INFANRIX PENTA sus inj 10x0,5 ml (10x striek.)

sis, hepatitíde B a poliomyelitíde.

4.2. Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Základná vakcinácia:

V SR sa odporúča očkovanie podľa uvedenej schémy.

Základná vakcinačná schéma (ako napr. 2-3-4 mesiace; 3-4-5 mesiacov; 2-4-6 mesiacov; 3-5 a
11 alebo 12 mesiacov) pozostáva z troch 0, 5 ml dávok. Medzi jednotlivými dávkami by mal byť časový odstup najmenej 1 mesiac.

Rozšírený program imunizačnej schémy (v 6-10-14 týždni života) sa môže použiť len vtedy, ak bola dávka vakcíny proti hepatitíde B podaná hneď po narodení.

Mali by sa dodržiavať lokálne zavedené imunoprofylaktické opatrenia proti hepatitíde B.

INFANRIX PENTA sa môže použiť ako druhá dávka od šiesteho týždňa života tam, kde bola dávka vakcíny proti hepatitíde B podaná hneď po narodení. Ak sa druhá dávka vakcíny proti hepatitíde vyžaduje pred týmto vekom, môže sa použiť monovalentná vakcína proti hepatitíde B.

Aplikácia booster dávky:

Aplikácia booster dávky by sa mala zakladať na oficiálnych odporúčaniach. INFANRIX PENTA
sa môže použiť pre booster dávku za predpokladu, že dieťa podstúpilo úplný primárny vakcinačný kurz každého z antigénov obsiahnutých v INFANRIX PENTA bez ohľadu na to, či boli tieto podané ako monovalentná alebo kombinovaná vakcína.

V klinických skúškach sa po základnej vakcinácii s INFANRIX PENTA skúmali iné kombinácie antigénov, ktoré môžu byť použité pre booster dávku: diftéria, tetanus, pertusis (acelulárna zložka) (DTPa), diftéria, tetanus, pertusis (acelulárna zložka), Haemophilus influenzae typ b (DTPa/Hib), diftéria, tetanus, pertusis (acelulárna zložka), inaktivovaná poliomyelitída, Haemophilus influenzae typ b (DTPa-IPV/Hib) a diftéria, tetanus, pertusis (acelulárna zložka), hepatitída B, inaktivovaná poliomyelitída, Haemophilus influenzae typ b (DTPa-HBV-IPV/Hib). V týchto klinických skúškach dostali deti ako základnú vakcináciu Hib vakcínu simultánne s INFANRIX PENTA.

Spôsob podávania

INFANRIX PENTA je určený na hlbokú intramuskulárnu aplikáciu, ďalšie injekcie prednostne do rôznych miest.

4.3. Kontraindikácie

INFANRIX PENTA sa nesmie aplikovať jedincom, u ktorých sa objavili známky precitlivenosti po predchádzajúcej aplikácii vakcín proti diftérii, tetanu, pertusis, hepatitíde B alebo polio vakcíny alebo na ktorúkoľvek inú zložku vakcíny (pozri. 6.1).

INFANRIX PENTA je kontraindikovaný u detí s encefalopatiou neznámej etiológie, ktorá sa objavila do 7 dní po predchádzajúcej vakcinácii s vakcínou obsahujúcou pertusovú zložku.
Za týchto okolností sa musí vakcinácia proti pertusis prerušiť a môže pokračovať vakcinácia s diftéria-tetanus, hepatitída B a polio vakcínami.

Podobne ako pri iných vakcínach sa aplikácia INFANRIX PENTA musí odložiť u jedincov so závažným akútnym horúčnatým ochorením. Prítomnosť slabej infekcie sa nepovažuje za kontraindikáciu.

4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pred začatím očkovania je potrebné urobiť podrobnú anamnézu (najmä s ohľadom na predchádzajúce očkovanie a na možný výskyt nežiaducich účinkov) a klinické vyšetrenie očkovaného.

