IODOPOL cps dur 1x37-7400 MBq (liek.PP)

0,27
30 kg
=
0,62
50 kg
=
0,88
12 kg
=
0,32
32 kg
=
0,65
52 − 54 kg
=
0,90
14 kg
=
0,36
34 kg
=
0,68
56 − 58 kg
=
0,92
16 kg
=
0,40
36 kg
=
0,71
60 − 62 kg
=
0,96
18 kg
=
0,44
38 kg
=
0,73
64 − 66 kg
=
0,98
20 kg
=
0,46
40 kg
=
0,76
68 kg
=
0,99

Osobitné populácie

Poškodenie obličiek
Je potrebné starostlivo zvážiť podávanú aktivitu, pretože u pacientov so zníženou funkciou obličiek je možná zvýšená expozícia radiácii. Terapeutickému používaniu kapsúl 131I u pacientov s výrazným poškodením obličiek je potrebné venovať osobitnú pozornosť (pozri časť 4.4).{
 
Pediatrická populácia
Používanie jodidu sodného (131I) u detí a dospievajúcich je potrebné starostlivo zvážiť podľa klinických potrieb a posúdenia pomeru prínosu a rizika v tejto skupine pacientov. V určitých prípadoch by sa mala aktivita na podanie deťom a dospievajúcim stanoviť po vykonaní individuálnej dozimetrie (pozri časť 4.4).
U detí a dospievajúcich je liečba benígnych defektov štítnej žľazy rádioaktívnym jódom možná v odôvodnených prípadoch, predovšetkým pri relapse po použití antityreoidálnych liekov alebo pri závažnej nežiaducej reakcii na antityreoidálne lieky (pozri časť 4.4).





Spôsob podávania
Iodopol 37 − 7 400 MBq je na perorálne použitie. Kapsuly sa majú užívať na prázdny žalúdok. Majú sa prehltnúť celé s dostatočným množstvom tekutiny, aby sa zaistil bezproblémový prechod do žalúdka a hornej časti tenkého čreva. Pri podávaní deťom, najmä menším, je potrebné zaistiť, že kapsulu prehltnú celú, bez rozžutia. Odporúča sa podávať kapsulu s roztlačeným jedlom.
Informácie o príprave pacienta, pozri časť 4.4.

{{>4.3 Kontraindikácie

<0}
  • Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
  • Potvrdená gravidita alebo podozrenie na graviditu alebo ak gravidita nebola vylúčená (pozri časť 4.6)
  • Dojčenie (pozri časť 4.6)
  • Pacienti s dysfágiou, striktúrou pažeráka, stenózou pažeráka, divertikulom pažeráka, aktívnou gastritídou, eróziou žalúdka a peptickým vredom.
  • {Pacienti s podozrením na zníženú gastrointestinálnu motilitu.

{{>4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
<0}
Potenciál reakcií z precitlivenosti alebo anafylaktických reakcií
Ak dôjde k reakciám z precitlivenosti alebo k anafylaktickým reakciám, podávanie lieku sa musí okamžite ukončiť a v prípade potreby sa má začať podávať intravenózna liečba. Pre umožnenie okamžitého účinku musia byť v naliehavých prípadoch okamžite k dispozícii potrebné lieky a vybavenie ako endotracheálna trubica a ventilátor.

Individuálne odôvodnenie prínosu a rizika
U každého pacienta musí byť expozícia žiareniu podložiteľná pravdepodobným prínosom. Podávaná aktivita má byť v každom jednom prípade najnižšia aktivita vhodná na dosiahnutie požadovaného terapeutického účinku.
K dispozícii je málo dôkazov o zvýšenom výskyte rakoviny, leukémie alebo mutácií u pacientov po liečbe rádioaktívnym jódom v prípade benígnych ochorení štítnej žľazy, hoci sa takáto liečba používa v rozsiahlej miere. V štúdii na pacientoch, ktorí dostávali na liečbu malígnych ochorení štítnej žľazy dávky jodidu sodného (131I) vyššie ako 3 700 MBq, bol hlásený vyšší výskyt rakoviny močového mechúra. Ďalšia štúdia udávala mierny nárast výskytu leukémie u pacientov užívajúcich veľmi vysoké dávky. Celkové kumulatívne dávky nad 26 000 MBq sa preto neodporúčajú.

Funkcia pohlavných žliaz u mužov
Na kompenzovanie potenciálneho reverzibilného poškodenia funkcie pohlavných žliaz u mužov v dôsledku vysokej terapeutickej dávky rádioaktívneho jódu by sa pri pacientoch s rozsiahlym ochorením malo zvážiť použitie spermobanky.

Pacienti s poškodením obličiek
Je potrebné starostlivo zvážiť pomer prínosu a rizika u týchto pacientov, pretože je možná zvýšená expozícia radiácii. U týchto pacientov môže byť potrebné upraviť dávkovanie.

Pediatrická populácia
Je potrebné starostlivé zváženie indikácie, pretože účinná dávka na MBq je vyššia ako u dospelých (pozri časť 11). Pri liečbe detí a mladých dospelých je potrebné prihliadať na vyššiu citlivosť detského tkaniva a vyššiu priemernú dĺžku života týchto pacientov. Riziká by sa mali zvážiť vo vzťahu k rizikám iných možných foriem liečby (pozri časti 4.2 a 11).
Liečba benígnych ochorení štítnej žľazy rádioaktívnym jódom sa u detí a dospievajúcich môže vykonať len v odôvodnených prípadoch, predovšetkým po relapse po použití antityreoidálnych liekov alebo v prípade závažných nežiaducich reakcií na antityreoidálne lieky. U pacientov liečených rádioaktívnym jódom kvôli benígnemu ochoreniu štítnej žľazy neexistujú dôkazy o zvýšenom výskyte rakoviny, leukémie alebo mutácií u ľudí, hoci sa takáto liečba používa v rozsiahlej miere.
Osoby, ktoré boli liečené rádioaktívnym jódom ako deti a dospievajúci, by mali raz ročne podstúpiť vyšetrenie.

Hyponatriémia:
Po liečbe jodidom sodným (131I) boli u starších ľudí, ktorí podstúpili totálnu tyreoidektómiu, hlásené závažné prejavy hyponatriémie. Medzi rizikové faktory patria vyšší vek, ženské pohlavie, užívanie tiazidových diuretík a hyponatriémia na začiatku liečby jodidom sodným (131I). U týchto pacientov je potrebné zvážiť pravidelné meranie hladiny elektrolytov v sére.

