hladiny vyššie ako 5 g/l.
Primárna imúnna trombocytopénia
Existujú dve alternatívne schémy liečby:
• 0,8 – 1 g/kg podávané prvý deň, táto dávka sa môže opakovať raz počas troch dní,
• 0,4 g/kg podávaný každý deň v priebehu dvoch až piatich dní. V prípade recidívy sa liečba môže zopakovať.
Guillainov-Barrého syndróm
0,4 g/kg/deň v priebehu 5 dní.
Kawasakiho choroba
1,6 – 2,0 g/kg sa má podávať v rozdelených dávkach v priebehu dvoch až piatich dní alebo 2,0 g/kg
v podobe jednorazovej dávky. Pacienti majú podstúpiť sprievodnú liečbu kyselinou acetylsalicylovou.
Multifokálna motorická neuropatia (MMN)Počiatočná dávka: 2 g/kg podávaná počas 2 – 5 dní.
Udržiavacia dávka: 1 g/kg každé 2 až 4 týždne alebo 2 g/kg každých 4 až 8 týždňov.
Odporúčané dávkovania sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:
Indikácia
| Dávka
| Opakovanie injekcií
|
Substitučná terapia pri primárnej imunodeficiencii
Substitučná terapia pri sekundárnej imunodeficiencii Vrodený AIDS Hypogamaglobulinémia (< 4 g/l) u pacientov po alogénnej transplantácii hematopoetických kmeňových buniek
| počiatočná dávka: 0,4 – 0,8 g/kg potom: 0,2 – 0,8 g/kg
0,2 – 0,4 g/kg
0,2 – 0,4 g/kg
0,2 – 0,4 g/kg
|
každé 3 – 4 týždne na dosiahnutie minimálnej hladiny IgG najmenej 5 – 6 g/l
každé 3 – 4 týždne na dosiahnutie minimálnej hladiny IgG najmenej 5 – 6 g/l
každé 3 – 4 týždne
každé 3 – 4 týždne na dosiahnutie minimálnej hladiny IgG najmenej 5 g/l
|
Imunomodulácia:
Primárna imúnna trombocytopénia
Guillainov-Barrého syndróm
Kawasakiho choroba
Multifokálna motorická neuropatia (MMN)
|
0,8 – 1 g/kg alebo 0,4 g/kg/d
0,4 g/kg/d 1,6 – 2 g/kg alebo 2 g/kg
počiatočná dávka: 2 g/kg udržiavacia dávka: 1 g/kg alebo 2 g/kg
|
1 deň, možno opakovať raz za 3 dni počas 2 – 5 dní počas 5 dní
v rozdelených dávkach počas 2 – 5 dní v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou
v jednej dávke v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou podávaná počas 2 – 5 dní každé 2 – 4 týždne alebo každých 4 – 8 týždňov
|
Pediatrická populáciaDávkovanie u detí a dospievajúcich (0 – 18 rokov) sa nelíši od dávkovania u dospelých, lebo dávkovanie pre každú indikáciu je dané telesnou hmotnosťou a upravené podľa klinického výsledku uvedených ochorení.
Spôsob podaniaNa intravenózne použitie.
Normálny ľudský imunoglobulín sa podáva intravenózne pri počiatočnej rýchlosti 0,5 ml/kg telesnej hmotnosti (TH)/h počas 30 minút. Ak je znášaný dobre (pozri časť 4.4), rýchlosť podávania sa môže postupne zvyšovať až na maximálnu hodnotu 6 ml/kg TH/h. Klinické údaje získané od obmedzeného počtu pacientov taktiež svedčia o tom, že dospelí pacienti s PID môžu tolerovať rýchlosť podávania až do 8 ml/kg TH/h. Ďalšie opatrenia pri používaní, pozri časť 4.4.
Ak je pred infúziou potrebné zriedenie, KIOVIG sa môže zriediť 5 % roztokom glukózy na konečnú koncentráciu 50 mg/ml (5 % imunoglobulín). Pokyny na nariedenie lieku pred podaním, pozri
časť 6.6.
