dioterapie. V klinických štúdiách väčšina pacientov potrebovala len jednorazovú dávku Granisetronu Kabi na liečbu nauzey a vracania počas 24 hodín.
Existujú klinické skúsenosti s pacientmi, ktorí dostávali denné dávky až počas piatich po sebe nasledujúcich dní v rámci jednej liečby.
Odporúča sa podávať dávku nie viac ako 30 minút pred začiatkom cytostatickej liečby. Pred začiatkom cytostatickej liečby sa má uskutočniť profylaktické podanie Granisetronu Kabi.
LiečbaNa liečbu i prevenciu sa má používať rovnaká dávka Granisetronu Kabi. Dodatočné dávky sa majú podávať aspoň s 10 minútovým odstupom.
Maximálne denné dávkovanie:V priebehu 24 hodín sa môžu podávať maximálne tri dávky 3 mg Granisetronu Kabi. Maximálna dávka Granisetronu Kabi, ktorá bude podaná v priebehu 24 hodín, nemá presiahnuť 9 mg.
Súčasné používanie kortikosteroidovÚčinnosť Granisetronu môže byť zosilnená pridaním dexametazónu (8 – 20 mg) alebo metylprednizolónu (250 mg).
Deti vo veku 2 rokov a staršie detiPrevencia:Jednorazová dávka 20 – 40 µg granisetronu/kg telesnej hmotnosti (najviac 3 mg) sa má podávať vo forme intravenóznej infúzie, riediť v 10 až 30 ml infúznej tekutiny (pozri časť 6.6) a podávať počas piatich minút. Podávanie sa má ukončiť pred začiatkom cytotostatickej liečby.
Liečba:Na liečbu i prevenciu sa má používať rovnaká dávka granisetronu.
Dodatočná dávka 20-40 µg granisetronu/kg telesnej hmotnosti (najviac 3 mg) môže byť podávaná v priebehu 24 hodín buď ako jednorazová dávka alebo ako dve rozdelené dávky. Táto dodatočná dávka sa má podávať po minimálne 10 minútovom odstupe od prvej infúzie.
Neexistujú dostatočné údaje u detí mladších ako 2 roky. Preto sa Granisetron Kabi nemá používať u detí vo veku do 2 rokov.
Starší pacientiNie sú žiadne špeciálne požiadavky.
Porucha funkcie obličiekNie sú žiadne špeciálne požiadavky.
Porucha funkcie pečeneNie sú žiadne špeciálne požiadavky.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok Granisetronu Kabi (pozri časť 6.1).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníGranisetron môže znižovať črevnú motilitu. Pacientov so symptómami subakútnej intestinálnej obštrukcie po podaní Granisetronu Kabi treba starostlivo sledovať.
5-HT3 antagonisty, ako je granisetron, môžu súvisieť s arytmiami alebo abnormalitami EKG. Teoreticky to môže mať klinický význam u pacientov s existujúcimi arytmiami alebo poruchami vodivosti srdca alebo u pacientov liečených antiarytmikami alebo beta-blokátormi.
U starších pacientov alebo pacientov s poruchou funkcie obličiek a/alebo pečene nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia. Aj keď do dnešného dňa sa nepozorovali žiadne znaky zvýšeného výskytu nežiaducich udalostí u pacientov s poruchou funkcie pečene, pri používaní granisetronu v tejto kategórii je potrebná primeraná opatrnosť z dôvodu kinetiky.
Tento liek obsahuje 1,37 mmol sodíka (alebo 31,5 mg) v maximálnej dennej dávke 9 mg. Pacienti s diétou s obmedzeným príjmom sodíka by to mali vziať do úvahy.
4.5 Liekové a iné interakcieNeuskutočnili sa žiadne rozhodujúce liečivo-liečivo interakčné štúdie. Granisetron je metabolizovaný predovšetkým enzýmami CYP3A a neindukuje ani neinhibuje iné CYP enzýmy.
In vitro je možné odhaliť, že metabolizmus granisetronu je inhibovaný ketokonazolom, silným inhibítorom CYP3A. Preto súčasné podávanie granisetronu so systémovým ketokonazolom môže zvýšiť eliminačný polčas granisetronu.
Indukcia pečeňových enzýmov fenobarbitalom u ľudí spôsobila zvýšenie celkového plazmatického klírensu granisetronu približne o 25%. Klinický význam tejto zmeny nie je známy.
Dosiaľ sa nepozorovali žiadne znaky interakcie medzi granisetronom a liekmi, ktoré sú často predpisované pri antiemetickej liečbe, ako sú benzodiazepíny, neuroleptiká a antiulceróza.
Injekcie granisetronu nepreukázali žiadnu zjavnú liekovú interakciu s emetogénnymi rakovinovými chemoterapiami.
Neuskutočnili sa žiadne špecifické interakčné štúdie u pacientov v anestézii, avšak injekcie granisetronu boli bezpečne podávané spolu s bežne používanými anestetikami a analgetikami.
