ahne celková dávka 1 gram a potom sa dávka rozdelí podľa pravidelného režimu podávania. V prípade mierneho zvýšenia teploty alebo kožnej reakcie sa zvyšovanie dávky vráti späť o jednu úroveň alebo v priebehu jedného cyklu sa dávka nebude zvyšovať. Reakcie po celkovej dávke 1,5 g sú zriedkavé.
Spôsob podávania
Perorálne použitie.
Obsah vrecka sa má nasypať do pohára s pomarančovým alebo paradajkovým džúsom. Granulát sa nerozpustí, ale vírenie džúsu v pohári pomôže rozptýliť granulát, ak klesne na dno pohára. Liek sa má vypiť naraz, čím sa zabezpečí, že granulát neostane v pohári. Granulát, ktorý ostane na dne pohára sa má prehltnúť ihneď po pridaní malého množstva tekutiny. Menšie dávky pre deti sa odmerajú pomocou odmerky a nasypú sa na jablkové pyré alebo jogurt.
Liek sa má prehltnúť ihneď po zmiešaní s pomarančovým džúsom, paradajkovým džúsom, jablkovým
pyré alebo jogurtom, aby granulát ostal neporušený
Granulát sa nemá drviť ani žuvať.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Závažné ochorenie obličiek. Pacienti so závažnou poruchou funkcie obličiek nemajú užívať liek GRANUPAS. U pacientov so závažným ochorením obličiek sa akumuluje neaktívny acetylový metabolit kyseliny paraaminosalicylovej.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Miernaažstrednezávažnáporuchafunkcieobličiek
Vzhľadom na to, že metabolity kyseliny paraaminosalicylovej sa vylučujú prevažne glomerulárnou filtráciou, u pacientov s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie obličiek sa vyžaduje obozretnosť (pozri tiež časť 4.3).
Žalúdočnývred
Liek GRANUPAS sa má používať obozretne u pacientov s peptickým vredom.
Poruchafunkciepečene
Liek GRANUPAS sa má používať obozretne u pacientov s poruchou funkcie pečene.
Hepatálna toxicita
Kyselina paraaminosalicylová môže zapríčiniť hepatitídu. Prvé symptómy sa zvyčajne objavia do troch mesiacov po začatí liečby, pričom najčastejšia nežiaduca reakcia je vyrážka, potom horúčka a oveľa menej často sa vyskytujú gastrointestinálne poruchy, napríklad anorexia, nauzea alebo hnačka. Liečba sa má v tomto prípade ihneď zastaviť.
Precitlivenosť
Pacienti musia byť počas prvých troch mesiacov liečby pozorne sledovaní a liečba sa musí ihneď ukončiť, ak sa objavia prvé príznaky vyrážky, horúčky alebo iné varovné príznaky neznášanlivosti. Úpravy dávkovania na dosiahnutie desenzibilizácie sú uvedené v časti 4.2.
Pacientov treba upozorniť, že v stolici sa môžu objaviť zvyšky granulátu.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie s liekom GRANUPAS. Z literatúry vyplýva:
Vitamín B12
Kyselina paraaminosalicylová môže znížiť absorpciu vitamínu B12 a môžu sa vyskytnúť klinicky významné abnormality erytrocytov po deplécii; v prípade pacientov liečených dlhšie ako jeden mesiac sa má zvážiť udržiavacia liečba vitamínom B12.
Syndróm malabsorpcie
U pacientov liečených kyselinou paraaminosalicylovou sa môže vyvinúť syndróm malabsorpcie, zvyčajne však nie je úplný. Úplný syndróm zahŕňa steatoreu, abnormálnu röntgenovú snímku tenkého čreva, atrofiu klkov, zníženú hladinu cholesterolu, zníženú hladinu D-xylózy a absorpciu železa. Absorpcia triglyceridov je vždy normálna.
