IGAMPLIA 160 MG/ML sol inj 1x5 ml/800 mg (amp.skl.)

SPC
- kongenitálna agamaglobulinémia a hypogamaglobulinémia
- bežné variabilné imunodeficity
- závažné kombinované imunodeficity
- deficity podtried IgG s rekurentnými infekciami

Substitučná liečba u myelómu a pri chronickej lymfatickej leukémii s ťažkou sekundárnou hypogamaglobulinémiou a rekurentnými infekciami.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Veľkosť dávky a režim dávkovania závisia od indikácie.

Liečba musí byť zahájená a monitorovaná pod dohľadom lekára so skúsenosťami v liečbe imunodeficitu.

Pri substitučnej liečbe sa dávkovanie riadi podľa individuálneho stavu pacienta v závislosti od farmakokinetickej a klinickej odpovedi. Nasledujúci režim dávkovania môže slúžiť ako návod.

Dávkovací režim intramuskulárneho podania je potrebné upraviť tak, aby bola dosiahnutá udržiavacia hladina IgG. Potrebná počiatočná dávka je minimálne 0,2 – 0,5 g/kg telesnej hmotnosti (TH). Po dosiahnutí rovnovážneho stavu hladín IgG sú opakovane podávané udržiavacie dávky tak, aby bola dosiahnutá mesačná kumulatívna dávka 0,4 – 0,8 g/kg TH.

Na stanovenie dávky a intervalu medzi jednotlivými dávkami je potrebné merať minimálne hladiny.

Spôsob podania

Normálny ľudský imunoglobulín je potrebné podávať intramuskulárnou cestou.

V prípade hemoragických porúch, keď sú intramuskulárne injekcie kontraindikované, môže byť normálny ľudský imunoglobulín podaný subkutánne. Miesto vpichu je potrebné po injekcii opatrne munuálne stlačiť.

Ak je celková dávka veľká (³ 5 ml), odporúča sa rozdeliť ju na dávky menšie a tieto aplikovať na rôzne miesta.

Intramuskulárna injekcia musí byť aplikovaná lekárom alebo sestrou.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku lieku.
Absolútnou kontraindikáciou je deficit v triede IgA.
Liek Igamplia nesmie byť podávaný intravenózne.

Liek Igamplia nesmie byť podávaný intramuskulárne pacientom so závažnou trombocytopéniou a pacientom s poruchami hemostázy.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Ak je liek Igamplia omylom podaný do krvnej cievy, u pacienta sa môže vyvinúť šok.

Počas doby podávania injekcie musia byť pacienti dôkladne monitorovaní a starostlivo sledovaní pre prípad výskytu akéhokoľvek nežiaduceho príznaku.

Niektoré nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť častejšie u pacientov, ktorým bol normálny ľudský imunoglobulín aplikovaný prvýkrát, alebo vo vzácnych prípadoch, keď bol zmenený prípravok normálneho ľudského imunoglobulínu, alebo ak bola liečba zastavená na dobu dlhšiu než 8 týždňov.

Pravé hypersenzitívne reakcie sa vyskytujú vzácne. Môžu sa vyskytnúť vo veľmi vzácnych prípadoch IgA deficitu, s IgA protilátkami, týchto pacientov je nutné liečiť s opatrnosťou. Maximálny obsah IgA v prípravku je neznámy. Po podaní lieku musí byť pacient aspoň 20 minút pod dohľadom lekára.

Zriedkavo môže normálny ľudský imunoglobulín spôsobiť pokles krvného tlaku s anafylaktickou reakciou, dokonca aj u pacientov, ktorí znášali dobre predchádzajúcu liečbu normálnym ľudským imunoglobulínom.

Pri podozrení na alergickú alebo anafylaktickú reakciu je nutné okamžite ukončiť podávanie injekcie. V prípade šoku je nutné zahájiť protišokovú terapiu.

