LUCETAM sol inj 10x5 ml (ampulka sklenená)

slexie u detí môže Lucetam® pomôcť zlepšiť učenie u dyslexických detí, za predpokladu, že nie sú mentálne retardované. Pred začatím liečby Lucetamom u detí by sa malo vylúčiť aj poškodenie kvôli sociálnym vplyvom a/alebo vplyvom okolia. Tento prípravok by sa nemal použiť ako substitúcia vhodného nápravného vzdelávania. Pre túto indikáciu sa prednostne používajú filmom obalené tablety Lucetam®.

4.2. Dávkovanie a spôsob podávania


Liečbu je potrebné určiť individuálne. Do úvahy treba brať aj odozvu pacienta.

Injekčný roztok Lucetam® sa môže podávať ako intravenózna (i.v.) infúzia.

Denná dávka sa pohybuje v rozsahu od 30 do 160mg/kg. Priemerná počiatočná dávka pre dospelých je 2400mg/deň, udržiavacia dávka 1200-2400mg/deň. Maximálna denná dávka je 4800mg a má sa podať v 2-4 rozdelených dávkach.

V závislosti od stavu pacienta sa odporúča, ak je to možné, prejsť z parenterálnej na perorálnu liečbu Lucetamom.

Vyššie než obvyklé dávky môžu byť opodstatnené v nasledujúcich situáciách:
- obdobie ukončenia konzumácie alkoholu: 12g/deň, potom udržiavacia dávka 2400mg/deň,
- adjuvantná liečba mozgového myoklonu: odporúča sa začať s dávkou 4,8g/deň. Ak je potrebné, môže sa zvýšiť každé 3-4 dni po 4,8g na maximum 20g za deň. Odporúča sa niekoľko dní udržať liečbu vysokou dávkou predtým, než sa začne postupné redukovanie dávky. Treba dať pozor, aby pacienti ostali bez symptómov.
- organický psychosyndróm u starších pacientov: v liečbe so 4800mg/deň je lepšie pokračovať počas niekoľkých týždňov. Potom možno podávať udržiavaciu dávku 1200-2400mg/deň,
- cerebro-vaskulárne príhody a kognitívne deficity spôsobené zranením hlavy: denná dávka 9-12g môže byť podaná počas prvých 2 týždňov, následne udržiavacia dávka 2400mg/deň počas aspoň 3 týždňov.

Pacienti s narušenou renálnou funkciou: u týchto pacientov je potrebné nastavenie dávky. Odporúča sa nasledujúca schéma:

Klírens kreatinínu
sérový kreatinín
dávka
40-60ml/min.
1,25-1,7mg
1/2 normálnej dávky
20-40ml/min.
1,7-3,0mg
1/4 normálnej dávky

4.3. Kontraindikácie


Tento prípravok sa nemá podávať v nasledujúcich prípadoch:
- pacienti trpiaci závažnou obličkovou nedostatočnosťou (glomerulárna filtrácia pod 20ml/min.),
- hypersenzitivita na piracetam alebo inú zložku prípravku,
- tehotné ženy a/alebo dojčiace matky.

4.4. Špeciálne upozornenia


Pacientov s narušenou renálnou funkciou treba často monitorovať a viesť pod prísnym dohľadom. Pre nastavenie dávky pre týchto pacientov sa odporúča postupovať podľa horeuvedených inštrukcií.
Pred začatím liečby Lucetamom u geriatrických pacientov sa odporúča vykonať dôkladné vyšetrenie obličkových funkcií.

Lucetam® znižuje prah vzniku kŕčov, preto zvyšuje ich riziko pri epilepsii. Pri epileptických pacientoch liečených Lucetamom sa odporúča úprava dávkovania antikonvulzívnej terapie aj pri dosiahnutí dobrých liečebných výsledkov.

U pacientov, ktorí trpia hypertyreózou alebo sú liečení tyroidálnymi hormónmi, je vhodná zvýšená starostlivosť.

Liečba Lucetamom sa nemá prerušiť náhle.

4.5. Liekové a iné interakcie


Opatrnosť je namieste pri podávaní Lucetamu súčasne s nasledujúcimi liekmi:
- látkami stimulujúcimi CNS (nárast stimulačného účinku),
- neuroleptikami (nárast hyperkinézy),
- tyroidálnymi hormónmi (môžu zvýšiť centrálne účinky, napr. tremor, úzkosť, nepokoj, poruchy spánku a zmätenosť).

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie


Liečba Lucetamom počas gravidity a laktácie je kontraindikovaná, pretože liek preniká placentou a vylučuje sa do materského mlieka.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje


Obmedzovanie, čo sa týka vedenia vozidiel, obsluhy strojov a činností so zvýšeným rizikom úrazu, nie je potrebné, ak sa pacienti nesťažujú na vážne vedľajšie účinky, ktoré môžu pri takýchto činnostiach prekážať.