Príprava pacienta
Pacientom je potrebné odporučiť zvýšený príjem tekutín a čo najčastejšie vyprázdňovanie, aby sa obmedzilo ožiarenie močového mechúra, najmä po vysokých aktivitách, napr. na liečbu karcinómu štítnej žľazy. Pacientov s problémami s vyprázdňovaním mechúra je potrebné po podaní vysokých aktivít rádioaktívneho jódu katetrizovať.
Pre zmiernenie ožiarenia hrubého čreva môže byť u pacientov, ktorí majú menej ako jednu stolicu denne, potrebné podávať mierne laxatíva (no nie zmäkčovače stolice, ktoré črevo nestimulujú).
Aby sa predišlo sialadenitíde, ktorá sa môže vyskytnúť po podaní vysokej dávky rádioaktívneho jódu, treba pacientovi odporučiť, aby konzumoval sladkosti alebo nápoje s kyselinou citrónovou (citrónovú šťavu, vitamín C), aby sa stimulovalo vylučovanie slín pred liečbou. Okrem toho sa môžu použiť aj ďalšie farmakologické ochranné opatrenia.
Pred podaním jódu by sa mala posúdiť nadmerná záťaž jódom zo stravy alebo medicínskej liečby (pozri časť 4.5). Pred liečbou sa odporúča diéta s nízkym obsahom jódu, aby sa zvýšila akumulácia vo funkčnom tkanive štítnej žľazy.
Aby sa zabezpečila adekvátna akumulácia, pred podaním rádioaktívneho jódu na liečbu karcinómu štítnej žľazy je potrebné prerušiť substitučnú liečbu hormónom štítnej žľazy. Ukončenie liečby trijódtyronínom sa odporúča na 14 dní a prerušenie liečby tyroxínom na 4 týždne. Znovu by sa mali začať užívať dva dni po liečbe. Karbimazol a propyltiouracil sa majú vysadiť 1 týždeň pred liečbou hypertyreózy a znovu začať užívať niekoľko dní po liečbe.
Liečba Gravesovej choroby rádioaktívnym jódom sa má vykonať za súbežnej liečby pomocou kortikosteroidov, najmä za prítomnosti endokrinologickej oftalmopatie.
U pacientov s podozrením na ochorenie gastrointestinálneho traktu by sa malo pri podávaní kapsúl s jodidom sodným (131I) postupovať opatrne. Odporúča sa súbežné užívanie antagonistov H2 alebo inhibítorov protónovej pumpy.

Po liečbe
Na primerané obdobie sa má obmedziť blízky kontakt s novorodencami a tehotnými ženami.
V prípade vracania je potrebné zvážiť riziko kontaminácie.
Pacienti liečení rádioaktívnym jódom by mali byť sledovaní v primeraných intervaloch.


Osobitné upozornenia
Tento liek obsahuje maximálne 97 mg sodíka v jednej kapsule, čo zodpovedá 4,85 % WHO odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelú osobu.
Na toto je potrebné prihliadať u pacientov na diéte s regulovaným príjmom sodíka.

U pacientov so známou precitlivenosťou na želatínu alebo jej metabolity sa má na účely liečby rádioaktívnym jódom uprednostniť podávanie roztoku jodidu sodného (131I).

Tento liek obsahuje azofarbivo chinolínovú žltú (E 104). Farbivo môže vyvolať alergické reakcie. Môže mať nežiaduci účinok na aktivitu a pozornosť u detí.

Preventívne opatrenia vo vzťahu k nebezpečenstvu pre životné prostredie, pozri časť 6.6.

{0>4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji<}100{>4.5 Liekové a iné interakcie

Text Box: Liečivá	Dĺžka vysadenia pred podaním jodidu sodného (131I)
Antityreoidálne lieky (napr. karbimazol, metimazol, propyluracil), chloristan	1 týždeň pred začiatkom liečby do uplynutia niekoľkých dní po liečbe

Salicyláty, kortikosteroidy, pentakyano-nitrozylželezitan sodný, sulfobrómoftaleín sodný, antikoagulanciá, antihistaminiká, antiparazitiká, penicilíny, sulfonamidy, tolbutamid, tiopenal
	1 týždeň
Fenylbutazón
	1 − 2 týždne
Expektoranciá s obsahom jódu a vitamíny
	približne 2 týždne
Prípravky na báze hormónov štítnej žľazy
	Trijódtyronín 2 týždne
tyroxín 6 týždňov 
Benzodiazepíny, lítium
	približne 4 týždne
Amiodarón*	3 – 6 mesiacov
Prípravky s obsahom jódu na topické použitie
	1 – 9 mesiacov
Vo vode rozpustné kontrastné látky s obsahom jódu	6 až 8 týždňov

V tuku rozpustné kontrastné látky s obsahom jódu	do 6 mesiacov
<0}Mnohé farmakologicky aktívne látky majú interakcie s rádioaktívnym jódom. Existujú rôzne interakčné mechanizmy, ktoré môžu ovplyvniť viazanie na bielkoviny, farmakokinetické alebo dynamické účinky označeného jódu. Preto sa má zohľadniť možnosť obmedzenia akumulácie štítnou žľazou. Z tohto dôvodu sa má zistiť úplná lieková anamnéza a príslušné lieky je potrebné pred podaním jodidu sodného (131I) vysadiť. Ukončiť sa má napríklad liečba týmito látkami:
*Pre dlhý polčas rozpadu amiodarónu môže akumulácia jódu v tkanive štítnej žľazy trvať niekoľko
mesiacov.

{0>4.6 Ciąża i laktacja<}100{>4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Ženy vo fertilnom veku
Ak sa plánuje podávanie rádiofarmák u ženy, ktorá je vo fertilnom veku, je dôležité zistiť, či je, alebo nie je tehotná. Kým sa nepreukáže opak, každá žena s vynechanou menštruáciou by sa mala považovať za tehotnú. V prípade pochybností o potenciálnej gravidite (ak u ženy došlo k vynechaniu menštruácie, má veľmi nepravidelnú menštruáciu atď.) je pacientke potrebné ponúknuť alternatívne techniky, pri ktorých sa nepoužíva ionizujúce žiarenie (ak také existujú). Ženám, ktoré dostávajú jodid sodný (131I), je potrebné odporučiť, aby sa počas 6 − 12 mesiacov po podávaní vyhli otehotneniu.

Antikoncepcia u mužov a žien
U oboch pohlaví sa odporúča antikoncepcia počas 6 mesiacov (u pacientov s benígnymi ochoreniami štítnej žľazy) alebo 12 mesiacov (u pacientov s karcinómom štítnej žľazy) po terapeutickom podávaní jodidu sodného (131I).
Muži by nemali splodiť dieťa počas 6 mesiacov po liečbe rádioaktívnym jódom, aby mohlo dôjsť k nahradeniu ožiarených spermií neožiarenými spermiami. U mužov s rozsiahlym ochorením, ktorí môžu potrebovať vysoké terapeutické dávky jodidu sodného (131I), by sa malo zvážiť uloženie spermií do spermobanky.

Gravidita
Používanie jodidu sodného(131I) je kontraindikované pri potvrdenej alebo predpokladanej gravidite alebo keď gravidita nebola vylúčená, pretože prechod jodidu sodného (131I) placentou môže u novorodencov spôsobiť závažnú a potenciálne nereverzibilnú hypotyreózu (dávka tohto lieku absorbovaná maternicou sa pohybuje v približnom rozpätí 11 − 511 mGy a v štítnej žľaze plodu sa počas druhého a tretieho trimestra jód intenzívne koncentruje) (pozri časť 4.3).

Ak sa počas tehotenstva diagnostikuje diferencovaný karcinóm štítnej žľazy, liečba jodidom sodným (131I) by sa mala odložiť na obdobie po pôrode.