Každá nežiaduca udalosť súvisiaca s infúziou sa má riešiť znížením rýchlosti alebo zastavením infúzie.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Precitlivenosť na ľudské imunoglobulíny, najmä u pacientov s protilátkami proti IgA.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Rýchlosť infúzie môže vyvolať určité závažné nežiaduce reakcie. Odporúčaná rýchlosť infúzie popísaná v časti 4.2 sa musí prísne dodržiavať. Počas celej doby podávania infúzie musia byť pacienti pozorne monitorovaní a starostlivo sledovaní pre prípad výskytu akýchkoľvek príznakov.
Niektoré nežiaduce účinky sa môžu objaviť častejšie
• v prípade vysokej rýchlosti infúzie,
• u pacientov, ktorí dostávajú normálny ľudský imunoglobulín prvýkrát, alebo v zriedkavých prípadoch pri zmene lieku s normálnym ľudským imunoglobulínom, alebo ak od poslednej infúzie uplynul dlhší čas.
Možným komplikáciám je možné predísť, ak pacienti:
- pri prvom pomalom podaní lieku nemávajú alergické reakcie na normálny ľudský imunoglobulín (0,5 ml/kg TH/h);
- sú starostlivo monitorovaní, aby sa počas celej doby podávania infúzie zistili akékoľvek príznaky. Predovšetkým pacienti, ktorí ešte nedostávali ľudský normálny imunoglobulín, pacienti so zmenou liečby z alternatívneho lieku IVIg alebo pacienti po dlhom intervale od predchádzajúceho podania infúzie majú byť počas prvej infúzie a prvej hodiny po tejto infúzii monitorovaní, aby sa zistili možné nežiaduce účinky; všetci ostatní pacienti majú byť sledovaní
aspoň 20 minút po podaní.
V prípade nežiaducej reakcie sa buď musí znížiť rýchlosť podávania, alebo zastaviť infúzia. Potrebná liečba závisí od povahy a závažnosti nežiaducej reakcie.
V prípade šoku sa má použiť štandardný spôsob liečby šoku.
Podávanie lieku IVIg si u všetkých pacientov vyžaduje:
• dostatočnú hydratáciu pred začiatkom podávania infúzie s liekom IVIg,
• monitorovanie výdaju moču,
• monitorovanie hladiny sérového kreatinínu,
• zabránenie súčasnému používaniu kľučkových diuretík.
Ak je u pacientov, ktorí trpia diabetes mellitus, potrebné zriedenie KIOVIGu na nižšie koncentrácie, možno sa bude musieť zvážiť použitie 5 % roztoku glukózy.
Precitlivenosť
Skutočné reakcie z precitlivenosti sú zriedkavé. Môžu sa objaviť u pacientov s anti-IgA protilátkami.
IVIg nie je indikovaný u pacientov so selektívnym nedostatkom IgA, kde nedostatok IgA je jedinou závažnou odchýlkou.
Zriedkavo môže normálny ľudský imunoglobulín spôsobiť pokles krvného tlaku s anafylaktickou reakciou, dokonca aj u pacientov, ktorí znášali predchádzajúcu liečbu normálnym ľudským imunoglobulínom bez problémov.
Tromboembólia
Je klinicky dokázané, že medzi podaním lieku IVIg a tromboembolickými problémami ako napríklad
infarkt myokardu, mozgovo-cievna príhoda (vrátane mŕtvice), pľúcna embólia a trombóza hlbokých žíl existuje súvislosť. Predpokladá sa, že to súvisí s relatívnym rastom viskozity krvi počas rýchleho prietoku imunoglobulínu u rizikových pacientov. Pri predpisovaní a aplikovaní infúzie IVIg sa musí zachovávať opatrnosť, najmä v prípade obéznych pacientov a pacientov s už existujúcimi rizikovými faktormi pre trombotické problémy (napríklad ateroskleróza v anamnéze, viaceré kardiovaskulárne rizikové faktory, pokročilý vek, znížený minútový objem, hypertenzia, cukrovka a cievne choroby
alebo trombotické príhody, pacienti so získanými alebo dedičnými trombofilnými poruchami,
hyperkoagulačnými poruchami, dlhodobo imobilní pacienti, ťažko hypovolemickí pacienti a pacienti s chorobami zvyšujúcimi viskozitu krvi).
