Na čo sa MIDAZOLAM KALCEKS 122021 používa?
Midazolam Kalceks patrí do skupiny liekov nazývaných benzodiazepíny (sedatíva). Je to liek s krátkodobým účinkom, ktorý sa používa k navodeniu sedatívneho stavu (stav pokoja, ospalosti alebo spánku) a k úľave od úzkosti a svalového napätia. Tento liek sa používa:
- K navodeniu sedácie pri vedomí (upokojenie alebo ospalosť v bdelom stave) u dospelých a detí.
- K sedácii dospelých a detí na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
- K anestézii u dospelých (premedikácia pred navodením anestézie, navodenie anestézie, ako sedatívna zložka s ďalšími liekmi pre zachovanie anestézie).
- K premedikácii pred navodením anestézie u detí.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Prestaňte používať midazolam a okamžite povedzte lekárovi, ak spozorujete niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov. Môžu byť život ohrozujúce a možno budete potrebovať okamžité lekárske ošetrenie:
− Anafylaktický šok (život ohrozujúca alergická reakcia). Príznaky môžu zahŕňať náhlu vyrážku, svrbenie alebo žihľavku a opuch tváre, pier, jazyka alebo iných častí tela. Môže sa tiež objaviť dýchavičnosť, sipot alebo problémy s dýchaním.
− Srdcový záchvat (zástava srdca). Prejavy môžu zahŕňať bolesť na hrudníku, ktorá prechádza na krk, ramená a dolu na ľavú ruku.
− Ťažkosti alebo komplikácie s dýchaním (niekedy vedúce k zástave dýchania).
− Dusenie a náhla blokáda dýchacích ciest (laryngospazmus).
Život ohrozujúce vedľajšie účinky sú pravdepodobnejšie u dospelých vo veku nad 60 rokov a u pacientov, ktorí už mali problémy s dýchaním alebo srdcom, najmä ak je injekcia podaná príliš rýchlo alebo vo vysokej dávke.
Ďalšie možné vedľajšie účinky:
Boli hlásené nasledujúce vedľajšie účinky, ale ich frekvencia nie je známa a z dostupných údajov sa nedá odhadnúť:
Poruchy imunitného systému: celkové alergické reakcie (reakcie na koži, reakcie kardiovaskulárneho systému, sipot).
Psychické poruchy: zmätenosť, dezorientácia, emočné poruchy a poruchy nálady, zmeny libida. Boli hlásené paradoxné reakcie ako napr. nepokoj, agitácia (pohybový nepokoj),podráždenosť, nervozita, kŕče a tras svalov, nepriateľské správanie, bludy, hnev, agresivita, úzkosť, nočné mory, neobvyklé sny, halucinácie, psychózy, neprimerané správanie a iné nepriaznivé účinky na správanie, vzrušenie a útočnosť. Tieto reakcie boli častejšie po rýchlom podaní injekcie alebo pri vysokej dávke. Riziko
výskytu týchto príznakov je vyššie u detí a starších pacientov.
Závislosť: Midazolam môže aj v terapeutických dávkach viesť ku vzniku fyzickej závislosti. Výskyt abstinenčných príznakov zahŕňajúcich kŕče, ktoré sa môžu objaviť po dlhodobej liečbe midazolamom, sa môže zabrániť postupným znižovaním dávky (pozri časť 2 PIL).
Poruchy nervového systému: spavosť a dlhotrvajúca sedácia, znížená pozornosť, ospalosť, bolesť hlavy, závraty, ťažkosti so svalovou koordináciou. Bola hlásená dočasná strata pamäti. Jej trvanie závisí od veľkosti dávky a môže sa objaviť aj po liečbe. V ojedinelých prípadoch môže byť strata pamäti dlhodobejšia. U predčasne narodených detí a novorodencov boli hlásené kŕče.
Poruchy srdca a srdcovej činnosti: Vyskytli sa závažné nežiaduce reakcie, ako napr. nízky krvný tlak, pomalý srdcový tep, dilatácia ciev (napr. návaly horúčavy, mdloby a bolesť hlavy).
Poruchy gastrointestinálneho traktu: nevoľnosť, vracanie, zápcha, sucho v ústach.
Poruchy kože a podkožného tkaniva: vyrážka, alergická reakcia, svrbenie.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania: únava, sčervenanie, opuch kože, krvné zrazeniny a bolesť žíl v mieste vpichu (erytém, tromboflebitída, trombóza).
U pacientov užívajúcich benzodiazepíny (lieky vyvolávajúce upokojenie, ospalosť a spánok) existuje väčšie riziko pádu a zlomenín, najmä u starších pacientov a pacientov užívajúcich iné sedatíva (vrátane alkoholických nápojov).
U pacientov so závažným ochorením obličiek je výskyt vedľajších účinkov pravdepodobnejší.