HERPESIN 400 tbl 50x400 mg (blis.PVC/Al)

liečba predĺžiť. U pacientov s výrazne zníženou imunitnou reakciou (napr. po transplantácii kostnej drene) alebo u pacientov s poruchou vstrebávania môže byť dávka zdvojnásobená na 400 mg päťkrát denne alebo môže byť nahradená intravenóznym podaním.
S podávaním by sa malo začať čo najskôr po objavení infekcie, u opakovaných infekcií by sa malo začať už v prodromálnom období alebo pri prvom objavení lézií.

Profylaxia infekcií vírusom Herpes simplex
Na prevenciu infekcií vírusom Herpes simplex u imunodeficientných pacientov by sa malo užívať 200 mg Herpesinu štyrikrát denne asi v šesťhodinových intervaloch, prípadne 400 mg Herpesinu dvakrát denne v dvanásťhodinových intervaloch.
Ako dostatočne účinná sa môže prejaviť postupná titrácia nadol k 200 mg acikloviru trikrát denne v približne osemhodinových intervaloch alebo dokonca len dvakrát denne v približne dvanásťhodinových intervaloch.
Liečba by sa mala prerušiť pravidelne v priebehu šesť až dvanásť mesiacov, aby sa mohli sledovať možné zmeny v prirodzenom priebehu ochorenia a zhodnotí sa potreba ďalšej liečby.
U ťažko imunodeficientných pacientov (napr. po transplantácii kostnej drene) alebo u pacientov s porušenou resorpciou z čreva je možné dávku zdvojnásobiť na 400 mg, prípadne zvážiť intravenózne podanie.
Trvanie profylaktického podávania je podmienené trvaním rizikového obdobia.

Liečba infekcií Varicella a Herpes zoster
Na liečbu infekcií Varicella a Herpes zoster by sa malo užívať 800 mg Herpesinu päťkrát denne v približne štvorhodinových intervaloch, pričom sa vynecháva jedna nočná dávka. Liečba by mala trvať sedem dní.
S podávaním by sa malo začať čo najskôr po objavení infekcie. Liečba dosahuje lepšie výsledky, keď je zahájená čo najskôr po nástupe pľuzgierikov.
U ťažko imunodeficientných pacientov (napr. po transplantácii kostnej drene) alebo u pacientov s porušenou resorpciou z čreva by sa malo zvážiť intravenózne podanie.

Liečba ťažko imunodeficientných pacientov
Pri liečbe pacientov s ťažkým oslabením imunity by sa malo užívať 800 mg HERPESINU štyrikrát denne asi v šesťhodinových intervaloch.

Dávkovanie u detí
Na liečbu infekcií vírusom Herpes simplex a profylaxiu infekcií vírusom Herpes simplex u imunodeficientných pacientov sa HERPESIN podáva deťom od dvoch rokov v dávkach ako pre dospelých a u detí mladších ako dva roky sa podáva polovičná dávka.

Liečba infekcií Varicella
Liek je možné podávať už od novorodeneckého veku vo vhodnej forme - rozdrvený v nápoji, alebo potrave. Dávkovanie u detí vo veku pod dva roky by mohlo byť presnejšie pri prepočítavaní 20 mg HERPESINU / kg telesnej hmotnosti štyrikrát denne (nesmie prekročiť 800 mg). Liečba by mala trvať päť dní.
Deťom starším ako šesť rokov podáme 800 mg HERPESINU štyrikrát denne a deťom vo veku od dvoch do šiestich rokov podáme 400 mg HERPESINU štyrikrát denne.

Dávkovanie v staršom veku
U starších pacientov sa musí zvážiť možnosť poruchy funkcie obličiek a podľa toho upraviť dávkovanie (pozri nižšie „Dávkovanie pri poruche funkcie obličiek“).
Má sa zabezpečiť dostatočná hydratácia starších pacientov, ktorí užívajú vysoké dávky perorálneho acikloviru.