Hyperproteinémia, zvýšená viskozita séra a následná relatívna pseudohyponatriémia sa môžu vyskytnúť u pacientov, ktorým sa podáva liečba IVIg. Lekári majú zohľadniť túto skutočnosť, pretože začatie liečby skutočnej hyponatriémie (t. j. zníženie bezsérovej vody) u týchto pacientov môže viesť k ďalšiemu zvýšeniu viskozity séra a možnej predispozícii na tromboembolické udalosti.
U pacientov s rizikom nežiaducich tromboembolických reakcií sa majú lieky IVIg podávať pri najmenšej možnej rýchlosti infúzie a v najmenších možných dávkach.
Akútne zlyhanie obličiek
U pacientov podrobujúcich sa liečbe pomocou lieku IVIg sa zaznamenali prípady akútneho zlyhania
obličiek. Tieto zahŕňajú akútne zlyhanie obličiek, akútnu tubulárnu nekrózu, proximálnu tubulárnu nefropatiu a osmotickú nefrózu. Vo väčšine prípadov sa zistili rizikové faktory, napríklad už existujúca renálna insuficiencia, cukrovka, hypovolémia, nadváha, sprievodné lieky s nefrotoxickými účinkami, vek nad 65 rokov, sepsa alebo paraproteinémia.
V prípade poruchy funkcie obličiek sa má zvážiť prerušenie podávania lieku IVIg. Zatiaľ čo dysfunkcia obličiek a akútne zlyhanie obličiek sa spájajú s užívaním mnohých registrovaných liekov IVIg, ktoré obsahujú rôzne základy, napríklad sacharózu, glukózu a maltózu, lieky s obsahom sacharózy, ktorá má funkciu stabilizátora, sú dôkazom nepomerného podielu týchto liekov na celkovom množstve prípadov. U rizikových pacientov sa môže zvážiť užívanie liekov IVIg, ktoré neobsahujú tieto základy. KIOVIG neobsahuje sacharózu, glukózu ani maltózu.
U pacientov s rizikom akútneho zlyhania obličiek sa majú lieky IVIg podávať pri najmenšej možnej rýchlosti infúzie a v najmenších možných dávkach.
Akútne poškodenie pľúc pri transfúzii (TRALI)
U pacientov, ktorým bol podávaný liek IVIg (vrátane KIOVIGu), bol hlásený nekardiogénny pľúcny
edém (Akútne poškodenie pľúc pri transfúzii, Transfusion Related Acute Lung Injury, TRALI).
Syndróm aseptickej meningitídy (AMS)
V súvislosti s liečbou IVIg bol hlásený výskyt syndrómu aseptickej meningitídy. Po prerušení liečby
s IVIg nastala v priebehu niekoľkých dní remisia AMS bez následkov. Syndróm sa zvyčajne objaví v priebehu niekoľkých hodín až 2 dní po liečbe s IVIg. Rozbory cerobrospinálneho likvoru často vykazujú pleiocytózu do niekoľko tisíc buniek na mm3, prevažne z radu granulocytov a zvýšené hladiny proteínov do niekoľko stoviek mg/dl.
AMS sa môže častejšie vyskytovať v súvislosti s vyššou dávkou (2 g/kg) liečby s IVIg.
Hemolytická anémia
Lieky IVIg môžu obsahovať protilátky krvných skupín, ktoré môžu pôsobiť ako hemolyzíny a vyvolať
obalenie červených krviniek imunoglobulínom in vivo, v dôsledku čoho dôjde k pozitívnej priamej antiglobulínovej reakcii (Coombsov test) a zriedkavo k hemolýze. Po terapii s IVIg sa môže vyvinúť hemolytická anémia v dôsledku zvýšenej sekvestrácii červených krviniek (RBC). Pacienti, ktorým sa podáva IVIg, majú byť monitorovaní z hľadiska klinických príznakov a prejavov hemolýzy. (Pozri časť 4.8.)