<0}
Dojčenie
Pred podaním rádiofarmák dojčiacej matke je potrebné zvážiť možnosť odloženia podávania rádionuklidov na obdobie, keď prestane dojčiť, a aj najvhodnejšie rádiofarmaká s prihliadnutím na sekrečnú aktivitu v materinskom mlieku.
Ak sa dospeje k záveru, že podávanie je potrebné, dojčenie je potrebné ukončiť aspoň 8 týždňov pred podaním jodidu sodného (131I) a už by sa nemalo obnoviť (pozri časť 4.3).
Kvôli ochrane pred žiarením po podaní terapeutických dávok sa odporúča vyhýbať sa aspoň jeden týždeň blízkemu kontaktu medzi matkou a novorodencami.

Fertilita
Po liečbe karcinómu štítnej žľazy rádioaktívnym jódom môže dôjsť u mužov aj žien k poškodeniu plodnosti v závislosti od dávky. Podľa dávky aktivity môže v prípade dávok nad 1 850 MBq dôjsť k reverzibilnému poškodeniu spermatogenézy. Po podaní dávok vyšších ako 3 700 MBq boli opísané klinicky relevantné účinky vrátane oligospermie a azoospermie a zvýšené hladiny FSH v sére.
<0}
{0>4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu<}100{>

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

<0}
Jodid sodný (131I) nemá nijaký alebo má len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

{0>4.8 Działania niepożądane<}100{>4.8 Nežiaduce účinky

Zhrnutie bezpečnostného profilu
Frekvencie výskytu hlásených nežiaducich reakcií boli odvodené z medicínskej literatúry. Bezpečnostný profil jodidu sodného (131I) sa významne líši v závislosti od podaných dávok, pričom podané dávky závisia od typu liečby (t. j. liečba benígneho alebo malígneho ochorenia). Bezpečnostný profil navyše závisí aj od kumulatívnych podaných dávok a použitých intervalov dávkovania. Hlásené nežiaduce reakcie sú preto zoskupené podľa výskytu pri liečbe benígneho alebo malígneho ochorenia.
Časté nežiaduce reakcie sú hypotyreóza, prechodná hypertyreóza, poruchy slinných a slzných žliaz a lokálne účinky radiácie. Počas liečby karcinómov sa navyše môžu často vyskytovať nežiaduce reakcie v gastrointestinálnom trakte a supresia kostnej drene.
V nasledujúcich tabuľkách sú uvedené hlásené nežiaduce reakcie rozdelené podľa tried orgánových systémov. Príznaky, ktoré sú skôr sekundárne so vzťahu k skupinovému syndrómu (napr. sicca syndróm) sú uvedené v zátvorke za príslušným syndrómom.

Tabuľka so zoznamom nežiaducich reakcií
Nasledujúca tabuľka uvádza použitie frekvencií v tejto časti:
Veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000) a neznáme (frekvenciu nemožno určiť z dostupných zdrojov).

Nežiaduce reakcie po liečbe benígneho ochorenia

Trieda orgánových systémov
Nežiaduca reakcia
Frekvencia
Poruchy imunitného systému
Anafylaktická reakcia
Neznáma
Poruchy endokrinného systému
Trvalá hypotyreóza, hypotyreóza
Veľmi častá
Prechodná hypertyreóza
Častá
Tyreotoxická kríza, tyreoiditída, hypoparatyreóza (znížená hladina vápnika v krvi, tetánia)
Neznáma
Poruchy oka
Endokrinologická oftalmopatia (pri Gravesovej chorobe)
Veľmi častá
Sicca syndróm
Neznáma
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Paralýza hlasiviek
Veľmi zriedkavá
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Sialoadenitída
Častá
Poruchy pečene a žlčových ciest
Neprimeraná funkcia pečene
Frekvencia nie je známa
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Jódom vyvolané akné
Neznáma
Vrodené, familiárne a genetické poruchy
Vrodená hypotyreóza
Neznáma
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Lokálny opuch
Neznáma

Nežiaduce reakcie po liečbe malígneho ochorenia

Trieda orgánových systémov
Nežiaduca reakcia
Frekvencia
Benígne, malígne a nešpecifikované novotvary (vrátane cýst a polypov)
Leukémia
Menej častá
Solídne nádory, karcinóm močového mechúra, karcinóm hrubého čreva, karcinóm žalúdka, karcinóm prsníka
Neznáma
Poruchy krvi a lymfatického systému
Erytropénia, zlyhanie kostnej drene
Veľmi častá
Leukopénia, trombocytopénia
Častá
Aplastická anémia, trvalá alebo ťažká supresia kostnej drene
Neznáma
Poruchy imunitného systému
Anafylaktická reakcia
Neznáma
Poruchy endokrinného systému
Tyreotoxická kríza, prechodná hypertyreóza
Zriedkavá
Tyreoditída (prechodná leukocytóza), hypoparatyreóza (znížená hladina vápnika v krvi, tetánia), hypotyreóza, hyperparatyreóza
Neznáma
Poruchy nervového systému
Parosmia, anosmia
Veľmi častá
Opuch mozgu
Neznáma
Poruchy oka
Sicca syndróm (konjunktivitída, suché oči, suchosť v nose)
Veľmi častá
Obštrukcia nasolakrimálneho kanála (zvýšené slzenie)
Častá
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Dyspnoe
Častá
Zovretie hrude*, pľúcna fibróza, syndróm dychovej tiesne, obštrukčná porucha dýchacích ciest, pneumónia, tracheitída, dysfunkcia hlasiviek (paralýza hlasiviek, dysfónia, zachrípnutie), orofaryngeálna bolesť, stridor
Neznáma
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Sialoadenitída (sucho v ústach, bolesť slinných žliaz, zväčšenie slinných žliaz, zubný kaz, strata zubov), syndróm choroby z ožiarenia, nevoľnosť, ageuzia, dysgeuzia, znížená chuť do jedla
Veľmi častá
Vracanie
Častá
Gastritída, dysfágia
Neznáma
Poruchy pečene a žlčových ciest
Neprimeraná funkcia pečene
Frekvencia nie je známa
Poruchy obličiek a močových ciest
Radiačná cystitída
Neznáma
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Zlyhanie vaječníkov, menštruačná porucha
Veľmi častá
Azoospermia, oligospermia, znížená plodnosť u mužov
Neznáma
Vrodené, familiárne a genetické poruchy
Vrodená hypotyreóza
Neznáma
Poruchy metabolizmu a výživy
Hyponatriémia
Neznáma
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Choroba podobná chrípke, bolesť hlavy, únava, bolesť krku
Veľmi častá
Lokálny opuch
Častá
*: najmä pri existujúcej tracheálnej stenóze

Opis vybraných nežiaducich účinkov

Všeobecné rady
Expozícia ionizujúcemu žiareniu je spojená s indukciou rakoviny a potenciálnym vývinom dedičných defektov. Dávka ožiarenia v dôsledku terapeutickej expozície môže viesť k zvýšenému výskytu rakoviny a mutácií. Vo všetkých prípadoch je potrebné zabezpečiť, aby boli riziká ožiarenia nižšie ako riziká samotného ochorenia. Účinná dávky po terapeutických dávkach jodidu sodného (131I) je 3 108 mSv pri maximálnej odporúčanej aktivite 11 100 MBq (s akumuláciou v štítnej žľaze na úrovni 0 %).