4.8. Nežiaduce účinky


Väčšina nasledujúcich vedľajších účinkov sa prejavuje u starších pacientov a/alebo pri denných dávkach nad 2400mg: nervozita, podráždenosť, úzkosť, agitovanosť, agresívne správanie, poruchy spánku, hyperstimulácia a zvýšená pohybová aktivita.
Menej často sa môže objaviť nevoľnosť a vracanie, hnačka a bolesť žalúdka. Zriedkavo sa popisuje hypo- alebo hypertenzia, závrat, bolesti hlavy, tremor, zvýšenie sexuálnej žiadostivosti a alergické reakcie. Príležitostne sa objavujú paradoxné nežiaduce účinky ako somnolencia a únava. Tieto nežiaduce účinky ustupujú pri postupnom znižovaní dávky Lucetamu.

4.9. Predávkovanie


Liek nie je toxický ani vo vysokých dávkach.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterapeutická skupina: nootropikum.
ATC kód: N06BX03
Piracetam, účinná zložka injekčného roztoku Lucetam®, je cyklickým derivátom kyseliny g‑aminomaslovej (GABA). Je známy aj ako „nootropná" látka. Existuje množstvo návrhov definovania presného mechanizmu pôsobenia tejto látky. V dôsledku jeho spletitosti sa nenašlo presné vysvetlenie. Primárnym účinkom tohto lieku je zvýšenie a zlepšenie intelektuálnych funkcií, ako je učenie, pamäť a myslenie. Piracetam pôsobí na nervové bunky prostredníctvom zvyšovania metabolizmu nukleotidov. Usudzuje sa, že pôsobí aj prostredníctvom komplexu interferujúceho s glutamátovou, acetylcholínovou, noradrenalínovou, dopamínovou a 5-hydroxytryptamínovou neurotransmisiou. Podstatné sú aj jeho účinky na proteínový/lipidový metabolizmus. Výsledkom je následný nárast využitia kyslíka a glukózy v mozgu.

Iným opísaným účinkom lieku je jeho zvýšená inhibícia agregácie krvných doštičiek. Tiež umožňuje prekonať poruchy mikrocirkulácie v mozgovom tkanive spôsobené deformovanými červenými krvinkami. Podľa údajov získaných z experimentov na zvieratách sa piracetam pokladá za látku ochraňujúcu mozog pred hypoxiou, traumou, nevratným poškodením, účinkom chemických toxínov (vrátane alkoholu) a elektrokonvulziami, či aspoň potláčajúcu ich škodlivé účinky. Nemá sedatívny ani anxiolytický účinok.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti


Lieková farmakokinetika intravenózne podaného piracetamu sa študovala na niektorých živočíšnych modeloch ako aj na zdravých dobrovoľníkoch. U myší a potkanov boli farmakokinetické parametre nasledujúce:

Druh

IV dávka (mg/kg)
t1/2 (h)
Vd (L/kg)
AUC (mg/L.h)
CL (ml/min/kg)
Myš
10
0,51
0,57
12,88
12,94
Myš
50
0,56
0,59
68,75
12,12
Myš
250
0,52
0,64
292,25
14,25
Potkan
10
1,16
0,77
21,71
7,67
Potkan
20
1,12
0,60
134,02
6,22
Potkan
250
1,14
0,63
650,59
6,40

U zdravých dobrovoľníkov sa farmakokinetika piracetamu sledovala po i.v. a aj perorálnom podaní. Zistenia boli podobné po každom podaní.

DISTRIBÚCIA
Eliminačný polčas lieku je 4-5 hodín v plazme, a 6-8 hodín v CSF (cerebro-spinálna tekutina). Vysoké koncentrácie lieku sa zisťujú v mozgovej kôre, mozočku a v početných bazálnych gangliách.

METABOLIZMUS'
Liek sa v tele nemetabolizuje.

VYLUČOVANIE
Piracetam sa primárne vylučuje nezmenený močom. Liek preniká placentou a vylučuje sa do materského mlieka.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti


AKÚTNA TOXICITA
Akútne toxické účinky piracetamu sa hodnotili testovaním na potkanoch, myšiach a psoch v skupinách po 10-30 zvierat v experimente. U hlodavcov a psov bola po jednotlivej perorálnej dávke piracetamu hodnota LD50>10g/kg. Výsledkom jednotlivej i.v. dávky boli hodnoty LD50>8g/kg u hlodavcov a LD50>5g/kg u psov. V oboch štúdiách došlo k uhynutiu zvierat 24 hodín resp. 1 týždeň po podaní dávky potkanom resp. myšiam. Možno uzavrieť, že akútna toxicita piracetamu je zanedbateľná.