Digoxín
Kyselina paraaminosalicylová môže znížiť gastrointestinálnu absorpciu digoxínu inhibíciou absorpčnej funkcie črevných buniek. U pacientov so súbežnou liečbou je potrebné sledovať sérovú hladinu digoxínu.
Etionamid
Súbežné podávanie kyseliny paraaminosalicylovej a etionamidu môže zosilniť nežiaduce reakcie kyseliny paraaminosalicylovej, najmä gastrointestinálne účinky vrátane žltačky, hepatitídy, nauzey, vracania, hnačky, abdominálnej bolesti alebo anorexie. Etionamid sa má vysadiť, ak sú tieto účinky výrazné.
Difenylhydramín
Tento liek znižuje gastrointestinálnu absorpciu kyseliny paraaminosalicylovej a tieto lieky sa preto
nemajú podávať súbežne.
Antiretrovírusové lieky
U pacientov s infekciou zapríčinenou vírusom HIV užívajúcich antiretrovírusové lieky a kyselinu paraaminosalicylovú sa neuskutočnili žiadne interakčné štúdie. Vzhľadom na metabolickú dráhu lieku GRANUPAS sa nepredpokladá žiadna významná lieková interakcia.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícii alebo je iba obmedzené množstvo údajov o použití kyseliny paraaminosalicylovej
u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali určitú embryologickú toxicitu (pozri časť 5.3).
Údaje z literatúry o kyseline paraaminosalicylovej použitej u gravidných žien vždy uvádzajú súbežné podávanie s ďalšími liekmi. Keďže nie sú k dispozícii primerané a náležite kontrolované štúdie skúmajúce kyselinu paraaminosalicylovú u ľudí, liek GRANUPAS sa má podávať gravidným ženám, iba ak je to nevyhnutné.
Laktácia
Kyselina paraaminosalicylová sa vylučuje do materského mlieka a dojčiace matky by preto nemali počas liečby dojčiť.
Fertilita
Nie je k dispozícii žiadny dôkaz o účinku kyseliny paraaminosalicylovej na fertilitu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Kyselina paraaminosalicylová má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Zhrnutie bezpečnostného profilu
Najčastejšie nežiaduce reakcie boli spojené s gastrointestinálnym systémom. Vyskytli sa tiež časté
kožné reakcie z precitlivenosti a nežiaduce reakcie spojené s nervovým systémom.
T
abuľkový
z
oznam
nežiaducich
reakcií
V nasledujúcej tabuľke sú uvedené všetky nežiaduce reakcie podľa triedy orgánových systémov a frekvencie. Frekvencia je definovaná ako veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov). V rámci každej kategórie frekvencie sú nežiaduce reakcie uvedené v poradí klesajúcej závažnosti.
Trieda orgánových systémov
| Frekvencia
| Nežiaduca reakcia
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
| Veľmi zriedkavé
| trombocytopénia, purpura, leukopénia, anémia, methemoglobinémia, agranulocytóza
|
Poruchy metabolizmu a výživy
| Zriedkavé
| hypotyreóza
|
Veľmi zriedkavé
| hypoglykémia
|
Poruchy nervového systému
| Veľmi zriedkavé
| bolesť šliach, bolesť hlavy, poruchy zraku, periférna neuropatia, závraty
|
Časté
| závraty, vestibulárny syndróm
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Časté
| abdominálna bolesť, vracanie, nauzea, nadúvanie, hnačka, riedka stolica
|
Menej časté
| anorexia
|
Zriedkavé
| syndróm malabsorpcie, peptický vred, gastrointestinálne krvácanie, žltačka, kovová chuť v ústach
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Časté
| kožná precitlivenosť, kožná vyrážka
|
Zriedkavé
| urtikária
|
Poruchy obličiek a močových ciest
| Veľmi zriedkavé
| kryštalúria
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
| Veľmi zriedkavé
| znížená hladina protrombínu, hepatocytolýza, zvýšená hladina alkalickej fosfatázy a transamináz v krvi, úbytok hmotnosti
|
Pediatrická populáciaPredpokladá sa, že frekvencia, typ a závažnosť nežiaducich reakcií u detí budú rovnaké ako u dospelých.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného
v Prílohe V
4.9 PredávkovanieNebol hlásený žiadny prípad predávkovania u dospelých ani u detí. Liečba je symptomatická a
podporná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: antimykobakteriálne lieky, lieky na liečbu tuberkulózy, ATC kód:
J04AA01
MechanizmusúčinkuKyselina aminosalicylová je bakteriostatická pre mikroorganizmus
Mycobacterium tuberculosis.
