ISOFLURAN PIRAMAL sol inh 1x250 ml (fľ.skl.hnedá)

SPC
"top"> 1,25 – 1,30 %
0,49 - 0,63%
Osoby okolo 40 rokov
1,10 – 1,20 %
0,43 - 0,57%
Osoby okolo 60 rokov
1,00 – 1,10 %
0,43 - 0,41%

Premedikácia: Premedikácia závisí na charaktere predpokladaného výkonu a stave pacienta. Pri voľbe
premedikácie je nutné počítať s respiračne depresívnym účinkom izofluranu. Izofluran vyvoláva zvýšenie srdcovej frekvencie a iba mierne stimuluje sekréciu, preto je v premedikácii použitie anticholínergík metódou voľby.
Indukčná fáza: Pred začiatkom inhalácie býva zvyčajne podávaný krátkodobo pôsobiaci barbiturát, alebo iný intravenózne aplikovaný preparát určený do úvodu anestézie, ako prevencia kašľa, vzhľadom na mierne dráždivé účinky izofluranu. Salivácia a kašeľ môžu byť problémom u malých detí, u ktorých je v úvode do anestézie používaný izofluran. Ako alternatíva môže byť podávaná zmes izofluranu s kyslíkom, alebo izofluranu s kyslíkom a oxidom dusným.
V úvode do anestézie sa odporúča použiť 0,5 % koncentráciu izofluranu. Koncentrácie od 1,5 % do 3,0 % zvyčajne vyvolávajú chirurgickú anestéziu do 7 až 10 minút. V úvode do anestézie dochádza k poklesu krvného tlaku, ktorý býva kompenzovaný stimuláciou pri chirurgickom zákroku.
Udržiavacia fáza: K udržaniu zodpovedajúceho stupňa chirurgickej anestézie je zvyčajne dostatočná
koncentrácia 1,0 – 2,5 % izofluranu vo vdychovanej zmesi kyslíka a 70 % oxidu dusného. V prípadoch nižšej koncentrácie oxidu dusného vo vdychovanej zmesi, alebo v prípadoch, kedy je izofluran podávaný v kombinácii s čistým kyslíkom alebo v zmesi kyslíka so vzduchom, bude treba zvýšiť koncentráciu izofluranu v dýchacej zmesi na 0,5 – 1 %. Pokles krvného tlaku je v udržiavacej fáze anestézie závislý na hĺbke anestézie. Pokiaľ nie sú prítomné žiadne komplikujúce faktory, je pokles tlaku daný pravdepodobne periférnou vazodilatáciou. Srdcová frekvencia zostáva stabilná. Nadmerný pokles krvného tlaku môže byť vyvolaný hlbokou anestéziou a v týchto prípadoch môže byť upravený znížením koncentrácie izofluranu v dýchacej zmesi. U pacienta na riadenej ventilácii je možné vyvolať hypotenziu inhaláciou izofluranu v koncentrácii 2,5 – 4,0 %.

Pri zakončení operácie koncentrácia izofluranu sa môže znižovať na 0,5% - 0%, ak sa anesteziológ ubezpečil, že už neúčinkujú lieky s neuromuskulárnym blokom a pacient nie je viac paralyzovaný. Po skončení celkovej anestézie pacient má byť ventilovaný 100% kyslíkom až do konečnej úpravy stavu.

4.3. Kontraindikácie
Izofluran nesmie byť používaný u pacientov so známou precitlivenosťou na izofluran alebo iné halogénované látky. Izofluran nesmie byť použitý u pacientov so známym alebo predpokladaným sklonom
k malígnej hypertermii.
Izofluran nesmie byť použitý u pacientov, u ktorých už pri predošlom podaní sa vyvinul ikterus alebo horúčka neznámeho pôvodu, došlo k poškodeniu pečene alebo eozinofílii po podaní izofluranu alebo iného halogénovaného anestetika.

4.4. Špeciálne upozornenie
Izofluran je možné podávať len na pracoviskách, ktoré majú príslušné personálne a prístrojové vybavenie
(školený personál, anesteziologický prístroj, výbavu na resuscitáciu).
Izofluran hlboko tlmí dýchanie, tento účinok je potencovaný premedikáciou alebo použitím iných liekov tlmiacich dýchacie funkcie.