Poruchy štítnej žľazy a prištítnych teliesok
V závislosti od dávky sa ako oneskorený výsledok liečby hypertyreózy rádioaktívnym jódom môže prejaviť hypotyreóza.
Pri liečbe malígneho ochorenia sa hypotyreóza často udáva ako nežiaduca reakcia, ale liečba malígnych ochorení rádioaktívnym jódom obvykle nasleduje po tyreoidektómii.
Deštrukcia folikulov štítnej žľazy v dôsledku radiačnej expozície jodidu sodného (131I) môže viesť k zhoršeniu existujúcej hypertyreózy do 2 – 10 dní alebo môže spôsobiť tyreotoxickú krízu. Príležitostne sa po úvodnej normalizácii môže objaviť imunitná hypertyreóza (latentné obdobie je 2 – 10 mesiacov). Po podávaní vysokej dávky rádioaktívneho jódu počas 1 – 3 dní sa u pacienta môže prejaviť prechodná zápalová tyreoiditída a tracheitída s možnosťou závažného zovretia priedušnice, najmä pri existujúcej tracheálnej stenóze.
V zriedkavých prípadoch bola aj po liečbe karcinómu funkčnej štítnej žľazy pozorovaná dočasná hypertyreóza.
Po podávaní rádioaktívneho jódu boli pozorované prípady prechodnej hypoparatyreózy, ktoré by mali byť primerane monitorované a liečené substitučnou terapiou.

Neskoré následky
Ako oneskorený následok liečby hypertyreózy rádioaktívnym jódom sa môže vyskytnúť hypotyreóza závislá od dávky. Táto hypotyreóza sa môže prejaviť niekoľko týždňov alebo rokov po liečbe a vyžaduje monitorovanie funkcie štítnej žľazy a primeranú hormonálnu substitučnú terapiu. Hypoteyreóza sa obvykle neprejaví skôr ako 6 – 12 týždňov po podávaní rádioaktívneho jódu.

Poruchy oka
Po terapii hypertyreózy alebo Gravesovej choroby rádioaktívnym jódom môže dôjsť k progresii endokrinologickej oftalmopatie alebo sa môže vyskytnúť nová oftalmopatia. Liečba Gravesovej choroby rádioaktívnym jódom by sa mala spojiť s podávaním kortikosteroidov.

Lokálne účinky ožiarenia
Po podaní jodidu sodného (131I) bola hlásená dysfunkcia a paralýza hlasiviek. V niektorých prípadoch však nie je možné určiť, či dysfunkciu hlasiviek spôsobilo ožiarenie alebo chirurgická liečba.
Vysoká akumulácia rádioaktívneho jódu v tkanive môže byť spojená s lokálnou bolesťou, nepríjemnými pocitmi a lokálnym edémom, napr. v prípade rádioaktívnej liečby zostávajúcej štítnej žľazy sa môže vyskytnúť difúzna a závažná bolesť mäkkých tkanív v oblasti hlavy a krku.
U pacientov s difúznymi metastázami v pľúcach v dôsledku diferencovaného karcinómu štítnej žľazy bola kvôli deštrukcii tkaniva metastáz pozorovaná pneumónia a pľúcna fibróza vyvolaná žiarením. Dochádza k tomu hlavne po liečbe vysokými dávkami rádioaktívneho jódu.
Pri liečbe metastázujúcich karcinómov štítnej žľazy s postihnutím centrálneho nervového systému (CNS) je potrebné zvážiť aj možnosť lokálneho opuchu mozgu a/alebo zhoršenia existujúceho opuchu mozgu.

Poruchy gastrointestinálneho traktu
Vysoké hladiny rádioaktivity môžu viesť aj k narušeniu gastrointestinálneho traktu, zvyčajne počas prvých hodín alebo dní po podaní. Informácie o predchádzaní poruchám gastrointestinálneho traktu, pozri časť 4.4.

Poruchy slinných a slzných žliaz
Môže sa vyskytnúť sialoadenitída s opuchom a bolesťou slinných žliaz, čiastočnou stratou chute a suchosťou v ústach. Sialoadenitída je obvykle reverzibilná spontánne alebo pomocou protizápalovej liečby, príležitostne však boli opísané prípady pretrvávajúcej ageúzie a suchosti v ústach v závislosti od dávky. Nedostatok slín môže viesť k infekciám, napr. k zubnému kazu, ktorý môže mať za následok stratu zubov. Informácie predchádzaní poruchám slín, pozri časť 4.4.
Porucha funkcie slinných a/alebo slzných žliaz s následným sicca syndrómom sa môže prejaviť s oneskorením niekoľkých mesiacov až dvoch rokov po liečbe rádioaktívnym jódom. Hoci sicca syndróm je vo väčšine prípadov prechodným efektom, u niektorých pacientov môže pretrvávať roky.

Zníženie množstva kostnej drene
Ako neskorý následok sa môže vyvinúť reverzibilné zníženie množstva kostnej drene, ktoré sa prejavuje izolovanou trombocytopéniou alebo erytrocytopéniou, ktorá môže byť smrteľná. Väčší predpoklad zníženia množstva kostnej drene je po jednom podaní viac než 5 000 MBq alebo po opakovanom podávaní v intervaloch kratších ako 6 mesiacov.

Sekundárne malignity
Po podaní vyšších aktivít, obvykle používaných na liečbu malígnych ochorení štítnej žľazy, bol pozorovaný zvýšený výskyt leukémie. Existujú dôkazy o zvýšenej frekvencii solídnych karcinómov vyvolaných podaním vysokých aktivít (nad 7,4 GBq).

Pediatrická populácia
Typ nežiaducich účinkov predpokladaných u detí je rovnaký ako u dospelých. Vzhľadom na vyššiu citlivosť tkanív dieťaťa na ožiarenie (pozri časť 11) a dlhší priemerný vek sa frekvencia a závažnosť môžu líšiť.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

{0>4.9 Przedawkowanie<}100{>4.9 Predávkovanie<0}

Tento liek môžu používať len oprávnení pracovníci v nemocničnom prostredí. Riziko predávkovania je preto teoretické.
V prípade podania nadmernej dávky ožiarenia sa dávka vstrebaná do organizmu pacienta má podľa možnosti znížiť zvýšením vylučovania rádionuklidu z organizmu častým močením a nútenou diurézou a častým vyprázdňovaním močového mechúra. Okrem toho je potrebné odporučiť blokádu štítnej žľazy (napr. pomocou chloristanu draselného) s cieľom obmedziť expozíciu štítnej žľazy žiareniu. Na obmedzenie akumulácie jódu (131I) možno podávať emetiká.