Ak dôjde v časovej súvislosti s aplikáciou vakcíny obsahujúcej pertusovú zložku k niektorej z ďalej popísaných reakcií, je nutné ďalšie podanie dávok vakcín obsahujúcich pertusovú zložku riadne uvážiť:
Teplota ≥ 40,0 °C do 48 hodín s nepreukázanou inou súvislosťou.
Kolaps alebo šokový stav (hypotonicko-hyporeaktívna epizóda) počas 48 hodín po očkovaní.
Trvalý, neutíšiteľný plač trvajúci ≥ 3 hodiny v priebehu 48 hodín po očkovaní. Kŕče s teplotou alebo bez nej počas 3 dní po očkovaní.
Za určitých okolností, napr. pri vysokom výskyte pertusis, však potenciálne výhody očkovania
môžu prevážiť možné riziká.

Podobne ako pri očkovaní všetkých vakcín musí byť pre prípad anafylaktickej reakcie, vzácne sa vyskytujúcej po aplikácii vakcíny, vždy k okamžitej dispozícii zodpovedajúca terapia a lekársky dohľad.

Jedincom s trombocytopéniou alebo s poruchami zrážanlivosti krvi sa musí INFANRIX PENTA aplikovať so zvýšenou opatrnosťou, pretože po intramuskulárnom podaní môže u týchto jedincov nastať krvácanie.

INFANRIX PENTA sa nesmie za žiadnych okolností aplikovať intravenózne.

INFANRIX PENTA obsahuje stopy neomycínu a polymyxínu. U jedincov so známou precitlivenosťou na tieto antibiotiká sa vakcína musí použiť so zvýšenou opatrnosťou.


Hepatitída B komponenta vakcíny nechráni pred infekciou spôsobenou inými pôvodcami ako napr. vírusmi hepatitídy A, hepatitídy C a hepatitídy E a patogénmi, ktoré infikujú pečeň.

Špeciálnu pozornosť si vyžaduje výskyt febrilných kŕčov. V rodinnej anamnéze sa vyskytujúce stavy s kŕčmi alebo syndróm náhleho úmrtia dieťaťa (SIDS) sa nepovažujú za kontraindikáciu.

HIV infekcia nie je považovaná za kontraindikáciu. Očkovanie imunosupresívnych pacientov nemusí vyvolať očakávanú imunologickú odpoveď.

4.5. Liekové a iné interakcie

Klinické štúdie dokázali, že INFANRIX PENTA sa môže aplikovať simultánne s vakcínami proti Haemophilus influenzae typ b. V týchto klinických štúdiách sa vakcíny určené na očkovanie aplikovali do rôznych miest.

Údaje týkajúce sa účinnosti a bezpečnosti simultánnej aplikácie INFANRIX PENTA a vakcíny proti osýpkam, mumpsu a rubeole nie sú známe.

Podobne ako pri iných vakcínach je možné očakávať, že u pacientov s imunosupresívnou terapiou alebo u pacientov s imunodeficienciou sa nemusí dosiahnuť adekvátna reakcia.


4.6 Gravidita a laktácia

Keďže INFANRIX PENTA nie je určený na očkovanie dospelých, adekvátne humánne údaje týkajúce sa použitia počas gravidity a laktácie a adekvátne reprodukčné štúdie so zvieratami nie sú dostupné.


4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.


4.8. Nežiaduce účinky

Základná vakcinácia:

V klinických skúškach sa v rámci základnej vakcinácie aplikovalo 22. 430 dávok INFANRIX
PENTA 7. 568 zdravým deťom vo veku od 6 týždňov života. 7. 488 z nich dostalo INFANRIX PENTA súčasne s autorizovanou vakcínou proti Haemophilus influenzae typ b, zatiaľ čo zostávajúcich 80 jedincov dostalo samostatne aplikovaná injekciu INFANRIX PENTA.

V jednej veľkej otvorenej randomizovanej komparatívnej štúdii dostali zúčastnené deti tri dávky základnej série INFANRIX PENTA (N = 4. 668) súčasne spolu s jednou zo štyroch Hib vakcín do rôznych miest, alebo samostatne aplikované injekcie komerčne dostupných vakcín (DTPa +

Hib + orálna polio vakcína; N = 768). Dokázalo sa, že INFANRIX PENTA aplikovaný spolu s autorizovanou Hib vakcínou je rovnako bezpečný ako komerčné vakcíny aplikované samostatne. Výskyt nežiaducich účinkov po vakcinácii s INFANRIX PENTA + Hib nebol vyšší než výskyt po vakcinácii s komerčnými vakcínami aplikovanými samostatne. V oboch skupinách boli vyžiadané lokálne reakcie hlásené u 51až 59 % jedincov. Teplota > 39, 5 °C bola hlásená u
1,4 % detí, ktorým bol aplikovaný INFANRIX PENTA + Hib; teplota > 40 °C bola hlásená u 0,2%
detí (hodnoty u detí, ktorým boli podané autorizované vakcíny samostatne boli 1,0% a 0,3 %).