Pri hlbšom stupni anestézie izofluran vyvoláva zvýšenie krvného prietoku mozgom (pri koncentráciách 1,5
%) čo môže viesť ku zvýšeniu tlaku mozgomiešneho moku. Pokiaľ je to žiadúce, môže byť tomuto účinku zabránené hyperventiláciou pacienta pred, alebo v priebehu anestézie. Rovnako ako ostatné halogénované celkové anestetiká, musí byť i izofluran používaný so zvýšenou opatrnosťou u pacientov so zvýšeným intrakraniálnym tlakom. V takýchto prípadoch môže byť v týchto indikáciách nutná hyperventilácia.
Podobne ako u všetkých halogénovaných anestetík pri opakovanom použití v krátkom časovom odstupu je treba postupovať obozretne, lebo riziko hepatotoxicity nie je celkom objasnené. Nie je dostatok skúsenosti s použitím pri opakovanej anestézii, aby sa mohlo dať jednoznačné odporučenie.
Popisuje sa interakcia izofluranu s absorbentmi so suchým oxidom uhličitým (CO2) počas uzavretého obehu anestézie pričom vzniká CO. Inhalácia oxidu uhoľnatého môže významne zvýšiť hladinu karboxyhemoglobinu u nechránených pacientov.
Karboxyhemoglobin je toxický už pri nízkych koncentráciách a nemôže sa ľahko stanoviť pri štandartných anestéziách ako sú napríklad pulzné oximetre. Priame meranie karboxyhemoglobinu sa má vykonať v prípade, keď pacient pri uzatvorenej cirkulačnej anestézii s implikovaným činidlom vyvíja kyslíkovú desaturáciu, ktorá nezodpovedá obvyklým terapeutickým meraniam. Treba zabezpečiť všetky nevyhnutné opatrenia, aby sa vylúčilo vyschnutie absorbentov s CO2.
Pozornosť pri aplikácii izofluranu sa musí venovať pacientom s anamnézou pečeňového ochorenia.
Izofluran je silný systémový a koronárny arteriálny dilatátor. Účinky na systémový tlak je možné jednoducho kontrolovať u zdravých jedincov a tento jeho účinok môže byť využitý k navodeniu hypotenzie. I napriek tomu by mal byť izofluran vzhľadom na možnosť vyvolania koronárneho „steal efektu“ používaný so zvýšenou opatrnosťou u pacientov s ochorením koronárnych ciev. Zvýšenú vnímavosť k týmto účinkom je možné predpokladať najmä u pacientov so subendokardiálnou ischémiou.
U detí môže dochádzať v úvode do anestézie k zvýšenému vylučovaniu slín a bronchiálneho sekrétu, ale faryngeálne a laryngeálne reflexy sú veľmi rýchle znížené.
Stupeň anestézie je jednoducho a rýchle ovplyvniteľný zmenou koncentrácie izofluranu v dýchacej zmesi, preto musí byť k aplikácii izofluranu používaný iba taký odparovač, ktorý zaručuje udržanie nastavených
koncentrácií s dostatočnou presnosťou. Stupeň hypotenzie a útlmu dýchacej aktivity môže slúžiť ako indikátor stupňa anestézie. Pri použití izofluranu je možné rýchle meniť stupeň anestézie. Srdcová
frekvencia zostáva zvyčajne stabilná, ale úroveň spontánnej ventilácie by mala byť dôkladne sledovaná a
v prípade nutnosti je nevyhnutné zaistiť jej zodpovedajúcu podporu.
Všeobecne je odporučené inhalačné látky účinne odstraňovať z oblasti použitia.



4.5. Liekové a iné interakcie
Myorelaxancia::
Izofluran sám o sebe vyvoláva dostatočnú svalovú relaxáciu pre niektoré intraabdominálne operácie. Je kompatibilný so všetkými bežne používanými myorelaxanciami a ich relaxačný účinok je pri súčasnej aplikácii izofluranu potencovaný. Tento efekt sa uplatňuje najviac v kombinácii izofluranu a
nedepolarizujúcich látok, a preto by mala byť ich dávka pri súčasnom použití izofluranu redukovaná.

Relaxačné účinky nedepolarizujúcich myorelaxancii môžu byť zrušené aplikáciou neostigmínu. Neostigmín neovplyvňuje myorelaxačné účinky samotného izofluranu.
Adrenalín
Podanie adrenalínu (epinefrínu) akýmkoľvek spôsobom môže počas izofluranovej anestézie vyvolať
poruchy srdcového rytmu, supraventrikulárne alebo ventrikulárne arytmie. Ak je použitý adrenalín, potom
jeho dávka je limitovaná do 3 μg/kg hmotnosti tela u pacientov s normálnou funkciou srdca, a nižšia u pacientov s poruchou srdcového rytmu.
Terapiu β-sympatomimetickými liekmi ako sú napr. amfetamíny, je vhodné prerušiť niekoľko dní pred operáciou, inak zvyšujú riziko arytmií.

Blokátori kalciového kanála a iné vazodilatátory
Súčasné podávanie izofluranu s kalciovými antagonistami, najmä zo skupiny dihydropyridínov, môže spôsobiť výraznú hypotenziu. U pacientov chronicky liečených inými vazodilatátormi, ako sú napr. ACE
inhibítory (kaptopril, enalapril, lizinopril) alebo antagonistami alfa-adrenoreceptorov (napr. prazosin), môžu
vyvolať neočakávanú hypotenziu pri anestézii.