{0>5. Właściwości farmakologiczne<}100{>5. Farmakologické vlastnosti

<0}
{0>5.1 Właściwości farmakodynamiczne<}100{>5.1 Farmakodynamické vlastnosti
<0}
{0>Grupa farmakoterapeutyczna: radiofarmaceutyk do terapii (131I), kod ATC: V10X A01<}80{>Farmakoterapeutická skupina: terapeutické rádiofarmaká, zlúčeniny jódu (131I)
ATC kód: V10XA01

Farmakologické liečivo je jód (131I) vo forme jodidu sodného, ktorý sa vstrebáva štítnou žľazou. K fyzickému rozpadu dochádza v prvom rade v štítnej žľaze, kde sa jód 131 udržiava dlhodobo a zabezpečuje selektívne ožarovane tohto orgánu.
V množstve používanom na terapeutické indikácie nemožno očakávať farmakodynamické účinky jódu (131I).
Viac než 90 % účinkov žiarenia je výsledkom emitovaného b žiarenia, ktoré má priemerné rozpätie 0,5 mm. Dávka b žiarenia bude závislým spôsobom znižovať funkciu a delenie buniek, čo povedie k deštrukcii buniek. Krátke rozpätie a takmer nulová akumulácia jodidu sodného (131I) mimo štítnej žľazy vedú k zanedbateľnej expozícii žiareniu mimo štítnej žľazy. <0}

{0>5.2 Właściwości farmakokinetyczne<}100{>5.2 Farmakokinetické vlastnosti<0}

Absorpcia
Jodid sodný (131I) sa po perorálnom podaní rýchlo vstrebáva z hornej časti gastrointestinálneho traktu (90 % za 60 minút). Na absorpciu má vplyv vyprázdňovanie žalúdka. Hypertyreóza absorpciu zvyšuje a hypotyreóza ju znižuje.
Štúdie úrovní aktivít v sére preukázali, že po rýchlom zvýšení počas 10 až 20 minút sa približne po 40 minútach dosiahne rovnovážny stav. Po perorálnom podaní roztoku jodidu sodného (131I) sa rovnovážny stav dosiahne v rovnakom čase.

Distribúcia a akumulácia v orgánoch
Farmakokinetika je rovnaká ako pri neoznačenom jóde. Po vstupe do krvného riečiska sa distribuuje do mimotyreoidálneho priestoru. Odtiaľ je prijímaný prevažne štítnou žľazou, ktorá extrahuje približne 20 % jodidu v jednej fáze alebo je vylúčený renálne. Akumulácia jodidu v štítnej žľaze dosahuje maximum po 24 – 48 hodinách, pričom 50 % z maxima sa dosiahne po 5 hodinách. Akumulácia je ovplyvnená viacerými faktormi, ako sú: vek pacienta, objem štítnej žľazy, renálny klírens, hladina jodidu a iných liekov v plazme (pozri časť 4.5). Klírens jódu prijatého štítnou žľazou je zvyčajne 5 − 50 ml/min. V prípade nedostatku jódu stúpne na 100 ml/min a počas hypertyrózy až na 1 000 ml/min. V prípade predávkovania jódom je potrebné zníženie na 2 – 5 ml/min. Jód sa akumuluje aj v obličkách.
Malé množstvo jódu (131I) je prijaté slinnými žľazami, žalúdočnou sliznicou a nachádza sa aj v materskom mlieku, v placente a v plexus chorioideus.
Jód prijatý štítnou žľazou vstupuje do známeho metabolizmu hormónov štítnej žľazy a je včlenený do organických látok, ktoré sú súčasťou syntézy hormónov štítnej žľazy.

Biotransformácia
Jód prijatý štítnou žľazou vstupuje do známeho metabolizmu hormónov štítnej žľazy a včlení sa do organických zlúčenín, z ktorých sa syntetizujú hormóny štítnej žľazy.

Eliminácia
Exkrécia močom je 37 − 75 %, exkrécia stolicou je približne 10 %, takmer zanedbateľná je exkrécia potom.
Exkréciu močom charakterizuje renálny klírens, ktorý pozostáva približne z 3 % z renálneho prietoku a je relatívne stály u všetkých osôb. Je nižší pri hypotyreóze a zhoršenej renálnej funkcii a vyšší pri hypertyreóze. U eutyroidných pacientov s normálnou renálnou funkciou sa 50 – 75 % podanej aktivity vylúči močom počas 48 hodín.

Polčas rozpadu
Efektívny polčas rozpadu rádioaktívneho jódu v plazme je približne 12 hodín v krvnej plazme a približne 6 dní v štítnej žľaze. Po podaní jodidu sodného (131I) má teda približne 40 % aktivity efektívny polčas rozpadu 6 hodín zvyšných 60 % 8 dní.

Poškodenie obličiek
Pacienti s poškodením obličiek majú znížený klírens rádioaktívneho jódu, čo má za následok zvýšenú expozíciu žiareniu z podaného jodidu sodného (131I). Jedna štúdia napríklad preukázala, že pacienti s poruchou funkcie obličiek, ktorí sa podrobujú kontinuálnej ambulantnej peritoneálnej dialýze (z angl. Continuous ambulantry peritoneal dialysis - CAPD), majú klírens rádioaktívneho jódu 5-krát nižší ako pacienti s normálnou funkciou obličiek.

{0>5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie<}100{>5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti


<0}
{0>Podawane dawki w odniesieniu do dziennego spożycia jodu nie wywołują działania toksycznego na organizm człowieka. Nie ma także danych dotyczących działania mutagennego i karcinogennego jodku sodu.<}100{>Vzhľadom na malé množstvá podanej látky v porovnaní s prijatým jódom v bežnej potrave (40 – 500 μg/deň) nemožno očakávať alebo pozorovať akútnu toxicitu
Nie sú k dispozícii údaje o toxicite opakovaných dávok jodidu sodného, údaje o jeho účinkoch na reprodukciu zvierat ani o jeho mutagénnom alebo karcinogénnom potenciáli.

<0}



{0>6. Dane farmaceutyczne<}100{>6. Farmaceutické informácie

<0}
{0>6.1 Wykaz substancji pomocniczych<}100{>6.1 Zoznam pomocných látok<0}
Kapsula obsahuje:
Uhličitan
{0>Sodu węglan<}100{>UhličitanU sodný <0}

{0>Sodu wodorowęglan<}84{>HydrogenuhličitanHHydrogenuhličitan sodný
Hydroxid sodný<0}

{0>Disodu wodorofosforan dwuwodny<}100{>Hydrogenfosforečnan sodný, dihydrát <0}

{0>Sodu tiosiarczan pięciowodny<}100{>Tiosíran sodný

Zloženie želatínovej kapsuly:
Chinolínová žltá (E 104)
Erytrozín (E 127)
Oxid titaničitý (E 171)
Želatína

{0>6.2 Niezgodności farmaceutyczne<}100{>6.2 Inkompatibility
<0}
{0>Na wychwyt izotopu jodu 131I przez tarczycę mają wpływ różne farmaceutyki, które obniżają jej jodochwytność: preparaty zawierające jodki (płyn Lugola itp.), jodowe środki cieniujące, leki przeciwtarczycowe (Tapazole, propylthiouracyl), naturalne i syntetyczne preparaty tarczycowe oraz aniony TcO4-, Br-, ClO4-, SCN-.<}99{>Not applicableNotNeaplikovateľné.

{0>6.3 Okres trwałości<}100{>6.3 Čas použiteľnosti
<0}
{0>21 dni od daty produkcji<}100{>21 dní od dátumu výroby<0}

{0>6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu<}100{>6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
 <0}
Uchovávajte pri teplote do 25 ºC.
Uchovávajte v pôvodnom obale, aby ste predišli vystaveniu sa žiareniu z lieku.
Uchovávanie rádiofarmák musí byť v súlade s národnými predpismi pre rádioaktívne materiály.