Štandardné opatrenia zabraňujúce prenosu infekcií v súvislosti s používaním liekov vyrobených z ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú starostlivý výber darcov, testovanie jednotlivých odberov a plazmatických poolov na špecifické markery infekcií a zaradenie účinných postupov na inaktiváciu/elimináciu vírusov do výrobného procesu. Napriek tomu, pri príprave liekov vyrobených z ľudskej krvi alebo plazmy nie je možné celkom vylúčiť možnosť prenosu infekčných agensov. Platí to i pre neznáme alebo novoobjavené vírusy a iné patogény.

Prijaté opatrenia sú považované za účinné u obalených vírusov ako sú HIV, HBV a HCV a u neobalených vírusov HAV. Účinnosť prijatých opatrení môže byť obmedzená u neobalených vírusov ako je parvovírus B19.

Klinické skúšky potvrdzujú, že nedochádza k prenosu vírusu hepatitídy A a parvovírusu B19 pomocou imunoglobulínov, a predpokladá sa, že obsah protilátok vo veľkej miere prispieva k vírusovej bezpečnosti.

Pri každom podaní lieku Igamplia pacientovi sa dôrazne odporúča zaznamenať názov a číslo šarže aplikovaného lieku z dôvodu zabezpečenia spojenia medzi pacientom a číslom šarže lieku.

Osobitné upozornenie ohľadne pomocných látok: Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka
(23 mg) v jednej dávke, t.j. v podstate je „bezsodíkový“.

4.5 Liekové a iné interakcie

Živé oslabené vírusové vakcíny

Po podaní imunoglobulínu môže dôjsť po dobu minimálne 6 týždňov až 3 mesiacov k zníženiu účinnosti živých oslabených vírusových vakcín, ako sú vakcíny proti osýpkam, rubeole, mumpsu a ovčím kiahňam. Medzi podaním tohto prípravku a očkovaním živou oslabenou vírusovou vakcínou mal by uplynúť interval 3 mesiacov. V prípade vakcíny proti osýpkam môže toto zníženie účinnosti trvať až 1 rok. Z tohto dôvodu u pacientov očkovaných vakcínou proti osýpkam by mala byť skontrolovaná hladina protilátok.

Interferencie so sérologickým testovaním

Po podaní imunoglobulínu môže v krvi pacienta dôjsť k prechodnému vzostupu pasívne prenesených protilátok, a tým ku vzniku falošne pozitívnych výsledkov v sérologických testoch.

Pasívny prenos protilátok proti antigénom erytrocytov, ako napr. A, B, D, môže interferovať s niektorými sérologickými testami (počet retikulocytov, haptoglobín a Coombsov test).

4.6 Gravidita a laktácia

Bezpečnosť aplikácie tohto lieku gravidným ženám nebola overená v kontrolovaných klinických skúškach, preto by mal byť podávaný len s veľkou opatrnosťou gravidným ženám a dojčiacim matkám. Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi nepredpokladajú negatívny vplyv na priebeh gravidity alebo na plod ani novorodenca.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Žiadne účinky na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.




4.8 Nežiaduce účinky

V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť nežiaduca reakcia ako zimnica, bolesť hlavy, horúčka, vracanie, alergická reakcia, nauzea, bolesť kĺbov, pokles krvného tlaku a mierna bolesť v dolnej časti chrbta.

Vzácne môžu normálne ľudské imunoglobulíny spôsobiť náhly pokles krvného tlaku a v ojedinelých prípadoch anafylaktický šok, dokonca i keď sa u pacienta pri predchádzajúcich aplikáciach nevyskytli žiadne známky precitlivenosti.

Miestne reakcie v mieste vpichu injekcie: opuch, bolestivosť, sčervenanie, stvrdnutie, miestne zahriatie, svrbenie, modrina a vyrážka.

Pri intramuskulárnom podaní môže byť pozorovaná lokálna bolestivosť a citlivosť v mieste vpichu.

Z klinických štúdií a postmarketingových skúseností nie sú k dispozícii rozsiahle údaje o frekvencii nežiaducich účinkov.'

Bezpečnosť týkajúca sa prenosu infekcie, pozri časť 4.4.

4.9 Predávkovanie

Následky predávkovania nie sú známe.