Inhibítory monoamínoxidázy potencujú efekt anestetík. Ak je to možné, pacienti by mali túto terapiu prerušiť najneskôr 14 dní pred operáciou.

Betablokátory používané v perioperačnom období zabraňujú alebo znižujú tendenciu izofluranu zvyšovať srdcovú frekvenciu. Napriek tomu bude betablokáda pôsobiť kardioprotektívne. Ak sa vyžaduje zvýšenie srdcového pulzu alebo vazokonstrikcia, anesteziológ aplikuje vhodné sympatomimetikum. Anesteziológ má vždy zistiť celú liekovú anamnézu.

Izoniazid ako induktor enzýmov, zvyšuje citlivosť pacienta na hepatotoxické účinky anestetika. Liečbu izoniazidom je vhodné prerušiť týždeň pred operáciou.

Opioidy potencujú depresiu respiračných funkcií spôsobovanú izofluranom.

4.6. Použitie v gravidite a počas laktácie
Reprodukčné štúdie na potkanoch a králikoch nepreukázali po opakovanej expozícii izofluranom v anestetických dávkach vplyv na fertilitu, priebeh gravidity a pôrod. Rovnako neboli zaznamenané rozdiely v prežívaní mláďat. Korelácia medzi výsledkami štúdií na zvieratách a účinkami na človeka nie je známa a
nie sú dostatočné údaje o výskume rizika teratogenity u mláďat, ktorých matky boli exponované
izofluranom počas gravidity.
Izofluran nie je odporúčaný v prvých troch mesiacoch gravidity.
Vo všeobecnosti nie je vhodné použitie anestetík ako takých u gravidných žien. Nevyhnutná anestézia izofluranom musí prebiehať pod zvýšenou opatrnosťou a kontrolou.
V súčasnej dobe rastie počet údajov o použití izofluranu v rámci pôrodníckej anestézie a anestézie počas gravidity. Použitie izofluranu pri pôrodníckych intervenciách, ako je napr. cisársky rez, bolo už všeobecne akceptované.
Dostatočný stupeň anestézie pre realizáciu cisárskeho rezu môže byť dosiahnutý pri použití
0,5 – 0,75 % koncentrácie izofluranu v zmesi s kyslíkom/oxidom dusným.
U pacientiek s provokovaným potratom boli v porovnaní s použitím iných inhalačných anestetík, (napr. halotanom), pozorované vyššie krvné straty.
Použitie izofluranu počas dojčenia: dojčenie je nevyhnutné po anestézii prerušiť a obnoviť, až keď je liek eliminovaný z cirkulácie.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Rovnako ako u ostatných celkových inhalačných anestetík by sa mal pacient 24 hodín po ich aplikácii vyvarovať vedenia motorových vozidiel a obsluhe strojov.

4.8. Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky izofluranu zahŕňajú všeobecné nežiaduce účinky skupiny halogénovaných inhalačných anestetík, medzi ktoré patrí hypotenzia, útlm dýchacieho centra a poruchy srdcového rytmu (arytmie).
Z ďalších nežiaducich účinkov sa v niektorých prípadoch môže vyskytnúť zvýšenie počtu leukocytov (i bez
chirurgického stresu), zimnica, nauzea a vracanie v pooperačnom období. Incidencia týchto nežiaducich účinkov je porovnateľná s inými inhalačnými anestetikami.
Bolo zaznamenané zvýšenie srdcovej frekvencie.'

Zriedkavo bol opísaný bronchospazmus, postoperačná hepatálna dysfunkcia. Príčinná súvislosť nie je známa.

4.9. Predávkovanie
Predávkovanie spôsobuje výraznú depresiu dýchania a krvného tlaku. Zníženie krvného tlaku je spôsobené najmä periférnou vazodilatáciou, viac ako priamou myokardiálnou depresiou.
V prípade náhodného predávkovania je nutné ihneď prerušiť aplikáciu izofluranu, zaistiť priechodnosť
dýchacích ciest a zahájiť riadenú ventiláciu čistým kyslíkom.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: celkové anestetiká, halogénované uhľovodíky
ATC kód: N01AB06
Izofluran je celkové inhalačné anestetikum s rýchlym úvodom do anestézie a tiež s rýchlym prebúdzaním z anestézie. Minimálna alveolárna koncentrácie (MAC) je u osôb stredného veku 1,15 %. MAC je vekovo
závislá a je výrazne vyššia u detí.
Vek Priemerné koncentrácie v O2
Do 12 mesiacov 1,60-1,85%
1-5 rokov 1,50-1,60% Osoby okolo 20 rokov 1,25-1,30% Osoby okolo 40 rokov 1,10-1,20%
Osoby okolo 60 rokov 1,00-1,10%