Interferencia so sérologickým testovaním
Po infúzii imunoglobulínu môže pri prechodnom raste rôznych pasívne prenášaných protilátok
v krvi pacientov dôjsť k zavádzajúcim pozitívnym výsledkom v sérologických testoch.
Pasívny prenos protilátok k antigénom erytrocytov napr. A, B, D môže interferovať s určitými sérologickými testami na protilátky červených krviniek, napr. priamym antiglobulínovým testom (DAT, priamy Coombsov test).
Prenosné agensy
KIOVIG je vyrobený z ľudskej plazmy. Štandardné opatrenia na predchádzanie infekciám, ktoré
sú následkom používania liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy, zahŕňajú výber darcov, kontrolu jednotlivých dávok darovanej krvi a zmesných jednotiek plazmy zameranú na špecifické markery infekcie a vykonanie efektívnych výrobných krokov na inaktiváciu alebo odstránenie vírusov. Napriek tomu nie je možné úplne vylúčiť možnosť prenosu infekčných agensov, ak je podávané
liečivo pripravené z ľudskej krvi alebo plazmy. Platí to aj pre neznáme alebo nové vírusy a iné patogény.
Vykonané opatrenia sa považujú za efektívne pre obalené vírusy, ako sú vírusy HIV, HBV a HCV, a pre neobalené vírusy, ako sú vírusy HAV a parvovírus B19.
Klinická prax dostatočne potvrdila, že nedochádza k prenosu vírusu hepatitídy A alebo parvovírusu B19 s imunoglobulínmi, pričom sa predpokladá, že obsah protilátok podstatne prispieva k zvýšeniu ochrany pred vírusmi.
Pri každom podaní KIOVIGu pacientovi sa dôrazne odporúča zaznamenať názov a číslo šarže lieku, aby sa udržiavali záznamy o prepojení medzi pacientom a šaržou lieku.
Pediatrická populácia
V súvislosti s akoukoľvek z vyššie uvedených nežiaducich udalostí neexistujú žiadne zvláštne
pediatrické riziká. Pediatrickí pacienti môžu byť citlivejší na objemové preťaženie (pozri časť 4.9.)
4.5 Liekové a iné interakcie
Vakcíny so živými oslabenými vírusmi
Podanie imunoglobulínu môže oslabiť na obdobie najmenej 6 týždňov a najviac 3 mesiacov účinnosť
vakcín so živými oslabenými vírusmi, ako sú osýpky, rubeola, mumps a ovčie kiahne. Po podaní tohto lieku musia uplynúť 3 mesiace pred očkovaním vakcínami so živými oslabenými vírusmi. V prípade osýpok môže toto oslabenie trvať až 1 rok. Preto má byť u pacientov s očkovaním proti osýpkam kontrolovaný stav protilátok.
Zriedenie KIOVIGu 5 % roztokom glukózy môže viesť k zvýšeniu hladín glukózy v krvi.
Pediatrická populácia
Uvedené interakcie sa vzťahujú na dospelých aj na deti.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Bezpečnosť používania tohto lieku počas ľudskej gravidity nebola preukázaná v rámci kontrolovaných
klinických skúšok, a preto sa má gravidným ženám a dojčiacim matkám podávať opatrne. U liekov IVIg bolo preukázané, že prestupujú placentou, vo zvýšenej miere počas tretieho trimestra. Klinická prax v používaní imunoglobulínov nepreukazuje žiadne škodlivé účinky na priebeh gravidity, ani na plod a na novorodencov.
Laktácia
Imunoglobulíny sa vylučujú do mlieka a môžu prispieť k ochrane novorodenca pred patogénmi, ktoré
sa do tela dostávajú cez sliznice.
Fertilita
Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi naznačujú, že sa nemajú očakávať žiadne škodlivé účinky
na fertilitu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže byť zhoršená niektorými nežiaducimi reakciami súvisiacimi s KIOVIGom. Pacienti, ktorí počas liečby zaznamenajú nežiaduce reakcie, majú pred vedením vozidiel a obsluhou strojov čakať, kým nedôjde k úprave.