{0>6.5 Rodzaj i zawartość opakowania<}100{>6.5 Druh obalu a obsah balenia<0}{0>Kapsułki żelatynowe do celów terapeutycznych dostarczane są w następującym opakowaniu bezpośrednim:<}74{><0}

Liekovka z polypropylénu umiestnená v ochrannom olovenom kontajneri, uzatvorená olovenou zátkou a obsahujúca polypropylénovú vložku s látkou absorbujúcou jód. Balenie obsahuje jednu kapsulu. Ku každému baleniu je priložený samostatný polypropylénový aplikátor na podanie kapsuly.

{0>6.6 Szczególne środki ostrożności dotyczące usuwania<}98{>6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom<0}

Všeobecné varovanie
Rádiofarmaká musia prijímať, používať a podávať iba oprávnené osoby v určených zdravotníckych zariadeniach. Príjem, uschovávanie, používanie, preprava a likvidácia týchto liečiv podliehajú predpisom a/alebo príslušným povoleniam kompetentnej národnej organizácie.
Rádiofarmaká sa musia pripravovať spôsobom, ktorý vyhovuje požiadavkám radiačnej bezpečnosti a požiadavkám kvality liekov.

Preventívne opatrenia pred manipuláciou s liekom alebo jeho podaním
Podanie liečby jodidom sodným (131I) bude pravdepodobne viesť k relatívne vysokej dávke ožiarenia v prípade väčšiny pacientov a môže mať za následok výrazné environmentálne riziko. Predstavuje tiež riziko pre iné osoby z dôvodu externého ožiarenia alebo kontaminácie močom, zvratkami atď. Môže to mať význam z hľadiska najbližšej rodiny osôb podstupujúcich liečbu alebo širokej verejnosti v závislosti od podanej dávky.
Preto sa majú prijať vhodné opatrenia v súlade s národnými predpismi.
Podávať sa má spôsobom, ktorý minimalizuje riziko kontaminácie liekom a ožiarenia personálu. Primeraná ochrana je povinná.
Pracovníci sa majú pri otváraní kontajnera uvedomiť, že na monitoroch môže byť zaznamenaná voľná rádioaktivita. Táto aktivita je spôsobená Xe-131m, ktorý je na úrovni 1,17 % pri rozpade I-131. Hoci na monitoroch je viditeľná, pre personál nepredstavuje významné riziko.
Účinný stupeň dávky prijatej inhaláciou formy Xe-131m je 0,1 % zo stupňa dávky vo vzdialenosti 1 m od oloveného krytu kapsuly.

Preventívne opatrenia a údaje o aktivite
1,3 % jódu (131I) sa rozpadá prostredníctvom xenónu (131mXe) (polčas rozpadu 12 dní) a v dôsledku difúzie môže byť v obale prítomné malé množstvo xenónovej (131mXe) aktivity. Preto sa odporúča otváranie prepravného kontajnera vo vetranom uzavretom priestore, pričom po vyňatí kapsuly by sa mali obalové materiály nechať pred likvidáciou počas noci voľne položené, aby došlo k uvoľneniu absorbovaného xenónu (131mXe).
Okrem toho môže dôjsť aj k určitému presakovaniu prchavej aktivity jódu 131 z kapsuly. Kontajner má vo vrchnáku kúsok dreveného uhlia, ktoré absorbuje jód unikajúci z kapsuly. Toto drevené uhlie môže byť kontaminované až 1,3 MBq (35 μCi) jódu 131. Vďaka nemu sú v obale prítomné len veľmi malé množstvá jódu 131 (obvykle menej ako 1,85 kBq (50 nCi)).

Aktivitu kapsuly o 12 hodine GMT od dátumu kalibrácie možno vypočítať podľa tabuľky č. 1.

Tabuľka č. 1
Deň
Koeficient
Deň
Koeficient
-6
-5
-4
-3
-2
-1
0
1
2
3
4
1,677
1,539
1,412
1,295
1,188
1,090
1,000
0,917
0,842
0,772
0,708
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
0,650
0,596
0,547
0,502
0,460
0,422
0,387
0,355
0,326
0,299

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súľade s národnými požiadavkami.


{0>7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU<}100{>7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII<0}

Narodowe Centrum Badań Jądrowych
ul. Andrzeja Sołtana 7

{0>INSTYTUT ENERGII ATOMOWEJ<}100{>National Centre for Nuclear ResearchNat<0}
{0>05-400 Otwock-Świerk, Polska<}100{>05-400 Otwock, Poľsko<0}
Tel.: +48 22 7180700
Fax: +48 22 7180350
email: polatom@polatom.pl

{0>8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU<}100{>8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO<0}

88/0003/19-S


{0>9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU / DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLNIA<}100{>9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE <0}

Dátum prvej registrácie:


{0>10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO<}100{>10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU<0}

01/2019


{0>11. DOZYMETRIA<}100{>11. DOZIOMETRIA
<0}
Uvedené údaje sú z publikácie 128 Medzinárodnej komisie pre radiačnú ochranu (z angl. International Commission on Radiological Protection - ICRP) s názvom Dávka ožiarenia pacientov z rádiofarmák (Dose to ptients form Radiopharmaceuticals).
Biokinetický model je opísaný ako kompartmentový model s anorganickým jódom a aj organicky viazaným jódom, ktorý sa uvoľňuje do telesných tkanív po uvoľnení zo štítnej žľazy. Model ICRP sa týka perorálneho podania.
V rámci hodnotenia prínosu a rizika sa odporúča, aby sa efektívna dávka a pravdepodobné dávky ožiarenia jednotlivých cieľových orgánov vypočítali pred podaním. Aktivita by sa potom mohla prispôsobiť podľa objemu štítnej žľazy, biologického polčasu rozpadu a faktoru „recyklácie“, ktorý zohľadňuje fyziologický stav pacienta (vrátane deficitu jódu) a základnú patológiu.

Môžu sa použiť nasledujúce dávky pre cieľové orgány:
Autonómna cieľová orgánová dávka 300 – 400 Gy
Toxická multinodulárna struma cieľová orgánová dávka 150 – 200 Gy
Gravesova choroba cieľová orgánová dávka 200 Gy
Veľká eutyroidná struma cieľová orgánová dávka 100 – 150 Gy
 
Radiačná expozícia sa týka hlavne štítnej žľazy. Radiačná expozícia ostatných orgánoch je rádovo o tisíciny nižšia než v prípade štítnej žľazy. Závisí od príjmu jódu zo stravy (akumulácia rádioaktívneho jódu sa v oblastiach s deficitom jódu zvyšuje až na 90 % a v oblastiach bohatých na jód sa znižuje na 5 %). Ďalej závisí od funkcie štítnej žľazy (eutyroidný stav, hypertyreóza alebo hypotyreóza) a prítomnosti tkanív, v ktorých sa akumuluje jód, v organizme (napr. stav po excízii štítnej žľazy, prítomnosť metastáz akumulujúcich jód a od blokády štítnej žľazy). Radiačná expozícia všetkých ostatných orgánov je primerane vyššia alebo nižšia v závislosti od miery akumulácie v štítnej žľaze.
{0>Po podaniu izotopu jodu 131I dawka pochłonięta przez tarczycę zależy od jej chwytności, jak podano w ICRP 53:Roczniki ICRP (Annals of the ICRP), Radiation dose to Patients from Radiofarmaceuticals. Vol.18 No.1-4, 1987, p.259-278.<}100{><0}