Dávkovanie pri poruche funkcie obličiek
U pacientov s poruchou funkcie obličiek sa má podávať aciklovir s opatrnosťou.
Má byť zabezpečená dostatočná hydratácia.
Pri liečbe infekcií Herpes simplex u pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu menej ako 10 ml/min) sa odporúča upraviť dávkovanie na 200 mg acikloviru dvakrát denne približne v 12-hodinových intervaloch.
Pri liečbe infekcií Herpes zoster u pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu menej ako 10 ml/min) sa odporúča upraviť dávkovanie na 800 mg acikloviru dvakrát denne približne v 12-hodinových intervaloch a u pacientov s miernou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu v rozsahu 10 – 25 ml/min) na 800 mg acikloviru trikrát denne približne v 8-hodinových intervaloch.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na aciklovir alebo valaciklovir, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

U pacientov, ktorým sa aciklovir podáva i.v. alebo perorálne vo vysokých dávkach, má byť zabezpečená dostatočná hydratácia.

Užívanie spolu s inými nefrotoxickými liekmi zvyšuje riziko poruchy funkcie obličiek.

Starší pacienti a pacienti s poruchou funkciou obličiek
Aciklovir sa vylučuje obličkami, a preto sa musí znížiť dávka u pacientov s poruchou funkcie obličiek (pozri časť 4.2). U starších pacientov existuje pravdepodobnosť zníženej funkcie obličiek, a preto sa u tejto skupiny pacientov musí zvážiť potreba zníženia dávky. Starší pacienti a pacienti s poruchou funkcie obličiek majú zvýšené riziko vývoja neurologických nežiaducich účinkov, a preto je potrebné ich dôkladne monitorovať na prítomnosť týchto nežiaducich účinkov. V hlásených prípadoch boli tieto reakcie po prerušení liečby zvyčajne reverzibilné (pozri časť 4.8).

Dlhotrvajúca alebo opakujúca sa liečba aciklovirom u pacientov závažne imunokompromitovaných môže viesť k selekcii vírusových kmeňov so zníženou citlivosťou, ktoré nemusia reagovať na pokračujúcu liečbu aciklovirom (pozri časť 5.1).

Tablety Herpesin 200 mg obsahujú laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, závažného deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nemajú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Aciklovir je vylučovaný prevažne v nezmenenej forme močom prostredníctvom aktívnej renálnej tubulárnej sekrécie. Ktorékoľvek súbežne podané lieky, ktoré súťažia s týmto mechanizmom, môžu zvyšovať plazmatické koncentráciue acikloviru. Probenecid a cimetidín zvyšujú AUC acikloviru týmto mechanizmom a tiež znižujú renálny klírens acikloviru. Podobne bol preukázaný nárast AUC acikloviru a inaktívneho metabolitu mofetilmykofenolátu, imunosupresíva používaného u pacientov po transplantáciách, pri súbežnom podávaní týchto liekov. Terapeutický index acikloviru je však široký, a preto nie je potrebná úprava dávkovania.

Experimentálna štúdia u piatich mužov ukázala, že súbežná liečba aciklovirom zvyšuje AUC celkovo podaného teofilínu približne o 50%. Počas súbežnej liečby aciklovirom sa odporúča meranie plazmatických koncentrácií.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

O použití acikloviru sa má uvažovať len v prípade, ak potenciálne prínosy prevyšujú neznáme riziká.
Post-marketingový register sledovania gravidných žien dokumentuje výsledky užívania ktorejkoľvek liekovej formy acikloviru. Zistenia z registra nepreukázali nárast počtu vrodených chýb medzi pacientkami vystavenými acikloviru v porovnaní s celkovou populáciou a žiadne vrodené chyby nevykazovali špecifickosť alebo konzistentný dôkaz poukazujúci na spoločnú príčinu. Pri systémovom podávaní acikloviru v medzinárodne schválených štandardných testoch na králikoch, potkanoch alebo myšiach sa nepreukázal embryotoxický alebo teratogénny účinok. V neštandardných testoch na potkanoch sa sledoval výskyt abnormalít plodu, ale len po subkutánnom podaní takých vysokých dávok, ktoré vyvolali u samíc toxicitu. Klinický význam týchto zistení nie je istý.

Dojčenie

Po perorálnom podaní 200 mg acikloviru päťkrát denne bol stanovený aciklovir v materskom mlieku v koncentrácii od 0,6– do 4,1-násobku príslušných plazmatických hladín. Tieto hladiny by mohli potenciálne vystaviť dojčatá dávke acikloviru až do 0,3 mg/kg/deň. Z tohto dôvodu je potrebná opatrnosť pri podávaní acikloviru dojčiacim ženám.