4.8 Nežiaduce účinky
Zhrnutie bezpečnostného profilu
Príležitostne sa môžu vyskytnúť nasledujúce nežiaduce reakcie: triaška, bolesť hlavy, závrat, horúčka,
vracanie, alergické reakcie, nauzea, artralgia, nízky krvný tlak a stredne ťažká bolesť v dolnej časti chrbtice.
Normálny ľudský imunoglobulín môže zriedkavo spôsobiť náhle zníženie krvného tlaku
a v ojedinelých prípadoch anafylaktický šok, dokonca aj vtedy, ak sa pri predchádzajúcom podaní neobjavili príznaky precitlivenosti.
U normálneho ľudského imunoglobulínu boli pozorované prípady reverzibilnej aseptickej meningitídy a zriedkavé prípady prechodných kožných reakcií. U pacientov, najmä s krvnými skupinami A, B
a AB, boli pozorované reverzibilné hemolytické reakcie. Po liečbe vysokými dávkami IVIg sa zriedkavo môže vyvinúť hemolytická anémia s potrebou transfúzie (pozri tiež časť 4.4).
Bol pozorovaný vzostup hladiny sérového kreatinínu a/alebo akútne zlyhanie obličiek.
Veľmi zriedkavé: tromboembolické reakcie, ako sú infarkt myokardu, mŕtvica, pľúcna embólia a trombózy hlbokých žíl.
Boli vykonané štyri klinické štúdie s KIOVIGom: dve klinické štúdie u pacientov s primárnou imunodeficienciou (PID), jedna v Európe s 22 účastníkmi a jedna v USA so 61 účastníkmi s PID. V Európe bola vykonaná jedna klinická štúdia u 23 pacientov s idiopatickou trombocytopenickou
purpurou (ITP). Jedna klinická štúdia v USA a Kanade so 44 účastníkmi s multifokálnou motorickou neuropatiou (MMN). Počas týchto štúdií bolo pozorovaných len niekoľko závažných nežiaducich
reakcií (NR): dve epizódy aseptickej meningitídy u jedného pacienta zo štúdie PID v USA, a jedna epizóda pľúcnej embólie u pacienta v klinickej štúdii MMN. Väčšina pozorovaných NR bola miernej až stredne ťažkej povahy pre všetky indikácie.
V štúdiách PID v Európe a v USA bola celková miera NR na infúziu 0,27. Tak ako sa to očakávalo z dôvodu oveľa vyššieho dávkovania, miera NR na infúziu bola vyššia (0,49) v štúdii ITP; 87,5 %
z týchto NR bolo zhodnotených ako mierne. Celková miera NR na infúziu v klinickej štúdii MMN bola 0,10. V nižšie uvedenej tabuľke sú zhrnuté NR hlásené zo štyroch štúdií a postmarketingovej fázy kategorizované podľa MedDRA tried orgánových systémov a frekvencie.
Tabuľkový prehľad nežiaducich reakciíNižšie uvedené tabuľky sú podľa klasifikácie tried orgánových systémov podľa databázy MedDRA
(triedy orgánových systémov (System Organ Class, SOC) a preferované termíny MedDRA).
Tabuľka 1 uvádza nežiaduce reakcie z klinických skúšaní a tabuľka 2 nežiaduce reakcie z obdobia po uvedení lieku na trh.
Frekvencie boli určené pomocou nasledujúcej konvencie: veľmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až
<1/10); menej časté (≥1/1 000 až <1/100); zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000); veľmi zriedkavé
(< 1/10 000); neznáme (z dostupných údajov).
