ávažnosti bolesti, úvodná dávka je 50 mg alebo 100 mg; a nasledujúce dávky 50 mg alebo 100 mg, v závislosti od klinickej potreby každých štyri až šesť hodín. Pri akútnej bolesti sa zvyčajne odporúča iniciálna dávka 100 mg, pri chronickej bolesti sa ako úvodná dávka zvyčajne odporúča 50 mg. Liečbu je treba limitovať a prerušiť a podávať len keď si to klinický stav vyžaduje. Celková denná dávka nesmie prekročiť 400 mg.
Parenterálne podávanie: Mabron injekčný roztok sa podáva intramuskulárne, ako pomalá intravenózna injekcia, alebo rozpustený v infúznom roztoku (pozri špeciálne upozornenia).
Zvyčajná dávka je 50 mg alebo 100 mg každé štyri až šesť hodín intravenóznym alebo intramuskulárnym podaním, ale dávkovanie sa prispôsobuje závažnosti bolesti a odpovedi pacienta.
Intravenózna injekcia sa podáva pomaly, počas dvoch alebo troch minút. Celková denná dávka všeobecne nesmie prekročiť 400 mg, výnimočne maximálne 600 mg.
Starší pacienti: Prispôsobenie dávkovania nie je nevyhnutné, avšak treba zobrať do úvahy predĺženie biologického polčasu v závislosti od narastajúceho veku.
Obličkové zlyhanie: Vylučovanie tramadolu sa môže predĺžiť, avšak prispôsobenie dávkovania nie je
nevyhnutné, ale dávkovací interval sa predlžuje na 12 hodín (klírens kreatitnínu 〈 30 ml/min).
V prípade ťažkého obličkového zlyhania (klírens kreatinínu 〈 10 ml/min) sa použitie tramadolu neodporúča. Zlyhávanie pečene: Vylučovanie tramadolu sa môže predĺžiť, avšak prispôsobenie dávkovania nie je nevyhnutné, ale dávkovací interval sa predlžuje na 12 hodín.
Obličková dialýza: Prispôsobenie dávkovania u pacientov po dialýze sa zvyčajne nevyžaduje pre minimálne vylučovanie tramadolu hemodialýzou alebo hemofiltráciou.
Deti mladšie ako 12 rokov: Neodporúča sa.
4.3. Kontraindikácie
Kontraindikácie sú u pacientov, u ktorých sa zistila:
− precitlivenosť na tramadol;
− aktuálna intoxikácia alkoholom, hypnotikami, centrálne pôsobiacimi analgetikami, opioidmi alebo psychotropnými látkami;
− pacienti dostávajúci, alebo ktorí dostávali pred štrnástimi dňami inhibítory monoaminooxidázy.
4.4. Špeciálne upozornenia
Varovania: U lieku Mabron sa popisuje, že môže vyvolať fyzickú závislosť a abúzus, ale nezaznamenali sa žiadne takéto prípady.
Nepotláča abstinenčné príznaky po vynechaní morfínu, preto nie je vhodný ako náhrada u pacientov so závislosťou na opioidoch.
Opatrenia: Mabron sa musí užívať s opatrnosťou u pacientov so zvýšeným intrakraniálnym tlakom, poraneniami hlavy, sklonom ku kŕčom, s ťažkým poškodením pečene, s ťažkým poškodením obličiek a u pacientov, ktorí sú v šoku.
Ak pacient užíva lieky tlmiace funkcie CNS, alebo ktoré spôsobujú útlm dýchania, musí sa mu tiež venovať zvýšená pozornosť.
U pacientov, ktorí užívali tramadol v normálnych liečebných dávkach sa veľmi zriedkavo vyskytol útlm dýchania. (Zistilo sa, že použitie počas celkovej anestézy uľahčuje zobudenie, preto takéto použitie sa neodporúča).
4.5. Liekové a iné interakcie
Súčasné podávanie lieku Mabron s ostatnými centrálne pôsobiacimi liekmi a alkoholom, môže potencovať tlmivý účinok na CNS. (Súčasné podávanie lieku Mabron s cimetidínom vedie ku klinicky nesignifikantným zmenám hladiny tramadolu v sére, preto nie je potrebné upravenie dávkovacieho režimu).
Súčasné podávanie lieku Mabron s karbamazepínom vedie k poklesu sérovej koncentrácie tramadolu so zodpovedajúcim poklesom efektivity a trvania analgézie.
Na teoretickom základe existuje možnosť interakcií tramadolu s lítiom, 5-HT a noradrenalín potencujúcimi antidepresívami, hoci nie sú o tom žiadne informácie.
4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Gravidita: pri štúdiach na zvieratách sa zaznamenala minimálna embryotoxicita, ktorej prejavom je oddialená osifikácia. O použití tramadolu počas ťarchavosti u ľudí nie sú dostatočné údaje o bezpečnosti prípravku, preto sa nesmie používať.
Dojčenie: Tramadol a jeho metabolity sa našli v materskom mlieku, v prípade potreby je možné užiť 0,1%
dávky, preto sa tramadol nesmie užívať počas laktácie.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlo a obsluhovať stroje
Mabron môže spôsobiť ospalosť - tento efekt sa potencuje alkoholom a ostatnými liekmi tlmiacimi CNS. Pacienti sa musia upozorniť, aby neriadili alebo neobsluhovali stroje, ak sú ovplyvnení účinkom lieku.
