko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO:
26/0230/80-C/S
9. DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
jún 2001