4.6 Gravidita a laktáciaGraviditaZatiaľ čo štúdie na zvieratách nepreukázali žiadne teratogénne účinky, neexistujú žiadne skúsenosti s používaním granisetronu počas gravidity u ľudí. Preto sa Granisetron Kabi nemá podávať ženám, ktoré sú gravidné, pokiaľ neexistujú závažné klinické dôvody.
LaktáciaNeexistujú údaje o vylučovaní granisetronu do materského mlieka. Preto sa má dojčenie počas liečby Granisetronom Kabi prerušiť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeOspalosť je častý vedľajší účinok pozorovaný po liečbe granisetronom. V závislosti od individuálnej reakcie pacienta môže ovplyvniť jeho/jej schopnosť viesť vozidlo, obsluhovať stroje alebo pracovať vo výškach. Ak sa pacient po liečbe Granisetronom Kabi cíti ospalý, je potrebné ho poučiť, aby neviedol vozidlo, neobsluhoval stroje ani nevykonával prácu, ktorá vyžaduje stabilitu.
4.8 Nežiaduce účinkyNajčastejší nežiaduci účinok je bolesť hlavy, ktorý sa vyskytuje asi u 14% pacientov. Ďalšie menej časté nežiaduce účinky spojené s podávaním granisetronu sú hypersenzitívne reakcie (napr. anafylaxia), zápcha, hnačka, asténia a ospalosť.
Frekvencia vedľajších účinkov je rozdelená do nasledujúcich kategórií:
Veľmi časté
| ≥1/10
|
Časté
| ≥1/100, <1/10
|
Menej časté
| ≥1/1 000, <1/100
|
Zriedkavé
| ≥1/10 000, <1/1 000
|
Veľmi zriedkavé
| <1/10 000, neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov)
|
Výskyt a závažnosť sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
| Zriedkavé: arytmie, ako je sínusová bradykardia, atriálna fibrilácia, premenlivé stupne AV blokády, ventrikulárna ektópia (vrátane dočasnej tachykardie), abnormality EKG
|
Poruchy nervového systému
| Veľmi časté: bolesť hlavy Časté: somnolencia, agitácia, anxieta, insomnia, porucha chuti Zriedkavé: dystónia a dyskinéza boli hlásené v prípade liekov z triedy antagonistov 5-HT3
|
Poruchy oka
| Menej časté: abnormálne videnie
|
Poruchy ucha a labyrintu
| Časté: závrat
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Časté: hnačka, zápcha, anorexia
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Menej časté: kožné vyrážky Zriedkavé: miestne podráždenia v mieste vpichu po opakovanom intravenóznom podaní
|
Poruchy ciev
| Časté: hypertenzia Zriedkavé: hypotenzia
|
Celkové poruchy
| Časté: horúčka, asténia
|
Poruchy imunitného systému
| Zriedkavé: hypersenzitívne reakcie, niekedy závažné (napr. anafylaxia, dýchavičnosť, hypotenzia, urtikária) Veľmi zriedkavé: edém (vrátane edému tváre)
|
Poruchy pečene a žlčových ciest
| Zriedkavé: abnormálna funkcia pečene, zvýšené hladiny transamináz
|
4.9 PredávkovaniePredávkovanie až 30 mg injekciou granisetronu (10-násobok odporúčanej dávky) bolo hlásené bez symptómov alebo iba s výskytom miernej bolesti hlavy. Pre predávkovanie granisetronom neexistuje žiadne špecifické antidotum. V prípade predávkovania má nasledovať symptomatická liečba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina (ATC kód): Antagonisti serotonínu (5-HT
3) (A04AA02)
Granisetron je silný antiemetický a vysoko selektívny antagonista receptorov 5-hydroxytryptamínu (5-HT3). Štúdie s naviazaným rádioligandom dokázali, že granisetron má zanedbateľnú afinitu k iným typom receptorov, vrátane väzbových miest pre 5-HT a dopamín D2.
Granisetron je účinný intravenózne buď profylakticky alebo intervenčne, pri liečbe nevoľnosti a vracania vyvolaných podaním cytotoxických liekov alebo po ožarovaní celého tela.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiVšeobecné vlastnostiAbsorpciaPo intravenóznych dávkach v rozmedzí 20-160 µg/kg, bola plazmatická farmakokinetika (Cmax a AUC) zvyčajne úmerná dávke u zdravých osôb, aj u pacientov liečených chemoterapiou. Priemerný plazmatický polčas bol 5,2 hodín u zdravých jedincov a 8,7 hodín u pacientov liečených chemoterapiou.
DistribúciaGranisetron je značne distribuovaný, s priemerným distribučným objemom približne 3 l/kg; väzba na plazmatické proteíny je približne 65%.