Zablokovaná štítna žľaza, akumulácia 0 %, perorálne podávanie


Orgán
Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity
(mGy/MBq)
Dospelý
15 rokov
10 rokov
5 rokov
1 rok
Nadobličky
0,044
0,054
0,086
0,14
0,25
Povrch kosti
0,030
0,037
0,059
0,092
0,18
Mozog
0,021
0,026
0,043
0,071
0,14
Prsník
0,020
0,025
0,042
0,069
0,13
Stena žlčníka
0,037
0,048
0,085
0,13
0,21
GI trakt
Stena žalúdka
Stena tenkého čreva
Stena hrubého čreva
(Stena hornej časti hrubého čreva
(Stena dolnej časti hrubého čreva

0,87
0,035

0,14

0,12

0,17

1,1
0,044

0,18

0,15

0,22

1,6
0,070

0,30

0,25

0,37

2,8
0,11

0,50

0,42

0,61

5,9
0,19

0,92

0,75)

1,2)
Stena srdca
0,062
0,080
0,13
0,20
0,37
Obličky
0,062
0,080
0,13
0,20
0,37
Pečeň
0,050
0,065
0,10
0,16
0,30
Pľúca
0,053
0,068
0,11
0,18
0,36
Svaly
0,026
0,032
0,051
0,080
0,15
Pažerák
0,024
0,030
0,049
0,079
0,15
Ováriá
0,038
0,049
0,076
0,11
0,20
Pankreas
0,060
0,073
0,11
0,16
0,28
Červená kostná dreň
0,031
0,038
0,061
0,095
0,18
Slinné žľazy
0,27
0,33
0,44
0,59
0,86
Koža
0,019
0,023
0,038
0,062
0,12
Slezina
0,064
0,077
0,12
0,19
0,34
Semenníky
0,025
0,033
0,055
0,084
0,15
Týmus
0,024
0,030
0,049
0,079
0,15
Štítna žľaza
2,2
3,6
5,6
0,13
0,25
Stena močového mechúra
0,54
0,71
1,1
1,4
1,8
Maternica
0,045
0,037
0,062
0,10
0,18
Ostatné orgány
0,029
0,037
0,060
0,10
0,18
Efektívna dávka (mSv/MBq)


0,28


0,40

0,54

1,1

2.0.

Nízka akumulácia v štítnej žľaze, perorálne podávanie


Orgán
Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity
(mGy/MBq)
Dospelý
15 rokov
10 rokov
5 rokov
1 rok
Nadobličky
0,051

0,067
0,12
0,20
0,44
Povrch kosti
0,089
0,10
0,14
0,22
0,40
Mozog
0,093
0,10
0,13
0,18
0,30
Prsník
0,038
0,050
0,10
0,17
0,32
Stena žlčníka
0,043
0,057
0,1'
0,18
0,36
GI trakt
Stena žalúdka
Tenké črevo
(Stena hornej časti hrubého čreva
(Stena dolnej
 časti hrubého čreva

0,77
0,033
0,12

0,17

1,0
0,043
0,15

0,22

1,5
0,073
0,27

0,39

2,5
0,11
0,49

0,71

5,3
0,22
1,0)

1,6)
Stena srdca
0,089
0,12
0,21
0,36
0,77
Obličky
0,27
0,34
0,50
0,84
1,8
Pečeň
0,093
0,14
0,24
0,46
1,2
Pľúca
0,10
0,13
0,22
0,38
0,79
Svaly
0,084
0,11
0,17
0,27
0,48
Pažerák
0,10
0,15
0,30
0,58
1,1
Ováriá
0,037
0,049
0,080
0,13
0,28
Pankreas
0,064
0,080
0,13
0,21
0,41
Červená kostná dreň
0,072
0,086
0,12
0,19
0,37
Slinné žľazy
0,22
0,27
0,36
0,49
0,72
Koža
0,043
0,053
0,080
0,12
0,25
Slezina
0,069
0,089
0,15
0,26
0,55
Semenníky
0,024
0,032
0,056
0,095
0,20
Týmus
0,10
0,15
0,30
0,59
1,1
Štítna žľaza
280
450
670
1 400
2 300
Stena močového mechúra
0,45
0,58
0,89
1,2
1,6
Maternica
0,042
0,054
0,090
0,15
0,28
Ostatné orgány
0,048
0,1111
0,17
0,25
0,44
Efektívna dávka
(mSv/MBq)

14


23

34

71

110



 Stredná akumulácia v štítnej žľaze, perorálne podávanie


Orgán
Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity
(mGy/MBq)
Dospelý
15 rokov
10 rokov
5 rokov
1 rok
Nadobličky

0,055
0,047
0,13
0,24
0,55
Povrch kosti
0,12
0,14
0,19
0,30
0,52
Mozog
0,13
0,14
0,18
0,24
0,39
Prsník
0,048
0,063
0,13
0,23
0,43
Stena žlčníka
0,046
0,063
0,12
0,21
0,45
GI trakt
Stena žalúdka
Stena tenkého
čreva
Stena hrubého čreva
(Stena hornej časti hrubého čreva
(Stena dolnej časti hrubého čreva

0,71
0,032

0,14

0,12


0,17

0,95
0,043

0,18

0,15


0,22

1,4
0,075

0,34

0,28


0,40

2,4
0,11

0,63

0,53


0,76

5,0
0,24

1,4

1,2)


1,8)
Stena srdca
0,10
0,14
0,25
0,45
1,0
Obličky
0,27
0,34
0,53
0,93
2,1
Pečeň
0,12
0,18
0,31
0,62
1,7
Pľúca
0,13
0,16
0,28
0,50
1,0
Svaly
0,12
0,15
0,24
0,38
0,66
Pažerák
0,14
0,22
0,45
0,87
1,7
Ováriá
0,036
0,049
0,082
0,15
0,33
Pankreas
0,066
0,084
0,14
0,24
0,49
Červená kostná dreň
0,095
0,11
0,15
0,24
0,48
Slinné žľazy
0,19
0,24
0,32
0,43
0,64
Koža
0,057
0,070
0,10
0,16
0,33
Slezina
0,023
0,032
0,056
0,10
0,23
Semenníky
0,023
0,032
0,056
1,0
2,3
Týmus
0,14
0,22
0,45
0,87
1,7
Štítna žľaza
430
690
1 000
2 200
3 600
Stena močového mechúra
0,39
0,51
0,79
1,1
1,5
Maternica
0,040
0,053
0,089
0,15
0,32
Ostatné orgány
0,11
0,15
0,23
0,33
0,58
Efektívna dávka
(mSv/MBq)

22


35

53

110

180


Vysoká akumulácia v štítnej žľaze, perorálne podávanie


Orgán
Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity
(mGy/MBq)
Dospelý
15 rokov
10 rokov
5 rokov
1 rok
Nadobličky

