ISOCHOL tbl obd 30x400 mg (fľ. skl. hnedá)

aktózy, kukuričný škrob, želatína, sodná soľ karboxymetylškrobu, mastenec, stearan vápenatý, sacharóza, sodná soľ karmelózy 20, oxid titaničitý, zmes bieleho a karnaubského vosku

Farmakoterapeutická skupina

Choleretikum, selektívne spazmolytikum žlčových ciest (podporuje vylučovanie žlče, tlmí bolesť pri žlčových ťažkostiach)

Charakteristika

Isochol zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče a uvoľňuje bolestivé kŕče hladkej svaloviny žlčníka, žlčovodov a predovšetkým ich zvieračov. Odstraňuje chronickú zápchu spôsobenú nedostatkom žlče v čreve.

Indikácie

Isochol užívajú dospelí a mladiství starší ako 14 rokov na odporúčanie lekára pri ochoreniach žlčníka a vývodných žlčových ciest, pri žlčníkových kameňoch, pri chronickom zápale žlčníka, pri žlčníkovej kolike, pri poruchách hybnosti a napätia hladkej svaloviny žlčovodov, po operáciách žlčníka, pri chronickej zápche, pri tráviacich ťažkostiach po akútnych zápaloch pečene aj pri chronickom ochorení pečene, ďalej pri niektorých vyšetreniach a liečebných zákrokoch na žlčových cestách.

Kontraindikácie

Isochol sa nesmie užívať pri známej precitlivenosti na hymechromón alebo niektorú inú zložku lieku, ďalej sa neužíva pri akútnych zápaloch žlčových ciest, pri upchatí žlčových ciest, niektorých črevných zápaloch (morbus Crohn, idiopatická proktokolitída), pri ťažkých ochoreniach pečene a obličiek.
Liek nie je vhodný pre deti mladšie ako 14 rokov.
Isochol sa užíva v tehotenstve len krátkodobo; v prípade tehotenstva sa o vhodnosti jeho užívania poraďte s lekárom.
Počas liečby sa neodporúča dojčenie.

Nežiaduce účinky

Počas liečby Isocholom sa môže objaviť riedka stolica až hnačka. Tento zväčša mierny preháňavý účinok zvyčajne neprekáža liečbe. Výraznejšie ťažkosti, ako tlak až bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, poukazuje na možnosť zlej priechodnosti žlčových ciest, liečbu je potom nutné prerušiť. Zriedkavo sa môžu objaviť bolesti hlavy alebo vyrážka.
Pri výskyte uvedených nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa poraďte s lekárom.

Interakcie

Vzájomné ovplyvnenie účinku Isocholu a iných súčasne užívaných liekov nie je známe. Napriek tomu, ak užívate iné lieky, a to na lekársky predpis aj bez neho, poraďte sa o vhodnosti súčasného užívania Isocholu s lekárom a bez jeho súhlasu ho neužívajte. Bez súhlasu lekára neužívajte súčasne s Isocholom iné voľnopredajné lieky na ochorenie pečene a žlčníka.
Pri predpisovaní iných liekov informujte lekára, že užívate Isochol.'

Dávkovanie a spôsob podávania

Ak lekár neurčí inak, dospelí a mladiství zvyčajne užívajú 3 razy denne 1 obalenú tabletu. Pri hnačke sa odporúča znížiť dávku na 2 razy denne 1 obalenú tabletu.
Rovnako je možné užiť 1 obalenú tabletu preventívne v prípade predpokladaných tráviacich ťažkostí (väčšie množstvo alebo nediétny pokrm).
Obalené tablety sa užívajú pred jedlom, prehĺtajú sa celé, nerozhryznuté, s malým množstvom tekutiny.

Upozornenie

Isochol sa užíva dlhodobo niekoľko týždňov alebo mesiacov alebo len krátkodobo počas ťažkostí.
Liek užívajte počas doby odporúčanej lekárom. Ak počas 5 dní užívania Isocholu ťažkosti neustúpia alebo sa stav naopak zhorší, poraďte sa o vhodnosti ďalšieho užívania tohto lieku s lekárom.
Počas liečby sa nesmú piť alkoholické nápoje.
Pri predávkovaní alebo ak dieťa náhodne požije viac obalených tabliet sa môžu objaviť hnačky, v tomto prípade vyhľadajte lekára.

Varovanie

Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.

Balenie

30 obalených tabliet

Uchovávanie

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí!
V suchu pri teplote 10 - 25°C.

Dátum poslednej revízie

August 2009
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.