Fertilita
Pozri klinické štúdie v časti 5.2.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Pri posudzovaní schopnosti pacienta viesť vozidlá a obsluhovať stroje je potrebné zohľadniť klinický stav pacienta a profil nežiaducich udalostí acikloviru .
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch acikloviru na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Z farmakológie liečiva nie je možné predpovedať škodlivý účinok na takéto aktivity.

4.8 Nežiaduce účinky
 
Nižšie uvedené kategórie frekvencie spojené s nežiaducimi udalosťami sú odhadmi. Pre väčšinu udalostí neboli k dispozícii vhodné údaje pre odhad ich výskytu. Nežiaduce udalosti sa okrem toho môžu líšiť v ich výskyte v závislosti od indikácie.

Zoznam nežiaducich reakcií

Zistené frekvencie výskytu nežiaducich účinkov sú zoradené podľa nasledujúcej konvencie:
Veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (≤ 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

Poruchy krvi a lymfatického systému
Veľmi zriedkavé: anémia, trombocytopénia, leukopénia

Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: anafylaxia

Psychické poruchy*
Veľmi zriedkavé: agitácia, zmätenosť, halucinácie, psychotické symptómy

Poruchy nervového systému*
Časté: bolesť hlavy, závrat
Veľmi zriedkavé: tremor, ataxia, porucha artikulácie, kŕče, somnolencia, encefalopatia, kóma

* Tieto nežiaduce udalosti sú zvyčajne reverzibilné a boli zvyčajne hlásené pacientmi s poruchou funkcie obličiek alebo inými predispozičnými faktormi (pozri časť 4.4).

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Zriedkavé: dyspnoe

Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté: nauzea, vracanie, hnačka, bolesť brucha.

Poruchy pečene a žlčových ciest
Zriedkavé: reverzibilné zvýšenie hladiny bilirubínu a pečeňových enzýmov
Veľmi zriedkavé: hepatitída, žltačka

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté: pruritus, vyrážka (vrátane fotosenzitivity)
Menej časté: urtikária, zrýchlené difúzne vypadávanie vlasov
Zrýchlené difúzne vypadávanie vlasov je spájané so širokým spektrom chorobných procesov a liekov; spojitosť s liečbou aciklovirom je nejasná.
Zriedkavé: angioedém

Poruchy obličiek a močových ciest
Zriedkavé: zvýšené hladiny močoviny a kreatinínu v krvi
Veľmi zriedkavé: akútne zlyhanie obličiek, bolesť obličiek
Bolesť obličiek sa môže spájať so zlyhaním obličiek.

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Časté: únava, horúčka

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Symptómy a prejavy
Aciklovir sa z gastrointestinálneho traktu vstrebáva iba čiastočne. U pacientov, ktorí jednorazovo užili nadmernú dávku až do 20 g acikloviru, neboli zvyčajne pozorované toxické účinky.
Náhodné, opakované predávkovanie perorálnym aciklovirom počas niekoľkých dní bolo spojené s gastrointestinálnymi účinkami (ako napríklad nauzea a vracanie) a neurologickými účinkami (bolesti hlavy a zmätenosť). '

Liečba

U pacientov treba starostlivo sledovať prejavy toxicity. Hemodialýza významne zvyšuje odstraňovanie acikloviru z krvi, preto túto možnosť treba zvážiť pri liečbe symptomatického predávkovania.


5. Farmakologické vlastnosti

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antivirotiká na systémové užitie, nukleozidy a nukleotidy s výnimkou inhibítorov reverznej transkriptázy.
ATC kód: J05AB01