V tejto štúdii boli nežiaduce účinky hlásené po základnej vakcinácii s INFANRIX PENTA + Hib kategorizované podľa frekvencie. Pri ďalších dávkach základných vakcinačných sérií sa nespozorovalo žiadne zvýšenie vo výskyte alebo závažnosti týchto nežiaducich účinkov. V mnohých prípadoch sa nedokázala kauzálna súvislosť s vakcínou.

Veľmi obvyklé
Lokálne reakcie: bolestivosť, začervenanie a opuch v mieste vpichu.
Systémové reakcie: diarrhoea, znížená chuť do jedla, nepokoj, teplota, neobvyklý plač.

Obvyklé
Dávenie

Neobvyklé
Enteritída, gastroenteritída, infekcia, vírusová infekcia, otitis media, infekcia horného respiračného traktu, bronchititída, respiračná insuficiencia, sínusitída, dermatitída, ekzém,
konjuktivitída a somnolencia.

Veľmi vzácne
Kŕče, alergické reakcie

V dvoch menších randomizovaných komparatívnych skúškach boli po aplikácii INFANRIX PENTA hlásené vážne nežiaduce účinky s menšou frekvenciou pri porovnaní s komerčnými celobunkovými vakcínami proti diftérii, tetanu, pertusis (DTP).

Aplikácia booster dávky:

Booster dávku INFANRIX PENTA dostalo celkovo 1. 028 detí vo veku od 12 do 24 mesiacov
života; 839 z nich dostalo INFANRIX PENTA ako základnú a booster dávku (celkovo 4 dávky vakcíny).

Tak ako bolo pozorované u DTPa a DTPa obsahujúcich kombinácií, po aplikácii booster dávky s INFANRIX PENTA bola v súvislosti so základným kurzom hlásená zvýšená reaktogenita; avšak výskyt symptómov hodnotených ako závažné bol nízky.
Edematický opuch, príležitostne vedúci k zvýšenému obvodu očkovanej končatiny, bol pozorovaný v klinických skúškach, ktoré hodnotili booster dávku vakcín obsahujúcich DTPa,
s výskytom do 2,3 %.
Všetky tieto reakcie zmizli bez následkov.

Bez ohľadu na vakcínu použitú pre základný kurz, teplota > 39, 5 °C bola hlásená celkovo u
3,3 % detí, ktorým bol aplikovaný INFANRIX PENTA ako booster dávka. Výskyt teploty >
39,5°C v kontrolnej skupine detí, ktorým bola aplikovaná booster dávka s komerčne dostupnými
DTPa-IPV/Hib + HBV vakcínami, bol 2,9 %. Výskyt teploty > 40 °C bol u INFANRIX PENTA 0,6
% a u autorizovaných vakcín 0,8 %.

V randomizovanej komparatívnej skúške bola deťom so základnou vakcináciou s INFANRIX PENTA aplikovaná booster dávka tej istej vakcíny (N = 375) alebo booster dávka s komerčne dostupnou DTPa-IPV/Hib (N = 396). Výskyt vyžiadaných celkových a lokálnych symptómov po booster dávke nebol medzi dvoma skupinami významne rozdielny. Avšak mierne vyššie stupne teploty boli pozorované v skupine, ktorá dostala INFANRIX PENTA s teplotou > 39,5 °C hlásenou u 3,9% detí, ktorým bol aplikovaný INFANRIX PENTA a teplotou > 40 °C hlásenou u
1,7 % (hodnoty u detí, ktorým boli aplikované autorizované vakcíny boli 2,1 % a 0,8 %).