0,059
0,082
0,15
0,28
0,66
Povrch kosti
0,16
0,18
0,24
0,37
0,65
Mozog
0,17
0,18
0,24
0,37
0,65
Prsník
0,058
0,077
0,17
0,28
0,54
Žlčník
0,049
0,068
0,13
0,24
0,54
GI trakt
Stena žalúdka
Stena tenkého
Čreva
Stena hrubého čreva
(Stena hornej časti hrubého čreva
(Stena dolnej časti hrubého čreva
Stena srdca

0,66
0,032

0,14

0,12


0,16


0,12

0,88
0,043

0,19

0,16


0,22


0,16

1,3
0,077

0,35

0,30


0,42


0,30

2,2
0,12

0,68

0,58


0,81


0,58

4,7
0,26

0,16

1,4)


2,0


1,4
Obličky
0,27
0,35
0,55
1,0
2,4
Pečeň
0,14
0,22
0,39
0,79
2,2
Pľúca
0,15
0,20
0,35
0,61
1,3
Svaly
0,15
0,19
0,31
0,49
0,86
Pažerák
0,19
0,28
0,59
1,2
2,3
Ováriá
0,035
0,049
0,084
0,16
0,37
Pankreas
0,068
0,088
0,15
0,27
0,57
Červená kostná dreň
0,12
0,14
0,19
0,29
0,59
Slinné žľazy
0,16
0,20
0,27
0,37
0,55
Koža
0,071
0,087
0,13
0,19
0,41
Slezina
0,075
0,10
0,18
0,33
0,80
Semenníky
0,22
0,031
0,057
0,11
0,27
Týmus
0,19
0,28
0,59
1,2
2,3
Štítna žľaza
580
940
1 400
3 000
4 900
Stena močového mechúra
0,34

0,44

0,68

0,95

1,3
Maternica
0,038
0,051
0,089
0,16
0,36
Ostatné orgány
0,15
0,19
0,29
0,42
0,74
Efektívna dávka
(mSv/MBq)

29


47

71

150

250



{0>12. INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA PRODUKTÓW RADIOFARMACEUTYCZNYCH<}100{>12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK<0}<0}
Kapsuly sú pripravené na použitie. Aktivitu je potrebné stanoviť pred použitím.

{0>Sposób otwierania opakowania z produktem radioaktywnym:<}100{>Pokyny na otvorenie kontajnera s rádioaktívnym liekom pomocou aplikátora:<0}
1. Skontrolujte rádioaktivitu a dátum kalibrácie na vonkajšom obale
2. {0>Zerwać górną pokrywę pojemnika transportowego (metalowa puszka).<}100{>Odtrhnite horný kryt prepravného kontajnera (kovovej plechovky).<0}
3. {0>Wyjąć górną część wkładki styropianowej.<}100{>Odstráňte vrchnú vrstvu izolačnej peny.<0}
4. {0>Wyjąć pojemnik osłonny z kapsułką.<}100{>Vyberte ochranný kontajner kapsuly.<0}
5. Roztrhnite papierovo-fóliový obal náustka a náustok vyberte.
6. Otvorte ochranný kontajner kapsuly: Pridržte dolnú časť kontajnera a vytiahnite hornú časť nahor. Liekovka s kapsulou má zostať v ochrannom kontajneri.<0}
7. Náustok{0>Połączyć wkładkę z ustnikiem. W tym celu ustnik należy wcisnąć do wkładki zawierającej kapsułkę. Dzięki zatrzaskowemu połączeniu ustnik i wkładka z kapsułką jest trwale połączona.<}100{>ConnectCCpripojte k liekovke: Priskrutkujte náustok k liekovke s kapsulou.
8. Počas podávania kapsuly sa odporúča, aby zostala liekovka s kapsulou v ochrannom kontajneri. {0>W trakcie podawania kapsułki zaleca się, by wkładka zawierająca kapsułkę połączoną z ustnikiem była umieszczona w pojemniku osłonnym. Pacjent trzymając pojemnik osłonny w ręku umieszcza górną część ustnika w ustach, a następnie przechyla aplikator tak, aby kapsułka wypadła z ustnika. W przypadkach szczególnych możliwe jest podawanie kapsułki bez pojemnika osłonnego. W tym przypadku, pacjent chwyta za ustnik, wyjmuje wkładkę zawierającą kapsułkę z pojemnika osłonnego, umieszcza górną część ustnika w ustach i następnie przechyla aplikator tak, aby kapsułka wypadła z ustnika.<}100{>Pacient drží ochranný kontajner v ruke a do úst si dá náustok, ktorý potom nahne, aby sa kapsula dostala cez náustok z liekovky. V prípade potreby je možné podať kapsulu bez použitia ochranného kontajnera. Pacient uchopí náustok, vyberie liekovku s kapsulou z ochranného kontajnera, do úst si dá náustok, ktorý potom nahne, aby sa kapsula dostala cez náustok z liekovky.
9. {0>Po podaniu kapsułki ustnik wraz z wkładką należy wyrzucić do odpadów. Pojemnik osłonny należy zwrócić producentowi.<}100{>Náustok a liekovka sa majú po podaní kapsuly zlikvidovať. Ochranný kontajner sa má vrátiť výrobcovi.<0}
10. {0>W przypadku konieczności odłączenia wkładki od ustnika należy wkładkę wraz z ustnikiem umieścić w pojemniku osłonnym, a następnie przytrzymując pojemnik ręką przechylić ustnik na bok do rozpięcia połączenia. W trakcie rozpinania ustnik nie ulega uszkodzeniu i jeżeli nie uległ zabrudzeniu można go użyć ponownie.<}100{>To disconnectTAby ste oddelili náustok od liekovky, liekovku s náustkom vložte do ochranného kontajnera a potom držte kontajner v ruke a odskrutkujte náustok, aby ste ho oddelili.
11. {0>W celu wykonania pomiaru aktywności kapsułki należy umieścić górną część ustnika w chwytaku miernika aktywności a następnie wyjąć ustnik połączony z wkładką zawierającą kapsułkę. Całość umieścić w mierniku aktywności. Po zakończeniu pomiaru wkładkę wraz z ustnikiem umieścić w pojemniku osłonnym. W razie konieczności przeniesienia kapsułki po pomiarze do innego pomieszczenia należy odłączyć ustnik od wkładki w sposób opisany w pkt 9. Po odłączeniu ustnika pojemnik przykryć pokrywą.<}100{>Ak chcete zmerať aktivitu kapsuly, pomocou zariadenia kalibrátora dávky slúžiaceho na uchopenie uchopte náustok spojený s liekovkou s kapsulou a vložte ho do kalibrátora dávky. Po odmeraní vráťte náustok spojený s liekovkou s kapsulou do ochranného kontajnera. Ak je potrebné preniesť kapsulu do inej miestnosti, náustok sa má od liekovky oddeliť podľa uvedeného pokynu. Po oddelení náustka dajte na ochranný kontajner veko.

Všetok {0>Rozerwać papierowo – foliowe opakowanie ustnika a następnie wyjąć ustnik.<}100{><0}{0>Otworzyć pojemnik osłonny z kapsułką. W tym celu przytrzymując dolną część pojemnika pociągnąć górną część pojemnika do góry. Wkładka wraz z kapsułką powinna pozostawać w pojemniku osłonnym.<}100{><0}
{0>Nieużyty produkt lub odpady materiałowe należy usunąć zgodnie z wymogami lokalnych przepisów.<}100{>Any nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.<0}
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.