5. Farmakologické vlastnosti

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Imunoglobulíny, normálne ľudské, na extravenózne použitie.
ATC kód: J06BA01.

Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje hlavne imunoglobulín G (IgG) so širokým spektrom protilátok proti rôznym infekčným agensom.

Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje IgG protilátky prítomné v normálnej populácii. Obvykle je vyrobený zo zmesnej plazmy od minimálne 1000 darcov. Distribúcia podtried imunoglobulínu G odpovedá jeho distribúcii v prirodzenej ľudskej plazme. Podávaním primeraných dávok tohto lieku sa môžu abnormálne nízke hladiny imunoglobulínu G vrátiť do normálneho rozmedzia.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Pri intramuskulárnom podaní je normálny ľudský imunoglobulín dostupný v obehu príjemcu po
2 – 3 dňoch.

IgG a IgG-komplexy sú odbúravané v bunkách retikuloendoteliálneho systému.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Imunoglobulíny sú normálnou zložkou ľudského organizmu. Testy toxicity po jednorázovom podaní nie sú relevantné, pretože pri väčších dávkach dochádza k preťaženiu organizmu experimentálnych zvierat.

Opakované podania pri teste toxicity a pri štúdiu embryofetálnej toxicity sú nevhodné, pretože dochádza k interferencii s protilátkami. Účinky lieku na imunitný systém novorodenca neboli predmetom štúdie.

Klinické skúseností nesvedčia o tumorogénnom alebo mutagénnom účinku ľudského imunoglobulínu. Experimentálne štúdie, najmä na heterológnych druhoch, nemožno považovať za záväzné.


6. Farmaceutické informÁcie

6.1 Zoznam pomocných látok

- Glycín
- Chlorid sodný
- Voda na injekciu

6.2 Inkomapatibility

Liek Igamplia sa nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky.

Po otvorení ihneď spotrebovať.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v chladničke pri teplote (2 °C – 8 °C).

Nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Igamplia (320 mg/2 ml a 800 mg/5 ml) sa plní do 5 ml sklenených ampuliek typu I s obsahom 2 ml alebo 5 ml roztoku.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Pred aplikáciou je potrebné liek zahriať na teplotu miestnosti alebo telesnú teplotu.

Roztok má byť číry alebo slabo opalescentný a počas uchovávania môže obsahovať malé množstvo sedimentu. Nepoužívajte roztok, ktorý je zakalený alebo obsahuje častice.

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.


7. Držiteľ rozhodnutia O REGISTRÁCII

INSTITUTO GRIFOLS, S.A.

Can Guasch, 2 - Parets del Vallès

08150 Barcelona – Španielsko


8. Registračné číslo

59/0188/02-S


9. Dátum registrácie / Dátum PREDĹŽENIA registrácie

11.09.2002/ bez časového obmedzenia


10. Dátum poslednej revízie textu

Január 2012

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
IGAMPLIA 160 MG/ML sol inj 1x2 ml/320 mg (amp.skl.) Rp 21,80
Vybrané lieky
GLUKÓZA 5 % BAXTER-VIAFLO
sol inf 1x100 ml (vak POF/PA)
INJEXATE 50 MG/ML INJEKČNÝ ROZTOK NAPLNENÝ V INJEKČNEJ STRIEKAČKE
sol iru 2x0,50 ml/25 mg (striek.inj.skl.napl. s ihlou)
KARBIS 32 MG TABLETY
tbl 28x32 mg (blis.PVC/PVDC/Al)
MULTIBIC 2 MMOL/L DRASLÍKA
sol hef 2x5000 ml (vak PE/PA/PP dvojkomorový)
PROGRAF 1 MG
cps dur 30x1 mg (blis.PVC/PVDC/Al)
SIDARSO 8 MG TVRDÉ KAPSULY
cps dur 50x1x8 mg (blis.PVC/PVDC/Al-jednotliv.dáv.)
TADALAFIL PMCS 10 MG
tbl flm 20x10 mg (blis.PVC/PVDC/Al)
TORENDO Q-TAB 2 MG
tbl oro 28x2 mg (blis.OPA/Al/PVC/Al)
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.