Štúdium akútnej toxicity sa vykonalo aj podaním opakovanej dávky potkanom a psom. Subkutánne (dávky 100mg/kg), perorálne (6g/kg) a intravenózne (100, 320 a 1000mg/kg) denné podávanie počas dlhšieho obdobia (4-5 týždňov) nevyvolalo žiadne zmeny pri makroskopickom a mikroskopickom vyšetrení tkanív rozličných orgánových systémov. Hematologické, biochemické a EKG parametre sa zaznamenávali pred, počas a po experimentoch, pričom žiaden z parametrov neprekročil v dôsledku liečby normálne hodnoty alebo hodnoty zistené v kontrolnej skupine.

CHRONICKÁ TOXICITA
Potkany, ktorým sa podávali perorálne dávky 100, 300 a 1000mg/kg piracetamu denne počas 6 mesiacov, 5 dní v týždni, boli posudzované vo 8. týždni, 3. a 6. mesiaci štúdie. Neboli zaznamenané žiadne klinické (vrátane správania a telesnej hmotnosti) ani hematologické zmeny pokusných zvierat oproti kontrolnej skupine. Vyšetrenie orgánov po utratení zvierat nepreukázalo žiadny dôkaz zmien, ktoré by boli vyvolané podávaním lieku.

Na psoch sa vykonala jednoročná štúdia zvyšovania dávok. Úvodné dávky 1g/kg sa podávali počas 4 týždňov, zvýšili sa na 3g/kg v nasledujúcich 3 týždňoch a potom na 6g/kg počas ďalších 31 týždňov. Posledné zvýšenie dávky bolo na 10g/kg počas posledných 13 týždňov. Vyšetrenie zvierat sa vykonalo pre začiatkom podávania, vo 4., 8., 12., 18., 38. a 50. týždni štúdie. Všetky zaznamenané nálezy podporujú stanovisko, že piracetam nemá žiadne toxické účinky napriek dlhodobej liečbe a pomerne vysokému dávkovaniu.

REPRODUKČNÁ TOXICITA
Vykonali sa štúdie s dávkami od 300 do 2700mg/kg na samcoch aj na samiciach potkanov v rozličnom čase pred párením. Účelom štúdií bolo vyhodnotiť sexuálne správanie zvierat a ich rozmnožovaciu schopnosť, správanie samíc počas tehotenstva a vrhu, trvanie a typ vrhu a tiež materinský pud a schopnosť laktácie. Piracetam podaný až 60 dní pred kopuláciou negatívne neovplyvnil žiaden z týchto parametrov.

TERATOGENITA
Teratogénne a embryotoxické vlastnosti piracetamu sa vyšetrovali na myšiach, králikoch a potkanoch v dávkach medzi 100 a 2700mg/kg. Zisťovala sa telesná hmotnosť samíc, počet živých a mŕtvych plodov, makro- a mikroskopické malformácie orgánov a kostry a tiež počet rezorpčných a regresných bodov. Na základe všetkých experimentálnych správ sa dospelo k spoľahlivému záveru, že piracetam nemá žiaden teratogénny účinok v porovnaní s výsledkami podávania potvrdených teratogénnych látok pri podobných experimentálnych podmienkach.

MUTAGENITA
V zmysle štúdií na kmeňoch Salmonella typhimurium a E. coli neboli podané správy o žiadnych mutagénnych účinkoch piracetamu.

KARCINOGENITA
Neboli predložené žiadne správy o možnom karcinogénnom účinku piracetamu.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Zoznam pomocných látok


Natrii acetas, acidum aceticum 98%, aqua ad iniectabilia.

6.2. Inkompatibility


Nie sú dostupné žiadne údaje.

6.3. Čas použiteľnosti


2 roky.

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania.


Uchovávajte za normálnych podmienok, do 250C.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia


Vnútorný obal: sklenená ampulka, PVC púzdro s prepážkami
Vonkajší obal: papierová škatuľka, písomná informáca pre používateľov.

Veľkosť balenia:
10 x 1g / 5ml
4 x 3g / 15ml
20 x 3g / 15ml

6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom


Injekčný roztok Lucetam® sa môže podávať ako intravenózna (i.v.) infúzia


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


EGIS Pharmaceuticals PLC
Keresztúri ul. 30-38, 1106 Budapešť
Maďarsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO


06/0144/01-S


9. DÁTUM REGISTRÁCIE / DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

23.4.2001

10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU


Január 2009

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.