Mechanizmus účinku
Liečivom lieku HERPESIN je aciklovir, čo je syntetický purínový nukleozidový analóg (9-/2-hydroxyethoxymethyl-guanin) s inhibičnou aktivitou (in vitro aj in vivo) proti ľudskému herpes vírusu, vrátane vírusu Herpes simplex (HSV) typ 1 a 2, vírusu Varicella zoster (VZV), Epsteinov – Barrovej vírusu (EBV) a Cytomegalovírusu (CMV).
Inhibičná aktivita acikloviru na HSV-1, HSV-2, VZV, EBV a CMV je vysoko selektívna. Enzým tymidínkináza (TK) neinfikovaných buniek nevyužíva aciklovir efektívne ako substrát a preto toxicita na hostiteľské bunky cicavcov je nízka. Avšak TK kódovaná HSV, VZV, EBV a CMV premieňa aciklovir na monofosfát acikloviru (nukleozidový analóg), ktorý je ďalej prostredníctvom enzýmov fosforylovaný až na aciklovirtrifosfát, ktorý je vlastnou účinnou látkou.
Aciklovirtrifosfát interferuje s vírusovou DNA polymerázou a inhibuje replikáciu vírusovej DNA s výsledným ukončením reťazca, po ktorom nasleduje jeho inkorporácia do vírusovej DNA .
Prolongované alebo opakované kúry aciklovirom u ťažko imunodeficientných pacientov môžu viesť k selekcii vírusových kmeňov s nižšou citlivosťou, ktoré nemusia reagovať na pokračujúcu liečbu aciklovirom.
Je potrebné upozorniť všetkých pacientov, aby zabránili možnému prenosu vírusu, obzvlášť v tých prípadoch, keď sú prítomné aktívne lézie.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Aciklovir sa z čreva rezorbuje len čiastočne. Priemerné vrcholové rovnovážne plazmatické koncentrácie (Cmax) po dávke 200 mg každé štyri hodiny boli 0,7 mg/ml a ekvivalentné spodné plazmatické hladiny (Cmin) boli 0,4 mg/ml. Zodpovedajúce hladiny Cmax po dávke 400 mg a 800 mg každé štyri hodiny boli 1,2 mg/ml a 1,8 mg/ml. Ekvivalentné hladiny Cmin boli 0,6 mg/ml a 0,9 mg/ml.
U dospelých je konečný plazmatický polčas acikloviru po intravenóznom podaní asi 2,9 hodiny.

Po podaní sa vylučuje glomerulárnou filtráciou aj tubulárnou sekréciou, je minimálne metabolizovaný, jediný významný metabolit acikloviru je 9-karboxymethoxy-metylguanín, ktorý predstavuje v moči asi 10 – 15 % podanej látky. Hladiny acikloviru v cerebrospinálnom moku tvoria asi 50 % plazmatických hladín. U pacientov s chronickým zlyhaním obličiek bol priemerný konečný plazmatický polčas 19,5 hodín. Väzba na plazmatické bielkoviny je relatívne nízka 9 – 33 % a preto ani nie sú iniciované liekové interakcie na väzobnom mieste.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Mutagenita

Výsledky širokého spektra testov mutagenity in vitro a in vivo ukázali, že aciklovir nepredstavuje genetické riziko pre človeka.

Karcinogenita

V dlhodobých štúdiách na myšiach a potkanoch sa aciklovir neprejavil ako karcinogén.

Fertilita

Iba pri dávkach, ktoré výrazne prekračovali terapeutické dávky, boli hlásené u potkanov a psov reverzibilné vedľajšie účinky na spermatogenézu súvisiacu s celkovou toxicitou. Dvojgeneračné štúdie u myší nedokázali žiadny vplyv perorálneho acikloviru na fertilitu. Zatiaľ nie sú údaje o účinkoch perorálnej formy acikloviru na fertilitu žien. U pacientov s normálnym počtom spermií sa dokázalo, že chronické podávanie acikloviru nemá klinicky významný vplyv na počet, pohyblivosť a morfológiu spermií.


6. Farmaceutické informácie

6.1 Zoznam pomocných látok

HERPESIN 200 mg:

monohydrát laktózy

kukuričný škrob

mikrokryštalická celulóza

želatína

nátriumlaurylsulfát

sodná soľ kroskarmelózy

magnéziumstearát

glycerol

erytrozín hliníkový lak (E127)

indigokarmín hliníkový lak (E132)


HERPESIN 400 mg:

monohydrát laktózy

kukuričný škrob

mikrokryštalická celulóza

želatína

nátriumlaurylsulfát

sodná soľ kroskarmelózy

magnéziumstearát

glycerol

erytrozín hliníkový lak (E127)

indigokarmín hliníkový lak (E132)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blister PVC/Alu

Veľkosť balenia: 25 x 200 mg
25 x 400 mg
50 x 400 mg

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.


7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Teva Pharmaceuticals Slovakia s.r.o.
Teslova 26
821 02 Bratislava
Slovenská republika


8. Registračné číslo

42/0240/96-S


9. Dátum PRVEJ REGISTRÁCIE/predĺženia registrácie

Dátum prvej registrácie: 12. marca 1996
Dátum posledného predĺženia registrácie: 21. marca 2007


10. Dátum poslednej revízie textu

august 2016

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.