Podobne ako všetky inhalačné anestetika izofluran spôsobuje zníženie centrálnej nervovej aktivity a cerebrálného metabolizmu v závislosti od dávky, kým cerebrospinálny tlak môže narastať v dôsledku cerebrálnej vazodilatácie. izofluran spôsobuje v závislosti od dávkovania zníženie dýchania a pokles ventilačnej odozvy na CO2 . Zníženie krvného tlaku, ktoré nastáva počas anestézie s izofluranom je zapríčinený predovšetkým periférnou arteriálnou a venóznou dilatáciou, avšak srdcový rytmus a srdcový minútový objem sa dobre udržuje až do hodnoty vdychovej koncentrácie 2,5%. izofluran, ktorý má minimálny vplyv na predsieňovo-komorový prenos, spôsobuje významne nižšiu senzibilizáciu srdca voči arytmickým vplyvom katecholamínov ako halotan.
Prebúdzanie z anestézie je po izofluranovej anestézii rýchle, výrazne rýchlejšie ako pri použití halotanu.

Podrobný mechanizmus, ktorým inhalačné anestetiká spôsobujú stratu vnímania, nie je doposiaľ známy. Predpokladaný mechanizmus je založený na ovplyvnení fyziologických funkcií membrány nervových buniek pôsobením na lipidovú matrix bunkovej membrány.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Izofluran sa vyznačuje nízkou rozpustnosťou v krvi i tkanivách, ktorá je v porovnaní s enfluranom a halotanom významne nižšia. Nízka rozpustnosť vedie k rýchlemu dosiahnutiu parciálneho alveolárneho tlaku, ktorý je dostatočný pre vyvolanie anestézie. Biotransformácia izofluranu je extrémne nízka a iba 0,2
% podanej dávky sú transformované na metabolity. izofluran je metabolizovaný na kyselinu trifluoroctovú
(trifluoroacetát) a difluorometanol, ktoré sú ďalej hydrolyzované na kyselinu mravčiu a fluridový ión. Polčas močovej exkrécie pre fluorid a organický fluorid je 36, resp. 41 hodín.
Aj keď maximálne koncentrácie anorganického fluóru, ktoré vzniknú rozkladom izofluranu sú vo všeobecnosti omnoho nižšie ako nefrotoxické koncentrácie, neexistujú dostupné údaje o hladinách u pacientov s zníženou renálnou funkciou. Izofluran má byť preto používaný u týchto pacientov alebo u tých,
ktorí súbežne užívajú nefrotoxické lieky, s veľkou opatrnosťou.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Izofluran bol intenzívne testovaný v štúdiách na rôznych typoch laboratórnych zvierat (myši, potkany, morčatá). V týchto štúdiách vykazoval izofluran veľmi nízku akútnu, subakútnu, subchronickú i chronickú
toxicitu.
Výsledky štúdií teratogenity a reprodukčné štúdie indikovali nevýznamné riziko pre človeka. V štúdiách subakútnej a subchronickej toxicity neboli zistené príznaky hepatotoxicity v zmysle zvýšenej hmotnosti pečene alebo zvýšenia pečeňových enzýmov v sére. Štúdie kancerogenity nedokázali zvýšenie výskytu pečeňových tumorov.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Zoznam pomocných látok

Prípravok neobsahuje pomocné látky.

6.2. Inkompatibility
Isofluran je plne kompatibilný s ostatnými anestetikami a prchavými látkami, ale mal by byť podávaný iba pri použití špeciálneho kvantitatívneho odparovača s kalibráciou v objemových percentách anestetika.


6.3. Čas použiteľnosti
60 mesiacov

6.4. Podmienky a spôsob skladovania
Skladovať pri teplote do 25˚C, uchovávať vždy v dôkladne uzatvorenej fľaštičke.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
vnútorný obal: fľaštička z hnedého skla, čierny plastikový uzáver so závitom a PE kónusom
vonkajší obal: papierová skladačka, písomná informácia pre používateľa
veľkosť balenia: 100 ml, 250 ml

6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Prípravok sa aplikuje inhalačne s použitím kvantitatívneho odparovača s kalibráciou v objemových percentách anestetika.
Prípravok je možné podávať len na pracoviskách, ktoré majú príslušné personálne a prístrojové vybavenie
(školený personál, anesteziologický prístroj, výbavu na resuscitáciu).

7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Rhodia Organique Fine Limited, Bristol, Veľká Británia

8. Registračné číslo
05/0291/96-S

9. Dátum registrácie/Dátum predĺženia registrácie
26.3.1996/21.11.2002
Predĺžené do: 30.marca 2006

10. Dátum poslednej revízie textu november 2002

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.