Na čo sa LANZUL používa?
Lanzul a Launzul S sa používa pri nasledovných chorobných stavoch:
- vred na dvanástniku,
- Benígny žalúdkový vred,
- refluxné ochorenie pažeráka (môže sa prejavovať ako pálenie záhy) so zápalom pažeráka ezofagitída) alebo bez zápalu,
- eradikácia Helicobacter pylori (v kombinácii s antibiotikami),
- Zollinger-Ellisonov syndróm a ostatné stavy so zvýšeným vylučovaním žalúdkovej kyseliny.
Lekár vám môže predpísať Lanzul aLanzul S aj na liečbu žalúdkového alebo dvanástnikového vredu, spôsobeného užívaním nesteroidných protizápalových liekov (lieky na liečbu bolesti, zápalu a horúčky).
Lanzul a Lanzul S sa tiež používa ako prevencia relapsu dvanástnikového vredu alebo ako prevencia povrchových poškodení (erózií) alebo hlbokých poškodení (vredov) sliznice žalúdka alebo dvanástnika a na predchádzanie nevoľnosti abolesti v hornej časti brucha (dyspeptický syndróm), ktorá je spôsobená užívaním nesteroidových protizápalových liekov.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Zriedkavé: hnačka, nevoľnosť alebo zápcha (9 %), bolesti hlavy (4,7 %), kožné vyrážky (1,7 %), únava, zriedkavejšie vertigo a respiračné symptómy, ako je faryngitída, rinitída a kašeľ. Menej časté: tráviaci systém - bolesti brucha, anorexia, sucho v ústach, dyspepsia, plynatosť a meteorizmus; svalovokostrový systém - bolesti kĺbov, svalovokostrová bolesť; nervový systém - agitovanosť, strach, kŕče, depresie; respiračný systém - bronchitída, dyspnoe, čkanie; koža- svrbenie, urtikária; špeciálne zmysly - zmena chuti, bolesti očí, tinnitus. Uro-genitálny systém - gynekomastia. Existujú literárne údaje o jednotlivých prípadoch leukopénie, trombocytopénie, eozinofílie a periférnych edémov. Tieto zmeny v laboratórnych parametroch boli pravdepodobne pozorované počas liečby lansoprazolom: zvýšená aktivita pečeňových enzýmov.