Lamotrigine Farmax patrí do skupiny liekov nazývaných antiepileptiká. Používa sa na liečbu dvoch ochorení ‑ epilepsie a bipolárnej poruchy.
Lamotrigine Farmax lieči epilepsiu tým, že v mozgu blokuje signály, ktoré spúšťajú epileptické záchvaty (záchvaty kŕčov).
- U dospelých a detí vo veku 13 a viac rokov sa Lamotrigine Farmax môže používať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi na liečbu epilepsie. Lamotrigine Farmax v kombinácii s inými liekmi sa môže používať aj na liečbu epileptických záchvatov, ktoré sa vyskytujú pri stave nazývanom Lennoxov‑Gastautov syndróm.
- U detí vo veku od 2 do 12 rokov sa Lamotrigine Farmax v kombinácii s inými liekmi môže používať na liečbu uvedených stavov. Môže sa používať samostatne na liečbu epileptických záchvatov nazývaných záchvaty typu absencie.
Lamotrigine Farmax lieči aj bipolárnu poruchu.
Ľudia s bipolárnou poruchou (niekedy nazývanou maniodepresívna psychóza) majú extrémne zmeny nálady, pri ktorých sa obdobia mánie (vzrušenia alebo eufórie) striedajú s obdobiami depresie (hlbokého smútku alebo zúfalstva). U dospelých vo veku 18 a viac rokov sa Lamotrigine Farmax môže používať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi na predchádzanie obdobiam depresie, ktoré sa vyskytujú pri bipolárnej poruche. Zatiaľ nie je známe, akým pôsobením v mozgu Lamotrigine Farmax dosahuje takýto účinok.
Reakcie ohrozujúce potenciálne život: okamžite vyhľadajte lekársku pomoc
U malého počtu ľudí užívajúcich Lamotrigine Farmax sa vyskytuje alergická reakcia alebo kožná reakcia potenciálne ohrozujúca život, ktorá môže prejsť do vážnejších problémov v prípade, keď sa nelieči.
Výskyt týchto príznakov je pravdepodobnejší počas niekoľkých prvých mesiacov liečby Lamotriginom Farmax, najmä ak je počiatočná dávka príliš vysoká alebo ak sa dávka zvyšuje príliš rýchlo alebo ak sa Lamotrigine Farmax užíva s ďalším liekom nazývaným valproát. Niektoré z týchto príznakov sa častejšie vyskytujú u detí, a preto sa musia rodičia zvlášť pozorne zamerať na ich vznik.
Príznaky týchto reakcií zahŕňajú:
- kožné vyrážky alebo začervenanie kože, ktoré môžu prejsť do kožných reakcií ohrozujúcich život zahŕňajúcich rozsiahlu vyrážku spojenú s tvorbou pľuzgierov a odlupovaním kože, najmä v oblasti úst, nosa, očí a pohlavných orgánov (Stevensov Johnsonov syndróm), rozsiahle odlupovanie kože (viac než na 30 % plochy tela toxická epidermálna nekrolýza) alebo rozsiahle vyrážky s postihnutím pečene, krvi a iných orgánov tela (lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými príznakmi, ktorá je tiež známa ako DRESS alebo syndróm z precitlivenosti)
- vriedky v ústach, hrdle, nose alebo na pohlavných orgánoch
- boľavé ústa alebo červené a opuchnuté oči (konjunktivitída)
- vysokú teplotu (horúčku), príznaky podobné chrípke alebo ospalosť
- opuch v oblasti tváre alebo opuchnuté uzliny na krku, v podpazuší alebo v slabinách
- nečakané krvácanie alebo tvorbu krvných podliatin, alebo zmodranie prstov na rukách
- bolesť hrdla, alebo častejšie infekcie (ako je prechladnutie) ako zvyčajne
- zvýšené hladiny pečeňových enzýmov zistené krvnými vyšetreniami
- zvýšenie počtu druhu bielych krviniek (eozinofilov)
- zväčšené lymfatické uzliny
- postihnutie orgánov tela vrátane pečene a obličiek.
V mnohých prípadoch budú tieto príznaky prejavmi menej závažných vedľajších účinkov. Musíte však mať na pamäti, že môžu byť potenciálne život ohrozujúce a môžu prejsť do vážnejších problémov, akým je zlyhanie orgánov, a to v prípade, keď sa neliečia. Ak spozorujete akýkoľvek z týchto príznakov:
ihneď kontaktujte lekára. Váš lekár sa môže rozhodnúť, že vám urobí vyšetrenia pečene, obličiek alebo krvi a môže vám povedať, aby ste Lamotrigine Farmax prestali užívať. Ak u vás vznikne Stevensov Johnsonov syndróm alebo toxická epidermálna nekrolýza, váš lekár vám povie, že lamotrigín už nesmiete nikdy znovu začať užívať.