V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce reakcie usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Tabuľka 1 Frekvencia nežiaducich reakcií (NR) - klinické skúšania
|
Triedy orgánových systémov podľa MedDRA (SOC)
| Preferovaný termín podľa MedDRA
| Kategória frekvencie NR
|
Infekcie a nákazy
| Bronchitída, zápal nosohltana
| Časté
|
Chronický zápal prínosových dutín, mykóza, infekcia, infekcia obličiek, zápal prínosových dutín, infekcia horných dýchacích ciest, infekcia močových ciest, bakteriálna infekcia močových ciest, aseptická meningitída
| Menej časté
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
| Anémia, lymfadenopatia
| Časté
|
Poruchy imunitného systému
| Precitlivenosť
| Časté
|
Poruchy endokrinného systému
| Porucha štítnej žľazy
| Menej časté
|
Psychické poruchy
| Nespavosť, úzkosť
| Časté
|
Dráždivosť
| Menej časté
|
Poruchy nervového systému
| Bolesť hlavy
| Veľmi časté
|
Závrat, migréna, parestézia, hypoestézia
| Časté
|
Amnézia, pocit pálenia, porucha reči, porucha chuti, porucha rovnováhy, tras
| Menej časté
|
Poruchy oka
| Konjunktivitída
| Časté
|
Bolesť v oku, opuch oka
| Menej časté
|
Poruchy ucha a labyrintu
| Vertigo
| Časté
|
Tekutina v strednom uchu
| Menej časté
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
| Tachykardia
| Časté
|
Sínusová tachykardia
| Menej časté
|
Poruchy ciev
| Sčervenanie tváre, hypertenzia
| Časté
|
Studené nohy a ruky, flebitída, návaly horúčavy
| Menej časté
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
| Kašeľ
| Veľmi časté
|
Rinorea, astma, kongescia nosovej sliznice, orofaryngálna bolesť
| Časté
|
Dyspnoe, orofaryngálny opuch
| Menej časté
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Nauzea, vracanie
| Veľmi časté
|
Hnačka, bolesť brucha
| Časté
|
Tabuľka 1
Frekvencia nežiaducich reakcií (NR) - klinické skúšania
|
Triedy orgánových systémov podľa MedDRA
(SOC)
|
Preferovaný termín podľa MedDRA
|
Kategória frekvencie NR
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
|
Pruritus, vyrážka, urtikária, erytematózna vyrážka, pruritická vyrážka
|
Časté
|
Angioneurotický edém, akútna urtikária, studený pot, dermatitída, fotosenzitívna reakcia, nočné potenie, hyperhidróza
|
Menej časté
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
|
Bolesť v končatinách
|
Veľmi časté
|
Bolesť chrbta, myalgia, svalové kŕče, svalová slabosť
|
Časté
|
Svalové zášklby
|
Menej časté
|
Poruchy obličiek a močových ciest
|
Proteínúria
|
Menej časté
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
|
Pyrexia, únava
|
Veľmi časté
|
Ochorenie podobné chrípke, hrudný dyskomfort, pocit tiesne na hrudníku, bolesť v hrudníku, asténia, malátnosť, periférny edém, bolesť v mieste infúzie, opuch v mieste infúzie, reakcia v mieste infúzie, rigor
|
Časté
|
Pruritus v mieste podania, pocit horúčavy, flebitída v mieste infúzie, citlivosť v mieste infúzie, reakcia na infúziu, opuch, triaška
|
Menej časté
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
|
Zvýšená telesná teplota, zvýšený krvný tlak, zníženie počtu bielych krviniek, zvýšená hladina alanín-aminotransferázy
|
Časté
|
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi, zvýšená hladina kreatinínu v krvi, zvýšená hladina močoviny v krvi, znížený hematokrit, zníženie počtu červených krviniek, zvýšená rýchlosť dýchania
|
Menej časté
|
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu
|
Pomliaždenie
|
Časté
|
Tabuľka 2
'
Frekvencia nežiaducich reakcií (NR) hlásené po uvedení lieku na trh
|
Triedy orgánových systémov podľa MedDRA
(SOC)
|
Preferovaný termín podľa MedDRA
|
Kategória frekvencie NR
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
|
Hemolýza
|
Neznáme
|
Poruchy imunitného systému
|
Anafylaktický šok, anafylaktická reakcia
|
Neznáme
|
Poruchy nervového systému
|
Prechodný ischemický záchvat, mŕtvica
|
Neznáme
|
Poruchy ciev
|
Hypotenzia, infarkt myokardu, hlboká žilová trombóza
|
Neznáme
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
|
Pľúcna embólia, pľúcny edém,
|
Neznáme
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
|
Pozitívny priamy Coombsov test, znížená saturácia kyslíkom
|
Neznáme
|
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu
|
Akútne poškodenie pľúc pri transfúzii
|
Neznáme
|
Popis vybratých nežiaducich reakcií
Svalové zášklby a slabosť boli hlásené len u pacientov s MMN.