Inhibuje vznik bakteriálnej rezistencie voči streptomycínu a izoniazidu.
Mechanizmus účinku kyseliny paraaminosalicylovej je podobný ako v prípade sulfonamidov, pričom kyselina paraaminosalicylová súťaží s kyselinou paraaminobenzoovou (PABA) o dihydropteroátsyntetázu (DHP), hlavný enzým v biosyntéze folátov. Zdá sa však, že kyselina paraaminosalicylová je mierny inhibítor enzýmu DHP in vitro, čo zvyšuje možnosť, že môže mať iný cieľ. Kyselina paraaminosalicylová sa acetyluje v pečeni a mení sa na neaktívny metabolit, kyselinu N-acetylparaaminosalicylovú, ktorá nemá bakteriostatický účinok. Plazmatický polčas tohto lieku je asi 1 hodina a koncentrácia pri dysfunkcii pečene nie je podstatne zmenená. Koncentrácia metabolitu môže byť zvýšená v prípade zlyhávania obličiek.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Liek GRANUPAS je gastrorezistentný prípravok a film na granuláte odolný voči kyseline chráni granulát pred rozkladom v žalúdku, čo bráni vytváraniu metaaminofenolu (známeho hepatotoxínu). Malé granuly sú navrhnuté tak, aby pri vyprázdňovaní žalúdka neboli obmedzované ako veľké častice
. Za neutrálnych podmienok, ktoré sa vyskytujú v tenkom čreve, alebo v neutrálnej potrave, sa film
odolný voči kyseline rozpustí do jednej minúty.'
Pri podávaní granulátu je potrebné dbať na ochranu filmu odolného voči kyseline, čo sa dosiahne tak,
že granulát sa bude podávať spolu s kyslým jedlom.
Keďže granulát je chránený gastrorezistentným filmom, absorpcia sa nezačne, kým granulát neopustí žalúdok. Mäkká kostra granulátu sa neabsorbuje a môže byť viditeľná v stolici.
Vo farmakokinetickej štúdii skúmajúcej jednu dávku (4 gramy), ktorej sa zúčastnili zdraví dospelí dobrovoľníci (N=11), počiatočný čas do dosiahnutia sérovej hladiny kyseliny aminosalicylovej
2 µg/ml bol 2 hodiny s rozsahom 45 minút až 24 hodín; priemerný čas do dosiahnutia maximálnej hladiny bol 6 hodín s rozsahom 1,5 až 24 hodín; priemerná maximálna hladina bola 20 µg/ml s rozsahom 9 až 35 µg/ml: hladina 2 µg/ml sa udržala priemerne 8 hodín s rozsahom 5 až 9,5 hodiny a hladina 1 µg/ml sa udržala priemerne 8,8 hodiny s rozsahom 6 až 11,5 hodiny.
Distribúcia
Kyselina paraaminosalicylová je distribuovaná do rôznych tkanív a tekutín vrátane pľúc, obličiek, pečene a peritoneálnej tekutiny. Koncentrácia v pleurálnej tekutine alebo synoviálnej tekutine je približne rovnaká ako v plazme. Liek neprechádza cez krvno-mozgovú bariéru pacientov, ak mozgové blany nie sú zapálené, keď koncentrácia kyseliny paraaminosalicylovej v cerebrospinálnej tekutine tvorí asi 10 až 50 % plazmy. Nie je známe, či liek prechádza cez placentálnu bariéru. Malé množstvo tohto lieku sa distribuuje do mlieka a žlče.