Veľmi časté vedľajšie účinky
Tieto môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb:
- bolesť hlavy
- kožná vyrážka
Časté vedľajšie účinky
Tieto môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb:
- agresivita alebo podráždenosť
- ospalosť alebo spavosť
- závraty
- tras alebo chvenie rúk
- ťažkosti so spánkom (insomnia)
- nepokoj (agitovanosť)
- hnačka
- suchosť v ústach
- napínanie na vracanie (nauzea) alebo vracanie (dávenie)
- únava
- bolesť chrbta, kĺbov alebo ktorejkoľvek časti tela
Menej časté vedľajšie účinky
Tieto môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb:
- nemotornosť a nedostatočná koordinácia pohybov (ataxia)
- dvojité videnie alebo rozmazané videnie
- nezvyčajné vypadávanie alebo rednutie vlasov (alopécia)
Zriedkavé vedľajšie účinky
Tieto môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb:
- život ohrozujúca kožná reakcia (Stevensov Johnsonov syndróm): (pozrite si aj informácie na začiatku časti 4)
- skupina príznakov spolu zahŕňajúca:
horúčku, napínanie na vracanie, vracanie, bolesť hlavy, stuhnutú šiju a mimoriadnu citlivosť na jasné svetlo. Tieto príznaky môžu byť spôsobené zápalom blán, ktoré pokrývajú mozog a miechu (meningitída). Tieto príznaky zvyčajne vymiznú po ukončení liečby, avšak ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršia, kontaktujte svojho lekára.
- rýchle, neovládateľné pohyby očí (nystagmus)
- svrbenie očí spojené s výtokom z očí a chrastavením očných viečok (konjunktivitída)
Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky
Tieto môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb:
- život ohrozujúca kožná reakcia (toxická epidermálna nekrolýza): (pozrite si aj informácie na začiatku časti 4)
- lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými príznakmi (DRESS
- vysoká teplota (horúčka): (pozrite si aj informácie na začiatku časti 4)
- opuch v oblasti tváre (edém) alebo opuchnuté uzliny na krku, v podpazuší alebo v slabinách (lymfadenopatia): (pozrite si aj informácie na začiatku časti 4)
- zmeny funkcie pečene, ktoré sa ukážu v krvných vyšetreniach, alebo zlyhanie pečene: pozrite si aj informácie na začiatku časti 4
- závažná porucha zrážania krvi, ktorá môže spôsobiť nečakané krvácanie alebo tvorbu krvných podliatin (diseminovaná intravaskulárna koagulácia): (pozrite si aj informácie na začiatku časti 4)
- zmeny, ktoré sa môžu ukázať v krvných vyšetreniach zahŕňajúce znížený počet červených krviniek (anémia), znížený počet bielych krviniek (leukopénia, neutropénia, agranulocytóza), znížený počet krvných doštičiek (trombocytopénia), znížený počet všetkých druhov krvných buniek (pancytopénia) a porucha kostnej drene nazývaná aplastická anémia
- halucinácie (človek „vidí“ veci alebo „počuje“ zvuky, ktoré nie sú skutočné)
- zmätenosť
- pocit neistoty alebo nestability pri chôdzi
- neovládateľné telesné pohyby (tiky), neovládateľné svalové sťahy postihujúce oči, hlavu a trup (choreatetóza) alebo iné nezvyčajné telesné pohyby, ako sú zášklby, tras alebo strnulosť
- častejší výskyt epileptických záchvatov u ľudí, ktorí už majú epilepsiu
- zhoršenie parkinsonovských príznakov u ľudí, ktorí už majú Parkinsonovu chorobu
- reakcia podobná lupusu (príznaky môžu zahŕňať: bolesť chrbta alebo kĺbov, ktorá niekedy môže byť sprevádzaná horúčkou a/alebo pocitom, že ste chorý).
Ďalšie vedľajšie účinky
U malého počtu ľudí sa vyskytli ďalšie vedľajšie účinky, ale presná frekvencia ich výskytu nie je známa:
- prípady porúch kostí vrátane osteopénie a osteoporózy (rednutie kostí) a zlomenín. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, ak antiepileptikum užívate dlhodobo, ak sa u vás v minulosti vyskytla osteoporóza alebo ak užívate steroidy.