Pediatrická populáciaFrekvencia, typ a závažnosť nežiaducich reakcií u detí sú rovnaké ako u dospelých.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného
v
Prílohe V.Informácie o bezpečnosti s ohľadom na prenosné agensy nájdete v časti 4.4.
4.9 PredávkovaniePredávkovanie môže mať za následok preťaženie tekutinami a hyperviskozitu, a to najmä u rizikových pacientov, vrátane starších pacientov alebo pacientov s poruchou funkcie srdca alebo obličiek.
Pediatrická populáciaMenšie deti mladšie ako 5 rokov môžu byť zvlášť citlivé na objemové preťaženie. Dávkovanie pre
túto populáciu sa preto má starostlivo vypočítať. Navyše deti s Kawasakiho chorobou sú obzvlášť vysoko rizikové vzhľadom na základné srdcové ohrozenie, preto dávka a rýchlosť podávania má byť starostlivo kontrolovaná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: imunoséra a imunoglobulíny: imunoglobulíny, normálne ľudské, na intravaskulárne podanie, ATC kód: J06BA02
Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje najmä imunoglobulín G (IgG) so širokým spektrom protilátok proti infekčným agensom.
Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje protilátky IgG prítomné v bežnej populácii. Zvyčajne sa pripravuje zo zmesných jednotiek plazmy získanej od aspoň 1 000 darcov. Zastúpenie podtried imunoglobulínu G sa približuje k zastúpeniu v prirodzenej ľudskej plazme. Dostatočné dávky tohto lieku môžu obnoviť abnormálne zníženú hladinu imunoglobulínu G na normálnu hodnotu.
Mechanizmus účinku pri indikáciách iných než substitučná terapia nie je úplne objasnený, ale zahŕňa imunomodulačné účinky.
Pediatrická populáciaV účinku imunoglobulínov na deti a dospelých nie sú žiadne teoretické ani pozorované rozdiely.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiNormálny ľudský imunoglobulín je po intravenóznom podaní v obehu príjemcu okamžite a úplne biologicky dostupný. Medzi plazmou a extravaskulárnou tekutinou sa rozširuje pomerne rýchlo;
v priebehu približne 3 až 5 dní sa dosiahne rovnováha medzi intravaskulárnym a extravaskulárnym priestorom.
Farmakokinetické parametre KIOVIGu určili dve klinické štúdie u pacientov s PID vykonané
v Európe a v USA. V týchto štúdiách bol celkový počet 83 jedincov vo veku najmenej 2 rokov liečený dávkami 300 až 600 mg/kg telesnej hmotnosti každých 21 dní až 28 dní počas 6 až 12 mesiacov. Stredná hodnota polčasu IgG po podaní KIOVIGu bola 32,5 dní. Tento polčas sa môže v závislosti od pacienta líšiť, najmä v prípade primárnej imunodeficiencie. Farmakokinetické parametre lieku sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke. Všetky parametre boli analyzované osobitne pre tri vekové skupiny, deti (12-ročné alebo mladšie, n=5), mladiství (13- až 17-roční, n=10) a dospelí (18-roční alebo starší, n=64). Hodnoty získané v štúdiách sú porovnateľné s parametrami hlásenými pre iné ľudské imunoglobulíny.