V tejto skúške boli nežiaduce účinky hlásené po aplikácii booster dávky s INFANRIX PENTA kategorizované podľa frekvencie. V mnohých prípadoch sa nedokázala kauzálna súvislosť s vakcínou.

Veľmi obvyklé
Lokálne reakcie: bolestivosť, začervenanie, opuch v mieste vpichu
Systémové reakcie: diarrhoea, znížená chuť do jedla, teplota ≥ 38 °C, nepokoj, ospalosť.

Obvyklé
Dávenie, enteritída, gastroenteritída, dermatitída, symptómy ako pri chrípke, infekcia, vírusová infekcia, moniliáza, infekcia horného respiračného traktu, otitis media, bronchititída, kašeľ, rinitída, faryngitída, stridor, ekzém, vyrážky.

Hoci počas klinických skúšok buď po primárnej vakcinácii alebo po aplikácii booster dávky s INFANRIX PENTA nebol hlásený kolaps alebo šokový stav (hypotonicko-hyporeaktívna epizóda) a anafylaktoidné reakcie, u iných vakcín obsahujúcich DTPa boli tieto vzácne hlásené počas post-marketingového pozorovania.

Takmer 100 miliónov dávok Engerixu B 10 µg, vakcíny proti hepatitíde B spoločnosti GlaxoSmithKline, bolo distribuovaných deťom < 2 roky. V extrémne zriedkavých prípadoch bola hlásená paralýza, neuropatia, Guillain-Barrého syndróm, encefalopatia, encefalitída a meningitída. Kauzálna súvislosť s vakcínou sa nedokázala.


4.9. Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: Imunopreparáty kombinovaná bakteriálna a vírusová vakcína
ATC kód: JO7CA


5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Tetanický a difterický anatoxín sa získavajú z purifikovaných toxínov Corynebacterium diphtheriae a Clostridium tetani inaktiváciou formaldehydom. Acelulárna pertusová komponenta vakcíny sa získava z fázy I kultúry baktérií Bordetella pertussis extrakciou a purifikáciou, po ktorej nasleduje ireverzibilná detoxikácia pertusového toxínu inaktiváciou glutaraldehydom a formaldehydom a inaktivácia filamentózneho hemaglutinínu a pertaktínu formaldehydom. Povrchový antigén HBV je vyrábaný metódami genetického inžinierstva na kultúre upravených buniek kvasníc (Saccharomyces cerevisiae), ktoré nesú gén, kódujúci hlavný povrchový antigén HBV a je vysoko purifikovaný. Komponenty difterického anatoxínu, tetanického anatoxínu, pertusis (acelulárna zložka) a hepatitídy B sú adsorbované na soli alumínia.'

Tri poliovírusy sú kultivované na kontinuálnej bunkovej línii VERO, purifikované a inaktivované formaldehydom.

Komponenty diftérie, tetanu, pertusis (acelulárna zložka), hepatitídy B a inaktivovanej poliomyelitídy (DTPa-HBV-IPV) sú nariedené vo fyziologickom roztoku a obsahujú fenoxyetanol.


INFANRIX PENTA zodpovedá požiadavkám Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) pre výrobu biologických látok, t.j. na difterické, tetanické, pertusové a kombinované vakcíny, na vakcíny proti hepatitíde B vyrábané technikami rekombinantnej DNA a na inaktivované vakcíny proti poliomyelitíde.

Pozorovacie štúdie stále prebiehajú a poskytnú doplňujúce informácie týkajúce sa dĺžky trvania ochrany.
Výsledky získané v klinických štúdiách pre každú komponentu sú zhrnuté nižšie: DTPa komponenta:

Imunologické údaje:

Jeden mesiac po 3-dávkovom základnom vakcinačnom kurze malo 98,4 až 100% detí
očkovaných s INFANRIX PENTA protilátkový titer proti tetanu a diftérii ≥ 0,1 I. U./ml.

Po aplikácii štvrtej dávky INFANRIX PENTA v druhom roku života malo 98,8 až 100% detí protilátkový titer proti tetanu a diftérii ≥ 0,1 I. U./ml.

Jeden mesiac po 3-dávkovom základnom vakcinačnom kurze, bol celkový pomer reakcií na každý z jednotlivých pertusových antigénov (pertusový anatoxín, filamentózny hemaglutinín, pertaktín) medzi 97,0-100%, 86,4-100% a 89,0-100%.