4.8. Nežiaduce účinky
Zvýšený výskyt nežiaducich účinkov môže byť v súvislosti s rýchlym intravenóznym podaním.
Gastrointestinálny trakt: dávenie, nutkanie na dávenie a sucho v ústach.
CNS: únava, vyčerpanosť, ospalosť, somnolencia, závrat, bolesti hlavy, zmätenosť a halucinácie, útlm dýchania. Epileptiformné kŕče, ktoré nasledujú po intravenóznom podaní; dysfória a závislosť sú zriedkavé.
Ostatné nežiaduce účinky: zaznamenala sa diaforéza, zriedkavý je výskyt kožných vyrážok, tachykardia, ortostatická hypotenzia, vzostup krvného tlaku, bradykardia, návaly, synkopy a anafylaxia. (Sú informácie o dyskrázii krvi počas liečby tramadolom, hoci príčinná súvislosť sa nezaznamenala).
4.9. Predávkovanie
Symptómy: typické pre opioidné analgetiká, vrátane dávenia, kardiovaskulárneho zrútenia, miózy, kŕčov, potlačenia dýchania, sedácia a kóma.
Liečba: zabezpečenie podporných opatrení na zachovanie dýchania a kardiovaskulárnych funkcií. Útlm dýchania je reverzibilný po podaní naloxonu, na kontrolu záchvatov sa môže podať Diazepam. Hemodialýza/hemofiltrácia vedie len k minimálnemu vylúčeniu tramadolu, preto nie je vhodná ako jediná liečebná metóda na detoxikáciu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
ATC: N02AX02 – analgetika, anodyna (opioidy)
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Mabron je centrálne pôsobiace analgetikum s neselektívnym pôsobením na mí, delta a kapa opioidné receptory; ukazuje sa, že má väčšiu afinitu k mí receptorom. Doplnkový účinok v analgetickom pôsobení, je inhibícia neuronálneho spätného vychytávania noradrenalínu a zvýšenie uvoľňovania serotonínu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
'
Polčas eliminácie tramadolu u zdravých mladých dobrovoľníkov, sa udáva od 5,1 hodiny do 5,9 hodiny; ukazuje sa menšia závislosť od veku; so vzrastajúcim vekom je trend narastania biologického polčasu. U pacientov s poškodenou funkciou pečene (cirhóza pečene), konečný biologický polčas narastá dvojnásobne až trojnásobne; podobne u pacientov s poškodenými obličkovými funkciami (klírens kreatinínu medzi 5 až 80 ml/min), konečný biologický polčas narastá jeden až jeden a polnásobne ako normálne.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V štúdiach s jednorázovým a opakovaným podaním u potkanov a psov v dávkach desaťnásobne vyšších ako je liečebná dávka u ľudí, sa zaznamenala toxicita; symptómy boli typické ako pre opioidy - nekľud, dávenie, tras a kŕče. V skúškach na mutagenicitu sa nezaznamenala mutagenicita.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Mabron injekčný roztok obsahuje: natrii acetas, aqua ad iniectabilia.
Mabron 50 mg kapsuly obsahujú tieto pomocné látky: croscarmellosum natricum, povidonum, cellulosum microcristallinum, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas, titanii dioxidum. Obal kapsuly obsahuje: gelatina, titanii dioxidum, flavum quinolini (E104), ferri oxidum flavum (E172), ceruleum nitens FCF (E133).
6.2 Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
Mabron injekčný roztok - 5 rokov
Mabron 50 mg kapsuly - 5 rokov
6.4 Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Mabron injekčný roztok sa musí skladovať od 15°C - 25°C (izbová teplota), chrániť pred svetlom.
Mabron 50 mg kapsuly sa musia skladovať na suchom mieste, chránené pred svetlom a teplotou nepresahujúcou 25°C. Skladovať mimo dosahu detí.
6.5 Vlastnosti a zloženie obalu
Mabron injekčný roztok: hnedé, sklenené ampulky, informácia pre použivateľa, papierová skladačka. Mabron 50 mg kapsuly: Al/PVC blistre, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka. Klinické balenie: liekovka z plastickej hmoty s potrebným označením
Veľkosť balenia: Mabron 50 mg kapsuly: 10x50 mg, 20x50 mg, 30x50 mg, klinické balenie
Mabron injekčný roztok: 5x2 ml, 10x2 ml, 100x2 ml
6.6 Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Mabron injekčný roztok sa musí otvoriť podľa zásad asepsy. Musí sa použiť ihneď a nepoužitý obsah sa musí zničiť.
Ak sa podáva intravenózne, musí sa podávať ako pomalá intravenózna injekcia, alebo rozustený ako roztok v intravenóznej infúznej tekutine a podáva sa ako infúzia.
Mabron 50 mg kapsuly sa musia prehltnúť celé s malým množstvom vody, ak je to potrebné.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Medochemie Ltd, Limassol, Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
MABRON injekčný roztok: 65/0459/94-S MABRON 50 mg kapsuly: 65/0076/93-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE/ DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Predĺženie registrácie lieku MABRON injekčný roztok do: 30.07.2009
Predĺženie registrácie lieku MABRON 50 mg kapsuly do: 30.06.2008
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
Jún 2005