MetabolizmusMetabolické dráhy zahŕňajú N-demetyláciu a oxidáciu aromatického kruhu s následnou konjugáciou.'
ElimináciaKlírens sa uskutočňuje predovšetkým metabolizmom v pečeni. Močom sa vylúči priemerne 12% dávky vo forme nezmeneného granisetronu, zatiaľ čo množstvá metabolitov predstavujú približne 47% dávky. Zvyšok sa vylučuje stolicou vo forme metabolitov. Priemerný plazmatický polčas u pacientov je približne deväť hodín s veľkou interindividuálnou variabilitou.
Vlastnosti u pacientovPlazmatická koncentrácia granisetronu nekoreluje jasne s antiemetickou účinnosťou. Klinický prínos môže byť preukázaný, aj keď nie je granisetron pozorovateľný v plazme.
U starších jedincov boli farmakokinetické parametre po jednorazových intravenóznych dávkach v rovnakom rozmedzí, aké je u mladších jedincov.
U detí sa farmakokinetika po jednorazovej i.v. dávke podobá farmakokinetike u dospelých, keď sa významné parametre (distribučný objem, plazmatický klírens) upravia podľa telesnej hmotnosti.
Údaje naznačujú, že u pacientov so závažným zlyhaním obličiek sú farmakokinetické parametre po jednorazovej intravenóznej dávke zvyčajne podobné parametrom u jedincov so zdravými obličkami.
U pacientov s poruchou funkcie pečene v dôsledku neoplastického postihnutia pečene bol celkový plazmatický klírens intravenóznej dávky znížený približne o polovicu v porovnaní s pacientmi bez postihnutia pečene. Napriek týmto zmenám nie je potrebná žiadna úprava dávkovania.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje získané na základe obvyklých štúdií toxicity po opakovanom podávaní, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity a genotoxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Štúdia na ľudských klonovaných iónových kanáloch srdca potvrdila, že granisetron má potenciál ovplyvňovať srdcovú repolarizáciu prostredníctvom blokovania hERG draslíkových kanálov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokMonohydrát kyseliny citrónovej
Kyselina chlorovodíková (na úpravu pH)
Chlorid sodný
Hydroxid sodný (na úpravu pH)
Voda na injekciu
6.2 InkompatibilityTento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnostiČas použiteľnosti finálneho lieku:
3 roky
Po prvom otvorení:
Po otvorení sa má liek použiť ihneď.
Po zriedení:
Chemická a fyzikálna stabilita pri používaní sa stanovila na 24 hodín pri 25°C chránený pred priamym slnečným svetlom.
Z mikrobiologického hľadiska sa liek má použiť ihneď. Ak sa nepoužije ihneď, za čas použiteľnosti a podmienky pred použitím je zodpovedný používateľ a nemali by byť za normálnych okolností dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2 až 8°C, pokiaľ sa riedenie nevykonalo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmienok.6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieAmpulky uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom. Neuchovávajte v mrazničke.
Podmienky na uchovávanie nariedeného lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia3 ml priehľadné ampulky zo skla typu I
1 ml priehľadné ampulky zo skla typu I
Veľkosti balenia:
5 x 1 ml, 10 x 1 ml
5 x 3 ml, 10 x 3 ml
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomPred použitím zrieďte. Len na jednorazové použitie. Akékoľvek nepoužité zvyšky sa majú zlikvidovať.Zriedené injekcie a infúzie sa majú pred podaním vizuálne skontrolovať, či neobsahujú častice. Môžu sa použiť len v prípade, keď je roztok číry a neobsahuje častice.
Príprava infúzieDospelí: Obsah 1 ml ampulky sa môže zriediť na objem 5 ml; obsah 3 ml ampulky sa môže zriediť na objem 15 ml.
Granisetron Kabi sa môže tiež riediť v 20 až 50 ml kompatibilného infúzneho roztoku a následne podávať počas piatich minút vo forme intravenóznej infúzie v ktoromkoľvek z nasledujúcich roztokov:
0,9% w/v injekčný roztok chloridu sodného
5% w/v injekčný roztok glukózy
Ringerov laktátový roztok;
Nie je možné použiť žiadne iné roztoky.
Deti vo veku 2 rokov a staršie: Na prípravu dávky 20 – 40 µg/kg sa naberie príslušný objem a zriedi s infúznou tekutinou (ako u dospelých) na celkový objem 10 až 30 ml.
Vo všeobecnosti sa Granisetron Kabi nemá miešať v roztoku s inými liečivami.
Granisetron 1 mg/ml je kompatibilný so sodnou soľou dexametazónfosfátu v koncentrácii 10-60 µg/ml Granisetronu a 80-480 µg/ml dexametazónfosfátu zriedeného v roztoku chloridu sodného 0,9% alebo glukózy 5% v priebehu 24 hodín.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIFresenius Kabi s.r.o., Praha , Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA20/0639/08-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE4.12.2008
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUFebruár 2011