Po aplikácii štvrtej dávky INFANRIX PENTA v druhom roku života, bola reakcia na pertusové antigény booster dávky pozorovaná u 95,3-100%, 93,2-100% a 91,9-100% očkovaných detí.

Keďže sérologická korelácia pre ochranu proti pertusis neexistuje, účinnosť pertusovej komponenty sa v súčasnosti spolieha na klinické skúšky tu opísané.

Údaje o účinnosti ochrany:
Klinická ochrana DTPa komponenty proti typickej pertusis definovanej WHO (≥ 21 dní paroxyzmatického kašľa) bola preukázaná v:

- prospektívnej slepej domácej kontaktnej štúdii uskutočnenej v Nemecku (schéma 3-4-5 mesiacov). Účinnosť ochrany vakcíny zakladajúcej sa na zbere údajov od sekundárnych kontaktov v domácnostiach, kde sa vyskytoval indexový prípad typickej pertusis, bola
88,7%.

- v štúdii účinnosti sponzorovanej NIH a vykonanej v Taliansku (schéma 2-4-6). Zistená účinnosť vakcíny bola 84%. Pri ďalšom sledovaní tej istej skupiny bola potvrdená účinnosť až do 60 mesiacov po ukončení základnej vakcinácie bez aplikácie booster dávky pertusis.

Hepatitída B komponenta:
Po základnom vakcinačnom kurze s INFANRIX PENTA sa u 95,7 až 100% detí vytvoril
ochranný titer protilátok ≥ 10 mlU/ml.
Jeden mesiac po booster dávke malo 96,5 až 100% detí ochranný titer ≥ 10 mlU/ml. Inaktivovaný poliovírus (IPV) komponenta:
Jeden mesiac po základnej vakcinácie bol pomer ochranného séra pre každý z troch sérotypov
(typ 1, 2 a 3) medzi 96,0-100%, 94,8-100% a 96,0-100%.

Po aplikácii booster dávky malo ochranné sérum pre tri sérotypy 94,4 až 100%, 100% a 100%
detí.


5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Neuvádzajú sa.


5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje zakladajúce sa na konvenčných štúdiách bezpečnosti, špecifickej toxicity, toxicity opakovanej dávky a kompatibility zložiek neodhalili žiadne špeciálne nebezpečenstvo pre ľudí.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Zoznam pomocných látok

Chlorid sodný (NaCL) Fenoxyetanol (2,5 mg) Hydroxid hlinitý (Al(OH)3) Forsorečnan hlinitý (AlPO4)
Médium 199 obsahujúce hlavne aminokyseliny
minerálne soli, vitamíny a
voda na injekciu.

6.2. Inkompatibility

Infanrix Penta sa nesmie zmiešať s inými vakcínami.

6.3. Čas použiteľnosti

36 mesiacov

Po vybratí z chladničky je vakcína stabilná 8 hodín pri teplote + 21 °C.


6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Skladujte medzi 2 °C - 8 °C (v chladničke). Neuchovávajte v mrazničke.

Uchovávajte v pôvodnom balení na ochranu pred svetlom.


6.5. Druh obalu a obsah balenia

Injekčná suspenzia v naplnených injekčných striekačkách (sklo typu I) (0,5 ml) s pryžovými uzávermi (butyl).

Veľkosti balenia 1, 10, 20 a 50 s ihlou, dvoma ihlami alebo bez nich.

6.6. Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom

Pri skladovaní sa môže vytvoriť biely sediment a číry supernatant. Nepovažujú sa za znak znehodnotenia.

Injekčná striekačka sa musí dostatočne pretrepať, aby sa získala homogénna biela zakalená suspenzia.

DTPa-HBV-IPV suspenzia sa musí opticky skontrolovať na prítomnosť cudzích častíc a /alebo abnormálny fyzický vzhľad. V prípade ich výskytu sa musí vakcína vyradiť.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

GlaxoSmithKline Biologicals s.a. rue de l’Institut 89
B-1330 Rixensart, Belgicko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIE REGISTRÁCIE


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Október 2003
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.