Väzba na plazmatické proteíny je asi 50 až 60 %, polčas kinetickej distribúcie je 0,94 hodiny a distribučný objem je 1,001 l/kg.
Biotransformácia
Hlavné metabolity kyseliny paraaminosalicylovej sa vytvárajú konjugáciou: s glycínom v kyseline paraaminosalicylmočovej (PASU) až do 25 % dávky a s N-acetylom v kyseline N- acetylparaaminosalicylovej (Ac-PAS) až do 70 % dávky. Tieto metabolity predstavujú spolu viac ako
90 % celkových metabolitov kyseliny paraaminosalicylovej zistených v moči.
Eliminácia
V štúdii skúmajúcej jednu dávku bol plazmatický polčas kyseliny paraaminosalicylovej podanej ako
liek GRANUPAS 1,62±0,85 h.
Kyselina paraaminosalicylová a jej metabolity sa vylučujú glomerulárnou filtráciou a tubulárnou sekréciou. Kumulatívna exkrécia kyseliny paraaminosalicylovej po 24 hodinách je 84 % perorálnej dávky 4 g, 21 % vo forme kyseliny paraaminosalicylovej a 63 % v acetylovanej forme. Proces acetylácie nie je geneticky determinovaný ako v prípade izoniazidu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti a toxicity po opakovanom podávaní neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Údaje zo štúdie skúmajúcej embrofetálny vývin potkanov, v ktorej sa zvieratám podával aminosalicylát sodný (3,85 až 385 mg/kg), boli obmedzené. Poruchy kostí sa pozorovali iba pri použití dávky 77 mg/kg a pri iných dávkach sa zaznamenala zvýšená fetálna hmotnosť. Pozorovali sa tiež ďalšie malformácie; presný charakter týchto zistení však nie je známy. Neprítomnosť vzťahu dávky a odpovede naznačuje, že tieto zistenia nie sú klinicky významné, je však potrebné poznamenať, že tieto zistenia sa pozorovali pri použití dávok, ktoré boli nižšie ako klinicky navrhnuté dávky. Aminosalicylát sodný nemal v prípade králikov žiadny vplyv na embryofetálny vývin; hodnotené dávky však boli nižšie ako klinicky navrhnuté dávky.
Sodná soľ kyseliny aminosalicylovej nebola mutagénna v prípade Amesovho testovacieho kmeňa TA
100. V kultúrach ľudských lymfocytov in-vitro pri použití dávky 153 alebo 600 µg/ml sa nepozoroval klastogénny účinok na achromatické, chromatídové a izochromatické zlomy alebo chromatídové translokácie; pri použití dávok 1500 a 3000 µg/ml sa však pozorovalo zvýšenie chromatídových aberácií v závislosti od dávky. S liekom GRANUPAS sa neuskutočnila žiadna štúdia genotoxicity in vivo.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Koloidný oxid kremičitý,
dibutyl sebakát,
kopolymér kyseliny metakrylovej a etyl akrylátu (1:1) 30 % disperzia, hypromelóza,
mikrokryštalická celulóza, mastenec.
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (2° C – 8° C).
Vrecká sa môžu uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 25° C až 24 hodín po prvom otvorení.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Vrecko sa skladá z papiera/nízkohustotného polyetylénu/hliníkovej fólie/priméru/nízkohustotného polyetylénu.
Veľkosť balenia: 30 vreciek. Súčasťou balenia je kalibrovaná odmerka.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Granulát sa nemá drviť ani žuvať.
NEPOUŽÍVAJTE, ak je vrecko nafúknuté alebo ak granulát stratil pôvodné svetlohnedé zafarbenie, je tmavohnedý alebo purpurový.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIILucane Pharma
172 rue de Charonne
75011 Paris
Francúzsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)EU/1/13/896/001
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 07. apríl 2014
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky:
http://www.ema.europa.eu.