Súhrn farmakokinetických parametrov KIOVIGu
|
Parameter
| Deti (12-ročné alebo mladšie)
| Mladiství (13- až 17-roční)
| Dospelí (18-roční alebo starší)
|
Stredná hodnota
| 95 % CI*
| Stredná hodnota
| 95 % CI
| Stredná hodnota
| 95 % CI
|
Záverečný biologický polčas (dni)
| 41,3
| 20,2 až 86,8
| 45,1
| 27,3 až 89,3
| 31,9
| 29,6 až 36,1
|
Cmin (mg/dl) (minimálna hladina)
| 2,28
| 1,72 až 2,74
| 2,25
| 1,98 až 2,64
| 2,24
| 1,92 až 2,43
|
Cmax (mg/dl) (maximálna hladina)
| 4,44
| 3,30 až 4,90
| 4,43
| 3,78 až 5,16
| 4,50
| 3,99 až 4,78
|
Obnova in vivo (%)
| 121
| 87 až 137
| 99
| 75 až 121
| 104
| 96 až 114
|
Prírastková obnova (mg/dl)/(mg/kg)
| 2,26
| 1,70 až 2,60
| 2,09
| 1,78 až 2,65
| 2,17
| 1,99 až 2,44
|
AUC0-21d (g·h/dl) (plocha pod krivkou)
| 1,49
| 1,34 až 1,81
| 1,67
| 1,45 až 2,19
| 1,62
| 1,50 až 1,78
|
*CI – Interval spoľahlivosti
IgG a IgG-komplexy sa odbúravajú v bunkách retikuloendotelového systému.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiImunoglobulíny sú normálnou zložkou ľudského tela.
Bezpečnosť KIOVIGu bola preukázaná v niekoľkých predklinických štúdiách. Predklinické údaje
na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti a toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Štúdie toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity a toxicity na reprodukciu zvierat nie je možné uskutočniť, pretože sa začnú vytvárať a interferovať protilátky proti heterológnym proteínom. Keďže klinická prax neposkytla žiadny dôkaz o existencii karcinogénneho potenciálu imunoglobulínov, neuskutočnili sa žiadne experimentálne štúdie u heterogénnych druhov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokGlycín
Voda na injekciu
6.2 InkompatibilityTento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti2 roky
Ak je potrebné zriedenie na nižšie koncentrácie, po zriedení sa odporúča okamžité použitie. Stabilita
KIOVIGu po zriedení 5 % roztokom glukózy na konečnú koncentráciu 50 mg/ml imunoglobulínu
(5 %)sa preukázala po dobu 21 dní pri teplote 2°C až 8°C ako aj pri teplote 28°C až 30°C; tieto štúdie však nezahŕňali aspekt mikrobiálnej kontaminácie a bezpečnosti.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Neuchovávajte v mrazničke.
Injekčnú liekovku uchovávajte vo vonkajšom obale, na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie po zriedení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
10, 25, 50, 100, 200 alebo 300 ml roztok v injekčných liekovkách (sklo typu I) so zátkou
(bromobutyl).
Veľkosť balenia: 1 injekčná liekovka
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Pred použitím sa liek musí ohriať v prostredí na izbovú alebo telesnú teplotu.
Ak je potrebné zriedenie, odporúča sa 5 % roztok glukózy. Aby sa získal roztok
imunoglobulínu 50 mg/ml (5 %), KIOVIG 100 mg/ml (10 %) sa má zriediť rovnakým objemom roztoku glukózy. Odporúča sa, aby sa počas riedenia minimalizovalo riziko mikrobiálnej kontaminácie.
Liek sa pred podaním musí opticky skontrolovať na prítomnosť častíc a zmenu farby. Roztok má byť číry alebo slabo opaleskujúci a bezfarebný alebo svetložltý. Nepoužívajte roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú usadeniny.
KIOVIG sa má podávať len intravenózne. Iné spôsoby podávania neboli hodnotené. Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Baxter AG Industriestrasse 67
A-1221 Viedeň, Rakúsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)
EU/1/05/329/001
EU/1/05/329/002
EU/1/05/329/003
EU/1/05/329/004
EU/1/05/329/005
EU/1/05/329/006
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 19. január 2006
Dátum posledného predĺženia registrácie: 6. december 2010
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu.